Als West-Duitsland hoest wordt halve Bollenstreek verkouden Huursubsidie mag daling van het inkomen niet zomaar compenseren CDA wil in volks verzekering minder inkomensverschuiving PvdA wil nieuw landbouwbeleid BINNENLAND/BUITENLAND Ceidóe Sou/tont Partij hasj van tien miljoen tussen broccoli Van Leijenhorst: bezuinigingen zi ji evenredig verdeel „Kom in de kas" dit jaar op 9 april MAANDAG 28 MAART 1983 PAGIN< (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zoekt naar mogelijkheden om opnieuw te bezuinigen op de individuele huursubsidie. Dit heeft staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) dit week einde gezegd voor de TROS- radio. Brokx legde uit dat deze subsidie nu vaak fungeert als instrument voor inkomensher verdeling. Als het inkomen van iemand daalt, wordt dit grotendeels gecompenseerd door een verhoging van de huursubsidie. De bewindsman gaf als voor beeld een ontvanger van een wao-uitkering. Deze krijgt in de huidige situatie minder in komen door maatrègelen van de regering. Maar Idat nadeel wordt voor een groot deel op gevangen, doordat de betrok kene vervolgens in aanmer king komt voor meer huursub sidie. „Die werking, als van communicerende vaten, moe ten we niet hebben," aldus Brokx. Dit onbedoelde gevolg zou er de belangrijkste oorzaak van zijn dat dit jaar voor ongeveer twee miljard aan individuele huursubsidie wordt uitgege ven. Dit jaar is er al bezuinigd op de huursubsidie, door het inkomen van werkende huis genoten ook van inwonen de kinderen voor honderd procent op te gaan tellen bij dat van de aanvrager. De uit kering wordt daardoor lager. Brokx voelt ook wel voor een plan van de VVD, waarin mensen, die gezien hun inko men in een te dure woning zit ten, minder huursubsidie krij gen. De staatssecretaris wil daarmee een rem zetten op de gang van zaken bij het toewij zingsbeleid in veel gemeenten. Het zou nogal eens gebeuren dat ambtenaren mensen maar in een „eigenlijk te dure wo ning" stoppen, omdat het rijk het verschil wel bijpast via de individuele huursubsidie. Straks moet het zo worden dat als mensen boven hun stand willen wonen, zij bereid moe ten zijn zelf een groter aandeel te betalen. Het steeds maar stijgen van het totaalbedrag aan indivdue- le huursubsidie is er mede oor zaak van dat er een tekort is op de begroting van het minis terie van volkshuisvesting van 650 miljoen gulden v/aarvan 380 miljoen aan huursubsidie alleen. Volgens Brokx is het uitgesloten dat dit gat gedekt kan worden door bezuinigin gen op alleen deze begroting. Ook andere departementen zullen een bijdrage moeten le veren. Voor 1984 en de jaren daarna betekent dit dat er minder nieuwe woningen zul len kunnen worden gebouwd. Bovendien is het zo dat de bouwprogramma's toch al la ger zullen worden. Rechercheurs uit Amster dam hebben zaterdag nacht rond 1 uur in Putten 3000 kilo hasj met een waarde van tien miljoen gulden in beslag genomen. Drie mannen, onder wie de 32-jarige J.K. uit Leid- schendam, werden aange houden toen zij de hasj overlaadden in een bestel auto. De hasj (Libanon van uitstekende kwaliteit) was vanuit Italië ons land bin nengesmokkeld. De partij zat verstopt in autobinnenbanden onder een lading groente (broc coli). De vrachtwagen be hoorde toe aan een trans portfirma uit het Westland. Naderhand zijn nog drie mannen aangehouden, vol gens een politiewoord voerder geldschieters van de handel. Bij een van hen, de 41-jarige J. S. uit Vo- lendam werden vuurwa pens aangetroffen. Hij blijkt betrokken te zijn ge weest bij de opzienbaren de hasjsmokkel met de kotter Lammie. De kotter werd in april '74 met onge veer 10.000 kilo hasjies aan boord door de smok kelaars op zee ter hoogte van Callantsoog tot zinken gebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de vor ming van een volksverze kering tegen ziektekosten mogen niet al te grote verschuivingen in inko men optreden. Op z'n hoogst zouden leefeenhe den er twee procent in in komen op vooruit of ach teruit moeten gaan. Dat is een van de uitgangspun ten van een CDA-nota over de volksverzekering die aanstaande woensdag zal worden gepubliceerd. Het CDA wil daarmee een bij drage leveren aan de discussie over de volksverzekering en vooral voorkomen dat plannen daartoe van staatssecretaris Van der Reijden op de lange baan geschoven zouden wor den. Volgens Ad Lansink, Tweede-Kamerlid en CDA- woordvoerder op het gebied van de gezondheidszorg, be staat die kans, nu ziekenfond sen en particuliere ziektekos tenverzekeraars vorige week de handen ineen hebben gesla gen en met voorstellen zijn ge komen om de ziektekostenver zekering nog enige tijd betaal baar te houden. Dat zou kun nen door de particulier verze kerden 180 miljoen gulden meer te laten betalen en dit bedrag te storten in de kassen van de ziekenfondsen. Een fundamentele herziening van het bestaande stelsel zou daar mee overbodig worden en dat wil het CDA beslist voorko men. Op tal van hoofdpunten ver schilt de visie van het CDA overigens weinig van Van der Reijdens plannen. Zij gaal uit van een inkomensafhankelijke premie voor de algemene volksverzekering, die de be windsman, zij het beperkt, ook voorstaat. De eigen bijdrage zal moeten variëren naar ver strekking. Minister van Aardenne vertrok gisteren naar Ja pan. PvdA wilde minister thuis houden voor RSV DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economische Za ken) heeft zich de boosheid van de PvdA op de hals ge haald door dit weekend voor een werkbezoek van twee da gen naar Japan te vertrekken. Volgens de PvdA had de be windsman in eigen land moe ten blijven nu deze week een besluit gaat vallen over de ont manteling van het RSV-con- cern. De sociaal-democraat Van der Hek noemt Van Aar dennes houding „onzorgvul dig" tegenover de werknemers van RSV. VVD en CDA wij zen dit bezwaar van dé hand. Zij benadrukken het belang van de reis naar Japan, waar Van Aardenne zal spreken met premier Nakasone en mensen uit het bedrijfsleven. Minister Ruding (Financiën) neemt zijn collega waar. WAGENINGEN De PvdA wil nationaal én internationaa 8 Europees verband een nieuw landbouwbeleid gericht op beh 12 van bestaande en het scheppen van nieuwe werkgelegenh n Ook moet er een einde komen aan de overproduktie van landbouw in de EG. PvdA-leider den Uyl, die dit zaterdag kend maakte tijdens een agrarisch congres van zijn partij in 1 geningen, zal zich als voorzitter van de Europese Federatie Socialistische Partijen inzetten voor dat nieuwe beleid. Het j spectief dat de PvdA voor ogen staat is volgens Den Uyl geïntegreerde landbouw, waarin het gebruik van energie en dere hulpmiddelen wordt beperkt, waarin de arbeid verse 3 van vroeger door haar hogere graad van de vakbekwaamli die een hogere produktie mogelijk maakt. Een landbouw wai r de aantasting van natuur en landschap wordt beperkt. Den 2 schat dat 10% arbeidstijdverkorting voor 1986 alleen al in c agrarische sector 20.000 tot 25.000 banen kan opleveren. Volg hem moet er een einde komen aan het gezinsbedrijf (de kenn kende bedrijfvorm in de landbouw) die herverdeling van art in de weg staat. Het is dan wel zaak dat ondernemers in sector in de gelegenheid worden gesteld nieuwe wegen ii slaan, bijvoorbeeld door fiscale regelingen, door meer bedr verzorgingsdiensten of door het bevorderen van samenv kingsbedrijven. In dat laatste geval werken twee of meer bei ven samen om het draagvlak te versterken, zodat de ondei mer en zijn familie zo nu en dan vrij hebben en ziekte kan \i den opgevangen. ARNHEM Er is geen sprake van dat het onder wijs een onevenredig groot deel van de totale bezuinigingen op de over heidsuitgaven heeft moe ten opbrengen en dat het buitengewoon onderwijs daarbij het zwaarst werd getroffen. Bij bezuinigin gen moeten altijd pijnlijke keuzes worden gemaakt, maar de regering heeft zich daarbij laten leiden door de gedachte dat bij de bezuinigingen op het buitengewoon onderwijs zowel de kwaliteit als de toegankelijkheid van dat onderwijs moesten wor den gehandhaafd. Dat zei staatssecretaris G. van Leijenhorst van onderwijs za terdag in Arnhem op de jaar vergadering van de afdeling buitengewoon onderwijs van de Besturenraad Protestant s-Christelijk Onderwijs. Hij wees erop dat hij tijdens de handeling van de onderwij groting in de Tweede Ka I verschillende bezuinig» a plannen heeft teruggenon. onder meer de voorgenoi beperking van faciliteiten behoeve van leerlingen culturele minderheidsgroep de afschaffing van de verf ding voor het schoolzwemni de beperking van de pe neelsformatie en de verhoj van het stichtingsgetal maximaal zestig van sch I voor voortgezet buitengew onderwijs. Van Leijenhorst zei verder de regering ernaar streeft verzorgingsgebied van het guliere onderwijs te vergrc „Het is onmogelijk om traal van overheidswege c ria te geven welke kindi door het reguliere en door het speciale onder moeten worden opgevang aldus de staatssecretaris. R( liere en speciale scholen i ten volgens hem zelf ove plegen over de opvang kinderen met problemen. Op de zaterdag na Pasen, namelijk 9 april, haalt de Nederlandse glastuin bouw definitief en letter lijk de lente in huis. On geacht de weersomstan digheden. Daar zorgen de honderden kassen voor, die op 9 april in het kader van de landelijke glastuinbouwmanifesta- tie „Kom in de kas", een gastvrije en gegaran deerd warm, droog en aangenaam onderdak bieden aan de vele tien duizenden die jaarlijks een kijkje komen nemen in de interessante keu ken van de Nederlandse glastuinbouw. In alle belangrijke tuinbouw gebieden van ons land zetten telers de deuren van hun kassen open om te laten zien en toe te lichten wat er zich afspeelt onder het glazen dak van een sector, die jaarlijks miljarden produceert, expor teert en tienduizenden Ne derlanders een aangename werkkring biedt. Deze zesde „Kom in de kas", die steeds meer bezoekers trekt vorig jaar naar schatting 130.000 is op nieuw grootser van opzet dan de vorige succesvolle edities. Honderden telers zijn al we ken bezig met de organisatie van deze open dag. Elk tuin bouwgebied kent zijn eigen organisatie en programma, zorgvuldig gecoördineerd door de landelijke Open-Dag commissie van de Nederland se Vereniging van Tuin- bouwstudiegroepen (N.T.S.). Tuinbouwgebieden die mee willen doen dienen aan mini male kwaliteitseisen te vol doen, teneinde de bezoekers te kunnen garanderen dat zij een zo goed mogelijke indruk krijgen van de Nederlandse glastuinbouw. Aandacht wordt in dit verband besteed aan de bereikbaarheid, de verkeersveiligheid en de va riatie in het aantal bedrijven dat kan worden bezocht. Deze landelijke open dag voor de glastuinbouw is niet- commercieel van opzet. Het bezoeken van de bedrijven- ,die zijn opgenomen in de vele uitgezette „Kom in de kas"-routes is gratis, evenals vele daaromheen georgani seerde activiteiten die de be zoeker de kans bieden kennis te maken met andere facet ten van deze dynamische agrarische sector. Voor wat het Westland en omgeving betreft wordt de open dag deze keer gehouden in Westerlee bij De Lier en in Sion bij Delft. De veelheid van produkten, die in Neder land onder glas worden ge teeld een rijke en verse variatie groenten, snijbloe men en kamerplanten zorgt voor het kleurrijke de cor van de zesde „Kom in de kas". Borden wijzen de be zoekers straks de weg. Als West-Duitsland zwaar verkouden zou worden, loopt binnen de kortste keren ook de halve bloembollenstreek te hoesten en te proesten. Neem bijv. de bollenex- port naar de Bondsrepu bliek. Ieder jaar kopen de West-Duitsers ruim één miljard bloembollen. Dat is pakweg 17% van het vaderlandse produktievo- lume. Naar schatting is 45% van de bollen be stemd voor de broeierij. Dat wil zeggen: de bollen worden in kassen in bloei getrokken om er de bloem van te oogsten. De rest is bestemd voor wat men noemt de droogver- koopmarkt. Via tuincen tra, grootwinkelbedrij ven, zaadhuizen, e.d. vin den die bollen hun weg naar de tuinen van de particulieren. Niet kinderachtig Dat is alleen de bollenexport, maar daar komt de uitvoer van de bolbloemen nog eens boVenop. En als men in die cijfers duikt, komen er be paald geen kinderachtige aan tallen tevoorschijn. Er wor den jaarlijks nl. zo'n 800 mil joen bolbloemen naar West- Duitsland gestuurd. Men zou denken dat de Duitse broeie- rijbedrijven door die massale import van bolbloemen ge woon van de ^kaart geveegd moeten wordèp. Inderdaad zijn er ook heel wat bedrijfjes' geweest, die gedwongen wa ren om de pijp aan Maarten te geven. De export van bollen voor de broeierij is in het be gin van de zeventiger jaren dan ook wel groter geweest. Veel wijst er nu op dat de af brokkeling tot staan is geko men. Tulp handhaaft ook in West-Duitsland sterke positie. Dat betekent ook dat de bol- bloem en dan met name de tulp het in West-Duitsland be ter doet dan diverse andere siergewassen. In'" zeven jaar tijd is het totaal areaal sierge wassen in Duitsland flink te ruggelopen. Dat ging van 1400 naar 1180 ha. Dat heeft alleen betrekking op de produktie onder glas. De grootste verlie zers waren de chrysanten, waarvan de oppervlakte met 100 ha terugliep. Ook dat van de anjers zakte fors, nl. van 210 naar 117 ha. Daarnaast moesten ook de rpzen en de freesia's flink inleveren. Groei was er in feite alleen bij de gerbera's. De tulpen ble ven goed stand houden en zijn weer op 120 ha gekomen. Geen goed afzetsysteem De stagnatie in de Duitse bloementeelt uitgezonderd de tulpen en de gerbera's is niet alleen veroorzaakt door vermeende en reële kostenna- delen. De Budels Kern is de afzet, zo meent drs. J. B. M. Rotteveel, hoofd van de afde ling marktonderzoek van het Produktschap voor Sierge wassen. De Duitsers hebben geen goed afzetsysteem. Een groot deel van de bloemen wordt rechtstreeks aan de particulieren verkocht. En wie direct van kwekerij aan het publiek verkoopt, is ge dwongen een groot assorti ment te voeren. Tot speciali satie en tot een efficiënte pro duktie komt het niet en de massa van de bloemen wordt dan ook door buitenlandse lees Nederlandse handela ren aan de man gebracht. Nu hebben die grote importen in hoofdzaak betrekking op de massasoorten. Als gevol daarvan ziet men nu dat hi assortiment dat de Duit} broeier voert, voor een groj deel is toe gesneden op sooi ten die in Nederland niet i nauwelijks op de bloemenve ling komen. Met andei woorden: exclusieve rassei zowel naar assortiment a naar behandeling en pri grammering. Dat de teelt van tulpenblo men in West-Duitsland nog goed heeft weten stand houden, is stellig ook te da ken aan het feit dat tulpen weinig energie vragen om bloei te komen. Tulpen k« men twee en een halve wei nadat ze in de kas zijn gezi al gaan oogsten. In een wei of drie is men „los" en kan een nieuwe zet in de kas wc den gezet. Vaak wordt d volgende zet al in de kas g bracht voor alle bloemen vi de vorige zijn gesneden. I krijgen tijdelijk een plaats o der de tabletten en op die m nier spaart men opnieii energie. Dat zijn zaken c ondanks de dalende oliepi zen ook vandaag nog ev hard meetellen als in 1982. Argumenten Dat zijn dan ook argument waarmee de bollenexportei op pad gaan. En met succ Want als men kans ziet ied jaar een miljard bollen te v< kopen in een land dat de buitenlandse en niet alle Nederlandse bloem wordt overstroomd, dan is een prestatie, waar men ri peet voor kan hebben, i daarom maar hopen dat huidige economische vi koudheid in West-Duitsla niet in een blafhoest zal oi aarden. Want dat zou voor vaderlandse sierteelt hooj onaangename gevolgen kti nen hebben!

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6