lellenman CNYB werkt an eigen ontslag AZ '67 in laatste minuut tenonder Circuit van Zandvoort heeft weer toekomst West-Duitsland en Italië in markt voor WK ORT EcidócSotvumt DONDERDAG 24 MAART 1983 PAGINA 7 nst Polen lefenduel Het Poolse voetbalelftal gisteren in Lodz een Ischappelijke wedstrijd te- ulgarije met 3-1 gewonnen, rust was het 1-1 door tref- jn Majewski voor Polen (2e it) en Naidenov (23e). Na de Iting scoorden Dziekanows- fe) en Okonski (76e). De ,n van Frankrijk en de ^.Unie speelden in Parijs in riendschappelijk duel gelijk, e eindstand was bij rust al ;t. In de 29e minuut zette nkov de bezoekers op voor- iDrie minuten voor rust te Fernandez gelijk. UEFA-jeugd kansloos PALMA Het Neder landse UEFA-jeugdelftal (spelers tot en met acht tien jaar) heeft zich niet geplaatst voor het eind- toernooi om het Europees kampioenschap. Neder land verloor gisteravond in Palma de Majorca met 2-0 van Spanje. De ploeg van bondscoach Ger Blok had de eerste wedstrijd met 1-0 gewonnen. De Spanjaarden maakten bei de doelpunten in de eerste helft. Het duel werd geleid door de Zwitserse scheids rechter Macheret. Corver naar Lodz-Juventus ZEIST Scheidsrechter Charles Corver is door de UEFA aangewe zen voor de wedstrijd Widzew Lodz - Juventus, woensdag 20 april in Polen. Het duel is de tweede ont moeting uit de halve eindstrijd van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen. De scheidsrech tercommissie van de KNVB heeft Bouke Draaisma en Wil de Vrieze als grensrechters aangesteld. Henk van Ettekoven leidt dezelfde dag de interlandwedstrijd Luxem burg - Zwitserland voor jeugdteams onder 16 jaar. De wedstrijd geldt voor het Europees jeugdkampioen schap. Schuster geeft voorrang aan geboorte kind BARCELONA Bernd Schuster heeft zich woensdag afgemeld voor de interlandwedstrijd Albanië - West-Duitsland, volgende week woens dag in Tirana. Het duel uit de voorronden van de strijd om het Euro pees voetbalkampioenschap van 1984 is voor Schuster minder belang rijk dan de aanstaande geboorte van zijn derde kind. De afzegging van Schuster kwam onverwacht. Bondscoach Jupp Der- wall ging maandag pas na lang aarzelen tot het selecteren van de blon de middenvelder over. Na het jongste verlies tegen de B-keus van Por tugal (0-1) sprak Derwall van het belang van een geroutineerde spelbe paler. Sinds het afhaken van Breitner en Magath, na het wereldbeker toernooi in Spanje, ontbreekt die in de Westduitse voetbalselectie. Ma gath bleek niet bereid tot een terugkeer, waarna Derwall besloot de in buitenlandse dienst voetballende Bernd Schuster en Hansi Müller te selecteren. Over de vorm van de bij Inter Milaan spelende Muller be staat in Duitsland weinig tevredenheid. De linksbenige middenvelder kampt nog steeds met de naweeën van een langdurige knieblessure. Joao Havelange stelde voor dat West-Duitsland zich gereed moet hou den om het toernooi om de wereldtitel 1986 te organise ren. De Bakker, Van den Berg en Brummen (v.l.n.r.) tijdens de persconferentie gisteren in Zeist. De KNVB stel- ir 1 januari een vei- dsfunctionaris be- voetbal aan in de n van Hagenaar je Bakker. Op advies le commissie veilig- voetbalbezoek van mr. N.J.P. Giltay werd besloten de za- waar het de veilig- van de voetbalsup- en het laakbare op- n van de zogenaam- indalen aangaat, wat ieker aan te pakken. NVB denkt daartoe het aantrekken van de Bakker - hij heeft :oördinerende functie 1 eerste stap te heb- jezet en hoopt tevens fdoend antwoord te op de agressie de voetbalvelden. e Bakker is bijna drie ;n in 1 dienst van de en heeft als secretaris van het bureau veiligheid be taald voetbal - waarbij hij in zijn functioneren zal worden gesteund door een begelei dingscommissie onder voorzit terschap van Giltay Veth - de afgelopen periode benut om zich intensief te oriënteren. „Ik heb de laatste tijd veertien betaald-voetbalduels gezien", zegt hij. „En verder bezoeken gebracht aan besturen van clubs, politie-instanties, het ministerie van justitie, suppor- tersgroepen. Kortom, alle be trokkenen die ook maar iets met dit probleem hebben te maken". De Bakker, die gisteren tijdens een persconferentie op het sportcentrum in Zeist voor het eerst in de publiciteit trad. heft dan onmiddellijk de vin ger. „Let op", zegt hij. „De toe genomen agressie rond de voetbalvelden is een zeer groot probleem. Bijna niet op te los sen, zou ik bijna zeggen. Men mag op de korte termijn aan ook geen wonderen ..verwach ten. Wij gaan zoeken naar pre ventieve middelen, die op de lange baan resultaat moeten opleveren". De Bakker is aardig thuis in het veiligheidswerk. Als oud officier op de KMA te Breda en ex-werkneper van onder meer DSM en de Rotterdamse haven - waar hij verantwoor delijk was voor de veiligheid - werd hij door de KNVB tussen een respectabel aantal sollici tanten opgevist. Hij zegt ver der over het bureau veiligheid, dat onder meer bestaat dank zij subsidie-gelden van het mi nisterie van WVC: „Het be langrijkste is vooral het toe passen van een reglementswij ziging, die er in voorziet dat er verandering komt in de ac commodaties en organisatie' rond een wedstrijd". „Ten eerste", zegt De Bakker, die tijdens de eerste week van zijn nog korte dienstverband met eigen ogen getuige was van het bom-incident bij Ajax- FC Den Haag, „de accommo datie. Daar kan - genoeg aan worden gedaan. Om een voor beeld te geven. In het oude stadion van FC Utrecht waren altijd zestig politiemensen no dig om een volledig overzicht te houden. Bij het nieuwe Gal genwaard zijn dertig agenten voldoende. Minder agenten onder het publiek dus, en daar gaat vaak al een goede wer king van uit. Bovendien is dit een kostenbesparende ontwik keling". Vakken „Waar het de accommodatie verder betreft zou het best wel eens zeer wenselijk kunnen zijn de supporters van beide clubs vóór, tijdens en na de wedstrijd niet met elkaar te confronteren. En die zaak is bijvoorbeeld in het stadion op te lossen. Door middel van het plaatsen van hekken. Stop ze dus in aparte vakken. Ik weet dat het al vaak gebeurt, maar dit moet landelijk worden aan gepakt". „Dan de organisatie rond een wedstrijd. Hoe pak je zoiets aan? Het is, denk ik, belang rijk dat de clubs goed worden geïnstrueerd. Er moet één ie mand zijn die de zaken goed regelt, een bestuurslid bijvoor beeld. Die moet op de hoogte zijn van de geldende normen. Over dit onderwerp zal ik nog vele gesprekken gaan voeren. Met politie, justitie, enz. De KNVB heeft in deze dus een coördinerende functie. En daar kunnen de clubs dan hun voordeel mee doen". „Verder zullen we zeker gege vens gaan verzamelen. Als je iets coördineert en reglemen teert, zul je ook moeten rap porteren. Dank zij die ervarin gen zullen we ook weer wijzer worden. Verder zou het een goede zaak zijn binnen de sta dions regels vast te stellen: zo van je mag niet dit, of dat. Ook het nadrukkelijk fouille ren moet meer worden toege past. En iemand moet dan eventueel kunnen worden ge weigerd". „We moeten er naar toe", zegt De Bakker, „dat de pakkans van vandalen groot wordt. En de mogelijkheid dat ze worden vervolgd ook. Pas dan kun je Succes boeken, want dan treedt - om het even populair te zeggen - de schrik erin. Die agressieve groepen - ik heb ze zelf gezien - willen aandacht en willen de kans. Als je beide mogelijkheden wegneemt, ben je van het probleem verlost". De vraag blijft echter toch in hoe verre Rob de Bakker - met alle respect voor zijn werk - door gesprekken, coördine rende werkzaamheden enz, in staat is een ontwikkeling „die zijn kern vindt in de maat schappij" op te lossen. Mede commissielid mr. HA. van Brummen, officier van justitie, legt uit: „We werken in Rot terdam al enige tijd met het systeem van snelrecht. Dat loopt goed. Je moet de dader direct laten merken dat je er bij bent. Verder hebben we de meldingsplicht ingesteld. Een supporter wordt gedwongen zich tijdens uitwedstrijden van zijn club op het politiebureau te melden. Niet tijdens thuis wedstrijden, want dan moet je ze vasthouden en daar hebben we de macht niet voor". „Die meldingsplicht - vaak vergezeld van boetes en scha devergoedingen - werkt pri ma. Onlangs is een jongen tot vijftien wedstrijden „melden" NEW DELHI Joao Havelange, voorzitter van de wereldvoetbalfederatie (FIFA), heeft de West duitse bond (DFB) gevraagd zich als reserve be schikbaar te stellen voor de organisatie van het wereldbekertoernooi van 1986. Hermann Neuber- ger, de voorzitter van de DFB, heeft het verzoek van Havelange serieus in overweging genomen. Havelange, die tevens een balletje opwierp om voetbal op de komende Olympische Spelen maar te boycotten, voorziet grote problemen voor de organisatie van het WK-toernooi van 1986. Na het afzeggen van Colom bia. het aangewezen gast land, en Brazilië zal de FIFA bij het eerstvolgende con- gres% medio mei in Stock holm, moeten kiezen uit Mexico. Canada en de Vere nigde Staten. Havelange heeft weinig vertrouwen in de organisatorische kwalitei ten van die landelijke bon den. Bovendien zullen in die landen op korte termijn vele stadions aangepast, ver bouwd of nieuw gebouwd moeten worden. In Mexico bijvoorbeeld, waar in 1970 nog een wereldbekertoernooi werd gehouden, voldoen slechts vier stadions aan de eisen van de FIFA. Het is niet duidelijk of Have lange zijn opmerkingen over voetbal op de Spelen alleen maar deed om Los Angeles onder druk te zetten. Zoals bekend is de .problematiek rond al of niet amateurspe lers zowel in aanloop naar de Spelen als in het kwalifika- tietoernooi nog steeds niet opgelost. Vooruitlopend op een definitieve regeling is in middels bepaald dat alleen spelers die niet eerder in het kader van een WK-toernooi hebben gespeeld daarin mo gen uitkomen. Na het bekend worden van de reserve-rol van West- -Duitsland heeft ook Italië zich in de wandelgangen van het internationale voetbal opgeworpen als een alterna tieve organisator van het we reldbekertoernooi van 1986. Italië organiseerde in 1980 de strijd om het Europees lan- 'denkampioenschap. veroordeeld Dat wordt als zeer vervelend ervaren. Meer nog dan een korte straf, die zo weer over is. Dit zijn slepende zaken hoor. vijftien wedstrij den". De suggestie dat er deson danks misschien toch wat strenger zou moeten worden gestraft, wordt moeiteloos om zeild. Terwijl Rob de Bakker met (een veelbetekende?) glimlach zijn stoel verschuift, zegt het óók aanwezige sectie- bestuurslid betaald voetbal mr. Cees van den Berg: „Dat is een zaak van de rechters. Die ken nen hun verantwoordelijkhe den. De KNVB heeft hier niets over te zeggen en heeft die middelen ook niet". Rob de Bakker weet in ieder geval dat hem een zware taak wacht. De commissie is in principe voor drie jaar subsidie toegezegd en tot '86 zal hij ze ker functioneren. Verder zal hij zo hard mogelijk aan zijn eigen ontslag moeten gaan werken. Immers, als de rellen zijn uitgebannen, kan Rob de Bakker vertrekken. DENNIS MULKENS ÜCRADE AZ'67 jt gisteravond de buit, ;elijkspel, al binnen bben in het inhaal- ititieduel tegen JC in Kerkrade. De laarders hadden ech- miten John Eriksen ;end. Nauwelijks ig seconden voor het Ignaal van scheids- r Van Swieten loste een uit schijnbaar Treytel via de lange hoek in het net belandde. Ter wijl Roda JC feest vierde, stortten de teleurgestelde spelers van AZ '67 zich op de soppige grasmat. Een zeker lijkend gelijkspel, met volledig behoud op de kansen voor Europees voetbal, was alsnog ver speeld. 6500 kijkers zich geen mo ment behoefden te vervelen. Na een aarzelend begin, waar in AZ enige scoringskansen kreeg, ontworstelde Roda zich aan de druk van de bezoekers en begon aan een offensief dat een uur zou duren. De thuis ploeg kreeg tal van mogelijk heden te scoren, maar de ploeg uit Kerkrade toonde zich meester in het missi kansen. Tegen het einde, toen de ver lossende treffer uitbleef en de krachten opraakten, kregen de Alkmaarders weer iets meer greep op het duel. AZ domi neerde niet, maar leek een gelijkspel verzekerd. Tot dat moment van Eriksen. Trainer Eykenbroek wachten moeilijke dagen. Door de ne derlaag is AZ achterop geraakt in de race om Europees voet bal. Het herstel kan even op zich laten wachten. In de laat ste vier wedstrijden heeft de Alkmaarse formatie geen doel punt meer gemaakt. Roda JC - AZ '67 1-0 (0-0): 90 Erik sen 1-0. Scheidsrechter Van S\ Toeschouwers: 6500. Gele kaart: De gens (Roda JC). Roda JC: Smits; Van de Ven. De gens, Ehlen, Hanssen; Calderwood, Marijnissen, Van Geel; Hofman, Rae- ven (Schenk), Eriksen AZ '67: Treytel; Van der Meer, Filip- po, Hovenkamp, Steinmann, Arntz, Tol, Jonker (Anema); Gaasbeek, Ta- lan. Tiktak. ian heeft met deze poging geen succes, in de laatste minuut scoort Eriksen wel voor Roda JC tegen AZ '67. Sportwereld ROTTERDAM Mario Been heeft zijn contract met Feye- noord verlengd met een jaar. Verder heeft Feyenoord Frank van der Kleij aan de se lectie toegevoegd. Deze acht tienjarige speler komt tot het einde van dit seizoen uit voor de zaterdagamateurclub Quick Boys uit Katwijk. UTRECHT FC Utrecht heeft woensdag een tweejarig contract afgesloten met John van Loen. Voor de achttienja rige speler van UW had ook AZ '67 belangstelling. Beide verenigingen boden hetzelfde contract, waarna Van Loen koos voor de Utrechtse eredi visieclub. Racekalender Zandvoort '83: Int. Paasraces 23 april Clubraces 14/15 mei Historische Zandvoort Trophee 23 mei Int Pinksterraces 29 mei Motor- en autoraces 4 juni Clubraces 11/12 juni Truck Power Festival 19 juni Trophy of the Dunes (gratis) 10 juli Motor- en autoraces 17 juli Int dragster weekend 31 juli Jubileumraces 6/7 aug Zandfestival 14 aug. ADAC Noordzee Cup 21 aug. Motor- en autoraces 28 aug. Grand-Prix van Nederland 18 sept. Finaleraces (gratis). Dit beeld zal het circuit van Zandvoort dit jaar weer opleveren: veel wagens op de baan en hopelijk veel publiek er om heen. ZANDVOORT Het ra ceseizoen op het circuit van Zandvoort gaat op 4 april aanstaande, Tweede Paasdag, weer van start. En met die internationale paasraces begint de Ce- nav, de exploitant van het circuit, aan een uiterst druk seizoen, waarin het aantal wedstrijden en ne venactiviteiten verder is opgevoerd om zoveel mo gelijk uit de kosten te ko men. En hoewel de verzo pen baan er gistermiddag bij de presentatie van het racejaar '83 niet erg uitno digend uitzag, was het verhaal dat circuit-direc teur Jim Vermeulen af stak, van een hoopgeven de rooskleurigheid. Zand voort lijkt als autosport- stad een herboren leven te kunnen gaan leiden. Vorig jaar werd het circuit dor twee grote problemen ge plaagd: in plaats van geld had men schulden en milieuvrien delijke figuren in wijkgroepen en overheden hadden de deze zomer 35 jaar oude race-baan bijna de das omgedaan. De po litiek is het circuit plotseling weer gunstig gezind, alleen de schuldenlast is op dit moment nog niet helemaal wegge werkt. „Maar", vertelde Jim Vermeulen, „het circuit wordt dit jaar optimaal benut. Op en kele dagen na is het 25 a 26 dagen per maand verhuurd voor allerlei activiteiten van vele soorten bedrijven en or ganisaties. Dat bewijst dat men vertrouwen in ons heeft. Dat vertrouwen is er ook van de kant van de televisie, sponsors en merken. Importeurs loven auto's uit in de door hen ge steunde nieuwe klassen om de Austin Metro Cup en de Toyo ta Corolla Trophy. Wat de wedstrijddagen betreft, daar voor verwachten wij dat 300.000 betalende bezoekers haalbaar moeten zijn. Dat aan tal is nog los van de twee race festivals op 19 juni en 18 sep tember, waarvoor gratis toe gangsbiljetten worden ver spreid via het bedrijfsleven. Vorig jaar was er één zo'n fes tival en dat trok 40.000 men sen. Wat de Grand Prix op 28 augustus betreft, beginnen we met formule 1-baas Ecclestone van de FOCA met een schone lei: dus geen schulden Deze wedstrijd staat definitief op de kalender en is voor de komen de jaren ook verzekerd". Men kan het zich nu zelfs per mitteren om de toegangsprij zen tot de Grand-Prix met zo'n 25 te verlagen Over de nieuwe Wet geluidhinder zei Vermeulen: „We hebben nu een eenvoudige demper laten ontwikkelen die de uitlaten van de meeste auto's binnen het toegestane aantal decibel houdt. Zo'n demper kost maar veertig gulden. Voor de for mule 1-wagens zal echter een speciale ontheffing van de Wet geluidhinder noodzakelijk zijn". Wat de Cenav niet in eigen hand heeft is het weer en daarmee h^t werkelijke aantal bezoekers. Zelfs het meest am bitieuze activiteitenpakket (dit jaar met stunts, een popfesti val. een strand-circuitrace, een omvangrijke talentenjacht en speciale dagbezoeken voor groepen die een keer zelf in een race-auto willen zitten, enzovoorts) kan letterlijk in het water vallen. Of het sei zoen succesvol verloopt is daarom ook dit jaar weer een kwestie van duimen en geduld oefenen, met op 4 april de eer ste indicatie. HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7