At ^rote hongersnood nil joenen mensen in voor Sahel iteagan teleurgesteld in „ondankbare" Rios Montt CaidaeSouocmt Mitterrand kondigt ïarde maatregelen aan Sovjet-Unie bedreigt vitale belangen VSr Voor opstellen defensienota Amerikaanse studie nodig Duits kabinet wil met premies aantal buitenlanders verminderen WASHINGTON NEEMT AFSTAND VAN REGIME IN GUATEMALA Staat van beleg in Guatemala opgeheven Kom naar de grootste woning van Nederland! gtar nLi-imh WR«I BUITENLAND DONDERDAG 24 MAART 1983 PAGINA 13 ithanasiadis legraven jnder grote belangstel- ig werd gisteren de vo- ae week zaterdag ver- oorde hoofdredacteur eorge Athanasiadis in jn Griekse vlag gehulde oodskist uit de kathe- raal in Athene gedra- en. Meer dan 60.000 rieken woonden de be- afenis van Athanasiadis Hij werd vorige week terdag door een mili- nte splintergroepering nageschoten. omdat in zijn rechtse dagblad positief over het riekse leger geschreven ju hebben. Jongen stuurde bombrief naar Thatcher LONDEN De Britse politie heeft gisteren een 14-jarige jongen in staat van beschuldiging gesteld, omdat hij vorige week een bombrief zou heb ben gestuurd aan premier Thatcher. Een woordvoerder van Scotland Yard liet weten, dat gisterochtend een huiszoeking bij de jongen was verricht en dat hij vervolgens in staat van beschuldiging werd ge steld. Gisteren werd op het kantoor van de Briste anti-kernwapenbewe ging een bombrief onschadelijk ge maakt. Bij de bombrief werd een briefje gevonden, waarin als afzen der werd genoemd het .Engelse Be vrijdingsleger", een tot dusver onbe kende organisatie. V-raad bespreekt inval in Nicaragua NEW YORK De Veiligheidsraad is van middag in spoedzitting bijeengekomen om de toestand in Nicaragua te bespreken. De zitting, die gisteravond had moeten begin nen maar werd verdaagd, was aangevraagd door de Nicaraguaanse regering, nadat zon dag Somoza-aanhangers vanuit Honduras het land waren binnen gevallen. In het noorden van Nicaragua woeden hevi ge gevechten tussen de door.de Verenigde Staten gesteunde Somoza-aanhangers en troepen van het Nicaraguaanse leger. De Ni caraguaanse onder-minister van buitenland se zaken, Tinoco, heeft gisteravond de VS opgeroepen „de geheime oorlog, die de rege ring-Reagan tegen ons voert, te doen ophou- Poolse regering gewijzigd WARSCHAU De Poolse autori teiten hebben gis teren het kabinet op vier belangrij ke plaatsen gewij zigd. Die wijziging is met veel voor behoud door het parlement aan vaard. Het betreft de portefeuilles van landbouw, be stuurszaken, ar beid en lonen, als mede grondstof fen. „Joeri Andropov in ziekenhuis" WASHINGTON Hel Amerikaanse dagblad de Washington Post meldde vanochtend dat de Russische partijleider Joeri Andropov sinds vorige week met nier klachten in het ziekenhuis ligt. Volgens de Washington Post, die welingelichte en diplo matieke Russische kringen aanhaalt, baart Andropovs toestand geen zorg. Hij zou lijden aan een chronische nierontsteking die hem pe riodiek verplicht tot rusten en een streng dieet. Libanon stelt ultimatum aan Israël BEIROET Libanon heeft Israël laten we ten. dat zaterdag 2 april de uiterste datum voor Israël is om positief te reageren op voor stellen tot terugtrekking van zijn 30.000 man troepen van Libanees grondgebied. Dat heeft Radio Beiroet gisteravond bekendgemaakt. De radio zei dit te hebben vernomen van re geringszijde. „Als Israël een negatief ant woord geeft zal Libanon andere alternatieven hebben binnen het initiatief van president Reagan", aldus Radio Beiroet. De speciale Amerikaanse gezant voor het Midden-Oosten, Habib, is met het nieuwe Libanese standpunt teruggekeerd naar Israël. Gisteren had hij de Libanese president Gemayel laten weten, dat Israël niet van plan is zijn troepen uit Liba non terug te trekken. het buitenland gedaan. Omdat de aanhoudende droogte zich ook in andere Sahellanden voordoet, kunnen dergelijke - rampzalige gevolgen van de m van de grote droogte nieuwe droogte ook voor Se- de Westafrikaanse staat negal, Mauretanië, Oppervolta, Nigeria en Tsjaad worden ver wacht. De tegenvallende neer slag in de regentijd van vorig jaar is volgens de Utrechtse ize zal vergelijkbaar zijn onderzoekers, A. Harts-Broek- it de grote ramp in de huis en G. Tempelman, de voornaamste oorzaak van de geringe voedselopbrengst in Mali. Zij verwachten in de ko mende drie maanden, wan neer de bevolking door de schaarse voedselvoorraden heen zal zijn, de grootste pro- heeft inmiddels al ver- blemen. OTTERDAM Twee ederlandse geografen, e een onderzoek hebben gesteld naar de gevol- ali, voorspellen voor dit een grote hongers- iod onder de bevolking. ginjaren '70, die in het ïhele Sahelgebied het le- »n kostte aan naar schat- ig 200.000 mensen en 3,5 iljoen stuks vee. het waterpeil in de rivieren de Niger en Bani ver achtergeble ven bij de verwachtingen. Daardoor liepen grote delen van de binnen-delta niet of nauwelijks onder. Bovendien was de overstroming van ui terst korte duur. Voor de land bouw, veeteelt en visserij is dit volgens de Utrechtse onder zoekers zonder meer rampza lig te noemen. Het gevolg is dat de akkerbouw op de droge gronden slechts vijftig tot zes tig procent van de aanvanke lijk voorspelde oogst zal ople veren. Dit is ongeveer even veel als in de grote droogtepe riode tien jaar geleden. De vooruitzichten voor de rijstverbouw zijn uiterst som- eker. om voedselhulp aan Door de geringe regenval is ber. Op de helft van de rijst velden kwam- het zaad door het uitblijven van de regen niet op. De rijstoogst van dit jaar zal niet meer dan 600 a 900 kilogram per hectare be dragen tegen een gemiddelde van 1100 kilo per hectare in normale jaren. De veeteelt zal dit jaar grote verliezen lijden. De veestapel zal met 15 tot 20 procent worden uitgedund. In de rampzalige periode van 1972-1973 verloor Mali 23 pro cent van haar vee. Door de nieuwe droogte zijn grote kud- de's naar de binnen-delta ge trokken. Naar schatting bevin den zich ongeveer twee mil joen runderen, schapen, geiten en ezels in deze streek. Zij ko men veelal van ver verwijder de streken, zelfs uit Maureta nië. Hierdoor wordt een grote aanslag gedaan op de water en voedselvoorraden in de binnen-delta. Een oplossing moet volgens de twee geografen worden gevon den in kleinschalige verbete ringen. De Sahel-landen moe ten het niet zoeken in geldver slindende irrigatieprojecten en de aanschaf van moderne technologie. Gestreefd zal moeten worden naar verbete ringen in de landbouwmetho den van de kleine boeren en veetelers. Daarbij zal gebruik moeten worden gemaakt van aangepaste technologie en deelneming van de bevolking door het gezamenlijk dragen van verantwoordelijkheid en risico. Deze koe is van de honger en dorst bezweken. Dit beeld dat tien jaar geleden de hongersnood in de Sahel-landen schetste wordt weer actueel, nu daar opnieuw ernstige voedsel- en drinkwater problemen zijn ontstaan als gevolg van het uitblijven van regen val. VRIJS President Francois itterrand heeft gisteravond ?en directe uitzending van Franse televisie verklaard t de nieuwe regering van emier Pierre Mauroy werkt in economische maatregelen er voor moeten zorgen dat reusachtige tekort op de ildelsbalans van Frankrijk nen twee jaar verdwijnt, inflatie moet afnemen tot peil in de voornaamste «den waarmee Frankrijk ndel drijft. Mitterrand gaf erigens geen bijzonderhe- n. Hij zei dat de nieuwerege- 2 ïg er vrijdag over beraads laagt en dat het plan 6 april aan de Nationale Vergadering wordt voorgelegd in de vorm van een motie van vertrou wen. In politieke kringen wordt hieruit opgemaakt dat de maatregelen hard zullen aankomen. Mitterrand zei dat hij het hele land wil mobiliseren voor steun aan bezuinigingen op de overheidsuitgaven en bevorde ring van de export. Behalve de verdwijning van het handels tekort en de verlaging van de inflatie beoogt de nieuwe rege ring bevordering van de werkgelegenheid, steunverle- De Franse president Mitterrand stelde gisteren in het Elysee zijn nieuwe regering aan de pers voor. Rechts op de voorgrond naast Mitterrand staat premier Mauroy. ning aan bedrijven die voor worden aangemoedigd en er export werken, sanering van komt een programma voor de sociale voorzieningen en verbetering van de opleiding herstel van het evenwicht op van jongeren, zo deelde de de begroting. Het sparen zal Franse president mee. 'ervolg van de voorpagina) ASHINGTON In zijn rede beschuldigde Reagan de Sovjet- nie ervan zijn militaire invloed uit te breiden op een wijze, die vitale belangen van de Verenigde Staten rechtstreeks be- eigt. Behalve luchtfoto's, waarvan er drie tot dusver geheim aren, toonde Reagan grafieken om aan te geven hoezeer de jssische wapenproduktie de Amerikaanse in de laatste acht ar heeft overvleugeld. ij verklaarde daarbij evenwel met nadruk dat over de vermin kt ring van de huidige wapenarsenalen met Moskou verder on- rhandeld zal worden. De Westeuropeanen gaf hij de verzeke ring dat de afschrikking met strategische aanvalswapens ge handhaafd blijft. Waarschijnlijk zal Reagan volgende week een nieuw voorstel doen ten aanzien van de stationering van kern raketten in Europa. Reagan hekelde in zijn rede de voorstanders van onderhandelin gen over een wederzijdse bevriezing van de Amerikaanse en Russische kernwapenprodukties. „Een bevriezing zou ons min der veilig maken", aldus Reagan. Volgens hem belonen de voor standers van de kernwapenbevriezing Moskou voor zijn wapen wedloop en verhinderen zij de VS hun eigen leger op hetzelfde peil als van de Sovjet-Unie te brengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers heeft de Ameri kaanse regering gevraagd ervoor te zorgen dat een NAVO-studie ,,zo tijdig" wordt afgerond dat de uit komsten daarvan kunnen worden gebruikt bij het opstellen van de Neder landse defensienota. Lub bers schrijft dit in een verslag aan de Tweede Kamer over de besprekin gen, die hij vorige week in Washington voerde met de Amerikaanse regering. Het gaat hier om de zogehe ten shift-studie van de High Level Group van de NAVO, die bedoeld is om uit te vin den welke kernwapens ver vangen zouden kunnen wor den door conventionele wa pens. Volgens ingewijden is het zeer belangrijk dat in de Defensienota, die half sep tember wordt verwacht, mel ding kan worden gemaakt van de afschaffing van een aantal kernwapens. Dat zou het voor een aantal CDA-ka- merleden gemakkelijker ma ken een voorstel van het ka binet te aanvaarden voor het (volgens NAVO-schema) treffen van voorbereidingen voor de plaatsing van kruis raketten in ons land. In con- creto zou dat neerkomen op een verzoek aan de Kamer in te stemmen met het aan wijzen van een locatie en uit eindelijk ook het bouwen van bunkers voor de opslag van kruisraketten. Zoals deze krant vorige week al berichtte, wil het kabinet- Lubbers enerzijds niet „voor tijdig" besluiten over het al dan niet plaatsen van deze raketten, maar wil het an derzijds de eenheid in de NAVO niet doorbreken. Dat betekent dat „wij het schema van voorbereidingen voor een eventuele plaatsing zul len volgen teneinde de mo gelijkheid van plaatsing open te houden", aldus Lubbers in zijn brief aan de Tweede Ka mer. In Washington had de premier daar nog aan toege voegd dat het nog wel jaren zou kunnen duren voordat de onderhandelingen in Ge- nève voltooid zouden zijn. Bij zijn bezoek aan Washintgon was er geen sprake van eni ge aandrang om besluitvor ming in Nederland te force ren, aldus de minister-presi dent. Uit Amerika kwam gisteren het bericht dat president Reagan nu serieus werkt aan een compromisvoorstel voor Genève. De essentie daarvan zou zijn dat de plaatsing van 572 nieuwe kernraketten in fasen geschiedt. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Het nieuwe ka binet van bondskanselier Helmut Kohl van West- -Duitsland wijkt nauwe lijks af van zijn huidige ploeg. In het nieuwe kabi net heeft de liberale FDP een zetel in moeten leve ren ten gunste van de christen-democratische CSU van Franz-Josef Strauss. De CSU-er Ignaz Kieghle neemt het ministerie van landbouw over van de libe raal Josef Ertl. Verder wordt Rainer Barzel van Kohls christen-democratische CDU voorzitter van de Bondsdag. Hij volgt Richard Stucklen op, die vice-president wordt. Barzel, die tot nu toe minis ter voor Interduitse betrek kingen was wordt in die functie opgevolgd door zijn partijgenoot Heinrich Win delen. Het nieuwe kabinet is van plan een stringent bezuini gingsbeleid te gaan voeren. Bond, deelstaten en gemeen ten zullen de komende jaren 40 miljard moeten bezuini gen. Secretaris Edmund Stoi- ber van de CSU kondigde gisteren „pijnlijke ingrepen" aan in de sociale zekerheid. Alleen de meest hulpbehoe vende groepen, zoals de oor logsinvaliden, zullen buiten schot blijven. Bij het beleid ten aanzien van de buitenlanders hebben CDU-CSU concessies moeten doen aan de liberalen. De leeftijdsgrens dat kinderen bij hun ouders in de Bonds republiek kunnen gaan wo nen wordt voorlopig niet verminderd tot 6 jaar. Eerst zal met een stelsel van pre mies geprobeerd worden veel buitenlanders tot terug keer naar hun eigen land te bewegen. Lukt dat niet dan komt de vermindering van de leeftijdgrens opnieuw aan de orde. UATEMALA STAD o »g geen vier maanden leden werd generaal train Rios Montt de illige persoonlijkheid m i een jaar geleden in HLiatemala aan de macht _vam middels een mili- ire staatsgreep door esident Reagan beschre- n als het verkeerd be- epen slachtoffer van n „lastercampagne". iar nu lijken de wittebroods- iken van de Verenigde Sta- en Guatemala voorbij. enkele weken probeert regering-Reagan zoveel •gelijk afstand te scheppen de Guatemalaanse leider erin is geslaagd een una- ime veroordeling af te roe- n over zijn beleid, inclusief i opmerkelijk felle terecht- zing van de paus tijdens l recente reis door Latijns- lerika. Cynici hebben gesuggereerd dat de verkilde houding van de Amerikaanse regering in werkelijkheid een poging is om de aandacht af te leiden van El Salvador. De redene ring die aan deze opvatting ten grondslag ligt, luidt dat de re gering van Guatemala enig succes heeft geboekt in de strijd tegen de linkse guerril la's en er daarom geen direct gevaar ontstaat voor de Ame rikaanse belangen in Midden- Amerika als het regime van Rios Montt op losse schroeven wordt gezet. In El Salvador daarentegen zouden de opstan delingen kans maken aan de macht te komen als de Vere nigde Staten hun hulp aan het regime niet opvoeren. De cynici die er zo over den ken, gaan echter voorbij aan de zeer grote mate waarin de Amerikaanse ambassade in Guatemala Stad, en met name ambassadeur Frederick Cha- pin, zich met het regime van Rios Montt heeft ingelaten. De ambassadeur werd vorige week naar Washington terug geroepen omdat de Ameri kaanse regering ontevreden was over de manier waarop Guatemala het onderzoek had afgehandeld naar de dood in een militaire gevangenis van een inwoner van Guatemala, werkzaam aan een hulpproject gefinancierd door de Verenig de Staten, en diens drie assis tenten. Amerikaanse diplomaten erge ren zich eraan dat de generaal het politieke risico dat Reagan nam toen hij tijdens zijn be zoek aan Midden-Amerika openlijk steun gaf aan zijn re gime, niet voldoende weet te waarderen. Omstreeks die tijd begon de regering-Reagan aan de zware opgave het Congres te laten zien dat de mensen rechten in Guatemala aanmer kelijk beter werden nageleefd sinds de staatsgreep van Rios Montt en dat daarom een her UITENHEER vatting van militaire leveran ties door de Verenigde Staten was gerechtvaardigd. Over weldigend bewijs van massale bloedbaden maken het de re gering echter uitermate moei lijk het Congres te overtuigen. Volgens rapporten van Am nesty International zijn er on der Montt duizenden indianen vermoord en honderdduizen den van huis en haard verdre ven. Amerikaanse diplomaten die werden geconfronteerd met een aanzwellend protest over de excessen tegen de in dianen, probeerden aanvanke lijk de guerrilla's de schuld te geven. Maar het besef dat zelfs politieke bondgenoten van de regering-Reagan niet bereid waren dat te slikken, resul teerde uiteindelijk in een bij- stelling van het beleid. De Amerikaanse ambassade in Guatemala is nu opgeschoven naar een positie die neutraal lijkt. Dit proces kwam in een stroomversnelling door de exe cutie van zes vermeende guer rilla's aan de vooravond van het bezoek van de paus aan Guatemala terwijl het Vati- caan openlijk om gratie had verzocht en het neerschieten van een antropoloog, werk zaam aan een door de Vere nigde Staten gefinancierd on derwijsprogramma en drie van zijn medewerkers, nadat ze op 9 februari waren aangehouden bij een wegversperring van het leger. De ogenschijnlijk koerswijzi ging in het Amerikaanse be leid kan van beslissend belang zijn voor de pogingen van Rios Montt om aan de macht te blij ven. Het is een publiek geheim De president van Guatemala, Rioss Montt. GUATEMALA-STAD President Rios Montt van Guatemala heeft gisteren ter gelegenheid van de eerste veijaardag van de staatsgreep van jonge officieren de staat van beleg opgeheven. Voorts bood hij amnestie aan de guerril lastrijders aan en beloofde hij een snelle terugkeer naar een constitutioneel be wind. Rios Montt zei verder dat zijn een jaar oude bewind bezig is met samenstellen van een nieuwe wetten, die verschillen de politieke groeperingen tevreden zou den stellen en een „nieuwe institutionele orde" zouden vestigen. in Guatemala Stad dat de tien tallen pogingen die sinds 23 maart vorig jaar zijn gedaan om hem ten val te brengen grotendeels zijn stukgelopen op tips van de Amerikaanse ambassade. De tegenstanders van generaal Rios Montt in het leger be staan uit ruwweg twee groe pen. Enerzijds zijn er de tradi- - tionele officieren die boos zijn door Montts campagne om een eind te maken aan hun in vloed en de wijdverbreide cor ruptie. anderzijds zijn er orga nisaties zoals de Nationale Be vrijdingsbeweging (MLM), een overtuigd fascistische organi satie die door haar leider Ma rio Sandoval Alarcon eens werd beschreven als de „partij van georganiseerde terreur". Daar de verwijdering tussen hen en Montt steeds groter wordt moet de generaal in toe nemende mate vertrouwen op de jonge officieren die achter de staatsgreep stonden van vo rig jaar. Naar verluidt wordt de regering gedomineerd door een raad van zes officieren die de rangen lager dan generaal vertegenwoordigen. De twee machtigste leden van deze groep zijn luitenant-kolonel Arturo Sanchez Gudiel, het hoofd van de militaire inlich tingendienst, en kapitein Ro- dolfo Munoz Pilona die de troepen aanvoerde die de staatsgreep uitvoerden. Vol gens welingelichte bronnen wordt het regeringsbeleid gro tendeels bepaald door de op vattingen van deze twee offi cieren. De groep als geheel zou een diepgeworteld argwaan koesteren tegen burgerpolitici, hetgeen de kans op enkele burgers in de regering erg klein maakt. Volgens een wes terse diplomaat zouden „velen van hen ook erg anti-Ameri kaans zijn". PAUL ELLMAN Copyright The Guardian 3 manifestaties in 1 Hét Nationale woongebeuren Internationale Keuken Manifestatie Vormgeving en goed wonen openmgstiiden za 19 en zo 20/3 van 10-17 uur ma 21 t/mvr 25/3 van 14-22 uur za 26 en zo 27/3 van 10-17 uur Kijken, kiezen en kopen... van 19 t/m 27 maart voofOehge tfonioegangsMjetie»» ei

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13