„Ik hoop nooit meer zo'n jaar mee te maken LEIDEN-AANVOERDER EMILL HAGENS „BAALDE' DIT SEIZOEN HERHAALDELIJK VAN BASKETBAL LEIDEN/SPORT QeidócQowumt ZATERDAG 26 MAART 1983 PAGIN Onder redactie \/an Gert Jan Onvlee Bewijs Nog even terug naar zater dag. Plaats van handeling: het gemeentelijk sportpark van Klaaswaal. Onderwerp: het voetbaltreffen tussen SSS en Quick Boys (Sport Staalt Spieren - Snelle Jon gens). Meest opvallende speler: Martin van der Plas. Vroeger een spits die je slechts zag als hij zijn tradi tionele doelpuntje meepak te. Tegenwoordig een lin kerspitsspeler die er de hele wedstrijd is. Een Martin van der Plas die Wij van Hutspo(r)t ei genlijk veel liever zien. En daarom (omdat hij: a. altijd aanspeelbaar is; b. blijft kij ken welke medespeler er beter voor staat; c. constant op de goede plaats staat; d. doorgaans slechts scoort wanneer het niet anders kan; e. elke keer weer be reid blijkt in welk gat dan ook te duiken en f. fotogra fisch goed overkomt) deze foto. Overigens, nog altijd een Martin van der Plas met „Quick Boys" op de buik, en niet, zoals bijna ex-club genoot Frenk van der Kleij binnenkort, met de „Gou den Gids". Waarmee maar weer eens bewezen is dat de redactie van Hutspo(r)t werkelijk niets met het scoutingsys- teem van de Kuip-club te maken heeft.... Ontsnapping Uit de Leidse Courant van afgelopen maandag: Uitgerekend ter hoogte van de Scheveningse ge vangenis ontsnapte Cor Lambregts zaterdag aan zijn enige concurrent in de City-Pier-City-loop, de en- gelsman Ian Ray". Een historische ontsnapping in de Haagse halve mara thon, zo menen wij. Een ontsnapping die wij de niet-atletiekliefhebber niet hebben willen onthouden. Traditie Zo vlak voor het begin van de ontknoping van de va derlandse basketbalcompe titie even in de archieven gedoken. Conclusie na een middagje speuren en kans- berekenen: het ziet er zon nig uit voor Leiden. Even terug naar 1978 toen Nederland voor het eerst met het play-off systeem te maken kreeg. Een voor Leiden succesvol jaar. Niet omdat in de gewone compe titie een derde plaats, ach ter Den Bosch en Donar en vóór Delft, werd behaald, maar omdat de Leidse ploeg landskampioen werd door medefinalist Delft (en niet Den Bosch, zulke dingen konden vroeger nog) te kloppen. Daarna werd het allemaal minder. Leiden haalde de play-off's steeds wel, maar een titel zat er niet meer in. Driemaal op rij verloor Leiden in de fi nale van Den Bosch. Maar goed, je mag toch spreken van een zekere traditie. Vier jaar play-off's, vier jaar Leiden als finalist. Aan alles komt echter een eind. De groetplicht afgeschaft, de bede uit de troonrede en Leiden niet langer in de fi nale. Het brutale Groningse Donar was daar vorig jaar verantwoordelijk voor. Bo vendien maakte de noorde lijke ploeg na een slopende serie wedstrijden ook een einde aan de Bossche hege monie. Traditie (2) Nu dit jaar. Het ziet er goed uit voor Leiden, stelden we. Ja, inderdaad, tenminste, dat denken we. We gaan er daarbij dan wel vanuit dat de aan de play-off's deelne mende ploegen enig respect voor tradities kunnen op brengen. Den Bosch en Lei den waren immers in al die vijf jaar steeds van de par tij, Donar viermaal. In die vijf jaar werden de titels dan ook onder dat drietal verdeeld, zoals uit boven staande regels mag zijn ge bleken. Leiden schreef de eerste titel op zijn naam, het inhalige Den Bosch de drie daarop volgende (niet zo vreemd natuurlijk als je wordt gesponsord door een bedrijf dat kopieermachines maakt) en afgelopen sei zoen „verzekerde" Donar zich van het landskampi oenschap. Nu lijkt het ons van Hut- spo(r)t logisch, dat Leiden weer aan de beurt is, voor- dat Den Bosch opnieuw over een langere periode zal toeslaan en de Groning se grootmacht de fakkel daarna (ergens in '87) weer even overneemt. Gewoon een kwestie van fatsoen. Haaksbergen heeft natuurlijk geen enkel recht van spreken. Dat draait voor het eerst mee in de play-off-carrousel en dient zich dus gepast bescheiden op te stellen. Nee echt, wij van Hut- spo(r)t zien geen enkel pro bleem... Vreugde Even dacht de redactie van deze rubriek zondag geheel foutief ingelicht naar de Leidse Vijf Meihal te zijn getrokken. Wij dachten im mers dat een overwinning op Achilles het heren team van Saturnus een promotie wedstrijd, en niet direct een kampioenschap zou bren gen. De vreugde na de nip te Leidse zege was evenwel dermate groot dat wij sti laan begonnen te vermoe den dat hier wel van een behaalde titel sprake was. Enig navragen bevestigde vervolgens echter gelukkig de juistheid van onze infor matie vooraf. Een promo tiewedstrijd derhalve. Zijn wij toch benieuwd wat er morgen in het Amster damse voor vreugdeuitbar stingen zullen plaatsvinden, op het moment dat de Lei- denaars er in geslaagd zijn de titel en de promotie daadwerkelijk tot een feit te maken... K(l)apstuk Kees: „Nico Glasbergen: scherven ruimen..." Handbalvreugde LEIDEN Emill Hagens had er van tevoren wel degelijk rekening mee ge houden. „We hebben een onorthodox team met een onorthodoxe coach, het moet blijken of je daar mee hoog kan scoren. Het kan dit jaar ontzettend goed gaan, maar het kan ook falikant mislopen", stelde de aanvoerder van Elmex Leiden kort voor aanvang van de basket balcompetitie '82-'83 in een interview. Vlak voor de play-off's, de beslissen de fase in de competitie, nog eens met die uit spraak geconfronteerd, zegt de Haarlemse fysio therapeut: „Hoewel je na de play-off's pas de uitein delijke balans kan en mag opmaken, ontkom je niet aan de conclusie dat het eigenlijk is misgelopen. Ik hoop nooit meer een sei zoen als dit mee te maken. Zoveel problemen, zoveel missers en tegenvallers. Ik had nooit gedacht dat ik nog eens van basketbal zou balen. Nou dit seizoen is dat herhaaldelijk ge beurd". Over de directe aanleidingen daarvoor wil de Leidse spelverdeler, ook al loopt hij over van kritiek, omwille van de rust rond het team niet al teveel kwijt. „We hebben al zoveel ellende gehad. Laten we eerst maar zor gen dat we vanavond in Haaksbergen goed voor de dag komen. Na de play-off's is er tijd genoeg om het seizoen onder de loep te nemen en alles eens op een rijtje te zet ten". Onderstaand verhaal loopt daarop vooruit. Voor aanvang van de competi tie maakte Leiden's nieuwe sponsor duidelijk dat er veran deringen op til waren. Leiden zou, anders dan onder Boot, spectaculair basketbal bren gen. Dat zou de door Ton Boot weggejaagde toeschouwers weer doen besluiten de gang naar de Vijf Meihal te maken, zo meende de geldschieter. Kinsbergen en de door hem meegenomen Amstelveense clan, „blijvertjes" Hagens, Kip, Kragtwijk en het van Den Emill Hagens: „Tijdens de play-offs moet blijken of Leiden dit seizoen niet teveel problemen heeft gekend". Bosch overgekomen proble- menkind Robert Miller wisten dus waar ze aan toe waren. Maar van de uiteindelijk opzet kwam bitter weinig terecht. Toegegeven, Leiden bood spectakel te over, maar niet het soort waarmee de geld schieter vooraf schermde. Nog voor de competitie goed en wel van start was gegaan begonnen de moeilijkheden. Wilson Washington verdween met de noorderzon en Leiden was in last. „Als speler sta je op zo'n moment machteloos. Je kan alleen maar proberen optimistisch te blijven en er het beste van te maken. Maar al spoedig bleek dat Wilson's vertrek een negatieve weer slag had. Niet alleen omdat we zijn inbreng misten, maar ook omdat iedereen het er steeds over had „Komt-ie weer te rug of blijft-ie weg?" en we dus niet voor 100 procent met basketbal bezig waren. We speelden een slecht Jones-cup toernooi en verloren vervol gens in de competitie van Do nar en Den Bosch". Tegenval lende prestaties en derhalve niet zo vreemd dat Leiden, op het moment dat Washington definitief weg leek, op zoek ging naar een nieuwe Ameri kaan. Gevonden werd ene Rudy Williams, maar die viel knap tegen. Leiden boekte weliswaar negen overwinnin gen op rij, maar dat kwam niet zozeer door de inbreng van de nieuwe man. „En dus bleven de gesprekken over Washing ton", z^gt Hagens. „Ook toen we in de tweede ronde door Tours uit het Europa-cup drie toernooi werden gegooid. Iets wat op vreselijk knullige wijze gebeurde. Eigenlijk speelden we die wedstrijd zonder Ame rikanen. Williams werd al na vijf minuten naar de kant ge haald en Miller bleek niet de dominerende Amerikaan, die je voor al die dollars hoopt te hebben binnengehaald. Ook over mezelf was ik niet tevre den. Je moet niet vergeten dat ik dit jaar anders speel dan vo rig jaar, toen ik Mitchell Plaat nog naast me wist. Dit jaar sta ik er in Leiden voor het eerst zelf voor. Als ik nu terugdenk aan die wedstrijd, zeg ik dat ik dingen nu anders zou doen, dat ik deels door onervaren heid fouten heb gemaakt". Wisselingen Kort na Leiden's uitschakeling opnieuw spelerswisselingen. Eerst vloog Williams de laan uit en verscheen Mike Wiley op het toneel. „Mike is een goede speler, maar ook hij heeft veel moeite met het Ne derlandse basketbal. Naast de gebruikelijke /aanpassings moeilijkheden (het minder fy sieke spel), is hij te bal verliefd en schiet hij verdedigend nog al eens tekort". Later kreeg Robert Miller acuut last van een vingertopblessure en kon ook hij zijn biezen pakken. Na een periode waarin Leiden met slechts één Amerikaan door het leven ging, kwam tot ieders verbazing Wilson Was hington weerom. „Door al die spelerswisselingen moesten we' steeds weer opnieuw aan de opbouw werken. Eerst omdat Washington wegging, later omdat hij terugkwam. Nu moet blijken of dat in één sei zoen allemaal mogelijk is". Overigens betekende Wasing- ton's rentree niet het einde van de moeilijkheden rondom Leiden. Theo Kinsbergen ging twee weken op vakantie en werd door assistent-coach Eric Kropff vervangen. „Ten eerste moet ik zeggen dat ik de afwe zigheid van Theo een zeer slechte zaak vond. Ik vind dat hij zijn eigen taak onderschat heeft door te denken dat hij wel weg kon gaan. Terwijl dat dus duidelijk niet kon. Onder leiding van Kropff verloren we van Stars en Noordkop. Het team heeft toen aange drongen op het ontslag van Kropff. Er moest gewoon iets gebeuren", zegt Hagens, die in die periode met een spier- scheuring te kampen had, maar desondanks gewoon zijn wedstrijden speelde. Als ge volg van de nederlagen tegen de zwakke broeders moest Leiden de tot op dat moment met Den Bosch gedeelde eerste plaats laten voor wat-ie was en eindigde het team tenslotte op de derde plaats achter de eer der genoemde aartsrivaal en Haaksbergen. Laatstgenoemde Martin van der Plas Hagens in een hem zo typerende actie. Als de draait, zelf het initiatief nemen, snelheid maken sen alles door een lay-up plaatsen. ploeg is ook de (eerste) tegen stander in de play-off's. Profeet Gevraagd naar een voorspel ling over afloop van de van avond van start gaande wed strijdenreeks tegen Haaksber gen zegt de man die op twaalf jarige leeftijd ging basketbal len, omdat hij de vele afgelas tingen bij het voetballen beu was: „Ik hou niet zo van voor spellingen. Ik ben tenslotte geen profeet. Eerder dit sei zoen verloren we steeds van Haaksbergen. Afgelopen zater dag is echter gebleken dat we ze wel degelijk kunnen klop pen. Dat kwam omdat we rus tiger hebben gespeeld, veel minder balverlies hebben gele den. Kijk het is natuurlijk wel aardig om spectaculair basket bal te spelen, maar het brengt wel onnoemelijk veel balver lies met zich mee. Leiden her bergt op dit moment geen spe lers die louter op individuele klasse een tegenstander kun nen verslaan. Leiden is ook geen team van werkers. Con clusie: wie niet goed is moet slim zijn. Zaterdag bleek dat we een goede manier hadden gevonden om hun press te be strijden, een sober spelletje, maar het werkt wel", zegt Ha gens, om vervolgens te ver kondigen dat het beter zou zijn het volgende niet op te schrij ven omdat Van Gent (coach van Haaksbergen) ook kan le zen. De opmerking dat Leiden en Haaksbergen ver uit elkaar liggen stelt hem gerust. „Bij het uitnemen brachten we de bal in twee fases over de mid denlijn, waarna zij direct 'in hun zone-verdediging vlucht ten. Dat speelde ons in de kaart, hun pen, de press, was wij konden rustig aan val bouwen. Ik ben of ze vanavond anders gaan, of ze de press hoogte van de handhaven". Emill Hagens hult zich i velen zodra de toekoms het Leidse basketbal ter ke komt. Een toekoms zonder perspectief leek, de sponsor twee weken den riep het bestaande twee jaar geldige contrai liefst te willen afkopei omdat het budget met een ton overschreden zo en er bovendien, zo be de huidige geldschieter vordering ter grootte va eens een ton op voor sponsor Parker bestaat. Hagens, die door die n sores rond Leiden zijn b de hobby in gevaar za| men, is blij dat besloten de problemen na de plaj uit te praten en wil op dij ment dan ook liever kwijt. Even ontsnappenf de mist zegt de man dté inzet om eredivisie basï voor Leiden te behouden^ ziet er allemaal niet zo sojj uit. Duidelijk is dat wq mend seizoen met aanzit minder geld moeten ro$ men. De structuur vanj „nieuwe Leiden" zal nj play-off's gestalte krijgei ben redelijk optimistisch volgend seizoen". L MAARTEN NOÖ

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10