^eyenoord buiten adem RUSTRATIES PEC ZWOLLE IOC creëert Olympische prof Geen nieuws op Spangen MAANDAG 28 MAART 1983 ■oost hoopt op clementie N HAAG Negen spelers, vijf in de ere- in de eerste divisie, wacht de komende en een schorsing. Zij kregen in het week je hun derde gele kaart. hen mag Sjaak Troost hopen dat de tcommissie van de KNVB hem het voor- van de twijfel geeft. De Rotterdammer eg van Charles Corver in de wedstrijd FC |cht - Feyenoord zijn derde gele kaart. De •rnationale scheidsrechter verklaarde ech- na afloop spijt te hebben dat hij na de ac- van Troost zo snel naar het geel had ge- jen. voor de derde keer geboekten zijn in de livisie Sjaak Troost (Feyenoord), Visser |C), Kila (FC Twente), Ehlen (Roda JC) en ay (NAC). In de eerste divisie kregen Pen Treling (beiden FC Den Haag) hun derde prent. NEW DELHI Het Internationa le Olympische Comité (IOC) heeft de amateurregel verruimd. De maatregel geldt voor 28 van de dertig Olympische takken van sport voor de zomer- en winterspe len. Alleen met de voetbal- en de ijshockeyfederatie moet nog nader overleg volgen, dat voor 18 en 19. april in Lausanne is vastgesteld. Het IOC-gezelschap, bijeen voor de 86e algemene vergadering in New Delhi, heeft in feite een Olympische prof geschapen. In de toekomst mogen sportmensen voor geld uitkomen in wedstrijden zon der dat hun Olympische status in gevaar komt. Voorwaarde is wel dat het „verdiende" geld door tus senkomst van de nationale sport bonden op speciale rekeningen wordt gestort en pas wordt uitge keerd als de betrokkene de sport- loopbaan beëindigt. Voor uitge sproken professionals, die hun brood verdienen met het beoefe nen van sport, blijven de Olympi sche Spelen taboe. Donderdag had Juan Antonio Sa maranch, voorzitter van het IOC, nog benadrukt dat echte beroeps- sportlieden nimmer tot de Spelen toegelaten zullen worden. De Olympische officials waren van mening dat het redelijk is voor een atleet, die tot 1600 uur per jaar aan training besteedt, financiële ver goedingen te ontvangen. Willi Daume, voorzitter van de zoge noemde Eligibility Commissie (Toelatingscommissie), verklaarde tijdens een persconferentie in New-Delhi dat alle internationale sportbonden bij het IOC verzoeken hadden ingediend de amateurregel te herzien. Het IOC is met uitzon dering van de FIFA (voetbal) en de IFH (ijshockey) aan alle wen sen tegemoet gekomen. Het kwalificatietoernooi voetbal voor de Spelen is al aan de gang volgens de regels van de FIFA, die betaalde voetballers heeft toegela ten mits deze niet aan de eindron de van de strijd om de wereldtitel hebben deelgenomen of contracten hebben getekend om reclame te maken voor sportkleding. Het IOC wil dergelijke spelers echter niet toelaten tot het Olympische toer nooi. Bij het ijshockey kan het IOC vooralsnog niet akkoord gaan met de reglementen van de fede ratie, die toestaan dat prof spelers uit de Noordamerikaanse league als hun topjaren voorbij zijn de amateurstatus terug kunnen krij gen. (ECHT Al vóór het tale treffen met le-titelkandidaat Ajax, op 1 mei plaatsvindt, int Feyenoord buiten n te raken in de race de landstitel. Dat m gisteren aan het in Utrecht, waar de érdammers vandaan men met een zelfs gelukkig veroverd 1-1. Zo raakte Feye- rd weer een punt ach- p geraakt bij de aarts- al, terwijl de Rotter- mers over zes dagen nog een moeilijke in Groningen ht. ormatie van Hans Kraay b Fafié stuitte gisteren op •'C Utrecht, dat zich na de Ie hand gelopen botsing FC Groningen, nu eens op de bal dan op de man (ntreerde. Met de 1-1 de equipe van Berger de deur naar Europees >al op een kier gehouden. Vooraf moet Han Berger het duel met meer vrees tegemoet gezien hebben, dan achteraf nodig bleek. Ben Rietveld ont brak door een langlopende schorsing, terwijl Gerard van der Lem en Jan Monster door knieblessures hun trainer met nog een groter spitsprobleem opzadelden. Beide vleugelaan vallers zijn overigens voor de rest van het seizoen uitgescha keld, terwijl zelfs voor de voetbalcarrière van Monster wordt gevreesd. Door het weg vallen van al die aanvals- kracht, zag Berger zich ge noodzaakt amateur Rob de Wit te laten debuteren. De Wit, die al eens tien minuten inviel te gen PSV, maakte in de be langrijke confrontatie tegen de titelkandidaat en voor volge pakte tribunes in Nieuw Gal genwaard een glanzend de buut. Op papier Met De Wit, Carbo op papier op recht en Ton de Kruyk in de spits, bracht Berger, on danks de smalle basis, toch nog een redelijke aanval bin nen de lijnen. Bergers collega Fafié miste voorin door de blessure van Peter Houtman ook al stoot kracht. De Bulgaar Jerazkov vulde de vacature Houtman op, scoorde zelfs de gelijkma ker, maar speelde verder on gelukkig en veel te mak voor de agressieve opponent. Daar entegen kon Fafié na een schorsing van drie weken wel weer beschikken over Ben Wijnstekers, die als vanouds een solide partij speelde, maar toch niet de man is die zijn aanval naar grotere hoogten stuwt De Feyenoord-aanvoerder moest net als zijn mede-verde digers ook het antwoord schul dig blijven, toen Frans Ade laar na vijf minuten, waarin FC Utrecht het spel dicteerde, de bal richting Jan Wouters kopte. Wouters kon gemakke lijk afronden, waardoor Feye noord al heel snel de rekening gepresenteerd kreeg van de defensieve chaos. Middelpunt Middelpunt in die wanorde vormde Ivan Nielsen. Hij was niet berekend op de positie wisselingen in de spits, die Gert Kruis en Ton de Kruyk in opdracht van Berger uit voerden. Nielsen maakte zijn praktische fout binnen zes minuten ech ter al weer min of meer goed door onverzettelijk door te gaan naar de achterlijn, waar vandaan hij een knappe voor zet losliet. Doelman Van Ede stompte de bal nog wel weg, maar niet ver genoeg. Een schot van Vermeulen volgde, waarna Jerazkov het laatste tikje gaf. Na die snelle gelijkmaker bleef FC Utrecht onstuimig de toon aangeven, ook doordat Feyenoord aanvallend veel te kort schoot. Gullit viel slechts op door het maken van weg werpgebaren naar de coulante Corver en Vermeulen kende slechts één succesvolle actie. FC Utrecht speelde daarente gen geconcentreerd kort voet bal, in de wetenschap dat er tegen de fysiek sterkere Rot terdammers nu eens weinig winst te behalen viel door li chamelijk geweld. Gestuwd door de regelmatige openingen vindende Gert Kruys en de sterk spelende Wouters, zette FC Utrecht de nummer twee van de ranglijst vast op eigen helft. Via de counter had Feyenoord de ploeg van Berger nog bijna het mes in de rug gezet, maar Gul lit en Hoekstra misten een voorzet van Van Deinsen. Volle pond FC Utrecht speelde ook na rust helemaal voor het volle pond. Doordat Nielsen inmid dels ingesteld was op de posi tiewisselingen en Valke het oog hield op Kruys, had Feye noord wat meer defensieve rust uit de kleedkamer meege bracht. Van Hanegem was in de kleedkamer gebleven, om dat hij ditmaal last had van zijn ogen („Er hing een scher pe lucht"). Stafleu verving hem. Mede door individuele akties van debutant De Wit, die zich als het zoveelste Utrechtse ta lent aandiende, en Willy Car bo verloor de wedstrijd weinig aan attractiviteit. FC Utrecht vocht voor het restje hoop op internationaal voetbal en Fey enoord voor de titel. Al liet Fafié na afloop weten: „Die ti tel is erg ver weg". Met de uitbeurt tegen FC Gro ningen voor de boeg lijkt het er niettemin op, dat Feye noord al voor het duel met Ajax in het Olympisch Sta dion, de titelkansen gedeelte lijk te grabbel heeft gegooid. Fafié liet ook doorschemeren, dat puntenverlies in deze twee wedstrijden door hem was in gecalculeerd. Volgende week kan hij echter hoogstwaar schijnlijk wel weer beschikken over topscorer Peter Houtman. „Hem hebben we tegen FC Utrecht gespaard". ISTVAN KOVI FC Utrecht - Feyenoord 1-1 (1-1): 5. Wouters 1-0. 12. Jeliazkov 1-1. Scheidsrechter Corver. Toeschou wers 19.000. Gele kaart voor Troost (Feyenoord). FC Utrecht: Van Ede; Tervoort, Ad vocaat, Van de Akker, Du Chatinier; Wouters. Carbo, De Kruyk (Van Ta- melen). Adelaar; Kruys, De Wit. Feyenoord: Hiele; Troost (Van Til), Nielsen. Van Hanegem (Stafleu). Wijnstekers; Hoekstra. Valke, Van Deinsen; Gullit, Jeliazkov, Vermeu- iet Schrijvers ewees eens te leer in tstekende vorm verkeren door jen strafschop van ees van Kooten stoppen. Dit Dorval tijdens EC Zwolle-Ajax emde de Zwolse anhang tot grote roefheid. )LLE Alsof het al- nog niet turbulent was verdween Cor Brom van j Zwolle bij het schei- ran de markt met het rood van woede in ïlerskooi. Wegge- door scheidsrechter i van Ettekoven op homent dat zijn ploeg Je van Ajax zich op- tten voor de slotfase. ogen van de arbiter had Jh te vaak minder com- "hteus over de leiding uit- n en dus diende hij zijn op de bank te verlaten s'verdween, maar niet na- ïij Van Ettekoven nog van een veelsprekend ,nr had voorzien. Een ge- zwanger van frustraties,, jezien het verloop van "fcwolle - Ajax (1-2) even- iet moeilijk te verklaren -int als de degradatiekan- van Zwolle ooit van had kunnen winnen, dan iet zaterdagavond wel. indskampioen wankelde, ;li.bleef overeind, omdat lafcwolle verzuimde de ge- etfap toe te dienen. Een 3*e strafschop en enkele fep gebrachte dotten van kansen vormden daarvan het schrijnende bewijs. Brom moest machteloos toezien en staat de komende dagen voor de loodzware taak om zijn spe lers de bittere pil zonder nade lige gevolgen te laten doorslik ken. Want dat is de realiteit na een heerlijke voetbalavond, die de 14.000 toeschouwers voornamelijk aan de thuisclub hadden te danken. Voor de boeg PEC Zwolle staat één punt bo ven de rode streep en heeft nog een moeilijke competitiefi nale voor de boeg. Brom ver trok dus boos op alles en ieder een naar de spelerskooi. Hij werd inmiddellijk na het laat ste fluitsignaal gevolgd door Kees van Kooten, de spits, die zich op dat moment zo moge lijk nog veel ellendiger moet hebben gevoeld. Tot tweemaal toe had hij móéten scoren. Eerst bij 0-0 op een psycholo gisch gezien buitengewoon be langrijk moment (drie minu ten voor de pauze) vanaf de elfmeterstip. Later (zeventig ste minuut) bij een voorsprong van 1-0 op nauwelijks drie me ter afstand van het doel van Ajax. Twee maal werd het Schrijvers. Van Kooten kreeg de bal dus niet tussen de palen en bewees Ajax derhalve een prima dienst. Verbluffend overigens, dat de landskampioen zater dagavond afhankelijk was van de „goedertierenheid" van een man als Van Kooten. Ajax verbaasde door heel lang to taal geen antwoord te kunnen formuleren op de Brom uitge stippelde taktiek, waarin geen plaats was voor linkervleugel- spits Henri Pelleboer. Brom wenste op links ruimte vrij te houden voor de kilometers vretende middenvelder Gerrit Visscher, hetgeen met name in de eerste helft prima uitpakte. Visscher, opgevangen door Keje Molenaar, schoot na reeds 40 seconden rakelings naast en bezorgde zijn elftal in de 42ste minuut de strafschop door over het uitgestoken been van libero Leo van Veen heen te tuimelen. Van stal Van Veen was door trainer Aad de Mos van stal gehaald, omdat de Deen Mölby gebles seerd is en de oefenmeester het niet verstandig leek Johan Cruijff als laatste man te con fronteren met de lengte van de Zwolse centrumspitsen Kees van Kooten en Rinie van Roon. Cruijff speelde dus als vanouds vlak achter zijn eigen voorhoede en werd op eer biedwaardige afstand gescha duwd door Jan Hendriksen. Een risicovol bedenkseltje van Brom, dat tot een kwartier voor het einde goed uitpakte. Cruijff kreeg alle ruimte om te dirigeren, maar vond zelden aanspeelbare teamgenoten. Ging hij op de solotoer, dan was Hendriksen paraat om hem op te vangen, zoals „de Witte" ook als „stofzuiger" ter- plekke was, zodra medespelers op het middenveld werden aangespeeld. PEC Zwolle bleek zijn lesje na de thuiswedstrijd tegen Feye noord (0-3), toen de al te of fensieve instelling professio neel en koelbloedig werd afge straft, dus te hebben geleerd. Ajax, bij de aftrap op een bluf ferige manier met tien man rond de middencirkel verza meld, mocht komen, waardoor ruimte ontstond voor tegensto ten. Er kleefde evenwel een „maar" aan de Zwolse speel wijze: dieptepasses jdoor het centrum hebben weinig zin als je een trage voetballer als Ri nie van Roon in de punt van de aanval hebt rondlopen. Van Roon (afgestopt door de overi gens ook niet bijster impone rende Frank Rijkaard) kwam niet in het stuk voor, zoals ook de tweede Zwolse centrum spits, Kees van Kooten. zelden los kwam van zijn bewaker Sören Lerby. Aangezien op de rechtervleugel Chris Riemens weinig had in te brengen te gen het jeugdige talent Johnny Silooy (in de basis, omdat Boe- ve en Ophof niet inzetbaar waren), moest de stootkracht voor PEC Zwolle uit de twee de lijn komen. Prima inzetten Dat gebeurde dan ook. René IJzerman (die Vanenburg geen kans gaf) was met twee prima inzetten dicht bij een doelpunt, Gerrit Visscher kwam op links enkele malen goed door, maar het meeste respect werd toch afgedwon gen door middenvelder Peter van der Hengst. De ex-Ajacied was onbetwist de beste man van het veld, zorgde ervoor dat Dick Schoenaker onzicht baar bleef en bekroonde zijn optreden in de 62e minuut na een slim tikje van Van Kooten met een fraai doelpunt: 1-0. Acht minuten later had Van Kooten de wedstrijd kunnen beslissen uit een voorzet van Hendriksen. Hij deed het niet en gaf Ajax daarmee de kans om terug te komen. Leo van Veen werd „opgeofferd" voor een extra-aanvaller (Marco van Basten), waarna Cruijff en Olsen hun klasse bewezen. In sen van een schitterende pass van Cruijff. De Deen schoot tegen Raven op, waarna Wim Kieft het karwei simpel kon klaren: 1-1. Nog geen drie mi nuten later draaide Jesper Ol sen knap weg van zijn overi gens uitstekend spelende be waker Jan Weggelaar (ook ex- Ajacied). Via Silooy belandde de bal voor de voeten van Jo han Cruijff, die hard en laag raak schoot: 1-2. „Buitenspel", schreeuwden de PEC'ers in koor, wijzend naar Silooy, die zich inderdaad in buitenspel positie bevond. „Niet hinder lijk", oordeelde scheidsrechter Van Ettekoven. Daar viel in derdaad wel iets voor te zeg gen, want Raven was bij de „spetter" van Cruijff sowieso kansloos. BERT DIJKSTRA PEC Zwolle - Ajax 1-2 (0-0): 52. Van der Hengst 1-0. 72. Kieft 1-1. 75. Cruijff 1-2. Scheidsrechter: Van Ette koven. Toeschouwers: 14.000 (uitver kocht). PEC Zwolle: Raven; Weggelaar, Drost, Kamstra (Pelleboer), IJzer man; Van Roon, Van der Hengst, Visscher. Riemens, Van Kooten, Hendriksen (Van de Brink) Ajax: Schrijvers; Molenaar, Van Veen (Van Basten), Rijkaard, Silooy; Vanenburg, Schoenaker. Lerby, Cruijff; Kieft (Van 't Schip), Olsen. ROTTERDAM Hoewel de uitslag (3-3) zou doen ver moeden dat er gisteren sprake was van een Engelse wedstrijd op Spangen tussen Sparta en FC Groningen was bijna het tegendeel het geval. Bijna, want slechts gedurende het laatste kwartier van deze voor beide partijen van ongekend belang zijnde ontmoeting in verband met Europees voetbal straks, sloeg de vlam zodanig in de pan dat er kon worden gesproken van een spektaculair gebeuren. En als uitroepenteken ach ter die stelling kon dan ook nog de Groningse gelijk maker in de 45e minuut worden genoteerd, waardoor de Noorderlingen hun punt voorsprong op Sparta op de ranglijst intact hielden. Daar had het - hoe tegenstrijdig dat ook klinkt - aanvankelijk zeer duidelijk en later helemaal niet meer naar uitgezien. Wat gebeurde er namelijk in het door slechts 7500 mensen bekeken duel? In de eerste helft eigenlijk helemaal niets. Sparta ploeter de dat het een lieve lust was, maar FC Groningen opereerde zo gegroepeerd en gedisciplineerd dat de ploeg van de vertrekken de trainer Theo Verlangen moeiteloos zijn stempel op de gang van zaken kon drukken. Zonder overigens zelf tot bijzonder im ponerend spel te komen, maar dat was geen beletsel om naar een riante voorsprong van 2-0 uit te lopen. Waarmee, zoals ge zegd de race op Spangen gelopen leek, maar na de treffers van eerst Ronald (van afstand) en vervolgens Erwin (op een zeer goed bemeten dieptepass van zijn broer) kon FC Groningen niet de benodigde rust opbrengen die score tot aan de pauze in stand te houden. Medewerking Het werd zelfs nog 2-2 voor de rust, waarbij de goed leidende scheidsrechter Van Swieten overigens wel zijn medewerking verleende. Nadat eerst voorstopper Andriessen, tegen wie de veel geroemde maar enigszins geblesseerde McDonald niets kon uitrichten, voor 2-1 had gezorgd uit een doelworsteling gaf Van Swieten Sparta in de 46e minuut van de eerste helft een straf schop. Op zich viel op die beslissing, die de arbiter nam nadat invaller-voorstopper De Haan Holverda een duw had gegeven, niets aan te merken. Zij het dat veel collega's van Van Swieten een elfmetertrap in zulke gevallen doorgaans achterwege laten. Olde Riekerink kende geen twijfel: 2-2. Daarmee werd een weinig opwindende eerste helft wel degelijk attractief besloten, maar zo mogelijk nog aantrekkelijker voort gezet. Want in de eerste minuut van de tweede periode kogelde invaller Heale (voor Van de Berg) raak uit een slimme pass van uitblinker Van Gaal, waardoor Sparta ineens riante uitzichten kreeg op de zege. Die een positie boven FC Groningen op de ranglijst zou hebben betekend. De Rotterdammers bleven hun concurrenten onder druk zetten, waarbij Heale het zijn onzekere opponent De Haan, die zelfs met een in de eerste helft opgelo pen neusfractuur doorspeelde, bijzonder moeilijk maakte en ook de opvallend sterk spelende Meijer enige keren gevaarlijk werd. In de lucht Een Rotterdamse treffer hing in de lucht, maar doordat die uit bleef schakelde Sparta terug. Een onvergeeflijke fout, want van af dat moment kon FC Groningen zich trachten te hervinden. Het Groningse team, waarin al na tien minuten linksachter Mul der om tactische redenen (Sparta speelde toen met slechts twee spitsen) plaats maakte voor middenvelder Van Dijk, begon op zijn beurt pressie uit te oefenen. Hetgeen pas in blessuretijd re sultaat had. Invaller De Jonge (voor de weer met zijn knie tob bende McDonald) kopte de bal achter de teruggekeerde doelman Formannoy: 3-3. Geen nieuws derhalve op Spangen. FRANK WERKMAN Sparta-FC Groningen 3-3 (2-2): 27. Ronald Koeman 0-1, 31. Erwin Koeman 0- 2, 44. Andriessen 1-2, 45. Olde Riekerink 2-2 (strafschop), 46. Heale 3-2, 90. De Jonge 3-3. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 7500. Sparta: Formannoy; Blind, George, Andriessen, Van Tiggelen; Olde Riekerink, Van Gaal, Van de Berg (Heale). Meijer; Lengkeek, Holverda. FC Groningen: Tukker. Steenge. Hiddink, De Haan. Mulder (Van Dijk); R. Koeman, E. Koeman. Keukens; Broeken, McDonald (De Jonge), Jans. Louis van Gaal (rechts) vestigde tijdens Sparta-FC Groningen meer de aandacht op zich dan Erwin Koeman, van wie de Spartaan dit duel wint. ,6chrijvers ■pewijst weer goede vorm

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11