r Music Television (MTV): De visuele adio van Amerika L A- IDIO/TELEVISIE Duitse tv toont oorlogsmisdaden van gealliëerden derlandse programma's PROGRAMMA-OVERZICHT Buitenlandse programma's QeidtaQowiant WOENSDAG 30 MAART 1983 PAGINA 15 Ijk- en luisteronderzoek: Europees tv-programma „Eurikon" te serieus jVERSUM Het experimentele Europese .visieprogramma „Eurikon" is te zwaar en lorloos. Wel is het informatief en duidelijk ipees van karakter. Dit zijn enkele conclu- van een publieksonderzoek naar de beslo- f proef met een Europees televisieprogram- dat het afgelopen jaar op kleine schaal in 'en Europese landen, waaronder Nederland, rd uitgezonden. resultaten van het onderzoek vormen de ba- voor een nieuw, maar dit keer openbaar, ropees televisieprogramma via de dit jaar te ceren ECS-satelliet. gedachten voor dit programma gaan uit r een gevariëerd Europees ontbijtprogram- „Good morning Europe", gevolgd door een itendprogramma „We follow the sun". Voor namiddag wordt gedacht aan een bloksge- aanbieden van meer specifieke program- ma's (cultuur, sport, muziek en speelfilms) van Europese origine. De programma's kunnen, eventueel tegen vergoeding, overgenomen wor den door de kabelexploitanten in de betrokken landen. Jo Bardoel van de NOS-afdeling beleidsontwik keling maakte tijdens een studiedag in Hilver sum over omroepsatellieten in Europees ver band, enkele van de conclusies van het onder zoek naar het Eurikon-programma bekend. Uit dat onderzoek bleek verder dat het programma in zijn huidige vorm allereerst een geïnteres seerd minderheidspubliek aantrekt. Een toe gankelijker Europees programma zou voorts al leen kunnen slagen als de vertaalproblemen af doende worden opgelost. Ondertiteling of „voi- ce-over", een gesproken vertaling met de origi nele tekst gedempt op de achtergrond. Gekozen in KRO-Kontaktgroep HILVERSUM Bij de verkiezing van de KRO-kontaktgroepen en het KRO-bestuur hebben vorige week ruim 136.000 begunstigers hun stem uitgebracht. In totaal kwamen 133.996 geldige stemmen binnen. Dat zijn er 16.000 meer dan bij de vorige verkiezing, in 1978. De georganiseerde achterban van de KRO be staat uit zeven kontaktgroepen, één per bisdom. Iedere groep telt 20 leden, die dus nu gekozen zijn. Degene die per kontaktgroep de meeste stemmen haalt, heeft tevens zitting in het KRO-bestuur. De kontaktgroep wijst uit z'n midden nog een tweede afgevaardigde voor het bestuur aan. In het bisdom Rotterdam (overeenkomend met de provincie Zuid-Holland) zijn de volgende personen gekozen, van wie de eerste dus in het KRO-bestuur komt: M. Bekedam, Rotterdam; mevr. J. J. W. v.d. Zande-van Zeijl, Kwints- heul; H. A. M. van Hooft, Gouda; mevr. H. M. F. Entingh-La Housse, Rotterdam; mevr. M. H. E. Gerrits-van Westrop, Lisse; F. A. D. M. Beu- ger, Den Haag; mevr. L. F. M. van Haren, Vlaardingen; Th. Timmer-Luyckx, Noordwij- kerhout; F. B. H. Deiman, Nootdorp; M. P. van den Berg, Den Haag; E. T. van Klaveren, Rot terdam; A. B. M. de Koning, Vlaardingen; R. M. Hijdra, Delft; J. A. M. van der Zalm, Sassen- heim, mevr. J. M. v.d. Ham-Berkhout, Rotter dam; J. de Roos, Den Haag; C. J. J. Hugens, Leiden, C. Th. Verweij, Waddinxveen; J. L. M. Smeele, Warmond; M. S. van Eek, Voorburg. KRO-voorzitter B. Schmitz toonde zich ver heugd over de resultaten van de verkiezing. „Het aantal stemmers weerspreekt afdoende dat er in Nederland geen belangstelling meer zou zijn voor een omroepsysteem dat gedragen wordt door grote groepen uit de bevolking. Uit gerekend een omroep als de KRO zet zijn kij kers en luisteraars niet altijd even gemakkelij ke programma's voor. Dat de KRO daaraan stem geeft, wordt klaarblijkelijk door grote groepen op prijs gesteld". 'H YORK Het visuele Vf eet van een pop-song is de D ste jaren door het groeiend en tal muziek-programma's op ,ri elevisie een heel belangrij- rol gaan spelen bij het suc- van een groep. Hierdoor 'd den zwakke composities a kzij goed gemaakte promo- filmpjes hits worden en nmers die qua muzikale h pak, lengte of onderwerp direct voor een nummer •notering in aanmerking hmen, over de streep wor- Q getrokken. Zou Goodnight ;on van Billy Joel of 99 c tballons van Nena als een leet de hitlijsten zijn opge- iten als het indrukwek- de promotie-filmpje niet aij vertoond iten we het in Nederland stellen met programma's „Toppop", „Clips" en eldband", waarin delen de beeldverhalen worden Tgpond, in Amerika zijn ze in- dels een stapje verder, r bestaat op het kabelnet commercieel tv-station, .24 uur per dag promotie o's, muziekfilms, concer- en interviews met arties- 3uitzendt, waarop men zich abonneren. Het station ijil MTV ofwel Music Televi- 1. De programma's, die ^Jrden uitgezonden, hebben ;r4weg van een radio-show, rr^rdan zonder disc-jockeys; ieïsoort visuele radio dus. |l geluid van de video's is )r»een speciaal radio-kanaal r Htereo te beluisteren. Wat it tje nog meer? De Haagse Golden Earring, die momenteel met veel succes door Amerika tourt, is erg te spreken over Music Televi sion. De groep liet zondag in „Countdown" van Veronica weten, dat een deel van het succes van de single Twilight Zone aan het station te danken was. De video-opname van het nummer was tot voor kort na melijk vijf keer per dag op de buis te zien. Inmiddels is uit onderzoeken gebleken dat Engelse groepen als Duran Duran, Human Lea gue en ABC, maar ook The Stray Cats en Men At Work een deel van hun Amerikaans succes aan het televisie-station te danken hebben. Nick Rho des van Duran Duran: „MTV is een geweldige ontwikkeling voor groepen zoals wij. Duran Duran heeft vanaf het begin heel veel aandacht besteed aan de visuele kant van de num mers door middel van video's. Door zo'n tv-station wordt de groep ook op een andere ma nier bij het publiek geïntrodu ceerd dan op dc radio gebeurt of in televisie-programma's als "Toppop" waar de makers de groep liever naar de studio ha len dan dat ze het promotie filmpje laten zien". Goede richting Hoewel MTV de groepen een stevige zet in de goede richting kan geven, worden de hits er nog niet geboren. Dat komt omdat het televisie-station een grote verscheidenheid aan ma teriaal wil laten zien. Hierdoor komen de groepen wel aan bod, maar niet zo vaak als bij de radio-stations waar gewerkt wordt met een hitlijst en een playlist. Music Television begon twee jaar geleden met haar uitzen dingen. Op 1 september vorig jaar kreeg het station er zo'n 130.000 kijkers bij, toen ook het kabelnet van Manhattan op de uitzendingen werd aan gesloten. Daarmee groeide het kijkersaantal naar gemiddeld zo'n acht miljoen. De doel groep waarop wordt gemikt, varieert in leeftijd tussen de twaalf en vierendertig jaar. Jazz, rhythm blues en disco- artiesten worden op MTV niet vertoond. De reclames komen om de vier promotie-filmpjes in beeld. Dat het kijken naar die video's een vermoeiende bezigheid is, weet niet aleen de kijker, maar ook de leiding van Music Television. Vandaar dat de programma-blokken (duur: ongeveer vier uur) dagelijks een aantal keren worden her haald. Uit een onderzoek is namelijk gebleken dat de kij- kersgroep, die een gemiddelde leeftijd heeft van 23 jaar, zo'n 63 minuten per dag en op za terdag en zondag ongeveer 82 minuten op MTV is afgestemd. De kijk-reacties zijn zeer posi tief. De enige klacht die bin nenkomt heeft betrekking op de programmatische inhoud. Music Television schuwt het namelijk niet om na een video van ABC, de hardrockmuziek van Van Halen te laten zien, Scène uit de video van Twilight Zone van The Golden Earring. De promotie-film was tot voor kort vijf keer per dag te zien op de Amerikaanse Music Television. gevolgd door de jungle-klan ken van Bow Wow Wow en de gepolyste symfonische, hard rock van REO Speedwagon. De reden om dit te doen is vol gens een woordvoerder van Music Television om een zo groot mogelijk publiek te be reiken. „We bieden voor ieder wat wils. De gedachten achter deze opzet is dat een abonnee even naar zijn favoriete groep kijkt en dan weer doorgaat met zijn andere bezigheden". Het gevarieerde aanbod houdt echter nauw verband met de adverteerders. Door veel ver schillende groepen te laten zien, is het aantal kijkers groot en gevariëerd en dat moet aantrekkelijk zijn voor een groot aantal adverteerders. Hoewel er veel kosten worden gemaakt om de programma's in de huiskamer te krijgen (Het bestaan van MTV wordt o.m. ruimschoots onder de aandacht van het publiek ge bracht) zijn de programma's die de kabel opgaan, relatief erg goedkoop. Het merendeel van de video's wordt namelijk gratis door de platenmaat schappijen aangeleverd. Toch zijn de inkomsten nog niet groot genoeg om Music Televi sion draaiende te houden. De twintig miljoen dollar die de twee bedrijven Warner en Amex erin hebben gestoken om het televisie-station een succes te laten worden, vangen die tekorten momenteel echter aardig op. Inmiddels zijn er in Europa ook plannen om het voorbeeld van MTV te volgen. Het idee voor zo'n commerciëel televi sie-kanaal is afkomstig van Tony Hemmings, directeur van Music Vision Hij wil eind 1983 op de Engelse kabel met een dergelijk televisie-station beginnen. In 1984 hoopt hij dat meer dan vier miljoen abon nees in Europa gebruik zullen maken van zijn kabelfacilitei ten. De bedoeling is om pro- motie-video's uit te zenden, die uit alle delen van de we reld afkomstig zijn. De Euro pese platenmaatschappijen staan te trappelen om daar hun medewerking aan te ver- HANS PIET (Door onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse televisie heeft twee tv-programma's ge maakt over de oorlogsmisdaden van de gealliëerden in de jaren l940-'45. Dat is hetzelfde, schreef een Engelse krant, als keizer Nero die klaagt dat de christenen zo onaardig waren tegen zijn leeuwen. Jarenlang is het onderwerp in Duitsland taboe geweest. Past het uitgerekend de Duitsers, die zelf zoveel op hun kerfstok hebben, de misdaden van anderen aan de orde te stellen? „Inderdaad", erkent programma-maker Jurgen Ruhle van de WDR in Keulen, „wij hadden er zelf ook buikpijn van. Hoe zou het publiek reageren? Wij wilden met onze programma's Hitier niet vergoeilijken, maar wij wilden dit onderwerp evenmin overlaten aan de rechts-radicalen". Het eerste programma van Ruhle gaat over de misdaden van de gealliëerden aan het westelijk front en het tweede over oorlogs misdaden aan het oostfront. De 58-jarige programma-maker, die zelf aan het oostfront vocht en na de oorlog vier jaar in Siberië krijgsgevangen werd gehouden, baseerde zich op aktes van de Duitse Wehrmacht. Het Duitse leger had een onderzoeksbureau d§t volgens Ruhle vrij nauwgezet oorlogsmisdaden van de geal liëerden registreerde. Deze aktes werden door de Amerikaanse historicus dr. Alfred de Zayas onderzocht. Hij schreef een boek over zijn bevindingen dat in 1978 werd gepubliceerd. Ruhle heeft het tere onderwerp heel afstandelijk en voorzichtig benaderd. Hij is zijn eerste programma begonnen met de eerste oorlogsmisdaad van de Tweede Wereldoorlog. Het doodschieten van 88 Engelse soldaten door de beruchte SS-Doodshoofd-divisie op 22 mei 1940 in Frankrijk. Dan is het westen aan de beurt. De misdaden die van Engelse kant gesignaleerd worden hebben vooral betrekking op het schieten op schipbreukelingen. Dat is gpbeurd in de Narvik-fjord in Noorwegen en in de Aegeische Zee bij Kreta. Verkrachtingen Bij de Amerikanen wordt gewezen op de behandeling van Duit se krijgsgevangenen na de landing in Italië. Aan Franse kant worden de talloze verkrachtingen in Freudenstadt en Stuttgart aan de orde gesteld. In het oosten worden executies en martelin gen van de oprukkende Russen belicht. Ruhle: „Wij hebben ons beperkt tot die voorvallen, die onaange vochten waren. Die dus ook door onderzoek van Engelse en Amerikanen werden bevestigd. Een ander uitgangspunt was dat we authentieke getuigen moesten hebben". In totaal heeft Ruhle zodoende 16 oorlogsmisdaden in oost en west behandeld. Ruim aandacht is besteed aan de systematische bombardementen van de gealliëerden op steden als Dresden en Potsdam. Ruhle: „De Engelse luchtmachtgeneraal Harris zat achter zijn bureau op een kaart te kijken welke steden nog niet gebombar deerd waren. Churchill heeft hem eens gezegd dat als hij zo doorging hij nog eens als oorlogsmisdadiger de geschiedenis in zou gaan". Bij de gealliëerde bombardementen op Duitsland vielen 600.000 doden. „Geen enkele kant kan van zichzelf zeggen, dat hij zon der smet is gebleven", zo wordt er in de inleiding van het pro gramma gezegd. Oftewel: er zijn alleen maar smerige oorlogen. „Daarom", zegt Ruhle, „is het beginnen van een oorlog het erg ste wat er is en de grootste oorlogsmisdaad die er bestaat". Ruhle: „Ik verzet me ertegen dat wij Duitsers een collectieve schuld zouden hebben. Er is wel een collectieve aansprakelijk heid. De erfenis van wat er toen gebeurd is hebben wij te dra gen". De twee programma's hebben in Duitsland een hoge kijkdicht heid gehad. De reacties van het publiek waren gemengd. „Na de eerste uitzending hadden we duizend telefoontjes. De helft van de mensen zei dat we Hitier en zijn misdaden hadden willen rechtvaardigen. De anderen zeiden: „Goddank dat daar nu ook eens aandacht aan besteed wordt. Na de tweede uitzending rea geerde tweederde van de mensen positief". IERLAND 1 Tot ziens, Lulov. De IV brengt een nieuwe drie- ie jeugdserie uit Denemar- die zich afspeelt in de iger jaren. Hoofdpersoon et verhaal is de tienjarige ke, die met haar vader en fder naar de stad verhuist, lat haar vader geen werk It. Rikke vindt het allesbe- |e leuk om naar de stad te fi, want ze raakt al haar nden kwijt. In de stad kan r vader ook al geen werk (en, vandaar dat moeder bij rijke familie het huishou- gaat doen. Ondertussen 1 Rikke toch een vriendin- fe gekregen. Ze ontmoeten N Duitser Lulov, die op de eoht is voor de Nazi's. 0jP Pubertijd. Ook het pro- Ttma van Ivo de Wijs 'Pu- Ijd' is aan zijn laatste afle- enjg toe. Het belangrijkste 11 brwerp is voor de laatste n^nding bewaard, nl 'Werk meid'. De popgroep Vanda- itabrgt voor het intermezzo het nummer Niemand. 10 Tijdverschijnselen. De ■Hmemers, die tot voor kort de zwarte schapen van 6 samenleving werden be- ïuwd, omdat ze er volgens ïublieke opinie alleen maar uit waren om zoveel moge- Winst te maken, worden nu ten als de potentiële red- I van onze economie. In de pramma-serie 'Tijdver- jnselen' gaat een aantal hinente gasten praten over veranderende onderne- sklimaat in Nederland, e gasten zijn o.a.: Piet van i staatssecretaris Economi- 8 Zaken; Arie van der Hek, •ede Kamerlid PvdA; de he- de Boer (voorzitter MID); pis (Rabobank), Albrecht NEDERLAND 2 19.22 Van gewest tot gewest. In deze regionale nieuwsru briek aandacht voor een expo sitie van kindertekeningen uit de jaren dertig in het Noord hollandse Wijdewormer, de huisvestingsproblemen van een dierenasiel in Amsterdam oost en de vrijwilligerscentrale in Sneek. 20.10 Op het eerste gezicht. De film van Feliks Aarons 'Op het eerste gezicht', waarvoor Dick Walda het scenario schreef, speelt zoals we al schreven, in een psychiatrische inrichting. De 22-jarige Lucas, die zich net sterk genoeg voelt om de inrichting te verlaten, ontmoet een tien jaar oudere patiënte, die warme gevoelens voor hem koestert. Hij klampt zich aan Suzan vast, maar is niet in staat haar te vertellen, dat het einde van zijn verblijf in zicht komt. Zijn vijftigjarige ka mergenoot echter licht haar tenslotte uit jaloezie in. In de hoofdrollen spelen Edda Ba- rends, Jacques Commandeur en Jacques Opdenberg. 21.10 Shizen. De NOS brengt een herhaling van het optreden van de bijzondere Amerikaan se dans- en theatergroep 'Pili- bolus', die tijdens het Holland Festival in 1980 optrad. Het nummer 'Shizen' is een van de hoogtepunten uit het repertoi re en vormt met zijn oosters geluidsdecor een voorproefje van de Japanse 'rode draad', die door het Holland Festival van 1983 gaat lopen. 21.30 Cinevisie. Het program ma is geheel gewijd aan het fantastische filmsprookje „Dark Cristal". Gast is de pro ducent en regisseur ervan Jim Henson. Televisie vandaag NEDERLAND 1 TELEAC 18.25 Een kwart eeuw ruim tevaart (1). IKON 18.55 Pubertijd. Afl.: Werk loosheid. Gast: de pop groep Van Dalen. 19.21 Kenmerk. Actualiteiten over kerk en samenle ving. NOS 19.46 Socutera. Filmpje van de Stichting Nederland se vrienden der SOS- -Kinderdorpen. 20.00 Journaal. VPRO 20.28 BGTV. Actualiteiten. 21.00 Puur natuur. Zevende afl.: Je weet niet wat je eet of drinkt. 22.00 Tijdverschijnselen. Programma-serie over veranderingen in de tijd. Vanavond: Het verande rende ondernemerskli maat. NOS 23.00 TELEAC. Cursus Ergo nomie (Herhaling les 7). 23.35 Journaal. 23.40 Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 2 18.30 18.45 19.00 19.12 21.30 22.00 22.30 22.40 Nieuws voor doven en slechthorenden. Sesamstraat. Jeugdjournaal. Journaal. Politieke partijen. Zendtijd voor de PSP. Van gewest tot gewest. Regionale nieuwsru briek. Op het eerste gezicht. Film van Feliks Arons naar een scenario van Dick Walda. Shizen. Reportage van het optreden van de Amerikaanse dans-thea- tergroep Pilibolus. Cinevisie. Filmrubriek. Studio sport. Journaal. Nieuws voor doven en slechthorenden. DUITSLAND 1 17.00 Het Duitse poppentheater. Do cumentaire serie. 17.30 De oude doos. Kinderprogramma. 17.50 Jour naal. 18.00 Actualiteiten. 18.25 De Flintstones. Tekenfilmserie. 19.00 Monaco Franze - de eeuwige no zem. Serie. 20.00 Journaal. 20.15 J. Robert Oppenheimer - atoomfysi cus. Engelse serie. Laatste deel. 21.25 Huil alsjeblieft niet om de lief de... Marjol Flore en het Salonorkest Pluche. 21.45 Titels, theses, tempe ramenten. Culturele rubriek. 22.30 Achtergrondinformatie. 23.00 Voet bal. Kwalificatiewedstrijden Europa beker. 00.00 Journaal. DUITSLAND 2 17.00 Journaal. 17.08 Tele-magazi- ne. 17.53 Rokende colts (Gunsmo- ke). Amerikaanse westernserie. Aan sluitend: Journaal. 18.25 Rokende colts. Tweede deel. 18.57 ZDF-Uw programma. 19.00 Journaal. 19.30 De sport-spiegel. Over de geschiede nis van de bokssport. 20.15 Balans. Uit het economisch leven. 21.00 Ach tergrondinformatie. 21.20 Woensda glotto. 21.25 De straten van San Francisco. Amerikaanse politieserie. 22.10 „Met ons begint de nieuwe tijd...". Serie over 120 jaar SPD. 22.55 Melodie van een stad - Aspen, Colorado. Film over het muziekfesti val. 23.55 Journaal. DUITSLAND 3 WDR 18.00 Tv-cursus Engels (22). 18.30 Sesamstraat. 19.00 Het actue le uurtje. 20.00 Journaal. 20.15 Op woensdag in... 21.45 Verslaggever buitenland. Visserleven. Documentai re. 22.15 La chinoise. Franse speel film van Jean-Luc Godard (1967). 23.45 Journaal. BELGIE BRT 1 16.30 Peuters en kleuters. Herhaling „Kinderen alleen opvoeden". 17.30 Het koraaleiland. Australisch-Engelse jeugdserie. Eerste deel. 17.55 Foo-Foo. Korte tekenfilm. 18.00 Tik tak. Peuterserie. 18.05 Denken en doen. Spelprogramma voor de jeugd. 18.30 Waard om te weten. De ko mende tv-programma's voor kinde ren. 18.40 Draghetto. Tekenfilm. 18.54 Aubrey. Brits tekenfilmpje. 19.00 KTRC: Open studio. Over jon ge seminaristen. 19.40 Mededelin gen. 19.45 Nieuws en sportberich ten. 20.10 De weerman. 20.15 Mini mikro makro. Kort spelprogramma. 20.20 Love verliefd. Engelse komi sche serie. 20.45 Kurt en Co. Kurt van Eeghem ontvangt gasten. 21.30 Het gerucht. Kunstmagazine met choreograaf Hans van Manen en ci neast Douglas Sirk. 22.15 Journaal. Aansluitend: Coda (poëzie). BELGIE BRT 2 16.55 Voetbal. Rechtstreekse repor tage van de wedstrijd Oost Duitsland- -Belgié uit Leipzig. 19.00 Tijdrover: mode. Presentatie lente- en zomer collecties. 19.10 Nieuwtjes uit Uhlen- busch. Duitse jeugdserie. 19.40 Me dedelingen. Met: Overzicht program ma's. 19.45 Journaal en sportberich ten. 20.10 De weerman. 20.15 Gered door de liefde. Amerikaanse tv-film naar het boek van Barry Farrell over de relatie Roald Dahl- Patricia Neal. 21.50 Debat. N.a.v. de hiervoor uitge zonden film met als thema: Het leven met gehandicapten. BELGIE FRANS 1 19.25 Flash minute papillon. Consu- mententlps. 19.30 Journaal. 20.00 La chasse aux tresors. „Schatten" zoe ken in Kristianstad. 21.00 Chansons la carte. Showprogramma. 21.45 Ecritures. Literair programma. 22.40 Journaal. BELGIE FRANS 2 16.55 Voetbal. Reportage van de wedstrijd Oost Duitsland-België. 19.00 La pensee et les hommes. Het bijgeloof van de ortograaf. 19.30 Nieuws voor doven en slechthoren den. 20.00 Sports 2. Avondvullend sportprogramma. ENGELAND BBC 1 16.20 All everyday story of island folk. The Falklands. 16.55 Play School. 17.20 Top hat rabbits. 17.25 Think this way. 17.40 Take Heart. 18.00 John Craven's newsround. 18.10 The machine gunners. Jeugd serie. 18.40 Journaal. 19.00 Nation wide. 19.50 A question of sport. 20.40 Open all hours. 22.00 Labour PPB. 22.30 QED. 23.00 Sportsnight. 00.05 Tim Rice. Ontspanning. 00.40 Journaal. ENGELAND BBC 2 18.10 Arts. 18.40 Manhunt of Myste ry Island. 18.55 Cartoon Two. 19.00 Open door. 19.30 Jeugdprogramma. 20.00 Journaal. Met: Nieuws voor do ven en slechthorenden. 20 05 Disco vering Hedgerows. April. 20.30 Ti- mewatch. 21.30 Top gear '83. 22.00 Labour PPB. 22.05 MASH. Ameri kaanse serie. 22.30 The last day. Sai gon. 23.45 Newsnight. 00.36 Tech nology. ENGELAND ITV 17.45 Murphy's mob. 18.15 Mr and Mrs. quiz. 18.45 Nieuws. 19.00 About Anglia. 19.35 Crossroads. 20.00 This is your life. 20.30 Coronation Street. 21.00 Carry On laughing. 21.30 Only when I laugh. 22.00 Politieke uitzen ding 22.05 Widows. 23.05 News at ten. 23.35 Comes a horseman. Am. speelfilm (1978). 01.40 Weather. Televisie morgen NEDERLAND 1 NOS 09.30 Nieuws voor doven er slechthorenden. 11.30 Schooltelevi sie. 13.00 Nieuws voor doven er slechthorenden. TROS: 16.00 Surfen - een kwestie van durven (6). 16.15 In vogelvlucht. Fllmimpressies Nederland: Zierikzee. 16.30 Sons and daughters. 17.15 Weekend weers verwachting. Door Jan Pelleboer DUITSLAND 1 09.25 Het programma met de muis. 10.00 Journaal. 10.03 Voetbal. Wed strijd van gisteren. 11.05 Melodie van een stad: Aspen, Colorado. Herha ling. 12.05 Elkaar begrijpen - met el kaar leven. 12.10 Balans. 12.55 Pers overzicht. 13.00 Journaal. 13.15 Vi deotex! voor iedereen. 15.40 Video- text voor iedereen. 16.10 Journaal. 16.15 Vrouwenverhalen. Portret van Christiane Felscherinow 17.00 Wat gebeurde er met Adelaide Harris? Jeugdserie. 17.30 Denk en gedacht. Natuurwetenschap voor kinderen. 17.50 Journaal. 18.00 Actualiteiten. Streeknieuws. DUITSLAND 2 10.00 Zie Duitsland 1. 15.57 ZDF-Uw programma. 16.00 Journaal. 16.04 Wij Europeanen. Tiendelige serie over Europa. Aansluitend: Journaal 16.35 De Mumins. Tekenfilmserie. 17.00 Journaal. 17.08 Tele-magazi- ne. 17.50 4 Hoffmanns en 5 Cupo- vics. Serie over twee families. DUITSLAND 3 WDR 09.25 Het programma met de muis. 18.00 Telecollege I. Natuur kunde (13). BELGIE BRT 1 18.00 Tik tak. Peuterserie BELGIE FRANS 1 12.00 Teletekst. 14.00 Schooltelevi sie. 16.45 ONEM. Informatie voor werkzoekenden. 17.00 Schooltelevi sie. 17.25 Plein jeu. Gevarieerd mid dagprogramma. BELGIE FRANS 2 17.35 Splendeurs et miseres dt courtisanes. Serie naar de rom; van Honore de Balzac. Negende c laatst aflevering. ENGELAND BBC 1 07.30 Breakfast time. 10.40 Vakan tieprogramma. 11.50 Film. 13.30 Journaal en financieel nieuws. 14.00 Pebble Mill at one. 14.45 Grand. Kleuterprogramma. 14.50 Stop-Gol Kleuterprogramma. 15.00 Film. 16.30 Everybody's doing it. The Bri tish abroad. 16.55 Play school. 17.20 Top hat rabbits. 17.25 Think this way. 17.40 New adventures of Mic key Mouse. 18.00 John Craven's newsround. ENGELAND ITV 07.00 Daybreak. 08.00 Good mor ning Britain. 10.30 Schooltelevisie. 13.00 Teetime and Claudia. 13.10 Get up and go. 13.30 The Sulivans. 14.00 News at One. 14.20 Anglia nieuws. 14.30 Crown court. 15.00 A plus. 15.30 Plays for pleasure: The cuncubine. 17.00 Teetime and Clau dia. 17.15 Moomins 17.20 Madabout. 17 45 Murphy's people. 18.15 Mork and Mindy. Radio vandaag HILVERSUM 1 - 16.30 (VOO) „Apekool" - 17.02 (EO) Onderweg - 18.06 Actualiteiten 18.30 Berichtgeving over het z€ I dingswerk 18.40 Verhaal - 18.50 Kleuterprogramma - 19.02 Van U wil ik zingen - 19.25 De bijbel open - 19.45 Jongerenprogramma - 20.02 (NOS) Langs de lijn - 23.02 Met het oog op morgen - 0.02 (NCRV) Volg spot - 1.02 Metropolls - 2.02 Nach texpress - 6.09 Vandaag donderdag. HILVERSUM 2 - 16.00 (NOS) Wat een taal - 16.30 (NCRV) Studio 55 - 17.36 Actualitei ten - 18.20 Politieke partijen - 18.30 Humanistisch Verbond - 19.00 Lee soefeningen in de bijbel - 19.15 Zin gen bij het boek Genesis - 19.30 Theologische etherleergang - 20.03 Leger des Heilskwartier - 20.18 De wereld zingt Gods lof - 21.00 In het midden van je leven: herkenbare pro blemen vanaf je 45e - 21.30 Even het hoofd bij het nieuws - 21.40 Open school - 22.10 Radio-volksuniversiteit - 22.40 Oorzaken en gevolgen van politieke en economische verwikkelin gen - 23.00 Literama-kwis. HILVERSUM 3 - 16.34 (KRO) Nieuws-box - 18.03 (NOS) De avondspits - 19.02 (KRO) Krachtvoer - 21.02 Demo - 22.02 Rocktempel. HILVERSUM 4 - 17.00 Overname Hilversum 2 - 20.00 (AVRO) Scala van Italiaanse muziek, van Boccherini tot Berio - 22.00 Strijkkwartetten van Haydn en Beethoven. Radio morgen HILVERSUM 1 - 6.09 (NCRV) Vandaag donderdag - 8.06 Actualiteiten - 9.03 Wie weet waar Willem Wever woont? - 10.03 Muziek bij de koffie - 11.03 Het Hol lands kwartiertje - 11.30 Twaalfuurtje - 11.50 Culinaire tips - 12.40 Middag- pauzedienst - 13.06 Actualiteiten - 13.20 NCRV- Globaal - 16.02 Gou denregen Ensemble - 16.30 Kleuter programma - 16.40 Van stad en land - 17.02 Rozegeur en prikkeldraad HILVERSUM 2 - 7.20 (AVRO) Actueel en informatief - 9.05 Gymnastiek voor de vrouw - 9.15 De werkbank - 9.33 Open school - 10.03 Buiten - 10.03 Duimeland - 11.10 Praatpaal-per-adres extra - 11.33 Kijk op kunst - 12.00 Radio journaal - 12.03 Zakelijke bespiege lingen - 12.36 Radiojournaal - 12.50 Regio-naai - 13.10 Meningen over za ken die de aandacht vragen - 13.57 Financieel nieuws - 14.00 (NOS) Oor logsvoorbereiding en vredesverwach- tlng - 14.33 Radiovolksuniversiteit - 15.03 (KRO) Over profeten van vroe ger en nu - 15.20 Magazine over kerk en samenleving - 15.32 De wereld op donderdag HILVERSUM 3 - 7.02 (TROS) De havermoutshow - 9.02 Hugo van Gelderenshow - 11.03 Polderpopparade en de Nederlands talige top 10 - 13.03 50 pop of envelop - 15.03 Tros top 50 HILVERSUM 4 - 7.02 (VARA) Morgenrood - 9 00 Morgenconcert - 12.25 Operette: Der Graf vort Luxemburg - 13.05 Klassiek midddagprogramma - 14.30 (EO) Or gelbespeling - 15.00 Open huis: ge spreksprogramma - 16.00 Woord en lied - 16.40 Theologische verkennin gen - 17.00 Overname Hilversum 2 NIEUWSBERICHTEN Nieuwsuitzendingen zijn op Hilversum 1 elk heel uur. 24 uur per dag. Op Hil versum 2 op elk half uur van 7.30 tot 17.30 uur. voorts om 7.00. 8 00, 13.00, 18 00. 20.00, 22,30 en 23.55 uur. Op Hilversum 3 op elk heel van 7 00 tot 24.00 uur en Hilversum 4 om 7.00, 8.00 en 13.00 uur. Glenda Jackson speelt de rol van Roald Dahl's vrouw Patricia Neal in „Gered door de liefde" op België BRT 2 om 20.15 uur. DUITSLAND 1 20.15 J.Robert Oppenheimer. In het laatste deel van de tv-serie over de 'vader van de atoonbom' wordt Op penheimer ervan beschuldigd een Sovjet-agent te zijn. De president laat eerst Oppenheimer zijn researchwerk afmaken, voordat het tot een onder zoek naar de beschuldiging komt 21.25 Huil alsjeblieft niet om de lief de... Zeven leden van het Gronings Philharmonisch Orkest vormden in 1977 uit liefde voor de lichte muziek het Salonorkest Pluche. In 1980 sloot zich Marjol Flore bij hen aan. Van avond treden ze voor de Duitse tele visie op met nummers uit het reper toire van beroemde Berlijnse chan- sonnieres uit de twintiger jaren, van Sophie Tucker tot Zarah Leander BELGIE BRT 1 21.30 Het gerucht. In deze kunstru briek een gesprek met onze choreo graaf Hans van Manen, die zoals ve len niet weten fotografie als hobby heeft. Hierin drukt hij uit wat hij an ders vla beweging in dans vertaalt Verder een Interview met de Ameri kaanse cineast Douglas Sirk, die in 1900 in Duitsland werd geboren en aan het einde van de jaren dertig naar de Verenigde Staten uitweek Hij maakte vooral naam in de jaren '40 en '50. Er worden fragmenten uit zijn films vertoond. BELGIE BRT 2 20.15 Gered door de liefde. In deze tv-film is een episode uit het leven van de schrijver Roald Dahi met zijn toenmalige echtgenote, de actrice Patricia Neal. te zien. De rollen wor den resp. door de groten van de En gelse filmwereld. Dirk Bogarde en Glenda Jackson gespeeld. Patricia Neal werd. toen zij drie maanden zwanger was. getroffen door een be roerte Na de operatie bleef ze volle dig verlamd en bracht desondanks een gezonde baby ter wereld De film laat zien hoe Dahl door middel van een therapeutisch programma zijn vrobw er helemaal bovenop hielp," zo dat ze twee jaar na hdar beroerte weer vrij kon bewegen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15