Keukenhof is open. Ruim honderd overtredingen bij verkeerscontrole Mysterieuze vrouwen bij Rob Kroner ijpels dreigt CDA iet kabinetscrisis ekenfondsen en verzekeraars an samen kosten te lijf jgwaard bestrijdt aamse verbod vuilstorten Engwirda (D'66): Uitleg minister schandelijk CNV: afblijven van lonen en uitkeringen CaidMOowumt DONDERDAG 24 MAART 1983 PAGINA 11 ude bij RABO- k in onderzoek ITRICHT Op grond iformaties verstrekt door cale Inlichtingen- en Op- ,gs Dienst (FIOD) is de richtse justitie begonnen »n onderzoek naar even- [raude met zwart geld bij jfdvestiging van de RA- nk aan de Boschstraat in richt. Twee medewerkers bank zijn inmiddels ver- De RABO-bank weigert band met het onderzoek e mededelingen te doen. litie liet weten in dit sta- lerughoudendheid te wil- itrachten. Borssele langer uit bedrijf MIDDELBURG De kerncentrale in Borssele zal enkele weken langer bui ten bedrijf blijven dan nog vorige week werd voorzien. Het lek in een hulplei ding van een drukhouder blijkt niet het enige te -zijn dat gerepareerd moet worden. Ook een aantal kleppen om de druk te ontlasten moet hersteld wor den. Voor elke dag dat de Centrale stil staat lijdt de PZEM een verlies van on geveer 350.000 gulden. De kernenergiecentrale in Dodewaard heeft in 1982 overigens uitstekend ge draaid. De beschikbaarheid bedroeg bij na 88 procent, al was de centrale dat jaar vier keer uit bedrijf. Topmensen Booy vrijgelaten ROTTERDAM De directeur en de be drijfsleider van het in opspraak geraakté Rotterdamse tankschoonmaakbedrijf Booy Clean zijn gisteren op last van het gerechts hof in Den Haag op vrije voeten gesteld. Het gerechtshof kwam tot deze beslissing na een hoger beroep dat de raadslieden hadden in gesteld na een eerdere negatieve beslissing van de Rotterdamse rechtbank over een vrijlating van de twee verdachten. De top mensen van Booy werden begin maart aan gehouden op verdenking van valsheid in geschrifte en oplichting met betrekking tot chemisch afvalverwerking. In feite echter worden zij verdacht van illegale lozingen bij hun bedrijf in het Botlekgebied. Arrestaties in grote autozwendel HAARLEM De Haarlemse recherche heeft elf mannen en een vrouw aangehouden die mogelijk betrokken zijn ge weest bij een omvangrijke au tozwendel in dure personenau to's. De verdachten (tussen 23 en 47 jaar) zijn afkomstig uit Den Haag. Noordwijkerhout, Haarlem, Goes, Haarlemmer meer en Zandvoort. Ze hebben ten minste 38 auto's - hoofdza kelijk BMW's, Mercedessen en Jaguars - en een motorkruiser ontvreemd met een totale waarde van ruim 1,3 miljoen gulden. De politie verwacht nog meer arrestaties in deze zaak. Moordenaar van taxichauffeur heeft zich mogelijk vergist AMSTERDAM Volgens de groep Ernstige Delicten van de Amster damse politie bestaat het sterke ver moeden dat degene die het afgelopen weekeinde taxichauffeur Frederik Halsema doodschoot, zich in de per soon vergist heeft en het dus eigen lijk op een ander had gemunt. De politie komt tot dat vermoeden na dat was gebleken dat er geen enkel motief was om Halsema dood te schieten. Tips die bij de politie bin nenkwamen bevestigen dat vermoe den. Op wie de schutter het wél had gemunt, kon de politie om veilig heidsredenen niet vertellen. HAAG - Politieke Ed Nijpels van de heeft het CDA ge- met een kabinets als het niet zou in- ïen met verdergaan- iezuinigingen. „De tegenvallers op de ting moeten leiden rdere bezuinigingen kunnen wij geen re verantwoordelijk- foor dit kabinet dra- zo zei Nijpels gister- voor de NOS-radio. De VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer weigert de door hem noodzakelijk geachte extra bezuinigingen uit te stel len tot volgend jaar. Hoewel hij verklaarde, dat anders „de liberale ministers met CDA- minister Ruding naar de ko ningin zullen gaan", zei hij de indruk te hebben, dat ook de andere CDA-ministers van mening zijn dat in de komende voorjaarsnota nieuwe bezuini gingen moeten worden door gevoerd. Nijpels gevonden zou moeten worden door verlaging van het mini mumloon en de minimumuit keringen met één procent en door verlaging van de boven- minimale uitkeringen met vijf procent. Verder zou Ruding o.m.verlaging van de kinder bijslag en verhoging van de ei gen bijdragen in de gezond heidszorg voorstaan. In politie ke kringen kan men verne men. dat de CDA-ministers wel bereid zijn tot enige ver dere bezuiniging, maar dat zij toch vinden dat Ruding te ri goureus te werk wil gaan in de voorjaarsnota. IEL - Het vuilver- igsbedrijf Zegwaard BV gaat proberen sluit aan te vechten t Vlaamse deelpar- om per 1 april Nederlands afval toe te laten. „We alle rechtsmiddelen it nemen om onze ;en te beschermen", 1 woordvoerder van edrijf. Het Vlaamse ulement stemde gis teren met overgrote meer derheid in met een wets voorstel van minister van milieuzaken Lenssens om het dumpen van buiten lands afval te verbieden. De wet geldt voor alle landen, maar is voornamelijk gericht tegen Nederlandse onderne mingen, die tot dusver veel goedkoper uit zijn met het storten van afval in Vlaande ren dan in Nederland. Op overtreding staat een gevange nisstraf van acht dagen tot een jaar of eeYi boete van ongeveer 200.000 gulden per keer. Het storten van een ton vuil kost in Vlaanderen ongeveer vijf tien gulden, terwijl er in Ne derland ruim zestig gulden voor moet worden betaald. Volgens de Vlaamse minister voor milieu, Lensens, zal er vanaf de inwerkingtreding van de wet zeer scherp gecon troleerd worden. Hij heeft in middels zijn Nederlandse col lega Winsemius laten weten dat er geen ontheffingen zul len worden verleend. s tegen tmetselen'1 tarieven HAAG Elk pro- iat de tarieven van iderlandse Spoorwe- leer stijgen dan de van het levenson- ud leidt tot een ver ging van het passa anbod met zestig reiziger-kilome- voorbeeld onderstreep- rdvoerder Wansink gis- de Tweede Kamer de o van NS tegen de n van minister Smit- de tarieven in het ir vervoer de komende ar gemiddeld tien pro- itra te laten stijgen bo de verhoging die voortr lit de toeneming van de van levensonderhoud, heeft er bezwaar tegen minister de stijging van even voor vier jaar "wil etselen". Studentenstops onvermijdelijk na vele aanmeldingen DEN HAAG Het aantal eerstejaarsstudenten voor het komen de studiejaar vertoont een aanzienlijke groei ten opzichte van dat voor het lopende jaar. Dit blijkt uit de vooraanmeldingen bij het centraal bureau hiervoor in Groningen en de prognose die voor de Academische Raad is gemaakt. De raad beslist morgen over voorstellen om voor negen a tien studierichtingen een stu dentenstop aan te vragen. Voor het lopende studiejaar waren acht studentenstops afgekondigd, waarvan er vijf effectief zijn geweest: geneeskunde, diergeneeskunde, tandheelkunde, sociale gezondsheidskunde en algemene gezondheidszorg. Een van de voorgestelde stops betreft de studie bedrijfskunde zoals die op de TH in Delft wordt onderwezen. ROTTERDAM De Rotterdamse politie en medewerkers van tal van opsporingsinstanties heb ben gisteren tijdens de avondspits hij de Waal haven een uitgebreide algemene verkeerscon trole gehouden, die ruim honderd wetsovertredin gen van velerlei aard heeft opgeleverd. Aan de controle deden behalve politiemensen ook opspo ringsambtenaren mee van het GAK, het Soci aal Fonds Bouwnijver heid, de motorrijtuigen belasting, de rijksver keersdienst inspectie, de douane en het korps con troleurs gevaarlijke stof fen. De grootscheepse actie is vol gens de politie gehouden na dat bij kleinere controles was gebleken, dat de spitsuren, door veel wetsovertreders worden gebruikt om zich te verplaatsen. Zij gaan er vol gens een woordvoerder van de politie van uit dat de poli tie op dat tijdstip genoeg an der werk heeft te doen. Bij ruim honderd automobilisten werd een verkeersovertre ding geconstateerd. Agenten van de vreemdelingendienst moesten 42 keer optreden te gen mensen die onder meer niet de gevraagde papieren konden overleggen Ambte naren van het GAK maakten 62 processen-verbaal op te gen mensen die verdacht worden van zwart werken. De douane bracht enkele tientallen zaken aan het licht waarbij sprake was van ont duiking van de invoerrech ten. Voor de motorrijtuigen belasting werden in totaal 8.000 foto's gemaakt van ken tekenplaten van personenau to's en vrachtwagens. Het zal zeker een maand duren voor dat die zijn gecontroleerd. in - Leden van de Rotterdamse politie gebruikten tijdens de grootscheepse verkeerscontrole ook de zogenaamde hasj-hond, die hier in een bestelwagens rondsnuffelt. ZAAK-STIKKER DEN HAAG Van Aar- denne schoof alle verant woordelijkheid voor de uitkering aan Stikker af naar Terlouw. „Hij heeft van de Raad van Commis sarissen van RSV een brief gekregen over een regeling en heeft daarop geen eisen gesteld aan de te treffen regelingof voorwaarden daarvoor", aldus Van Aardenne. Hij zei. op basis van de hou ding van zijn voorganger, geen kans te zien het geld terug te vorderen. Bovendien is het to tale bedrag dat aan Stikker is toegezegd vastgezet bij het pensioenfonds van hoger RSV- personeel Scaldis. Juridisch gezien is daarmee geen on rechtmatige daad gepleegd. De minister bestreed de ziens wijze van Engwirda dat er sprake is van een „bovenwet telijke" uitkering aan Stikker die Terlouw in april 1982 voor alle RSV-personeel verboden had. „Mijn voorganger heeft dat niet meer in zijn brief van oktober gesteld", aldus Van Aardenne. Van Aardenne is ook niet bereid de regeling te- Engwirda noemde de uitleg van de bewindsman schande lijk. „Terlouw wilde een réde- lijke afvloeiingsregeling, geen bovenwettelijke. U wekt ten onrechte de indruk dat hij met een miljoen akkoord ging". Engwirda maakte zich ook boos over de indruk die de mi nister wekte als zou Stikker alleen 4'/2 ton extra had gekre gen. „U heeft zelf in een weekblad gezegd dat het 1,1 miljoen gulden was. U liegt", aldus de D'66-leider. Van Aar denne gaf toe eerst gedacht te hebben dat het om 1,1 miljoen gulden ging. „Ik heb mij ver gist". v Gedrapeerde tricot japonnen van Rob Kroner. AMSTERDAM Als een couturier jarenlang mode shows presenteert, zal het voldoening verschaffen als er in die gestadige ontwikkeling van gedisciplineerd vakmanschap plotseling weer een geheel nieuwe crea tieve dimensie in de collectie merkbaar is. De nieuwe zomer-collectie van Rob Kroner uit Amsterdam over treft qua frisheid en styling ver de collectie van vorig jaar. Zoals bekend behoren tot Rob Kröners klantenkring veel wer kende vrouwen, die gedistingeerd en tegelijk ook doelmatig ge kleed willen gaan. Hij verwerkt voor zijn collectie dan ook mooie draagbare stoffen, die praktisch in het gebruik zijn. Stof fen die tegelijk verhullen en accentueren. In de meeste creaties zijn veel ingewerkte banen of biezen in afstekende kleuren in de lengterichting aangebracht. Dat laat het figuur van de draag ster langer en eleganter lijken. Die banen of biesjes vormen te vens een decoratief, hoewel tegelijk ook discreet kleuraccent. Zo brengt hij vooral veel aantrekkelijke ensembles- bestaande uit rokken en tops. Bijvoorbeeld een napparok met afkledend mouwlouw nappa jasje met strikceintuur op een zijden blouse, met wijde mouw. Of een leren achtbaans rok met daarop een fraai gesneden safari-overhemd van heel dun handschoenenleer. Een afgewogen combinatie wordt ook gevormd door rechte blauwgrijze rokken met korte bijpassende jasjes met vleermuis- mouw. Aardig detail is een mooie rug in zo'n jasje met diepe middenplooi. Op veel japonnen en ensembles worden vrolijk geruite wollen zomermantels gedragen. £o'n mantel valt losjes tot op zeve nachtste lengte en is zeer geschikt voor vrouwen die veel auto rijden. Verder waren hier bijzonder fraaie zijden blouses te zien De creaties van Rob Kroner zijn leeftijdsloos en zeker ook ge schikt voor vrouwen met een een meer gevuldig gestalte. Een warm applaus oogstten zijn bekoorlijke twee-kleurige gedra peerde japonnen. Ze werden gedragen met een brede twee-kleu rige strikcentuur. Voor vrouwen die graag zowel uitdagend als koel willen overkomen, werden er zeer mysterieuze japonnen getoond. Deze geklede jersey middagjaponnen stalen de s/jow Zij zijn voorzien van een draperie op de heup en deze draperie kan men door een lus opzij zo strak aantrekken als men zelf wil. Een ogenschijnlijk uiterst simpele creatie maar het resultaat is verbluffend mooi. PHI A BARUCH Brandweer ontslaat vrouwelijke spuitgasten UBBERGEN De 24 man sterke vrijwillige brandweer van het Gelderse Ubbergen heeft de drie vrouwelijke leden van dat korps op straat gezet. Een meerderheid van de mannelijke spuit gasten bleek onoverkomfenlijke bezwaren te hebben tegen de aanwezigheid van de vrouwen in het korps, die in februari bij de brandweer kwamen bij gebrek aan mannelijke kandidaten. Volgens plaatsvervangend commandant J. Cremers is besloten geen mededelingen' te doen over de aard van de bezwaren van de Ubbergse brandweerlieden. Het ging om een proef die aan vankelijk een jaar zou gaan duren. De dames vinden dat zij geen echte kans hebben gekregen; zij hebben slechts één oefening mee mogen maken. HAAG De zie- ïdsen en de particu- iektekostenverzeke- gaan gezamenlijk ngen zoeken om de van de gezond- org te drukken. Zij staatssecretaris er Reijden (volksge- ïd), van wie zij een ortvarende aanpak van het verzekeringsstel sel vrezen, gisteren schrif telijk van dit initiatief op de hoogte gesteld. Van der Reijden wil in de ko mende voorjaarsnota al plan nen op tafel leggen die moeten leiden tot een lastenverschui ving en lastenverlichting in de gezondheidszorg. Vóór het ein de van dit jaar willen de zie kenfondsen en particuliere verzekeraars van hun kant maatregelen klaar hebben om de belangrijkste financiële problemen rond de huidige verzekeringsstelsels te lijf te gaan. Ook zal een gezamenlij ke studiegroep zich gaan bera den op mogelijkheden om de verzekeringsstelsels te wijzi gen. De kosten van de gezondheids zorg zijn de afgelopen tien jaar met bijna elf procent per jaar gestegen. Enerzijds wordt die stijging veroorzaakt door de vergrijzing van de bevolking en anderzijds door de medi sche en technische vooruit gang van de gezondheidszorg. Het is volgerns de verzeke raars nodig dat de „solidariteit van jongeren met de ouderen" toeneemt. Dit zou enerzijds kunnen worden bevorderd door een premieverhoging voor jongeren. Anderzijds zijn de particuliere verzekeraars (bij wie aanzienlijk minder be jaarden zijn aangesloten dan bij de ziekenfondsen) bereid jaarlijks een bepaald bedrag aan de ziekenfondsen te ge ven. Kom de Lente beleven in Lisse. 28 Ha. voorjaar. Extra: ruim 6.000 m2 bloemenfestijn in de kassen en boeiende bloemsierkunst in het Paviljoen. Dagelijks van 08.00 tot 19.30 uur. 0 T rein-toegang-bdjetten en folders bij de meeste NS-stations verkrijgbaar. Keukenhof - in Lisse - is meer dan u denkt MELS CER.WEfiêEK VB een OA"óje <seocoNKe>v EINDHOVEN Om het werkgelegenheidsoverleg tussen vakbeweging en werkgevers niet te be moeilijken moet het kabi net dit jaar verder afblij ven van de arbeidsvoor waarden en de sociale ze kerheid, aldus CNV-voor- zitter Harm van der Meu- len gisteravond op een CN V-bijeenkomst in Eindhoven. De aanhoudende stroom be richten over nieuwe kortingen op de ambtenarensalarissen en de uitkeringen, verlaging van het minimumloon en verho ging van de werknemerspre mies, veroorzaakt grote onrust en bemoeilijkt volgens Van der Meulen het toch al moei zaam verlopend werkgelegen heidsoverleg., Van der Meulen vindt dat het kabinet een actief stimule ringsbeleid moet gaan voeren en vooral aan de bouw wat moet doen. De rente is laag, de inflatie ook, er is een groot overschot op de betalingsba lans. Dus de kansen liggen er om een extra investeringsim puls te geven, aldus Van der Meulen. Hij is het met premier Lubbers eens dat zo'n voor zichtige opleving de noodzaak van extra bezuinigingen bij te genvallers twijfelachtig maakt. Sexbaas in beroep ROTTERDAM De Rotter damse sexbaas Henk Smol gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank- -president, waarin sluiting van het bordeel „Plaza Rossa" aan de Keileweg werd bevolen Smol wil de uitspraak van de rechter dat het eroscentrum in strijd is met het bestemmings plan aanvechten. De Rotter damse sexbazen willen alle mogelijkheden onderzoeken om te kijken of er aan de Kei leweg toch nog een eroscen trum kan worden gevestigd

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11