Andropov in de tegenaanval T0 Israël stelt onderzoek in naar vergiftiging Zuilen BON: TM', WORTELTJES EN SPEKLAPJES assale vechtpartij winkelcentrum Copermolen Meeste werklozen komen weer aan de slag 69 Maandag 28 maart 1983, 74e jaargang no. 22537 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tol Sijthoö Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Direc1eur-hooldredacteur:J.I.Hallewas. Chel-redacteurWim Bui|teweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm. kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitslaut.betaling),kwartaal 61.25. jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lease nummers/0.80 furgemeester vindt irste kievitsei IVINGELOO De burge- eester van het Drentse dorp 'ingeloo. drs. J.J. van Zorge. «ft zaterdag hoogstpersoon- het eerste kievitsei in zijn meente gevonden De fles erenburger die hij traditie- trouw ieder jaar cadeau doet 0 de vinder van het eerste jvitsei in zijn gemeente zal 1 dit jaar dan ook zelf consu mer!. Dat geldt overigens ft voor het ei zelf. De boer wiens land de burgemeester t nest ontdekte wilde dat t daar bleef liggen. Dayton De Amerikaanse geheime dienst wilde aan het eind van de Tweede Wereldoorlog de Duitse oor logsmisdadiger Klaus Bar bie vermoorden. Dat heeft een Amerikaanse ex-serge ant van de contra-spionage gisteren verklaard. Volgens hem waren de Amerikanen bang dat Barbie, die hoofd was van de Gestapo in Lyon, de namen van de Duitsers zou noemen die voor de VS werkten. Barbie moet binnenkort in Frank rijk terechtstaan. Betogers tegen jacht op zeehonden opgepakt CAP-AUX-MEULES De Ca- nadese politie is gisteren in de Golf van Saint Lawrence aan boord gegaan van een schip, waarvan de bemanningsleden protesteerden tegen de jacht op zeehonden. Alle 24 actievoer ders werden gearresteerd. De politie maakte bij het enteren van het protestschip, de „Sea Shepherd", gebruik van traan gas en rookbommen. De „Sea Shepherd" had het verbod ge negeerd zich op een afstand van minder dan een zeemijl van de jachtgronden bij de Ca nadese kust te bevinden. Virusziekte velt Weense Lippizaners WENEN Een virusinfectie heeft het leven gekost aan zes merries en dertig veulens van de fokkerij van de beroemde Oostenrijkse Lippiza- ner paarden. De infectie brak begin deze maand uit, maar is nu onder controle. De Lippizaner paarden worden getraind voor optredens in de Spaanse rijschool in Wenen, een belangrijke toeristische attractie. Een dierenarts verklaarde tegen over het Oostenrijkse blad „Der Kurier" dat het virus alleen mer ries infecteert. Volgens de dieren arts, dr. Othmar Schmehlik, leid de virusziekte tot miskramen en vroegtijdige geboorten en bestaat er voor de ziekte geen genezing. Enkele merries en veulens uit de beroemde Lippizaner stoeterij, die het gevaar lopen door een gevaarlijk virus geïnfecteerd te worden. MOSKOU In het afgelo pen weekeinde is het tot een felle woordenwisseling gekomen tussen Russen en Amerikanen naar aanlei ding van de voorstellen die president Reagan vorige week lanceerde. Volgens de Russische leider Joeri An dropov is het door Reagan voorgestelde anti-raketsys teem in de ruimte erop ge richt de Sovjet-Unie te ont wapenen. Andropov zei dat de Sovjet-Unie nooit zonder wapens zal staan tegenover een dreiging en deze zal be antwoorden. „Dat men dit in Washington goed ver staat". Andropov zei ook dat de Amerikanen logen over de militaire macht van de Sovjet-Unie. In ant woord op die beschuldiging gaven de Amerikanen te verstaan dat Moskou met zijn snelle wapenopbouw probeert de Westeuropese landen tot gijzelaars te ma-, ken van zijn nucleaire wa penarsenaal. Andropov reageerde op de televisietoespraak van Reagan waar hij inging op de mogelijkheid af te stap pen van de huidige strategie van de massale vergelding. Reagan gaf opdracht tot we tenschappelijk onderzoek om een defensief systeem van laserstralen te ontwik kelen dat als een soort schild in de ruimte vijande lijke raketten vernietigt voordat zij hun doelen be reiken. De rede van de Amerikaanse president Reagan becommentariërend zei Andropov dat de strate gische defensieve macht van de Verenigde Staten verder wordt ontwikkeld met het doel de mogelijk heid te krijgen de eerste nu cleaire klap uit te delen. De Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, heeft gisteren de hoop uit gesproken dat de Sovjet- Unie haar eigen wapens in de ruimte zal ontwikkelen, omdat daarmee de wereld zal worden verlost van het gevaar van een kernoorlog. Dit zou een enorme stap vooruit zijn voor de mens heid. aldus Weinberger Pagina 7 Reagan vraagt bondgenoten alternatie ven voor nuloptie jord op omero ifdacht :er duizend mensen iben zaterdagmid- in Den Haag her- ht dat de Salvado- nse bisschop Rome- Irie jaar geleden tij- is een mis in San vador werd ver- »rd. Na een dienst de Grote Kerk trok- ze met kleine hou- R kruizen in een stille ;ht naar de Ameri- Bnse ambassade, jar kreeg CDA-ka- )rlid Jan Nico Schol- |i, vice-voorzitter van kamercommissie or buitenlandse za- h, een petitie aange- ilen. Hierin wordt p aangedrongen dat Verenigde Staten i bemoeienissen met landen in Midden-A- rika staken en dat verzetsorganisaties II Salvador en Gua- laia erkend worden volwaardige ge- ekspartners bij het en naar een oplos voor de bestaande tlicten. De demon verliep zonder lenten. AN KONVALINKA IIDEN Bij een massa vechtpartij tussen jon den en winkeliers van t winkelcentrum de ^jpermolen liep één van winkeliers een gebro- kfi neus op en werden ee jongens aangehou- r vechtpartij ontstond, nadat i 16-jarige jongen met zijn pimer op het voetgangers- leelte reed en daarbij een ikelier zowat omver reed. I winkelier gaf de jongen I klap op zijn helm ter ui ting van zijn ongenoegen. De jongen, die onder invloed van drank verkeerde, pikte dit niet en ging de winkelier te lijf. Zo'n 15 jongeren schoten daarop de jongen te hulp en doken allemaal op de midden stander. Deze kreeg op zijn beurt weer hulp van flink waf andere winkeliers. De politie heeft de vechtende kluwen moeten ontwarren. De 16-jari- ge jongen werd mee naar het bureau genomen evenals een 18-jarige jongen, die verant woordelijk was voor de gebro ken neus van de winkelier. De gewonde middenstander is naar het AZL vervoerd. Moord om punten CAMDEN Een 19-jarige blanke Amerikaan wordt ervan beschuldigd opzette lijk een Portoricaans jon gentje te hebben doodgere den. Volgens de officier van justitie hield hij een „puntensysteem bij voor racistische moorden". Na dat een veertienjarig meis je de auto wist te ontwij ken, ging de jongeman achter de zevenjarige George de Casanova aan. De jongen werd door de auto geschept en zeker veertig meter meege sleurd. TEL AVIV De Israëlische autoriteiten stellen een onderzoek in naar de vergifti ging gedurende de afgelopen dagen van meer dan 300 Pale stijnse schoolmeisjes op de bezette westelijke Jordaanoever. Gis teren waren in Jenin rellen uitgebroken nadat ruim 150 meisjes met vergiftigingsverschijnselen naar ziekenhuizen waren ge bracht. Volgens Palestijnse kringen schoten Israëlische militai ren in Jenin in de lucht om de betogers te verspreiden die leu zen riepen over de misdadige vergiftiging. Geen van de kinde ren, allen afkomstig van zes scholen in en om Jenin, zou er ern stig aan toe zijn. De Israëlische radiop meldde dat afgelopen weekeinde alleen al 317 kinderen ziek waren geworden, maar de autoriteiten hebben dit aantal niet willen bevestigen. Volgens de radio hebben on derzoeksteams monsters genomen van een geel poeder met een hoge concentratie zwavel. Het poeder verspreidde een gas, waarvan vermoed wordt dat dit de oorzaak van de vergiftiging is. De Israëlische televisie meldde dat inwoners van Jenin de vergiftigingen toeschreven aan joodse kolonisten. Militaire bron nen verklaarden dat op een school een aanplakbiljet is aange troffen, waarin scholieren met vergiftiging worden bedreigd als zij niet deelnemen aan anti-Israëlische demonstraties. Technisch onderwijs zit aan de grond DEN HAAG Het technisch onderwijs zit aan de grond en heeft geen geld meer om genoeg lesmateriaal te kopen. Steeds meer klopt het technisch onderwijs bij bedrijven aan voor het overnemen van oud materiaal en bij de ouders van leerlingen om (vrijwillige) bijdragen. De Unie van leraren in het Middel baar Technisch Onderwijs zal zich tot minister Deetman wenden met een verzoek om, ondanks alle bezuinigingen, de noden van het technisch onderwijs te lenigen. Al zeven jaar lang heeft het technisch onderwijs de rijksbijdrage voor lesmateriaal nauwe lijks zien stijgen. Omdat gestegen prijzen al een tijd niet meer worden vergoed, ging de rijksbijdrage sinds 1975 met slechts 2,44% omhoog. De kosten van het lesmateriaal namen in die tijd vele malen meer toe. Goede prestaties Lissese renners LISSE Hanneke Lieverse is bij de dames winnaar gewor den van de jaarlijkse Rijn- en Bollenstreek wielercompetitie. Tweede werd Els van Leeu wen. Bij de recreatierenners werd Koos Goudswaard eerste. Ook bij de nieuwelingen lieten le den van de ren- en tourvere niging Lisse zich van een goe de zijde zien. Ivo Ramakers werd derde, André v.d. Reek zesde, Sj. Duivenvoorden ze vende, Peter Uitendaal acht ste, Erik Stroombergen negen de en Robert Augustinus tien de. In de categorie liefhebbers werd Joop v.d. Burg eerste, Ruud Onos tweede en Gerrit Kleinveld zesde. Bij de vetera nen Piet Bouterse vijfde, Aad Caspers zevende en Jan van Dijk tiende en tenslotte in de categorie amateurs werd Ton van Duivenboden vierde, Ka rel Teeuwen achtste en Mar tien Schalkers tiende. MINISTER DE KONING: (Van onze parlementaire redactie) COEVORDEN Het is bepaald niet zo dat men sen, die werkloos worden, niet meer (snel) aan de slag komen. Dat die in druk toch bestaat, komt doordat alleen de zogehe ten standcijfers worden gepubliceerd. „Deze ver hullen de stroombewegin gen en kunnen daardoor een verkeerd beeld oproe pen van wat er werkelijk gebeurt", aldus minister De Koning van sociale za ken vandaag bij de ope ning van een nieuw ar beidsbureau in Coevor- den. In het afgelopen jaar lieten zich meer dan 900.000 mensen op de arbeidsbureaus als werk loos inschrijven. terwijl 690.000 zich weer lieten uit schrijven. Naar schatting had 65 procent van hen, 450.000 personen dus, weer een baan gevonden, aldus de minister. Veel meer dan vroeger is het arbeidsbureau actief bij het op sporen van vacatures. Volgens De Koning wordt dat echter steeds moeilijker, omdat steeds meer werkgevers nalaten een vacature te melden op het ar beidsbureau, omdat bedrijven zoveel spontane toeloop krij gen, dat melding overbodig wordt. Daarnaast stellen werkgevers steeds hogere ei sen, bijvoorbeeld een strengere voorselectie. Volgens De Ko ning zou het dan ook onrecht vaardig zijn de waarde van ar beidsbureau alleen af te meten aan het aantal geslaagde be middelingspogingen. Het arbeidsbureau in Coevor- den heeft van het ministerie de opdracht gekregen de Nieu we Stijl te gaan voeren. Er wordt een duidelijk onder scheid gemaakt naar het soort dienstverlening dat iemand nodig heeft. Het arbeidsbureau Nieuwe Stijl kent bijvoorbeeld een „werkwinkel", waar cliën ten in een systeem van zelfbe diening kunnen kijken wat de mogelijkheden voor hen zijn. ALS OVERKOEPELEND ORGAAN Wijkcomité Rhynenburch blijft HAZERSWOUDE Pieter Goedhart, de voorzitter van wijkcomité Rhynenburch en enkele andere bestuursleden hebben hun zin gekregen. Het comité blijft namelijk bestaan, zij het als overkoepelend or gaan. Hieronder ressorteren twee buurtverenigingen: Klein Rhynenburch en Zonneveld (onlangs opgericht onder de naam „De Zon"). Goedhart en de zijnen vonden dat het draagvlak van het wijkcomité de laatste tijd veel te smal was geworden om nog te kunnen spreken namens een grote groep van de bevol king van de wijk Rhynen burch. Vijf personen trachtten het comité namelijk,draaiende te houden. Een onlangs gehou den bijeenkomst van de vijf actievelingen met een aantal belangstellenden uit de buurt verenigingen Klein Rhynen burch en De Zon had tot resul taat dat besloten werd tot een andere vorm van voortleven van het comité Het bestuur ervan kreeg steun toegezegd door een paar personen uit de twee clubs. Sociale fraude en RDM-ontsla- gen in „Brandpunt" op Ned. I om 21.30 uur. Op Ned. II om 20.05 uur Marco Bakker samen met Tetske van Ossewaarde. Op België 1 om 20.20 uur slot van serie „Jezus van Naza reth". In de nacht weinig bewolking en op veel plaatsen nachtvorst (-2). Overdag zonnige perioden en droog, temperatuur om streeks 9 graden. Matige zuid westelijke wind, kracht 4. Zon op: 07.24, onder: 20.07; hoog water Schev.: 3.18 en 15.33; laag water: 11.33 en 23.41. Snelrecht na voetbalrellen DEN HAAG Drie suppor ters van Ajax. behorend tot een groep van 29 gearres teerde relschoppers tijdens het duel PEC Zwolle-Ajax, zijn vandaag reeds voorge leid volgens de methode van snelrecht en veroordeeld. Eén van hun slachtoffers, een supporter van PEC, moest zaterdagavond bewus- teloos worden afgevoerd naar het ziekenhuis. In Utrecht is vandaag een sup porter van de thuisclub, de 19-jarige A.M., voorgeleid omdat hij tijdens het duel FC Utrecht-Feyenoord darts-pijltjes gooide en daar mee een tienjarig meisje vlak onder een oog trof en licht verwondde.Tijdens de wedstrijd FC Den Haag-MVV (2-1) in het Haagse Zuiderpark-stadion raakte een 29-jarige hoofda gent gewond aan het hoofd door een hem toegeworpen bierfles. Na afloop van de wedstrijd werden in vijf bus sen en trams alsmede twee abri's voor duizenden gul dens vernielingen aange richt. Volgens de politie wa ren er meer moeilijkheden met het jeugdige publiek dan gebruikelijk, omdat de wedstrijd gratis toegankelijk was. In plaats van 1500 brachten zeker 10.000 men sen een bezoek aan de wed strijd Op de 27e speeldag van de eredivisie was er weer eens sprake van een „Lucky Ajax". De Amster dammers wonnen zelf met 2-1 in Zwolle en Feyenoord verloor bij FC Utrecht een punt (1-1). John Watson heeft met een McLaren op het circuit van Long Beach de Grote Prijs van de Vere nigde Staten gewonnen. De Oostenrijker Niki Lauda (2e) heeft de leiding in het klas sement voor de wereldtitel formule 1-coureurs. Volgend jaar wordt er op het straten- circuit van Long Beach niet meer gereden om de GP, terwijl dit jaar de GP van Las Vegas ook niet doorgaat. Zo vol was het Zuiderpark. Gratis entree lokte 10.000 kijkers naar FC Den Haag-MVV. Verder onder meer in Sporttribune: Feyenoord buiten adem Eerste beker Liverpool IJver, geluk en punten FC Den Haag Noordwijk neemt laat afstand van PPSC: 4-0 Roodenburg op de counter Oude fout breekt Leiden op tegen Haaksbergen Gemini verspeelt punt tegen hekkesluiter DOCOS stelt kampioenschap veilig Zwemploeg mist motivatie ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, zak 500 gram Speklapjes, 500g5^84.48 7QQ kilo zm/.VO albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In de wereld van radio en televisie, waar het nu eenmaal wemelt van de zuilen, is het de gewoonte dat de ene— al of niet geklemde zuil de andere regelmatig verwijt dat hij zwart ziet, ook al vindt die zichzelf nog zo wit. Zo zit de VARA nu weer de snel groeiende Veronica in de haren, maar blijken de VARA-vrouwen ook niet altijd even blij met alle programma's van hun eigen maatschappij-gerichte omroep. Met dat alles blijft er natuurlijk wel leven in de brouwerij, om maar eens een beeldspraakje te gebruiken. En dat alles wordt dan vandaag weer verwerkt in Leidse Courant's eigen wekelijkse tv- rubriek „Beeldspraak". De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. «5" CcidóC Qowia/nt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1