Herwaardering gulden tast ^export niet aan Justitie legt beslag op Deense haringvangst Oorlog dreigt in Nicaragua door oprukken van rebellen Deel losgeld Van der Valk terug gevonden Haringen BON: Vlammend protest Werknemers geven winstaandeel aan werkplan jongeren DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Siithoff Pers. Apothekeredijk34,2312DDLeiden, Postbus 11,2300 AA.tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank'N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur:IJ.HallewasChef-redacteurWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) ƒ0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 6155. jaar 233,50. Dinsdag 22 maart 1983, 74e jaargang no. 22532 Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 122248. De Mounties vieren hun jubi leum met een show op Ned. I om 20.28 uur. Op Ned. II om 19.50 uur Gos pelfestival en om 20.50 uur Rembrandt en de bijbel. Op Duitsland 2 om 19.30 uur Frans-Italiaanse speelfilm „L'emmerdeur" met Lino Ventura. HET WEER Half tot zwaarbewolkt. Kans op regen en sneeuw. Middag"- temperatuur 6 graden. Krach tige -zuidwestenwind. Zon op: 06.38; onder: 18.57. Schev hoog water: 9.13 en 22.17; laag water 4.33 en 17.15 'Loekie wet ilsje irug" WW-LEK- 'RL A ND De jarige A bram de an uit Nieuw- kkerland beeft enkele klasge en een handte- iingenactie ge- erd om Loekie Leeuw van de rreclame zijn ;je terug te ge- Abram zegt maar zielig te iden, dat Loekie een droogje de lameboodschap- moet inleiden, delegatie on- leiding van ram wil de on teer driehon- rd handtekenin- i vanmiddag )bieden aan de ectie van de »r in Hilversum. uisteren straft et ;ek cel NDEN De 28- Londenaar hael O'Farrell is een week gevan- isstraf veroor- ld wegens fluis- in in de rechts- De man, die proces tegen kennis vanaf de ilieke tribune gde, bleef on- nks een waar- j van de hter praten met ele vrienden, woedende rech- liet hem daarop rechtszaal vijderen onder voorden: ,,Ik zal met hem afre- n wegens min ting van het Toen de over- fte O'Farrell en- uren later voor •echter werd ge en niets tot zijn dediging kon voeren, werd hij oordeeld tot een :k cel. RADIO-ISRAEL: Nieuwe nederzettingen op westelijke Jordaanoever JERUZALEM De Israëlische regering heeft besloten acht nieuwe nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever te bouwen. Dit meldde gisteren Radio-Israël. Volgens de Israëli sche radio hebben leden van de oppositie gezegd, dat tot de ves tiging van nieuwe nederzettingen is besloten om de Jordaanse koning Hoessein duidelijk te maken dat hij niet gewenst is als deelnemer aan het vredesproces. Hoessein had afgelopen week einde tijdens zijn bezoek aan Londen te kennen gegeven, dat het Israëlische nederzettingebeleid het-grote obstakel vormde voor een hervatting van het vredesproces. Tevens maande hij de Ver enigde Staten om grotere druk op Israël uit te oefenen teneinde de kolonisatie van de westelijke Jordaanoever tegen te gaan. Pag 11: Palestijnen gaan acties in bezette gebieden opvoe- Dolman zet serveersters uit Kamer DEN HAAG Kamervoorzitter dr. Dick Dolman heeft gisteren een complete kantineploeg van het departement van Volkshuis vesting uit de Tweede Kamer laten verwijderen, die in de onmid dellijke nabijheid van een van de eigen kamerrestaurants bezig was een grote ploeg ambtenaren van koffie en broodjes te voor zien. Geheel in strijd met de besluiten van zowel het kamerpresidium als het kabinet had minister Winsemius zich voor het ovérleg met de kamercommissie laten vergezellen van het tienvoudige van het aantal toelaatbare ambtenaren. Deze konden niet in twee daartoe beschikbare zaaltjes worden gepropt zodat de typistes zich met beeldschermen en al op de gang voor de vergaderzaal installeer den. Aan de andere zijde werd een heus buffet opgebouwd, com pleet met koffieautomaten. Het eigen buffet van de ministeries ge niet vaak de voorkeur boven de kamerrestaurants, waar kortgele den de verscheidenheid van het voedsel is verminderd. Kamervoorzitter Dolman was gisteren echter resoluut en liet zo wel de kantineploeg als de secretaresses van de gang verwijderen. MINISTER RUDING TEVREDEN R Ruding DEN HAAG Naar het oordeel van minister Ru- ding van financiën is de concurrentie-positie van Nederland door de aan passing van de Europese munten niet of nauwelijks verminderd. Gemeten naar de inflatie die sinds de laatste wijziging in de muntverhouding (in juni 1982) is opgetreden, kan zelfs van een nominal^ verbetering worden ge sproken, zo stelde de mi nister gisteravond te vreden met het resul taat in de Tweede Ka mer. Ruding legde in dit verband de nadruk op het versterken van de Neder landse positie op de Duitse markt, door de afstand van 2 procent die nu is ge schapen tussen de gulden en de D-mark. Verder wees hij op het geringe verschil van 2 procent dat sinds vandaag optreedt tussen de Belgische franc en de gulden. Het achterblijven van de gul den in vergelijking met de D- mark was tegen het advies van president Duisenberg van De Nederlandsche Bank. De bankpresident had aangedron gen op een even grote revalua tie van de gulden als die van de Duitse mark die 5,5 procent in waarde stijgt. Volgens mi nister Ruding heeft De Neder landsche Bank bij zijn advies" alleen monetaire overwegin gen laten meespelen. „Wij hebben daarnaast ook econo mische zaken een grote rol la ten spelen, vooral onze export positie, concurrentiekracht en daarmee de werkgelegenheid", zo legde minister Ruding, gis teravond kort na zijn terug keer uit Brussel aan de Twee de Kamer uit. Ruding sluit bepaald niet uit. dat de gulden door zijn gerin gere opwaardering een sterke positie in het Europese munst- stelsel zal blijven innemen. Daardoor zouden op termijn nieuwe rentedalingen in Ne derland mogelijk worden. Terwijl werkgevers- en werk nemersorganisaties zich kri tisch uitlieten over de bereikte overeenkomst, die schadelijk werd geacht voor onze export met name die van land- en tuinbouwprodukten heb ben vrijwel alle fracties in de Kamer positief op de herwaar dering van de munten gerea geerd. Zowel de oppositie (PvdA en D'66) als de rege ringsfracties van CDA en VVD complimenteerden Ru- ding. Premier Lubbers die in Brus sel de Europese top bijwoont, verklaarde dat Ruding „uiter mate knap heeft gemanoeu vreerd", en dat de gulden nu tussen Belgische frank en Duitse mark „een heel realisti sche positie heeft ingenomen". Pag 10 Frankrijk komt als winnaar uit valutastrijd wmtmm In de Amerikaanse hoofdstad Washington werd gisteren, in de om geving van de Sovjet-am bassade, een demonstra tie gehouden tegen de Russische aanwezigheid in Afghanistan. De beto gers maakten er een let terlijk vlammend protest van door de Russische vlag in brand te steken. cele Nederlandse vissers in de haven van IJmuiden kijken naar het Deense visser- lip, dat volledig ingesloten ligt. IJMUIDEN In de ha ven van IJmuiden is gis termorgen het lossen van het Deense vissersschip met Noordzeeharing voortgezet. Als alle haring is verkocht zal op last van het openbaar ministerie beslag worden gelegd op de opbrengst. Volgens de onder-havenmeester heeft de Deen, de E 440 „Vidar" uit Esbjerg, nog ongeveer 1.300 van de in totaal 2.000 kisten aan boord. De Deense vissers wordt het overtreden van EG-bepalin- gen ten laste gelegd. Krach tens die bepalingen mag er met ingang van 28 februari niet meer op haring in het zuidelijke deel van de Noordzee worden gevist. Vanochtend lagen de onge veer vijftien Nederlandse visserschepen nog rond het Deense schip, maar de rijks politie te water verwacht dat de Nederlanders spoedig zul len vertrekken. De Neder landse vissers in IJmuiden beschouwen het beslag als een overwinning. Volgens een woordvoerder van de re derij Kennemerland liggen voor de haven op zee nog en kele Deense schepen. Deze zouden ook haring aan boord hebben en eerst willen af wachten hoe het met hun landgenoot afloopt. ilitair (22) ngekomen in ISSENAAR De 22-jarige nnier eerste klas R.F.M. Bueren uit Amsterdam is macht omstreeks vier uur jekomen bij een verkeers- eluk op de Rijksstraatweg Wassenaar. De militair reed zijn eigen auto in de rich- Den Haag, waar hij gele- d was in de marinekazerne. Dr onbekende oorzaak ver- hij de macht over het reed dwars over de weg, ide een lantaarnpaal en am uiteindelijk tot stilstand énkele bosjes langs de weg. MANAGUA Nicaragua heeft het buurland Hon duras gedreigd met oor log, als antwoord op de toegenomen activiteit van zwaar bewapende rebel len vanuit Honduras. De rebellen, aanhangers van de in 1979 verdreven dic- tor Somoza, zijn de afgelo pen week doorgedrongen tot in het noorden en mid den van Nicaragua. Vanuit de rest van het land worden militaire versterkin gen naar de bedreigde gebie den gestuurd. De gevechten hebben tot nu toe aan zeker tweehonderd mensen het le ven gekost. Over het juiste aantal rebellen lopen de schattingen uiteen. De Nicaraguaanse autoriteiten spreken over 1.400 invallers. Andere berichten wijzen op zeker 4.000 rebellen, die tot ver op Nicaraguaans grondge bied bases zouden hebben in gericht. Aan de grens tussen Honduras en Nicaragua zou den nog steeds versterkingen worden aangevoerd. De rebel len worden overigens, zo is de afgelopen maanden gebleken, op grote schaal gesteund door de regering-Reagan. In New York probeert Nicara gua, dat lid is van de Veilig heidsraad, een spoedvergade ring van de raad bijeen te roe pen om de situatie te bespre ken. MELO De 2.100 werkne- rs van het textielconcern Yerdal ten Cate stellen het i toekomende deel van de 1st over 1982, gemiddeld 200 gulden netto per werkne mer. ter beschikking van een werkplan voor werkloze jon geren. De Raad van Bestuur stelt eenzelfde bedrag. 420.000 gulden, beschikbaar én het nier bijna anderhalf miljoen geld uit de sociale premies, dat gulden bij elkaar, waardoor dit niet hoeft te worden betaald, jaar 28 werkloze jongeren in In totaal brengen werkgevers opleiding kunnen worden ge en werknemers op deze ma- nomen en volgend jaar op nieuw 28. De centrale onder nemingsraad van Nij verdal ten Cate denkt daarmee een uniek plan te hebben opgezet. Televisie film in VS zaait paniek WASHINGTON Een zondagavond door de Amerikaanse omroep NBC uitgezonden televisiefilm heeft her en der in de Verenigde Staten paniek gezaaid. De film ging over een denkbeeldige groep terroristen, die dreigde een atoombom te zullen la ten ontploffen in Charles ton in South- Carolina. On danks de voorpubliciteit rond het programma werd er druk naar de telefoon gegrepen, bijna zoals het geval was in 1938, toen Orson Welles op de radio vertelde dat bewoners van Mars waren geland. Het kantoor van NBC in Char leston kreeg een 250-tal te lefoontjes te verwerken van kijkers die vroegen: „Ik heb m'n koffers ge pakt, waar moet ik naar toe?''. DEN BOSCH De rijkspolitie heeft de afgelopen week dertig bankbiljetten van duizend gulden aangetroffen die 'afkomstig bleken van het losgeld dat is betaald voor de vrijlating van me vrouw Van der Valk uit Nuland, die eind vorig jaar ontvoerd werd. De bankbiljetten werden bij een bank aangeboden door een man van wie inmiddels is gebleken dat hij geheel te goeder trouw was, aldus de rijkspolitie in Den Bosch. Politie-onderzoek heeft aangetoond dat de man het geld had ontvangen op een bank in het Zwitserse Zürich. De politie wil niet meedelen waar in ons land het geld bij de bank werd aan geboden. Enkele weken geleden werd, aldus de mededeling van de rijks politie in Den Bosch, in de Achterhoek een eerste bankbiljet van duizend gulden uit het losgeld aangetroffen Het aantreffen van dit deel van het losgeld leverde in het politie-onderzoek geen nieuwe gezichtspunten op. Het bleek niet mogelijk te achterha len wie het bankbiljet had aangeboden. Na de ontvoering werd een losgeld van ongeveer 12,5 miljoen gulden betaald in diverse valuta. Van dat geld werd 1,6 miljoen gulden vrij snel na de vrijlating van mevrouw Van der Valk achterhaald op een Zwitserse bank. Behalve dit geld en de 31 duizendjes die in ons land zijn aangeboden is het losgeld nog steeds niet teruggevonden. Vijf verdachten van de ontvoering zijn nog in héchtenis en en kele verdachten die een onbelangrijke rol hebben gespeeld zijn in afwachting van hun berechting op vrije voeten. Volgens de politie moeten nog ministens twee mensen die bij de ontvoering wel een belangrijke rol hebben gespeeld op vrije voeten zijn. Onrust onder de Nederlandse vissers. Geen wonder Een Deens schip loopt de haven van IJmuiden binnen met 2.000 lusten ..Hollandse Nieuwe aan boord. Aan de vis is het niet te zien, maar volgens de Hollanders hebben de Denen de haringen in de Noordzee, dus bij wijze van spreken vlak voor de Nederlandse kust, gevangen. En dat is al van eind februari af, zelfs voor de Hollanders, verboden. De Denen moeten nu, vinden zij, van de Hollandse vis afblijven. Het openbaar ministerie heeft vanmorgen beslag laten leggen op de haringen. En wat er allemaal verder nog gaat gebeuren leest U uitgebreid in de „Leidse Courant", als Uw huisgenoten er tenminste inmiddels geen beslag op hebben gelegd. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden Ceidoc Öoiwa/nt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1