Dierenpark Wassenaar wordt wandelsafaripark We zijn weer baas in eigen kerk schrijve. lia „Korter werk voor ambtenaren om ontslagen te voorkomen J [EREN IN NATUURLIJKE OMGEVING BEKIJKEN i mleiding öor aanleg ooi DE VERPLEGING EIDEN/REGIO QaidócOowiant ZATERDAG 19 MAART 1983 PAGINA 3 f rift voor inrichting orpsplein Zoeterwoude ETERWOUDE Ter gelegenheid van de heropening van de Ijbo-bank in Zoeterwoude nam burgemeester Houdijk gister- ddag uit handen van bankvoorzitter L. Bosman een cheque in vangst van vijf mille. Het geld is bedoeld als bijdrage in de jchting van het dorpspleintje nabij het nieuwe winkelcen- n. e genodigden waren van de officiële heropening getuige, idanks de toenemende automatisering mag de cliënt geen [timer worden. Leg daarom de nadruk op het menselijke aS- t", aldus burgemeester Houdijk. Voorzitter Bosman haakte 11 rop in door te stellen, dat verandering en vernieuwing nood- z' lelijk is, maar dat het accent toch nadrukkelijk op de behan- sjing van de cliënt zal liggen. Gisteravond kwamen vele inwo- S van Zoeterwoude een kijkje nemen in het uitgebreide en eel gerenoveerde bankgebouw. Mislukte overval RIJNSBURG Een onbekende jongeman heeft gisteravond om half zeven geprobeerd een inwo ner van Oegstgeest te beroven. De overval werd gepleegd bij de Amro-bank aan de Oegstgeester- weg in Rijnsburg. Toen de mart uit Oegstgeest de bank verliet, werd hij staande gehouden door de jon gen. Deze had zich onherkenbaar gemaakt door een bivakmuts on der een valhelm te dragen. De jon gen dreigde met een steekwapen en vroeg de man om geld. Toen deze niet snel op de eis in ging, draaide de jongen zich om en vluchtte op een gereedstaande bromfiets weg. Druk bezochte receptie jubilerende wethouder NOORDWIJK Met een zeer druk bezochte receptie heeft wethouder C. van Duijn gistermiddag zijn 12,5-jarig ambtsjubileum gevoerd. Uit alle gele dingen van de Noordwijkse samenle ving kwam men het echtpaar Van Duijn gelukwensen. Onder de zeer velen, die de wethouder kwamen complimenteren, bevonden zich de burgemeesters van Katwijk en Noordwijkerhout en verschillende collega wethouders uit de regio. Burgemeester mr. Bonnike releveerde de politieke loopbaan van de jubilaris, die op 16" september 1966 als jongste de raadszaam binnenstapte en onder de vleugelen van de heer Vogelaar wegwijs werd gemaakt in de gemeentepolitiek. „In 1970 werd u wethou der, de jongste die ik ooit had meegemaakt", aldus mr. Bonnike. De burgemeester maak te gewag van de bijzonder goede band bin nen het college. Hartelijke woorden waren er ook voor de echtgenote, die aanvankelijk aan de vele activiteiten van haar man had moeten wennen. Namens de gemeente bood burgemeester Bonnike hem een horloge als geschenk aan. Raadslid Alkemade sprak na mens de gemeenteraad en het CDA en over handigde hem een boek over de politiek. Een van de bouwondernemingen die vaak actief is de badplaats, bood de wethouder een kolossale bank aan, die mettertijd er gens in de gemeente een plaats zal krijgen. O PEN/WASSENAAR Het aanzicht van het airenpark Wassenaar zal dit najaar ingrijpend gJrden gewijzigd. Het ge- h e terrein van het door jaren heen wat verval- park zal worden gere- reerd, waarbij oude ij renverblijven worden vangen en de open ter- len de aanblik krijgen een safaripark. Dit is „eren meegedeeld door provinciaal bestuur Zuid-Holland en de jnaren van het park, ^gebroeders Louwman. K bestekstekeningen voor ingrijpende maar noodza- - jke gezichtsverandering het park zijn inmiddels ed. Het wachten is nu nog ^de 5,5 miljoen gulden, die g zijn om de plannen uit oeren. Directeur E. Louw en gedeputeerde Borg- lieten gisteren weten er- overtuigd te zijn, dat dit op tafel komt. el van de renovatie is het rk aantrekkelijker te maken 9T het publiek, zodat een dabele exploitatie mogelijk dt. Gestreefd wordt naar gemiddelde van een klei- 300.000 bezoekers per jaar. maast moet de renovatie de kosten van onderhoud het park verminderen. In «nieuwe opzet wordt uitge- van minder dieren, min- personeel, lagere stookkos- en samenvoeging van be nde dierenverblijven. Dat nere dierenbestand wordt >mpenseerd door de pre- atie, waarin de dieren nen worden bekeken alsof vrij rondlopen. Tralies en a werken blijven daarin zo- mogelijk achterwege, van de meest aantrekke- wijziginge'n in het Die- Een schematische weergave van de veranderingen in het dierenpark Wassenaar. Het gehele onderste gedeelte wordt „wandelsafari", rechtsboven verschijnt een kinder boerderij. Linksboven komen een restaurant en een educatief centrum. renpark vormt de zogenaamde wandelsafari (op de tekening hiernaast het onderste gedeel te), waar de bezoekers dwars door de vrij rondlopende die ren kunnen lopen. De safari is ingedeeld in vier zones, die al len een werelddeel "vertegen woordigen. In, de zone „Azië" wordt de bezoeker omringd door bavianen en antilopen, in „Australië" door kangoeroes en emoes. In de wandelsafari bevindt zich een uitkijktoren, die uitzicht biedt over het ge hele zonegebied. Van daaruit, loopt een loopbrug langs de gi raffen, zodat men op gelijke hoogte komt met de hoofden van dit langste zoogdier ter wereld. Andere wijzigingen in het park vinden onder meer plaats in de Paradijshal, waar educa tieve exposities en een strand- volière komen. In die volière kunnen inheemse strnad en zeevogels worden bekeken. Het bijzondere is dat in de wa terpartijen een eb- en vloedsi mulator wordt gebouwd, waar door de natuurlijke omstandig heden zoveel mogelijk worden nagebootst. In het park zullen het restau rant, de kantoorruimten, de voedselbereiding vor de dieren en het magazijn, die zich mo menteel midden of achterin het park bevinden, naar de in gang verhuizen. Bovendien komen er in het park, op de plaats waar nu de kantoren staan, een kinderboerderij met speeltuin, automatenhal en at tracties als ezeltjerijden. Dat is overigens de enige concessie die de directie van het park aan het „amusement" wil doen. Het klassieke karakter van de tuin blijft daardoor ge handhaafd. In de roofdierenverblijven loopt de bezoeker zeif in gaas, terwijl de panters, tijgers en leeuwen vrij rondlopen. Men kan de wilde dieren soms op vijf centimeter afstand nade ren, slechts gescheiden door dik glas. Tegelijkertijd met de wijzigin- Gedeputeerde drs.J. Borgman buigt zich hier met direc teur Evert Louwman, Hanneke Louwman en een bewo ner van het dierenpark, over de sinds kort weer zonnige toekomst voor het park. Vijfendertig et. per in woner voor behoud dierenpark DEN HAAG/WASSENAAR De Haagse en Leidse regioge meenten moeten volgens de provincie 35 cent per inwoner bij dragen voor het behoud van Dierenpark Wassenaar. Voor Den Haag komt dat neer op 157.000 gulden, voor Leiden op 35.000 gulden. De bedragen die de gemeenten Zoetermeer, Rijswijk, Voorburg, Katwijk, Leidschendam, Wassenaar, Noordwijk, Voorschoten en Nootdorp moeten bijdragen variëren van 24.500 tot 2275 gulden. Totaal komen deze bijdragen neer op ruim drie ton. De provincie wil graag 2 miljoen gulden geven aan het red dingsplan van 5,5 miljoen. Of provinciale staten daaraan hun goedkeuring zullen geven is nog de vraag. Er wordt meer reke ning gehouden met een bedrag van 1,3 miljoen gulden. De rest van de vijfenhalf miljoen gulden komt uit de Wet op de Investe ringsregeling (500.000 gulden), en uit bijdragen van economische zaken in het kader van een kredietregeling voor toeristische ac commodaties en een werkgelegenheidsverruimende maatregel. Hoeveel daarbij vrijkomt is nog niet bekend. De rest komt van de bevolking. de provincie. Deze vennoot schap begint met een geheel schone lei, wat inhoudt dat de huidige schulden van het park gedragen moeten worden door de huidige eigenaren. Deze hebben zich daartoe al bereid verklaard. gen in het aanzicht van het park wordt het dierenpark geexploiteerd door een nog te vormen Besloten Vennoot schap, waarin de overheden de belangrijkste aandeelhouders zijn, in de raad van commissa rissen vertegenwoordigd door DEN Door de aanleg rioolleidingen in het ge- tussen de Rodes en de rn in de Merenwijk moet maandag een deel van ietelmeerlaan worden af men Dit zal tijdelijk gevol- hebben voor het verkeer. toegangsweg naar de hui van de Tuinen en Banken t hiermee afgesloten. Die atie zal hoogstens twee we- duren. Voor de bewoners de Banken en Tuinen is er ng een andere route: via örkeerplaats voor de Ros- r (paaltjes gaan tijdelijk tussen de Papiermolen Kopermolen door, naar de en afrit voor de Kopermo- Het winkelcentrum en eving blijft gewoon be- ibaar. Op drukke dagen zo op zaterdag zal het door de eiding extra druk kunnen den in het verkeer. De po- zal op doorgaand^ wegge- ten optreden tegen fout- keerders. verleden op graafplaats DENHOVEN De 77-jari- D. Spek uit Nieuwveen is eren op zeer trieste wijze het leven gekomen. De is tijdens een begrafenis, ""bij hij een van de dragers 1 de kist was, aan een hart- val overleden. Dat gebeur- °P de R.K. begraafplaats in «nhoven. De heer Spek d onwel bij het neerzetten 1 de kist. Een snel gearri- Ne arts kon alleen nog de dood constateren. Prinses Margriet opent Nieuw Buitenzorg Prinses Margriet heeft gistermiddag het tehuis voor verpleging van meervoudig gehandicapte kinderen „Nieuw Buiten zorg" in Leiderdorp officieel geopend. Na het hijsen van een vlag (zie foto) zorgde de prinses voor de officiële ope ning door een grootschalig model van een kip het tehuis, dat sinds november vorig jaar in gebruik is, binnen te trek ken. Aan de openingsplechtigheid ging een bijeenkomst vooraf die in het multi-func- tionele kerkcentrum De Menswording werd gehouden. Prinses Margriet werd daar verwelkomd door burgemeester M.A. van der Have. Toespraken werden gehouden door de heer M. Vader, voor zitter van de stichting Philadelphia die het tehuis exploiteert en de heer A. Gu- lickx, voorzitter van de ouderraad van Nieuw Buitenzorg. De opening werd on verwacht ook bijgewoond door de staat secretaris van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) J.C. van der Reijden. GEEN 8 MAAR 13 MILJOEN BEZUINIGEN LEIDEN Wethouder Waal van Leiden wil de werktijd van ambtenaren verkorten om daardoor gedwongen ontslagen te vorkomen. Hij deelde dit gisteravond mee tijdens een ledenveregadering van de PvdA. Belangrijk ste reden van zijn voorstel is het sterk oplopende te kort van de gemeente Lei den. Doordat de werkloosheid de komende jaren nog meer zal stijgen, zal ook de eigen bijdra ge van de gemeente in de soci ale dienst oplopen. Berekend is dat dit tot 1987 zo'n vijf mil joen zal gaan bedragen. Dit be drag moet bij de acht miljoen, die door de overheid is opge legd in het kader van de be zuinigen, worden opgeteld. Hierdoor moet de gemeente dus geen acht, maar dertien miljoen tot 1987 extra op zien te brengen. In de gisteravond gehouden ledenvergadering van de PvdA stelde wethouder Waal voor, een deel van die bezuini gingen op te brengen door alle ambtenaren voor bijvoorbeeld vier uur per week te ontslaan. Hij stelde wel dat op dit idee dan nog gestudeerd moest worden, maar het leek hem de enige manier om gedwongen ontslagen te voorkomen. Wethouder Bordewijk had al eerder de leden op de hoogte gesteld van de nieuwe bezuini gingen. Zoals reeds gemeld, moet voor het opstellen van de gemeentebegroting bekeken worden waar die bezuinigin gen vandaan moeten komen. De gemeentebestuurders staan voor de keuze het bedrag bin nen te halen door complete voorzieningen af te stoten, of door de gemeentelijke inkom sten te verhogen. Volgens de PvdA- bestuurders kan de in voering van het lozingsrecht de gemeente 4 miljoen opleve- fen- rN Door de herwaardering van de belasting op onroerend goed en de verhoging van de eventuele riool belasting (lo zingsrecht) zouden mensen met een duur huis er op voor uit gaan en mensen met een goedkoop huis er veel op ach teruit. Bordewijk stelde, dat die maatregel hem daarom te gen stond, tnaar wist voorlopig nog geen oplossing. PRINSES JULIANA HEROPENT OUDSHOORNSE KERK ALPHEN AAN DEN RIJN Prinses Juliana heropende gistermiddag in gezelschap van de commissaris van de ko ningin mr. Vrolijk en burgemeester Paats de Oudshoornsé kerk. Na 3,5 jaar restauratiewerkzaamheden konden de le den van de kerkgemeente weer baas zijn in eigen huis, zo als de voorzitter van de diaconie D.C. Peters in zijn wel komstwoord het noemde. De kerk werd voor het eerst in gebruik genomen in 1665. Stichter was de Amsterdamse patriciër Cornelis de Vla ming- van Oudshoorn die volgens boze geruchten de bouw kon financieren uit de boetes van speelhuizen. Architect was Daniel Stalpaert, die ook bouwer was van de Ooster- kerk in Amsterdam. In de loop der eeuwen zijn een aantal grotere en kleinere herstelwerkzaamheden uitgevoerd, maar na de restauratie van kap en toren in 1955 raakte de kerk langszaam in verval. Bij een onderzoek van de funde ring in 1975 bleek, dat het draagvermogen van de funde ring met eenderde was verminderd. Er moest iets gebeuren wilde men de kerk blijven gebruiken. Uiteindelijk kon men in '79 starten met het maken van een nieuwe fundering, het restaureren van het leien dak, het vernieuwen van het pleisterwerk en het herstellen en voor de toekomst beschermen van de zeventien orginele ge brandschilderde ramen. Later bleek dat ook de kruisspan- ten, de gewelven, de banken en ander meubilair hersteld moesten worden. Ook de toren werd vernieuwd. Voor de totale restauratiekosten moest ruim 6,5 miljoen gulden neergeteld worden. Hiervan heeft de kerkgemeente zelf 1,3 miljoen bij elkaar geschraapt. Zowel mr. Vrolijk als burgemeester Paatsalsmede de architect A. Peetoom en de rayonarchitect van Monumentenzorg M. van Hemert hadden het in hun toespraak over het feit „dat zo weinigen zoveel bij elkaar wisten te schrapen Treffend hierbij was het voorbeeld van de tachtigjarige Cor van Vliet, die met de verkoop van onder andere houten kandelaars, gemaakt uit de reststukken van de kerk, honderdvijftigduizend gul den wist binnen te halen. Volgens president-kerkvoogd J.S. Vroege was het maar goed, dat het kerkbestuur nogal naïef bleek over de restau ratie. Want als we geweten hadden wat ons te wachten stond, waren we er waarschijnlijk nooit aan begonnen". Het wandkleed, dat prinses Juliana moest onthullen als openingsdaad, is gemaakt door leden van de kerkgemeen te. Het kleed is een drieluik en heeft van ontwerpster mevr. Peters als titel meegekregen „Pelgrims trekken op naar de heilige stad". De vervaardiging heeft een jaar ge duurd en er waren zo'n 25 mensen bij betrokken. Prinses Juliana kreeg als heriqnering de eerste gedenkpenning, die geslagen is ter ere van de heropening. Het was een feestelijke dag voor de kerk en voor Alphen. Volgens burgemeester Paats is Alphen rijk aan historie, maar arm aan historische monumenten en daarom neemt de kerk een bijzonder plaats in. Niet alleen omdat het ge bouw nu weer voor kerkdiensten gebruikt kan worden, maar ook omdat er in de toekomst activiteiten van culture le aard zullen plaats hebben. Het prachtige, geheel in oor spronkelijke staat gerestaureerde orgel zal bij veel concer ten zijn diensten nog bewijzen. Premieverhoging gehad? Tien tegen één dat wij goedkoper zijn Bel voor een duidelijke folder 01718-75041. (Na kantoortijd 01718-15534.) ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Antwoordnummer 29 2220 VB Katwi)k Z-H Telefoon 0171K-75041 Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen Naam 1 _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ T elef oori I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel I plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, |^2500 VG Den Haag j

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3