A Lubbers ziet licht economisch herstel Palestijnen gaan acties in bezette gebieden opvoeren Toestand in Suriname is dramatisch verslechterd U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank O ii'i Koning van Boetan zoekt koningin l -)'<% uit enland" Kom naar Ie grootste voning van Nlederland! Sm Strauss ziet af van ministers post Nu nieuwe verbeterde voorwaarden A\ -f 4 Slavenburg 's Bank De Zakenbank CeidócSoinant DINSÖAG 22 MAAKT 1983 PAGINA 11 /alesa moet zich I ch opnieuw melden tfSCHAU De leider van het ■boden vakverbond Solidariteit, ;h Walesa, is gisteren opnieuw op- oepen in verband met „financiële egelmatigheden" bij het beheer l Solidariteit. afdeling financiën van het district ansk had Walesa op 15 december ■jg jaar voor het eerst voor deze k opgeroepen. Hij weigerde echter verschijnen omdat de oproep zijns jens niet aan de vereisten voldeed, arbeidersleider werd toen met ge- d opgehaald, terwijl hij op het j it stond deel te nemen aan een ma- j «statie ter herdenking van de ge- rtenissen in december 1970 en in de havens aan de Oostzee. Pertini bewijst Umberto laatste eer AIX-LES-BAINS Het Italiaanse staatshoofd, de socialist Sandro Pertini, heeft gisteren de laatste eer bewezen aan de vrijdag overleden Italiaanse ex- -koning Umberto. De president was daarvoor naar de oude abdij van Hau- tecombe in het Franse departement Savoye gekomen, waar het stoffelijk overschot van de voormalige vorst ligt opgebaard. Hij zal daar donderdag worden bijgezet. Hoewel dat zal gebeu ren tijdens een besloten plechtigheid, hebben onder meer koning Juan Car los van Spanje, prins Rainier van Mo naco, ex-koning Constantijn van Grie kenland en de voormalige koning Si meon van Bulgarije laten weten dat zij aanwezig zullen zijn. NIEUW DELHI Op de troon van Boetan zit een opvallend knappe, sigaren rokende koning van 27, die hard op zoek is naar een koningin. Jigme Sin- gye Wangchoek, ook wel de Drakerikoning ge noemd, houdt van sport én houdt zijn buitenland bij, niet in de laatste plaats vanwege de geïsoleerde maar strategische ligging van zijn Himalaya-ko- ninkrijk tussen Tibet en het noordoosten van India. In tegenstelling tot zijn vroegere klasgenoot prins Andrew van Engeland mijdt Wangchoek de pu bliciteit. Hij maakt zich druk over zijn koninkrijk je en over de afstamme ling aan wie hij het te zij ner tijd moet overdragen. Wangchoek is een van de jongste koningen ter we reld en zit sinds 1974 op de troon. Om die greep daar op voor zijn familie te be houden, moet hij met een Boetanese trouwen en een zoon krijgen. Ligt er een sprookjesachtig koninklijk huwelijk in het verschiet? „Mijn naam is haas", antwoordt de ko ning. Wordt het paleis in Thimpoe, de 2.440 meter hoog gelegen hoofdstad van Boetan, belegerd door vrouwen„Niet dat ik weet", zegt Wangchoek. Over zijn land met ruim 1 miljoen inwoners ver spreid levend over 18.000 vierkante mijl bergen, zegt Wangchoek dat het econo misch onafhankelijk pro beert te worden, „wat het op het ogenblik niet is". De banden met India zijn goed, die met China wat koeltjes. Maar dat is niet zo gek als men bedenkt dat het transport bijna uitsluitend te voet of te paard voert over glets jers en Himalaya-hoge bergen. Ondanks al zijn zorgen blijft koning Wangchoek een opgeruim de jongeman.„Ik houd niet van hard werken. Ik houd veel van lezen. Ik ben veel buiten om te kamperen, te vissen en aan sport te doen. En ik houd van siga ren. Elke sigaar". Zeventien miljoen vogels spoorloos LOS ANGELES Praktisch de gehele vogelpopulatie van het koraaleiland Christmas Island in het midden van de Stille Oceaan is op onverklaarbare wijze ver dwenen. De ongeveer zeventien miljoen zeevogels zijn met achterlating van hun jongen ofwel vertrok ken of zijn op de een of andere wijze om het leven gekomen. Volgens een vogeldeskundige uit Los Angeles, dr. Schreiber, is er geen goede verklaring voor het vertrek van de vogels, maar hij sluit niet uit dat de voedselsitua tie voor de vogels plotseling dras tisch is verslechterd. jciaal- imocraten «inland erker uit rkiezingen Finse premier Kalevi, tns partij de verkiezin- heeft gewonnen, pdt door zijn vrouw ge citeerd. LSINKI Bij de ver zingen in Finland die Jelopen zondag en andag zijn gehouden, ft de sociaal-democra- he partij, zoals ver- :ht, haar positie als otste partij versterkt, partij van premier Ka- i Sorsa haalde 26,9 pro- ït van de stemmen, een ist van 2,9 procent ver eken bij de verkiezin- i van vier jaar geleden. M centrumpartij, die samen t de sociaal-democraten en si Zweedse volkspartij in de 2' ering zaten, zag haar aan- II ïg met ruim drie procent 35 in en behaalde 17,7 procent de stemmen behalen. En- :n van haar leidende politi- zijn bij smeergeldaffaires tokken geweest. De conser- ^aeve partij behaalt een te- «Jvallende winst van een procent (22,2 procent) ter- de democratische volksli- een verband van commu niën en socialisten, het iglhtste resultaat sinds 1945 •jjjaalde. De liga verloor 4 lajcent en kwam uit op 14 wicent van de stemmen. ADVERTENTIE manifestaties in 1 J !t Nationale woongebeuren Internationale Keuken Manifestatie iningstijden 20/3 van 10-17 u P 21 t/mvr 25/3 van 14-22u 27/3 van 10-17 u ir gratis (kindercrèche aanwezig) ken, kiezen en kopen... Jvan19t/m 27 maart VAN DEN BROEK VERWACHT GEEN EUROPEES MIDDEN-OOSTEN INTIATIEF (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Minister- -president Lubbers stel de gisteravond, na de eerste dag van de Euro pese Top van de rege ringsleiders in Brussel, met genoegen vast dat er weer sprake is van een licht herstel van de eco nomie. „Er zijn de eerste aanwijzi- gingen dat groei weer moge lijk is", zei hij. „Het zou goed zijn als de regeringen bij een zekere opleving een beleid voeren met zoveel mogelijk kans op expansie, maar met in toom houden van de be grotingen". Lubbers doelde met zijn uitspraken op een rapport van de Furopese Commissie, waarin voor het eerst sinds enkele jaren de mogelijkheid gezien wordt om tot een duurzaam econo misch herstel te komen. Dat lichte herstel zou wellicht tot vermindering van de werk loosheid kunnen leiden. De Europese Commissie stoelt haar optimisme op het econo misch herstel in de Verenig de Staten, de daling van het rentepeil en de daling van de olieprijzen. In het rapport van de Com missie, waarover de Europese Top zich ook vandaag nog buigt, worden een aantal punten genoemd, die voor waarden zijn voor een econo mische opleving. De belang rijkste punten zijn: Er moet een geldstroom blijven vloeien naar ontwik kelingslanden om de interna tionale vraag naar goederen te doen toenemen. Groot-Brittannie en Grie kenland moeten toetreden tot het Europees Monetair Sy steem om het internationaal muntenstelsel te versterken. Inspanningen op het gebied van energiebesparingen moe ten voortgezet worden. Landen met een lage infla tie, zoals Nederland, West- Duitsland en Groot-Brittan- nië moeten de rente blijven verlagen. De begrotingstekorten moe ten verder omlaag. Tot zover onze correspon dent. w De Europese Raad van staats- en regeringsleiders zal geen nieuwe verklaring uitgeven over de situatie in het Mid den-Oosten. De EG-leiders hebben er geen behoefte aan het onderhandelingsproces in dat gebied te doorkruisen. Dit verklaarde vannacht de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Van den Broek, in Brussel waar hij met premier Lubbers deel neemt aan de Europese top conferentie. Volgens Van den Broek „acht men het niet nodig tot een nieuw vredesintiatief te komen, omdat de Verenigde Staten druk bezig zijn een oplossing te vinden voor het Libanese en Palestijnse vraagstuk". Hoewel er dus, volgens Van den Broek, geen sprake is van een nieuwe EG-verkla- ring over het Midden-Oosten, zullen de Europese leiders zich volgens hem wel over de situatie in dat gebied uitspre ken. Zij zullen steun toezeg gen aan het vredesplan van president Reagan en verkla ren dat het Arabische vre desplan, dat vorig jaar op de topconferentie in Fez werd aangenomen, van waarde is. Ook zullen zij hun steun be tuigen aan de inspanningen van de Jordaanse koning Hoessein. Volgens Van den Broek zal in de Midden-Oostenverkla ring van de EG-leiders een passage worden opgenomen, waarin het resultaat van de Palestijnse Nationale Raad, die vorige maand in Algiers bijeen is geweest, wordt om schreven als een mogelijk heid die tot verdere stappen kan leiden. Voorts .zullen de EG-leiders het nederzettin- genbeleid van Israël in de be zette gebieden veroordelen als in strijd met het interna tionale recht. Als het aan Europa's toonaan gevende mode-ontwerpers ligt, gaat de moderne vrouw een elegante winter tegemoet. De tijd van nonchalante, los om het lichaam vallende kleding lijkt voorgoed voorbij. Christi an Dior ontwierp voor de ko mende winter een nauwslui tend strapless cocktailjapon netje van glanzend lamé. Op vallend is de dubbele rok (foto uiterst links). De Italiaan Valen tino oogstte applaus met een warme combinatie, bestaande uit pantalon met rechtuitlopen- de en daarboven een wollen coltrui. De bijbehorende jas met bontkraag is gemaakt van dezelfde ruit als de trui (foto midden). Stijlvol, klassiek en voor alle gelegenheden ge schikt was het deux-pièce van Chanel. Net als Valentino com pleteert ook Chanel zijn creatie met een klein hoedje, hetgeen de verwachting rechtvaardigt dat we komende winter weer meer hoeden in het modebeeld zullen tegenkomen. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De Beierse CSU-voorman Franz-Josef Strauss komt niet naar Bonn. Hij heeft afgezien van een ministerspost in het nieuwe kabinet van bondskanselier Helmut Kohl.Strauss blijft nu mi nister-president van de deelstaat Beieren. Hij gaf als reden voor zijn be slissing dat zijn CSU in de coa litie-onderhandelingen met de christen-democratische zuster partij CDU van Helmut Kohl en de liberale FDP van Hans- -Dietrich Genscher flink aan de bak is gekomen. De CSU krijgt in het nieuwe kabinet vijf zetels, een meer dan tot nu Strauss had graag minister van Buitenlandse Zaken willen worden. Bondskanselier Kohl weigerde echter Genscher, die al bijna negen jaar die post be kleedt, te laten vallen. Strauss' tweede en derde keus. Finan ciën en Economische Zaken, bleken ook niet haalbaar. Kohl, die er veel aan was gele gen de overheersende Strauss in Mtlnchen te houden, heeft daar wel een hoge prijs voor moeten betalen. De CSU is niet alleen met vijf ministers zeer sterk vertegenwoordigd, Strauss heeft ook een grote in breng gehad bij het opstellen van het regeringsprogramma. Dat blijkt onder meer uit de plannen om het aantal buiten landers in West-Duitsland snel te verminderen. (Vervolg van de voorpagina) AMMAN Palestijnse guerrillastrijders hebben opdracht gekregen aan vallen tegen Israëlische legereenheden in Libanon en in de bezette gebieden op te voeren. Dit heeft de plaatsvervangend com mandant van de Pale stijnse bevrijdingsorgani satie (PLO), Aboe Jihad, gisteren gezegd in een vraaggesprek met een Jordaans blad. Volgens Aboe Jihad laten de resoluties, die vorige maand tijdens de zitting van de Pale stijnse Nationale Raad in Al giers zijn aangenomen, even wel de deur open voor geza menlijke stappen van de PLO, Jordanië en de overige Arabi sche landen om vrede in het Midden-Oosten te bereiken. Maar de PLO heeft er geen vertrouwen in dat de Verenig de Staten in staat zullen zijn het vredesproces uit het slop te halen door druk uit te oefenen op Israël om zich uit Libanon terug te trekken en het bou wen van nederzettingen op de westelijke Jordaanoever te stoppen, aldus Aboe Jihad. Palestijnen op de bezette wes telijke Jordaanoever en in Oost-Jeruzalem hebben giste ren massaal het werk neerge legd uit protest tegen de plan nen van joodse extremisten om de voor de islam en het christendom belangrijke bede vaartplaats de Tempelberg te bezetten. Twee weken geleden hadden joodse extremisten vergeefs een poging hiertoe ondernomen, hetgeen de span ningen in de bezette gebieden sterk heeft opgevoerd. De Verenigde Staten hebben 70 militaire adviseurs naar Li banon gestuurd voor de oplei ding van het Libanese leger. Volgens het ministerie van de fensie in Washington zullen de adviseurs de Libanese soldaten in het bijzonder getraind wor den in het opereren in kleine eenheden. De Verenigde Sta ten willen dat het Libanese le ger zo gauw mogelijk op eigen benen kan staan, zodat de Is raëlische en Syrische troepen in Libanon geen excuus meer hebben om er militairen te handhaven ter beveiliging van eigen grens. JITENHEER Daders moord Athene bekend ATHENE Een ondergrondse groepering van ontevreden mili tairen heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de moord op een rechtse krantenuitgever in de Griekse hoofdstad Athene. De Griekse politie, die inging op een tip, vond in een afvalbak in het centrum van de hoofdstad een brief van de tot nu toe onbe kende organisatie, die zei de 71-jarige uitgever van „Vradini", George Athanassiades, afgelopen zaterdag in zijn kantoor te hebben doodgeschoten uit protest tegen omstandigheden in het leger. In de brief stond dat de organisatie was gevormd door soldaten die ontevreden zijn over hun levensomstandigheden. „Elke dag lezen we over zelfmoorden en ongelukken en afschuwelijke le vensomstandigheden van soldaten. Hoe reageerden Athanassia des en zijn krant daarop? Met schuldig stilzwijgen en onbe schaamde aanvallen op onze strijd", aldus de brief. „Wij hebben het monster in zijn hol gedood". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA JURISTEN: DEN HAAG De Surinaamse autoriteiten en in het bijzonder de militairen onderwerpen zich in hun han delen niet aan internationale en nationale wetten. Dat is een van de voorlopige conclusies van de Internatio nale Commissie van Juristen (ICJ), waarvan een dele gatie onlangs een bezoek bracht aan Suriname.De situ atie van de mensenrechten in Suriname lijkt „drama tisch verslechterd" sinds een vorige delegatie van de ICJ een bezoek bracht aan Suriname in februari 1981, zo staat in gisteren gepubliceerd rapport van de Juris tencommissie. De gebeurtenissen van 8 december, toen vijftien prominente Su- rinamers werden gedood, zijn daarvan het meest extreme voor beeld, maar vormen geen op zichzelf staand incident, zo wordt in het rapport onderstreept.De juristen prof. Marc Bosuyt van de universiteit van Antwerpen en prof. John Griffiths van de uni versiteit van Groningen brachten van 25 februari tot 4 maart een bezoek aan Paramaribo namens de ICJ in Geneve. Griffiths was ook in februari 1981 al in Paramaribo voor de ICJ. Het maandag gepubliceerde rapport bevat „voorlopige conclusies", die het „startpunt" vormen voor een voorgenomen volgende missie. Griffiths en Bosuyt kregen tijdens hun bezoek geen Suri naamse autoriteiten te spreken. Die wachten op de regeringsver klaring op 15 april. Wel werd gesproken met vertegenwoordi gers van de aan banden gelegde media, de rechterlijke macht, de kerk en andere „goed-geinformeerde personen". De ICJ-missie had niet tot doel de gebeurtenissen van 8 decem ber te onderzoeken. In het rapport worden daarover wel enige opmerkingen geplaatst. Vastgesteld wordt dat de aard van ver wondingen van de vijftien slachtoffers niet te verenigen is met de officiële lezing, dat zij op de vlucht zijn neergeschoten. Over de verklaring van de Surinaamse autoriteiten dat de vijftien wa ren betrokken bij een samenzwering om de regering met geweld omver te werpen zegt de ICJ-missie: „zelfs personen die zich als nauw betrokken beschouwen bij het „revolutionair proces" in Suriname hebben verklaard dat zij niet weten wat voor bewijs er zou kunnen zijn dat de vijftien bij een samenzwering betrok ken zouden zijn geweest". ADVERTENTIE i Rentetarieven per 16-3-1983 Spaarrekening Minimumsaldo f100,- Renterekening Minimumsaldo f 500,- Geldmarktrekening Minimumsaldo f 2.500,- Toprenterekening Minimumsaldo f 2.500,- Vrii opneembaar f 5.000,- per maand Over bedra gen boven f 5.000,- en bin nen de opzegtermijn van 1 maand, wordt van het opgenomen bedrag aan u berekend. Vrij opneembaar f 1.000.- per maand. Over bedra gen boven de f 1.000,- en binnen de opzegtermijn 1 maand, wordt Va% van het opgenomen bedrag aan u beregend. Vrii opneembaar f 2 000.- per maand. Over bedra gen boven de f 2.000,- en binnen de opzegtermijn van 3 maanden, wordt 1% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geld markt. Vrii opneembaar f 3.000.- per maand Over bedra gen boven de f 3 000,- en binnen de opzegtermijn van 6 maanden, wordt V/2% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Spaardeposito's looptijd Renteverrekening Minimumsaldo f5000,- op jaarbasis op maand basis 1 laarvast 4,75% - 2 jaar vast 5,50% 5,37% ot f 3 jaar vast 5,75% 5,60% r N 4 jaar vast 6,50% 6,31% 5 jaar vast 7,00% 6,78% 6 jaar vast 7,00% 6,78% De tarieven van Kascertificaten, Spaarcertificaten, Premiecertificaten en Kapitaalcertificaten worden u op aanvraag gaarne verstrekt. Bij alle kantoren van Slavenburg's Bank liggen folders over alle spaarvormen alsmede de algemene spaarvoorwaarden. Leiden, Kort Rapenburg 20,071-126244 Hoofdkantoor Coolsmgel 63. Postbus 1045.3000 BA Rotterdam Telefoon 010-694400

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11