Theater hoofdmoot in Holland Festival De liefde van Orpheus e Euridice blijft boeien Zoetermeer geeft 2200; gulden voor viering Turkse feesten Zeven kruiswoorden van Joseph Haydn WELINGELICHTE KRINGEN LEZEN DE KRANT. Qeidóc, Sotwant Meer discussie op komende Festikon Rotterdams Orkest met vele plannen DRIE SUB-FESTIVALS IN DEN HAAG, AMSTERDAM EN ROTTERDAM nieuwe klassieke platen nieuwe klassieke platen KUNST WOENSDAG 30 MAART 1983 PAG1I Achter dijken en dammen In het Zeeuwse Re- nesse is gisteren het kinderboek „Achter dijken en dammen" gepre senteerd. Met op de achtergrond de gi gantische pijlers van de oeververbin ding over de Oos- terschelde bekijken twee jongens het fraai uitgevoerde boek, geschreven door Noortje van Leeuwen en Wim en Ineke Wolf. AMSTERDAM Meer dan voorgaande jaren zal op „Festikon", een educatieve filmweek, de nadruk liggen op forums en discus sie om mensen uit jeugdwerk, onderwijs en sociaal-cultureel werk te informeren over nieuwe films en documentaires. Het accent ligt dit jaar op de actuele thema's nieuw fascisme, jonge rencultuur en de toekomst van de media. Festikon vindt van 2 tot 9 juni plaats in The Movies in Amsterdam. Het programma over het nieuwe fascisme is voorzien voor 2 en 3 juni. Er worden documentaires vertoond. Politieke uitzendin gen van extreem rechtse groeperingen worden onder de loep ge nomen. Naar aanleiding van een zogenaamde fantasy-film gaan filmers en critici in op eventuele fascistoide elementen binnen dit genre. ZOETERMEER Met 24 stemmen voor en elf stemmen tegen heeft de Zoetermeerse gemeente raad besloten vier natio nale Turkse feestdagen te subsidiëren. Het gaat hier om de Dag van de uitroe ping van de Turkse repu bliek, het Suikerfeest, het Offerfeest en Moederdag. De subsidie van 2200 gul den gaat op aan het huren van de grote zaal van het wijkcentrum Meerzicht. Het op deze wijze vieren van de feesten in Turkse kring wordt „onmisbaar voor het be- houd van de eigen cultuur, ze ker voor de Turkse jongeren als tweede generatie" ge noemd. Een klein deel van het CDA stemde eerder deze week te gen subsidiëring met als reden dat in de groeikern de subsidie aan de Oranjeverenigingen was stopgezet en er dus ook geen geld moest worden be steed aan de viering van Turkse feesten. Uiteindelijk steunde de meer- De nieuw benoemde Ameri kaanse dirigent James Conlon, de vaste gastdirigent Simon Rattle en de oud-dirigent Edo de Waart zullen in het komen de seizoen het artistieke ge zicht van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest bepalen. Een seizoen - met sponsoring van de Stichting Unilever Ne derland - waarin een extra zondagmiddagserie is ingelast, concerten met minder luchtige programma's dan in de reeds jaren bestaande populaire pro menadeconcerten op de zater dagavond en zondagmiddag. Voor het lopende seizoen was het noodzakelijk de toegang- prijzen te verhogen met 9%. Dit had een teruggang van het aantal abonnementen tot ge volg, maar daar stond een be langrijke toename van de losse plaatsverkoop tegenover. Die prijsverhoging kan voor het komende seizoen beperkt blij ven tot 3 a 4%. Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest heeft een om vangrijk arbeidsterrein: niet minder dan 40% van de plaat sen worden verkocht buiten Rotterdam. In Den Haag wor den zelfs 800 abonnementen verkocht en ook het Wasse- naarse publiek onderneemt graag de reis naar De Doelen. James Conlon demonstreert in zijn programmering zijn liefde voor de vocale muziek en reeds nu staat vast, dat hij in 1985 de Matthaüs Passion zal uitvoeren. Hedendaagse mu ziek, ondergebracht in de Z- serie, wordt ook in het komen de seizoen uitgevoerd (o.m. de première van het tweede vi oolconcert van Kox), doch het is de vraag of Conlon die mu ziek in de toekomst niet zal in tegreren in de gewone series. Solisten in de diverse series zijn ondermeer James Galway, Roberta Alexander, Martha Argerich, Murray Perahia, Cristina Ortiz, Boris Christoff en Elly Ameling, ook het Toonkunstkoor van Jan Eel- kema zal een aantal malen medewerking verlenen. AMSTERDAM/DEN HAAGDank zij de sa menwerking met locale kunstinstellingen in Den Haag, Rotterdam en Utrecht, is er dit jaar tij dens het Holland Festival sprake van drie exclusieve sub-festivals: twee thea terfestivals en het Festival Oude Muziek. Het tradi tionele juni-festival con centreert zich voorname lijk op Den Haag en Am sterdam. Zoals eerder ge meld, zal de rode draad dit keer zijn de Japanse kunst. Eveneens telt dit festival ook bijzondere niet-thematische manifes taties van grote en kleine Nederlandse kunstinstel lingen en de omroep, als mede festivalprodukties en buitenlandse inkoop. Het programma voor 1983 is aanzienlijk minder overladen dan dat van 1982, aldus festi valdirecteur Frans de Ruiter. „De concentratie op de deel- festivals is weliswaar niet minder gecompliceerd in orga nisatie, maar voor het publiek waarschijnlijk veel bevredi gender en overzichtelijker. Ook de spreiding in tijd draagt daaraan bij". Vanwege het internationale milieu, waarin het Holland Festival zich beweegt, is dit jaar extra aandacht gegeven aan Nederlandse, of in Neder land werkzame groepen en kunstenaars, die gedurende de laatste jaren in het buitenland van zich hebben doen spreken. dan wel op de schrijver Heiner Müller. Een schrijver die, zoals hij zelf zegt, met elke voet in een andere wereld staat. Aan de ene kant van de tijdsgrens het westen met zijn gerationa liseerd mensdom, aan de ande re kant het oosten met zijn ge structureerd idealisme. De Duitse schrijver tracht in zijn werk geen tegenstellingen te overbruggen. Hooguit ver scherpt hij vraagstellingen en geeft hij cynische commenta ren op de symboliek van de Muur. De ironie van de twee deling van Duitsland is de voedingsbodem voor zijn werk, dat in betekenis de ge schiedenis van die tweedeling verre overstijgt. Van 17 mei tot 6 juli zullen in het HOT- theater acht stukken van Mül ler worden gespeeld door groe pen uit de DDR, de Bondsre publiek, Bulgarije, België en Nederland (Haagse Comedie). Hierbij kunnen de namen worden genoemd van de Stichting Orkater die met „Ballast" het festival opent, Taller Amsterdam, Marina Abramovic-Uwe Laysiepen, de Stichting Dansproductie, Art Theater Salomé and Salome, het Onktheater en Moniek Toebosch. Theater De theaterafdeling van het Holland Festival presenteert dit jaar een programma, ver deeld over de drie steden Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, met in elke stad een ge heel eigen karakter. Zo staan in Amsterdam uiteenlopende Nederlandse initiatieven cen traal. In Den Haag wordt een Amsterdam programma rond de Duitse schrijver Heiner Müller gepre senteerd. En in Rotterdam staan nieuwe ontwikkelingen in het theatermaken in de Lage Landen en Duitsland in het centrum van de belang stelling. Als bijzondere bijdrage aan het festival in Den Haag zullen de jeugdtheatergroepen KIP en Cirkel op straat en in het HOT-theater premières bren gen aan het begin en aan het einde van het festival aldaar. Den Haag Als ooit de term actueel van toepassing was op een auteur, De toneelvoorstellingen in Amsterdam vinden plaats tij dens het juni-festival. Het is jaren geleden dat er een zoge naamd „Nederlandse toneel manifestatie" plaats vond, waarbij zich de fine fleur van het Nederlandse toneel tijdens de vakantieperiode verzamel de tot een super-kwaliteitsge zelschap om een produktie in het Holland Festival uit te brengen. Die tijden lijken weergekeerd in de realisatie van het toneelstuk De Fantas ten van Robert de Musil. Ge heel ,in overeenstemming met de inhoud zal een bijzonder ad-hoc gezelschap dit nog maar sinds kort in de belang- Moniek Toebosch, Nederland se bijdrage. stelling staande stuk zijn Ne derlandse première laten bele- Rotterdam Het theaterfestival in Rotter dam vindt plaats van 19 april tot 30 juni en belicht een aan tal aspecten van het toneel in de Lage Landen en Duitsland. Voor Nederland staan daarin centraal de produkties van de groepen Taller, Orkater en Radijs. Voor Duitsland staat de overgang van toneelbeeld naar lichtdecor centraal, waarvoor de klassieke schrijvers de in spiratie blijken te leveren. Twee vrijwel onbekende wer ken van Schiller en Goethe staan op het programma, als mede een stuk van Von Kleist, gebracht door het Staatsthea ter. Ook twee zogenaamde Freie Gruppe, Die Zauberflöte en Teater A-D-Ruhr komen naar Rotterdam. Muziektheater-concerten De Nederlandse Operastich ting brengt twee premières: een nieuwe La Clemenza di Tito onder leiding van chef-di rigent Hans Vonk en Der Shu- hu und die Fliegende Prinzes- sin van de jonge Oostduitser Udo Zimmermann in de regie van Harry Kupfer, bekend van zijn Elektra en Fidelio. Het Musikteater im Revier^ keert terug in het Holland Festival met opnieuw een Des- sau-opera. Bij de orkest- en koorconcer ten treden de volgende perso nen op de voorgrond. Nicolaus Harnoncourt brengt een Mo- zart-Schubert-programma met het Concertgebouworkest en het Residentie Orkest. Peter Schat laat bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest zijn tweede symfonie in première gaan, een compilatie van reeds voltooide delen uit zijn nieuwe opera Symposion. Van Olivier Messiaen zal zijn enorme com positie „La Transfiguration de Notre Seigneur Jésus-Christ" in Nederland in première gaan, uitgevoerd door twee ra dio-orkesten en radio-koren, in een NOS-radioproduktie. Het Festival Oude Muziek, vo rig jaar voor het eerst met groot succes georganiseerd in Utrecht, zal ook dit jaar de muzikale afsluiting vormen. Na de grote dansexplosie van Pina Bausch, in het vorige Holland Festival, zal het voor wat betreft deze tak van podi umkunst in 1983 iets rustiger toegaan. Niettemin staat een aantal belangrijke premières op het programma, gebracht door het Nationale Ballet,, het Nederlands Dans Theater en de Stichting Dansproduktie. GODERT VAN COLMJON Haydns instrumentale medi taties over de Zeven Kruis woorden vormen een van de merkwaardigste composities in de muziekliteratuur voor de Lijdensweek. Ze werden in 1785 geschreven in opdracht van een domheer in Cadiz. In deze Spaanse stad werd op elke Goede Vrijdag een dienst alleen aan de Kruiswoorden gewijd. Nadat de bisschop er een had voorgelezen en toege licht, verzonk hij op het altaar ongeveer tien minuten in stil gebed. Tijdens deze gebeden diende passende orkestrale muziek te klinken die Haydn moest componeren De componist vond het moei lijk zeven langzame stukken te maken, vooraf gegaan door een eveneens langzame stem mingsinleiding en als afslui ting het enige snelle stuk, een verbeelding van de aardbe ving die zich volgens de Evangelisten na Christus' dood voordeed. Hoewel Haydn in zijn muziek alle dramatiek vermeed en zich bepaalde tot getuigenis sen van zijn dankbaar en blij moedig geloof, maakte zijn werk niet alleen in Cadiz in druk. Voor studiedoeleinden moest er een klavier-arrange ment van worden gemaakt en in 1787 vervaardigde hij zelf een versie voor strijkkwartet. Toen hij zeven jaar later van zijn tweede Engelse reis naar Wenen terugkeerde, hoorde hij in Passau een hem nog on bekende bewerking van zijn eigen compositie. De domka- pelmeester ter plaatse liet een koor bij de orkestpartij Duitse teksten van onbekende her komst zingen. De idee van zo'n zetting trok Haydn wel aan maar hij was niet met alle teksten en zeker niet met de zangpartijen ingenomen. Thuis begon hij dan ook zelf een soortgelijke versie te ma ken, nadat de Nederlandse baron Van Swieten, de diplo- Joseph Haydn. Gidon Kremer. maat die toen „de muziekpaus van Wenen" werd genoemd, de teksten had veranderd. Zo kwam in 1876 de derde, nu vocaal-instrumentale versie tot stand. Verschillend Hoe verschillend eenzelfde werk in uiteenlopende lezin gen kan overkomen, blijkt nu er van alle drie de versies nieuwe en goede opnamen zijn verschenen. De oorspron kelijke versie staat op een di gitale opname van Hungaro- ton (SLPD 12358). Het Hon gaarse Staatsorkest (zonder klarinetten, maar met vier hoorns) geeft onder Janos Fe- rencsik een indringende maar, gezien het karakter van de muziek, nogal expansieve verklanking. Totaal anders komt de lezing voor strijk kwartet over, die Philips geeft op 6514153 (musicassette nr. 7337153). De vier musici, aangevoerd door de naar het Westen uitgeweken violist Gi don Kremer, maken er inge togen en subtiele meditaties van, afwisselend sereen en so noor naar gelang de zetting. Tenslotte een digitaal dubbe- lalblum van Intercord (nr. 180848), met de versie voor koor en orkest. Het Württembergs Kamerorkest en het Kamerkoor Stuttgart musiceren onder Frieder Ber- nius heel natuurlijk en hou den het klankbeeld mooi hel der. Het voordeel van dit al bum is dat aan de Kruiswoor den de Vier Responsoria en het ontroerende Ave Regina coelorum zijn toegevoegd. De muziek wordt ook hier, gege ven de zetting, alle recht ge daan, maar voor de Kruis woorden alleen zou mijn per soonlijke voorkeur uitgaan naar de strijkkwartet-versie. Aan contrastwerking heb ik in dit verband nauwelijks be hoefte. JOHN KASANDER derheid van de christen-Ire! craten het voorstel, PvdA, D'66, Zoetermeer? som en Stap SGP/RPF/GPV stemdf monde van C. Smits f evenals een deel van def'. fractie. Tijdens de vergaderingl' overigens de roep om t minderhedenbeleid steed delijker hoorbaar. „De behoeften en wensd minderheden dienen z< fl dig te worden afgewoj gen de middelen die b< baar zijn", aldus CDA Fijen. „Zonder een not derhedenbeleid is zoiet welijks mogelijk. We immers het behoeftep van die mensen niet?" Ook RPF-fractievoo Cees Smits concludeert de problemen van de m heden in Zoetermeer eens duidelijk geinvf seerd moeten worden. D jte is momenteel bij de gen in voorbereiding en wor ei, nenkort gepresenteerd, de bedoeling dat de noti deze door de raad word |(j"e gesteld, uitgebreid doi spraakgroepen wordt deeld. Steen door ri» kantoor D'66 p DEN HAAG Een i kend gebleven peij,, heeft in de nacht ,t maandag op dinsdag de steen door de ruit vai kantoor van D'66 aa Bezuidenhoutseweg Den Haag gegooid, steen was in een brit wikkeld, waarop „Minder Turkse boek de bibliotheken, mee°°n treem-rechts in de T\^e Kamer". De politie geen enkel verm van welke groepering brief afkomstig is. fili pa uil Worsten gestolf uit vrachtauto DEN HAAG Ten de chauffeur gisteria dag een kopje koffie! te drinken in een 1 fietent aan de straat in Den Haag li ben onbekenden uit jl daar geparkeer vrachtwagen tien dol worst met een waa0 van duizend gulden stolen. De uit No< Brabant afkoms man ontdekte de stal toen hij terugkv bij zijn auto, waar politie al bezig was zaak te onderzoekei Talloos zijn de opera's, canta tes, balletten en andere mu ziekstukken die de laatste vier eeuwen aan Orpheus en Euri- dice zijn gewijd. Dat kun lief de ons blijft bezighouden, be wijzen de vier platencassettes die ik de laatste maanden ont ving; het hadden er ook nog wel een paar meer kunnen zijn. Een ervan heet „La Favo- la di Orfeo", de ondertitel waarmee Monteverdi in 1607 zijn Orpheus-opera aankondig de. De cassette bevat echter niet Monteverdi's meester werk, maar een reconstructie van een Orpheus-opvoering van meer dan honderd jaar eerder aan het hof van Man tua. De Belgische musicoloog Paul van Nevel vond de daar bij gebruikte tekst en bracht die in logisch verband met muziek uit verzamelbundels van componisten, die destijds aan het hof van Mantua werk ten. Zo ontstond een geheel dat een indruk kan geven hoe het in 1480 en daarna bij deze Orpheus-vertoningen zal zijn toegegaan, zij het misschien muzikaal niet zo geraffineerd als Van Nevel en zijn Huelgas Ensemble het nu nadoen. Deze „Favola" was al te horen op de manifestatie oude muziek die het vorig jaar Holland Festival afsloot. Nu is het intrigerende stuk op twee platen van het la bel Seon door RCA onder nummer RL 30856 uitstekend vastgelegd. De andere cassettes bevatten elk vier of vijf plaatkanten met de bekende opera van Gluck: „Orfeo ed Euridice", maar dan wel in uiteenlopen de versies en uitvoeringsstij len. De Duitser Gluck maakte deze opera met de Italiaanse tekstschrijver Galsabigi in 1762 voor het Weense hof. Bei den wilden de populaire Ita liaanse opera ontdoen van leeg, uiterlijk vertoon en tekst en handeling toespitsen op dramatische zeggingskracht in dienst van hoge morele waar den. Dat zij daarbij niet los kwamen van toen heersende conventies blijkt uit het hand haven van de da capo-aria's en van de alt-castraat in de titel rol. Wie Glucks opera gaat opvoe ren kan een keus doen uit vele versies en door combinatie van elementen ook gemakke lijk een heel eigen versie sa menstellen. Het is mijn erva ring dat het aanbeveling ver dient bij elk werk altijd weer terug te keren tot de oorspron kelijke lezing die altijd het langst stand houdt en het meest bevredigt doordat de makers steeds een eigen even wichtige visie realiseerden. Vandaar dat ik zo blij ben met de poging de authentieke „Or feo ed Euridice" te herstellen, wat Pieter Andriessen en Si- giswald Kijken hebben gedaan voor een verrassende Accent opname (nummer 8223-4), die gedistribueerd wordt door Cla- vicenter, Amsterdam. In deze opname, waarvoor La Petite Bande op oude instrumenten en het Collegium Vocale de stijlregels strikt in acht nemen, zingt countertenor René Ja cobs waarlijk aangrijpend een hoofdrol, daarbij subliem ter zijde gestaan door Marjanne Kweksilber als Euridice en Magdalena Falewicz als Amo- re. De door de oude instru menten gedicteerde tempi ma ken van Orpheus' beroemde aria eindelijk weer eens een echte klaagzang. Leg deze klaagzang naast die op andere recente opnamen en ik behoef het verschil niet te omschrijven. Op Erato NUM 750423 is de opvoering in Glyndebourne van vorig jaar vastgelegd, maar wel in een studio en niet „live". Janet Ba ker nam daarmee afscheid van het opera-toneel en haar crea tie is, gegeven de hedendaagse stijl, indrukwekkend. De beide andere rollen hebben minder uitstraling. Dirigent Leppard combineerde verschillende versies, mooi, bevredigend maar heel anders dan op Ac cent. De zojuist uitgebrachte opna me opo EMI-HMV 157-43266-7 staat dramatisch dicht bij het Weense origineel, maar is in de muzikale weergave van di- ken is deze opname m« nd Baltsa (Orfeo), Margan iei hall (Euridice) en Editaprc roca A more) de top. hè JOHN KASANDER I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14