Amerikanen geloven niet n arbeidstijdverkorting Aanslag op paus twee jaar lang voorbereid Reagan speelt star-wars DENKT U ERAAN? UW AANGIFTEBILJET INKOMSTENBELASTING MOET VOOR 1 APRIL OP Bezichtiging kruisraketbasis in Engeland lederland -raagt om plossing Midden- imerika vtmi, yiïSa UITENLAND CcidócSouaatxt VRIJDAG 25 MAART 1983 I imbabwe wijst Britse j jurnalist Worrall uit iRARE De Zimbabweaanse regering eft gisteren de Britse journalist Nick Wor- I] tot „volksvijand" verklaard en hem ge- voor 1 april het land te verlaten, accreditatie van Worrall, die voor het gelse dagblad The Guardian werkt, is in- •7« rokken in opdracht van minister van orlichting Shamuyarira. De maatregel te- ,y Worrall is het rechtstreekse gevolg van ie recente artikelen van een andere ver- ggever van The Guardian, Nick Davies, ■rin de gebeurtenissen in de roerige pro- ,,oi icie Matabele-land „ernstig worden ver waaid", aldus de lastgeving van de minister. w jrrall zou wegens eerdere stukken al .ooeemaal zijn gewaarschuwd voor maatre- ,s en. aldus de minister. Onverwachte winst voor Labourpartij LONDEN De Britse Labourpartij heeft gisteren bij tussentijdse verkiezin gen in het Noordengelse kiesdistrict Dar lington een onverwachte overwinning behaald op de Conservatieven en de alli antie van Liberalen en SDP. Darlington kiest al negentien jaar Labour, maar voor de verkiezingen gaven velen de meeste kans aan de Liberalen en de SPD. Die voorspelling is niet uitgeko men. De SDP haalde maar tvyintig pro cent. Nu van de zijde van de alliantie van Liberalen en SDP veel minder .ge vaar schijnt te dreigen dan op grond van eerdere verkiezingen werd verwacht, zal premier Thatcher vermoedelijk nog dit jaar nieuwe verkiezingen houden. Kohl wil afslanken BONN De West- duitse bondskanse lier, Helmut Kohl, (1 meter 93 lang en 110 kg zwaar) vindt zich te dik en zal zijn Paasvakan tie gebruiken om wat gewicht te ver liezen. Hij heeft be sloten in Schruns in het Vorarlge- bergte in Oosten rijk een vermage ringskuur van 15 dagen te onder gaan. Actiecomité Surinamers wil harder optreden AMSTERDAM Het actiecomité „Herstel democratie Suriname nu!" heeft gisteren aangekondigd een veel militantere koers te zullen gaan varen „teneinde de plechtige bevrij dingsbelofte aan het volk van Suri name binnen afzienbare tijd na te komen". Het comité zegt dat alle ac ties en activiteiten van nu af aan uit sluitend gericht zullen zijn op de daadwerkelijke bevrijding van Suri name. „Wij wijzen er met nadruk op dat de tijd van praten voorbij is en wij alles in het werk zullen stellen Suriname voor het eind van het jaar bevrijd te hebben van de moorde- naarskliek van Bouterse", aldus het comité Opnieuw ontslagen bij Amerikaans milieubureau WASHINGTON Onder druk van de Amerikaanse regering hebben gisteren opnieuw drie medewerkers van het Bureau tot Bescherming van het Milieu (EPA) hun ontslag ingediend. Waarnemend hoofd Hernandez, die nog maar twee weken in dienst is, liet gisteren weten te zullen opstappen. Hernandez, die het leiderschap over EPA had overgenomen van mevrouw Burford, was in deze korte tijd het mik punt geworden van grote kritiek. Het milieubureau zou zich op grote schaal voor het karretje hebben laten spannen van afvalverwerkende bedrijven, waarvan de activiteiten juist kritisch hadden moeten worden gevolgd. !W YORK Neder- id heeft vannacht in de iligheidsraad van de "üf-enigde Naties alle jar- in het conflict in Wden-Amerika opgeroe- £li te streven naar een itieke oplossing. In de iligheidsraad werd op rzoek van Nicaragua iproken over de recente rallen van door de VS iteunde rebellen in Ni- Nederlandse VN-ambassa- r, H. Scheltema, zei dat de den zelf hun regeringsvorm eten kunnen kiezen. Er is Jn enkele rechtvaardiging r te vinden andere volken aoeoluties op te dwingen, aldus eltema met een verwijzing r de politiek van Nicara- Maar het is ook verkeerd, itelde hij, pogingen te steu- i die gericht zijn op het met val brengen van bestaande eringen. Deze opmerking gericht aan het adres van Verenigde Staten, die grote verlenen aan de rebellen Nicaragua. Diplomaten bij so| VN in New York zeiden overigens onwaarschijnlijk ihten, dat de raad tot een k zal komen. De Vere- Staten hebben gedreigd veto uit te spreken over resolutie die zou worden liend. hebben zowel de Ni- iguaanse regering als de ndelingen successen ge ld bij gevechten. )ns Rainier wil fbod op poppetjes YORK Prins Rainier Monaco heeft een recht- 60 k in New York gevraagd produktie en verkoop te i§ bieden van porseleinen petjes, die er uitzien als hij wijlen zijn vrouw prinses cia. Volgens de prins wei de fabrikant de fabricage de poppetjes stop te zetten, prins van Monaco meent de fabrikant zijn familie in legenheid heeft gebracht haar goede naam schade ft berokkend. 2 ÏNSIOEN LEEFTIJD IN VS WORDT VERHOOGD GEARRESTEERDE BULGAAR KAN SCHAT AAN GEGEVENS LEVEREN zijn betrokkenheid bij de aanslag op de paus. Rome slechts als dekmantel dienden. Volgens hem zal An- voorarrest in Italië, mits van achter de aanslag op de paus tijd tot tijd door de officier tonov vroeg of laat eieren voor justitie verlengd, vele jaren zijn geld kiezen en dan de Ita- duren zonder dat een proces zaten. Deze ex-diplomaat wist te vertellen dat de KGB, in 1979, een jaar nadat Woityla tot paus was gekozen, al met ROME Ivan Antonov ZQU^en Antonovs verdedi- liaanse justitie een schat van hoeft te volgen. gers er nog volstrekt niet in gegevens over de activiteiten Het onderzoek naar de achter- de organisatie van de aanslag van de Bulgaarse en Russische gronden van de aanslag op de was begonnen, dus twee jaar geheime diensten kunnen be- paus en op Walesa geschiedt voordat die zou worden uitge- zorgen. nu in de grootste discretie, voerd (in mei 1981). Niet bekend is of de verlen- Van de verhoren lekt niets De Bulgaarse ambassade in ging van Antonovs voorarrest meer uit, dit in tegenstelling Rome, die in het Westen on verband houdt met Ali Agca's tot de eerste maanden van het derhand als advocaat van het beschuldigingen dat Antonov onderzoek. Opzienbarende Bulgaarse regime optreedt, ook betrokken was bij de onthullingen komen nu uit heeft deze beschuldigingen als voorbereiding van de aanslag Amerika. Volgens de New volslagen belachelijk van de op Lech Walesa, die begin ja- York Times heeft een naar het hand gewezen. Volgens de am- nuari 1981 in Rome had moe- Westen gevluchte diplomaat bassade was de Bulgaarse ex- ten worden gepleegd. Daarbij van de Bulgaarse ambassade in -diplomaat in kwestie heie zouden volgens Agca ook een Parijs aan de Franse en Ame- maal geen diplomaat, maar Oostduitse explosievenexpert rikaanse geheime diensten inwerkte hij slechts als onder en een Hongaar hebben deel- de zomer van 1981 al precies houdsmonteur voor een Bul genomen. Overigens kan een uit de doeken gedaan, wie er gaarse exportfirma in Parijs. Rei5 ei nug vuuucM mei ui de Bulgaarse luchtvaar- gesiaagd zijn te verklaren hoe temployé die eind vorig het komt dat Ali Agca, de man jaar in Rome is gearres- die de aanslag op de paus fei-% teerd op verdenking van telijk pleegde, het Romeinse medeplichtigheid aan de appartement van Antonov zo aanslag op de paus, blijft gfve^n^TrXnfonovs in voorarrest. Gisteren voorarrest valt samen met de heeft het Romeinse Vrij- beschuldigingen die tegen hem heidstribunaal een nieuw zijn ingebracht door een Bul- verzoek van Antonov om gaarse vluchteling. Deze, Peit- te worden vrijgelaten ver- cahe,v genaamd, beweert dat j Jf -ïAntonov altijd heeft gewerkt worpen, omdat er volgens voor de Bulgaarse geheime de rechter voldoende aan- dienst en dat zijn werkzaam- wijzingen bestaan voor heden voor Balkan Air in Leden van vroe gere en nog steeds bestaan de vorstenhui zen in Europa waren gisteren in het Franse Aix-les-Bains bijeen om de laatste eer te bewijzen aan de Italiaanse ex- koning Umber- to, die afgelo pen vrijdag in Genève over leed. Van links naar rechts zijn herkenbaar prins Rainier van Monaco, koningin Fabio- la en koning Boudewijn van België, en het Spaanse vor stenpaar konin gin Sophie en koning Juan Carlos. n onze correspondent Mare Op voorstel van de regering- Koninck) Reagan heeft het Huis van Af gevaardigden twee weken ge- leden reeds beslist dat de ^SHINGTON Het werknemers die tussen 1943 !óo lerwerp heeft in West- en 1959 zijn geboren, tot hun iropa tot dusver weinig 66ste jaar zullen moeten wer- idacht gekregen, maar kcn «n volledige pen- jsioenuitkering te kunnen krij- laarom niet minder op- gen Amerikanen die in of na rkelijk: in de Verenig- jgso zijn geboren, zullen pas Staten is deze week de op hun 67ste (dus op zijn ïsioengerechtigde leef- vroegst in het jaar 2027) met verhoogd tot in elk pensioen gaan. Wie straks toch tJwnHH Tgelijk jarige leeftijd. De ver- Amerika bestaat en wel -JSlnê raakt n et de hui- vanaf het 62ste jaar) zal dan op 3/4 e, maar de toekomstige 70 procent van de pensioenuit- lere werknemers, want kering terugvallen. Thans ,!J nu officieel verlengde krijgen vervroegd uittreden- i/6 leidsleven moet effec- den nog 80 Procent van wa\ 1/epeiasieven moet eiiec- degenen trekken die normaal worden vanaf het jaar met 55 jaar afzwaaien. Intus- 3^j lO. sen heeft deze week ook de Amerikaanse senaat de verho ging van de pensioengerech tigde leeftijd goedgekeurd, zij het alleen nog maar die tot 66 jaar. Dat laatste is dus intussen zeker en of het inderdaad tot pensioen-op-je-67ste komt, hangt af van een eventueel la ter te némen 'aanvullend se naatsbesluit. De neiging de arbeidsduur in Amerika te verlengen ken merkt een heel andere bena dering van de economische crisis in de VS dan in Europa. Overheid, noch werkgevers en werknemers, geloven in ar beidsduurverkorting om ba nen te scheppen. Men kan met die aanpak weliswaar het werkloosheidspercentage drukken, maar dat is optisch bedrog, flatteert de diepte van de depressie, verhoogt hoe dan ook de arbeidskosten en ver- JITENHEER scherpt dus nog de crisis. Al- statistisch nog een kleine acht leen bij werkelijk economisch levensjaren te verwachten, en herstel, dus als er gewoon elk jaar dat je daar van onder- alom meer werk aan de win- en afhaalt, verlicht enorm het kei is, groeit de reëele werkge- noodlijdende sociale voorzie- legenheid. ningenstelsel. Als daar nog bij wordt gesteld, dat sinds 1940, toen het huidige pensioenstel- Demonstraties werd ontworpen, de Ame- rikanen gemiddeld een paar Aldus het Amerikaanse geloof, jaar langer leven, is iedereen dat in vrijwel alle geledingen overtuigd. In hoeverre het van de samenleving onwan- verlengde arbeidsleven het kelbaar is. Massale demonstra- percentage arbeidsongeschik- ties van arbeiders voor het ten zal doen klimmen, is van openhouden van een fabriek ondergeschikt belang, aange- die zijn produkten niet meer zien de kosten van de (mini- kwijt kan, zijn in de VS uiterst' male) uitkeringen aan deze zeldzame verschijnselen. En in groep in het niet vallen bij de Europese ogen zou het moeten pensioenen, welke 60 procent wemelen van zulke betogin- uitmaken van alle sociale uit- gen, want de werkloosheid keringen (inclusief voedsel- (die sinds een maand trouwens bonnen voor de armsten, me- weer daalt), is opgelopen tot dische hulp en werklozen- bijna 11 procent oftewel bijna steun). 12 miljoen Amerikanen. Zelfs In een land met deze instelling de omstandigheid dat werk- wordt ook bijvoorbeeld de me- loosheidsuitkeringen minimaal taaicao verklaarbaar die vori- zijn en meestal dramatische ge maand is gesloten. De zes verarming en in veel gevallen grootste Amerikaanse con- zelfs dakloosheid tot gevolg cerns kwamen met de 266.000 hebben, kan niet verhinderen georganiseerde werknemers dat de massa's zich gedwee on- (waarvan de helft voor onbe- derwerpen aan de scherpe paalde tijd naar huis is ge- kanten van het economisch li- stuurd) overeen, dat de werk- beralisme. tijd zal worden uitgebreid In het geval van de pensioen- middels een inkrimping van leeftijdsverhoging was het be- de vakantie met één week plus langrijkste argument van de één losse vrije dag en dat tege- regering-Reagan, dat voor elk lijk het uurloon van 14,33 dol- jaar dat de werkende bevol- lar wordt verminderd met 1,25 king langer werkt, de geza- dollar. Dat terwijl de gemid- menlijke pensioenfondsen met delde staalarbeider in de VS al 13 procent kunnen slinken. met% 2,5 weken vakantie per Een 65-jarige heeft immers jaar genoegen moest nemen. ADVERTENTIE ZARESKA- KATOEN/S FAVORIET Zachte pasteltinten bepalen de kleur van de vrolijke voorjaarsmode. Zareska biedt u een rijke keus. vriendelijke prijzen en gratis breipa'tronen. Ti; MODE HOEFT NIET DUUR TE ZIJN... Het adres van de dichtstbij zijnde Zareska- winkelier vindt u in de Gouden Gids. „VS verliezen verbale oorlog" WAHINGTON Volgens de directeur van de Amerikaanse voorlichtingsdienst USIA, Charles Wiek, zijn de Verenig de Staten de verbale oorlog met de Sovjet-Unie aan het verliezen en moeten zij tot een offensief overgaan om de we reld hun verhaal te vertellen. Radio-Moskou heeft 37 zen ders van „supervermogen" en zendt uit in 82 talen. De Britse minister van defensie Hesseltine ((rechts) en de Amerikaanse kolonel Thompson (links) staan op de basis Greenham Common voor een van de in aanbouw zijnde onderkomens voor kruisraketten. GREENHAM COMMON De Britse regering heeft gisteren de pers toegelaten op de eerste basis voor de kruisraketten in Euro pa, Greenham Common, ten westen van Londen. Hier en op aan andere, onbekende basis moeten 160 kruisraketten worden ge plaatst als de onderhandelingen tussen Washington en Moskou over beperking van het aantal kernraketten mislukken. De ver slaggevers zagen zes onvoltooide onderkomens voor de lanceer- installaties van de 96 raketten die Greenham Common zal ber gen. Elk onderkomen meet 50 bij 15 meter en heeft een dak van vijf meter dikte van zand en gewapend beton. Ze zijn herme tisch afgesloten met hydraulisch te bedienen deuren van 75 ton en 1 meter dikte. ZWARE KRITIEK OP DEFENSIE-FILOSOFIE: (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De televisietoespraak, waarin presi dent Reagan vorige nacht de toespeling maakte dat hij volgende week donderdag met het lang verwachte compromisvoorstel inzake Euroraketten komt, is in de Verenigde Staten onmiddellijk op zware kritiek ont haald. In de toespraak schetste de president breedvoe rig de massieve Russische militaire opbouw en wees hij op de mogelijkheid Amerika en het Westen met de nieuwste en nog te ontwikkelen technische vindingen te verdedigen tegen aanvallende Russische atoomra ketten. De commentaren op Reagans filosofie varieerden gisteren van sceptisch tot honend. Republikeinse partijgenoten van de presi dent gaven toe, dat er niet veel nieuws zat in zijn visie, omdat het in elke science fictionfilm reeds wemelt van de laserstralen en omdat het Pentagon, maar ook het Russische defensie-appa raat, jaarlijks reeds honderden miljoenen guldens besteedt aan onderzoek terzake. Vooraanstaand Democratisch (oppositie- -)woordvoerder Edward Kennedy noemde Reagans speech „mis- leidehde angst-voor-de-rooien-taktiek' en „en roekeloos Star- -wars-spelletje van de president". De Sovjet-Unie verklaarde dat de VS weer een militaire superioriteit willen veroveren en dat de ruimte-plannen in strijd zijn met een aantal verdragen. In de meeste reacties werd er ook op gewezen, dat anti- raketsystemen de kans op een kernoorlog vergroten omdat beide partijen zich beschermd kunnen gaan voelen tegen vijandelijk atoomvuur. Ontwikkeling laser-techniek ver gevorderd DEN HAAG Van alle nieuwe technieken die president Reagan in de toekomst wil gebruiken voor de Amerikaanse de fensie, is de lasertechniek inmiddels ver gevorderd. Voorlopig is het onderzoek echter nog gericht op het met behulp van laser uitschakelen van eikaars militaire satellieten. Het gaat bij een laserwapen om een sterk geconcentreerde licht bundel, die door de hitte een sterk doordringend vermogen heeft. Zo'n laserstraal (doorsnede doorgaans niet groter dan een centimeter) is heel precies te richten en kan bijvoorbeeld wor den gebruikt om afleidings-satellieten in de ruimte tot ontplof fing te brengen. ADVERTENTIE Dit is een pubhkatie

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15