Geen frank meer in Luikse gemeentekas F Bedrijfsongeval „Twee van Breda hopen op vrijlatin "Lekker is ook wat waard WAALSE INDUSTRIESTAD FAILLIET: AMBTENAREN ZONDER SALARIS Schema plaatsing kruisraketten verandert niet J ft BUITENLAND £«icUcSoivumt WOENSDAG 30 MAART 1983 PAGIN, Eerste airbus in gebruik genomen KLM TOULOUSE De Westduitse luchtvaart maatschappij Lufthansa en de Zwitserse Swissair hebben gisteren de eerste A310-air- bussen in gebruik genomen. Tijdens een kor te plechtigheid in Toulouse, waar de toestel len gebouwd worden, werd aan beide maat schappijen hun eerste airbus officieel overge dragen door Bernard Latiere, de president van airbus industrie. Lufthansa heeft 25 vliegtuigen van dit type besteld. Swissair heeft een order geplaatst voor 10 airbussen. Voor de KLM was het gisteren een slechte dag. Drie KLM-airbussen bleven in Toulouse Tr aan de grond staan, omdat KLM-p:loten de tweemans cockpit te gevaarlijk vinden. De Terwijl gisteren de eerste airbussen A310 aan Lufthansa en airbus A310 is een tweemotorig vliegtuig, ge- Swissair werden overgedragen, stond deze airbus van de KLM bouwd voor de korte en middellange afstand, eenzaam op het vliegveld van Toulouse. Franse regering gelast onderzoek naar Seveso-afval PARIJS Op last van de Franse regering wordt uitgezocht waar een uit Italië afkomstige partij van 2.500 kilogram chemisch afval, die vorig jaar naar Frankrijk is getransporteerd, is gebleven. Het gaat om afval uit de fabriek in Seveso in Noord-Italië waar in 1976 na een explosie het zwaar giftige dioxine ontsnapte. De nu zoekgeraakte partij bevat 300 gram dioxine. Een functionaris van het Franse staatssecretariaat voor het milieu zei dat de autoriteiten het spoor bij ster zijn, nadat het afval was afgeleverd in bij een afvalverwerkend bedrijf in San Quentin in Noord- -Frankrijk. Nieuw onderzoek naar dood bankier Calvi LONDEN Het Britse hooggerechtshof heeft gis teren een nieuw onderzoek gelast naar de dood van de Italiaanse bankier Roberto Calvi, die in juni vorig jaar hangend onder een brug in Londen dood werd aangetroffen. Het hof vernietigde daarmee de meerderheidsuit spraak van een jury die vorig jaar juli tot de con clusie was gekomen dat de omstreden Italiaan zelfmoord had gepleegd. De familie Calvi, die van oordeel is dat de 62-jarige bankier werd ver moord, was tegen de oorspronkelijke uitspraak in beroep gegaan. Zij zei over nieuw bewijsmateriaal te beschikken. Zo zou naar Londen zijn gegaan, omdat hij in Italië voor zijn leven vreesde. Calvi was president-directeur van de inmiddels geliqui deerde Banco Ambrosiano, de grootste particuliere bankinstelling van Italië. „Lijken jagers in Zimbabwe r \v> itl HARARE Een groot ziekenhuis rare, de hoofdstad van Zimbabwe, w geplaagd door „lijkenjagers". Dat zijn t-officiële begrafenisondernemers, dij 1 een goede bijverdienste uit zijn. Eikei er gen komen zij bij het ziekenhuis en in eerste vraag aan het personeel is „hoe ite doden vandaag?". „Deze mensen bezi 19 geen moraal. Soms komen zij op bezq m ren de zalen binnen op zoek naar en 'eS zieke patiënten. Dan bieden zij hun <j n sten aan nog voordat de patiënt overli >rc is", verklaarde de directrice van het kenhuis. Nabestaanden die per auto een eigen doodskist naar het zieken komen krijgen het vaak met de „lijkepro gers" aan de stok. pel Weer massale vergiftiging op westelijke Jordaanoever NICOSIA/TEL AVIV In Jenin, een plaats op de door Israël bezette weste lijke Jordaanoever, zijn in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw zeshon derd gevallen mensen het slachtoffer geworden van gasvergiftiging. Dit meld de het Palestijnse persbu reau WAFA. De nieuwe gevallen hadden betrek king op mannen, vrouwen en kinderen, aldus WAFA. De Israëlische ra dio meldde dat gisteren drie mensen met vergifti gingsverschijnselen in het ziekenhuis van Jenin zijn opgenomen. De PLO heeft de Verenigde Naties gisteren gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gevallen van vergiftiging on der Palestijnen. Volgens PLO- woordvoerder Abdel-Rahman bestaan er aanwijzingen dat Is raël verantwoordelijk is voor de vergiftigingsgevallen. Het informatiekantoor van de PLO in Nederland heeft giste ren in een verklaring gepleit voor druk van de Nederlandse regering op Israël naar aanlei ding van de recente gebeurte nissen op de Jordaanoever. Volgens de verklaring zijn daar de afgelopen week hon derden Palestijnse schoolmeis jes in ziekenhuizen opgeno men, nadat zij waren vergif tigd met gas dat onvruchtbaar heid veroorzaakt. In de ver klaring staat verder dat „de Is raëlische autoriteiten tot nu toe geen onderzoeksresultaten naar aanleiding van het ge beurde openbaar hebben wil len maken". Solidariteit wil demonstratie op 1 mei WARSCHAU Ondergrond- se leiders van Solidariteit heb ben arbeiders opgeroepen op 1 mei te vieren zoals zij dat het afgelopen jaar hebben gedaan. Toen trotseerden tienduizen den arbeiders de noodtoestand door in de oude binnenstad te demonstreren. In een communiqué dat was ondertekend door drie ponder- gedoken leiders van Solidari teit werd gezegd dat niemand de vreugde van deze dag voor de arbeiders mocht verstoren. In het communiqué werd een verband gelegd tussen de 1 meiviering en de voorberei dingen voor het bezoek dat paus Johannes Paulus II in juni aan Polen zal brengen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Als de Bel gische regering niet snel een noodmaatregel treft, dan zullen de Luikse ge meente- ambtenaren deze week vergeefs op hun sa laris wachten. In de kas van de industriestad in het Waalse België zit geen franc meer. Erger nog: de schuldenlast is zo zwaar dat Luik de rente niet meer kan opbrengen. De stad met bijna 300.000 in woners is failliet. De ban ken weigeren nog meer geld te lenen. De financiële ellende van Luik begon eigenlijk al in 1932. De Eerste Wereldoorlog had de stad zoveel schade be rokkend dat in dat jaar een bedrag van enkele miljoenen guldens geleend moest worden voor herstel en opbouw. Sinds dien is het geleende kapitaal steeds groter geworden tot het deze week het astronomische bedrag van in totaal bijna 2,5 miljard gulden bereikte. De totale begroting van Luik bedraagt bijna tien miljard gulden. Eenderde daarvan zou eigenlijk besteed moeten wor den aan het betalen van rente over de schulden. 52 procent van de begroting gaat naar de salarissen van de 17.500 ge meente-ambtenaren. Van het restant moeten geldverslin dende projecten betaald wor den als onderwijs en openbaar vervoer. Burgemeester Edou- ard Close heeft al aangekon digd dat van de ongeveer 200 scholen in Luik er binnenkort tientallen wegens gebrek aan geld zullen moeten sluiten en dat er geen geld meer is voor de benzine van de schoolbus sen. De gemeente staat ook in het krijt bij ongeveer 5.000 parti culiere bedrijven in de omge ving voor een totaalbedrag van 800 miljoen gulden. Als de gemeente niet snel over de brug komt zullen nog meer van dit soort bedrijfjes over de kop gaan. Het is nu al zo dat op een bestand van 5.000 win kels met 20.000 personeelsle den soms een tiental per week de deur voorgoed moet sluiten. Luik is de vestigingsplaats van het omstreden staalbedrijf Cockerill-Sambre, waar 60 procent van het Belgische staal gemaakt wordt. Het bedrijf moet een vergaande sanering ondergaan, maar regering noch vakbonden zijn tot dus ver in staat geweest een plan op tafel te brengen dat het be drijf voor ondergang behoedt. De verliezen zijn inmiddels zo gigantisch dat een faillisse ment niet ondenkbaar is. Dat zou betekenen dat Luik er 41.000 werklozen bij krijgt en op den duur zouden in toele veringsbedrijven nog eens 91.000 banen verdwijnen. Met zijn verklaring dat hij deze maand de salarissen niet meer kan en wil betalen heeft burgemeester Close de Belgi sche regering in grote proble men gebracht. Inmiddels heeft ook Antwerpen zich voor re geringssteun gemeld. De ha venstad staat eveneens voor de rand van de financiële af grond. Vorig jaar probeerde het gemeentebestuur bij ban ken nog een bedrag van drie miljard gulden te lenen, maar dat werd geweigerd. Luik en Antwerpen zijn wel de meest opvallende gemeenten, maar in feite is het zo dat 528 van de 596 Belgische gemeenten grote tekorten hebben. Zodra de re gering aan Luik steun ver leent, is het hek van de dam. Burgemeester Van Kouwen- berghe van Charleroi, ook al een noodlijdende industrie stad, verwacht kennelijk wei nig van de regering. Hij kon digde gisteren een aantal rigo- reuze bezuinigingen aan, die vooral de ambtenaren treffen. „Gisteren nog was er een hon derdjarige oorlog voor nodig om een ambtenaar van de ene afdeling naar de andere over te plaatsen, maar vandaag wordt dat veranderd", zei hij dreigend. Hij zei ook dat de twee zwembaden, waaraan ge bouwd wordt, niet afgemaakt worden. „We zullen een vloer over de put leggen", zei hij, „dan kunnen we tenminste nog pingpongen". Krakersrellen in Hongkong De tijd dat Amsterdam het alleenrecht leek te hebben op krakersrellen Is al lang voorbij. Over de hele wereld wordt gekraakt en komen gevechten voor tussen krakers en de politie, die gekraakte huizen moet ontruimen. Zo ook in Hongkong, waar gisteren bij de ontruiming van een groot flatge bouw rake klappen werden uitgedeeld en in totaal 37 mensen verwondingen opliepen. Unctad: Hulp aan arme landen te gering GENEVE De Unctad (VN-conferentie voor handel en ontwikkeling) heeft kritiek op de Verenigde Staten en sommige landen in de commu nistische wereld, omdat zij zich niet wensen neer te leg gen bij de VN-richtlijn dat tenminste 0,15 procent van het bruto nationaal produkt (BNP) moet worden uitgegeven voor hulp aan de 35 armste landen in de wereld. Dit staat in een rapport dat in juni wordt besproken in de zesde Unctad-conferentie in Belgrado. Enkele westerse in dustrielanden, waaronder Ne derland, en sommige leden van de OPEC geven meer dan 0,15 procent van hun BNP aan ontwikkelingshulp uit. ONDANKS VOORSTEL REAGAN VOOR TUSSENOPLOSSING (Van onze correspondenten) WASHINGTON, BRUS SEL President Reagan zou vanmiddag een ver klaring afleggen waarin hij meer details bekend maakt over de tussenop lossing ter beperking van de middellange-afstands- wapens in Europa. Het voorstel dat neerkomt op streven naar een gelijk aantal kernraketten voor Europa is gisteren in Ge neve door de Amerikaan se onderhandelaar Nitze aan zijn Russische tegen speler Kvitsinsky over handigd. Het overleg is nu in verband met paasreces verdaagd tot 17 mei. In het voorstel van Reagan wordt er van uitgegaan dat aan NAVO-zijde de plaatsing van kruis- en Pershing-II-ra- ketten vanaf eind dit jaar normaal volgens schema be gint. Dit gebeurt om de Sov jets maximaal onder druk te zetten om op het compromi s-aanbod in te gaan. In de praktijk komt het voorstel van president Reagan neer op de „bouw op-bouw af" gedachte, waar bij de plaatsing van bijko mende Euro-raketten door het Westen telkens gepaard zou moeten gaan met ont manteling van Russische SS-20 projectielen totdat ver gelijkbare niveaus zijn be reikt. Daarna zouden de on derhandelingen moeten voortgaan in de richting van de nul-optie, de „totale ver wijdering van een hele gene ratie atoomwapens van het aardoppervlak", aldus Volgens Witte Huis-woord voerders heeft president Reagan zijn interim-voorstel niet van concrete aantallen willen voorzien, teneinde „geen voortijdige concessies aan het Kremlin te doen". Maar het effect van de nieu we Amerikaanse onderhan delingsstrategie zou moeten zijn dat in elk geval minder dan de tot dusver beoogde 464 kruis- en 108 pershing-I- I-raketten worden opgesteld indien de Russen hun huidi ge aantal van 351 SS-20-pro- jectielen omlaag brengen. „De onderliggende filosofie is dat we nu tegen de Russen zeggen: Jullie zeggen nee te gen de nul-optie, waar zeg je dan ja tegen?", aldus een me dewerker van president Reagan. In Washington wijst men erop dat president Reagans compromis-aanbod voorna melijk nog zo vaag is omdat- er nog grote onenigheid bin nen zijn regering bestaat over welk concreet interi- m-accoord eventueel, aan vaardbaar zou zijn voor de VS. Met name defensieminis ter Weinberger wil een hard Amerikaans onderhande- lingsbeleid volhouden. Het Russische regeringsblad Izvestia schreef gisteren dat een tussenoplossing onaan vaardbaar voor de Sovjet unie is terwijl de VS de nul optie blijven nastreven. Vol gens de Sovjet-Unie bestaat er met de plaatsing van de SS-20-raketten een afschrik- kingsevenwicht. Onder de kop „het spelen met opties" schrijft politiek commernta- tor Valentin Falin dat de tus senoplossing is bedoeld een een goede indruk te maken, nu de de mogelijkheden om de nuloptie op propagandist sche wijze te benutten zijn uitgeput. RUITENHEER VAN DEN BROEK: SS-20 vereist westers antwoord GENEVE De NAVO is genoodzaakt een antwoord te geven op de Russische SS-20-raket, die een toegenomen en massale be dreiging vormt voor West-Europa, aldus minister van buiten landse zaken, Hans van den Broek, gisteren in een zitting van de Geneefse ontwapeningscomissie. Volgens de minister heeft „het Atlantisch Bondgenootschap met het oog op deze toegeno men en massale Sovjet-bedreiging van Europa geen andere keus dan te besluiten tot tegenmaatregelen". Bij het uitblijven van een westers antwoord zou in Moskou de misvatting kunnen ont staan dat bij een gewapend conflict in Europa het gebied van de Sowjet-Unie veilig zou zijn. Een dergelijke misvatting zou in be paalde omstandigheden het uitbreken van een verwoestend con flict kunnen veroorzaken, aldus Van den Broek. Tegen kruisraketten Inwoners van het Belgische plaatsje Florennes, op 65 kilometer ten zuiden van Brussel, ma ten na het bekend worden van Florennes als keuzeplaats dat zij niet op de nieuwe kernj pens gesteld zijn. Overigens heeft de regering tegengesproken dat al definitief besloten ia' voor België geplande 48 kruisraketten daar te plaatsen. ADVERTENTIE ■P^3e nieuwe Arbowet is er. Een stuk "gereedschap" om veiliger, gezonder en prettiger te werken. Hoe? Vraag de Arbo-folder aan. Stuur een briefkaart aan: Arbowet, Postbus 51.2500 RR Den Haag. De Arbowet. Goed gereedschap om mee te werken. O I Publikatie ministerie van Sociale Zaken en Werl WESTDUITSE KRANT: (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De twee Duitse oorlogsmisdadigers in „De Koepel" van Breda hopen dat de nieuwe Duitse re gering van kanselier Kohl zich voor hun vrijlating in zal gaan zetten. Dat meldt de gezaghebbende „Sud- deutsche Zeitung" uit München. In een artikel van ruim een halve pagina over de twee van Breda wordt gezegd dat elke regeringswisseling, zowel in Nederland als in Duitsland, hun hoop op vrijlating doet opflakkeren. Ferdinand aus der Funten (73) en Franz Fi scher (82) klampen zich nu vast aan het feit dat bondskan selier Kohl zich als oppositie leider sterk heeft gemaakt voor hun vrijlating. Tegelijkertijd wordt echter ge concludeerd dat de karc vrijlating uiterst klein isj ongeluk van beiden is de laatsten zijn". De vro[ directeur van het Nederlr Rijksinstituut voor Oorlel cumentatie, dr. L. de Jon* in de krant: „De twee h« een symboolfunctie. Mei» zeggen dat dat een vornf onrecht is om ze gevangl houden. Alleen zou de elf nog groter zijn als ze vrik ten werden". ADVERTENTIE Echte Boter kost meer, maar hééft ook meer. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Zo zit dat. Niet te versmaden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10