Huizenmarkt herstelt zich Kunsthart wist van geen ophouden Meer politie-controle op recreatieverkeer DENTOFIX Vast' en zeker voor elk kunstgebit Overheid wil nieuwe samenwerking RSY-bedrijven Nicaragua meldt nieuwe aanvallen door Honduras MEXICO ■8»sijthoffpers Ecidóc Goutant ZATERDAG 26 MAART 1983 PAGINA 5 hin A Sen op oodwill-toernee oor Nederland 'N HAAG Suriname's ►president Henk Chin A n, die voorzitter is van de ad voor de Bevrijding van riname, zal de komende ,ken een rondreis maken igs een twaalftal Neder- idse steden. In die steden 1 hij gesprekken voeren met ar wonende Surinamers. nleiding voor deze good- 1-toernee is met name de vrede in de Surinaamse ge- lenschap over het optreden n de Bevrijdingsraad, die te jnig contact zou hebben it haar achterban. Poolse fiscus achtervolgt Walesa WARSCHAU Functionarissen van de belasting in Gdansk hebben Lech Walesa, de leider van de nu verboden Poolse vakorganisatie So lidariteit, een belastingheffing en een boete opgelegd van ruim ze venduizend gulden voor een mini- -bus, die zijn vrouw uit het Westen ten geschenke had gekregen. Wale sa en zijn vrouw Danuta moesten zich gisterochtend melden bij het belastingkantoor en werden onder vraagd over hoe ze aan de bus kwamen. Danuta Walesa gebruikte de bus onder meer om met enkele kinderen haar man te bezoeken toen hij vorig jaar in Arlamov, Zuid-Polen, was geïnterneerd. Andropov ontzenuwt geruchten MOSKOU De Russische partijleider, Joeri Andropov, is gisteren weer in het openbaar verschenen. Hij ontving in het Kremlin de Nicaraguaanse leider Daniel Ortega, daarmee geruchten ontzenuwend over ziekte of een moordaanslag die de kop opstaken omdat Andropov een week lang niet was gezien. Een foto die werd gepubliceerd door het officiële persbu reau Tass toonde de Russische partijleider zittend aan een lange tafel in Kremlin, op het gezicht niet veranderd sinds de laat ste foto die op 3 maart was verschenen. In een strategische hoek op de foto stond de bureaukalender van de Russische lei der om de datum 25 maart te tonen om duidelijk te maken dat Andropov le vend en wel is. Schoolgeldheffing voor zittenblijvers DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten de school geldheffing uit te breiden. Voor de niet meer leerplichtigen in de eer ste vier jaren van het voortgezet onderwijs zal in het vervolg betaald moeten worden. Tot dusver werd slechts schoolgeld geheven voor leerlingen in het vijfde en volgende leerjaren van het voortgezet onder wijs. De 17-jarigen en ouderen in lagere leerjaren, in het algemeen leerlingen die één of meer jaren hebben gedoubleerd, bleven buiten schot. De nieuwe regeling levert de schatkist circa 40 miljoen gulden per jaar op. Oorlogsslachtoffers krijgen wegenbelasting terug DEN HAAG Oorlogsgetroffenen uit de jaren 1940-1945 krijgen na 1 april een compensatie voor de motorrijtuigenbelas ting, die zij vanaf die datum moeten gaan betalen. De vergoeding zal gelijk zijn aan het belastingbedrag, zo heeft het kabinet gisteren besloten. Dit besluit was nodig omdat ingaande eind volgende week de vrijstelling van wegenbelasting voor in validen wordt afgeschaft en het parle ment erop had aangedrongen de oorlogs slachtoffers te ontzien. De regeling zal gelden voor oorlogsgetroffenen, die op 31 maart 1983 vrijstelling van betaling van motorrijtuigenbelasting hebben en we gens invaliditeit een uitkering krijgen. De maatregel kost de staat anderhalf a twee miljoen gulden. DEN HAAG In het vooijaar gaat de politie vooral de komende week en de week voor Pinksteren meer aan dacht besteden aan en controle uitoefenen op het recrea tieverkeer, zoals personenauto's met beladen imperiaal of volle kofferruimte en personenauto's met aanhanger. De Centrale Politie Verkeerscommissie (CPVC) heeft de Ne derlandse politie hiertoe geadviseerd omdat de indruk be staat dat deze weggebruikers zich niet altijd in voldoende mate realiseren dat het vervoer van veel bagage het weg gedrag van de auto en eventuele aanhangwagen nadelig kan beïnvloeden, aldus een woordvoerder van de CPVC. De controle zal zich toespitsen op de technische staat van het recreatieverkeer, waarbij met name de belading, de koppeling van de aanhangwagens, de remmen en het uit zicht onder de loep worden genomen. BARNEY CLARK BLEEF 112 DAGEN LANGER IN LEVEN j WASHINGTON Barney Clark was al een half iur dood, maar het hart in zijn lijf had daar geen i lauwe notie van. Het pompte onverstoord voort, n hetzelfde doodse ritme waarin het 112 dagen chtereen de 62-jarige tandarts in leven had ge- jj ïouden. Een van de cardiologen uit het medisch earn dat voor het eerst in de wereldgeschiedenis n een medemens een kunsthart had geïnstalleerd, zlr. Peterson, moest op de afstandsbediening het nachientje op „uit" zetten. Dr. Peterson huilde. 'ot het laatste moment was Barney Clark zo verschrikke- ijk dapper geweest, dat alle begeleidende specialisten wa- empel meer van dat lieve proefkonijn zonder hart waren aan houden, dan van hun aanvankelijke plastic oogappel- e in de patiënt zijn borst. Al klonk er, dat wel, verdacht eel trots door in de doodsaankondiging door dr. William - )e Vries, dat „alle organen van de patiënt waren uitgeval- en, behalve zijn kunsthart". log begin deze lentemaand maart was Barney voor de Amerikaanse televisie geïnterviewd op zijn kamer in het iekenhuis van Salt Lake City. „Het is moeilijk geweest, naar ik vind het fijn om de dokters iets te leren en daar- loor andere mensen te helpen", zei de bescheiden held hij- ;end. lij was op zijn best sedert de operatie van 2 december, naar wat was hij doodziek! En hoe bloedstollend was het om tussen zijn woorden door, zo van de buitenkant, zijn lart te horen slaan. Of hij zelf geen last had van die eeuwi- e dreun? „Ach, je went eraan. Ik slaap er doorheen", zei e tandarts. Hij beurde zelfs zijn vrouw Ena op, die de 'achtende journalisten bleef verzekeren hoe dankbaar ze 'as voor de tweede kans die hun beider leven had gekre- en. Maar zijn zoon Stephen zei: „Ik geloof niet dat mijn ader echt ooit gedacht heeft dat het een succes werd". Ie kans was ook nihil. Barney Clark leed voortdurend he- ige pijn en hij verloor vaak het bewustzijn. Want er klop- natuurlijk niets van dat hart. Het moest onafgebroken erbonden blijven met een apparaat van 180 kilo naast zijn ïd. En het kon alleen maar dom pompen en nauwelijks ariëren in ritme en slagkracht. Het maakte voor het hart een verschil of hij zich inspande of sliep. Laat staan dat et zich kon gedragen als het orgaan van het gemoed. Als arney schrok kon het niet bonzen in zijn keel, als hij on- istig was ging het niet jagen en voelde hij zich tevreden an wilde het niet vertragen. Zolang het kunsthart niet kan worden aangesloten op de el, zijn we half-ontwikkelde technologie aan het toepas- m. Het zal nooit een getransplanteerd hart van vlees en ii loed kunnen vervangen. Het zal altijd alleen maar kun- en dienen om de patiënt te kunnen laten wachten op een eschikte donor", vond de vermaarde chirurg dr. Cooley an het Texas Heart Institute kort na de aanvang van het ixperiment-Clark. Maar naarmate de zieke.tandarts langer efde, draaide de criticus toch bij. Het eigen hart van Bar- ey Clark was eind vorig jaar immers volkomen uitgeput zijn overige gesteldheid zo slecht dat transplantatie in k geval dodelijk zou zijn geweest. r. Robert Jarvik, de medisch ingenieur die Barney's unsthart heeft ontworpen, heeft het inmiddels weer uit larks lichaam gehaald en geen spoor van slijtage gevon- en. Hij wil in elk geval verder gaan op de ingeslagen weg. 7e hebben veel geleerd over het gedrag van het apparaat een menselijk lichaam. We moeten het nu gaan perfec- rioneren, de pompfunctie beter manipuleerbaar maken en n tn draagbare energiebron ontwikkelen. Maar de vraag is r 1 we weer zo'n medewerker krijgen als Barney Clark. Hij aakte deel uit van het research-team en had een onein- g groter aandeel in het werk dan wie van ons ook. Hij as een groot man met een hart van goud". MARC DE KONINCK Janken moeten betrekkingen et Zuid-Afrika staken" JTERDAM De Neder- «e banken moeten hun fi- ële en andere betrekkin- met Zuid-Afrika verbre- Via leningen zijn de ban- direct betrokken bij het tsheidsregiem en de oor- landelingen in dat land. I stelden de Dienstenbond de Anti-Apartheidsbe- g Nederland (AABN) en bedrijfsledengroepen van Dienstenbond bij de ABN i AMRO-bank gisteren op nanifestatie in de Amstel- in Amsterdam. De actie 1 gericht tegen alle banken in Nederland, maar treerde zich op de AMRO en de ABN. Een woordvoerder van de AMRO-bank verklaar de desgevraagd dat die bank al sinds 1973 het beleid heeft geen rechtstreekse financiële betrekkingen aan te gaan met de Zuidafrikaanse overheid en haar instellingen. Hij ver klaarde dat er wel betrekkin gen zijn via minderheidsdeel nemingen in buitenlandse in stellingen, omdat de bank zich bij het standpunt van de meer derheid moet neerleggen. Een woordvoerder van de ABN wilde geen commentaar geven. Emotioneel protest Ongeveer duizend perso neelsleden van Stork Ke tel- en Apparatenbouw hebben gisteren in Henge lo gedemonstreerd tegen de dreigende sluiting van hun bedrijf. De sfeer onder de betogers, die eerst on der meer met deze wagen (foto) wegen en kruispun ten blokkeerden en vervol gens het stadhuis bezet ten, was gespannen en vaak zeer emotioneel. Bij sommige verkeersblokka- des liepen de gemoederen tussen demonstranten en automobilisten zo hoog op, dat de politie tussenbeiden moest komen. Bugemees- ter Bevers van Hengelo verklaarde zich solidair met de actievoerders. „Het lijkt wel of Nederland voor politiek Den Haag ophoudt bij de IJssel. Wij pikken dit niet langer", aldus de bur- DEN HAAG Het aantal „verhuisbewegingen", de indicatie voor de aan- en verkoop van particuliere woningen, zal binnen af zienbare tijd weer op een „normaal" niveau komen te liggen. Dit verwacht voorzitter G. Smit van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. Op het ogenblik functioneert de huizenmarkt op tweederde van de capaciteit die nodig is om een normale doorstroming te verkrijgen. Die doorstro ming is noodzakelijk omdat anders de prikkel tot nieuw bouw uit zal blijven. Het diep tepunt van 1981 is echter dui delijk voorbij, aldus Smit des gevraagd. Wat we nu zien is dat de ge middelde prijs van een koop woning al gedurende een jaar stabiel is gebleven (gemiddeld tien procent lager dan in de goede tijd), maar dat het aantal transacties (koop, verkoop) duidelijk is toegenomen (een verdubbeling in de maanden december t/m februari, verge leken met dezelfde periode van een jaar geleden). Als oor zaken voor deze toename noemt Smit de positieve hou ding van de regering ten op zichte van de hypotheekaftrek en de mogelijkheid tot aftrek van groot onderhoud. Als be langrijke economische faktor komt daar nog de lage rentes tand bij. Wat voorlopig nog een door braak tegenhoudt is naar zijn mening de nog steeds aanwezi ge onzekerheid over de inko mensontwikkeling en het nieuwe model woonruimte verordening dat de gemeenten mogen hanteren. Gemeenten mogen via dit model een woonvergunning eisen voor koopwoningen die 196.000 gul den kosten. Individueel heb ben de gemeenten bovendien de mogelijkheid om dit bedrag met maximaal 50 procent te verhogen. Gezien het landelijk gemiddelde van de kostprijs van een koopwoning rond de 122.000 gulden betekent dit een ernstige handicap voor de doorstroming. Smit meent dat om tot een normaal functionerende hui zenmarkt te komen, waarbij dus ook de nieuwbouw weer prikkels krijgt, de gemiddelde prijs van de bestaande wonin gen met ongeveer 15 procent omhoog moet. ADVERTENTIE DentoFix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De overheid is van plan RSV-bedrij ven die uit surséance van betaling ko men, opnieuw te bundelen in een samenwerkingsverband met vier onderdelen. Vast staat dat één onderdeel ge vormd wordt door de marine werven RDM en KMS alsme de de werven Wilton Fije- noord (WF) en Verolme Bot lek. Dit hebben leden van de on dernemingsraad van KMS op gemaakt uit mededelingen van een lid van de Raad van Com missarissen bij RSV. De bedrij ven zouden allemaal in de nieuwe opzet financieel onaf hankelijk worden maar juri disch aan elkaar verbonden blijven. Minister Van Aarden- ne heeft al eerder te kennen gegeven er voorstander van te zijn dat RSV-bedrij ven op nieuw zouden gaan samenwer ken nadat de RSV-holding zou zijn opgebroken. Premier Lubbers heeft gister avond voor de televisie ver klaard het bedrag dat RSV- topman Stikker ontvangt bij zijn vertrek per 1 april „niet redelijk" te vinden. Het is ze ker niet het bedrag dat oud minister Terlouw van Econo mische Zaken voor ogen stond, toen hij het had over een rede lijke regeling voor Stikker bij zijn vertrek van RSV, aldus Lubbers. De RSV-topman ont vangt een bedrag van ruim één miljoen gulden, bestaande uit 450.000 gulden als wacht geld tot zijn pensioen en een pensioenverbetering van 600.000 gulden. De minister-president denkt evenwel, dat de afvloeiingsre geling voor Stikker moeilijk teruggedraaid kan worden. Wel zal juridisch advies wor den ingewonnen of het bedrag van de regeling voldoet aan het begrip „redelijk", zoals Terlouw heeft genoemd. De minister-president zei zich de woede van de RSV-werkne- mers over de gouden hand druk voor Stikker te kunnen voorstellen. D'66 kamerlid Engwirda heeft minister Van Aardenne ge vraagd alle correspondentie tussen oud-minister Terlouw en RSV over de getroffen re geling openbaar te maken. MANAGUA Volgens de regering van Nicaragua hebben Hondurese troe pen gisteren opnieuw aan vallen uitgevoerd op stel lingen langs de gezamen lijke grens. Het Sandinis- tische bewind in Managua verklaarde dat door de Verenigde Staten gesteun de troepen trachten Was hington een motief te ge ven voor militaire inter ventie in Midden-Ameri- ka. In het tweede protest aan Honduras in drie dagen ver klaarde het Nicaraguaanse mi nisterie van buitenlandse za ken gisteren dat Hondurese troepen over de grens een Ni caraguaanse observatiepost hebben beschoten. Bovendien zouden drie Nicaraguaanse soldaten zijn omgekomen in een gevecht met een groep rechtse opstandelingen, die trachtte de grens over te ko men om zich bij „contra-revo lutionairen" te voegen die veel dieper in Nicaragua strijd met het regeringsleger leveren. In de Hondurese hoofdstad Tegucicalpa verklaarde het Nicaraguaanse Democratische Front dat zijn „vrijheidsstrij ders" verscheidene delen van Nicaragua's noordelijke pro vincies beheersen. In Managua wordt dit bericht ontkend. Kranten in de Nicaraguaanse hoofdstad schreven gisteren dat een deel van de militie, ge schat op ongeveer 80.000 man, is gemobiliseerd om het 22.000 man sterke geregelde leger te helpen in de jacht op de bin nendringers. Buitenlandse mi litaire deskunidgen menen dat de binnendringers geen wer kelijke bedreiging op lange termijn vormen voor het Nica raguaanse leger. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Academische Raad vraagt negen studentenstops UTRECHT De Aeade- mische Raad heeft giste ren besloten voor het ko mende studiejaar voor ne gen studierichtingen stu dentenstops aan te vragen. Het gaat daarbij om tandheel kunde, sociale gezondheids- kunde, geneeskunde, dierge neeskunde, algemene gezond heidszorg, theaterwetenschap, industriële ontwerpen, infor matica en bedrijfskunde (al leen in Groningen). In sommi ge gevallen overtreft het aan tal aanmeldingen de beschik bare plaatsen ruimschoots. Bij voorbeeld bij geneeskunde, waarvoor 1980 eerstejaars- plaatsen zijn, hebben zich 3492 gegadigden aangemeld. Voor diergeneeskunde is de capaci teit vastgesteld op 175, bij een belangstelling van 919 jongens en meisjes. Voor theaterweten schap dat in Utrecht en aan de Universiteit van Amsterdam kan worden gestudeerd, heb ben zich 236 geïnteresseerden aangemeld maar er is slechts plaats voor honderd van hen. Voor industriële ontwerpen kunnen slechts 160 van de 375 aanmeldingen worden gehono reerd. Met uw krant 11 dagen op reis naar Mexico, een melange van heden en verleden. Impo sante architectuur van Mexico City tegenover de mythische bouwkunst van de Precolumbiaanse be schavingen. Mondaine opvattingen, tegenover eeuwenoude diep ingewortelde tradities, rijkdom tegenover armoede. Uw krant heeft in samenwerking met Air France en 'de internationale reisorganisatie Raptim van 7 t/m 17 mei a.s. een reis naar dit fascinerende land geor ganiseerd. Hierin kunt u kennismaken met alle facet ten van het huidige Mexico, alsmede met de impo nerende overblijfselen uit de tijd van de Azteken, Tolteken en Maya's. Het programma omvat o.a. een sightseeingtour door Mexico City, een bezoek aan Teotihuacan met de pyramides van de Zon en de Maan, een dagexcursie naar de voormalige Tolteekse hoofdstad Tula en Tepotzotlan. Verder wordt één van de schilderach tigste markten van Mexico, de beroemde markt van Toluca bezocht. De drie laatste dagen verblijft u in de wereldberoemde badplaats aan de Blue Pacific: Acapulco. De prijs van deze QACrt uitzonderlijk mooie reis bedraagt 04vUi" per persoon. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten, gecombineerde reisver zekering 44.- per persoon 5.- poliskosten. De toeslag voor een 1-persoons kamer bedraagt 345.- In de reissom zijn begrepen: de vliegreis Amsterdam-Mexico City v.v. per Air France op groepsité basis economy class; aansluitend vervoer van de diverse vliegvelden naar en van de hotels; alle plaatselijke vervoer per bus of vliegtuig vol gens programma; 9 overnachtingen in goede hotels in kamers met faciliteiten; verzorging op basis van halfpension met 9x Amerikaans ontbijt, 2x lunch en 6x diner; bediening en taxes; diensten van Engelstalige gidsen; 20 kg bagagevrijdom; bij voldoende deelname Nederlandse reisbegelei- ding. Niet inbegrepen zijn: alle persoonlijke uitgaven zoals drankjes etc., extra maaltijden en de kosten van de verzekeringen. Minimum aantal deelnèmers 20 personen. Er is een volledige brochure van deze reis beschik baar, welke u op aanvraag gaarne wordt toege zonden. Inlichtingen en boekingen voor deze reis recht streeks bij RAPTIM-Nederland b.v., Koningin Ju- lianaplein 6, Den Haag. Telefoon 070-836505. Postbus 16050 2500 AA s Gravenhage Tel 070 I 9069GI90698

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5