ff BONO „Ik ben de slechtste zanger ter wereld" Praatjes vullen geen gaatjes VAN U2: EEN KWIK-GIFBELT IN TANDEN EN KIEZEN? ZATERDAG 19 MAART 1983 TERDAM De landse doorbraak de Ierse groep U2 definitief een feit met jreiken van een derde na twee weken in de •hitlijsten. De elpee Boy iet indrukwekkende plaat- ut van zanger Bono, gitarist Edge, bassist Adam Clayton ummer Larry. De met roman- doorspekte muziek van deze 1 uit Dublin kreeg een jaar later ipvolger met October. De piano op die plaat zijn intrede en de num- waren opnieuw huiveringwekkend De songs op de twee elpees toon- ien jonge groep, die het langzaam ichzelf eens begon te worden. Het en reis van jeugdigen die langzaam eiden tot mannen („Ik was bezig e seksuele relatie tussen jongens en »s en andere dingen die bij het vol- n worden horen"). Op de nieuwe War kregen de teksten een andere ideling. De abstracte aanpak werd ild voor een meer directe. Zanger- schrijver Bono: „Op War wilde ik ;r introvert zijn. De teksten slaan op de dingen die om mij heen ge in. Zo ontstonden onder meer Sun- lloody Sunday over de strijd in Ul- n Seconds, een half serieus nummer de atoombom". Het „buur jongetje" Peter, inmiddels negen jaar, geeft nadat hij eerder op de hoes van de debuut-elpee Boy verscheen, de muzikale groei van U2 aan. Bono: „Muziek van de plaat tijdens een concert kopiëren is het publiek bedonderen". volwassen geworden, zowel sten als muziek. De oorstre- emotierijke composities wor- iet meer voor het grootste epaald door het unieke echo- «itaarspel van The Edge. Er betere balans gevonden tus- t „losse", melodieuze gitaar- e e drumpartijen van Larry en e vige basgitaarspel van Adam n. De muziek is complexer i»den door toevoeging van e grondzang, trompet en viool. o»elt Steve Wickham elektri- !i iool op Sunday Bloody Sun- i Drowning Man, blaast Ken- nidley wat noten op zijn trom- i Red Light en assisteren Co- •a zangeressen Cheryl Poirier, i ia Kaegi en Taryn Hagey, 110k Jessica Felton, Bono vo- 3 Surrender en Red Light. oeiproces dat de groep de it drie jaar doormaakte, is ook egd op de hoes. Peter, het 5 Iels 9-jarig jongetje van de c Boy, dat bij Bono aan de i int van de straat woonde, opnieuw gebruikt. Peter is U2 wat meer volwassen ge- i n. lono: „Peter is het sym- nVoor de band, zoals andere in bijvoorbeeld een arend cn. We maken geregeld foto's cm. die we gebruiken voor 1 immaboekjes of platenhoe- J2 onderscheidt van andere in, die al een tijd meedraaien rock roll-circus, is dat -ze n agressie en levendigheid ngeboet. De nummers heb- i en zachtere toon gekregen, ji ingen eruit door opgetogen- lïi felheid. en liefde u,Echte rock roll wordt ge- i door de zanger die door Js gegrepen net de hoogste Jiist. Rock roll is een ge- egen je eigen gevoelens en lingen die er mis gaan. Toen jige tijd geleden op tournee werd The- Edge tijdens een in zijn gezicht gespuugd, olg daarvan was een infec- zijn oog en oor. Hij kon ook lijks praten en ging bijna fan de pijn. Het is makkelijk 1 te zeggen: nu houden we er p, we gaan naar huis. Maar ie voorvallen en het gevecht itaat omdat je er niet mee op ouden, wordt goede muziek n. The Beatles en The Rol- itones schreven hun beste ers ook toen ze onder grote stonden. Fleetwood Mac ïn hun slechtste langspeler e er twee jaar de tijd voor ganger Bono is War on- -JyS danks de titel een elpee vol hoop en liefde. „Het is een optimis tische elpee, die er door zijn muzi kaal volume in tegenstelling tot de melancholiekere toon van ande re elpees, die momenteel in de pla- tenbakken te vinden zijn heel erg uitspringt. Er wordt momen teel goede pop(ulaire) muziek ge maakt, maar het is niet de muziek waarvan ik houd. Ik verwacht wat meer van muziek". Bono: „Op War zijn we op zoek ge gaan naar een nieuwe muzikale richting, waarin het U2-geluid (de nieuwe Ierse folkmuziek) herken baar moest blijven. Hoewel de composities in eerste instantie wor den opgebouwd uit gitaar, basgi taar en drums, hebben we altijd van bijgeluiden gehouden. Van daar dat op I Will Follow (van de elpee Boy) bijvoorbeeld op de ach tergrond een soort klokkenspel te horen is, een geluid dat bereikt werd door een vork tussen de spa ken van een rijdende fiets te ste ken. In Seconds maken we gebruik van delen uit de aangrijpende tv- .documentaire Soldier Girls. Op de elpee War is ook een viool terug te vinden omdat het instrument de menselijke stem het dichtst bena dert. De klank ervan is erg emotio neel. Het moest de tegenhanger vormen van het stevige ritme van drummer Larry en bassist Adam Clayton. We zijn telkens op zoek naar iets nieuws. Als je namelijk stil blijft staan, wordt het maken van muziek afgezaagd". U2, die eind vorige week met de Engelse tournee is begonnen en pas van de--zomer Nederland aandoet (er zit een Amerikaanse concert reeks tussen), is niet van plan de muziek van de langspeler op het podium te kopiëren. Bono: „Dat is het publiek bedonderen. Het is juist aardig ook voor onszelf om naar een andere benadering van het nummer te zoeken. Daar om veranderen we tijdens de show de teksten, maar ook de arrange menten. Op die manier ontstaan andere versies, die we dan weer als B-zijde gebruiken van bijvoorbeeld singles of 12 inch-platen. Op die manier krijgen mensen die ons ma teriaal verzamelen verschillende indrukken en leren ze ons beter kennen. Op Red Light bijvoorbeeld zal live geen trompet te horen zijn, tenzij The Edge het instrument leert bespelen". Twee kanten Voor U2 is het podium net zo be langrijk als de studio. Bono: „De groep heeft twee kanten. Als live band proberen we met heel veel toewijding met mensen te commu niceren en ze te vermaken met muziek, die heel direct is. De U2 van de plaat is subtieler. Ze maakt muziek, die is opgebouwd uit ver schillende lagen. In de studio wordt met verschillende instru menten en geluiden gewerkt, zodat je een paar jaar later nog steeds dingen in de muziek kunt ontdek ken. Van dat soort platen hou ik zelf ook het meest". Met War verwoordt Bono zijn ge dachten in de teksten en de groep in de muziek. „Misschien ben ik wel teksten gaan schrijven omdat ik mijn gevoelens niet op een an dere manier kwijt kon. Er gebeu ren op de2e aarde verschrikkelijk veel dingen, waar je kwaad om kunt worden of die juist hoop ge ven en een reden om te leven. Ik geloof heel sterk in God. Dat is een van de redenen waarom ik elke morgen opsta en mezelf volledig geef". Waar Bono zich heel kwaad over kan maken is de strijd tussen ka tholieken en protestanten. „Mijn vader was katholiek en mijn moe der was protestant en ze hielden van elkaar. Het hele gebeuren in Ulster is een farce. Het is schanda lig en het heeft niets met het ge loof te maken. Als beiden naar de wortels van het geloof zouden kij ken, naar Jezus Christus en zijn voorbeeld, dan geloof ik dat ze voor een paar problemen zouden komen te staan. In Sunday Bloody Sunday probeer ik dat te verwoor den. Daarin vertel ik dat het echte gevecht nog niet is begonnen: ter wijl jullie over je stukje land en je overtuiging vechten, zijn er men sen elders in de wereld die niet te eten hebben. Dat is de echte strijd". Bono bouwt de teksten fragmenta risch op. Hij creëert beelden omdat hij vindt dat de dingen waar hij over wil praten, niet zo helder zijn. In Two Hearts Beat As One zegt hij dan ook: „Ik weet niet of ik het zwart/wit moet stellen, want er zijn anderen die het heel anders zien. Door bij de luisteraar beelden op te roepen, komt hetgeen ik wil zeggen beter over. Bovendien blijft het langer in het geheugen zitten. Als ik in een nummer zou zeggen: is het niet vreselijk al die agressie in Noord-Ierland, dan word je er niet door geraakt. Het gaat pas le ven als ik het heb over gebroken glas onder kindervoeten, verspreid liggende levenloze lichamen in een doodlopende straat, over velen zijn gedood, maar wie heeft er eigenlijk gewonnendan krijg je het beeld van een slagveld. Je merkt dat de echte schade in het hart is aangericht. Met opgeroepen beel den kun je meer zeggen dan met alleen maar woorden". Ritme Bono vertelt dat hij zijn gedachten altijd op deze manier verwoordt. Zelfs als hij gewoon een brief schrijft. Heel belangrijk vindt hij het ritme van woorden. Daarom zijn z'n favoriete dichters mensen als John Keats. „Het is iemand, die woorden heel muzikaal achter el kaar kan zetten". De zanger, die de teksten voor Oc tober in de studio bedacht terwijl hij voor de microfoon stond, heeft daar voor War maar gedeeltelijk gebruik van gemaakt. „Drowning Man, 40 en New Years Day schreef ik wel op die manier. Sunday Bloody Sunday en Surrender ech ter niet. Ik heb een deel van de teksten in Jamaica geschreven. Daar was ook een groot aantal tek sten bij, dat nooit werd gebruikt. Het probleem met mij is dat ik erg ongedisciplineerd ben. Als ik een nummer ga schrijven, maar mijn gedachten zijn die dag niet bij het nummer, day schrijf ik een andere song en da/ werkt heel verwar rend. Zo kw«m het op een gegeven moment vo^r dat The Edge vroeg of ik de tekst van Sunday Bloody Sunday al had geschreven, waarop ik moest antwoorden: dat niet, maar ik heb hier wel een andere tekst. Probleem was alleen dat we daar nog geen muziek bij hadden en bij Sunday Bloody Sunday wel. Voor we de Windmill-Lanestudio in Dublin ingingen waren er dus wel wat teksten klaar. Het resul taat daarvan is dat het een betere elpee is geworden omdat ik mijn gevoel beter onder controle kon houden. Dat gaat niet als nummers spontaan ontstaan. Tijdens de op name van de langspeler October ging ik voor de microfoon staan en zong op de melodie wat er in mij opkwam. Na een aantal keren het nummer met andere tekst ingezon gen te hebben, luisterden we met producer Steve Lillywhite de op namen af. Toen ontdekten we wat ik eigenlijk met het nummer wilde zeggen. We namen het eerste cou plet uit de derde opname en het tweede couplet uit bijvoorbeeld de vijfde opname en mixten deze in de muziek. Zo onstonden de songs voor October en gedeeltelijk ook voor War". Bono: „De teksten die we niet heb ben gebruikt, worden voor een deel verwerkt in de muziek die we componeren voor een ballet voor het Iers Nationaal Ballet. We heb ben hiervoor een uitnodiging ge kregen; binnenkort gaan we met choreograaf Arlene Phillips aan de slag. Stevie Nicks (van Fleetwood Mac) belde kortgeleden op met de vraag of we een song voor haar hadden. We hebben haar een com positie gestuurd, maar ze was er niet zo tevreden over. Volgens mij was het té goed voor haar. Dat nummer schreven we overigens in Nederland tijdens een soundcheck. De compositie was in vijf minuten klaar. Dat mag misschien gek klin ken, maar ik heb er nog een band van om het te bewijzen. We heb ben Stevie Nicks die tape gestuurd, maar het was, geloof ik, niet wat ze zocht. Het is een prachtig liefdes liedje en dat wilde ze niet". U2 maakt op zijn langspelers nau welijks gebruik van de techniek om stemmen of gitaarsolo's meer dere keren op te nemen, waardoor een voller geluid ontstaat. „Mijn zang kun je niet overdubben omdat ik niet in staat ben een nummer twee keer achter elkaar precies hetzelfde te zingen. Je zou mij eens in de studio moeten meemaken. Ik ben 's werelds slechtste zanger. We hebben daarom ook besloten om op televisie te stoppen met de zang te playbacken, gewoon omdat ik een tweede keer heel anders zing waardoor mijn mondbewegingen niet meer overeenkomen met wat het publiek hoort". Nationalistisch gevoel Na de Engelse tournee reist U2 naar Amerika voor een uitgebreide serie concerten. Voor Bono is die tour heel belangrijk: „We willen de Amerikanen laten zien, dat we niet zomaar het volgende Engelse bandje zijn dat het land van Uncle Sam aandoet, maar dat we Ieren zijn, die besloten hebben voorlopig goede muziek te blijven maken. De Amerikanen hebben ook heel posi tief gereageerd op War. De elpee wordt veel op de radio gedraaid". Dat nationalistische gevoel leeft sterk bij U2. Het is terug te horen in de muziek en de teksten van songs zoals Drowning Man en To morrow. De groep is ook niet van plan om naar Londen te verhuizen zoals de Boomtown Rats en andere Ierse bandjes wel deden toen ze succes kregen. „We horen in Dub lin thuis. Het is mijn geboortestad en die zou ik voor geen andere plaats in de wereld willen ruilen". HANS PIËT J. Paalman jaar vallen miljoenen n*s in Nederlandse tanden it szen. Daarvan worden er l'tot twaalf miljoen door de rts keurig gevuld met ^aam: een mengsel van ocent kwik, 35 procent wat koper, wat tin en Maar kwik is in bepaal- ïèrmen uiterst giftig. De raag: kunnen die vullin- etwaad? Heeft iedere Ne- l,nder een kwik-gifbelt in in of kiezen? teggen alle tandartsen van t land. Ja, zegt de Amerikaan- ndarts Hal Huggins. Hij f een gepeperd stuk over de tn van amalgaamvullingen in nerikaan& tijdschrift Ortho- ilar Psychiatry. De redactie J et blad deed het in een bege- d commentaar nog eens dun netjes over: „Iedereen die een vul ling in zijn tanden nodig heeft moet alles doen om te verhinderen dat er een voorraad kwik in zijn mond wordt geplaatst". Professor Piet Vroon geen tandarts maar wel theoretisch psycholoog schreef daarover een alles in het midden latend stukje in de weten schapsbijlage van de Volkskrant. Menig patiënt zit sindsdien met de krant in de hand in de tandartsen- stoel. Alle reden om de beschuldi gingen van Huggins eens na te trekken. De kroongetuige van de zaak „Huggins versus amalgaam" is een meisje van zeventien jaar. Dit meis je „altijd goede punten op school, veel vrienden, haantje de voorste" veranderde na het vul len van enkele kiezen in een gees telijk en lichamelijk wrak. Ze kreeg aanvallen van hevige pijnen in haar borst, in haar buik, ze hy perventileerde, kreeg rode uitslag, was angstig, depressief, enzovoort, enzovoort, totdat ze op het randje van zelfmoord balanceerde. Twaalf specialisten onderzochten haar te vergeefs voordat ze bij Huggins te recht kwam. „Zouden die vullingen misschien de oorzaak kunnen zijn?", vroeg de bezorgde moeder zich af. Bij Hug gins ging een lampje branden. Hij nam de gok en wipte alle vullingen eruit. Na een korte opflakkering van de klachten genas o won der het meisje als op toverslag. „Alle symptomen verdwenen, ze ging terug naar school en haalde haar eindexamen", schrijft Hug gins. Eind goed al goed. Vragen Wat hiervan te denken? Wie de zestien pagina's lange aanklacht van Huggins leest blijft met een hinderlijk aantal vragen zitten. De Links een met amalgaam gevulde kies. Rechts een zelfde vulling een jaar of vijf later. Duidelijk is te zien dat de randjes bij de rechtse kies enigszins zijn weggevreten. Het kwik dat daarbij vrijkomt is te verwaarlozen. Per dag halen we vele malen meer uit ons dagelijks voedsel. belangrijkste: amalgaamvullingen worden in de westerse wereld een half miljard (500.000.000!) keer per jaar aangebracht. Als kwik in vul lingen zo gevaarlijk is, waarom merken tandartsen daar dan nooit iets van? Hebben ze soms allemaal amalgaam in de ogen? Is het spul ze collectief in de bol geslagen? Als je Huggins moet geloven hebben tandartsen zich nooit druk gemaakt over de mogelijk schadelijke gevol gen van kwik in de vulling. Ner gens in zijn artikel vind je een spoor terug van de vloedgolf aan onderzoek vijf centimeter stapel ligt rechts paast mij die tandart sen op dit' gebied hebben gedaan. Een Kaihsteken. Moedwillig gaat Huggins een discussie met het overgrote merendeel van zijn vak broeders uit de weg. „Ik heb ordners vol wetenschappe lijk onderzoek hierover. Nog nooit is aangetoond dat amalgaamvullin gen slecht zijn voor de gezond heid", zegt tandarts dr. H. Letzel, wetenschappelijk hoofdmedewer ker aan de tandheelkundige facul teit in Nijmegen. Letzel is deskun dige op de houdbaarheid van vul lingen, al dan niet van amalgaam. „Bij heel gevoelige metingen kun je kort na het aanleggen van een vul ling een spoortje kwik in de urine aantreffen. Maar dat is zo miniem. Wat je door voeding en 'milieu aan kwik binnenkrijgt, overtreft die hoeveelheid vele malen". Maar bij kauwen slijten die vullin gen toch af? „Jawel. Maar amalgaam is onge looflijk hard. Net zo hard als tand glazuur en dat moet ook tientallen jaren mee. Wel roest het een beetje. Dat komt door het vocht in de mond dat het onedele metaal in de vulling aanvreet. Maar dan nog. De hoeveelheden zijn te verwaarlo- Stel dat de vulling breekt pro beer ik en je slikt die door? „Zelfs in dat onwaarschijnlijke ge val komt het kwik niet in vrije vorm in het darmkanaal. Het li chaam neemt er niets of nauwelijks iets van op en de vulling verdwijnt binnen vierentwintig uur langs na tuurlijke, weg het lichaam". Kunsthars Huggins vult nu alle gaatjes met kunsthars. „Dat is mooier want dat spul is wit Toegegeven. Maar dergelijke vul lingen eet je pijlsnel weg, daarom gebruiken wij het alleen voor de voortanden. Overigens kan kwik, net als alle lichaamsvreemde stof fen, wel overgevoeligheid veroor zaken. Maar dat komt hoogstzelden voor". Vlak voor zoals dat zo chique heet het ter perse gaan van dit artikel bleek dat de anti-amal- gaam-campagne in Amerika fors agio doet, vooral in alternatieve kringen. Omdat alle Amerikaanse malligheden vroeg of laat de oceaan komen overwaaien, een al zal het niet helpen citaat uit een toonaangevend Amerikaans tandartsenblad. In een commen taar, getiteld „Amalgaam, gevaar lijk voor de gezondheid?", schrijft ene Robert Sachs: „Het is oneerlijk en grof om mogelijk al te goedgelo vige patiënten te suggereren dat amalgaam onveilig zou zijn. Dat ge loof speculeert op de sluimerende angsten van de bezorgde consu ment"

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19