Verontreinigd grondwater )ij park in de Merenwijk Dr. Dirksen ongeschikt als hart-chirurg" ROVINCIAAL ONDERZOEK WIJST UIT: olwasseneduca tie lang m ogelijk vereind houden :L EN UNIVERSITEIT: ,EIDEN Seid&zQowuvnt VRIJDAG 25 MAART 1983 PAGINA 3 rouw mishandeld en verkracht [DEN Een 21-jarige vrouw is in de nacht van woensdag op iderdag in haar woning aan de Ravenhorst gruwelijk mis- ideld en verkracht door een 23-jarige Leidenaar. De man, oppervlakkige kennis van de vrouw, was al eerder in aanra- g geweest met de politie in verband met zedenmisdrijven. Hij id als zeer ongunstig bekend. De politie is nog op zoek naar In- man, ook een inwoner van de Merenwijk, was die avond laat de vrouw op bezoek gekomen die hij kende van enkele toe- lige ontmoetingen. Hij gaf te kennen met haar naar bed te len hetgeen de vrouw afwees. Daarna werd zij in elkaar ge- jen en verkracht. Buren waarschuwden de politie doch toen 'e arriveerde was de dader reeds gevlucht. Zijn signalement is liddels verspreid. m de politie gistermiddag de woning van de dader wilde on- joeken, troffen zij de 30-jarige broer van de verdachte aan. e reageerde zeer agressief op de komst van de politie en ging Ie agenten met een stoel te lijf. Eén van de agenten raakte rbij licht gewond. De man is meegenomen naar het bureau 1r proces verbaal is opgemaakt. Voor 8000 gulden uit huis geroofd LEIDEN Uit een woning aan de Van Lim burg Stierumstraat is vannacht voor een bedrag van 8000 gulden aan kostbaarheden gestolen. De dieven namen ondermeer een kleuren tv, een videorecorder, een oude eiken klok, een geldkistje met 1000 gulden en een 23-delige en cyclopedie mee. Zij kwamen binnen via een openstaand bovenraam. Tasje geroofd en arm gebroken LEIDEN Een 82-jarige vrouw brak gister middag haar arm toen een 14-jarig jongetje op de Zoeterwoudseweg haar tas trachtte te ontro ven. De jongen bracht de vrouw ten val, waar bij zij haar arm brak. In het tasje zat een geld bedrag van dertig gulden. Rolschaatsen in Menkenhal LEIDEN Na het succes in andere steden zoals Den Haag en Rotterdam is nu ook Leiden aan de beurt om mee te doen aan de rolschaatsrage. Vanaf mor gen kan iedereen daarvoor terecht in de evenementenhal (voorheen Men kenhal) aan de Vondellaan 41 in Lei den. Elke zaterdagmiddag en -avond kan men voortaan op discomuziek en met opvallende verlichting op de rol schaatsen rondjes draaien. De start van het rolschaatsseizoen is zaterdag om 19.00 uur. Voor drie gulden per uur kunnen rolschaatsen van professionele kwaliteit gehuurd worden. Daarvoor moet dan wel een geldig legitimatiebe wijs meegenomen worden. Prof. Franken benoemd tot lid Raad van State LEIDEN Prof. mr. H. Franken (46), hoogleraar aan de Rijksuniversi teit van Leiden, is bij koninklijk be sluit benoemd tot lid van de Raad van State. Hij is tevens aangewezen tot lid van de Afdeling voor de ge schillen van bestuur. De heer Franken doceert Inleiding tot de rechtswetenschap aan de Juri dische Faculteit. Verder is hij onder meer lid van het partijbestuur van het CDA en lid van de staatscommis sie relatie kiezers-beleidsvorming (de commissie Biesheuvel). IDEN/DEN HAAG resultaten van een vinciaal onderzoek in ïenwerking met TNO bodemvervuiling ■den in de gemeente den met enige zorg te- loet gezien. In Leiden ft de provincie het ndwater bij zes voor- lige vuilstortplaatsen lerzocht. In vijf daar- heeft men geen ver- rustende verontreini gen aangetroffen. Maar de omgeving van de rmalige stortplaats in Merenwijk, waar nu parkje is aangelegd, sporen van verontrei- ng gevonden. Het zou rbij gaan om met tetra- jorkoolstof verontrei- d grondwater aan de rdelijke kant van het kje nabij de Broekweg. gemeente Leiden is e week door ambtena- van de Provincie -Holland van de voorlopige resultaten van het onderzoek op de hoog te gesteld. Vooralsnog is geen enkele instantie be reid nadere mededelingen te verstrekken over die voorlopige resultaten. Het provinciale onderzoek be treft een oriënterende studie naar 189 door gemeenten en anderen aangemelde plaatsen waar van eventuele verontrei niging sprake zou kunnen zijn. Die plaatsen werden aange meld in 1981. In Leiden ging het om de voormalige vuilstor- ten in Roomburg en de Meren wijk, autosloperijen van Op dam aan de Vlietweg en die aan het Trekvaartplein en het opslagterrein van oude meta len Gijzenij bij De Zijl. De voormalige gasfabriek aan de Langegracht kwam op die lijst aanvankelijk niet voor. De ge meente heeft de gasfabriek la ter alsnog bij de provincie aan gemeld, nadat daar uitdrukke lijk om was verzocht. Het parkje in de Merenwijk ligt aan de Broekweg. De grond en de vuilstort waren eigendom van de gemeente Oegstgeest, totdat de gemeente Leiden de grond overnam om er de Me renwijk te kunnen bouwen. De gemeente Leiden heeft zelf vorig jaar een onderzoek inge steld in Roomburg. Dat onder zoek heeft als conclusie opge leverd dat de stortplaats „een gering effect" heeft op de grond en het grondwater. Het ontwikkelen van dit gebied zou hierdoor geen gevaar lo pen. Tetrachloorkoolstof is een stof die onder meer wordt gebruikt in middelen die vlekken weg moeten werkep, het wordt ook als ontvetter gebruikt. Het is vrij vluchtig, veroorzaakt soms duizeligheid en langdurige blootstelling aan grote hoe veelheden van het goedje kan leverschade geven. Of het kankerverwekkend is, is niet duidelijk. Onaardig Een woordvoerder van de pro vincie zegt over het onderzoek dat nu is uitgevoerd maar de 189 lokaties in de Zuid-Hol land: „Het betreft hier slechts een oriënterend onderzoek. We hebben met de hulp van TNO gezocht naar de moge lijkheid van vervuiling. Aan de hand van die onderzoeksge gevens zal besloten worden tot een eventueel verder onder zoek. In de meeste gevallen blijkt, dat dit verdere onder zoek niet nodig is. Maar soms zal dat wel gebeuren. In de loop van de volgende week zullen de resultaten van het onderzoek bekend gemaakt worden. Op dit moment is dat nog prematuur. We zijn bezig om alle eigenaren van de be treffende lokaties te bezoeken om hen als eerste de resultaten mee te delen. Per slot van re kening zou het uiterst onaar dig zijn, als deze instanties die resultaten uit de kranten zou den moeten vernemen". Ten aanzien van eventuele veront reiniging in Leiden, is de woordvoerder van de provin cie niet bereid iets mee te de len. „Er is sprake van zeer voorlopige resultaten, die pas volgende week definitief zijn". Met enige nadruk stelt hij vast, dat er van een voorlopig onderzoek sprake is. Ook al zouden daar hoogst verontrus tende gegevens uit voortko men, dan wil dat nog niet zeg gen dat er van een gevaarlijke situatie sprake zou zijn. Een vervolgonderzoek zou moeten" uitwijzen of daar sprake van zou zijn; in het ergste geval zou dat moeten uitwijzen of er tot sanering (weghalen van grond) besloten zou moeten worden. Infrarood G. In 't Veld, het hoofd van de directie milieu van de ge meente Leiden, zegt over het onderzoek dat door TNO en de provincie is gedaan: „Dit on derzoek is een eerste stap. Uit dit onderzoek moet blijken op welke loklaties nader onder zoek geboden is en dan zal pas blijken of en waar gesaneerd moet worden. Ik moet er op wijzen het nog wel een aantal jaren kan duren voordat we aan saneren toekomen, als dat al nodig is". Hij benadrukt dat mocht blijken dat als een loka- tie inderdaad zeer ernstig ver vuild is „dan zullen provincie en gemeente onmiddellijk in grijpen. Over de mate van vervuiling van de onderzochte Leidse grond wil hij niet in gaan: „Daar is het nog te vroeg voor. Ik heb het rapport nog niet eens". Over tetrachloor koolstof zegt In 't Veld: „Ook al zit het in de Merenwijk in de grond, dan zegt dat nog niets. Het gaat om de concen tratie en de mate waarin de mens er mee in aanraking komt". Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland buigen zich dinsdag over het onderzoek. Dit onderzoek naar de 189 aangemelde lokaties staat ove rigens los van het onderzoek door de provincie waarvan vo rige maand de resultaten naar buiten kwamen. Door gebruik te maken van infrarood werd vastgesteld, dat er in Zuid- Holland 500 illegale stortplaat sen zijn. De aard van de ver vuiling op die 500 lokaties kan variëren van illegaal gestort puin tot veel schadelijker stof fen. De provincie heeft de ge meenten verzocht daar een onderzoek naar in te stellen. THOUDER PETERS OPENT TROEF DEN De jarenlange d voor betere huisves- van het vormingscen- ti voor jong volwasse- Troef is gistermiddag de officiële inge- ikneming van het Stationsweg 32 ten Ie gekomen. Wethou- van onderwijs, J.A. ts verrichtte de offi- opening. ijn openingswoord sprak rethouder zijn teleurstel- uit over het feit dat Troef weliswaar over een goed iw beschikt, maar dat te- ertijd de subsidiekraan activiteiten voor jong- assenen door de overheid meer wordt dichtge- d. „Het zou een onwense- situatie zijn als het werk ij Troef wordt gedaan zou en inkrimpen. Volwasse ducatie en tweede-kans- rwijs is geen luxe in deze schappij en moet zolang slijk overeind gehouden len. Dit gebouw mag geen turn worden, maar men straks alleen nog binnen loopt om te kijken hoe goed het alle maal vroeger was", aldus Pe ters. De wethouder zei dit nadat de voorzitter van het bestuur van Troef, Thijs Ouwekerk, had gezegd dat de financiële situa tie voor 1984 nog niet zeker was. Hij stelde dat het volwas senenonderwijs en het Twee- de-kans-onderwijs de plaatse lijke prioriteit moet krijgen. Bij Troef kunnen personen van 17 tot 30 jaar terecht voor onderwijs, vorming en recrea tieve activiteiten. Elke week nemen ongeveer 300 mensen deel aan cursussen, die over dag en 's avonds worden gege ven. Veel activiteiten worden opgezet omdat bekend is dat daar veel behoefte aan is, maar soms organiseert Troef ook wel cursussen op verzoek van plaatselijke instellingen, zoals het arbeidsbure.au of de sociale werkplaats. De staf, die verantwoordelijk is voor het opzetten en uitvoeren van de aktiviteiten, wordt bijgestaan door en groot aantal vrijwilli gers en gastdocenten. Het hui dige activiteitenprogramma bestaat uit individuele taalles- Wethouder J. Peters (links) en voorzitter van het bestuur T. Ouwerk.erk. sen voor buitenlanders plus en type-cursussen, een begelei- verschillende cursussen op het betaalt ongeveer 70 procent drie intensieve taalcursussen, ding van meisjes die werk- gebied van fotografie, weven van de kosten en de gemeente een schakelcursus voor buiten- zaam zijn in het kader van de en zeefdrukken. 25 procent. De overige 5 pro landers, zes Open-School groe- werkgelegenheidsverruimende Troef is financieel afhankelijk cent komt uit eigen bijdrage pen, drie WSW groepen, taal maatregel, een videogroep en van rijk en gemeente. Het rijk Van de deelnemers. H HAAG/LEIDEN AZL en de Rijksuni- iteit Leiden hebben ■eputatie van dr. Th. csen ernstige schade ebracht. Dit zei de sman van de heer tsen gisteren tijdens itting van het ambte- ïngerecht. Door de delwijze van het AZL de Universiteit zal de Dirksen zijn vak als ax-chirurg (hart-chi- nooit meer kunnen efenen, aldus de lsman. Tijdens de zit- kwam naar voren, de heer Dirksen van AZL en de universiteit financiële genoegdoe- J van ruim één miljoen len eist. Deze twee in stanties verklaarden giste ren, dat de heer Dirksen ongeschikt is als thorax- chirurg. Men acht hem een gevaar voor de pa tiënten De gisteren gehouden zitting was openbaar. Het AZL en de universiteit hadden aange drongen op een besloten be handeling van de zaak. Er zou over patiënten en operaties worden gesproken. Een open bare zitting zou de belangen van de betrokken patiënten ernstig schaden, meenden zij. De heer Dirksen was tegen een zitting achter gesloten deuren. Uiteindelijk werd een compromis gevonden. Over de operaties zouden geen bijzon derheden naar buiten worden gebracht, zodat de ruim drie uur durende zitting openbaar kon worden afgewerkt. De heer Dirksen was als tho rax-chirurg werkzaam op het AZL. In 1980 werd hij echter op non actief gesteld. Hij zou ernstige fouten hebben ge maakt bij operaties. Het Me disch Tuchtcollege sprak de heer Dirksen echter vrij van deze beschuldigingen. De schorsing van de heer Dirksen werd opgeheven. Hij mocht echter niet aan het werk, de chirurg werd in mei 1982 met buitengewoon verlof gestuurd. In de zitting van gisteren werd een aantal besluiten van het AZL en de universiteit aange vochten. Zo zouden het opleg gen van de schorsing en het verlenen van buitengewoon verlof niet juist zijn. In onze krant van gisteren werd hier al uitgebreid aandacht aan be steed. De heer Dirksen vindt, dat het AZL en de universiteit zijn carrière als thorax-chirurg ka pot hebben gemaakt. Hij zegt, dat hij nergens meer aan de slag kan. Ook zijn inkomsten zijn sterk verminderd. De heer Dirksen deelde mee in de op brengst van de privé-kliniek van het AZL. Nu hij niet meer actief mag zijn in die kliniek, ontvangt hij ook geen geld meer. Ook zou zijn „markt waarde" als thorax-chirurg sterk zijn gedevalueerd. Het AZL en de universiteit ga ven gisteren onomwonden toe, dat zij de heer Dirksen kwijt wilden. Hoewel het Medisch Tuchtcollege de heer Dirksen niet schuldig achtte aan het maken van fouten tijdens een operatie, vinden deze twee in stanties hem ongeschikt als thorax-chirurg. Praten over geld (schadeloosstelling) heeft volgens het AZL en de univer siteit nog geen zin. Daarvoor moeten eerst uitgebreide bere keningen worden gemaakt. De heer Dirksen vroeg voor het ambtenarengerecht echter niet om een schadeloosstelling. Beide partijen waren het over één zaak roerend eens: De heer Dirksen zal nooit meer op het AZL werken. De president van de rechtbank, mr. J. Haas noot, stelde voor, dat beide partijen om de tafel gaan zit ten om tot overeenstemming te komen. Het AZL en de uni versiteit zien daar echter geen heil in. „Er is geen basis om tot overeenstemming te ko men, gesprekken hebben daar om geen enkele zin," zei mr. Th. van der Horst, raadsman van* het AZL en de universi teit Alleenstaanden In clubhuis In de Vroolijcke Arke aan de Pieterskerk- choorsteeg gaat zondag om halt twee een „alleenstaan den-café" van start. Het café zal elke tweede en vierde zondag van de maand zijn geopend. Alleenstaanden kunnen er spelletjes doen; er is kinderopvang. Voor in lichtingen: 123271. Leidse Harmoniekapel De Leidse Harmoniekapel verzorgt zondagochtend een koffieconcert in de zaal van de vroegere Zeevaartschool aan het Noordeinde. Er is een gastoptreden van de Big Band Voorschoten. Het concert begint om half twaalf, de toegang is gratis. Iain MacKintosh De Schotse zanger Iain MacKintosh treedt zondagmid dag op in Aniba's Muziekkamer (hoek Witte Singel- /Herenstraat). Deze zanger zingt Schotse liedjes en balladen en begeleidt zichzelf op de banjo. MacKintosh speelt tevens concertina en doedelzak. De Schot maak te tot nu toe vijf solo-lp's. Het optreden begint om drie Kraaieman Pieter Baalbergen komt zondag met zijn kindervoorstelling naar het LAK-theater aan het Levendaal. Hij brengt thea ter met maskers en poppen en het stuk heetKraaieman In een huisje woont de Toverman, altijd op zoek naar de formule van een drank, dé toverdrank waardoor hij eeu wig kan leven. De drankjes die hij maakt, brengen hem echter alleen maar in de problemen. Dit keer worden de problemen zo groot dat Pieter, de fluitspeler, en de kinde ren eraan te pas moeten komen om de zaak weer op te los sen. Eerst moet Pieter nog wel veranderen in een kraaie man. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Son ol Tarzan In de café De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat treedt zondagmiddag de artiest The Son of Tarzan op. Het is een „Moderne Nikkelen Nelis" die in zijn eentje de geschiedenis van de popmuziek behandelt. Het op treden begint om half vier, de toegang is gratis. Ars-ledenexpositie De leden van Ars Aemula Naturae houden vanaf morgen een expositie in het gebouw van Ars aan de Pieterskerk- gracht 9 in Leiden. De expostie wordt zaterdag geopend door oud-voorzitter dr. IV. Maan. De expostie is dagelijks te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. en op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De expositie duurt tot en met zon dag 10 april Bijdrage Het Komitee Leiden tegen fascisme is druk bezig met het ontwikkelen van allerlei activiteiten. Men houdt zich bezig met voorlichting op scholen, met het huis vestingsbeleid van de gemeente en met werk in club- en buurthuizen. Het comité heeft echter gebrek aan geld. Mensen die de organisatie financieel willen steu nen, kunnen een bijdrage storten op girorekening 30715. Kynologen De kynologen vereniging Rijnland houdt zondag de jaar lijkse clubmatch in de Leidse Groenoordhalle.n. De in schrijving voor deze hondenshow is nog steeds geopend, ook niet leden van de vereniging kunnen deelnemen. Tij dens de clubmatch zijn enkele attracties te zien, zoals ju nior handling, het begeleiden van een hond door kinderen in twee verschillende leeftijdscategoriën. Voorts is er een demonstratie gedrag en gehoorzaamheid door leden van de vereniging en een demonstratie in behendigheid. Echtscheiding De Werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ek- klesia vertoont maandagavond in het gebouw aan het Rapenburg 100 het KRO-programma „Heel de mens". In dit programma komen mensen aan het woord, die hun eigen echtscheidings- ervaringen vertellen. Het gaat om ervaringen voor de scheiding, tijdens de proce dure en na het afscheid. Na afloop is er gelegenheid .voor discussie. De voorstelling begint om acht uur. LEIDEN - Geboren: Mireille Vhrten dv. C. J. Boot en A. J. M. van der Klauw; Divera Elisabeth Petronella dv F. N. E. Opdam en D. A. M. Kuin; Renè zv. P. Oudeman en J. G. Gell)steen; Fatl- ma dv. M. Ahamdan en A. Amenchar; Willem rv. G. J. van Zuilen en W. C. Haasnoot; Gerardus Bernardus rv. G. B. Siebert en H. G. C. Klootwijk; Ger trude Marijke dv. G. J. van Vuuren en M. N. Varkevisser; Marlëlle Emilie dv. E. N. H. W. Smits en J. W. J. M. van Dam; Alex zv. J. W. van Beelen en H. Wijenberg; Gerr.lt|e dv. D. Lindhout en G. van Deltt; Jannetje Teuna dv. A. van der Plas en P. W Scheepmaker; Hana Lourdes Quendolien dv. A. Noya en A. Jorda; Jurlan Aswin zv. R. H. Keijner en P. J. M. Lambrechts; Willem Jacob zv. P. van der Velden en G. M. Partevliet; Reindert Teunls Cornells zv. R. Hartevelt en A. van Beien; Marco Simon zv. H. M. Croes en C. M. Kroon; Matthljs zv. M. W. van Beelen en W. A. van Beelen; Emma dv. A. A. M. Willems en L. A. Steimel; Jasper zv. A. A. M. Willems en L. A. Steimel; Dirk Jan zv. D. T. Kuljt en J. de Best; Leonoor dv. A. W. Heringa en H. G. Geursen; Heiltje He lena dv. J. P. Ouwehand en K. Heemskerk; Wouter Hendrik zv. F A. J. de Groot en M. C. F. de Wit; Johan zv. J. J. Lindhout en C. Moolenaar; Inge Vlctorlne dv. F. M. Jacobs en W. E. J. Fricke; Cathy Hester Maria dv. G. L. Goeman en J. M. J. Elstgeest; Dominique dv. J. H. G. M. van den Eijnde en O. Thorn Leeson; Houda dv. M. Moudnl en C. Mounadi-ldrissi; Michelle dv. R. var) Dam en A. C. van Veen; Mohamed Ahmed zv. M. Farha- ni en Z. Fazzi; Jacob zv. L. J. van der Bent en M. Twlgt; Petronella Theodo ra Maria dv. J. A. A. Wijnands en F. van den Berg. Overleden: N. G. Zuiderduin. geb. 15- 9-1907 man; C. van Spronsen, geb 21-2-1906 vrl. echtg. van H. Verkaik; J. de Ru. geb. 3-8-1950 man; C. F. Tegelaar. geb. 20-2-1899 vrl. geh. gew. met P. Masurel; L. Poeldijk, geb. 31-5-1909 man; C. van Alphen. geb. 7-8-1918 man; A. Zondervan. geb 15-10-1908 vrl. geh. gew. met A. J. Verboom; W. M. Knijnenburg. geb u- 11-1908 vrl. geh. gew. met C Mon- nier; M. Stoek, geb. 14-8-1893 vrl. geh. gew. met P J M. W. Planjer; A. Samsom. geb. 15-1-1929 man; P. Leijnse, geb. 30-7-1908 man; A. F. Deyl, geb. 17-7-1924 man; J. H. Haaksma. geb. 7-3-1899 vrl. echtg. van F. J. Hageman; P. D. van Vliet, geb. 17-1-1913 man; D. Otten. geb. 30-3-1943 man; H. C. van Woerkom, geb. 19-7-1917 man; M. M. T. Vos kuil. geb. 11-2-1907 vrl. geh gew met W. Boon; H. Slump. 24-10-1924 man; L. Vesseur, geb. 12-10-1978 vrl.; P. de Wit. geb. 9-7-1925 man; H. J. van Staden. geb. 18-3-1908 man; S. F. Piekaar, geb. 7-6-1901 vrl. geh gew. met A. W. J. Ziekman; A. Dui venvoorden. geb. 9-5-1908 man; J. C. Korenhof, geb. 9-1-1900 vrl. geh. gew. met J. A. Lamboo; W. G. Pieter- se. geb. 9-6-1910 man; A. J. C. Lan gen. geb. 13-4-1889 vrl. geh. gow. met N. Te Water; F. N. Franken, geb. 18-9-1912 man. Gehuwd: J. J. Stlkvoort en S. Schou ten; A. G. T. Beglinger en J E. van der Klaauw; J. C Weeda en G. M. Se- gaar; N. G. Stikkelorum en J. van der

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3