finale Rome aan vooravond van grote volksverhuizing Italië bedroefd over verlies ex-koning Mussolini had meer kinderen dan zijn kinderen konden bevroeden JUBELJAAR-POLIS EN PELGRIM-MENU LIEFDE IN KAART GEBRACHT DE KONING IS DOOD, DE REPUBLIEK WORDT VOLWASSEN Mussolini's echtgenote Rachele overleed In 1979 op 89-jarige leef tijd. Ida Oalser, die haar einde vond in een gekkenhuis ROME De Italiaanse schrij ver en historicus Antonio Spi- nosa verdient de Nobelprijs voor originaliteit. In dit jaar van eeuwfeesten, jubilea en andere oefeningen in de nos talgie heeft hij de oude Ita liaanse dictator Mussolini die 100 jaar geleden geboren werd nu eens willen gedenken door een speurtocht te ondernemen naar de werkelijke omvang van diens nakomelingen. Spinosa's boek „De kinderen van de Duce. Het lot van de naam Mus solini" wordt op het ogenblik vlot verkocht, en dat duidt op een zeke re interesse bij het publiek voor Mussolini's voortplantingsactivitei- ten binnen en vooral buiten zijn of ficiële familie. Dat Benito Mussolini (leider van fascistisch Italië van 1922 tot 1945) een schuinsmarcheerder was, wist iedereen, inclusief zijn vrouw en voorbeeldige echtgenote Rachele. Zijn permanente campagne tegen het verval van de oorspronkelijke en zuiver Italiaanse zeden werd hier en daar dan ook met een flin ke korrel zout genomen. Maar onzekerheid bestond over de mate waarin de leider de fascisti sche huwelijkstheorieën aan zijn laars lapte. Spinosa doet hierover een interessant boekje open, maar ondanks zijn noeste arbeid in de staatsarchieven kan ook hij geen volledigheid pretenderen. De dicta tor was immers zelf de baas over het archief en zorgde er wel voor alle documenten die op zijn privé- leven betrekking hadden te corri- geren. Vader en zoons. Vittorlo (rechts) verdiende heuse onderscheidingen aan het Abessljnse front, Bruno stierf „als een Held" in zijn jachtvliegtuig. solini zal wel nooit kunnen worden vastgesteld. Te meer niet daar in één geval al blijkt hoe weinig scru puleus de dictator buitenechtelijke relaties aanknoopte en daaraan de mografische consequenties ver bond. Met zijn gevolg keerde Mus solini op geregelde tijden vanuit Rome terug naar zijn geboorte streek Forli. In een van de herber gen langs de weg waar het gezel schap de reis onderbrak, raakte hij verliefd op een kamermeisje. De vrouw bood geen weerstand tegen de charmes van de leider «n liet zich zodanig verleiden dat ze zwan ger werd. Mussolini heeft het resul taat van deze snelle relatie, een zoon, niet kunnen bewonderen, want toen was hij al verdwenen. De annalen vermelden zelfs niet eens meer de naam van zijn bemin de. Spinosa komt op een aantal van zes kinderen die Mussolini buiten de echt heeft verwekt. Geen enkele heeft zich Mussolini mogen noe men, zo zuinig was de Duce op zijn naam.Toen Mussolini in 1925 in aanwezigheid van hoge kerkelijke autoriteiten in het huwelijk trad met Rachele Guidi, had hij al vijf kinderen: een jongen, Candido ge heten bij een getrouwde vrouw in Friuli; een zoon, bij een mede-soci- aliste in Trento; een zoon (Benito) bij Ida Dalser, een andere vrouw in Trento; een dochtertje Elena, bij een (getrouwde) Milanese vriendin; en Edda, bij een andere Milanese vriendin, Rachele, die kort daarop zijn vrouw mocht worden, als ge volg waarvan Edda gewettigd werd. Maar dit aantal van vijf voorechte lijke kinderen lijkt geen limitatieve opsomming te zijn, want vooral in zijn vriigezellentijd kende Mussoli ni's seksuele onstuimigheid geen enkele morele rem. Hij was net achttien jaar en woonde nog bij zijn ouders in Forli, toen hij een leef tijdgenote verkrachtte. Dit delict is ROME Umberto, de laatste ko-' ning van Italië, is dood, en dit door en door republikeinse land hoeft zich dus niet meer op te winden over elk griepje dat de ex-koning teisterde. De ex-koning stierf in ballingschap, in Genève, niet in zijn vaderland Italië, ondanks re cente verwoede pogingen van en kele politici om hem naar Italië te rug te halen, voor een laatste blik op „mijn geliefde Napels". Italiaanse ex-koningen kunnen niet in hun eigen vaderland ster ven, zo volgt uit de republikeinse grondwet: „Het is de ex-koningen van het Huis van Savoye, hun echtgenotes en mannelijke nako melingen verboden het nationale grondgebied te betreden of er te verblijven". De republiek, doods bang voor herstel van de monar chie, heeft nooit een uitzondering op deze regel toegestaan. Tot enige ontreddering in. republikeinse gele deren heeft kroonprins Victor Em manuel, de troonpretendent, on langs onthuld enige keren in strijd met dit grondwettelijk verbod in Noord-Italië op bezoek te zijn ge weest. Vader Umberto hield zich altijd strikt aan de regels, en hij heeft Italië altijd gemeden, hoeveel smart en pijn hem dat ook deed. Sinds zijn verbanning in juni 1946 leidde hij een teruggetrokken leven aan de PortugeseJkust, in een villa, ui teraard Italia geheten. Hij bleef zich omringen met een halve hof houding, en ministers des konings, vurig hopend op inkeer van zijn volk, en op terugkeer van zijn Huis van Savoye aan het hoofd van de Italiaanse natie. Supergetrouwe monarchisten vlogen op en neer tussen Rome en Lissabon, opdat de vorst geen enkele ontwikkeling in zijn land zou ontgaan. Tussen deze bedrijven door heeft de internatio nale jetset, waar ex-vorsten norma liter in belanden, weinig aan Um berto gehad. Daarvoor leefde de edelman teveel in het verleden, daar was hij wellicht te weinig uit bundig voor. Zijn vrouw, de Belgi sche prinses Marie-Josée, heeft het nooit bij hem uit kunnen houden. Umberto heeft zijn drama aan zich zelf te wijten. Had hij wat meer kritische zin en wat meer vooruit ziende blik gehad, dan zou Italië nu nog steeds een monarchie onder het Huis van Savoye zijn. Zijn va der, koning Victor Emmanuel II, had het zijn zoon al moeilijk ge maakt door het vorstenhuis volle dig te identificeren met Mussolini en zijn absurde veroveringsplan nen. In 1943 kwamen de Geallieer den, hetgeen het einde betekende van Mussolini. De koning zelf werd een vernedering bespaard, hij mocht op zijn troon blijven zitten, maar moest al zijn macht afstaan aan een liogotenente, een soort zaakwaarnemer. Dat werd zijn zoon Umberto, de kroonprins. Umberto maakte zich populair door de juiste hulp aan de juiste oorlogs slachtoffers, maar de linkse partij en bleven hem wantrouwen. Toen Victor Emmanuel dan eindelijk af stand nam van de troon, op 9 mei 1946, en Umberto hem mocht op volgen, dacht de nieuwe koning (geadviseerd door de verkeerde raadgevers) ook al zijn tegenstan ders voor zich te kunnen winnen door een referendum uit te schrij ven over de vraag of Italië tie narchie moest blijven of eefci bliek zou worden. ji Een maand later al werd hèj rendum gehouden, en me^ twee miljoen stemmen koot voor de republiek. Umbeiii ontgoocheld, en had enige de consequenties te trekken* uitslag van het door hem r referendum. Na een gedra enkele dagen zette de regerih tenslotte op een vliegtuig, Portugal. Een maand regi wat kort voor een koning, daar dat ze hem dan ook hetf noemen, of de koning van i De ex-koning is dood, leveH ning, en daarom is de strijd] opvolging al begonnen. Zoon Emmanuel, een behendig u man, liikt zijn kansen te I verspeeld door jaren geledfe onvoorzichtig een Duitse rnjir rist op het eiland Corsica schieten. Juridische conseqr heeft dat voor de edelman had, wel monarchistische, >1 monarchistische beweging I naar een nieuwe heer. MeeÉ maakt de hertog van Aosta, met geslacht van landvooj gouverneurs in fascistische Wie het wordt mogen de chisten zelf zeggen. Repul Italië zal het een zorg zijl voelde men zich emotion< verbonden met de laatste Umberto, van deze affectie sprake meer, als het gaat pretendenten voor zijn opi De koning is dood, de Italiaa publiek kan nu eindelijk vol worden. CEES MA De voltl familie Mussolii links na rechts: moeder Rachele haar do Anna M Vittorio, Romano arm var Benito, en Brun kinderef werden herhaal! als paradpa aan lam volk ge| teerd, al logische gevolg© verantw fascistis vaderscl later uiteraard uit «de politieregis ters verdwenen. Als getrouwd man nam Mussolihi Zijn taak serieus. Na Edda kwamen nog vier kleine Mussolini's ter we reld: Vittorio, Bruno, Romano en Anna-Maria, die allemaal aan land en volk werden gepresenteerd als paradepaardjes, als logische gevol gen van verantwoord fascistisch vaderschap. Edda trouwde met graaf Ciano en maakte hem de jongste minister van buitenlandse zaken ter wereld (33 jaar), Vittorio verdiende heuse onderscheidingen aan het Abessijnse front, Bruno stierf „als een held" in zijn jacht vliegtuig en Romano is nu nog steeds een vooraanstaand cafépia nist. Anna-Maria tenslotte stierf op jeugdige leeftijd aan polio. Zij was de minst glorieuze van Duce's kroost. Maar de huwelijksband knelde de leider al te veel, want in 1929, hetzelfde jaar waarin Mussoli ni met de paus het beroemde ver drag van Lateranen sloot, werd hij vader van een zoontje bij een zusje van een van zijn medewerksters. Ook dit kind heeft hij nooit er kend. Met de zoon die hij nog en passant in een herberg verwekte zijn dat dus in totaal zes natuurlijke kinderen, voor en buiten het huwe lijk. Maar volgens speurder Spinosa moeten er zeker nog twee meer zijn en wellicht zelfs nog meer. De moeders hingen Mussolini's va derschap uiteraard niet aan de gro te klok want de leider hield van discretie in dit soort zaken, vooral na de machtsovername. Hij kon het de moeders zeer lastig maken als zij voor hun rechten opkwamen. Ida Dalser bijvoorbeeld stierf in een gekkenhuis en de overigen werden door Mussolini's politie tot zwijgen gemaand. Vaststaat dat Mussolini als Duce voortdurend maltresses heeft gehad die hem enige afleiding ri bezorgen van de strenge huM moraal die zijn hoge positi oplegde. Zijn laatste en bell maitresse Clara Petacci Cardinale speelt haar persooi film die nu gemaakt word( zelfs het voorrecht gehad i leider te mogen worden leerd in 1945. Van haar heel solini overigens geen kind g Het amoureuze leven van i liaanse dictator is met hé goeddeels in kaart gebracH minste voor zover dat enige kingsgroei teweegbracht. M twijfels over de werkelijke o van zijn procreatieve prestati ven bestaan. Niemand zal er' dit boek van opkijken als nieuw iemand opstaat en i damesblad een familieband l leider claimt CEES MAI niet al te zeer op ziin woord zal worden geloofd Zeker is dat het in het komend Jubeljaar voor de individuele reiziger zeer moeilijk zal zijn in Rome een hotelbed te vinden. Maar pelgrims komen niet alleen naar Rome om te bidden of te sla pen, ze consumeren ook en ze ge bruiken het openbaar vervoer, be zoeken musea en monumenten. Kortom, ze nemen deel aan het Ro meinse leven, hoe kort hun verblijf ook is. De instanties die deze dien sten in hun pakket hebben, zullen de pelgrims met open armen ont vangen, maar dat ze allemaal al klaar zijn, daar is nog geen sprake van. Fantastische plannen heeft het ge meentebestuur van Rome ontwik keld om de pelgrims op een waar dige wijze te ontvangen, maar het geld ontbreekt nog. Een greep uit de voornemens van het stadsbestuur: uitbreiding van openingstijd van musea, reiniging van monumenten, uitgave van een zogenaamde pelgrimskaart (toe gangsbewijs voor alle middelen van openbaar vervoer plus musea), ver sterking van politie met 3000 gewe tensbezwaarde dienstplichtigen en vrijwilligers, schoonmaakbeurt van het centrum van Rome, activering van het treinstation St.-Pieter (400 meter van het Pietersplein), bloe men en planten op straat (in het centrum), een speciale all-risk ver zekering voor pelgrims, enzovoort, enzovoort. Totale kosten: 100 mil joen gulden. Hiervan is slechts een kwart te halen uit allerlei potjes en fondsen waarover Rome als hoofd stad beschikt. Voor de rest moet er een wonder gebeuren. Dat de pel grims enige miljarden in Rome zul len achterlaten, is zeker. Maar al die franken, marken en guldens zijn er nog niet, die moeten eerst nog worden uitgegeven. Ook al komt er van al deze mooie plannen uiteindelijk niets terecht, dan toch heeft het communistische stadsbestuur in Rome in elk geval van een hervormingsdrang blijk gegeven die vriend en vooral vij and heeft verrast. De ondernemers gaan iets minder voortvarend te werk, maar ook zij zijn in staat tot radicale verande ringen. De restaurateurs van de stad hebben een vriendelijkheids- en eerlijkheidscampagne voor het komend Heilig Jaar aangekondigd. Niet aUeen zal de klant of de pel grim koning zijn, maar ook zal ge tracht worden de toeristen in bars en restaurants minder af te laten zetten dan tot nog toe gebruikelijk is. De pelgrims krijgen zelfs een speciaal „Heilig Jaar-menu" aange boden voor een all-in-prijs, zodat hun de trucs met btw, bedienings- geld en plotseling verouderde prijs lijsten bespaard blijven. Grote veranderingen dus en dat al lemaal dank zij een Heilig Jaar. CEES MANDERS Boven: Augus tus 1939, toen nog kroon prins. Rechts: Op zijn 75e ver jaardag in 1979 kwamen nog vele Ita liaanse toeris ten hem felici teren op zijn buiten in het Portugese ROME Als paus Johannes Paulus II volgende week vrij dag om 5 uur 's middags de Heilige Poort van de St.-Pie ter ontsluit en daarmee het bijzonder Heilig Jaar 1983 officieel opent, zal er een spektakel beginnen dat in de geschiedenis van de kerk zijn weerga niet kent. Een oeroude instelling als het Ju beljaar, dat bij vorige gelegenheden het laatst in 1975 al miljoe nen mensen naar Rome wist te brengen, zal nu profiterend van de modernste communicatie- en transportmiddelen een nog veel grotere volksverhuizing ontkete nen. Zoals bekend heeft de paus van zijn recht gebruik gemaakt dit jaar tot Jubeljaar te verklaren, maar hii heeft daarmee de stad Rome wel voor een verrassing geplaatst. Hij had zo vinden ze op het Ro meinse stadhuis wel iets meer tijd mogeh geven om de noodzake lijke voorbereidingen te treffen. Een Heilig Jaar is geen kleinigheid, niet voor de Kerk, niet voor het Vaticaan, maar vooral niet voor de stad Rome, want die zal het groot ste deel van de lasten moeten dra gen. En eerlijk gezegd had men geen rekening gehouden met een bijzonder Jubeljaar. Rome, toch het reisdoel van deze massa-pelgrimage, verkeert dan ook al maanden in een grote staat van opwinding. De verwachtingen van al degenen die bij dit gebeuren economisch of religieus betrokken zijn, ziin zo hoog gespannen dat de uiteindelijke resultaten eigenlijk al leen maar kunnen tegenvallen. Het koelbloedigst in deze omstan digheden toont zich het Vaticaan. De gelegenheidsmunten en -postze gels liggen al geruime tijd op de pelgrims te wachten. De Osservato- re Romano, de Vaticaanse krant, heeft aan het Heilig Jaar al een aparte bijlage gewijd, waarin op alle vragen over het fenomeen een rechtstreeks antwoord wordt gege ven. In anonieme kloosters wordt de Ju beljaar-hymne druk gerepeteerd, een meezinger van het type volks gezang, die overigens van de paus nog het nihil obstat moet kriigen. Het handboekje voor de pelgrims (een ware gids voor vergeving) zal volgende week worden verspreid, zo verzekeren de Vaticaanse druk kerijen. En tenslotte, om helemaal niets aan het toeval over te laten, hebben de Vaticaanse technici met succes proefopeningen van de Heilige Poort (sinds 1975 op slot) verricht, zodat de paus volgende week niet met stroef en onwillig sluitwerk zal worden geconfronteerd. In het wereldse Rome is men min der ver met de voorbereidingen. Nog altijd is er onzekerheid over de omvang van de massa pelgrims waarop kan worden gerekend. Vastgesteld is in elk geval dat de provincie Rome niet meer dan 110.000 gasten per dag kan herber gen in hotels, pensions, campings en kloosters. Komen er meer, dan moeten die maar in het park of on der de Tiberbruggen slapen. Maar als alle hotelbedden die nu al door de reisorganisaties zijn besproken, ook werkelijk worden gevuld, kun nen nog altijd 60.000 toeristen per dag worden geregistreerd. De hoteliers blijven echter voor zichtig in hun prognoses en hopen dat de paus (die zei dat de pelgrims de Jubeljaar-vergeving ook in hun eigen bisdom kunnen ontvangen) Op kerstavond 1975 maakte paus Paulus VI officieel een eind aan het Heilig Jaar door de grote bronzen deur naar de basiliek van St.-Pieter te sluiten. Technici hebben er voor gezorgd dat paus Johannes Paulus II volgende week vrijdag niet met stroef en onwillig sluitwerk wordt geconfron teerd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18