PC-loop weer succes aronni is nu echt populair Feyenoord kan weelde niet aan Kat en muis in De Meer Kundig ijshockey brengt promotie MAANDAG 21 MAART 1983 lederlands ijshockeyteam neemt afscheid van het aarse publiek na de winst op Denemarken. 'BOEDAPEST Nederland heeft zich tijdens het ijshoc- keytoernooi om de wereldtitel in groep C. in Boedapest, op duidelijke wijze de beste ge toond. De ploeg vormde een gaaf geheel en speelde verre weg het kundigst ijshockey. Na een tamelijk stroeve start tegen Bulgarije werd de weg naar de top steeds resoluter in geslagen. Hoogtepunt was on getwijfeld de triomf op China, de op papier gevaarlijkste con current in het acht deelnemers tellende gezelschap. Dit week einde werden nog twee over winningen geboekty Spanje werd zaterdag met 16-2 (4-1, 7- 0, 5-1) verslagen en ook Dene marken bleek met 10-0 (2-0, 4- 0, 4-0) te zwak voor Oranje, dat met het tweede geplaatste Hongarije promoveert naar de B-poule. Het is de verdienste van coach Cliff Stewart dat het team tot een hechte eenheid is ge smeed. Op papier leek de for matie zwakker dan vorig jaar in Klagenfurt, in Boedapest straalden de spelers echter meer wilskracht en vooral vertrouwen uit. De Canadees eiste van zijn groep een ijzeren discipline, hetgeen zijn vruch ten heeft afgeworpen. Stewart diende zich niet alleen aan als de man met de harde hand, waarmee hij zich niet al te populair maakte, maar bo venal als een bekwaam psy choloog. Zijn betrokkenheid bij het wel en wee van het team typeerde hem als de be zeten. vakman, die naarmate het toernooi vorderde steeds meer greep op en begrip bij de spelers kreeg. Voor Boedapest coachte Stewart slechts mid delmatige clubteams, zonder veel succes overigens. Op zijn eerste toernooi om een wereld titel haalde hij met zijn ploeg meteen de ereplaats. Niet in het minst dank zij zijn bezie ling kwam Nederland zo ver. Met het aantrekken van Cliff Stewart lijkt de Nederlandse IJshockey Bond na de te leurstellingen van de laatste jaren eindelijk een goede greep te hebben gedaan. In het all-starteam zijn vier Nederlanders gekozen: Fred Homburg en Bill Wensink als verdedigers, Tonny Collard als center en Leo Koopmans als leftwing. Voor deze laatste be staat in het buitenland belang stelling. Koopmans heeft aan biedingen ontvangen uit Oos tenrijk, Zwitserland en Frank rijk. Momenteel is hij in on derhandeling met Tilburg om daar als speler-coach te gaan fungeren. Ook voor Jack de Heere, die in het duel met Denemarken een gebroken jukbeen en een lichte hersenschudding opliep, waarvoor hij zich deze week in Canada zal laten behande len, bestaat buitenlandse be langstelling. Nederland is in het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey voor junioren in de B-groep in Anglet na met 66 gelijk gespeeld te hebben te gen Denemarken en met 103 van Frankrijk te hebben ver loren zesde geworden. !N HAAG Minister Winsemius (VROM) was za- lag de opvallendste recreant in de opnieuw druk hte (het kopgroepje op foto rechtsboven afge- eld in de Parkstraat) en tot een fraaie.traditie uit groeide City-Pier-City-loop. De VVD'er voerde n groep Tweede-Kamerleden aan, die zich aan de lve marathon door de Haagse binnenstad en Sche ningen waagden. Met zijn zoon liep hij de 21 kilo- ;ter net binnen de één uur en 45 minuten, waarna werd begroet door de voorzitter van de Tweede amer, Dolman (PvdA). ,,Het was een zware weg, aar we wilden je niet in de steek laten", bedankte insemius enigszins plechtig voor die belangstelling. bewindsman van Volks- zondheid. Ruimtelijke Or- ning en Milieu (op de foto- llage rechts, met zoon) oog overigens nauwelijks ver leid tussen de maar liefst DO andere atleten. „Per jaar ien we met z'n allen heel it van dit soort afstanden, dan wen je er wel aan", hij direct na afloop. „Het geen publiciteitsstunt of zo. willen niet de andere nt van de Kamerleden ook is laten zien. We vinden gewoon heel gezellig om :t elkaar lange afstanden te ten". Minister Winsemius, met de andere leden van Tweede Kamer ook af en een marahton loopt, zei idrukkelijk dat griffier De eaufort, die enkele minuten oor hem over de finish was gaan, de grote gangmaker achter dit intensieve trim- beuren. „Je moet er alleen behoorlijk wat tijd voor maken", aldus de minis- „maar dat is nog steeds te n". or Henk Bollebakker (foto idenonder) was het zater- tijdens de City-Pier-City- p een goede, maar zware De verzorger van de ïtbalvereniging Oranje- in liep de halve marathon touwtje springend uit. Bol- akker, die vorig jaar de kilometer in New rk volbracht: „In Amerika ik toen een neger zo de rathon uitlopen. Aardig e, dacht ik. Ik lanceerde r het plan en vrienden en missen waren nogal en- usiast. Die loofden een dprijs uit als het me zou ken. 't was zwaar, maar tijd van 1.54 uur is toch dig. En het geldbedrag t. Duizend gulden? Ja zo- inderdaad. Daar kan ik weer wat atletiek-spullen van kopen". Opvallende verschijningen waren tevens de broers Van Es, op de foto rechtsonder, ooit deel uitmakend van de in de jaren zestig bekende popgroep The Shoes. De al enige jaren intensief lopende oud-popsterren werkten ook hun race in een keurige tijd REMO Met zijn inning in Milaan - emo heeft Beppe Sa- de hoogste graad >opulariteit bereikt, iet meest begeerde succes van Italië te ;n, moest de wereld- oen de complete top met stomme sing slaan. Zijn cherpe eindsprint hem in het verle- lechts tweede plaat- !en solo op het laat- irgje, de Poggio, le- hem de bloemen in 'rimavera" op. Jan derde op de Via vertelde: „Van ie- was een demarra- terwachten, behalve .aronni. Eer wij van irik waren bekomen ij al uit het zicht". deed het dit keer te pid. Alles was para- aan hem. Hij wilde pas londe van Italië in top- ijn, Milaan - San Remo ieerde hem hoege- niets. Ondertussen zat roeden op een daad die n zou verrassen. In de Adriatico werd hij in uitende tijdrit op bijna inulen gereden. De lei iet klassement deed het en verloor de dagen ook sprints om te ver- n, dat hij wel degelijk onditie verkeerde. Hoe jn vorm was bleek wel Giuseppe Saronni weet zich winnaar van Milaan-San Remo en gooit zijn armen in de lucht. op de Poggio. Raas: „Ieder an- voorsprong op de top hoefde superieure stijl, net als in het der valt op de Poggio na hon- Saronni alleen nog af te dalen recente verleden Merckx, De derd meter stil, Saronni trok naar San Remo, waar hem op Vlaeminck, Raas en De Wolf. maar door de Via Roma een groots on- Ook Raas erkende dat de an- Met elf seconden seconden haal wachtte. Hij deed het in ders zo laffe Saronni een grootse winnaar van de 74e Milaan - San Remo was. Zel den heeft een wereldkampioen zijn titel in zo'n korte tijd zo veel glans gegeven. Vorig na jaar won hij de Ronde van Lombardije, de laatste klassie ker van het seizoen, in het vooijaar Milaan - San Remo, de eerste van een reeks klas siekers. Saronni heeft de we reldtop bereikt en zal zich nu alleen nog internationaal (Pa rijs - Roubaix) moeten mani festeren. Dat zal nog wel een tijdje duren. Italië pleegt im mers een Italiaanse zege in Milaan - San Remo langdurig te vieren. Strijd kort De 74e Milaan - San Remo was 294 kilometer lang, de strijd 22 kilometer kort. De gebeurte nissen van vorig jaar in ge dachten hielden alle ploegen het peloton vanaf de start ge sloten. Het was onmogelijk dat er een groepje „naamlozen" met de onbekende debutant Marc Gomez als winnaar kon ontsnappen, zoals vorig jaar het geval was. Op de eerste helling, de Turchino, met Mo- ser als eerste op de top gevolgd door Pirard, gebeurde hoege naamd niets. Bij de eerste be voorrading, na 184 kilometer, was er alleen beroering over het afstappen van Bernard Hi- nault. E>e viervoudige Tour winnaar had van Milaan - San Remo zijn eerste grote doel ge maakt. Een dag voor de start echter klaagde hij al over te weinig conditie. De kniebles sure uit de Ronde van Sardi nië was opnieuw voelbaar. Pas op de Cipressa, het voor laatste bergje, werd het tempo opgeschroefd. Daar kwamen de duur betaalde kopmannen de wedstrijd in handen nemen. Raas fietste kort voor de top van de Cipressa aan het wiel van Oosterbosch naar de ont snapte Bincoletto 'en De Vooght. Op dat moment vond er pal achter hem een valpartij plaats. De Italiaanse kampioen Gavazzi kwam in aanraking met een motorrijder van de te levisie. Lammerts, Lubber- ding, de Belg Hoste en nog tien anderen werden in de valpartij op een hoop gegooid. Allen waren op slag kansloos, want in een afdaling met zelf moordneigingen een selecte groep naar de Poggio, waar de beslissing moest vallen. Saron ni was er ook bij en het was al opvallend, dat hij niet wilde onderdoen voor zijn aartsvij and Moser bij het uitbouwen van de voorsprong. Wie zich ook flink verweerde was Fritz Pirard. Hij zat er toch weer bij. De Brabander werd op de eindstreep twaalfde. Raas was niet ontevreden over zichzelf al was zijn derde plaats niet meer dan een troostprijs. De Zeeuw ver klaarde dat hij bijna zo goed had gereden als in 1977, toen hij op de Via Roma won. De ploeg had zich voor hem dan ook de hele dag uitgesloofd. Raas roemde iedereen en Priem en Lammerts in het bij zonder. Raas. „Ik heb goed ge reden en niet gewonnen. Ik kan nu alleen maar hopen dat dit iets beloofd voor de wed strijden die gaan komen". ROTTERDAM Feyenoord blijft de race met Ajax aan de kop van de ranglijst volhouden maar het gaat erg moeizaam. Tegen Willem II speelde Feyenoord zijn zwakste wedstrijd van het seizoen. Na de eerste wed strijd van de „dubbel" in het Rotterdamse stadion tus sen Excelsior en Sparta, ging Feyenoord overdonde rend van start met twee doelpunten in de eerste drie minuten. Eerst scoorde Valke uit een voorzet van Vermeulen en kort daarna schoot Houtman na aangeven van Valke raak. Het was de enige actie van Houtman, die met een geblesseerde knie aan het duel was begonnen. Na twaalf minuten maakte de topscorer uit de eredivisie plaats voor Been. Feyenoord kon de weelde van de snelle voorsprong niet aan. Willem II, dat het ergste gevreesd had, kwam langzaam terug in de wedstrijd en nadat Hoyer na een fraaie solo Hiele had gepasseerd waren de Brabanders na 22 minuten ineens weer terug in de wqedstrijd. Feyenoord viel ge weldig terug maar had het geluk dat doelman Hiele in een goe de vorm stak. De Rotterdamse doelman, die voor de rust Basti- aansen via een hoekschop van de gelijkmaker afhield, redde in de tweede helft nog enkele malen zeer fraai bij acties van Braam en Guthrie. De Engelsman nam de mooiste treffer van de wedstrijd voor zijn rekening toen hij een snel door spelmaker Nelemans genomen vrije trap achter Hiele kopte. Willem II kwam daarmee weer dicht bij Feyenoord, want vijf minuten te voren had Hoekstra na een dieptepass van Jeliazkov Verkerk gepasseerd .Toen Willem II weer dichterbij was gekomen, raakte Feyenoord bijna in paniek en bracht er totaal niets meer van terecht. Alleen Vermeulen kon nog een keer alleen op Verkerk afgaan maar werd voor het strafschopgebied neergelegd door Krijgh. De vrije trap leverde Feyenoord niets op en daardoor moesten de Rotterdammers nog elf minuten doormodderen met de angst dat Willem II langszij zou komen. Feyenoord - Willem II 3-2 (2-1): 1. Valke 1-0, 3. Houtman 2-0, 22. Hoyer 2-1, 65. Hoekstra 3-1, 70. Guthrie 3-2. Scheidsrechter: Severein. Toeschouwers 25.163. Feyenoord: Hiele: Troost (Van Til), Van Hanegem, Nielsen, Van Deinsen Hoekstra, Gullit, Valke; Jeliazkov, Houtman (Been), Vermeulen Willem II: Verkerk; Van de Ven (Jacobsen, Gozems). Huybregts. Krijgh Braam; Bastiaansen, Van de Veen. Hoyer; Van Mierlo, Nelemans. Guthrie. AMSTERDAM Sinds 1977 is Ajax in zijn thuis wedstrijden tegen FC Twente goed voor een ge middelde van vijf doel punten. Gisteren hand haafde de Amsterdamse ploeg dat moyenne. Te genstander FC Twente toonde zich echter zwak ker dan ooit. Waren de Tukkers de afgelopen ja ren vaak tot verrassend en produktief weerwerk in staat (in 1981 werd het nog 5-3), gisteren bleven zij gelaten op de nul ste ken: 5-0. Ajax-FC Twente, ooit een top- duel in de eredivisie, toonde zich anno 1983 niet meer dan een spelletje kat-en-muis, waarbij Twente zich als degra datiekandidaat geen enkele il lusie maakte over punten- winst. Swingend mocht het Amsterdamse spel niet ge noemd worden. Daarvoor ont brak de inspiratie en was Jo- han Cruijff te ver van de voorste lijn verwijderd. Trainer Aad de Mos van Ajax had zijn regisseur op het mid denveld naar de achterste lijn teruggehaald. De blessure van libero Mölby dwong De Mos tot dat experiment. De Mos wist, dat hij zich geen buil kon vallen aan Cruijffs optreden als vrije man. „Johan kan dat, dat is bekend. Ik ben slechts benieuwd, hoe hij het onder druk klaart", stelde De Mos na afloop vast. Het spel van Ajax miste dus in de voorste lijn de dwingende hand van meester Cruijff. In het eerste half uur zocht Ajax naar het juiste systeem om het massaal verdedigende Twente te misleiden. Pas toen Vanen burg en Rijkaard zich wat na drukkelijker centraal gingen stellen in de aanvalsopbouw, bracht Ajax zijn tegenstander onder druk. Vanbnburgs eer ste echte actie op rechts lever de een treffer op. Lerby scoor de in de 28e minuut met rechts: 1-0. Vanenburgs vol gende actie eindigde in de 39ste minuut tegen het graszo den, maar binnen het 16-me- tergebied. Ophof, foutloos in de mandekking, mocht van elf meter schieten: 2-0. Van Bas ten, rond hinkend met een verrekte knieband, was in zijn laatste actie van de eerste helft en de wedstrijd ook doeltref fend: 3-0. Na de pauze liep Ajax moeiteloos uit naar 5-0. Ajax - FC Twente 5-0 (3-0): 28. Lerby 1-0, 39. Ophof (strafschop) 2-0, 44 Van Basten 3-0, 73. Kieft 4-0, 82. Va nenburg 5-0. Scheidsrechter: Corver Toeschouwers: 9000 Ajax: Schrijvers; Molenaar. Rijkaard, Cruijff. Rijkaard: Olsen. Lerby, Schoenaker. Vanenburg; Van Basten (Van 't Schip). Kieft. FC Twente: Van Gerven (Snelders). Koopman. Rutten. Drost, Kila, Men- tink, Birkedal, Vreijsen (Bleuminy), SOrensen; Sanchez Torres, Plasmaiis

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13