Hoge vaste lasten consument drukken omzet detailhandel ABN Bank ALBERT HEIJN: 'Kolenstook tuinbouw geen alternatief voor gasstook' Frankrijk komt als winnaar uit valutastrijd Gedwongen abortus en sterilisatie in China ECONOMIE Setdae Soutant DINSDAG 22 MAART 1983 „Ongekende economische crisis in Latijns-Amerika" HAMBURG Latijns-Amerika is het afgelopen jaar in de ern stigste economische crisis uit ziin geschiedenis geraakt. Het grootste probleem is de buitenlandse schuld, die is opgelopen tot 315 a 320 miljard dollar. Aflossingen van hoofdsom en rentebe talingen zorgen voor grote problemen. Dit staat in het gisteren gepubliceerde jaarverslag over 1982 van de Deutsch-Südameri- kanische Bank, een in Latijns-Amerikaanse zaken gespeciali seerd instituut, onderdeel van de Westduitse Dresdner Bank. De industrielanden bestrijden hun inflatie over de ruggen van de ontwikkelingslanden heen. Daarentegen is het begrotingsbe leid van de Latijns-Amerikaanse landen vaak te expansief ge weest, waardoor telkens buitenlandse leningen nodig waren om de tekorten te dekken, aldus de Duitse bank. Het economische verband waar alle Latijnsamerikaanse landen bij zijn aangeslo ten, SELA, heeft de industrielanden gevraagd een fonds in te stellen teneinde de ontwikkelingslanden in staat te stellen aan hun renteverplichtingen te voldoen. Recordwinst voor Thyssen- Bornemisza AMSTELVEEN Thyssen-Bur- nemisza (internationale houdster maatschappij van industriële en dienstverlenende bedrijven) heeft in 1982 een winst van 151,9 miljoen geboekt. Dit resul taat is het hoogste, wat tot nu toe is behaald. De groepsomzet steeg vorig jaar van 4,1 miljard tot 4,4 miljard. Een bijzonder goede vooruitgang in resultaten behaal den de bedrijfssectoren land bouwmachines en verpakkings materialen, aldus Thyssen-Borne- Nu echt de goede kant op met economie VS WASHINGTON De reële economische groei op jaarbasis van de Verenigde Sta ten in het eerste kwartaal van dit jaar zal op 4 procent uitkomen vergeleken met een vorige raming van èèn procent. Tegen de gewoonte in heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren tussentijds een nieuwe raming bekendgemaakt om dat er aanwijzingen zijn dat het met de economie van de VS nu echt de goede kant op gaat. Het ministerie schat de in flatie in de Verenigde Staten voor het eer ste kwartaal van dit jaar nu op 2,8 procent op jaarbasis. In het vierde kwartaal van het vorige jaar bedroeg de waardevermin dering van het geld door prijsverhogingen volgens nog onvolledige gegevens 3,7 pro cent. Forse uitbreiding handel China-Rusland PEKING De handel tussen de Sovjet-Unie en China zal dit jaar met bijna 180 procent toe nemen ten opzichte van 1982, zo is gisteren ver nomen in diplomatieke kringen in Peking. Deze ontwikkeling houdt nauw verband met de besprekingen over normalisering van de be trekkingen tussen de twee landen. Een op 10 maart in Moskou ondertekende handelsove reenkomst is de grootste van de afgelopen tien jaar. Het akkoord voorziet in een aanzienlijke toeneming van de Chinese aankopen van hout, kunstmest, gewalste staalprodukten en machi ne-onderdelen, zo is van een Oosteuropese di plomaat vernomen. China zal de import van hout uit de Sovjet-Unie dit jaar verdubbelen om het wegvallen van Amerikaanse leveranties te compenseren. Hogere winst en dividend IBB-Kondor LEIDEN IBB-Kondor heeft over 1982 een resultaat voor belastingen behaald van ruim 3 miljoen tegen ruim 2 mil joen over 1981. Na een voor ziening van 1,4 miljoen (1981: ƒ0,95 miljoen) voor vennoot schapsbelasting blijft een net towinst over van 1,63 miljoen (v.j. 1,08 miljoen), aldus heeft de groep bekendgemaakt. De winst per gewoon aandeel van ƒ100 is ƒ38,48 if 29,70) en de cashflow bedraagt 45,78 if 41,20). Voorgesteld wordt een hoger dividend uit te ke ren van 17 if 14) en aan de reserve een bedrag toe te voe gen van 0,90 miljoen if 0,57 miljoen). De groep verwacht dat het resultaat over het lo pende jaar dat van 1982 nog zal overtreffen. FGH Hypotheekbank verliest 51 miljoen AMSTERDAM Het nettore sultaat van de FGH Hypo theekbank is vorig jaar onge veer uitgekomen op ƒ51 mil joen negatief. In '81 was er nog winst van 15,1 miljoen. Voor gesteld wordt het dividend te passeren. Over het voorgaande jaar werd 3,50 dividend per aandeel van 10 nominaal be taald. De brutowinst van FGH is vorig jaar gestegen van 66,1 miljoen tot 82 miljoen. Het resultaat van het financie- ringsbedrijf steeg van 63,6 miljoen tot 78,3 miljoen. De hypotheekportefeuille nam toe met 816 miljoen tot 5,4 mil jard. De toevoeging aan de Voorziening voor Algemene Risico's werd aanzienlijk ver hoogd tot 155 miljoen. Mede daardoor ontstond een zodanig compensabel verlies> dat er 22 miljoen aan belastingla- tentie vrijviel. Het garantie- vermogen van stijgt van 31 de cember 1981 tot 1 februari 1983 van 344 miljoen tot 438 miljoen. DEN HAAG De gren zen van de loonmatiging zijn voor de detailhandel overschreden. Het verhaal dat door de dalende infla tie de omzetten van de winkeliers minder zullen dalen, snijdt weinig hout. Want de tendens zal zich voortzetten dat de mensen een steeds groter deel van hun inkomen moeten be steden aan vaste lasten zo als energie, vervoer en overheidstarieven. „Dat betekent dat de dalende inflatie die de overheid de winkeliers als worst voor de neus houdt, door diezelfde overheid opgegeten gaat wor den". Aldus vanmiddag voor zitter A. Heijn van de Raad voor het Filiaal- en Grootwin kelbedrijf (FGB) in Den Haag tijdens de presentatie van het jaarverslag, waarin een som ber, door Heijn als „iizig" om schreven, 1982 wordt gepre senteerd. Ook de Raad FGB is lang voorstander van loonmatiging geweest, om zo een economi sche opleving te bewerkstelli gen, aldus Heijn. Maar daarbij werd uitdrukkelijk gezegd dat er een moment is om te stop pen met matigen. Anders wordt in het binnenland afge broken (dalende omzetten) wat in het buitenland (export) wordt opgebouwd. Een daling van de consumptie met 2 tot 3 procent betekent een achteruitgang van de geld- omzetten in de winkels met 4 tot 6 procent Gecorrigeerd voor de (afgezwakte) inflatie zal dat tot 6,5 tot 8,5 procent oplopen in 1983, aldus Heijns „optimistische" schatting. „En dat terwijl dit „aantrekkelijke vooruitzicht" wordt gebruikt als argument om ons duidelijk te maken dat we nu even moe ten ophouden met zeuren over de koopkracht". Bij ongewijzigd beleid voor spelt Heijn niet alleen proble men bij de detailhandel, maar ook bij andere bedrijven die voor de binnenlandse markt werken. „Dan is het consume ren noch investeren meer ge blazen met onze weer eens ge revalueerde gulden". Uit het jaarverslag van de Raad FGB blijkt dat de in 1980 ingezette daling van het con sumptievolume per hoofd van de bevolking zich in 1982 heeft voorgezet en thans is gekomen op het niveau van 1976. De loonmatigingskoers moet dan ook vervangen worden door een evenwichtig beleid dat ge richt is op het stimuleren van de investeringen en het op peil houden van de particuliere consumptie. Een verdere da ling van de consumptie zal geen stijging van de investe ringen tot gevolg hebben om dat de afzetmarkt te beperkt wordt. Daarnaast komen de werkgelegenheid (een half miljoen mensen) en het voor zieningenniveau van de bur ger in gevaar. MINISTER: DEN HAAG Er is nu geen reden de gasprijs voor tuinders aan de priis van kolen te kop pelen. Dit heeft minister Braks (Landbouw) de Kamer laten weten in een brief over de tuinbouw. De minister wijst met zijn stellingname een wens van het Landbouwschap van de hand. Kolenstook voor de tuinbouw is momenteel, zo wel vanuit technich als mi lieuoogpunt geen reëel alter natief voor gasstook. Daar moeten eerst proefprojecten uitsluitsel over geven, aldus de minister. Tot nog toe hebben 7900 tuin ders subsidie aangevraagd voor energie-besparende maat regelen. Vijfduizend van hun hebben daadwerkelijk plan nen in gediend. Sinds juli '81 is 170 miljoen gulden uitgekeerd aan dergelijke subsidies. Dit overheidssubsidie-programma voor de tuinbouw loopt tot eind '84. De 7900 tuinders ver bruikten in 1980 90 procent van het totale gasverbruik ih de tuinbouw. Kwaliteit De Nederlandse tuinbouw moet zijn voorsprong op de concurrentie als groente- en fruitproducerend land vast houden. In alle gevallen heeft de tuinbouw meer kansen met concurrentie op het gebied van kwaliteit, assortiment en ser vice, dan met prijsconcurren tie. Aldus voorzitter dr W. Kemmers van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen in Nederland vanmid dag tijdens zijn jaarrede voor de algemene vergadering. Na 1982, met zijn overvloedige oogsten in heel Europa, zijn zwakke exportvraag en zijn lage prijspeil, rekent de voor zitter van het Centraal Bureau op een beter seizoen. Hij waar schuwde evenwel voor een aanhoudende neerwaartse druk op het prijspeil als gevolg van grotere produktie (vooral per meter) in combinatie met een min of meer stabiele vraag. Dat zal weer leiden tot druk op het inkomen van de teler. PARIJS Hoewel hij een de valuatie van de Franse franc heeft moeten toestaan is de Franse minister van economi sche zaken, Jacques Delors, als „winnaar" uit het overleg over de aanpassingen van de wis selkoersverhoudingen binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS) gekomen. De devaluatie van de franc met 2,5 procent en de revaluatie van de mark met 5,5 procent zijn kennelijk precies volgens de opvattingen van de Franse regering aange bracht, zo menen waarnemers. Delors kan zijn president en het Franse volk nu voorhou den dat Frankrijk met een mi nimale devaluatie een offer heeft gebracht „om Europa te redden". Op die wijze kan hij de negatieve gevolgen van de koersaanpassing voor de bin nenlandse politiek binnen te perken houden. De devaluatie is overigens al de derde bin nen de twintig maanden dat Frankrijk een socialistische re gering heeft. Nu de revaluatie van de mark groter is uitgevallen dan de devaluatie van de franc komt Delors dichter bij zijn doel om het tekort in de handel met West-Duitsland te verkleinen. West-Duitsland kan door het duurder worden van de mark zijn produkten minder makke lijk kwijt dan vóór de devalua tie. Twijfel De banken betwijfelen nog of de huidige aanpassingen vol doende zijn om voor langere tijd rust te verkrijgen binnen het Europese monetaire stelsel (EMS), Zowel ABN als Rabo bank zeggen „te hopen dat de betrokken lidstaten hun bin nenlandse beleid zodanig zul len aanpassen en coördineren, dat de nieuwe wisselkoersver houdingen geruime tijd ge handhaafd kunnen worden". Bij de ABN betreurde men het dat de gulden gerevalueerd moest worden, „omdat de Ne derlandse exportpositie het aardgas buiten beschouwing gelaten bepaald niet sterk is". De bank heeft echter be grip voor de positie van minis ter Ruding van financiën om dat het voortbestaan van het EMS ermee gemoeid was. In elk geval heeft gisteren de dollar geprofiteerd van de her schikking van de Europese va luta. De dollar steeg zelfs ten opzicht van de D-mark. In Pa rijs steeg de dollar uiteraard het meest Het pond zakte tot een nieuw dieptepunt ten op zichte van de dollar en de mark. De goudprijzen zakten in. De nieuwe spilkoersen van de EMS-valuta zijn als volgt: 100 Belgische franken (+1,5%) ƒ5.62561 (was ƒ5,73646); 100 Deense kronen (+2,5 31,0273 (was ƒ31,3300); 100 Duitse marken (+5,5%) ƒ112,673 (was ƒ110,537); 100 Franse francs (-2,5 36,7434 (was ƒ39,0045); 1 Iers pond (- 3,5%) ƒ3,48075 (was 3,73324) en 10.000 Italiaansey lire (- 2,5 17,99786 (was 19,1051). Lusteloze stemming op overwegend lager Damrak AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs begon de week in een nogal afwachten de stemming. Bij weinig han del gingen de koersen over een breed front omlaag. Zo moest A hold 4,50 prijsgeven op 142,50 en werd KLM rond het middaguur voor een ƒ2,40 lagere prijs van 163,50 ver handeld. Op de obligatiemarkt was „he lemaal niets te beleven", in verband met de onzekerheid rond de Europese valuta. Een groot deel van de staatsfond sen ging in prijs achteruit met maximaal 0,5 punt. Bij de internationals noteerden Hoogovens iets hoger op 23. Akzo verloor daarentegen 1 op 53,40, Koninklijke Olie ƒ0,40 Op f 99,40, Unilever kwam ƒ0,20 hoger op ƒ206, Philips bleef op ƒ38,40. NMB ging bij de banken met 3 te rug tot 146 en ABN met 8 tot 350. Amro verloor 0,30 op 56,00. Bij de uitgevers kon VNU nog een kleine winst van ƒ0,60 boeken op 76,60, maar Elsevier-NDU moest 1,50 prijsgeven op ƒ241,50. De bou wers waren zeer licht ver deeld. Océ-van der Grinten verloor 4,20 op 181,80 Gist- -Brocades 1,50 op 141,50-en Heineken 3,00 op 122,30. Pakhoed steeg met 0,30 naar ƒ49,30. De verzekeraars konden zich handhaven met uitzondering van Nationale-Nederlanden, die 0,80 inleverde op 138,00. De hypotheekbanken en scheepvaartwaarden noteer den lager. Holland Sea Search werd, evenals vrijdag, van twaalf uur af doorlopend ge noteerd. Het fonds dat betrok ken bij nieuwe olievondsten in de Noordzee ging voor een ƒ0,20 lagere prijs van 3,50 van de hand. De lokale markt vertoonde een zeer grillig beeld. Zowel naar boven als naar beneden waren er forse uitschieters. Zo boekte KNP een flinke winst van 5,50 op 44,00. Vrijdag maakte deze papierfabrikant bekend dat er vorig jaar einde lijk weer winst was behaald en dat bovendien de dividenduit kering wordt hervat. Ook Bre- dero Vastgoed lag goed in de markt. De aandelen van dit fonds schoten met ƒ11 omhoog tot een biedkoers van ƒ210, terwijl de certificaten van aan delen ƒ6 in prijs stegen tot eveneens ƒ210 bieden. Nier- strasz ging met 50 vooruit tot ƒ780 en De Telegraaf met ƒ4,50 tot 119,50. ACF boekte een winst van 5 op 155 en Kluwer van 2,50 op 87,50. Flink terrein moesten prijsge ven Van Berkel met een ver lies van 4,30 op 329,70 en- Audet, die 8 achteruitging tot 120. HAL, die vrijdag een la ger dividend bekendmaakte en zich nogal somber toonde over de toekomst, kelderde 40 tot 260. Slavenburg zakte ƒ5,50 tot f 76,50 Kleinere ver liezen leden onder meer IHC Inter, Wessanen, Furn ess en Leidsche Wol. De koersen van de doorlopend genoteerde fondsen vertoon den in de loop van de middag weinig verandering. Een aan tal brokkelde iets verder af. Zoals Ennia dat snel zakte tot 133,50, wat een verlies van 4 betekende. Van Ommeren was iets in herstel. Op de optiebeurs bedroeg de ochtendomzet maandagmor gen 3.523 contracten. Het ac tiefst waren Philips en Ko ninklijke Olie. Over het ge heel genomen daalden de pre mies van de call opties lichte lijk. Drukte bij wisselmarkten PEKING De Chinese minister die aan het hoofd staat van de commissie voor gezinsplanning, Qian Xinzhong, heeft toegege ven dat in bepaalde gebieden van China gedwongen abortus en sterilisties zijn uitgevoerd. Volgens hem zijn die praktijken te begrijpen, maar geen officieel beleid van de regering. In de pro vincie Fujian, in het zuidoosten van China, zou sterilisatie zijn opgelegd aan vrouwen die al een kind hadden, aan paren die ten minste twee kinderen hadden en abortus gevolgd door sterilisa tie aan vrouwen die „ondanks de bestaande regeling" zwanger raakten. Zoals bekend probeert China de groei van de bevolking af te remmen. "WAT WORDT MIJN PREMIE PER MAAND?"Als het aan de ABN ligt, hoeft u uw verzekeringspremies niet meer voor een heel jaar tegelijk te betalen. Neem bijvoorbeeld uw autopremie. De ABN doet u graag een voor stel op basis van de rechtvaardige Bonus/Malus-formule (max. 75% bonus-korting), en bovendien met maandelijkse premiebetaling zonder extra kosten! U kunt bij elk ABN-kantoor terecht, waar ook de brochure voor u klaar ligt over alle andere verzekeringen met maandpremie. Betaal gemakkelijk per maand.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10