£cicl6c0oii^cuitBi Reagan wil gelijk aantal kernraketten CNV-LEDEN WORDEN BEZUINIGINGEN BEU Lava IN NIEUW TUSSENVOORSTEL AAN SOVJET-UNIE: Kamer akkoord met 1500 ontslagen RDM BON: Nieuw model giro betaalkaart BELGIË MAAKT PLAATS KRUISRAKETTEN BEKEND ■HU Vliegerfanaa t kaait verwarring Negen extra vrije dagen voor bank personeel 'CcidócSouocmt Uitgave Westerpere,behorendetolSijïhofiPere.Apothekeredijk34.2312DD Leiden. Po6lbus 11,2300 AA,lel.071-122244.Giro 103003 BankAnro-bank'N.V. Leiden. Diredeur-hoofdredadeuril.I.Hallewas. Chef-recUcleurWun Buijteweg. Advertenties: (exd.BTW) 0,56 per mm. kleintjes/034 per mm. Abonnementen: (ind.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 6135, jaar 23330. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 12224a Lceee nummers/030 Dinsdag 29 maart 1983,74e jaargang no. 22538 Nederlandse speelfilm „Grijp- stra en de Gier" op Ned. I om 21.20 uur. Om 20.28 uur ver borgen camera in „Banana split". Op Ned. II om 19.17 uur Matthëus Passion van Bach in een uitvoering o.l.v. Hans-Joa- chim Rotzsch. Anglia-tv om 21.35 uur „Murder, mystery, suspense". In de nacht veel bewolking en regen. Overdag wisselend be wolkt en enkele buien. Mini mumtemperatuur omstreeks 6, middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Vrij krachtige zuid westelijke wind, kracht 5. Zon op: 7.21; onder. 20.09; hoog water Schev.: 5.00 en 17.17, laag water. 13.15. Vanaf 15 april voert postgiro/rijk spostspaarbank ge leidelijk een nieuw model girobetaal kaart in. De reden daarvoor is voorna melijk van techni sche aard, maar bo vendien is bij de nieuwe betaalkaart de kans op fraude aanzienlijk geringer. Binnen ongeveer een jaar zullen alle gebruikers in het bezit zijn van het nieuwe model, waarin geen pons gaatjes meer zitten. Op de voorkant kan op een speciale ruimte het nummer van de giropas wor den geschreven en op de achterkant is een ruimte uitges paard waarin het bedrag in letters kan worden ver meld. De vraag naar girobetaalkaarten is In 1982 overigens met liefst vijftig pro cent toegenomen ten opzichte van het jaar daarvoor. BRUSSEL De Belgische regering heeft besloten de lucht machtbasis bij Florennes, 65 kilometer ten zuiden van Brussel, aan te wijzen als de plaats waar nieuwe Amerikaanse kernra ketten kunnen worden geplaatst. Dat is door een woordvoerder van het ministerie van defensie gisteren bekend gemaakt. Hij zei dat Florennes tijdens een recent onderzoek beter uit de bus was gekomen dan drie andere plaatsen. Verdere bestudering van de omgeving en het klaarmaken van de basis voor plaatsing van de raketten zullen ongeveer anderhalf jaar in beslag nemen, aldus de woordvoerder. In theorie kan de plaats van de te statio neren raketten nog worden gewijzigd, maar dat wordt in defen sie-kringen onwaarschijnlijk geacht. Bij de vergelijkende studie over de vier bases werd onder meer gekeken naar de afstand tot de bewoonde wereld, de bereikbaarheid en de infrastructuur. Op de basis van Florennes zijn twee squadrons van de Belgische luchtmacht gestationeerd. Er werken ongeveer 1500 mensen. De basis ligt op 20 kilometer van de Franse grens. Ank van der Moer Ank van der Moer (71) plotseling overleden AMSTERDAM - De actrice Ank van der Moer (71) is gistermid dag op het kantoor van Nooy's Volkstheater in Amsterdam plot seling onwel geworden en overleden. Ze was naar het kantoor gekomen om met haar collega's naar Bussum te gaan waar opna men voor de Tros-televisie gemaakt zouden worden van „De Jantjes", waarin zij de rol van Na Druppel speelde. Ank van der Moer begon haar carrière in 1931, nadat ze de toneelschool met lof doorlopen had, bij Eduard Verkade. Vooral bij de Nederland se Comedie na de oorlog speelde ze glansrollen in de „grote klas sieken", waarvoor ze meerdere malen werd onderscheiden. In '54-'55 werd ze gekozen tot actrice van het jaar, in '63 ontving ze de Zilveren Bouwmeesterpenning, tweemaal kreeg ze de Theo d'Or, de laatste keer voor haar glansrol in „Wie is bang voor Virginia Woolf?" Zondag jl. bracht ze nog de première van „Ip- higeneia" een solo-voorstelling bij de jonge theatergroep Nijin- sky. - Pagina 13 Ank van der Moer Van Badeloch tot Na Drup pel Pannetje jsoep boven Berlijns eeuwige vlam WEST-BERLIJN - In West-Berlijn is zondag een 34- w jarige Oostenrijker laangehouden, die probeerde een pannetje uiensoep op te warmen bo ven Berlijns „eeu- dwige vlamDe aivlam werd inder- tyjd in het leven roepen door de restduitse presi- Theodor leuss (1949-1959) moet blijven >randen tot beide 'uitstanden weer ijn verenigd. De Oostenrijker kan worden veroor deeld tot maximaal n#wee jaar gevange nisstraf. BRUSSEL In de tus senoplossing die president Reagan waarschijnlijk morgen bekend zal ma ken om de impasse te doorbreken in het overleg in Genève ter voorkoming van nieuwe middellange- afstandsraketten, gaat men niet langer uit van specifieke aantallen. Dit is gisteren van goedingelich- te bronnen bij de NAVO in Brussel vernomen. De Amerikaanse president heeft de regeringsleiders van de NAVO-bondgeno- ten een vertrouwelijke brief gestuurd waarin hij zegt het beter te vinden geen cijfers te noemen in zijn voorstel aan de Sow- jet-Unie. Hij wil voorko men dat de Russen gedu rende het aanstaande re ces van de onderhandelin gen in Geneve al met een antwoord komen. In de tussenoplossing van Reagan zou de NAVO over eenkomstig een zogenaamde opbouw/ afbouwformule de opstelling van kruis- en Pers- hing-II-raketten bij een be paald aantal willen staken, als Moskou zich bereid verklaart zijn arsenaal tot een overeen gekomen aantal kernkoppen te verminderen. Met de raket ten van de Engelsen en Franse atoommacht wordt geen reke ning gehouden, omdat zij al verrekend zijn in de zoge naamde SALT-akkoorden over de oceaanoversehrijdende raketten. Volgens NAVO-bronnen gaat men er vanuit dat de Europese bondgenoten zich in het nieu we tussenvoorstel kunnen vin den. Zij hebben nog wel de ge legenheid het voorstel verder te detailleren. Reagan schrijft dat hij zijn voorstel als een tussentijdse stap ziet naar de totale ophef fing van de middellange-afs- tandsraketten, de zogenoemde door de Verenigde Staten voorgestelde en door de Sow- jet-Unie afgewezen nuloptie. Het nieuwe Amerikaanse voorstel zal naar verwachting vandaag door Paul Nitze, lei der van de Amerikaanse on derhandelingsdelegatie in Ge neve, aan zijn Russische tegen spelers ter hand gesteld wor den. Pagina 11: Vervolg Planten groeien beter onder hoogspanning WAGENINGEN Uit experimen ten bij de vakgroep tuinbouw plan tenteelt van de landbouwhogeschool in Wageningen, is gebleken dat kas planten onder hoogspanning twee procent meer groeien. De resultaten van dit vooronderzoek zijn volgens de vakgroep nog niet zodanig, dat een onderzoek op grote schaal met het oog op praktische toepassing ge rechtvaardigd is. Eerst zal een afwe ging gemaakt moeten worden tussen de kosten van de elektrische energie die nodig is om de groeiprestaties van de planten te bevorderen en de mo gelijke voordelen daarvan. Tijdens het Wageningse onderzoek bleek, dat planten zich meer of minder lekker voelen afhankelijk van de lading van de omringende lucht. Merkwaardig was volgens de onderzoekers dat het juist positieve deeltjes zijn die de plant in zijn groei stimuleren. De bla deren en het totale gewicht van de plant nemen in omvang toe vergele ken met de situatie waarin de lucht niet extra opgeladen wordt EIDEN/VALKENBURG Even dacht het personeel van de "erkeerstoren van het vliegveld Valkenburg gistermiddag met *n UFO te maken te hebben. Het bleek uiteindelijk om een jnansgrote vlieger te gaan, die met behulp van de aandrijfas van «n auto was opgelaten. I)m kwart over een vroeg de verkeerstoren de Leidse politie om hulp omdat boven Leiden Noord door vliegtuigen een onbekend orwerp op 1.000 voet hoogte was waargenomen. Het voorwerp nderde het vliegverkeer. Een motoragent ontdekte in de Leid- t Hout een auto en een Oegstgeestenaar, die zijn auto op de "ik had gezet en een wiel van de auto had afgehaald. Op de hteras had hij een haspel gemonteerd, die werd aangedreven or de auto. Door gas te geven ging de vlieger omhoog, door de ito in zijn achteruit te zetten, kon de enorme vlieger weer naar eneden. Toen de politieman de man erop attent maakte, dat hij 'ljegtuigen hinderde, sprong hij onmiddellijk in zijn auto, scha alde, gaf gas en haalde de vlieger een paar honderd meter naar eneden. [Minister helpt iflai laagse Post v0EN HAAG Minister fprinkman van WVC heeft be- 8 floten maatregelen te nemen jm de geldzorgen van het op inieweekblad de Haagse Post yJlP) te verlichten. De minis- ^r volgt daarmee het advies lp van de Stichting Bedrijfs fonds voor de Pers. De maat- ;a^egel houdt in, dat de HP over yfe jaren 1982 en 1983 wordt Ijfrijgesteld van rentebetaling "Jver een krediet van 1,8 mil ten dat het weekblad in 1974 "kan het Bedrijfsfonds ontving. Pyok hoeft het blad in 82 en 83 jjeen aflossingenop deze le- OÏing te voldoen. Tl ADVERTENTIE Been krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags lussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122246 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG De overheid zal geen geld meer steken in de verliesgevende afdelingen off-shore en scheepre paratie van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM). Hierdoor komen 1500 werknemers voor 1 april op straat te staan. De kamercommissie voor economi sche zaken is hiermee gisteren akkoord gegaan. Het aantal ontslagen kan beperkt worden tot 1000 indien de Na tionale Investeringsbank (NIB) afziet van de rechten op grond en boedel van deze RDM-scheepsreparatie. Alleen dan zijn de gemeente Rotterdam en Scan-marine bereid om samen vijftien miljoen in het overlevingsplan voor scheepsreparatie te steken. In totaal is dertig miljoen nodig. Overigens zal Scan-Marine niet alle vijfhonderd werknemers aan het werk kunnen houden. Alleen als het aantal werknemers zakt naar 380 wil Scan-marine vijf miljoen gulden het overle vingsplan steken. De bijdrage van Rotterdam bestaat uit de aan koop van de grond en aandelen met een totale waarde van tien miljoen gulden. De resterende vijftien miljoen zouden banken en beleggers moeten leveren. Na een positieve beslissing van de NIB kan het plan vandaag nog rond komen. Gebeurt er niets voor 1 april, dan gaat de RDM-reparatieafdeling failliet. Daarna zou het bedrijf nog door van derden nog opgestart kunnen worden. Minister Ruding van financiën, die gisteren in het overleg met de kamercommissie minister Van Aardenne heeft waargeno men, benadrukte dat de overheid het gezonde deel van het RSV-bedrijf (marine en werktuigbouw) nog voor 1 april zelf standig wil maken. De overheid zou daartoe gisteren een bod uitbrengen op de activa van het overeind te houden RDM-deel, zodat er als het ware sprake is van een overname door de over heid van het gezonde deel van RDM. De bewindsman wees tenslotte op de overcapaciteit die er is in de scheepsreparatie en het feit dat het openhouden van deze af deling bij de RDM, concurrentie betekent voor een ander RSV- bedrijf Wilton Fijenoord (WF). Pag.Kk RSV-holding voorgoed van de baan. (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT Het CNV heeft nu reeds viif regio nale ledenvergaderingen uitgeschreven, waar de le den van deze christelijke vakcentrale kunnen zeg gen, wat zij vinden van de (nog te publiceren) voor jaarsnota van het kabinet- Lubbers. In die nota zul len naar verwachting in grijpende bezuinigingen worden aangekondigd. Op 7 juni zal het CNV de po litici laten weten hoe het CNV over het beleid denkt. Het ziet er naar uit, dat dit niet veel goeds zal inhouden. „Wij maken ons ernstig be zorgd over de mentaliteit van de mensen", zei CNV-voorzit- ter Harm van der Meulen gis teren. „Het kabinet legt te eenzijdig de nadruk op bezui nigingen. Onze leden blijken op vergaderingen steeds min der bereid te zijn om te praten over inleveren ten bate van herverdeling van werk en be houd van de sociale zekerheid, omdat steeds weer nieuwe be zuinigingen worden aangekon digd Tot dusver heeft het CNV zich telkens weer uitgesloofd nieu we ideeen aan te dragen voor het te voeren economisch be leid, maar, zo stelde Van der Meulen bedroefd vast, het ka binet luistert niet naar de plannen van de vakbeweging. NCW Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond wil daar entegen dat het kabinet zijn bezuinigingsbeleid dit jaar vol ledig uitvoert, dus de in het regeerakkoord overeengeko men ombuigingen plus de in tussen opgetreden tegenval lers. De verwachting van ople ving in de economie mag de ombuigingen niet beperken, zo meent men bij het NCW, waar men van slechts een geringe opleving van nog onbekende duur spreekt. De belasting- en premiedruk is hier zo hoog, dat onze concurrentiepositie er door wordt bedreigd, daarom DEELTIJDBAAN VOOR 2500 JONGEREN (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM Voor de 100.000 werknemers in het bankbedrijf is gisteren een tweejarige cao bereikt, lopend tot eind 1984. Het onderhande lingsresultaat wordt geken merkt door arbeidstijdverkor ting in ruil voor prijscompen satie, twee kleine loonsverho gingen en een jeugdwerkplan. Dank zij dit akkoord kan de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in de sector, eerst geraamd op 3700, worden beperkt tot 2500, zo is medege deeld. Het bankpersoneel krijgt er negen vrije dagen bij, drie dit wordt nog of de drie dagen van dit jaar op een andere ma nier kunnen worden gebruikt voor arbeidstijdverkorting, bij voorbeeld per week of per dag. Voorts wordt voor eén keer de vut-leeftijd vervroegd tot 61-jarigen. De bankmensen krijgen op 1 juli en op 31 december van dit jaar een loonstijging van tel kens een half procent De bon den noemen dit toch nog een stukje prijscompensatie, de werkgevers spreken hardnek kig van een pure loonsverho ging en vinden dat de prijs compensatie in de banksector in feite van de baan is. Voor 1985 zijn nu nog geen afspra ken daarover vastgelegd. Er is verder een jeugdwerk- plan overeen gekomen. Hier door krijgen 2500 jongeren een deeltijdbaan aangeboden, waarvoor openvallende plaat sen zullen worden gesplitst Als zij 23 iaar worden, krijgen zij een volledige dienstbetrek king. De vakantietoeslag blijft 8 procent. Er zijn ruimere mo gelijkheden geschapen voor openstelling van de banken op zaterdag. Het dienstdoende personeel krijgt daarvoor een toeslag van 50 procent. De bank-werkgevers verwachten dat van de mogelijkheid alleen gebruik zal worden gemaakt waar de concurrentie, met name van postkantoren en spaarbanken, dit nodig maakt. Beide partijen toonden zich na het afsluiten van de overeen komst redelijk tevreden over het moeizaam bereikte onder handelingsresultaat Gepaard gaande met een geweldige rookontwikkeling en een onheilspellend gerommel heeft zich op de vulkaan de Etna op het eiland Sicilië een nieuwe krater gevormd. Uit een honderd meter brede opening stroomt lava, maar gelukkig niet in de richting van een of ander dorp aan de voet, maar naar een politiepost en eenberghut op de helling van de vuurspuwende berg. Voor de laatste maal was de Etna nog actief in 1981En zo houdt de Leidse Courant U op de hoogte van het nieuws van heinde en verre en zelfs het uit het diepste der aarde. De Leidae Courant wü ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend urant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1