Langs Omwegen Ex-NZH- ch a uffe ur Boonstra vecht als een Don Quichot tegen de s trippenkaartm olens Voor Pietje Precies. la Bescherming Bevolking werkt aan eigen opheffing iS" Ecidóc Qowuvnt Sch oolvoe tbal regio Leiden weer van start ËÏDEN/REGIO" £eidóe(2ou/iant DINSDAG 29 MAART 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stdd en land" kom ik graag mensen tejjfen. (U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. vuren i mevrouw drukte het gas- haar rode Dafje in en reed met gierende achteruit de Van juchovenlaan in Oegst- üt op. De auto kwam vlak twee spelende kinderen stilstand. In het proces [baal stond, dat de afstand >n het Dafje en de ravot- kinderen nog geen ïtig centimeter bedroeg, rrouw de officier van jus- was van mening, dat de tuurster van de Daf zich onverantwoord rijgedrag schuldig gemaakt en eis- ;n boete van 150 gulden, ifficier achtte het feit be- omdat drie getuigen, )er wie de moeder van de leren, een eensluidende daring over het voorval afgelegd. lame ontkende echter al- Zij voerde overigens niet het woord. De mevrouw, >ls van nationaliteit en '..Nederlandse taal niet :htig, had de verdediging (rgelaten aan een advo- mDie kwalificeerde het verbaal als grote on- lles is terug te voeren een burenruzie. Mijn kreeg op 1 april nieu- ren. Dat klikte niet en ontstonden moeilijkhe- 4 aldus de advocaat, die niet verder op die ru- inging. Duidelijk werd dat de nieuwe buur- iw de moeder van de kinderen is. kt wemelt van de fouten jiet proces verbaal," meen- T'de raadsman. „Tijpfou- r' Veronderstelde kanton- liter Van Dijke. „Nee, nee 1 gaat hier om essentiële ten," zei de advocaat. „In proces verbaal staat, dat voorval zich op 20 april :elde. Dat moet 21 april Na wat papieren te •n geraadpleegd, moest ifficier die fout toegeven, staat vermeld, dat mijn ite in een rode Daf reed," de raadsman verder, dat klopt niet, het was 'auwe Daf." De echtgenoot van ngelse dame bezit een <e Daf, de mevrouw rijdt aten blauwe Daf. De heer ii^huizes, die bij de Estec in rirdwijk in dienst is, gaat jf.jdag met de rode Daf ie zijn werk. „Bij de Estec jiet bekend, of ndpril met de rode auto lr het hek is gereden. De jc heeft wel verklaard, ■<jmeneer altijd met de rode nl naar zijn werk komt," de advocaat. Om dat te iijzen, overhandigde hij ^onrechter Van Dijke een riele, van veel handteke nen voorziene verklaring ;j de Estec. '^advocaat was nog lang u klaar. „Er zou sprake van gierende banden. Tin, zoals u weet is de Dal automaat. Het gierende ®iid wordt veroorzaakt rjjneer de auto in zijn ach- .lit wordt gezet." De advo- ontkende niet, dat zijn jtte achteruit was gere Mevrouw reed vanuit irit van haar huis vooruit [eg op, maakte een bocht, auto vervolgens ach- de inrit op te rijden. Ze lemaal niet in de buurt [die kinderen geweest." Ivocaat kwam tot de usie, dat de drie getui- 1è moeder en twee in de ïfrt wonende vrouwen) de r®lse mevrouw een loer ■elen draaien, daarom geza- >fUijk een verklaring had- opgesteld en die aan de -lie hadden gegeven. De J samenzweerders hadden Ier een paar fouten ge- ptt. „Ze hebben gewoon robeerd de politie voor J ^arretje te spannen, al- Me advocaat, die nog een jl aardige uitsmijter had. *|gens de gemeenteveror- Jng Oegstgeest mogen *eren niet op de rijbaan en. Die kinderen hadden dus helemaal niet mo- zijn en zijn dus mede- tidig." Rechter Van Dijke n'dat echter geen argu- v|t öm dan maar roekeloos tinderen af te rijden. ^ter Van Dijke, die blijk- bekend is in Oegtst- t, had overigens een aar- •tlieuwtje voor het Engelse ^paar. Hij wist te vertel- "flat het huis van die ver fde buren te koop staat, toprak de Engelse dame l€f ..What's that?" Vroeg de „You are free," zei raadsman. „En ik hoop, maar snel verhuizen," iaie kantonrechter bij het ^eid. De dame bleek in haar sas te zijn met Nricht, dat haar buren ej verhuizen, dan met het F*- „That's very good F' zei ze verheugd. KEES VAN HERPEN Het erge is, dat de strip penkaart duurder wordt op een dag die helemaal niet zo florissant lijkt: Goede Vrijdag en nota bene 1 april. Helaas is er geen fopperij bij en dat vindt Bernard Boonstra des te kwalijker. „Strip penkaart": Boonstra spuugt het woord bijna uit. Er is nauwelijks ie mand in de lage landen te vinden die een hart grondiger hekel aan de strippenkaart heeft dan Boonstra. Twee jaar lang heeft deze Friese ex- NZH-buschauffeur bijna dag en nacht tegen het door hem vervloekte sy steem gestreden. Twee jaar lang zwierf hij door de noordelijke en weste lijke provincies en meng de zich met zijn indrin gende vragen onder on geveer tienduizend bus passagiers. Hij had hier en daar zelfs z'n slaapa- dressen, anders was er geen reizen meer tegen aan geweest. Met een en- quete klampte hij zich aan de mensen vast en met de schriftelijke neer slag van dat vraag- en antwoordspel bevuurde hij Nelie Smit-Kroes, de excellente bewindsvrou we van Verkeer en Wa terstaat: „Ze zit op z'n minst „Verkeerd". Maar ach, Bernard Boonstra is een Don Quichot, een edele oud-busridder die tegen de in 1980 door Verkeer en Waterstaat aangeblazen wiekende molens van de strippen kaart vecht. „Den Haag" zag hem komen en wuif de hem weer uit. Im mers, de opbrengsten blijven het toch afleggen tegen de kosten. In 1960 ging de heer B. Boon stra, toonbeeld van Friese be trouwbaarheid, rijden op de bussen van de NZH. Voorna melijk op de stadslijnen 13, 14, 15 en 16. Aldus zijn vrouw. Want Boonstra zelf was juist, voor de fotocamera, op het Stationsplein in het openbaar even zijn strippen kaart aan het verscheuren. Een erger lot kon een over heidsmaatregel niet treffen. Boonstra scheurde met hart en ziel. In het NZH-kantoor op de achtergrond werd hij geobserveerd door zijn voor malige chef, die gedacht zal hebben: „Wat is die Boonstra nou weer aan het doen?" En thuis vertelde zijn vrouw: „Mijn man houdt zich, sinds hij op non-actief is, steeds met het verkeer bezig". Nu zijn aanval op de strippen kaart door Verkeer en Wa terstaat is afgeslagen me vrouw Smit-Kroes stuurde hem twee weken geleden een ontmoedigend antwoord op zijn brief aan haar is hij vaak te vinden op het Sta tionsplein en Stationsweg. Daar gaat hij na, hoeveel au tomobilisten op hun weg naar de binnenstad in de fuik raken. Daar houdt hij goede nota van. Mevrouw Boonstra: „Nee, hij is niet happy met die situatie daar, waar alleen bussen en taxi's door mogen rijden". Te jong Drie jaar geleden werd de heer Boonstra lichamelijk af gekeurd en sindsdien is de buschauffeur in de WAO, op z'n 57ste jaar. Te jong om met de armen over elkaar te gaan zitten. Terug van zijn demon stratieve strippenkaart-ver nietiging, legt hij me zijn houding uit. „Toen ik in '60 naar Leiden kwam, werd ik op de bus geïntroduceerd door een voortreffelijke vak man-leermeester. Die had een grondregel die me erg heeft getroffen. Hij zei: Boon stra, een buschauffeur stelt zich in dienst van zijn passa giers. Dat geeft vreugde aan je werk en je komt ook met vreugde dagelijks van de bus af. Er is een band tussen chauffeur en passagier. En het was volkomen waar wat hij zei. Nou meneer, die band is grondig doorgesneden. Die vuistregel van mijn leer meester is verloren gegaan. Het persoonlijke is er vanaf. De buschauffeur is een robot geworden". Bernard Boonatra, hardnekkige Fries en oud-buschauffeur, wil niets meer met de strippen kaart van doen hebben.... Alleen als hij nog eens met de bus moet. „Ik ben in elk geval nog een pijler geweest die niet is doorgezaagd". Zijn beroep, een beroep van „vakmensen", heeft Boonstra steeds gefascineerd, tot hij door ziekte werd uitgescha keld. Af en toe gaat hij nog met die bus mee en haalt dan met gezonde tegenzin zijn strippenkaart tevoorschijn. Drie jaar lang heeft hij ge constateerd, dat het systeem fout is: „De chauffeur is een afzijdige robot geworden, en hij was juist de belangrijkste pijler van het vervoerbedrijf. En afbreken betekent brok ken maken. Die brokken te kenen zich af". Bernard Boonstra zag hoe vooral ou dere mensen aan het frunni ken waren bij die strippenau- tomaten om die kaart erin te krijgen. Dat is niet zo mooi. „De mensen worden gewoon aan hun lot overgelaten door de chauffeur (vaak gevraagd: chauffeur, leg het me nog eens uit), die soms zelfs een agressieve indruk maakt". Mevrouw Boonstra: „Vrien delijkheid is er niet meer bij; de chauffeur rijdt en de rest raakt hem niet meer. Daar zijn de controleurs voor. Ik heb ook geen verstand van die kaarten en die zones en die automaat. Ik geef van te voren maar een kwartje aan de chauffeur en dan stem- pelt-ie graag af. Anders ver wijst hij naar de stempelauto maat". Voorbeeld In het noorden en oosten van het land zijn ze veel gemoe delijker, die buschauffeurs. Dat heeft Boonstra op zijn kruistocht gemerkt. Een voorbeeld voor het westen. „Men heeft daar geen haast; nou, en op zo'n manier heeft de strippenkaart natuurlijk geheel geen nut, als dat tijd moet uitsparen. Nee, dit sy steem dat in '72 in Duits land werd ingevoerd en na twee jaar bijna geheel weer werd verlaten is het open baar vervoer aan het afbre ken. Ik heb de minister ge vraagd de chauffeur een handige tel- en rekenmachi ne te geven en slechts „enke le reizen" te laten verkopen, om daarmee het tekort in het openbare vervoer drastisch te verminderen. Het enige dat de minister nu wil laten val len is de stempelautomaat, die ook volgens haar inder daad de chauffeur van de passagier doet vervreepiden. Voor het overige blijft zij bij haar mening, dat „verkoop- handelingen bij grote ver voerstromen, zoals in het stadsverkeer het geval is, on herroepelijk tot vertraging aanleiding geven". Maar nu is het uitblijven van hande lingen juist aanleiding tot veel onvrede en ongenoegen en net zogoed tot vertragin gen". Twee jaar lang heeft Boon stra duizenden buspassagiers het strippenvuur na aan de schenen gelegd. Uitkomst: 90 pet. vindt het systeem „te in gewikkeld en waardeloos"; men vindt de afhandeling van de passagier door de au tomaat er bepaald niet snel ler op geworden; alleen de nieuwelingen onder de chauffeurs hebben zich kun nen aanpassen, de rest voelt zich „als in een cocon" opge sloten; men voelt zich duur der uit met het systeem, en het zwart- en grijsrijden is in grote mate toegenomen, met verscheidene mogelijkheden, omdat het controle-apparaat vrijwel nihil is. Boonstra (20 jaar buschauffeur): „Het is ontzettend tegenwoordig, dat zwartrijden; er zijn zoveel mogelijkheden om strippen kaarten te vervalsen. Ik zou u dat kunnen laten zien, met al die overplakkingen en dergelijke foefjes". Controleurs Nu wil de minister het aantal controleurs over het hele land uitbreiden met 300. „Dat aantal zou de NZH alleen al nodig hebben teneinde het systeem doelmatig te doen functioneren. Landelijk een veel te klein aantal. Ook die controleurs moeten normaal vrij hebben. Echt controleur spelen valt niet mee, op een bus. Bij een onderhoud, dat ik onlangs op het ministerie met een hoge ambtenaar had, werd me verteld, dat gedacht wordt aan het invoeren van betaalpasjes. Ja, kosten en moeiten worden niet ge spaard. Terwijl de afgedank te Beckson-apparaten, de vroegere verstelbare betaal- apparaten met kaartjes, opge slagen liggen en a la minute weer gebruikt kunnen wor den. Misschien worden de chauffeurs dan weer wat vriendelijker, als ze weer geld en fooien in het bakje zien. Ik vroeg in Friesland en Groningen de mensen: helpt de chauffeur u bij de berekening? Ja: antwoordde 90 pet. In Noord- en Zuid- Holland antwoordde 52 pet. met „nee". Dat is wel even anders dan wat de minister me te kennen heeft gegeven. Die zegt, dat het acceptatie- onderzoek bij de reizigers po sitief is!" Bernard Boonstra, de waak zame vriendelijkheid zelve, heeft inmiddels weer een antwoord aan mevrouw Smit-Kroes, via via. opge steld. In concept. Daarin geeft hij uiting aan zijn diepe teleurstelling: de vervoeren de robot achter het stuur blijft, in plaats van een goed opgeleide chauffeur in „soci ale dienst" van de gemeen schap. „Mevrouw", gaat hij schrijven, „mevrouw, u heeft slechte voorlichters in dienst!" LEIDEN De in de Leidse regio actieve afde ling Bescherming Bevol king is hard bezig aan de eigen opheffing. Dit blijkt uit het jaarverslag van de A-kring Zuid-Holland, waarin onder meer wordt vastgesteld, dat als gevolg van opdrachten van het ministerie van Binnen landse Zaken het aantal noodwachten per 1 januari 1983 met ongeveer 2300 plaatsen is verminderd. Zoals bekend wil de rijksover heid de Bescherming Bevol king (BB) reorganiseren. In de praktijk betekent het, dat de BB geïntegreerd wordt in een algemene rampen-bestrijdings- organisatie. Dat de Brandweer daarbij een vooraanstaande rol speelt is duidelijk. Over enkele jaren is de huidige Brandweer niet alleen een hulporganisatie in vredestijd, maar ook de spil bij hulpacties in oorlogstijd. Als gevolg van de plannen van de rijksoverheid is in de A- kring Zuid-Holland (Leidse en Alphense regio, Duin- en Bol lenstreek, Rijn- en Veen- streek; in totaal 467.142 inwo ners) een overlegorgaan opge richt, dat de reorganisatie moet begeleiden. Een van de eerste constateringen van dit overlegorgaan is, dat de depar tementale plannen niet goed zijn. Met name de rampenbe strijdingsorganisatie voor oor logstijd wordt te speculatief, van opzet en bovendien on doelmatig gedacht. Op grond van de aanwijzingen van de minister van Binnen landse Zaken is al wel een aanvang gemaakt met de in krimping van de noodwacht en een aantal provinciale een heden, die aan de zorg van de kring zijn toevertrouwd. In het jaarsverslag van de kring stelt de BB, dat de personeels leden nadrukkelijker zijn ge confronteerd met de onzeker heid van de eigen positie. V erzet tegen Hoogvliet in Hazerswoude-Rijndijk HAZERSWOUDE De plan nen voor een nieuwe vestiging van Hoogvliet Cash and Carry in Hazerswoude-Rijndijk heeft in het dorp heel wat reacties losgemaakt. Het bedrijf wil verhuizen naar een pand op de hoek Rijndijk/Gemeneweg- Potgieterlaan. De raadscom missie voor planologie en ruimtelijke ordening heeft over de plannen van Hoogvliet al een hele vergadering ge praat. Ook de volgende bijeen komst staat in het teken van de supermarkt. Wanneer de verkoopruimte van vijftien honderd vierkante meter er inderdaad komt, dreigen de kleine winkels ter plaatse de ondergang tegemoet te gaan, vrezen de plaatselijke midden standers. Een aantal commis sieleden meent dat de ver keersproblematiek die zich nu voordoet in de omgeving van het bestaande Hoogvliet-pand, nu wordt verplaatst naar de omgeving van het nieuwe pand. Ook kan men zich voor stellen dat bewoners van de wijk Rhynenburch die in de omgeving van de „hoek" Pot-, gieterlaan, Gemeneweg en Rijndijk wonen, niet allemaal even gelukkig zullen zijn met de plannen van Hoogvliet. Morgenavond bestaat de mo gelijkheid voor iedereen om zijn mening te geven over de nieuwe supermarkt op een bij eenkomst van het wijkcomité Rhynenburch in Het Anker. Woubrugge onderzoekt snelheidsbeperking WOUBRUGGE B en W van Woubrugge onderzoeken op nieuw of er in de Kerkstraat in Hoogmade en de Vieram- bachtsweg in Woubrugge een snelheidsbeperking tot 30 km gerealiseerd kan worden. Het college heeft de beperking on danks druk uit onder meer een raadscommissie altijd afge houden, omdat naar hun me ning de juridische basis hier voor te gering was. Het minis terie van Verkeer en Water staat liet kortgeleden door schemeren dat er meer moge lijkheden komen voor de in stelling van een maximum snelheid van dertig kilometer per uur. Raadslid Guus Hen driks (PvdA) vroeg daarom vorige week aan B en W of er nu niet opnieuw naar de in stelling van de snelheidsbeper kingen kan worden gekeken. B en W zegden toe de zaak te bestuderen. Mogelijk kunnen de 30 km-borden dan nog wor den meegenomen in de ver keersmaatregelen van de Kerkstraat die in september gerealiseerd moeten zijn. Dit setje mini schroevediaaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode» Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag Minder huizen in Woubrugge, meer in Hoogmade WOUBRUGGE De belangstelling voor de te bouwen premie- A groeiwoningen in Woubrugge valt tegen. Met de bouw van vijftien van deze huizen in plan Bateweg-Noord zou in septem ber worden begonnen. Volgens wethouder Haasbroek komen er echter niet meer dan zeven van de grond. Deze huizen komen aan het Weteringpad te staan. In Hoogmade is de belangstelling ervoor veel groter. Met dc geplande acht kan men lang niet aan de vraag voldoen. De gemeente wil nu proberen in Hoogmade zestien van dergelijke woningen te bouwen. Bestemmingsplan- matig en financieel is de zaak overigei.s nog lang niet rond. ALKEMADE Het schoolvoetbaltournooi van de KNVB-afdeling Leiden gaat voor de vijfde maal van start op de velden van DOSR en Alkemania te Roelofa- rendsveen. Het jongenstournooi wordt 30 maart gehou den vanaf 13.00 uur: Poule I: St. Bavo-school (Oud Ade), St. Ignatius Roelof arendsv een), Regenboog (Nieuwe Wetering), Hoeksteen (Ter Aar) (winnaar van vorig jaar) en de Veenkragge (Roelofarendsveen). Poule II: St. Gerardus (Oude Wetering), Wegwijzer (Oude Wete ring), KLeine Wereld (Leimuiden), St. Jozef (Rijpwetering) en Aeresteijn I (Langeraar). Poule III: Schakel (Leimuiden), Mariaschool (Roelofarends veen), Aeresteijn II (Langeraar), Ter Does (Hoogmade) en Ber- nardus (Zoeterwoude). Poule IV: St. Jozef (Roelofarendsveen), Elckerlyc (Oude Wete ring), Vosseschans (Ter Aar), Schakel (Oude Wetering) en Kla verweide (Zoeterwoude). Meisjestoumooi 6 april, vanaf 13.00 uur: Poule I: Wegwijzer (Oude Wetering), Schakel (Oude Wetering), Kleine Wereld (Lei muiden), Bernardus (Zoeterwoude) en Vosseschans (Ter Aar). Poule II: Regenboog (Nieuwe Wetering), St. Ignatius (Roelofa rendsveen), Hoeksteen (Ter Aar), Ter Does (Hoogmade) Poule III: Veenkragge (Roelofarendsveen). St Jozef (Rijpwetering), St. Bavo (Oud Ade) en St. Gerardus (Oude Wetering). Poule IV Mariaschool (Roelofarendsveen). Elckerlyc (Oude Wetering). Aeresteijn (Langeraar) en St. Jozef (Roelofarendsveen). In totaal zijn er 37 ploegen, die 84 wedstrijden zullen strijden om de ereplaatsen. De sportiviteitsbeker, vijf jaar geleden geschon ken door het Alkemadese gemeentebestuur, wordt dit jaar inge zet op het meisjestoumooi. Op beide toernooidagen zal om onge veer 17.00 uur (in de kantine van Alkmania) burgemeester J. S. Wagenaar van Alkemade de prijzen uitreiken. De streekfinales, voor de eerste keer ook voor de meisjes, wor den gehouden op 13 april in Katwiik. De landelijke finale op het KNVB-sportcentrum in Zeist, (alleen nog voor de jongens) wordt gehouden op 19 mei. Vorig jaar behaalde de winnaar van de streekfinale die in Roe lofarendsveen gehouden werd, een zeer eervolle tweede plaats in Zeist. Dat was de Kompasschool uit Sassenheim

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5