,We willen terug naar onze belangrijkste oelstelling: het promoten van Leiden" Llinisch h de knel Mgr. Simonis heeft handen vol aan onthulling windsurfer ÜDEN/REGIO CeicbeSomcmt INGE' GARDE BEPAALT NIEUWE RICHTING LCC Sportraad Lisse bespreekt actieplan Eenrichtingverkeer in Hoofdstraat Sassenheim wordt omgedraaid ZATERDAG 26 MAART 1983 PAGINA 3 jvul-actie groot succes DEN De afdeling belastingen van de Leidse recht- ikel kan het werk momenteel nauwelijks aan. Ruim ig medewerkers van deze afdeling zijn Leidenaars be- >zaam bij het invullen van hun belastingformulier. vandaag kan men nog tot vier uur terecht in Augus- s aan het Rapenburg. I de actie werd een maand geleden begonnen. Men de grote toeloop niet aan. Omdat de belasting-formu- Ln voor 1 april moeten worden ingeleverd, werd be ton de zaak gisteren en vandaag groots aan te pakken, de bewuste datum kunnen niet alle mensen meer »n geholpen. Daarom heeft de rechtswinkel aan groep formulieren uitgereikt, waarmee men bij de itingen uitstel kan aanvragen. echtswinkel schat, door deze actie ruim 1200 mensen n worden geholpen met het invullen van hun belas- jormulier. Omdat zoveel mensen hun formulier niet kunnen invullen, meent de rechtswinkel, dat de for- jeren te ingewikkeld zijn. Piek-actie zwemmen in Paasvakantie NOORDWIJK De aktie „Zwemmen voor één piek" van het Noordwijkse Bollenbad is in de afge lopen crocusvakantie zo goed aangeslagen, dat het zwembadbestuur heeft besloten de aktie in de paas vakantie te herhalen. Onder het motto „Zwemmen voor één piek" kan van maandag 28 maart tot vrij dag 8 april elke ochtend gezwommen worden. Op maandag 28 maart (de Tweede Paasdag is het zwembad dicht) de woensdagen en vrijdagen kan dat van 9-13 uur en op de donderdagen en dinsda gen van 11-13 uur. Het bestuur van het zwembad hoopt in het kader van de promotie van de zwem- sport de Noordwijkse kinderen te laten genieten van enkele uren gezonde ontspanning. Die moge lijkheid wordt geboden tegen het speciale tarief van één gulden per persoon. Na 13.00 uur op de ge noemde dagen geldt het normale tarief. Info-markt Rode Kruis Burgemeester Houdijk van Zoeterwoude heeft gistermorgen de info markt van de Welfare-af deling van het Rode Kruis geopend. De belangstel ling voor dit evenement in Ons Huis viel -wellicht door het slechte weer- enigszins tegen. Vandaag is de markt nog geopend tot vijf uur. Boete geëist wegens varen onder invloed LEIDEN/DEN HAAG Wegens onder invloed van drank op de Kagerplassen een motorboot te hebben bestuurd, waardoor groot gevaar ontstond voor andere vaartuigen, heeft de officier van justi tie bij de Haagse rechtbank een boete geëist van vijfhonderd gul den tegen een 40-jarige Leidenaar. Volgens de officier is deze straf zaak aanhangig gemaakt om paal en perk te stellen aan het grote aantal mensen, dat dronken achter het stuurwiel van een motor boot kruipt. Dat was ook het geval op 28 augustus van het vorig jaar, toen de verdachte 's nachts met een onverlichte motorboot met zeer hoge snelheid over de plassen raasde en bijna in aanva ring kwam met een vissersbootje. Een opperwachtmeester van de rijkspolitie, die de verdachte in kennelijke staat bij een restaurant op de Kaag aantrof, had hem een vaarverbod opgelegd, waaraan de verdachte zich niet hield. De officier wees erop dat hierdoor een bijzonder gevaarlijke situatie was ontstaan. De verdachte verklaar de wel dat hij nog best in staat was om zijn boot te besturen, maar de officier verklaarde, dat ook autobestuurders die onder invloed zijn van drank, veelal een verklaring met die strekking afleggen. Vonnis op 7 april. DEN Er waait een e wind door het Leids Centrum. De oude le, belichaamd in (handelaar Van Eg- ïd, heeft het veld ge ld om plaats te maken nieuwe ondernemers nieuwe ideeën. Twee i van het bestuur van LCC, voorzitter A. aerg het kostte het twee jaar om een op- er voor Van Egmond nden en N. Jünger, igen hun toekomstvi- op de middenstands- iniging te berde. Het moet af van het ima- van een lastig, tegen- ibelend, midden- dsclubje, menen zij: g naar een oude doel ing...het promoten Leiden als gezellig )centrum. leb de indruk dat de con- tussen burgers en over- over het algemeen beter lan het overleg tussen het jfsleven en de overheid, merscommissies zijn veel- •ter geïnformeerd dan het jjislevenvindt de voor- Het LCC werd daardoor hoek gedrukt van het „tegen elk bestemmingsplan een bezwaarschrift indienen" en kreeg zodoende de zwarte piet toegespeeld". Jünger be schrijft deze taak van het LCC als „het er over waken wat er in de straatjes gebeurt". In de meeste gevallen moest het LCC het tegen een voortva rend gemeentebestuur afleg gen. Een aantal malen hadden akties succes: tegen de afslui ting van de Breestraat en te gen het omstreden plan om op het Kort Rapenburg een grachtje aan te leggen bijvoor beeld. „Het was het LCC ook allemaal te veel", meent Jün ger, terugblikkend op de jaren waarin een stroom van be stemmingsplannen het stad huis verliet. „Het tactisch ma- nouvreren is bovendien niet voor ons weggelegd. Midden standers reageren vaak als een kat in het nauw. En daarbij, een winkelier is slechts be trokken bij wat er voor zijn deur gebeurt, pas dan staat hij op de barricade". De verbrok kelde middenstand was geen partij voor het gemeentebe stuur. „Dit college manou- vreert goed. Daar kunnen wij niet tegen op". Link Vier jaar geleden werd de commissie „Leiden Leeft" op gericht. Een afdeling van het LCC die zich bezig zou gaan houden met het promoten van Leiden en het organiseren van allerlei aktiviteiten als de Sin terklaas-intocht of de jaarlijk se jazz- en modeweken. Bijna de helft van de totale begro ting van het LCC werd uitge geven aan promotie-aktivitei- ten maar „de link tussen het LCC en „Leiden Leeft" werd te weinig gelegd". Oftewel, „Leiden Leeft" ging met de eer strijken en het LCC kwam niet van haar imago af. Bo vendien besloten een aantal ondernemers zich los van het LCC te organiseren (Haarlem merstraat en Oude Rijn bij voorbeeld) om de promotie van hun eigen straat te organi seren. Een verder versnippe ring van de middenstand kwam op gang, dat alles tot voordeel van de grote koop centra in de regio waar de middenstand over het alge meen beter georganiseerd is. Jünger wijst er op dat een beetje winkelcentra al over zo'n 1,5 ton aan promotiegeld beschikt „en het is moeilijk om daar als straatje tegen aan te knokken". Zuigkracht Deze ontwikkeling leidde er toe dat bij de intrede van een nieuw bestuur een oude doel stelling weer werd opgepakt. Terzijde moet hebben meege speeld dat het ledenaantal in De nieuwe voorzitter van het LCC de heer A. Verberg. vijf jaar daalde van 280 naar 200, alhoewel de economische crisis hier ook debet aan zal zijn geweest. Jünger: „De Leidse binnenstad heeft wel degelijk zuigkracht maar de winkelcentra in de regio zijn bezig deze uit te hol len. Dat is niet verkeerd en ook niet tegen te houden. Maar onze prachtige binnen stad heeft veel meer te bieden en dat moeten we onder de ogen van het publiek brengen. Wij beschikken over een heel goed openbaar vervoer, er moet alleen nog een oplossing gevonden voor de verkeersaf wikkeling en de parkeerpro- blematiek. Wat dit laatste be treft loopt Leiden zo'n tien jaar achter in vergelijking met andere steden. En het zijn dure tijden om nu voorzienin gen te treffen". Jünger bena drukt dat Leiden een volwaar dige city-ring nodig heeft om het verkeer op goede wijze af en aan te kunnen voeren. Hij vindt dat in de Breestraat één richtingsverkeer moet worden ingesteld om het verkeer in te genovergestelde richting af te laten vloeien via de markten- route. In de nieuwe opzet van het LCC wordt het juridische werk (bestemmingsplannen e.d.) vooral overgelaten aan het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond. Deze houdt contact met de onderne mers via een verenigde verga dering van vertegenwoordi gers van winkeliersverenigin gen. Een dergelijke organisa tievorm staat het LCC ook voor ogen: een bestuur be staande uit vertegenwoordi gers van de winkeliers-vereni gingen aangevuld met specia listen. Het uitvoerend werk moet worden gedaan door uit winkeliers samengestelde commissies. Van ieder lid zal wekelijks een bijdrage van een tientje gevraagd worden het geen het LCC over een jaar lijks kapitaal van ruim 100.000 gulden doet beschikken. Jünger pleit ervoor de maan dag-middag sluiting in Leiden op te heffen. „Ik vind het vreemd dat men in Leiden vast houdt aan de vrije maan dag. De afgelopen jaren kon dat makkelijk maar nu het al lemaal wat slechter gaat... De winkelier heeft een dienende taak en er is vrij veel behoefte aan". Levensbelang Terug naar wat de Leidse ge moederen momenteel ten zeerste bezig houdt: De San- ders-parkeergarage en de bouw van een school op de Garenmarkt. Het LCC is tegen bebouwing van de Garen- markt. Deze zou als parkeer plaats voor bewoners bestemd moeten worden, stelde het LCC in haar bezwaarschrift. De bouw van de parkeergara ge juicht het LCC toe. De le den zijn inmiddels opgeroepen de totstandkoming van de ga rage te bevorderen. „Na wat de gemeente gedaan heeft (goedkope gronduitgifte-GV) kunnen de ondernemers niet achterblijven", aldus Jünger: „Ondernemers zouden bijvoor beeld aandelen in de garage kunnen kopen. Dat levert de eerste vijf jaar welliswaar geen rendement op maar het is wel een vaste belegging". Andere mogelijkheid is volgens Jünger dat winkeliers een aantal par keerplaatsen in de garage hu ren. „Die garage is voor Lei den van levensbelang. Wan neer het niet lukt deze tot stand te brengen, zie ik het somber in, maar dan hebben de winkeliers het wel aan zichzelf te danken. Er is bij de ondernemers zeker belangstel ling om mee te betalen aan de garage. Veel zal afhangen hoe DuPrie zijn plan presenteert, maar ik ben er zeer optimis tisch over". GERT VISSER LISSE De onlangs opge richte Sportraad Lisse gaat maandagavond praten over het opgestelde actieprogram ma. De Sportraad werd 17 no vember opgericht door 14 sportverenigingen om te ko men tot een eensgezind beleid. Het actieprogramma wordt maandag aan de orde gesteld tijdens de algemene ledenver gadering. Het bevat tal van punten zoals het overnemen van taken van de commissie sport en recrea tie, kijken hoe de Sportraad binnen de gemeentelijke be stuursorganen moet gaan wer ken. inventariseren van de knelpunten bij en wensen van verenigingen, belangenbehar tiging van de vereniging bij de gemeentelijke overheid, het opstellen van een algemene subsidieverordening en het maken van een voorlichtings- Ander punten uit het actiepro gramma hebben meer direct betrekking op de sportvereni gingen. Zo zal gewerkt worden aan een coördinatie van de wedstrijdkalender van de re gio in het kader van passieve recreatie. Ook zal een inventa risatie worden gemaakt van het materiaal dat bij de ver schillende verenigingen aan wezig is voor bijvoorbeeld het drukken van clubbladen. Tot slot zal ook onderzocht worden welke mogelijkheden de vere nigingen hebben om niet-le- den aan activiteiten te laten meedoen en om schoolsporte venementen te organiseren. ^)F. DR. A. QUERIDO BIJ AFSCHEID: :DEN De „medische iskunde" is in Neder- 3 de laatste decennia jeruit gegaan. Er zijn jend maatregelen no- om deze tendens te Ageren. Prof. dr. A. ido (70) zei dit giste- bij zijn afscheid als ;leraar in de interne «kunde aan de niversiteit in Lei- Ter gelegenheid van ifscheid werd hij be- d tot Commandeur Orde van de Neder- Leeuw. Hij was deze koninklijke on- :heiding voorgedra- door de ministers tman van Onderwijs "•rinkman van WVC. ontving hij van talrij- idere instanties ere- afscheidsrede ging prof. [ido uitvoerig in op de his torische ontwikkelingen die hebben geleid tot het ontbre ken van autonomie voor de universiteiten. Bij de medische faculteiten heeft de jarenlange bevoogding volgens Querido zeer nadelige gevolgen gehad voor het klinisch basisonder wijs. „Wij werden van over heidswege gedwongen de ver antwoordelijkheid te nemen voor de opleiding van veel meer studenten dan het aantal voor het klinisch onderwijs beschikbare en geschikte pa- tienten toeliet". Studenten kunnen alleen uit contacten met zieken „patronen" leren herkennen waarin bepaalde klachten en afwijkingen pas sen. Ze moeten - onder degelij ke leiding - veel patronen en varianten daarop zien. In de tegenwoordige tijd is het leren herkennen van klinische pa tronen meer dan ooit nodig, aldus prof. Querido, omdat we anders niet af kunnen komen van overtollige diagnostiek. Volgens hem wordt de basis opleiding tot arts echter vooral gezien als een kennispakket, waarbij ervaring en verant- Mr. R.J. in 't Veld (links), directeur-generaal van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen feliciteert prof. Querido met zijn koninklijke onderscheiding, terwijl mr. Cath de bijbehorende versierselen bevestigd. woordelijkheid op de achter grond zijn geraakt. Bovendien hebben de klinische kroondo centen het te druk gekregen met hun specialisme. In Ne derland ontbreekt verder een onafhankelijke instantie die de overheid adviseert en die via een controlerende taak mede verantwoordelijk is voor het resultaat van de opleiding tot basisarts. Querido noemde het ook een' teken aan de wand, dat er nauwelijks ervaren kli- nici in de besturen van de me dische faculteiten zitten. Hij pleitte voor goed biome disch onderzoek. Klinici den ken vaak, dat alleen experi menteel laboratiorumonder- zoek als echt wetenschappelijk kan worden aangemerkt. Niets is minder waar, aldus Querido: klinisch wetenschappelijk on derzoek bij patiënten, onder zoek naar ziektemechanismen, naar factoren die invloed heb ben op het ontstaan of verloop van de ziekte en naar de doel treffendheid van de therapie is onmisbaar en wordt in Neder land veel te weinig beoefend. Dr. Querido werd in 1948 hoogleraar inwendige genees kunde in Leiden. Van 1966 tot 1969 was hij de eerste decaan van de nieuw gestichte medi sche faculteit in Rotterdam, waarna hij weer naar Leiden terugkeerde. In opdracht van Nederlandse en buitenlandse^ instellingen heeft hij onder meer in India, Indonesië, Nieuw Guinea en Kenia on derzoek gedaan naar inheemse ziekten. Prof. Querido is ere doctor van het Albert Einstein College of Medicine van de Yeshiva University in New York en van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Op een bijeenkomst in Leiden van de Boerhaave Commissie (waar van Querido oud-voorzitter is) spraken verschillende inlei ders gisteren over de rol van de medische wetenschap voor de gezondheidszorg. Een van de conclusies was, dat het me disch beroep meestal meer aandacht krijgt dan de medi sche wetenschap zelf en dat er bij kostenbeheersing en plan ning een nauwere samenhang nodig is tussen gezondheids zorg, onderwijs en onderzoek. IENHEIM Het verkeer Sassenheimse Hoofd- wordt definitief omge- waardoor het eenrich- Hjerkeer wordt omge- Td. Vanaf maandag 28 ft zal het verkeer richting ij door de Hoofdstraat wor- geleid en in de richting 'en via de Teijlingerlaan- "Jferstraat-Wilhelminalaan. Je richting Lisse vervalt Tloor de omleiding via de iintoniuslaan. Deze maat- J houdt verband met de Jstructie van de Parklaan, 1 enige tijd bezig is. ill ^doorgaande verkeer, ko- "fle vanuit de richting lei- wordt in verband hiermee praden zoveel mogelijk gebruik te maken van de rijks weg 44, omdat stremmingen en oponthoud in het Sassen heimse centrum niet altijd te vermijden zullen zijn. Voor deze manier van omleiden, niet via de St. Antoniuslaan, is gekozen na overleg met de rijkspolitie. De verkeerveilig- heid wordt door deze maatre gel volgens de politie verbe terd, omdat aan de St. Antoni uslaan drie scholen zijn geves tigd en de politie de veiligheid op het traject (van halende en brengende ouders) St. Antoni- uslaan-J.P. Gouverneurlaan- Parklaan niet kan garanderen. Ook al in verband hiermee zullen de buslijndiensten wor den veranderd, waardoor een belangrijk deel van de ge meente tijdelijk niet door een busdienst wordt aangedaan. De lijnen 50, 51 en 88, komen de vanuit de richting Lisse zullen als volgt gaan rijden: kruispunt „Noord", Hoofd straat, Teijlingerlaar», Wester straat, Wilhelminalaan, Hoofd straat. De haltes komen bij de Burchtstraat en het raadhuis. Komende vanuit de richting Leiden zullen genoemde bus lijnen gaan rijden over de Hoofdstraat, de haltes zullen komen bij herenmode Bem- melman en bij de Oude Ha- de buslijnen 92 en 94 zullen vanuit de richting Lisse gaan rijden via kruispunt „Noord", Hoofdstraat en Teijlingerlaan met haltes bij de Burchtstraat en de Teijlingerlaan/Wester- straat. Vanuit de richting Noordwijkerhout zullen deze lijnen gaan rijden via de Teij lingerlaan. en Hoofdstraat. De haltes komen op de Teijlinger- laan/Westerstraat en voorbij het kruispunt ..Noord". NOORDWIJK Bisschop Simonis van Rotterdam heeft gistermiddag de officiële ope ning verricht van het rooms katholieke scholencomplex Bronckhorst/Wigwam in het centrum van Noordwijk-Bin- nen. Een schare genodigden uit de kringen van het kerk bestuur. de gemeentelijke overheid, de onderwijswe reld, de ouders en de jeugd was daarvan getuige. Op de bisschop rustte de taak om een kunstwerk te onthullen op het plein voor de school: een fraai bronzen plastiek van de beeldende kunstenaar Jits Bakker uit De Bilt, voor stellende een winsurfer. Die onthulling had de nodige voeten in de aarde. De surfer was bedekt met een laken, maar het verwijderen van dit doek bleek op deze stormach tige gure middag geen simpe le zaak. Een deputatie van de schooljeugd hield dapper mee om het drijfnatte laken te verwijderen, maar het lukte gewoon niet. het bleef aan het beeld kleven. Mgr. Simo nis, die bij de actie zelfs zijn hoofddeksel verspeelde, pro beerde het na enige tijd door met een parapluie onder het laken te steken. Hij werd daarbij geassisteerd door bur gemeester mr. Bonnike en drs. Nipper, voorzitter van het schoolbestuur. Onder een luid hoera-geroep van het jeugdige publiek, kwam uit eindelijk de windsurfer voor de dag. Tijdens de officiële bijeen komst werden nog diverse andere kunstwerken aange boden. Er was een rij van elf sprekers. Mgr. Simonis wees in zijn rede op het buitenge wone belang van het nieuwe complex voor de opleiding van tienduizenden in katho lieke zin. „Het gaat er steeds weer om om jonge mensen te oriënteren op het christelijke geloof", aldus de bisschop. Hij had overigens liever gezien, dat de school de naam van een kerkelijke figuur, zoals St. Jeroen, had gekregen, want de naam Bronckhorst zei hem niet zoveel. Mgr. Simonis en burgemeester Bonnike (midden) bewonderen in de stromende regen de zojuist onthulde windsurfer.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3