Reaganwi!|mti~ raketsysteem ook aan Russen geven 4 ij NOS wordt voor tonnen gestolen Vermist BON: Nachtelijke reddingsactie Principe-akkoord cao metaal OVEN OMETER Bericht voor onze adverteerders DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 30 maart 1983, 74e jaargang no. 22539 ti I» Uitgave Westerpere, behorende totSiithoHPere.Apothekersdijk 34.2312DDLeiden,PoE(bus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 BdnkiAmro-bantN.V.lejden. DiredeurhoofdredacteurJ HallewasChef-redacteunWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25 jaar 233,50 Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel 071-122248. Lose nummere 0,80 Gesprek over het veranderen de ondernemersklimaat in „Tijdsverschijnselen" met Ad 's Gravesande op Ned. I om 22.00 uur. Op Ned. II om 20.10 uur tv-spel ,.Op het eerste ge zicht" en om 22.00 uur samen vattingen van Haarlem-NEC en Ajax-PSV. Op Duitsland 3 om 22.15 uur Franse speelfilm „De Chinese". HET WEER Wisselend bewolkt en af en toe een bui. Minimumtempera tuur 4 graden, middagtempe- ratuur 9 graden. Krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestenwind. Zon op 07.19, onder 20.11. Schev. hoog water 5.34 en 17.58. Laag water 1.23 en 13.51. Perzische Golf verandert n groot oliemeer" JAN AM A Een reusachtige raanse olievlek, die in de Perzi- che Golf drijft, is gisteren in di- erse stukken gescheurd. De olie Irijft nu in de richting van de Ara- lische Golfstaten. Volgens plaatse- ijke functionarissen wordt het ge- jied bedreigd door een milieuramp, lie zijn weerga niet kent. De olie vlek ontstond zes weken geleden ta een Iraaks bombardement op Jet Iraanse Kharq. Met de bestrij- ing van de olievlek is nog niet be- onnen. Het oliestaatje Bahrein reigt volledig door de olievlek te irorden omringd. David Bowie 25 juni in Feijenoord-stadion ROTTERDAM De Engelse popmuzikant en filmacteur David Bowie geeft als onderdeel van een wereldtournee op 25 juni een concert in de Kuip in Rotterdam. Er worden momenteel on derhandelingen gevoerd over een tweede op treden een dag later. De toegangskaarten ko men op 16 april in omloop. De serie concerten, die op 18 en 19 mei met twee try-out voorstel lingen van start gaat in Brussel, brengt de zan ger ook in Australië en Japan. De laatste keer dat David Bowie in Nederland optrad, was in 1978 toen hij het Ahoy' Sportpaleis in Rotter dam vulde. OOST- DUITSLAND VERSTERKT IJZEREN GORDIJN MUNCHEN Oost-Duitsland is be gonnen delen van zijn bijna 1400 ki lometer lange grens met de Bondsre publiek te versterken met een dubbe le muur en meer booby traps. Dit hebben Westduitse grensfunctionaris- sen gisteren bekendgemaakt. Volgens hen bouwen de Oostduitsers bij Hirschberg, 100 kilometer ten noor den van Nürnberg een tweede muur, evenwijdig aan de bestaande bijna 3 meter hoge betonnen muur die de grens aangeeft. Op sommige andere plaatsen wordt een nieuw elektro- ,nisch beveiligd hek geplaatst, dat een alarm doet afgaan als het wordt aan geraakt. KERNWAPENS IN TOEKOMST OVERBODIG' WASHINGTON Pre sident Ronald Reagan heeft gisteren een op vallende suggestie ge daan. In een gesprek met journalisten stelde hij dat de Verenigde Staten het ondoordring bare anti-raketsysteem met behulp van laser stralen, dat zij willen gaan ontwikkelen, in de toekomst ook aan de Sovjet-Unie kunnen doorgeven. Volgens Reagan zou daarmee bewezen kunnen wor den dat het niet langer nodig is over kernwa pens te beschikken. Een toekomstige president zou tegen Moskou kunnen zeggen: „Wij zijn bereid al onze raketten weg te doen. doen jullie die dan ook weg", aldus Reagan in een verklaring tot de journalis- De opmerkinegn van Reagan sluiten aan bij die van minister Weinberger eerder deze week. Hij hoop te dat de Sovjet-Unie een soortgelijk systeem zullen ontwikkelen als de Ameri kanen omdat daarmee de wereld verlost zal worden van een .mogelijke kernoor log. Weinberger zou zo'n stap een enorme stap voor de mensheid vinden. Nederland is gematigd posi tief over het voorstel van Reagan. „Alles wat de noodzaak van nucleaire af schrikking door middel van kernwapens vermindert, dient in beginsel te worden ondersteund. Nader overleg met de bondgenoten of dit inderdaad de juiste weg is, is overigens nodig. Brandweerlieden helpen een vrouw van een ladderwagen die vannacht in de Amsterdamse Hudsonstraat uit haar brandende woning is gered. Ook haar man en kind konden aan de felle uitslaande brand ontsnappen. Van de zeventie bewoners in het huis raakten er vier gewond. Later in de nacht ontstond elders in de straat ook brand. RIJSWIJK De werkgevers- en werknemersorganisaties, industriebond FNV. diensten bond CNV en de Unie BLHP in de metaalnijverheid (225.000 werknemers) hebben een principe- akkoord bereikt over een cao die loopt tot 1 ja nuari 1985. De partijen werden het eens over de vrijwillig vervroegde uittreding voor 60- en 61-jari- gen, wat 2.000 nieuwe banen oplevert. Verder wordt er een jeugdfonds voor twee jaar ge sticht. Dit levert 4.000 banen op. Per 1 oktober 1984 wordt 5% arbeidstijdverkorting toe gepast. De vakantietoeslag blijft 8% en er wordt naast de roostervrije dag in '83 ook een roostervrije dag toegekend in '84. Als de prijscompensaties tot 1985 in totaal minder dan 4% bedragen wordt er nader over legd over de financiering van de arbeidstijdverkorting De metaalnijverheidscao heeft be trekking op onder meer het automobiel- en garagebedrijf, het elektrotechnisch installa tiebedrijf, het centrale verwar mingsinstallatiebedrijf, het carrosseriebedrijf en de me taalbewerking. De leden van de Dienstenbond FNV bij de omroepen zijn gis teren akkoord gegaan rnet een uur per week korter werken in ruil voor 1,84% prijscom pensatie. De werktijdverkor ting, die de werkweek van de 5.000 omroepmedewerkers te rugbrengt tot 38 uur, levert 108 nieuwe banen op. De res terende 0,44% van de prijscom pensatie wordt voor het ma ken van banen gebruikt. Van dat geld zouden 25 banen kun nen worden betaald. De Vara, waar het ontslag van 19 mede werkers dreigt, kan rekenen op 9 van de in totaal 133 nieu we banen. ADVERTENTIE De juiste oventemperatuur is doorslaggevend voor uw baksukses. Zo'n exakte roestvrijstalen oven thermometer kost normaal zo'n 15 gulden. U krijgt hem tijdelijk gratis voor 2 verpakkingen Oetker mus taartmix of 4 verschillende zakjes Oetker bakingrediënten. :t onze slagzin en f 3,- voor verzendkosten wint u hem d. Zolang de (grote) voorraad strekt en tot 14 juni a.s. "5- Kijk bij Oetker in uw winkel en bak met plezier. indskanselier Kohl kijkt wat rstoord, wanneer zijn zicht het Westduitse parlement irdt weggenomen door de posante gestalte van het iroene" bondsdaglid Wal- Schwenniger. Kohl is een is, maar Schwenniger is g net een stukje langer, e groeien als Kohl", lijkt gisteren herkozen bonds- nselier te denken. krant ontvangen? Bel tussen en 20.00 uur. zaterdags tussen 00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 248 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. In verband met de feestdagen is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentie-opdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor zaterdag 2 en dinsdag 5 april kunnen advertenties worden aangeboden tot vrijdag 1 april tot 's morgens 11.00 uur. Minister wil wetenschappelijk onderwijs drastisch concentreren DEN HAAG Het plan dat de Taakverdelingscommissie (TVC) voor het Wetenschappelijk Onderwijs (WO) aan minister Deet- man van onderwijs en wetenschappen heeft voorgelegd, gaat de bewindsman niet ver genoeg. Deze gaat er met de universiteiten en hogescholen over praten om begin mei zijn plan te kunnen formuleren. In augustus neemt de minister de beslissingen. De operatie die Deetman wenst, voorziet taakverdeling en con centratie binnen het WO, terwijl een aantal jaren achtereen er minder geld voor dit onderwijs beschikbaar is. Ze moet uiteinde lijk leiden tot een bezuiniging van ruim een kwart miljard gul den in '87 en houdt verlies in van naar schatting drieduizend volledige arbeidsplaatsen. Volgens Deetman wordt in het TVC-plan te weinig geconcentreerd. De minister wijst met na druk op fusiemogelijkheden naast opheffing van vestigingsplaat sen. De commissie overschatte verder systematisch de besparing per voorstel; ze vergat de kosten van onderwijs aan studenten die ergens anders moeten gaan studeren. ADVERTENTIE EKENKAMER OP SPEURTOCHT [(Van onze parlementaire redactie) 'N HAAG Bij de >S verdwijnen spullen de lopende band. is weet men er zeker, [t er gestolen is, nog va- •r heeft men geen idee w de bedrijfsmiddelen bleven zijn. De oorzaak dat de goederen onvol- ?ende zijn beschermd en benedenmaats wordt gecontroleerd. Er zijn wel plannen om daarin verbe tering te brengen, maar er kan niet worden gezegd, dat deze in hoog tempo worden uitgevoerd. De schade bedraagt vele ton nen, zo blijkt uit het jaar verslag van de Algemene Rekenkamer, het instituut dat alle inkomsten en uit gaven van de overheid controleert. In 1980 heeft de NOS, zoals het in het verslag heet, 939 duurzame bedrijfsmiddelen uit de voorraadadministratie ge schrapt omdat ze er domweg niet meer waren. Daarbij ging het om een waarde van ruim drie ton. In 1981 zat men op hetzelfde niveau eerder. Geen toenemende vermissing, zegt men bij de NOS, maar we overzien thans beter wat er v^n de 116.000 artikelen ver- n\ist 'wordt. De Rekenkamer heeft ook ernstige kritiek uitgeoefend op de ondoelmatigheid, waarmee in de decorafdeling van de NOS wordt gewerkt. Mede daardoor moet veel werk wor den uitbesteed en het valt dan op, dat de buitenstaanders vaak 20 tot 50, soms zelfs 70 procent minder uren in reke ning brengen dan de NOS had geraamd. Ook daarin wil de Rekenkamer verbetering ge bracht zien, er is meer deskun digheid nodig. Het jaarverslag 1982 van de Algemene Rekenkamer ademt van begin tot eind de geest van het trage malen van amb telijke molens. Het duurt vaak vele jaren voordat veranderin gen worden aangebracht in er kende misstanden. Doorgaans zijn het commissies en werk groepen, die maar blijven stu deren. Hoe er soms gesjoemeld wordt blijkt bijvoorbeeld uit het feit, daj instanties, die hun jaargeld ndg niet verbruikt hebben, het restant zolang ergens „parke ren" om te voorkomen dat ze het volgend jaar minder krij gen. Dergelijke zaken worden lang niet altijd opgemerkt, om dat administraties niet deugen Kritiek is er bijvoorbeeld op de dusdanig tekortschietende administratie van het ministe rie van Economische Zaken, dat accountants geen goedkeu ring aan de rekeningen willen geven. Pagina 9: Te dure ambassa deurswoning in Paramaribo Benzine accijns in drie maanden 10 et duurder DEN HAAG De accijns op benzine, die overmorgen om hoog gaat met 4,1 cent, wordt per 1 juli opnieuw verhoogd en wel met tenminste zes cent. Staatssecretaris Koning (finan ciën) bevestigde dit gisteren in de Eerste Kamer tijdens een debat over diverse belasting maatregelen. „De geruchten over een verdere verhoging per 1 juli kan ik niet ontzenu wen", aldus de bewindsman. Dat zou betekenen dat de overheid de benzineprijs in drie maanden tijd een dubbel tje duurder maakt. Een nieuwe stijging van de be lasting op benzine komt in de plaats komen van een verho ging van de BTW, die niet op korte termijn meer te regelen valt. De lastenverzwaring moet worden gezien tegen de achtergrond van de noodzaak extra geld bij elkaar te krijgen om recent opgetreden tegen vallers in de begroting te dek ken. Elke cent verhoging van de benzineaccijns levert de schatkist 70 miljoen gulden op. Volgens minister Ruding, gis teravond voor TROS-aktua, is deze accijnsverhoging beter dan een verhoging van de so ciale premies, de inkomstenbe lasting of de BTW. CDA en VVD zijn het er over eens dat in het kader van de voorjaarsnota, de tussenstand van de rijksbegroting, een ze kere lastenverzwaring mag worden doorgevoerd. Ver wacht wordt dat een extra benzineprijsstijging dan ook op weinig verzet zal stuiten. Over die voorjaarsnota is een compromis binnen het kabinet nabij. De kans bestaat dat de ministers nog deze week tot overeenstemming komen. De voorstellen van premier Lub bers voorzien in een totaal van bezuinigingen van 2 tot 2,5 miljard gulden. Naast de ver hoging van de benzineaccijns gaan ze onder meer uit van: bezuinigingen op de begro tingen van verkeer en water staat, onderwijs, volksgezond heid en volkshuisvesting, sa men ter grootte van ruim een miljard gulden; verlaging van het minimum loon en de minimumuitkering door het ongedaan maken van de verhoging van één procent die op 1 januari jl. van kracht werd; verlaging van de bovenmi- nimale uitkeringen met 5 pro cent; korting op de ambtenarensa larissen van 2,5 procent in ruil voor arbeidstijdverkorting, die voor de helft met nieuwe ba nen mag worden opgevuld. Als alternatief voort de laatste maatregel heeft Lubbers een korting voorgesteld van twee procent ten behoeve van ar beidstijdverkorting met de mogelijkheid 80 procent van de vrijkomende tijd met nieu we banen op te vullen. Pagina 9: CDA heeft meeste moeite met verlagen uitke ringen Gelukkig hebben we nog een Algemene Rekenkamer in Nederland. Anders zouden we nooit geweten hebben, dat er bij de Nederlandse Omroep Stichting jaarlijks voor tonnen aan apparatuur en andere arikelen worden vermist Vast staat intussen wel, dat daarvan „slechts" voor 83.000 gulden is gestolen. De rest is zeker verdwenen door slordigheid of zo. De kijker wordt daarmee wellicht ook een mooi programma door de neus geboord. Soms worden bij de bezorger van Uw „Leidse Courant" hele exemplaren, maar te weinig voor de Algemene Rekenkamer, vermist. Hij heeft dan hoogstwaarschijnlijk even de andere kant uitgekeken, toen het gebeurde. Voor de abonnee is zoiets soms een strop, maar de dief heeft er wel een fijne avond mee, vooral als de NOS het laat afweten. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. «^Ceid^Sou/iant

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1