Annemarie Grewel: „Macht is lekker Belangstelling van VS voor Nederlandse mijnen jagers Tiding: Geld voor spreiding PTT is er niet Mierenvrienden met vergrootglas op speuractie CcidócSowtwnt MAANDAG 28 MAART 1983 PAGINA 5 'Piraten1 vernielen peilauto RCD jMSTERDAM De Am- lerdamse politie heeft gis- eren met de Radio Con- roledienst (RCD) de ra- liopiraat Decibel uit de ucht gehaald. Toen de po litie de zender in beslag nam en de aanwezigen verhoorde, werd de peil auto van de RCD met de [ostbare radio- en peilap- laratuur door een aantal ieden totaal vernield. Er ^rerd voor zeker een ton 8an schade aangericht. In rerband met de vernielin- en is later een 25-jarige Amsterdammer aangehou den. De voorzitter van de Club van Ac tieve Niet-rokers (CAN) lijkt nogal verbaasd over de aanwezigheid van een sigaret in zijn mond. Hij kan zich blijkbaar moeilijk ver plaatsen in de rol van roker. Het ging zaterdag, tijdens de jaarver gadering van de Club, immers om een rollenspel. Niet-roker trekt aan de noodrem BILTHOVEN De vereniging van ac tieve niet-rokers CAN vindt dat het kabinet snel maatregelen moet nemen om het roken in openbare ruimten te beperken. De CAN is boos dat de ont- werp-Tabakswet nog niet bij de Kamer is. De vereniging heeft zaterdag in een open brief aan regering en Kamer ge wezen op de dringende behoefte aan schone binnenlucht. Het CAN-lid Mar cel Laan zorgde voor een incident in de trein op weg naar zijn woonplaats Zaandam. Hij trok aan de noodrem, omdat enkele mensen, tegen zijn uit drukkelijk verzoek in, bleven roken in een coupé met rookverbod. De trein liep enkele minuten vertraging op. PLAN STAATSSECRETARIS: Geen inschrijvingsplicht werklozen boven 57,5 jaar DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf van sociale za ken wil mensen boven de 57,5 jaar met een werkloosheids uitkering ontheffing verlenen van de plicht zich bij een ar beidsbureau te laten inschrijven. Dit heeft het ministerie Sociale Zaken en Werkgelegenheid meegedeeld. Volgens de staatssecretaris mag in de huidige arbeidsmark tsituatie in het algemeen niet worden verwacht dat werk lozen boven de 57,5 jaar nog aan de slag komen. Als de situatie op de arbeidsmarkt voor deze categorie verandert zal de vrijstelling van de inschrijvingsplicht worden opge heven. Mensen ouder da 57,5 jaar behouden wel het recht om als werkzoekende te worden ingeschreven, aldus De Graaf. Drie doden Drie jeugdige Deventena- ren, drie jongens van 19. 21 en 23 jaar oud, zijn za terdagavond om het leven gekomen bij een frontale botsing op de weg Deven- ter-Raalte nabij Wesepe. De 23-jarige bestuurder en nog een 21-jarige passa gier, raakten licht gewond. De twee inzittenden van 23 en 24 jaar in de tegemoet komende wagen, die fron taal geraakt werd, raakten gewond. Het ongeluk on stond toen de auto van de jongens door onbekende oorzaak op de andere rij baan terecht kwam. VV Op 8 maart 1879 promoveerde aan de Rijksuniversi teit van Groningen de eerste vrouw: Aletta Jacobs. Dat feit herdenkt de universiteit sinds jaren op die datum met een lezing. Dit jaar is er in het universi teitsmuseum bovendien een tentoonstelling ingericht over Nederlands eerste, in Sappemeer geboren vrou welijke arts. Zij heeft zich een leven lang ingespan nen voor de rechten van de vrouw. Onder haar be zielende leiding voerden de Dolle Mina's van toen d strijd voor het kiesrecht voor de vrouw. In 1919 werd dat recht verworven. Tien jaar later stierf Aletta Jacobs. Sedertdien hebben generaties vrouwen haar werk voortgezet. Er zijn kleine en grote stappen vooruit gemaakt op de weg naar gelijke rechten voor vrou wen en mannen. Nu zou voor het eerst in de geschie denis een vrouw burgemeester van Amsterdam kun nen worden. Naast o.a. oud-staatssecretaris Ien Dales is ook kandidaat Annemarie Grewel, hoofd-weten- schappeliik medewerkster van de universiteit in de hoofdstad. „De beste voorzitter van Nederland" werd zij genoemd nadat zij enkele jaren geleden een VPRO-tv-forumdiscussie over het feminisme had ge leid. AMSTERDAM Gemeente raadsleden en minderheids groeperingen vroegen haar te solliciteren naar de functie van Amsterdams burgemees- ril ter, als opvolgster van Polak. G Annemarie Grewel vroeg i zich af of ze zo'n baan wel aan zou kunnen. Ze besloot: ja. „De tijd is rijp dat een vrouw aan het hoofd van de m gemeente Amsterdam komt te staan". Ze is er vast van overtuigd: „Een vrouw kan geweldspiraal waarin de ■fdstad zit, doorbreken. Er moet maar eens een einde komen aan het eeuwenoude regentendom van de stad". „Het is overbodig uit te leg gen dat we hier net zijn inge trokken", verklaart Annema rie Grewel (47) enige lege do- )zen in de kamer. Ze loopt van de keuken naar de tele- Ifoon en terug naar het tele foonboek. Na iedere langdu- jrige afwezigheid breekt de klterreur van het antwoordap- Iparaat aan. Ze moet de bood schappen opvangen, beant woorden en registreren. Het is allemaal nog wat ongeor- agdend in haar nieuwe domein svaan de Prinsengracht, waar c|ze samen met twee vrouwen diiwoont. Geen tuin, wel een liddakterras in aanleg. „Ik heb etiniets met de natuur, maar we Hjzetten er wel wat potten met 'boompjes en planten neer. Als die dood zijn, kwak je er inweer nieuwe in". HAls de mogelijkheid dat ze n i„burgermoeder" van Amster- tedam zou kunnen worden aan ".de orde komt, staat haar ge- lazicht op glunderen. Ze kijkt ?rime recht in de ogen: „Macht r(is lekker. Ik denk dat vrou- •en daar heel anders mee imgaan dan mannen. Als er ;n man burgemeester ordt, betekent dat de voort- tting van het geweld, rouwen staan anders tegen over geweld dan menig niman". Bij dergelijke uitspraken worden altijd de „slechtere voorbeelden" van bijvoor beeld Engelands „IJzeren dame" en haar Falkland-oor- log aangehaald. Annemarie Grewel trekt van leer: „Maar dat zijn vrouwen die de ma nieren van mannen hebben overgenomen. Het gaat er juist om dat vrouwen in die functies zichzelf blijven. Zij nemen hun emoties mee naar hun werk, terwijl mannen hebben geleerd die bij het sluiten van hun huisdeur achter zich te laten. Juist om dat vrouwen hun emoties hebben leren hanteren ook in hun werk, zijn zij in staat inventievere oplossingen voor problemen te vinden. Ik weet zeker dat zo'n vrouw anders zal onderhandelen met een hoofdcommissaris van politie. Het traditionele gesprek moet doorbroken worden". Eigen overtuiging Ze Zit op het puntje van een door haar twee honden flink mishandelde stoel. Langdurig tuurt ze naar buiten. Ze ziet het verkeer over de Prinsen gracht, de vrolijk zwaaiende man op een schuit en de la dende en lossende vrachtwa gens. Er vallen lange stiltes, waarna ze of nog even koffie haalt of nog eens zegt: „Ik vind macht zo lekker, omdat je daarmee naar je eigen overtuiging beleid kan ma ken. Dat lijkt mij leuk. Als er in dit kabinet meer vrouwen zouden zitten, zouden er nu niet zoveel bezuinigingsmaat regelen worden getroffen die vrouwen regelrecht duperen. Er zou harder aan werkgele genheid voor vrouwen wor den gewerkt. De maatregel twee-verdieners meer belas ting te laten betalen, zou niet zo geïsoleerd zijn genomen". „Als mensen het over macht hebben, denken ze altijd aan misbruik van macht. Macht is invloed op het bestuur uit oefenen. Als je macht goed gebruikt en voor mijn part goed misbruikt, dan is het lekker. Als je macht aan wendt ten koste van minder heden, dan is het fout. Met macht anderen helpen is po sitief". Ze loopt weer even naar de keuken, waar ze een praatje maakt met een van haar vriendinnen, die bezig is de boel op de plaats te zetten. „Als je veertien dagen vrij hebt om te verhuizen, ben je snel op orde. Bij ons moet al les tussen de bedrijven door. Je moet over een jaar nog maar eens terug komen. Je zult opkijken", verzekert ze weer op haar stoel na een korte wandeling door de ver trekken. Ze maakt een on rustige indruk, maar haar aandacht blijft bij het ge sprek. „Er is veel gebeurd sinds de vrouwen actief kiesrecht hebben gekregen, maar de achterstand is nog niet inge haald. Er zitten nog steeds te weinig vrouwen in besturen en in de politiek. Zolang die achterstand nog niet een beetje is ingehaald, is het nog geen tijd om samen met man nen voor gelijke rechten op te komen. Vrouwen hebben nog tijd nodig om gezamen lijk tot een beleid, tot idee vorming te komen. Gister avond was ik bij een uitvoe ring van Proloog over het onderwijs. Na afloop was er een discussie met de zaal. Een jongen zei zich te erge ren aan het feit, dat vrouwen zich afzonderen in vrouwen- café's en zo. Die jongen zette zich af tegen het feit dat vrouwen zich in gewone ca- fé's gehinderd voelen door het gedrag van de meeste mannen daar. Weldenkende mannen hebben zich allang solidair met de vrouwenbe weging verklaard". Armoede De kandidaat-burgemeester van Amsterdam maakt zich ernstig zorgen over de op rukkende armoede en de daarmee gepaard gaande „verrechtsing". „Het is dood eng dat er zo'n verrechtsing geconstateerd kan worden. Dan kunnen ze wel zeggen: de gechiedenis is een golfbe weging, maar dat zijn van die semi-wetenschappelijke be schouwingen waar ik niet van houd. Het is een regel recht gevolg van de economi sche crisis. De mensen zoe ken een manier om anderen de schuld van de crisis te ge ven. De vrouwenbeweging krijgt onder meer de schuld. Dat moeten we op alle moge lijke manieren zien tegen te gaan". Annemarie Grewel geeft het „hap-snap"-beleid van dit kabinet de schuld van de „verrechtsing", maar dat is 'ft. - geen opzienbarende uit spraak van een PvdA-vrouw. Ze vraagt de VVD eens na te gaan waarom er zoveel jon geren op die partij stemmen. „Als jongeren slecht de grens zouden kunnen trekken tus sen ultra-rechts en de VVD dan zou mij dat, als ik libe raal was, zeer beangstigen". Emancipatieraad De economische crisis be dreigt de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt. Juist nu moet de vrouwenbe weging zich sterk houden, vindt Annemarie Grewel. Daarom doet ze het werk als lid van de Emancipatieraad graag. Ze houdt zich daarin voornamelijk met onderwijs zaken bezig. „Vrouwen zijn dan wel geen tweedehands personen meer, ze zijn han delsbekwaam verklaard, echtscheidingen zijn gemak kelijker geworden en het recht op uitkering maakt de vrouw economisch onafhan kelijker, maar de zaken zijn nog niet gelijk getrokken. In het onderwijs bijvoorbeeld worden jongens nog altijd sterker dan meisjes gestimu leerd vooral voor wis- en na tuurkunde te kiezen. Mis schien kan het voortgezet ba sisonderwijs daarin straks verandering brengen". Ze is een optimiste. Ook als het gaat om de herverdeling van arbeid binnens- en bui tenshuis. „Intussen zijn vrou wen bewust genoeg gewor den te weten dat het gevolg van arbeidstijdverkorting een betere verdeling van de huishoudelijke taken zal be tekenen"., Arbeidstijdverkorting ook voor de nieuwe burgemeester van Amsterdam om ook het onbetaalde werk te kunnen doen? „Ja, waarom niet? Werkweken van zestig tot tachtig uren zijn toch langza merhand niet meer te accep teren". Annemarie Grewel ziet niet in waarom zo'n functie bijvoorbeeld in de toekomst niet gedeeld zou kunnen worden. Terug bij haar eigen toekomst, zegt ze: „Zelfs al word ik geen burge meester van deze stad, dan hoop ik toch veel vrouwen een kick gegeven te hebben om te solliciteren. Banen, waarvan ze eerst dachten: dat kan ik toch niet, liggen ook binnen hun bereik". MARSCHA VAN NOESEL SCHIPHOL De Amerikaanse marine heeft de werf Van der Giessen-De Noord in Alblasserdam onlangs offerte gevraagd voor de bouw vin een serie Europese mijnenjagers. De werf heeft momenteel tien van deze schepen voor de Nederlandse marine in aanbouw. Dit heeft luitenant-generaal G.W. Boerman (luchtmacht), direc teur-generaal materieel van Defensie, zaterdag verklaard. De Amerikaanse marine zou ongeveer zeventien mijnenjagers nodig hebben. Waarschijnlijk zullen de Amerikanen in mei beslissen. Enkele Amerikaanse werven hebben eveneens een offerte ingediend. Kiezen de Amerikanen voor de Nederlandse werf, dan wordt dat de eerste keer dat de VS een kompleet wapensysteem im porteert. Tot nog toe is het land slechts als exporteur van mili tair materieel opgetreden. Boerman gelooft dat de Amerikanen de schepen in licentie wil len bouwen. „Maar dan moeten er toch een of twee bij Van der Giessen gebouwd worden, om de Amerikanen kennis te laten maken met de glasfiberproduktie van deze schepen". Bij de eventuele uitvoering van de order zal de Nederlandse werf Van der Giessen-De Noord de leiding krijgen var. het con sortium dat momenteel deze geavanceerde mijnenjagers Frank rijk, België en Nederland maakt. Ook Egypte heeft grote belangstelling voor de mijnenjager. Boerman schat de kans op 60 procent dat Egypte vier schepen in Alblasserdam zal bestellen. Ook Indonesië, Thailand en enkele Zuidamerikaanse landen hebben belangstelling getoond. Arrestant klem in doorgeefluikje ZUTPHEN Een zeventienjarige inwoner van Zutphen heeft zijn poging om via het doorgeefluikje in de deur van zijn cel te ontsnappen uit het Zutphense politiebureau gisteren moeten be kopen met enkele gekneusde ribben en flink wat hilariteit rond zijn persoon. De jongen bleef muurvast steken in het 20 bij 25 centimer grote luikje en werd daar na enige tijd door agenten gevonden. Pas nadat de arrestant van onder tot boven was inge smeerd met groene zeep kon hij door de politie uit zijn benarde positie worden bevrijd. Vrouw verdrinkt kinderen en zichzelf REIMERSWAAL De rijkspolitie van het Zeeuwse Reimers- waal heeft zaterdag uit het Schelde-Rijnkanaal bij Rilland de ontzielde lichamen opgedregd van de 34-jarige Maria van Sitten- -Gremmen, haar zesjarige zoontje Joris en een driejarige doch tertje, allen uit Ossendrecht. Vrijdagavond had de echtgenoot van de vrouw aangifte gedaan van de vermissing van het drie tal. De politie van Reimerswaal wilde niets mededelen over de omstandigheden waarin de vrouw zich bevond voor ze tot haar daad kwam. Politie schiet amokmaker dood MAASSLUIS Een 33-jarige inwoner van Maassluis is vrijdag avond door politiekogels om het leven gekomen. De politie was naar de woning van het slachtoffer gegaan na een melding dat de man „zijn huis kort en klein sloeg en met een mes liep te zwaaien". De daar aangekomen politiemensen werden door de man met een mes bedreigd, waarop na herhaalde waarschuwin gen een waarschuwingsschot werd gelost. Toen de man daarop dreigend met het mes op de agenten toeliep, vuurde een agent een aantal op de benen gerichte schoten af. De man werd echter dodelijk getroffen. Volgens een politiewoordvoerder was het slachtoffer geen onbekende van de politie. fEGENVALLENDE GASOPBRENGSTEN onze parlementaire re- daktie) !N HAAG Minister iding (Financiën) wil af de spreiding van de e^ntrale PTT-Direktie uit Haag naar Gronin- omdat er geen geld ir is. Dit valt op te ma- uit een brief van de ister aan de minister- id. ,^t kabinet had voor de sprei- de komende drie jaar {aarlijks 200 miljoen uitgetrok- een. Ruding wil daar nu van af. De kosten van de spreiding waren gedekt met opbrengsten uit de verkoop van aardgas. Nu die tegenvallen ziet Ru- ding een financieel gat ont staan. Een woordvoerder van het mi nisterie van financiën zegt dat de stap van Ruding een heel normale procedure is. „Op het ministerie wordt voortdurend afgewogen wat iets kost en wat het opbrengt. De op brengst van de spreiding is heel moeilijk in te schatten". Met zijn brief aan het kabinet, wil Ruding een discussie over de spreiding uitlokken. Als blijkt, dat bepaalde ministers zich er erg sterk voor maken dan zouden zij ook maar voor de kosten moeten opdraaien. Vast staat, dat minister Smit- Kroes (Verkeer en Water staat), verantwoordelijk voor de spreiding, nooit enthousiast over de operatie is geweest. Dit standpunt wil gedeeld door de direktie van de PTT en de vakbonden. Staatssecretaris Scherpenhui- zen (Verkeer en Waterstaat), zelf een Groninger, heeft zich als Kamerlid altijd ingezet voor de spreiding. Onlangs noemde hij de zaak nog „een politiek feit, waar niet meer van afgeweken kan worden". De kosten van de spreiding, waarbij het gaat om 3000 amb tenaren die tegen het eind van de tachtiger jaren in Gronin gen moeten zitten, zijn geschat op 1,6 miljard. Dat geld is tot nu toe in geen enkele begro ting gedekt. Op verschillende begrotingen staat alleen een bedrag tot 200 miljoen om de jaarlijkse verplaatsing van PTT'ers nu (200 per jaar) mee te bekosti gen. Na 1986 moet de grote bulk PTT'ers over naar Gro ningen. Dan zullen ook de echte kosten tevoorschijn ko- De grote partijen in de Twee de Kamer hebben zich altijd achter de spreiding opgesteld, ondanks bezwaren tegen de kosten. Bij VVD en CDA meent men overigens, dat die kosten veel lager liggen dan de genoemde 1,6 miljard. Advertenties in kranten duurder AMSTERDAM De kranten mogen van minister Brinkman (WVC) en staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) hun advertentietarieven per 1 juni met 4% verhogen. De dagblad uitgevers wilden de adverten tietarieven, tegelijk met de abonnementsprijsverhoging van januari, met 5% opschroe ven, maar daar kregen ze van de bewindslieden geen toe stemming voor. De dagbladuit gevers zijn echter niet onte vreden met het bereikte resul taat. AMSTERDAM De Stichting Fonds voor de Letteren wil dat de rege ring maatregelen neemt voor het voortbestaan van de bedreigde vaste boe kenprijs. Voor het functio neren van de markt van onder meer het cultureel waardevolle boek met haar speciale problemen is de vaste prijs voor het boek onontbeerlijk. Het fonds is er dan ook zeer ongerust over dat maatregelen op dit punt nog steeds uitblij ven. Dit schrijft het Fonds voor de Letteren, in overleg en met instemming van voor zitter mr. G. J. van Roozen- daal van de Koninklijke Ne derlandse Uitgeversbond en voorzitter prof. dr. S. Dresden van de Vereniging van Letter- Letterenfonds maatregelen voor vaste boekenprijs kundigen in een brief aan de ministers van Sociale Zaken en van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur. Het is voor het eerst in de geschiedenis van het Fonds dat het op deze wijze in de openbaarheid treedt. In de brief constateert het fonds dat de economische pro blemen niet alleen de inko mens van literaire schrijvers aantasten maar ook hun be staan als auteur in gevaar brengen. 'FRIEMELS ARNHEM De Vereni ging Vrienden van de Hoge Veluwe gaat, samen met het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, ver woed op zoek naar de rode bosmier. Tientallen vrijwilligers, uitvoerig ge ïnformeerd en zonodig met vergrootglas in de hand, zwermen dit voor jaar uit over de Hoge Ve luwe. Zij ondernemen een groot scheepse speuractie, vooral be doeld om het mierenbestand zo nauwkeurig mogelijk in kaart te brengen. De rode bosmier is voor het laatst „geteld" in de vijftiger jaren. Onderzoekers vonden toen zo'n vierhonderd kolonies op de Veluwe, waarvan de grotere elk meer dan een mil joen inwoners telde. Een nieu we inventarisatie is onder meer nodig om te bestuderen welke invloed de in de laatste decennia ingrijpend verander de begroeiing heeft gehad op de mierenfauna. Rode bosmieren maken veel schadelijke insecten buit en worden daarom voor de bos bouw als zeer nuttig be schouwd. In veel landen wor den zij zelfs uitgezet en be schermd. De invloed van de rode bosmier op zijn natuurlij ke omgeving is groot. Alleen al door het verdwijnen van een enkel bosmierennest kan de fauna van een gebied ver armen, mede omdat het nest ook „onderdak" biedt aan tal van andere diersoorten, zoals kevers, spinnen, vliegen en bladluizen. Rode bosmieren zijn boven dien van belang als voedsel bron voor verschillende dier soorten, vooral bij voedsel schaarste. De groene specht bijvoorbeeld heeft in de winter niet veel meer dan bosmieren op zijn menu staan. Vrijwilligers die meewerken aan het mierenproject op de Veluwe krijgen tevoren uit voerige instructie. Dat is nodig voor het herkennen van de juiste miersoorten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5