„Groenen zijn geen kinderen of halve garen" Een open Visa van Citroën en Peugeots raket 205 Turbo 16 Meubels als onderdeel van een grap mmetrie in accessoires Actrices verliezen het van acteurs HEINRICH BOLL BIJ BEZOEK AAN NEDERLAND: CONSUMENTENINFORMATIE/ KUNST £eidóc CSouiant MAANDAG 28 MAART 1983 PAGIN Citroën en Peugeot, basis van de PSA-groep, heb ben altijd een eigen koers gevaren: Peugeot is dege lijk en nogal conservatief, Citroën is extravagant en eigenwijs. Maar nu doen ze toch ook soms mee met de mode in autoland, zo als een Peugeot rallywa gen en een open Citroën Visa aantonen. Of deze auto's naar Nederland ko men is nog onbekend, van de rallywagen komt zelfs wellicht helemaal geen „straatversie" zoals van de Renault 5 Turbo. Behalve dat het „open" rijden weer in raakt, is er ook een trend om dat nu eens niet au tomatisch te combineren met sportieve en meestal dure au to's. Bij Citroën heeft men wellicht ook eens met Talbot gepraat, waar men met de Samba Cabriolet een heel leuk en voor velen nog be taalbaar open autootje aan biedt. Enigszins in dezelfde klasse komt Citroën dan nu met de Visa Décapotable, op basis van de Super E. Een heel aparte cabriolet, omdat hij vier deuren heeft. Inspiratiebron was duidelijk ook de aloude 2CV, want ook bij de Visa kan alleen het voorste deel van het dak wor den opengeklapt. Praktisch is wel dat nog steeds de achter bank kan worden omgeklapt, zodat niet zoals bij vele ca briolets van dit soort de baga geruimte bijna geheel moet worden opgeofferd om het neergklapte dak kwijt te kun nen. Daarbij dacht Citroën er Peugeot 205 Turbo 16 ook aan de ontgrendeling van de achterbank in de bagage ruimte te plaatsen, zodat de bagage wel achter slot en grendel kan blijven. Peugeot-kanon Bij Peugeot heeft men onge- twijfdeld op Renault gelet, en het vooral ook publicitair suc ces van de Renault 5 Turbo eens overdacht. Nu Talbot uit de Formule 1 is gestapt, stond de PSA-groep eigenlijk geheel buiten de bekendste auto- sporttakken, die toch kunnen zorgen voor flink wat be kendheid. Formule 1 vond men te duur en exotisch, en dan blijft er op wereldschaal maar één alternatief: rally. Daarmee kan dan meteen de nieuwe 205 in het zonnetje worden gezet, terwijl het ook eigenlijk de enige geschikte auto in het Peugeot-program- ma is. Peugeot heeft nooit aan half werk gedaan, dus het R 5 Turbo-idee ging hen nog niet ver genoeg het Renaultje won wel een keer Monte Car- De Visa Décapotable lo, maar een absolute winnaar is het niet. Dat zal voor de 205 Turbo 16 best eens anders kunnen liggen. Het basisre cept lijkt op dat van Renault: een kleiner model auto (wendbaar) uitrusten met middenmotor (betere weglig- ging) en een turbocompressor om aan het nodige vermogen uit een kleine motor te ko men. Zowel de afmetingen als de midscheeps geplaatste motor hebben echter op gladde ral- lyproeven hun nadelen, dus voorzag Peugeot de Rally-205 ook van vierwielaandrijving. Audi bewees immers toch wel dat daarmee onder slechte omstandigheden rally-wonde ren te verrichten zijn. Daar men graag een absolute win naar wil worden, mocht de motorisering niet te beschei den zijn. Peugeot had de keus uit het hele, moderne 104 en 305 motorengamma en koos daaruit het grootste aggregaat. In principe komt deze 1770 cm3 viercilinder voor in de nieuwe Talbot Horizon-Peu- geot 305 diesels en in de (hier nog niet gevoerde) 305 GT. De motor kreeg een nieuwe kop met twee bovenliggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder, alsmede een tur bocompressor en elektroni sche brandstofinspuiting. Een uiterst werkzame kuur, zoals blijkt uit maar liefst 236 kW- 320 pk voor een auto van 980 kg- Proefmodellen van deze raket worden dit jaar nog bereden door Nicolas en Tilbert; Nico las' vroegere co-equipier Jean Todt is nu leider van dit ral ly-project. Voor het eind van dit jaar moeten de verplichte 200 exemplaren gebouwd zijn, waarna dan in 1984 serieus aan een aantal rallies zal wor den deelgenomen. In 1985 kan het eerste hele seizoen worden gereden om een gooi naar de titel te doen. Saillant detail: de Rally-205 werd een dag eerder officieel voorge steld dan de huis-tuin-en-keu- ken 205; Peugeot wil echt we reldkampioen worden! „Humor", zei eens Godfried Bomans, „is een verrassende zinswending, een omkering van het gangbare, het gebruik van een mallotig, bijvoeglijk naamwoord bij een ernstig zelfstandig naamwoord". Kortom, een gang van zaken in woord en beeld waarop de luisteraar of toeschouwer to taal niet is voorbereid. Er is ook humor in meubels! Wie daarvan eens kennis wil ne men kan zich een aap lachen of van bewondering over zo veel vernuft met stomheid ge slagen zijn bij de meubelten toonstelling van beroemde buitenlandse ontwerpers, die zich tot 7 april met hun gek kigheden laten vertegenwoor digen bij Metz en Co in Am sterdam. Zo'n expositie kon digt niet bepaald komende veranderingen aan, want vaak haalt zo'n ontwerp de uitvoering op grote schaal niet of nauwelijks. De Italiaan Ettore Sottsass is zo'n meubel-grappenmaker. Hij zet een glazen tafel op zijn kop, want die rust met dikke marmeren zuilen als olifant spoten op een zwaar marme ren voetstuk. De omgekeerde wereld. Even denken hoe je zo'n meubel nu wilt neerzet ten Otto Zaph (evenals Sottsass ook werkend voor Knoll International, die ooit met Mies v.d. Rohe, Breuer, Bertoia en andere beroemde meubelontwerpers c_ proppen kwam) maakt „H< (helicopter?) stoelen, die zv ven op'een onzichtbare st< en aan de achterkant op tv bogen. Revolutionaire idee van ironische designers, ook ruimte moeten hebl hun creativiteit bot te viet Bij hen sluit zich o.a. aan Griekse schilder Mimog met op het zonoverggi Griekenland geïnspireei gordijnen. Wollen zitmeubelen in drie kleuren (Sottsass). De „zwevende" (Heli) stoelen van Zaph in leer of bekleding soepele stoffen. De afwerking bestaat, als bij een Parijs man pak, uit leren biezen in contrastkleur. Ongelijkvormigheid in futili teiten als accessoires heeft zich in de mode genesteld. Het zijn geen „halszaken", maar accessoires zijn belang rijker dan men denkt. Boven dien: een vrouw kan er zo lekker mee spelen. Een strik aan een tas, een roos op een hoed of op een schoen. Want asymmetrie is in. In de mon tuurcollectie „Pierre Ber nard" zien we asymmetrisch versierde brillen met bijvoor beeld kleurige steentjes op één veer en daarbij passende dubbele oorbellen in één oor. Peter Akkerman uit Rotter dam, die de inspirator van de „Ligne Asymmetrie" is, koos voor de linkse accentuering omdat naar hij zegt: „gezich ten vrijwel nooit symmetrisch zijn". Sandaaltjes worden vaak asymmetrisch uit leer gesne den en buideltassen zijn voor driekwart wit (of rood) en een kwart zwart. Asymmetrie ook in de vele, vele hoedjes voor de zomer. Er zit dan ergens een applicatie gepland, links of rechts, die voor de onge lijkheid zorgt. Slinger eens drie of vier ceintuurs in ver- Kleine dingen maken het leven schillende maten om het mid del, zodat het eerste precies past en het langste tegen de heup tikt. Hang er van alles aan: een boeketje plastic bloe men, rinkeitjes, autosleutels en zorg dat de sluitingen niet op elkaar vallen maar scheef. Zes snoeren grote houten kra len in bijvoorbeeld aardetin- ten en in verschillende leng ten op een japon van hetzelf de kleurgamma geven een pittige toets. Handschoenen hebben de mode veroverd; ge haakt, gebreid of met halve vingers (mitaines). Witte kor te handschoentjes staan fris De „Ligne Asymmetrie" Akkerman in de Colle „Pierre Bernard". bij grootbloemige en klei gedessineerde zonnejurfc hangend aan één spaghe bandje. Niet te rechtlijnig dames, maar creatief geb zei, waarvoor wij hier m een kleine aanzet gaven. I soonlijkheid wordt op prijs steld. TINY FRAN HOLLYWOOD Misschien is het interessant voor antro pologen en sociologen van de toekomst om uit te zoeken waarom in de filmindustrie eerste-actrices het qua lengte van hun carrière afleggen te gen eerste-acteurs. Wat ook de redenen zijn, acteurs genieten carrières van langere duur, hogere gages en groter trouw van fans dan actrices. Misschien is het verouderen de acteurs minder aan te zien. Het kan zijn dat meer vrou wen dan mannen naar de film gaan en dat vrouwen liever kijken naar fraai-ogende „ma- cho"-acteurs dan naar „sexy" ingenués of intens bewogen karakterspeelsters. Zouden an tropologen van de toekomst de opmerking plaatsen dat man nen als romantische eerste-ac teurs op, zeg hun vijftigste, aanvaardbaarder waren dan vrouwen? Het zou best kunnen dat het bioscooppubliek het juister vindt dat de 53-jarige Clint Eastwood de 24-jarige Bo De- rek bemint, dan dat de 45-jari- ge Jane Fonda een romance beleeft met de 21-jarige Timot hy Hutton („Ordinary Peop le"). Het contrast in populariteit aan de kassa tussen acteurs en actrices blijkt kristalhelder uit de jaarlijkse opiniepeiling van het instituut Quigley over de Shirley Temple, populairste kassamagneet. 10 grootste kassamagneten van het Witte Doek. In 1982 was de 46-jarige Burt Reynolds onbetwist nummer 1 voor de vijfde keer in suc cessie. De bioscooptheatereige naren wezen Clint Eastwood op de lijst van '82 aan als 2 en Sylvester Stallone als 3. Vier was Dudley Moore die het zeker niet van zijn indruk wekkende gestalte moet heb ben Richard Pryor was 5, Dolly Parton 6, Jane Fonda 7, Richard Gere 8, Paul Newman 9 en Harrison Ford 10. Kampioensvrouwen Men hoeft geen genie te zijn om te zien dat maar twee kas sakampioenen vrouwen zijn John Wayne, 25 jaar aan de top. Parton en Fonda. Maar zelfs hun plaats op de lijst lijkt du bieus. Parton speelde met Bur ton in „The Best Little Whore house in Texas", wat doet ver moeden dat Dolly profiteerde van Burts populariteit. Fonda haalde de lijst vanwege het succes van „On Golden Pond", maar betaalde het publiek om Jane te zien of wilde het de briljante, later met Oscars be loonde, vertolkingen zien van wijlen haar vader Henry en Katharine Hepburn (die ook nog voor het eerst in hun lan ge loopbanen in eenzelfde film speelden)? Vorige opiniepeilin gen maakten 1980 een goed jaar voor actrices. Fonda, Sally Field, Sissy Spacek en Barbra Streisand stonden haalden de SUSKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE Jane Fonda, een van de kam pioenen tien. Maar de lijst van 1982 was typisch voor de ongelijk heid tussen mannen en vrou wen.Er zijn vele jaren geweest dat maar een actrice de top-10 haalde. Tatum O'Neal („Paper Moon"), bijvoorbeeld, in 1976, en in 1971 Ali McGraw, voor de „smartlap" Love Story, met Tatums pap pie, Ryan.In de 51-jarige ge schiedenis van de Quigley-en- quêtes is er geen jaar geweest waarin niet althans één actrice op de lijst kwam. Een paar haalden zelfs de eerste plaats: Doris Day vier keer in 1960 en 1962-64. Julie Andrews streefde iedereen voorbij in 1966-67. Betty Grable was nummer 1 in het oorlogsjaar 1943, toen ze favoriete pin-up van de „Forces" was. De eer ste opiniepeiling onder sterren die geld maakten, in 1932, werd gewonnen door Marie Dressier, die de eerste plaats ook het daaropvolgende jaar bezette. Gable en Streisand zijn de' vrouwen van alle tijden onder de kassamagneten. Ze zijn bij tien gelegenheden op de lijst verschenen. Schrijnend mag men wel zeggen con trast, is het feit dat John Way ne 25 jaar lang de top haalde en Eastwood 15 keer. Strei sand heeft nooit hoger dan 2 gehaald in 1975 en in 1977. Elizabeth Taylor kwam onder de top-10 bij negen gelegenhe den, van 1958-68. Ze werd in 1961 door de bioscoopeigena ren op de eerste plaats geko zen. Misschien is de populairste kassamagneet van allemaal Shirley Temple geweest. Als de sproetige lieveling van het in de depressie gedompelde Amerika was zij nummer 1 in vier opeenvolgende jaren (1935-38). Ze zakte af naar 5 in 1939 en kwam daarna niet meer op de lijst voor zolang ze nog filmspeelde. HEERLEN De Duitse schrijver Heinrich Böll (65), in 1972 nobelprijs- winnaar voor literatuur, heeft zaterdag een bezoek aan Nederland gebracht in verband met een twee daagse toneelmanifestatie in de stadsschouwburg van Heerlen, waartoe zijn vriend, de Heerlense le raar Werner Janssen, het initiatief had genomen. Het voltallige college van bur gemeester en wethouders van Heerlen ontving de schrijver zaterdagochtend in het stad huis. Böll bleef korter dan voorzien wegens ziekte van zijn vrouw. Zelf voelde hij zich ook niet goed. Nog voor het slot van de manifestatie keer de de schrijver terug. Tijdens een persconferentie betuigde Böll zijn nadrukkelij ke sympathie voor de partij van De Groenen. Hij noemde het fantastisch dat deze partij doorgedrongen is tot het West- duitse parlement. De compro misloze afwijzing van atoom raketten door de Groenen kan volgens Böll erg heilzaam zijn. Hij zei zich in hoge mate geër gerd te hebben aan de wijze waarop De Groenen door an dere politieke partijen als „kinderen en halve garens" zijn bejegend. „Dat was ge woonweg hemeltergend. Bela chelijk is verder de parlemen taire discussie in Duitsland over de vraag waar de afge vaardigden van De Groenen vanwege hun jeanskleding moeten gaan zitten", vond de schrijver. De Groenen vormen de enige partij, die atoomraketten af wijst, aldus Boll, en dat is bij zonder waardevol in een land als West-Duitsland, dat tot nu toe het meest met atoomwa pens is bezet van alle landen in de wereld. Geen kinderen „De Groenen zijn heus geen kinderen of dwazen, maar ernstige mensen. Laat ze wat overspannen te werk gaan maar dat is nog altijd veel be ter dan de volgevreten burger lijke politici van andere partij en die niets tegen de atoombe wapening ondernemen", aldus Boll. Van kleine landen als Neder land zei hij meer tegenstand tegen de plaatsing van kruis raketten te verwachten dan van zijn eigen vaderland. Ne derland is meer souverein dan West-Duitsland. Alleen al op grond van zijn historische on afhankelijke opstelling ten op zichte van de grote machten, zei Boll. Wat de Bondsrepubliek Duits land betreft, zei hij er ernstig aan te twijfelen of deze staat nog souverein genoeg is om de atoomwapendruk van Ameri ka te kunnen weerstaan. In dit verband vroeg hij zich af wel ke geheime afspraken in het verleden tussen de voormalige bondskanselier Adenauer en de Amerikaanse machthebbers gemaakt zijn. Tenslotte kritiseerde hij ook de machtstructuur binnen de rooms-katholieke kerk en sprak zich uit voor de religieu ze ontwikkelingen aan de ba- Heinrich Böll, In Nederland met pleidooi voor „De g nen". sis. Wat de hiërarchie, be- meer volgens de voorschri staande uit Paus en bisschop- van de rooms-katholieke k pen nog zegt gaat aan de Er is aldus Boll sprake van meerderheid van de mensen enorme kloof tussen de to| voorbij. Tal van priesters en ding en de basis van gelovigen leven allang niet RK-kerk.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8