0 oogheemraadschap wijst kritiek EBR van de hand lartchirurg Dirksen ist genoegdoening van AZL en universiteit i§*£eidóe2ouocwit EIDEN £cidóc6ou*a/nt Auto over de kop Politie wil 's avonds meer slepen )VER MILIEU-EISEN NIEUWE CENTRALE Leiden: 30 kmu nader uitwerken TANDHEELKUNDIGE VOORLICHTING LAAT TE WENSEN OVER Leerlingen RIO op wintersport DONDERDAG 24 MAART 1983 PAGINA 3 'rijzen mensa weer verlaagd LEIDEN Met het verlagen van de maaltijd- hrijzen in de mensa hoopt de universiteit de 'udenten weer achter de eettafel terug te krij- >n. Na de flinke prijsverhoging van 1 januari p het bezoek aan de mensa niet met de ver dachte zes procent maar met achttien procent daald. De omzet daalde daardoor zodanig dat mensa in financiële problemen is gekomen. aandrang van het Centraal Orgaan Studen tenvoorzieningen en de Leidse universiteits- iad, heeft het universiteitsbestuur besloten de •ijsverhoging van januari te halveren. Studen- •n betalen per 4 april voor een hoofdmaaltijd Jier gulden veertig (dat was vier gulden vijfen- fventig). Voor een complete maaltijd moet nu jjf gulden veertig neergeteld worden (was vijf vijfenzeventig). Ten opzichte van vorig jaar komt dit neer op een prijsverhoging van de hoofdmaaltijd van veertig cent. De complete maaltijd is ten opzichte van vorig jaar vijfenze ventig cent duurder geworden. De halvering van de prijsverhoging is ingesteld mede uit zorg voor het welzijn van de student. Collegelid Vermeer: „Uit navraag bleek dat de studenten de afgelopen maanden niet naar an dere goedkopere mensa's zijn „gevlucht", maar thuis zijn gaan eten. Velen van hen eten naar onze mening thuis niet, of minder en dus slech ter, om geld voor hun studie te kunnen uitspa ren. Ze blijken dus liever hun leeshonger te stillen. We hopen met de prijsverlaging de stu dent weer terug komt naar de mensa om ook zijn echte honger te stillen." Vrachtauto ramt Vlietbrug LEIDEN Een vrachtwagen met op legger heeft gisteren de 2e Vlietbrug aan de Vlietweg geramd en een schade van tien- a twintigduizend gulden aangericht. De be stuurder van de wa gen is doorgereden en nog spoorloos. De vrachtwagen was te breed voor het smalle bruggetje. De leunin gen werden vernield en ook een muurtje liep schade op. LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar is gisteravond met een wondje aan zijn hand naar het AZL overgebracht, na dat hij met zijn auto op de Hooigracht over de kop was geslagen. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt we gens rijden onder invloed. Het ongeluk gebeurde om tien uur. De man probeer de met zijn auto een overstekende hond te ontwijken, de auto raakte in een slip en nadat de Leidenaar de macht over het stuur verloor, sloeg de auto over de kop. De auto ramde een geparkeerde auto, deze schoot door en ramde een boom en een parkeermeter. De auto van de Leidenaar en de parkeermeter werden geheel vernield, de geparkeer de auto werd zwaar beschadigd. LEIDEN De politie is van plan 's avonds meer auto's weg te gaan slepen. Het gaat met name om auto's die staan ge parkeerd op parkeerplaatsen die zijn bestemd voor invali den. De politie heeft de indruk dat het verbod om daar te par keren 's avonds op grote schaal wordt overtreden. Gisteravond werden op de Beestenmarkt twee auto's weggesleept, die stonden geparkeerd op invali- denplaatsen. EIDEN Het Hoog- lemraadschap Rijnland niet erg onder de in- uk van de kritiek van Energiebedrijf Rijn- ïid (EBR) op de eisen die steld worden ten aan- ?n van het lozen van >el water. Het hoog- emraadschap meent dat landelijke normen wor- in gehanteerd en dat nn het EBR „dus geen 11 redelijke voorwaarden e orden opgelegd". Het EBR is van plan een nieu we electriciteitscentrale te bouwen aan Langegracht. On danks de stadsverwarming zal er toch water gebruikt moeten worden om de installaties te koelen en het water weer lo zen. Het hoogheemraadschap de instantie die een lozings vergunning moet afgeven heeft daar geen bezwaar tegen, maar stelt eisen die voor het EBR niet aanvaardbaar zijn. Volgens het EBR zou het ge volg zijn dat een miljoenen kostende koeltoren gebouwd moet worden, die zijn geld nooit opbrengt. Het hoogheem raadschap eist onder meer dat de temperatuur van het water op het lozingspunt niet meer dan 3 graden hoger is dan op het punt/waar het water uit de gracht wordt gehaald. Het EBR wil een maximum tempe ratuur van het water in de gracht van 30 graden, terwijl het hoogheemraadschap niet verder wil gaan dan 25 gra den. Het EBR heeft het hoog heemraadschap al met een be roep bij de Kroon gedreigd, maar het hoogheemraadschap is niet plan zich iets van die dreiging aan te trekken. „We zien wel als het zover komt. Wij menen dat we zeer redelijke eisen stellen", zegt M. Heinsdijk, het hoofd van de afdeling chemie en technolo gie van het hoogheemraad schap. Volgens het EBR zijn de eisen van het hoogheemraad schap onredelijk, omdat ze nergens anders in Nederland aan electriciteitscentrales zou den worden opgelegd. „Onze normen zijn gebaseerd op voorlopige richtlijnen van de ABK, een club waar onder meer de ministeries van eco nomische zaken en verkeer en waterstaat en de samenwer kende electriciteitsbed rijven in zitten. Die normen gelden, voor electriciteitscentrales die aan een rivier of een meer lig gen. Bij een centrale die aan een gracht ligt, moet je het mi lieu nog beter in de gaten hou den het lozen heeft een gro tere invloed omdat de hoe veelheid water waar het in te recht komt kleiner is en je moet dus wat strenger zijn", aldus Heinsdijk. Hij stelt dat het milieu te zwaar belast zou worden wanneer het EBR zijn zin zou krijgen. „Er zou grote schade aangericht worden aan organismen in het water. De normen die we nu hanteren zijn al een compromis tussen economie en milieu". Ook in de verenigde vergade ring van het hoogheemraad schap werd gisteren gezegd dat het hoogheemraadschap voet bij stuk moeten houden. Zo zou het aantal algen met drie tot veertig maal toe kunnen nemen als het EBR zijn zin zou krijgen. „Zo iets kunnen we echt niet aanvaarden", werd opgemerkt. SIDEN Dr. Th. Dirk- tn eist vanmiddag voor et ambtenarengerecht moegdoening van het JL en de Rijksuniversi- it Leiden. De heer Dirk- was als thorax-chirurg irkzaam op het Acade- sch Ziekenhuis. In juli 80 werd hij geschorst. >lgens het AZL en de iversiteit zou de heer I rksen fouten hebben maakt tijdens een ope- eltie. Het Medisch Tucht- njllege achtte de heer jj rksen echter niet schul- dlDe schorsing werd in 82 opgeheven. De heer g rksen mocht echter niet nin het werk; hij werd :»et buitengewoon verlof ^stuurd. De chirurg is Ij, g met verlof. Ie SI zitting van het ambtena- (I] igerecht is meestal open ly ar. Het AZL en de universi- t hebben echter om een zit- g g achter gesloten deuren ge daagd. Het argument van het L en de universiteit is, dat tijdens de behandeling van de zaak over patiënten en ope raties wordt gepraat. Om de privacy van de patiënten te beschermen, willen zij een be sloten zitting. De heer Dirksen wil echter een openbare zit ting. Volgens hem wordt er niet over patiënten gepraat. „Ik heb niets te verbergen, het AZL en de universiteit des te meer," aldus de chirurg. Van middag tijdens de zitting be paalt rechtbankvoorzitter mr. J. Haasnoot of men al dan niet achter gesloten deuren verder gaat met de behandeling van de zaak. Tussen de heer Dirksen en de afdeling Thorax-chirurgie van het AZL ontstonden in 1979 moeilijkheden. Daarom werd een geschillencommissie in het leven geroepen. Deze commis sie bracht in november 1979 rapport uit. Naar aanleiding van dit rapport werden de werkzaamheden van de heer Dirksen nader bepaald. Hij verloor zijn functie als chef de clinique. Tegen dit besluit te kent de heer Dirksen vanmid dag bezwaar aan. In 1980 werd de heer Dirksen geschorst. Hij zou fouten heb ben gemaakt bij operaties. De FONA-commissie (klachten commissie van het AZL) be vestigde dit. Door de Inspec teur voor de Volksgezondheid werd tegen de heer Dirksen een klacht ingediend bij het Medisch Tuchtcollege. Hem werd toebrengen van zwaar li chamelijk letsel door schuld ten laste gelegd. Dit college wees de klacht van de inspec teur af. Ook tegen het rapport van de FONA-commissie maakt de heer Dirksen van middag bezwaar. Inmiddels waren het AZL en de Universiteit begonnen met het in gang zetten van de ont slagprocedure van de heer Dirksen. Men achtte de chi rurg onbekwaam en onge schikt voor het uitoefenen van het vak van thorax-chirurg. Op 28 mei moest de procedure echter worden stopgezet, de schorsing van de heer Dirksen werd zelfs opgeheven. De chi rurg mocht echter niet aan het werk, hij werd voor onbepaal de tijd met verlof gestuurd. Ook tegen dit besluit tekent de heer Dirksen, die nog steeds met verlof is, vanmiddag pro test aan. Wethouder Peters helpt de leerlingen van de Juliana- school een handje op het Looiersplein. Leidse jeugd druk in de weer tijdens boomplantdag LEIDEN De gemeente Lei den is gisteren enkele honder den bomen en enige duizen den struiken rijker geworden. Het was gisteren namelijk de nationale boomplantdag. Een 'paar honderd leerlingen van verschillende Leidse scholen hadden de kaplaarzen aange trokken om vaak in hevige re genval het prille groen her en der in de gemeente te planten. Er werd gisteren al vroeg be gonnen door de kinderen van de Heilig Hartschool en de Ko ningin Wilhelminaschool met het planten van bomen en struiken in het Kooipark en de Parkstraat. Even later gingen de leerlingen van de St. Jo- sephschool, Het Carillon, De Manse en de Lucas van Ley- denschool aan de slag in het nieuwe polderpark Crones- teyn. De bomen op het Lop- senpleintje in de Transvaal- buurt werden door kinderen van het buurthuis „Het Mie rennest" geplant en in het He- rengracht/Zijlsingelgebied de den de leerlingen van de Ko ningin Julianaschool en ande re kinderen in de buurt dit. Vorige week bezocht een werknemer van gemeentewer ken de scholen om voorlich ting te geven over het planten van bomen. Ook in de biolo gieles besteedde men extra aandacht aan allerlei weten- waardigheden over bomen. Blues Trio Het Leids Blues Trio treedt morgenavond op in het zoldercafé van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De band bestaat uit Onno Voorhoeve (gi taar, zang), Luc Stafleu (bas) en Dirk van Peype (har monica, zang). Het optreden begint om half elf. The Footnotes De formatie PS the Footnotes verzorgt komend week einde twee optredens in Leiden. Morgenavond speelt de band vanaf negen uur in café De Oude Vest en zondag treedt de groep op in The Jam aan de 2e Binnenvestgracht ('s middags om twee uur) en in de Twee Spieghels aan de Nieuwstraat ('s avonds om negen uur). De formatie bestaat uit Paul Solleveld (zang. gitaar, toetsen). Jan Kortman (basgitaar, backing-voacals). Hans Stoop (gitaar, toetsen, backing-vocals) en Thijs Kruijt (drums). De groep maakt popmuziek in de ruimste zin van het woord. Filmhuis LVC In het Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt mor gen- en zaterdagavond de film 'Casablanca' van Mi chael Curtiz gedraaid. De hoofdrollen in deze film, die op beide avonden om kwart over negen begint, worden gespeeld door Humphrey Bogart en Ingrid Bergman. Dinsdagavond wordt de Fins/Zweedse vrouwenfilm 'Het Afscheid' van Tui ja Maija Niskanen vertoond. De voorstelling begint om acht uur. Kinderkledingbeurs In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt zaterdag een kinderkledingbeurs gehouden. Men kan de kleding morgenavond tussen zeven en negen uur inleveren. Zater dag volgt de openbare verkoop, van elf tot twee uur kan men kinderkleding (in de maten tot en met 176) kopen. Dertig procent van de opbrengst is bestemd om de kosten van de beurs te dekken, de rest van het geld komt ten goe de aan peuterspeelzaal „Knuffel" van clubhuis Matilo. Heilig Vormsel Bisschop Simon is dient zaterdagavond in de Herensin gelkerk het Heilig Vormsel toe. Deze heilige mis be gint om zeven uur. De dienst wordt muzikaal en vo caal ondersteund door The Lord Folks. Toneelcursus Pluisje Er is nog plaats op de toneelcursus van Theater Pluisje. Voor kinderen van vier tot en met acht jaar oud worden de lessen op donderdagmiddagen van half vijf tot half zes gegeven. De jeugd van acht tot en met twaalf jaar oud heeft op dinsdagmiddagen van half vijf tot half zes les. Kinderen van twaalf tot en met zestien jaar oud hebben op vrijdagavonden van zeven tot acht uur toneelles. De lessen worden gegeven in het Wachtgebouw naast de Morspoort. Deelname kost per les drie gulden, de oudere kinderen moeten f4.50 betalen. Meer inlichtingen bij Liesbeth Hui- berts, telefoon 211897. Hergebruik papier Het LAK begint een cursus "Van, met en over papier", georganiseerd door de sector Beeldende Kunst. In deze cursus wordt papier hergebruikt, onder meer krante-, computer- en tekenpapier. Op traditionele manier wordt „nieuw" papier gemaakt. Zelf papier maken met een eigen watermerk, bijvoorbeeld het eigen brief papier. Ook kan er een boekje samengesteld, worden dat op een Japanse manier wordt gebonden. Het leuke van deze manier van papier maken is, dat het vrij sim pel is en dat men er weinig voor nodig heeft. Er wordt begonnen met het belangrijkste gereedschap zelf te maken: het schepraam. De cursus bestaat uit tien les sen van elk twee uur. De eerste heeft plaats op maan dag 28 maart van acht tot tien uur. De kosten voor deelname bedragen f57,50 en f15 LA K-lid maatschap. Voor inlichtingen en aanmeldingen: telefoon. 071- 124890. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 ei en 15.00 uur. teletoonnr. 071-122248 en l nabezorgd. s kleine moeite vein het aanbrengen tran een nieuwe abonnee voor deze ant wordt nu graag beloond met een replica van het vertederende chepseltje ET, uit de gelijknamige film.i Noteer m.i.v. I van de Leidse Courant rostcode/Plaats_ ais nieuwe abonnee ètaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Btuur een ET naar: Postcode/Plaats_ Telefoon [Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - paar: Leidse Courant, antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag LEIDEN Voordat de maximum snelheid van 50 naar 30 km/u in Leiden verlaagd wordt, dient een uitgebreid plan gemaakt te worden over benodigde voorzieningen en de fi nanciële consequenties er van. Staatssecretaris Scherpen huizen (verkeer) besloot vorige week ge meenten vanaf 1 april de mogelijkheid te geven de maximum snelheid te ver lagen. Zeker is dat deze datum in Leiden niet ge haald wordt. Het collegeprogram van het Leidse stadsbestuur kondigde al aan „dat er initiatieven zul len worden genomen om de maximum snelheid in woonge bieden (inclusief de binnen stad) te verlagen". Hoofd ver keerszaken van de gemeente Leiden, G. Aletrino, ziet aan een dergelijke maatregel nog wel wat haken en ogen zitten. Zo bepaalde de staatssecretaris dat wegen waar niet sneller dan dertig mag worden gere den, herkend moeten kunnen worden zonder dat daarvoor een verkeersbord nodig is (hoewel er wel borden ge plaatst zullen worden). Vol gens Aletrino zullen straten daarom opnieuw ingericht moeten worden en zo nodig van verkeersdrempels worden voorzien. „Ik begrijp dan ook' niet zo goed wat de minister heeft bedoeld met de opmer king dat de aanpassing van wegen niet zoveel geld zal gaan kosten", aldus Aletrino. Andere knelpunten zijn dat het openbaar vervoer geen na deel van de maatregel mag on dervinden en de plaatsing van verkeersborden die de maxi mum-snelheid aangeven. „Het lijkt ons niet verstandig om op de hoek van elke straat een bord te plaatsen, dat zou een chaos worden. Wij hebben in het overleg met het rijk geop perd zöne-borden te plaatsen die voor een hele wijk de maximum-snelheid aangeven. Een ander systeem zou kun nen zijn om alleen aan de we gen waar 50 gereden mag wor den bijvoorbeeld Lammen- schansweg en Willem de Zwij gerlaan een bord te plaat sen. Want het zal er op neer komen dat we meer wegen met een maximum-snelheid van 30 dan van 50 krijgen", al dus Aletrino: „We kunnen nu natuurlijk wel verschillende weggetjes aanwijzen waarop niet harder dan 30 gereden mag worden, maar het lijkt mij toch zinniger om voor heel Leiden één plan te maken". LEIDEN Veel personen hebben vragen op tandheel kundig gebied. De meesten gaan over hetgeen tandartsen nu precies doen. De antwoor den die op deze vragen wor den gegeven blijken voor de vragenstellers niet bevredi gend te zijn. Bovendien sluit de algemene tandheelkundige gezondheidsvoorlichting, die door allerlei organisaties wordt gegeven, niet aan op vragen die bij patiënten leven. Dit blijkt uit het onderzoek naar de behoefte van de Ne derlandse bevolking aan tand heelkundige gezondheidsvoor lichting. Dit onderzoek is in opdracht van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur uitgevoerd door de Werkgroep Voorlichtingskun de en Tandheelkundige Ge zondheidszorg bestaande uit dr. M.A.J. Eijkman (tandarts, Vrije Universiteit Amster dam), drs C.B.M. van Riel (voorlichtingskundige. vak groep andragologie Rijksuni versiteit Leiden) en R.J. van Dijk (doctoraal student sociale psychologie, Rijksuniversiteit Leiden). Uit het onderzoek blijkt verder dat de voorlich ting vooral gegeven wordt over preventieve onderwer pen. Kinderen tot 12 jaar krij gen daarbij de meeste aan dacht. Ook blijkt dat men zel den zijn vragen op tandheel kundig gebied stelt aan de Consumentenbond, de univer siteiten, het Ivoren Kruis (een landelijke organisatie met cir ca 4000 tandartsleden en met voorlichting als hoofdtaak) en de Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Tand heelkunde. De tandarts blijkt de informatiebron bij uitstek. De wintersporters in afwachting van de bus bijeen in de hal van de school aan de Leidsedreef. LEIDERDORP Leerlingen en leraren van het Rijnlands Instituut voor het Onderne mersonderwijs (RIO) vertrok ken gisteravond voor een win tersportvakantie per touring car naar Oosténrijk. Het gezel schap van ruim negentig per sonen werd bij de school aan de Leidsedreef uitgezwaaid door familie en kennissen. Als alles zonder problemen verloopt, dan is het gezelschap, dat over twee bussen is ver deeld, vanochtend in het Oos tenrijkse Zeil am See gearri veerd. De leerlingen (17, 18 en 19 jaar oud) en zes begeleiders verblijven in pensions in het plaatsje Thummersbach. Wat de sneeuw betreft zijn er wel enkele moeilijkheden. Het is momenteel vrij warm in Oos tenrijk en men moet daarom de hoog gelegen ski-pistes (bo ven 1500 meter) opzoeken om te kunnen skiën. De groep blijft tien dagen in Oostenrijk. Op Goede Vrijdag (1 april) worden de winter sporters weer in Leiderdorp terug verwacht. Het is dit jaar voor de vierde keer, dat leer lingen van het RIO op winter sport gaan. Het grootste deel van de kosten wordt door de leerlingen zelf opgebracht. Elke leerling betaalt 555 gul den van de school krijgen de scholieren een kleine subsidie.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3