Renault 11 een luxueuze 9: Speelgoed vooraan op noviteitenshow coupé met laadruimte CONSUMENTENINFORMATIE £ikbe(3outa/nt In het teken van de tas HOOFDSTEUN IN AUTO BEPERKT NEKLETSE Nieuwe kleinbeeldcamera zonder transporthandel Lee voor de Ladies Lichtvoetig op laarzen ZATERDAG 19 MAART 1983 PAG Over tassen wordt niet veel gesproken. Jammer, want ze horen erbij. Ze zijn er in allerlei kleur schakeringen: wit, porse lein en oceaanblauw; pas tel, rose en giallo (licht geel), ciello (hemels blauw), aqua marine (donkerblauw), mirtho (pistache of groenig), flamma (vlammend rood). Deze unikleuren volgen keurig de schoenmode. Zoek één kleur van de veelkleuri ge pump, trotteur of sandaal uit en kies die voor de tas. Er is vraag naar zgn. „hoge re modellen" met korte overslag en lange riem om diagnoaal te dragen. Buidel tjes blijven gezocht, maar zijn vaak in omvang ge krompen. Beurs, paspoort, rijbewijs en lipstick kunnen er net in. Onpraktisch voor vrouwen die veel omhanden hebben, en die een grotere buidel of een vakkentas kie zen, die tegenwoordig zó ge maakt worden, dat ze niet kunnen uitpuilen. Ze heb ben een klep of een rits. De nieuwe tas verschilt met Hoofdsteunen in personenauto's beperken de kans op nekletsel met ongeveer een kwart. Hoewel de hoofdsteun daarmee wei nig invloed heeft op het totale aantal letsels in het verkeer, kan de individuele bestuurder er bij aanrijdingen aan de ach terkant toch goed mee geholpen zijn, zo concludeert de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) na een ongevallenonderzoek onder meer dan 8.000 personen auto's die bij een botsing waren betrokken. Hoofdsteunen moe ten hun werk doen bij achteraanrijdingen, een relatief lii soort botsing, waarbij de snelheidsverschillen vaak gering Vergeleken met frontale- of zijdelingse aanrijdingen levt achteraanrijdingen danook vrijwel geen ernstig gewonden Zo'n aanrijding veroorzaakt wel vrij veel nekletsel in de vi van verrekking of verstuiking van de halswervelkolom. K letsel kan aanleiding geven tot langdurige klachten. De nieuwe Canon T50 met flitsapparaat en afstandsbedie ningskabel. In de race naar meer bedieningsgemak voor kleinbeeldcame- ra's is Canon weer een stapje verder met een nieuwe camera, de Canon T50. Opvallend aan deze nieuwe camera is het ont breken van de transporthandel en een minimum aan bedie ningsknoppen waardoor de body er nogal „kaal" uitziet. Toch is de Canon T50 een volwaardige kleinbeeldcamera met de mogelijkheid tot het verwisselen van objectieven, een traplo ze, verticaal aflopende, elektronisch gestuurde sluiter (2 sec- 1/1000 sec), automatisch filminleg en na elke opname volau tomatisch filmtransport (1.4 beelden per sec.) door middel van een ingebouwde micro-motor. De camera kiest automatisch de meest ideale combinatie van sluitersnelheid en diafragma waardoor de fotograaf zich vol ledig kan concentreren op compositie en scherpstellen. Het diafragma is echter ook met de hand instelbaar. In de zoeker geven oplichtende symbolen aan wanneer gebruik van het speciaal voor deze camera vervaardigde automatische flitsap paraat noodzakelijk is. Een extra accessoire voor de T50 is een afstandbedieningska bel waarmee de camera tot op een afstand van maximaal tien meter bediend kan worden. De adviesprijs van de Canon T50 met FD 50mm/fl.8 objectief ligt rond de f 750,-. Op de „Voorjaarsbeurs Plus", begin deze maand in Utrecht, was inventief speelgoed een belangrijke onderdeel van de show. Er uit sprong een plastic booreiland, volledig na gebootst van Shell-Esso met 300 onderdelen, bin nen en buiten te gebrui ken. In juni komt het op de markt voor ƒ89,- (ge ïnteresseerden kunnen echter vanaf 5 april inte kenen voor een geredu ceerde prijs: Reveil Plas tics, tel. 05223-6636). Voor de intelligente jeugd (en ouderen) was er een ver bluffende schaakcomputer, die als een volleerde partner zelf de stukken verplaatst door een video-systeem. Komt de tegenspeler er niet meer uit, dan kan „Milton" een hint geven voor „een goede zet". Hij werkt zelfs volautomatisch, m.a.w.: de menselijke speler kan rustig een uurtje weglopen, de computer maakt de partij la coniek af. Wil de partner weten hoe slimme „Milton" te werk is gegaan, dan kan hij alle zet ten opnieuw laten oplepelen. Voor 1750,- heeft men zo'n permanente, onvermoeide schaakpartner in huis, die moeilijk tot „speelgoed" ge rekend kan worden. (Inl. MB International, tel.: 03404 24404). Vissersboot Playmobil brengt in oktober Het jeanshuis Lee besteedt de laatste tijd veel aandacht aan speciale kleding voor vrou wen, zoals we op de Heren- modebeurs in de RAI konden zien. In de USA was deze kle ding al erg populair, nu is deze ook in Europa doorge drongen omdat de ontwerp ster, Taru Teponoja, hier on derzoek heeft verricht naar binnenkort in te voeren Euro pese maatsystemen. Zowel tienermeisjes als 40- plussers(sters) werden door. haar achtervolgd met een centimeter in de hand. De da mespasvorm van Lee is nu onderverdeeld in drie catego rieën: B, C en D, en wel zó dat er in elke maai voor drie verschillende figuurtypes per fect passende jeans te koop zijn. En zo hoort het ook. Slobberen om taille, te kort of te lang kruis, bobbels bij de billen mag niet. De jeans moe ten strak zitten, want dat was de bedoeling in Kansas, waar de jeans eind vorige eeuw zo wat op een paarderug zijn ontstaan. Veel nieuws op dit gebied ook voor de man. Voor lente-zo mer '83 zijn er water twill kwaliteiten, water corn, can vas, denim (hoofdmoot), alles bij elkaar 83 kwaliteiten in een overweldigend kleuren gamma, waarbij koraal, oasis, zand en zilver, waterkleuren en veel stone-washed en don ker gespoeld, zoals de oor spronkelijke versies op de Ranch. TINY FRANCIS Twee kilo lichter lopen is niet mis. Daarom zijn er door het Nederlandse bedrijf Hevea, grootste laarzenfabrikant ter we reld, laarzen ontwikkeld van Purofort, die maar de helft we gen van een vergelijkbaar paar van ander materiaal. Ondanks het mindere gewicht dat de voeten meetorsen, vol doet de laars aan internationale veiligheidsnormen. Er is een stalen neus ingebouwd en de versterkte zool laat geen draadna gels, glasscherven, spijkers of krammen binnen. De hak is schokbrekend geconstrueerd, zodat die een klap opvangt bij een (ongewilde) sprong, uitglijden op een richel of de val van een ladder. Door deze eigenschappen (gewaardeerd door de nieuwe Arbeidsomstandighedenwet ARBO), is de nieuwe laars zeer goed bruikbaar voor professioneel werk: in de bouw, bij de betonindustrie, op de boerderij en kwekerij, in de tuinbouw (door het gladde materiaal gemakkelijk schoon te maken van klei) maar ook voor doe-het-zelvers en .veeartsen, die vaak moeten werken in stallen en op glad stro. Op 1 januari 1984 zal voor laarzen de zogenaamde GF 4843 DIN-norm worden gesteld voor veiligheid. De nieuwe Purofort voldoet reeds aan de gestelde eisen, naast het verlaagde ge wicht. TINY FRANCIS Bestand tegen alles wat een laars het leven zuur maakt (vocht, koude doorlatend, beschadi ging door vallende voorwerpen etc). Een goed jaar nadat de Renault 9 met veel succes is geïntroduceerd is men nu toe aan een flinke programma-uitbreiding. Op de RAI zagen we al de dieselversie, een nogal voor de hand liggende variant, nu komt daar de 9 met achterklep bij. Hij heet dan echter 11, omdat hij tevens bedoeld is als een luxueuzer en geavan ceerder model, enigszins als verlate opvolger van de Renault 16. De Renault 11 was voor het eerst te zien op de tentoon stelling in Genève, begin maart, en zal al in april hier leverbaar worden. Die snelle export is mogelijk, doordat de 11 feitelijk meer een gewijzig de 9 dan een echt apart model is. Alle hoofdafmetingen zijn gelijk aan die van de 9, al is de 11 wel bijna een decimeter langer. Door het front met dubbele koplampen van de Amerikaanse 9 te gebruiken is de 11 meteen van de 9 te onderscheiden en blijkt bo vendien dat Renault de 11-se- rie iets boven de vergelijkbare 9-modellen wil plaatsen. De achterkant met het grote laadluik is duidelijk geïnspi reerd op de ook al Succesvolle Fuego, waardoor je de 11 zelfs als een soort coupé-versie van de 9 zou kunnen zien. Van daar de term combinatie-wa gen: de 11 is samengesteld uit bekende Renault-elementen, en hij heeft zowel meer laad volume als een beetje coupé achtig tintje ten opzichte van de 9. Met het grootste deel van de techniek zijn we gauw klaar. Voor de 11 gebruikte Renault een onveranderd 9-onderstel met bijpassende motor-trans missie combinaties. Dus 1108 cm3 met 34 kW-48 pk en een vierbak voor de basis-versie, 1397 cm3 en 43 kW-60 pk voor de meeste andere model len en een tot 52 kW-72 pk opgevoerde variant voSr de topmodellen. De eenvoudiger versies zijn er met drie of vijf deuren, de luxe modellen hebben er steeds vijf. Electronic In het interieur vinden we de bekende zitelementen van de 9, dus ook voorstoelen met een kantelsysteem, maar daarnaast een nieuw dash board. Het paradepaardje vormt daarbij de 11 TSE Elec tronic, het duurste type dus met elektrisch bediende ra men en buitenspiegels alsme de een centrale deurvergren deling die op (infraroodlicht-) afstandsbediening werkt. Zelfs heeft dit type standaard een omvangrijke stereo-in stallatie, uitgerust met zes speakers en een 4 x 20 Watt versterker voor radio en cas settespeler. Het is een speciaal voor deze auto ontwikkeld Philips-systeem, dat samen werkt met een sprekende boordcomputer. Nodeloos te zeggen dat ook de instrumen ten elektronisch zijn: een digi tale snelheidsmeter, toerentel- ler, brandstof- en tempera tuurmeter met oplichtende balkjes. De Philips MCC-radio heeft hoofd-bedieningsorga- nen aan de stuurkolom, een paneeltje voor nevenfuncties bovenaan in het dashboard (met ingebouwde digitaal- klok), terwijl de bediening van versterker en cassettespe ler in het middenconsole zijn ondergebracht. De sprekende boordcomputer- heeft heel wat noten op zijn zang, want hij kan drie soor ten informatie verstrekken, elk voorafgegaan door een kenmerkend geluidssignaal. Om te beginnen waarschu wingen van groot belang, zo als defect in het remsysteem. Dan meer algemene informa ties, zoals: ruitensproeierwater bijvullen. En tenslotte nog waarschuwingen zoals „het rechter voorportier is niet ge sloten". Op zich nuttig dat de bestuur der naar het verkeer kan blij ven kijken terwijl hij attent gemaakt wordt op een storing, maar in de praktijk moet blij ken of de meer uitgebreide informatie die de computer stem (in het Engels) ook strekt op den duur niet als ritant wordt ervaren. Experimenteel Die hele electronicawinj vinden we alleen op het dui ste type, en blijft dus voorbehouden aan de liefh ber. Waarschijnlijk is het bedoeling dat hierbij zal fa ken of het zinvol is om d electronica ook bij andere dellen toe te passen. Het h 11-idee is echter een be< experimenteel, want voor hele reeks is het grote v schil met de 9 eigenlijk alli maar de aanwezigheid een grote achterklep. Die a terkleppen-rage is al w enige tijd aan het afnem daarom ook kwam de 9 e< als sedan en zal de 11 eer een aanvulling op het p gramma zijn dan een echt lume-model. Omdat de duurder zal zijn dan een v gelijkbaar 9-type moet i duidelijk blijken hoe groot behoefte aan een derde-vij deur nu nog is. een vissersboot, waarvan de zeilen kunnen wapperen en de maatjesharing in tonne tjes door de bemanning ge lost wordt, (werkt op batte rijen). Compleet voor f 129,-. Met „Kanga-boum" kan je boemerang spelen zoals de Australische aboriginals dit al eeuwen doen en „Rami" is een Italiaans knikkerspel (van 4 tot 80): „Zo maar een handeling, bedien een wissel en de knikker komt in een andere baan. Resp. 14,95 en 39,95. (Bloch-tirmo b.v.; tel. 03200 42644). Zandbak Erg leuk voor de komende zomer is een zandbak in de vorm van een rode schelp. Het ding is opvouwbaar en klapt handig dicht. De ene kant is gevuld met zand, de andere kant met water, zo dat er heerlijk taartjes ge bakken kunnen worden en de vroegere door verschei denheid van kleuren en verhoudingen. Onderlinge kleurcombinaties als blauw groen, zwart-groen, blauw wit kunt u ook nog aan de arm hangen. In leer zijn de richtprijzen van 30,- tot 75,-; in andere stoffen van 15,- tot 30,-. Modisch ele gant zijn tassen duurder: b.v. in leer van 60,- tot 120,-; in andere materialen van ƒ30,- tot 75,-. TINY FRANCIS Egypte, en doet een beroep op symbolen uit de tijd van de farao's. D.e opbouw van de piramide met in elkaar klikkende plastic blokjes is een element van het spel. Hoe dit moet, wordt gede- Voor de man „zeemans sweatshirt", jacket met uitritsbare mouwen. Voor de vrouw: T-shirt in stone-washed denim met de nieuwe „Locomotion" jeans, krapper dan krap en een lengte van hoog-water-in-het-dorp. pootje gebaad Geschikt voor speelmogelijkheden op balkon en op het grasveld. Prijs 79,-. (Maten 109 x 94 x 20 cm). Flair Plastics, Gilze. Prima om kinderen ver trouwd te maken met zee hondjes is dit bekoorlijke witte, pluche zeehondenba by („Harmony Harp Seal"). Een lief knuffelbeest met aandoenlijke ogen. Week ge voerd, 77 cm lang, en was- baar. 69,-. (Dakin Conti nental, Wilrijk). Piramidespel Een Europese primeur is een driedimensionaal pira midespel, afkomstig uit Neu renberg. (View-Master In tern. Europe N.V.). Het spel speelt zich af in het oude monstreerd door driedimen sionale beelden van een bij gevoegde View-Master schijf. De moeilijkheid kan zelf worden bepaald door de vier verschillende omlopen. Helaas pas eind dit jaar te koop. Inlichtingen verkr baar B.V. Industriële H delmaatschappij Devam, Wijer 8, 5527 EA Hapert. Grapjes: Het langste p lood ter wereld M. 5 gewonden om een hasp half april voor scho gaande jeugd te ko prijs per meter 8,50 (I nimex B.V. Heemsteed dreef 264, Heemstet De grootste puzzel wereld met 12.000 stul (in drie grote zakken v pakt) voor 175,-. K en klaar meet de puz 2.40 x 1.60 m. (Otto Mj Benelux B.V. Ami foort). Voorjaar-zomer collectie 1983: voor hem een 100 pet. ka toenen shirt en het nieuwe „Phoenix Jacket" met plooi op de rug, borstzak en twee insteekzakken. Haar shirt heeft een opa-kraagje en twee borstzakken. Lange jeans tot op de schoen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6