Ook voor Britten geldt: verlaging olieprijs verleidelijk, maar zeer riskant ntensteBirmenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen iN IN DE STRAAT MERKT NIETS VAN OLIESTAAT GROOT-BRITTANNIE b\°Mo b° DENTOFIX Vast en zeker voor elk kunstgebit AMERIKA «S^SIJTHOFF PERS GENLAND/BUITENLAND fceidóaOowamt ZATERDAG 19 MAART 1983 PAGINA 7 RIOSA ,e week maakten wij op plaats melding van de duizenden brieven, peti- n uitingen van handvaar- <id die bij de recente on- jsdemonstraties aan de de Kamer werden aange- i, De verzoekschriften, ;n en handtekeningen en allemaal in het Ka- <bouw opgeslagen en ja- )g bewaard, zo was ons de afdeling Voorlichting ie Tweede Kamer verze- Maar ook veel van de boden voorwerpen wor- uet onmiddellijk wegge- Om ons daarvan te uigen daalden we enkele i geleden onder leiding loorlichter Henk Mulders de onderaardse krochten iet parlementscomplex. is dan de afdeling curio sa, toeters en bellen", kondigt Mulders aan, terwijl hij een grijze kelderdeur opent. Hoe wel de ruimte kleiner is dan we hadden verwacht, bevat zij inderdaad een keur aan voor werpen die de afgelopen jaren door legertjes demonstranten aan kamerleden zijn overhan digd. „We bewaren alleen de leukste dingen, anders wordt het ondoenlijk die boel op te slaan. We geven dus ook wel het een en ander aan de ge meentereiniging mee", aldus Mulders. „Maar als er spullen zijn waarvan we zeggen: „het zou zonde zijn, dat weg te gooien", dan deponeren we ze hier". Hij wijst om zich heen, naar de in wandrekken en op de grond staande voorwerpen die ooit met veel creativiteit en vlijt door actiegroepen zijn vervaardigd. Enkele voorbeel den: een zeehondje (bij wijze van protest tegen de vervui ling van de Waddenzee), een oranje wandkleed met een foe tus erop geborduurd (aangebo den door anti-abörtus-demon- stranteneen gefiguurzaagd varken (aangeboden door ve getariërs), een groot school bord met een veelkleurige krijttekening (Mulders: „We hebben dat bord bespoten met een transparante deklaag, waardoor de tekening niet uit geveegd kan worden"), een witte speelgoed vrachtauto van een halve meter lang met het opschrift: „Veel goeds uit het Noorden. Straks stukken dich terbij over rijksweg 32", een uit gips vervaardigde wand plaat waarin een vikingschip in reliëf staat afgebeeld, voor zien van de woorden „Löss det knaal" (in 1974 aangeboden door een actiegroep die zich verzette tegen de demping van het kanaal Deventer-Raalte) en een beschilderd metalen vat met de waarschuwing dat zich daarin radio-actief afval bevindt. Bij sommige acties krijgen de kamerleden ook wel eens eet bare waren, zoals taarten of vruchten, gepresenteerd. „Die kun je uiteraard niet opslaan", aldus Henk Mulders. „Daarom worden alle eetbare zaken meestal verdeeld onder de le den van de kamercommissie voor wie de actie bestemd was. Wat die er verder mee doen, mag Joost weten ARCHIEF Enkele minuten later staan we, nog steeds onder de bega ne grond, in de nabijheid van de fietsenkelder, voor een de gelijke metalen deur, die is voorzien van een bordje „Cen traal Archief" en twee plak kaatjes waarop duidelijk wordt gemaakt dat er binnen een rookverbod heerst en dat er bij brand niet met water mag worden geblust. De deur geeft toegang tot een modern inge richte ruimte met een grote hoeveelheid rekken en kasten, die vol staan met boekwerken en paperassen. Hier worden alle schriftelijke stukken be waard die met de Kamer te maken hebben: verslagen van debatten en commissieverga deringen, correspondentie van kamercommissies met allerlei instanties en ook de in de loop der jaren aangeboden petities met de bijbehorende handte keningenlijsten. Alles wat er staat is van na de oorlog. De vooroorlogse stukken zijn in middels allemaal overgedra gen aan het Algemeen Rijksar chief. Kamerarchivaris Jan van Dam, een enthousiaste grijsbe- deze vorm nog maar zes jaar", vertelt hij. „Vóór die tijd was zichtelijk en geordend archief. Alles werd hier gewoon in de kelders neergekwakt". Hij laat een foto zien uit 1973, toen hij als archivaris werd aangesteld. „Kijk, in deze staat trof ik de boel hier aan. Het was een verschrikkelijke ben de. Links en rechts lagen dik ke bundels papier die met lin tjes en touwtjes bij elkaar wer den gehouden. Bovendien was alles vochtig en de mieren en andere insecten kropen overal tussen door. Maar gelukkig heb ik het meeste nog kunnen redden. Ik kreeg bovendien toestemming voor een ingrij pende verbouwing, zodat we nu tenminste een behoorlijk archief hebben. Ik kan er al leen niet goed tegen dat we hier almaar onder de grond moeten zitten. Zo'n archief moet toch een volwaardige plaats in het Kamergebouw krijgen, vindt u ook niet?". RECORD De archivaris loodst ons langs een stegenstelsel van schappen naar de afdeling petities en handtekeningen, want daar is het ons in de eerste plaats om te doen. Ze staan er, vele do zen vol. „Hier, dit is het na oorlogse record", zegt hij, wij zend op een aantal dozen voor zien van een sticker met „Stop de neutronenbom". „Dat was in 1980. Ruim een miljoen handtekeningen tegen de neu tronenbom. Die zitten hier al lemaal nog in. Ach, het heeft op den duur natuurlijk weinig zin om zulke grote hoeveelhe den te bewaren. Na verloop van tijd wil ik dan ook van •alle petities die ik hier heb nog maar een paar exemplaren op slaan en er dan bij vermelden hoeveel het er in werkelijk heid zijn geweest". Speurend langs de dozen zien we een aantal acties uit het verleden herleven: honderd duizenden handtekeningen uit 1973 voor het behoud van de (toen nog) piratenomroep Ve- ronica, dikke stapels verzoe ken waarin wordt gepleit voor het openen van zwembaden op zondag in orthodox-protestant se gemeenten (1972), een half miljoen handtekeningen van de actiegroep „Redt het onge boren kind" (1976) en natuur lijk ook de vele brieven en handtekeningen met protesten tegen de recente bezuinigingen in het onderwijs. „Het is goed dat we dit soort zaken bewa ren". zegt Van Dam als we af scheid nemen. „Want het'na geslacht behoort te weten waartegen de bevolking in het verleden allemaal te hoop is gelopen We klimmen de trap op en knipperen met de ogen. Door een raam in de wandel gangen schijnt de voorjaarszon fel naar binnen. Je zou in die kelders haast vergeten dat er nog buitenlucht bestaat. DICK VAN RIETSCHOTEN DEN Vroeger iedereen, dat in het en-Oosten alleen de voortdurend meer >m vergaarden dank n oliebronnen. Want 1 de Arabische lei- n grote weelde leef- sleten hun treurige danen hun dagen in e armoede. Dat was d van olie van 1 dol en minder per vat. ganisatie van Olie Ex- ende Landen (OPEC) in september 1960 opge- door Saoedie-Arabië, Irak, Koeweit en het lerikaanse Venezuela, a verkondigden de Ara- producenten, dat hun eer moest opbrengen ten an hun eigen volk. Een voorwendsel om in de '70 de olieprijs fors te ;en was de zogeheten Cippur-oorlog tussen Is- de Arabieren. Arabische boycot van ika naar aanleiding van nflict werd pas in janua- 74 opgeheven. Een vat olie kostte toen al 10 dol- Die prijsverhoging luid- tecessietijd in. De Iraan- volutie van begin 1979 een vat olie 14 dollar 59 In mei 1981 bedroeg de delde prijs per vat bijna lar. irse verhogingen maak- oliesjeiks nog rijker dan ireekwoordelijke zee is. het valt niet te ontken- lat hun volk er ook van terde. De Arabische rs bouwden woningen, en ziekenhuizen. Ze nieuwe wegen aan. toen die gewone Arabie- ndelijk wat van de rijk- begonnen te merken, zich een verschijnsel dat de sjeiks erg veront- vonden. Ten gevolge recessie ging het ener- bruik in de wereld lurend naar beneden, tekende meteen veel opbrengst. leen de recessie was de van de gestadig afne- OPEC-verkoop. Er wa- imiddels ook nieuwe len in gebruik geno- nder meer in Alaska en Noordzee. Groot-Brittan- Noorwegen zijn nu be- ke onafhankelijke olie- :enten, die weigeren toe en tot de OPEC. Samen lexico hebben beide Eu- landen de heerschappij ize machtige organisatie n ig ondermijnd. plaats ld is de grootste oliepro- t van de wereld. Mexico op de vierde plaats en Brittannië (in minder 'n jaar) op de vijfde. Het produktievermogen be- momenteel bijna 2,1 barrels van 159 liter ig. Verwacht wordt dat ie in 1982-1983 de Britse ist bijna 8 miljard pond irengen aan belastingen, ie-export zorgt nu elk ADVERTENTIE Over het algemeen gesproken wordt er niet hard genoeg gewerkt in Groot Brittannië. Stakingen, zoals hier bij British Leyland, zijn aan de orde van de dag. jaar voor een sterk positieve Britse betalingsbalans. In 1982 bedroeg de bijdrage die door deze uitvoer geleverd werd niet minder dan 4,6 miljard pond. De opbrengst van de Britse Noordzee-olie is de laatste maanden nog gevoelig geste gen omdat de olieprijzen hoger waren dan verwacht, terwijl tezelfdertijd de waarde van het pond sterling ten aanzien van de dollar omlaag ging. Alle olieprijzen worden in dol lars vastgesteld. De Britten kregen dus meer dollars voor hun olie dan ze zelf verwacht hadden. Ze verkochten goed en hun produktie steeg nog. De Noordzee brengt hen trou wens niet alleen olie maar ook al het gas op dat ze zelf nodig hebben. En wat merkt nu de Britse man in de straat van al die rijkdom? Het antwoord daarop is: zo goed als niets. Britten met de laagste inkomens moe ten nog steds 30 procent daar van afstaan aan de belastin gen. In maar één EG-land weegt de inkomstenbelasting nog zwaarder door dan in Groot-Brittannië. De eer voor dit record, dat niemand het benijdt, komt Nederland toe. Ondanks het feit, dat de Brit ten nu belangrijke olieprodu centen zijn, kost- autorijden hen nog steeds veel geld. De benzinebelasting wordt ieder jaar gevoelig verhoogd. Sinds afgelopen dinsdag bedraagt ze 75 pence per gallon (4,5 liter) brandstof. Die accijns wordt bij de zuivere verkoopprijs van de benzine gevoegd. Op het al dus bekomen totaal heft de staat dan nog 15 procent btw, wat de prijs op ongeveer 38 pence de liter brengt. Hoewel Groot-Brittannië meer olie produceert dan het zelf verbruikt en het de rest dus aan andere landen kan verko pen, heeft de opbrengst van dit vloeibare goud tot nu toe zijn bevolking nog geen enkel zichtbaar voordeel geschon ken. In dat opzicht zijn de Britten bijna letterlijk de arme Arabieren van Europa. De Britse economie blijft erg zwak omdat er algemeen ge sproken niet hard genoeg ge werkt wordt en veel bedrijven van het Verenigd Koninkrijk slechte managers hebben. Het zijn accountants en geen inge nieurs. Het beroep van inge nieur, in de betekenis die wij daaraan geven, staat trouwens nergens zo laag aangeschreven als in Groot-Brittannië, ver moedelijk omdat in de ogen van de Britse gentlemen van oudsher iemand die weieens de handen vuil maakt, „maar een werkman" is. Diverse po gingen om het ingenieursbe- roep een Europese standing te geven, zijn tot nu toe allemaal jammerlijk mislukt. Wij kunnen ons alleen afvra gen in welke staat hun econo mie zou verkeren als de Brit ten geen Noordzee-olie had den. Maar zelfs met een op brengst van meer dan twee miljoen vaten olie per dag moet Groot-Brittanië nog dras tisch bezuinigen. De ene zaak na de andere gaat failliet en er zijn al bijna vier miljoen werk lozen. Die kosten het land meer dan de olie opbrengt. Voor veel dingen die de kwali teit van het leven gevoelig zouden verbeteren, is er ge woon geen geld, zelfs nadat de fiscus uit alle ingezetenen van het rijk de laatste druppel van de verplichte bijdrage heeft geperst. Niets ontsnapt nog aan de belasting. Een gewone fles tafelwijn kost nu bijna 3 pond. De Britse tax op wijn is al jaren veel hoger dan wat de EG voorschrijft. Een fles wisk- hy (een binnenlands produkt) komt op bijna 7 pond. De grotendeels kosteloze Na tionale Gezondheidsdienst loopt al jaren mank, met het gevolg dat steeds meer Britten om het vege lijf te kunnen redden een (dure) particuliere verzekering nemen, die de kosten van privé behandeling- rENHEER ;uivifeóO, en verzorging dekt. Er is geen geld voor nieuwe ziekenhui zen, nieuwe wegen, nieuwe scholen en genoeg onderwij zend personeel. De toestand waarin de Britse Spoorwegen verkeren, doet in vele opzich ten denken aan die van een ontwikkelingsland. En hoewel Groot-Brittannië zich nog steeds een welvaartstaat noemt (een begrip dat na de Tweede Wereldoorlog gelan ceerd werd door de socialisti sche uitvinders van de zogehe ten Nationale Gezondheids dienst) zijn de ouderdomspen sioenen en kinderbijslagen er meelijwekkend laag. Meer nog dan hun collega's van andere landen proberen Britse politici hun kiezers een rad voor de ogen te draaien. Wie aan het bewind is, weet alles beter en heeft altijd ge lijk, ook wanneer de boel bijna letterlijk in het honderd loopt. En de tegenpartij, die in dit land officieel de titel van „Op positie van Hare Majesteit" draagt, beweert telkens precies het tegengestelde. Ondanks het feit, dat sedert het einde van de Tweede We reldoorlog de Britse economie nog geen enkele blijvende op leving heeft gekend, komt het nooit tot politieke samenwer king om daar wat aan te doen. Niemand geeft het goede voor beeld door de handen aan de ploeg te slaan of er als de kip pen bij te zijn om een nieuwig heid die werkelijk deugt (vooral dit laatste is van uit zonderlijk belang) op de inter nationale markt te brengen. Door de Britten wordt veel ge mopperd op de Japanners, die hun sterkste concurrenten zijn geworden. Een beetje zelfver wijt zou deze klagers echter beter passen dan het eeuwige gezeur over „die smerige bui tenlanders" en de hardnekki ge pogingen om zichzelf ervan te overtuigen, dat Brits altijd het beste is. In het vooruitzicht van nieu we parlementaire verkiezin gen beweert de conservatieve regering Thatcher plotsklaps, dat de Britse economie de weg naar volledig herstel opgaat. De inflatie bedraagt maar 5 procent meer - het laagste ni veau sinds dertien jaar. De re gering geeft toe, dat dit gezon de verschijnsel geen blijvend karakter heeft. Einde 1983 zal de inflatie alweer gestegen zijn tot minstens 6 procent, voor spelt ze. De Britse betalingsbalans staat de Wereldoorlog zijn de Britse buitenlandse schulden nog nooit zo laag geweest. De laat ste vier jaar werden ze met 6 miljard pond verminderd. Mis schien wordt de opbrengst van de Noordzee-olie dan toch goed besteed, inplaats van al leen voor de financiering van een nutteloos conflict, zoals de Falkland-oorlog en de lange nasleep daarvan. En dan zijn er natuurlijk ook de gewezen kolonies die royaal gesubsi dieerd moeten worden. De regering Thatcher hoopt in de toekomst zeker nog meer geld uit de Noordzee te kun nen halen. Uit vrees dat de ex ploitatie van haar gas- en olie velden te duur zou worden en ook om de grote maatschappij en te doen uitkijken naar nieuwe ontginningsmogelijk heden, heeft ze afgelopen dinsdag alle exploitanten voor de komende vier jaar een be lastingverlaging van 800 mil joen pond toegekend. Ver wacht wordt dat die maatregel zal leiden tot de exploitatie van dozijnen gekende kleine en halfgrote olievelden, waar van men vroeger vond dat ze geen winstgevende belofte in hielden voor de toekomst. Groot-Brittannië moet nu maar hopen, dat de oliemarkt lange tijd stabiel zal blijven, want een echte olieslag, ge paard gaande met nieuwe, for se prijsdalingen, zal niet alleen een gevoelige vermindering van de inkomsten veroorza ken, maar ook dramatische ge volgen voor het pond sterling kunnen hebben. De regering- Thatcher vindt dat de waarde van het pond ver genoeg ge zakt is. Als de Britse munt nog meer van haar pluimen ver liest, worden de noodzakelijke produkten, die Groot-Brittan nië moet importeren weer zo veel duurder en krijgen de Britten opnieuw te maken met een inflatie die even snel ADVERTENTIE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. klimt als het kwik van de thermometer onder een snik hete Spaanse zomerzon. Zo lang de aardolie nog erg duur was, nam het pond ster ling de allures aan van een echte petromunt. Maar vanaf het ogenblik dat de vraag naar olie gevoelig begon te dalen werd het gauw opnieuw het ziekelijke pondje van weleer. Sedert de recente OPEC-over- eenkomst van Londen is Groot-Brittannië bijna letter lijk het slachtoffer van zijn verlangen om door een prijs verlaging, die het afgelopen maand zelf wereldkundig maakte, meer olie aan de man te kunnen brengen. Richtprijs van 29 dollar Bij de Britten berust nu de sleutel van het succes van de OPEC-overeenkomst, waarin de lidstaten van die organisa tie een richtprijs van 29 dollar per vat en een algemeen pro- duktieniveau van 17,5 miljoen vaten per dag geaccepteerd hebben. Dit akkoord heeft im mers tot gevolg, dat de Britse olie nu bij de duurste ter we reld hoort. Haar prijs per vat bedraagt 30,5 dollar. Als de Britten die 50 dollarcent laten vallen zullen de OPEC-landen vermoedelijk daar niet veel te gen doen. Een grotere prijs verlaging zou evenwel: als een onvriendelijke daad be schouwd kunnen worden. Maar de grote oliemaatschap pijen zijn zelf van oordeel, dat het Noordzee-produkt minder waard is dan Nigeriaanse olie, die 30 dollar de barrel kost. Logisch gesproken dringt zich dus een prijsverlaging van 1 tot 2 dollar op. Als de Britten een dergelijke beslissing dur ven nemen (en hun regering heeft zich niet verbonden om geen gevoelige verminderin gen te laten afkondigen of een verlaging van de produktie door te voeren), zou Nigeria zijn olie opnieuw in prijs kun nen verlagen om onder de Britse prijs te blijven. Een complete ineenstorting van de internationale oliemarkt is dan niet langer onwaarschijnlijk. Van Britse zijde wordt ge vreesd, dat iedere verdere ont wikkeling van de Noordzee- olievelden verliesgevend zal worden als de olie minder dan 25 dollar het vat gaat kosten. Dat is voorlopig nog het enige aspect van het internationale energieprobleem dat de Brit ten tot voorzichtigheid stemt ROGER SIMONS van 11 t/m 26 juni a.s.: MET UW KRANT NAAR Na het succesvolle arrangement vorig jaar naar de oostelijke USA heeft uw krant deze zomer in samenwerking met Jan Doets Bud get Tours een aantrekkelijke 16-daagse vlieg/touringcarreis door het westen georganiseerd. Een trip onder Nederlandse leiding met uitstekende Amerikaanse touringcars en verblijf in eerste klasse hotels. Deze tour heeft vele hoogtepunten want u bezoekt steden met klinkende namen: Los Angeles. San Francisco en Las Vegas. Verder de Nationale parken van grote schoonheid als Grand Ca nyon, Yosemite National Park. Bryce en Zion National Park. U tourt door Arizona en bezoekt Hollywood. Beverly Hills en de Universal Studio's. Bovendien wordt gedurende 4 dagen vertoefd in het mooiste plaatsje in de buurt van San Francisco:. Santa Mo nica. Het vertrek is ZATERDAG 11 JUNI A.S. van Amsterdam naar Los Angeles en u vertrekt op 25 juni in de loop van de mid dag van Los Angeles naar Amsterdam, alwaar u zondag 26 juni weer aankomt. De mogelijkheid bestaat om deze reis met een ex tra arrangement uit te breiden voor een bezoek aan Hawaii. U verblijft dan nog een week op Honolulu, alvorens via Los Angeles weer naar Amsterdam terug te vliegen. De prijs van deze reis bedraagt 3.830.- per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag èén- persoonskamer 1.229.- In deze relssom is begrepen: - vlucht Amsterdam-Los Angeles v.v. - vervoer vliegveld hotel v.v. - alle touringcarrelzen volgenprogramma - 14 hotel-overnachtingen in kamers met bad, douche, toilet, kleuren-TV en airconditioning - de diensten van de Nederlands sprekende gids gedurende de gehele tour - alle kokale belastingen in de hotels bagageservice (1 koffer) in de hotels Niet in de relssom begrepen zijn: - de maaltijden t.w. ontbijt, lunch en diner - luchthavenbelasting 1.9) Er 'Is een folder met het volledige reisprogramma alsmede een complete prijstabel Incl. verzekeringskosten beschikbaar. U krijgt deze gaarne toegezonden als u even belt (van maandag t/m vrij dag tussen 9 en 1 uur) no. 070-190882. U kunt de folder ook persoonlijk afhalen op onze stadsvestiglng in Den Haag, Spul straat 71 (op de hoek van het Spui). Postbus 16050 2500 AA 's-Gravenhage Tel. 070-190882

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7