INFO IN EN OM DE KAS binnen de perken CONSUMENTENINFORMATIE /LAND EN TUINBOUW" CcicbeSottuwt Veelzijdig aanbod in luxe lingerie sportieve geur Franse haarflitsen Israël wil meer bloemen dit Nederland importeren Komkommerprijs verder omlaag dan verwacht Invoerheffing tomaten op stapel Tuintje op vierkante meter VRIJDAG 25 MAART 1983 PAGINA 11 )e verleidelijke omhulsels uaarin deze dames van Dal- is en Dynasty hun echtge- Öten, minnaars en handels- artners om de vinger wik- elen, hebben de verkoop an satijnen, tulen doorzich- négligé's en nachtgewa- len erg gestimuleerd. Vrou- ven vinden dat de sexy luxe liet tot de buis beperkt loeft te blijven. Diepe dé- olleté's schemeren dan ook ussen draperieën van stof kant en glanzen tussen pplicaties, ruches en vo- ints. lit kon men waarnemen op e Nationale Lingerie- en oundationspresentatie in e RAI tijdens een show van barbecue" en „bedmode", e nu in de Nederlandse ■kken hangt. Daarbij werd ik het super-elastische, ets verhullende pakje voor nieuwe uit Amerika rergewaaide vorm van li- laamsbewegen „aerobics" et vergeten. Hierbij wor- in bij arm- en beengezwaai leciale danshansopjes ge- agen, ook wel „leotards" ■noemd, die geen enkele ille beweging afremmen. zijn gemaakt van dunne, !er elastische materialen in istels of streepdessins met Nederland zet heel wat lingerie en aanverwante zaken om. Een paar cij fers: Per jaar een omzet aan dusters: ƒ60 miljoen: nachtkleding ƒ70 mil joen; foundations: 70 miljoen; beenbekleding ƒ180 miljoen. De vrouw koopt gemiddeld 1,1 beha per jaar en twintig panties. geringde mouwen. Over het lichaamskousje een kort wippend rokje. Het uni- kleurgamma is verbijste rend. Broderie en babydoll Lente en zomer geven de mogelijkheid open gebor duurde huispakken in pyja mastijl te dragen met bij voorbeeld knickerbockers of zwarte dan wel lichtlila ny lon babydolletjes, waarvan de top een pikant kazuifeltje met diepe zijsplitten is tot even over het slipje (Ned. fabrikaat). Boulevardpakken in wit met p een koude, mistige middag begin maart presenteerde ancöme het splinternieuwe eau de toilette-„Trophée" in de olfclub van Noordwijk. Het is een bouquet van natuur en isse lucht; groen, droog en sportief. Lancóme heeft specia- bindingen met de golflinks. Meer dan tien jaar heeft het uis de ontwikkeling van de golfsport nauw gevolgd. In de ichtiger jaren kreeg het internationale toernooi in St.Nom- i-Bretèche, het langzamerhand belangrijkste golf-evene- lent in Europa, de naam „Trophée Lancóme". Deze naam nu van een geur voorzien, een compositie met noten en >nen (in de parfumwereld worden altijd muziektermen ge- ruikt) van kruiden, aromatische planten, houtgeuren en ruchten, die zowel de man als de vrouw in een goed hu- leur kan brengen. Sprenkelflacons voor 27,50 en 40,-; erstuivers 32,50 en 47,50; deodorantspray 17,50 en zeep In-luxe doos 9,95. Alle verpakking uitgevoerd in gras- TINY FRANCIS Uit 100 procent polyamide deze uit Duitsland komende „pyjama" en nachthemd in bleu en witte doorschijnende stof met gedrapeerde schouders en kanten stroken. zachtblauw afgezet, de ber muda voorzien van kleine splitjes, kunnen ook als py jama gedragen worden, het geen de vakantiekoffer „draagbaar" houdt. Zo ge plukt uit Loveboat een een voudig geel-wit streepjurkje met bijpassende banaantas en bikini, waarmee we aan de kust belanden, want daar moet het van de zomer toch heen. Schitterende streep- verwerking in badpakken en korte- of lange badjassen in drie. kleurschakeringen. Pettycoat terug Ondanks de strakke rok, voorgeschreven door Parijs, heeft de pettycoat voor doorbraak gezocht van su per vrouwelijke lingerie, bij voorbeeld een pettycoat met drie volants van ragfijne tule, waarbij een beha met ingewerkte cup. Bij de be ha's zijn de separaties over het algemeen zeer diep en de kleuren soms primair. Uit Frankrijk bijvoorbeeld een vuurrode beha met bij passend slipje. De Franse lingerie is zeer klein gehou den! Niet helemaal nieuw, maar toch een accessoire om in 1983 op te letten is een fijn zijden hemdje, afgezet met kantstrook, die onder een openhangende blouse wordt gedragen. Functioneel en delicaat. TINY FRANCIS V Een los setje voor de zomernacht, gemaakt uit 95 procent katoen en 5 procent polyamide. De stof is ajour, de kleur wit en de puriteinse vierkante hals afgezet met kant. Om enkels en polsen een zelfde kanten ruche. Bleu en rose voor dit jersey piqué nachthemd je met bijpassende „duster" voor barbecue en buis. Katoen en kant; onderjurk of terrasjurkje? Nachtjapon en jurkje voor een party bij goede kennissen? Voor zomer 1983 ontwierp de Franse meester Louis Feraud dit huis-bedtenue van katoenen batist in de kleuren mais en zilver. Het bestaat uit een wikkelbloes en knickerbockers (in de bur germode „out" in de bed-mode „in"). Erg mooi is de combina tie van brede strepenprint (blouse) en smalle streepdruk (knic kerbocker). Het Syndicat de la haute coiffure heeft zich dit jaar voor lente en zomer min of meer laten inspiren door wie anders dan Lady Di ana: de prinses van Wales. Tijdens een grote bijeen komst werd aan alle leden van het Syndicat, waarbij een grote delegatie Neder landse kappers, haarfijn het model „Flash" voorgesteld, dat behalve a-symmetrisch (Lady Diana) ook nog eens in driekleur wordt gebracht. Flash past zich aan aan het modebeeld van dit seizoen, waarin veel flaneertinten voorkomen. Ook de bij het Syndicat aan gesloten Nederlandse kapsa lons gaan met drie kleuren werken in wat de Parijze- naars noemen: het driedi mensionale kapsel. De di mensies zijn: a-symmetri sche coupe, haar dat over het voorhoofd valt en opge knipte nekpartij. Kleuren spelen de hoofdrol, waarbij de keuze gemaakt kan wor den uit warm en zacht of contrastrijk en fel. Het kleurpalet moet passen bij de teint en persoonlijkheid van de vrouw die het laat aanbrengen. Zoals gebruike lijk is er een korte en een lange versie, de laatste aflo pend van de kruin (het hoogste punt van het hoofd) met een lange lok, wuivend tot aan de wenkbrauwen. Permanent zorgt voor on dersteuning van de coupe om het kapsel meer volume te geven. Er is nog een derde uitvoe ring van „Flash", die, a la Brigitte Bardot, de zestiger jaren imiteert en een soort krullenkop, waarbij ook de achterkant wordt geperma nent. TINY FRANCIS Lange versie: een rommel- hoofd met sterk gepronon ceerde a-symmetrie. e Nederlandse landbouwraad te Athene, drs. P J. Jorna, iens zorgen voor land- en tuinbouw zich uitstrekken over riekenland en Israël, heeft dezer dagen-aan Nederlandse oemenveilingen de vraag gesteld na te gaan'of er Nederland- exporteurs geïnteresseerd zijn in uitbreiding van hun markt Israël. Bij zijn jongste bezoeken aan diverse supermarkten in raël was hem gebleken dat daar veel belangstelling bestaat ior import van Nederlandse bloemen, die in onvoldoende ate aanwezig zijn. Het betrof totaal bijna 150 winkels. Deze iten van supermarkten heeft in Nederland een eigen bureau Amstelveen voor de aankopen. Er zullen bij voldoende be- ngstelling, binnenkort twee speciale zittingdagen worden ge- >uden, teneinde met de Nederlandse exporteurs in contact te imen en een overeenkomst voor levering van bloemen te liten. Hieraan zal ook worden meegewerkt door de Hoofdaf- ïling Exportbevordering in Nederland. et is genoegzaam bekend dat bijzonder Israël de' laatste jaren et alleen een sterke uitbreiding heeft van de bloemen- en antenteelt, maar ook alles doet tot uitbreiding van de export i daardoor onze exporteurs in diverse landen een .flinke con- irrent aan Israël hebben. bk de import van Israëlische bloemen in ons land is al vaak discussie gekomen teneinde die binnen de perken te houden, at heeft al geleid tot beperkende maatregelen in bepaalde tij- in van het jaar. Ondanks dat alles dus kennelijk mogelijkhe- ;n voor onze export in Israël! Misschien een mogelijkheid tot •n soort van uitwisselingen of meer samenwerkingsverband, "raël heeft een sterk gereglementeerde export, onder toezicht in de regering. olgens de wet is de Flower Board-Agrexco de exclusieve or- inisatie voor de export van tuinbouwprodukten. Evenwel zijn nog 18 bedrijven aan wie de export van tuinbouwprodukten toegestaan, waarvan er 6 zich met de export van snijbloemen ogen bezighouden. Maar het is van genoegzame bekendheid, tt er ook een soort van „wilde markt" bestaat van exporteurs kwekers, die kans zien via omwegen aan de export deel te ïmen en beslist niet van kleine omvang! r is voor de Israëlische kweker ook een mogelijkheid om iddels de bloemenveilingen in Nederland hun produkten te irhandelen. Maar er is ook een Staatsexportorganisatie, „Car- >r el", die daarvoor zorgt met afzetmogelijkheden in andere e nden, zoals Duitsland en België. Er zijn ook nog „vrije expor- urs" op binnenlandse markten. In het vorig seizoen werd op e Nederlandse bloemenveilingen 20% van de Israëlische rozen erhandeld, 39% van de trosanjers, 52% gypsophilia, 58% stati- 41% gladiolen en 40% van de overige bloemen, en dat is bij 1 kaar aardig wat. Hiervan nam Carmel het grootste deel voor jn rekening. et zijn vooral de trosanjers die voor de export in aanmerking bmen en in het verleden de Nederlandse afzet nogal in moei- 5 kheden brachten. Daarom zijn beperkende maatregelen ge- omen in ons volle anjerseizoen Inmiddels is wel gebleken dat d van bloemenwinkels in Israël veel belangstelling hebben "oor de Nederlandse snijbloemen en zou een exporteur goede ïsultaten hebben bereikt, die mogelijk de aanleidingen vor- -len ook langs andere wegen onze bloemen te exporteren. i overleg tussen de Flower Board-Agrexco en Vereniging loemenveilingen Nederland (VBN) wordt getracht door over ig te komen tot een regeling van de snijbloementeelt in Israël n de export van de produkten. De genoemde officiële expor- iiiOrganisaties hebben in de laatste jaren veel terrein moeten af- a aan aan de privé-exporteurs en dat geeft nogal eens moeilijk eden tussen partijen. Maar er wordt ook gezegd dat de privé- Kporteurs zich niet houden aan de overeengekomen betalings- igelingen aan kwekers. Hoe dan ook, de Israëlische ex- maar Qk de import is geducht in beweging, zoals uit de hiervoor ge- oemde oproep blijkt. In de week van 14 tot en met 19 maart kwam de komkommerprijs onder een grotere druk en daal de verder dan verwacht. De prijsdaling bedroeg voor sommige sorteringen zelfs 3 dubbeltjes per stuk. De prijzen kwamen zelfs onder fret niveau van vorig seizoen te lig gen. De oorzaken waren: een flinke groei van het Hollandse aanbod en een onverwachte opleving van de Griekse concur rentie. Dit was waar schijnlijk een laatste ople ving, want volgens de verwachtingen is de rol van Griekenland snel uit gespeeld. Dit mag waarschijnlijk ook afgeleid worden uit het prijs herstel van de afgelopen week. Alle sorteringen wer den in de afgelopen week duurder. Voor de sorteringen van 26 t/m 51 varieerde de prijzen van 61 tot 84 cent per stuk (vorig seizoen van 53 tot 70 cent). Als er gekeken wordt naar de resultaten in de eerste twee maanden van het jaar dan ligt de gemiddelde prijs in januari op 1,59 per stuk (vorig jaar 96 cent). In februari werd er gemiddeld 94 cent betaald (vorig jaar 84 cent). De prijzen in de ge noemde maanden liggen op nagenoeg hetzelfde niveau als in 1981. Gezien de geringere concurrentie en een gelijkblij vend aanbod is het niet uitge sloten dat prijzen in de ko mende week verder op zullen lopen. Na een inzinking van de sla prijs liep de prijs in de loop van de week weer wat op. Op donderdag 24 maart varieerde de prijs van 24 tot 47 cent per krop. Volgens oogstramingen wordt er in april minder Franse sla verwacht als vorig seizoen. Het aanbod van Hol landse sla zal verder groeien. De prijzen lijken redelijk stand te kunnen houden. Op de radijsmarkt was er in de afgelopen week weer sprake van een prijsherstel. De prijs liep op naar 89 cent per bos. Gezien de goede vraag wordt er voor de komende week op gelijke of hogere prijzen gere kend. Koolrabi daalde licht in prijs, gemiddeld bracht het gewas 1.03 per stuk op. De afzet verloopt echter vlot, het een ruimer wordend aanbod. Bij de paprika's is er duidelijk sprake van een groter aanbod in vergelijking met vorig sei zoen. Dit heeft er echter niet toe geleid dat de prijzen op een lager niveau kwamen te liggen. De prijs daalde wel, maar gemiddeld brachten de groene paprika's 6,15 per kilo op (vorig seizoen 4,35). Voor de rode paprika's werd er gemiddeld 6,95 per kilo betaald. Bij de aubergines is er een dermate grote ver schuiving in het aanbod ont staan dat de prijzen onder grote druk kwamen en daar-' door lager uitvielen als vorig jaar. In de eerste drie weken van maart werd er maar liefst 185 ton aangevoerd tegen slechts 51 ton vorig jaar. Er werd de afgelopen week ge- Fpn hPPtiP middeld 4,80 per kilo be- rpplflmp Uald Deze pri;is lag 1 8ulden r»r» onder de prijs van vorig jaar. VOOr Oe aanbocj blijft toenemen en komkommer dit zal de prijsdruk verder kan geen doen toenemen. Er wordt ook kwaad. weer Chinese kool aange voerd. Dit gewas bracht 3,35 per kilo op. Een andere groter wordende aanbod zal bracht 1,70 per kilo op Dit nieuwkomer is postelein, deze tegen wat lagere prijzen ver- gewas wordt de komende we- groentesoort werd verkocht kocht worden. Andijvie ken steeds goedkoper door voor 3,15 per kilo. De Commissie van de Europe se Gemeenschap heeft een voorstel ingediend om de in voerheffing voor tomaten voor het seizoen 1983 vast te stellen. De officiële vaststel ling is waarschijnlijk een de- zer dagen. De invoerheffing gaat in op 1 april en loopt door tot 12 december. De hef fing wordt per maand vastge steld per 100 kg netto voor de kwaliteitsklasse I. Voor de maand april is er een heffing voorgesteld, die 7% hoger ligt dan vorig seizoen. De heffing komt neer op 506,90. De hef fing in mei is even hoog als vorig jaar, nl. 342,39. Vanaf 1 juli tot 10 juli bedraagt de heffing 237,95 (een verho ging van 4%). Vanaf 10 juli tot eind augustus ligt de heffing op ƒ98,16 (een verhoging van 9%). In september is er een verhoging naar 106,95 en voor de overige maanden van het jaar zal de heffing 111,88 bedragen. De invoerheffing voor tomaten uit Griekenland zal 9% onder de vastgestelde heffingen liggen. Uit een marktbericht van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit blijkt dat er het komen de seizoen minder tomaten worden geteeld in Frankrijk. Dit geldt voor zowel de be schermde teelt als de teelt in de volle grond. Er bestaat dus een goede mogelijkheid om meer Hollandse tomaten op de Franse markt af te zetten evenals vorig seizoen. Vooral ook omdat de oppervlakte-to maten in Spanje en Marokko nauwelijks afwijken van die van vorig seizoen. Alleen de koersdaling van de Franse franc zou een nadelig effect kunnen hebben op de export van het Hollandse produkt. Als er gekeken wordt naar de prijsvorming van de afgelo pen week, dan valt deze on danks een daling, niet tegen. Voor de A-I-export werd er ƒ5,28 per kg betaald. Vorig jaar lag de prijs in dezelfde week op 4,12 per kilo. De marktsituatie is echter wel veel gunstiger dan vorig sei zoen. Het Hollandse aanbod van ronde tomaten bleef ook in de afgelopen week kleiner darf vorig seizoen. Daarnaast was er sprake van een aan merkelijk geringer? concur rentie op de Westduitse markt. In de week van 14 t/m 19 maart viel het concurre rend aanbod maar liefst 2,4 miljoen kilo kleiner uit als vo rig jaar. Alle concurrenten le verden minder, met uitzonde ring van België. Het aanbod wordt groter, de prijs zal ver der dalen. Verwacht wordt echter dat er een gunstig prijsverschil zal blijven be staan in vergelijking met vo rig jaar. Voor de vleestomaten ligt het aanvoerpatroon dui delijk anders dan bij de ronde tomaten. Het aanbod kwam eerder op gang en is omvang rijker dan vorig seizoen. Het verschil met vorig seizoen be droeg in de tweede week van maart ruim 40 ton. De prijs vorming ging hier niet merk baar onder gebukt, er was in die week zelfs sprake van ho gere prijzen. In de afgelopen week daalde de prijs naar 5,39 per kilo. Voor de vlees tomaten wordt er gezien de goede vraag op gelijke of iets lagere prijzen gerekend. Menigeen krijgt, tegen de tijd dat de eerste knoppen aan de heersters ontluiken en de tulpenkoppen enige kleur beginnen te krijgen, de kriebels. Je wilt wel eens wat veranderen in de tuin: een nieuwe indeling maken. Het terras verleggen, borders van een andere inhoud voorzien. Helaas blijft het bij de meesten van ons bij plannen. Maar weinigen zijn zo doortastend dat ze daad werkelijk de spade in de grond steken en de hele tuin een ander aanzien geven. Wie toch iets wil veranderen zonder daar veel energie (of een klein kapitaal) in te steken, kan goed uit de voe ten met de volgende miniatuur-tuin. Als aanvulling op het grote groene gebeuren. Schaf bij het tuincentrum of de handel in bouwmaterialen een grote bak aan met een doorsnede van 1.20 meter. Die bak gaan we vullen met een schattige rotstuin die op het gazon of het terras kan staan. Als een voorbeeld van hoe fijn kleine dingen kunnen zijn. De grond die gebruikt moet worden mag best schraal zijn. De meeste plantjes die we in dit tuintje zetten kunnen heel goed gedijen op eenvoudige zandgrond. Het tuintje geeft na de aanleg weinig werk en verkleurt in de loop van het jaar van groengrijs naar blauwachtig met wat witte plekjes. Voornaamste onderdelen zijn de grijsbladige thym, de kleine campanula met miniscule klokjes, de wit bloeiende dryas die na de bloei prachtige vruchtpluizen vormt. Wat bolgewasjes maken de beplanting compleet: eucomis, oxalis deppei, bletilla en de fijne zephyranthes. Op de plattegrond van de miniatuur-rotstuin zijn de donkere plekken grote stenen. Die zijn te vinden in het land. Of zoek een paar mooie kiezelkeien langs de spoorbaan. De nummers staan voor de volgende planten, eerst de Latijnse naam, daarachter dè Nederlandse. 1. Bletilla striata. Aardorchidee; 2. Mazus stolonifera; 3. Sedum album Murale, Vetkruid; 4. Sempervivum arachnoideum, Spin- newebhuislook; 5. Zephyranthes candida; 6. Campanula pulla, Klokjesbloem; 7. Oxalis deppei, Geluksklaver; 8. Thymus pseu- dolanuginbsus. Woltijm; 9. Sempervivum tectorum, Huislook; 10. Sedum acre. Muurpeper; 11. Dryas sueendermannii; 12. Eucomis bicolor. 13. Saxifraga arendsii, Steenbreek

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11