Ruud Geels jitter sonder snoepgoed wil geen beunhaas zijn Peter Zijerveld ZATERDAG 19 MAART 1983 door de enorme hoeveelheid doel punten, die hij bijna overal produ ceerde en die hem onderscheidin gen als zilveren en bronzen schoe nen opleverden. De vier seizoenen, die hij speelde voor Ajax, werd hij steeds met gemiddeld 31 treffers topscorer. Bij Sparta werd hij voor de vijfde keer topscorer van Neder land. Op de eeuwige topscorerslijst staat hij met 262 doelpunten als tweede genoteerd achter Willy van der Kuylen, die een produktie van 308 treffers realiseerde. In België scoorde Geels overigens zo'n zestig maal. Gezien de reputatie van de clubs, die hij diende, leeft bij outsi- .ders de idee, dat Geels een zodanig kapitaal moet hebben vergaard, dat hij financieel minstens jaren voor uit kan of misschien wel „binnen" is. Geels zelf reageert lichtelijk geïrri teerd. „Laat ik vooropstellen, dat ik het niet slecht heb. Maar dat ik ja ren niets hoeft te doen is bnzin. Zo veel heb ik in het begin niet ver diend. Overdreven deed ik dat niet, toen ik bij topclubs speelde. Boven dien, als je het goed hebt en je koopt grote .dingen, dan heb je ook te maken met afschrijving, onder houd. Ik heb ook een huis, waarop een hypotheek rust. Dat kost toch allemaal geld. Verder ben ik geen type, dat kan stilzitten, ook al zou dat financieel kunnen. Ik moet wat om handen hebben. Dat werk bij Jamin leek mij wat. Het is ook geen eenmansactie geweest van Van Hees. Bayings, de voorzitter van NAC, was er bij, Ton van der Meer, de manager van NAC. Belle man de financiële directeur van Jamin en de verkoopleider, Ver- kooyen. Die man had ervaring met activiteiten, die ik zou gaan doen. Voor een ander bedrijf had hij dit in West-Duitsland met veel succes gedaan met Franz Beckenbauer. Van Hees, die mij altijd wel een beetje had gevolgd, vond mij een geschikt persoon iets dergelijks te doen in Nederland. Maar ja, dat heeft maar kort geduurd. Ik kreeg daar trouwens voor het eerst iets van te horen van een plaatselijke journalist. Die vertelde mij, dat Van Hees op een zijspoor was gezet. Ik wist van niets, maar het was wel zo, dat ik uit de krant moest verne men, dat mijn maatschappelijke toekomst op het spel stond". Slavenhandel Terugkomend op „grof geld verdie nen" stelt Geels, dat clubs een aar dig kapitaal voor hem hebben bin nen kunnen halen. „Sommige clubs hebben mij uit financiële noodzaak moeten verkopen. Bij Go Ahead Eagles en FC Brugge is dat bijvoor beeld het geval geweest. Ik was de meest aantrekkelijke verkoopwaar vanwege de vele doelpunten die ik maakte. Ik geloof, dat er met al die transfers rond mijn persoontje wel zo'n drie miljoen gulden gemoeid is geweest. Ga maar na: voor 175.000 gulden ging ik als jeugdspeler van Telstar naar Feyenoord (in 1967), voor zo'n drie ton van Feyenoord ftaar Go Ahead (1970), voor onge veer zes ton naar FC Brugge (1972), voor hetzelfde bedrag naar Ajax (1974), voor zeven ton naar Ander- lecht (1978), voor ongeveer 350.000 gulden naar Sparta (1979), voor hetzelfde naar PSV (1981) en in ok tober 1982 voor een ton naar NAC. Een slavenhandel, dat heb ik dat transfergedoe altijd wel gevonden". „Overal heb ik het naar mijn zin gehad. Bij Sparta beleefde ik mij fijnste jaren. Mijn komst van An- derlecht naar deze club had nogal wat bevreemding gewekt. Echter, ik had genoeg van topvoetbal en de toestanden daaromheen. Daarom koos ik een meer bescheiden club. Dat werd Sparta, waar ik mij direct thuis voelde. Ik werd aanvoerder, betrokken bij allerlei zaken. Het was daar meer een familie. En Hughes was er, met wie ik al „gou den jaren" had beleefd bij Go Ahe ad. Ja, ik ben een fan van Hughes. Helaas moest ik weg bij Sparta. Fi nanciële noodzaak weer. Het werd PSV, een topclub ja. Toch is daar de sfeer anders dan gebruikelijk bij een topclub, gemoedelijker". Het bankzitten bij PSV leidde uit eindelijk mede tot een vertrek naar NAC. dat hem en later ook John Dusbaba via sponsors kon aantrek ken en het degradatiespook te lijf dacht te kunnen gaan. Beide ex- Ajacieden hebben het sombere getij vooralsnog niet kunnen doen keren en betwijfelen ook, of hun dat zal lukken. „Wij spelen zeker geen goed voetbal. Een troost is, dat er nog zoveel clubs zijn betrokken bij de strijd om de degradatie. Het zal wel een loterij worden, als het er om gaat wie er uit moet. Ik hoop, dat wij dat geluk krijgen, dat ons tot dusver heeft ontbroken. Faal angst is de belangrijkste oorzaak, dat het hier niet goed loopt. Mijn prestaties zijn onder de verwach tingen gebleven, daar kom ik rond voor uit. Vier goals pas. Ik ben al tijd een speler geweest, die afhan kelijk was van anderen. Ik ben geen speler, die de zaken naar zijn hand zet, wel iemand die er was als anderen de bal voorzetten. Dat is er altijd uitgekomen, omdat ik in goe de ploegen, topploegen speelde. Nu ben ik bij NAC, waar men er mo menteel gewoon niet toe komt de achterlijn te bereiken en een voor zet in mijn richting te geven. Dan ga je dingen doen die je nooit deed, nooit behoefde te doen. Zoals sto ren. Gezien de hoeveelheid doel punten die ik in mijn loopbaan al tijd heb gemaakt, zou je kunnen zeggen, dat je aan scoren gewend raakt. Langzamerhand ben ik het echter ontwend. Misschien ben ik wat dat betreft ook wel aan het af bouwen FRANS LEERMAKERS Peter Zijerveld wil niet overkomen als een kniesoor met zelfmedelij den. In zijn hart hoopt hij op een rentree. Desnoods volgend jaar, al is de kans klein. „Na een half jaar was men mij al vergeten. Over nog eens een jaar weet helemaal nie mand meer dat ik nog besta". Wat hem eigenlijk nog meer stoort dan het gedwongen afstappen, is de on mogelijkheid het algemeen belang te dienen. Als lid van een buiten landse ploeg (de Belgische van ploegleider Fred de Bruyne, die hem keihard en zonder één woord uitleg liet vallen) zocht hij sociale zekerheid. Zijerveld had gehoord van de ellende die Rini Wagtmans in 1973 had toen hij met hartklach ten plotseling moest stoppen. Zijer veld kwam met een bevriende boekhouder tot een oplossing in de vorm van een Besloten Vennoot schap met hem en zijn vrouw als enige aandeelhouders. Alle inkom sten (salaris, start- en prijzengel den) liet hij naar de BV stromen. Wat hij aan levensonderhoud nodig had, haalde hij uit de BV en betaal de geheel volgens de voorschrif ten alleen over die bedragen elke maand keurig netjes belasting, sociale lasten en btw. Ideale oplossing „Het is de ideale oplossing", zegt Zijerveld, ,je betaalt alleen lasten van het geld, datje uit de BV haalt. Het geld dat eigendom van de BV blijft (in mijn geval dus van mezelf en mijn vrouw) kun je investeren in nieuwe eigendommen van de BV, zoals een auto, een levensver zekering, een pensioen enzovoort. Wat gaat nu het servicebureau doen? Het is de bedoeling dat alle gelden van de renners via het ser vicebureau worden uitbetaald. Het bureau gaat ook inhoudingen (be lasting, sociale lasten enzovoort) verrichten. Op zich is dat goed. Het wordt natuurlijk onmiddellijk over al het geld gedaan, terwijl in een BV bruto-bedragen nog jarenlang geïnvesteerd (rente) kunnen wor den. Pas als de BV aan de renner uitbetaalt, wordt het geld belast baar". Volgens Zijerveld behoeft niet ie dere renner een aparte BV te stich ten. „Het kan ook met een groep". lïij heeft vorig jaar toen vakbond en wielrenunie nog sleutelden aan de modus van het servicebureau zijn vondsten willen doorgeven. „Een paar maanden eerder was ik door de vakbond afgescheept toen ik een paar vragen stelde over soci ale verzekering. Toch wilde ik de VVBW inlichten over de mogelijk heden, die er waren. Ik schreef een brief naar Karei Jansen, de advi seur, die het beste op de hoogte was van de maatschappelijke haken en ogen. Op het antwoord zit ik nog te wachten. Later heb ik er een tele foontje aan gewaagd. Karei Jansen zei het schitterend te vinden dat er een renner bestond die wilde mee denken. Hij zou me snel terugbel len om een afspraak te maken. Ik heb nooit meer iets van hem ge hoord". Peter Zijerveld voorziet problemen voor de Nederlandse beroepswiel renners en de organisatoren. De fiscus heeft intussen nadrukkelijk laten weten, dat wielercomités en renners altijd verzuimd hebben btw te betalen over prijzen, pre mies en startgelden. Renners zijn alleen werknemers van hun spon sor. Niet van wielercomités, die hen contracteren voor wedstrijden. In de criteria, waar de prijzen, pre mies en startgelden worden uitbe taald, zijn de renners geen werkne mers, maar dienstverleners en om die reden ook btw-plichtig. Het is net als met de bloemenman. Over elk verkocht boeket moet hij 18 procent btw betalen. De wielrenner verkoopt per criterium zijn kwali teiten als hardfietser. heeft zich laten ontvallen, dat hij de niet betaalde btw over de laatste vijf jaar gaat naheffen. Zijerveld: „Als dat doorgaat zijn de renners nog niet jarig. Voor de toekomst zullen de renners er in elk geval rekening mee moeten houden, dat ze btw moeten betalen. Wielerco mités moeten het evengoed. Dit maakt de wielersport meteen bijna een vijfde deel duurder. Bovendien moeten de coureurs er, volgens mij, op rekenen, dat zij de kosten van het servicebureau gaan dragen. Dat gaat in de toekomst vier tot vijf ton kosten. In mijn ogen kan het veel goedkoper. Er is aan die kant ech ter niemand, die naar me luistert". HOEF Een week na werkelijkheid geworden 'Joom was Peter Zijerveld elrenner af. Hij startte vorig Ir in Bazel in de Ronde van ankrijk. Het moest de be- oning zijn van de loopbaan n de knecht met klimmers- raliteiten. In plaats van geld onderscheidingen plus een ;1 lucratieve criterium- itracten bracht de Tour Zij- Veld niets dan ellende. nierbekkenontsteking noopte na een week de strijd te sta- i. De ziekte sluimerde al een and in zijn lichaam en het her- duurde tot 18 november. Peter :rveld nam onmiddellijk de trai- ig weer op, want zijn ambities ren nog ongeschonden. De start i het nieuwe wielerseizoen had issen zonder hem plaats. Geen iele ploeg vond de ex-verpleger waardig voor een contract. Op naar een baan traint Peter ïrveld in de polders langs de istel in De Hoef voor het Neder- ds kampioenschap triathlon in Ustus. Voor de voor hem vroe- gebruikelijke 200 kilometer dfietsen moet hij eerst vier kilo ter zwemmen om te besluiten een echte marathonloop. Jfior een broek en een trui ga ik f fietsen", vindt Zijerveld. „Ik gelezen, dat er bijna zestig be- ■psrenners ziin in Nederland. groot deel krijgt geen salaris. |t weet ik zeker. Dat zijn ama- ta, die het zo leuk vinden bij de profs mee te rijden. In feite zijn het beunhazen, die profs met een se rieuze beroepsopvatting letterlijk en figuurlijk in de wielen rijden. Het is een gevolg van de ontwikke ling van de beroepswielrennerij in Nederland. Alleen de allerbesten en de allerslechtsten blijven over. Voor de eerste groep staan de spon sors in de rij. De tweede groep is bereid een sponsortrui aan te trek ken zonder daar vergoeding voor te krijgen. Daardoor gaat de midden groep verloren". Aarzelend Per 1 januari trad het „Servicebu reau Beroepswielrennen" in wer king. Een jaar later dan voorzien was. De start van het bureau is, zo als meegedeeld op de jaarvergade ring van de wielrennersvakbond, aarzelend. In de ogen van Zijerveld is het bureau het doel nu al voor bijgeschoten. „De doelstelling is de belangen van de profs te beharti gen. Voorop stond dat echte profs in de sport moesten blijven en ren ners die die titel niet waardig zijn te weren. Ik was een echte prof. Ik heb drie seizoenen als volwaardig lid van een ploeg een internatio naal programma gereden. Ik werd vijfde in Parijs-Nice en vijftiende in de Ronde van Spanje. Vorig jaar tijdens de Tour de France werd ik ziek. Niemand heeft iets voor me gedaan. Nooit heeft iemand, van vakbond of servicebureau, enige belangstelling voor mijn wel en wee getoond". ielREDA Dat uurtje voor de training oogt Ruud Geels ont- i annen. In werkkleding, zoals zijn trainingspak dan toch is, J' istelt hij zich op de bank in NAC's spelershome alsof hij thuis Slippers op de grond, voeten soms onder het lichaam trek- end. Praten doet de 34-jarige voetballer zonder terughouding, j het in overeenstemming met zijn karakter: niets ontwijkend als het over ongenoegen of teleurstelling gaat, diplomatiek itisch. Ruud Geels heeft reden om teleurgesteld te zijn. Uit- I rekend in de herfst van zijn voetballoopbaan doemden voor M»m perspectieven op voor een mooie maatschappelijke toe- n imst. PR-man bij Jamin, dat allerlei sponsoractiviteiten wilde ntwikkelen op sportgebied. President-directeur Harry van J ees zag in Ruud Geels een geschikte figuur de activiteiten te ^geleiden. Daarom tekende de in zijn loopbaan zo vaak sco- -tnde voetballer een contract tot juli 1985 met de snoepfabri- nt. Echter, er kwamen problemen: Van Hees werd op een >poor gezet, de fabriek haalde een dikke streep door de ge- ande sportactiviteiten. En ondanks de pas 1 november inge- ne overeenkomst deed het honingzoete waren producerende drijf Ruud Geels de bittere mededeling dat er voor hem geen J ;rk meer was. „Maneer, wij zitten, eerlijk gezegd, met u in /"ize maag" kreeg hij letterlijk te horen, aar stond ik dan", zucht Geels. had gedacht op het meest ge- likte moment een maatschappe- ÉKe carrière op te bouwen en tege- ■certijd mijn voetballoopbaan af te J)uwen. Anders was ik ook nooit |j NAC, waar ik voor een mini- Jümsalaris op de loonlijst sta, gaan ^etballen. Ik zat bij PSV. een top- üb. Toen ik geen vaste plaats in |t elftal meer had, kwam NAC. in overgang leek financieel niet blbaar. Van Hees kwam er na- ens Jamin bij en er ontstonden pgelijkheden. Volgens die al ge- jemde constructie. Trouwens, het iig lekker. Ik ben bij de Zesdaag- van Rotterdam bezig geweest. iï»ar was een speciale middag voor Jideren. Er waren er achtduizend, 8 kregen van de fabriek een spe- aal pakketje. Er zouden promotio- «^le activiteiten worden ontwik- yjild rond de damesvoetbalinter- dpd Nederland-België, die in Oos- «rhout, de plaats waar de fabriek pat, zou worden gespeeld. Ik had eU plannen om namens de fabriek its te doen bij een revanche voor let WK-dammen tussen Harm Ifiersma en Jannes van der Wal. ^at ik daar moest doen? Och, ge- jDon het verband zien te leggen jsen het feit, dat dammen een Ifelletje is, dat in de huiselijke «ter kan worden gedaan en dat er n wel eens iets lekkers tussen- ribr wordt gegeten. Eerlijk, ik zag el helemaal zitten, die baan bij Ja- •fi. Ik zou mij bijvoorbeeld hele- ^al gaan wijden aan een project J*t multisportverenigingen. Ik tjs bezig een plan uit te werken tot kantinegebeuren van die clubs dl «geleiden. Dat zou dan gaan om beringen van de fabriek. Stel, dat ndie verenigingen zo'n tien pro- Ij t van hun omzet kunt leve- Om gigantische bedragen dat dan gaan. Maar ja, voordat at goed en wel op gang was geko- 6 n. hoefde het allemaal niet ■4er. Ik kom er ook niet meer, rij met de auto nog wel dagelijks gs, ruik dan de geur van de tkjes ileurstelling Ufels glimlacht, maar voegt er snel i toe, dat de teleurstelling hem nog altijd goeddeels in de greep houdt. Een feit, dat de ontspannen indruk die hij wekt, logenstraft. „De zaak houdt je voortdurend be zig. Natuurlijk hebben ze een fi nancieel voorstel gedaan om de zaak af te wikkelen. Dat was na tuurlijk lang niet datgene, waarmee ik akkoord kon gaan. Vandaar, dat er nu allerlei advocaten in de weer zijn de zaak gereed te maken voor een rechtszaak. Het concept ligt al bijna gereed om naar de kanton rechter te worden gestuurd. Mijn geluk is, dat alles wat is afgespro ken met Jamin zwart-op-wit is ge zet Daarom heb ik het gevoel sterk te staan. Anders was ik in de pro blemen gekomen. Door van PSV naar NAC te gaan heb ik veel laten schieten. Dat heb ik gedaan, omdat ik een maatschappelijke carrière kon opbouwen. Anders zou ik bij PSV mijn contract hebben uitge diend. Dan zou ik transfervrij zijn geweest en zou ik daarna hebben geprobeerd nog een „grote klap" te maken. Je ziet het met Piet Schrij vers en Hugo Hovenkamp, die gaan niet voor een paar centen naar Ca nada. Kijk, die mogelijkheden heb ik laten schieten voor de perspec tieven op een maatschappelijke loopbaan. Die gedachten, de teleur stelling, die gaan je niet in je koude kleren zitten. Je denkt er voortdu rend aan. Om het allemaal van mij af te zetten, ga ik wel eens een uur Peter Zijerveld vorig jaar in actie in de Tour de France, nu een veredeld trimmer In voorbereiding voor het NK- triathlon. Boven: „Mijn geluk Is, dat alles wat is afgesproken met Jamin zwart-op-wit is gezet. Daarom heb ik het gevoel sterk te staan. Anders was ik in de problemen geko men", meent de bij NAC opererende spits Ruud Geels. Links: In december '78 kreeg Ruud Geels de bron zen schoen uitgereikt als derde topscorer van Euro pa. Naast hem staan de iets produktievere Hans Krankl (Oos) en Carlos Bianchi (Arg). lopen op het strand nabij mijn woonplaats Santpoort". In ruim twintig jaar voetbal speel de hij achtereenvolgens bij Onze Gazellen, Telstar, Feyenoord, Go Ahead dat even later Go Ahead Eagles werd, FC Brugge, Ajax, An- derlecht, Sparta, PSV en NAC. Zijn carrière wordt vooral gekenmerkt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 21