Bereikbaarheid groot probleem voor Rijnlands bedrijfsleven Hollywood pro en contra de computer Hans Croiset: „Brinkman is groot gevaar voor de kunst Vernietigende kritieken op musicalMarilyn9 LEIDEN KUNST Cektócöouraiit toont muzikale rijkdom van Haydn Nederlands Kamerorkest Geprogrammeerde Flintstone en vraagtekens na Tron LONDEN 'De musical „Marilyn" die don derdag in Londen de wereldpremière beleef de, heeft vernietigende kritieken gekregen van de voornaamste Britse bladen. Tne Times sprak van een „verschrikkelijke musical", terwijl de Financial Times de omschrijving .jammerlijk" gebruikte en The Daily Tele graph vond dat „geen enkele melodie in het geheugen blijft hangen". De kritiek richtte zich zowel op de tekst als op de muziek. tekstschrijver Jacques Wilson verweten Stephanie Lawrence, die de rol van Marilyn wordt dat hij geprobeerd heeft in platte dialo- zowel als 15-jarige als in de zelfmoordscène gen en verzen de psychologische diepten van geloofwaardig vertolkt. Voor de actrice die al de blonde sexster te schilderen. als .Evita' roem oogstte, zou de musical over Marilyn Monroe de definitieve doorbraak De door Mort Garson geschreven muziek be- De geraffineerde regie en toneeltechniek moeten worden. Daarvoor bestaat nu niet staat voornamelijk uit crescendo's, terwijl konden de voorstelling evenmin redden als veel kans meer. ZATERDAG 19 MAART 1983 PAGIN LEIDEN/REGIO De gebrekkige bereikbaar heid is één van de grootste problemen van de onder nemers in Rijnland. Dit is gebleken uit de jaarlijkse enquête van de Kamer van Koophandel. 30 pro- -cent van de Rijnlandse ondernemers gaf te ken nen de bereikbaarheid van hun bedrijf als knel punt te beschouwen. Dit percentage ligt aanzienlijk hoger dan in de steek proef een jaar eerder? Vooral in Leiden blijkt het probleem te spelen. Hier was 48 procent van de onderne mers niet tevreden over de be reikbaarheid van hun bedrijf tegen 39 procent een jaar eer der. Opmerkelijk is dat de Leidse ondernemers aanzien lijk tevredener waren over de contacten met plaatselijke en regionale overheid. Slechts 14 procent had moeite met be treffende besturen te commu niceren (vorig jaar 23 procent). Het aantal ondernemers dat problemen heeft met huisves ting bleef nagenoeg gelijk: 14 procent. In Alphen viel een toename van het aantal knelpunten te constateren. Hier gaf 31 pro-, cent van de ondernemers te kennen problemen met de be reikbaarheid te hebben, een stijging van 7 procent. Een kwart had problemen met de overheid. Het aantal klachten over huisvesting daalde dit jaar. Daarentegen waren er meer problemen in het contact met de overheid. In Rijnland en de Bollenstreek is het aantal klachten over de huisvesting nagenoeg gelijk, 17 en 18 procent. Over de bereik baarbaarheid is in de Bollen streek 17 procent en in de Rijnstreek 30 procent ontevre den. Het overgrote deel (42 procent) van de klachten ten aanzien van de bereikbaarheid slaat op het gebrek aan parkeermoge- lijkheden in de omgeving. Bij de huisvestingsproblematiek speelt vooral dat het huidige onderkomen te klein is. 28 procent van de ondernemers (3 procent meer dan vorig jaar) gaf te kennen financiële problemen te hebben. Hans Croiset: „Geen stupide verschraling in stand den". AMSTELVEEN Klaus Mann, de zoon van Tho mas Mann, heeft de acteur Gustvan Grtlndgen gepro jecteerd in de hoofdfiguur van zijn roman „Mephis- to". Grtlndgen was bereid ter vervulling van zijn ambities om zich met de nazi's te corrumperen. Zijn beste vriend werd daardoor zijn grootste vij and. Hij bracht het in Duitsland tot intendant van het Berlijnse Staats theater. Grtlndgen had er geen moeite mee om Hamlet ten tonele te voe ren als een Germaanse held. Omdat hij dankzij relaties en zijn hoge posi tie af en toe een collega heeft kunnen helpen, werd hij na de oorlog weer gerehabiliteerd. „Mephisto" omvat de gewe tensvraag voor elkeen, maar in het bijzonder voor kunste naars: tot hoever mag je je principes geweld aandoen, om je aan een taakstelling te kun nen blijven wiiden? Naar de roman is een film onder regie van de Hongaar Istvan Szabo gemaakt, die met een Oscar is bekroond. Première Op basis van de toneel-inter pretatie van Ariane Mnouch- kine, artistiek leidster 'van het Parijse Théatre du Soleil brengt het Publiekstehater „Mephisto" vanavond in de Amsterdamse Stadsschouw burg in een grote bezetting in première. Eric Schneider heeft de centrale rol van Mephisto. Hans Croiset, die het stuk re gisseert, vindt het niet riskant nu de faam van deze film nog steeds nagalmt, met een toneelversie uit. te komen. „Ik geloof, dat het alleen maar de belangstelling voor dat thema vergroot. En dat de toetsing secuurder is, omdat de mensen meer van de materie afweten. De manier waarop wij nu daarmee bezig zijn, is totaal verschillend met die van de film". Hans Croiset vindt dat Grtlnd gen, die tot één van de groot ste toneelspelers van Duitsland gerekend mag worden, onder geen beding met de nazi's had mogen samenwerken, omdat juist hij zich met zijn bijzonder talent en enorme reputatie an deren ten voorbeeld had moe ten stellen. Dat nooit! „Het uitgangspunt van de voorstelling is: dat nooit! De acteurs waren heel nauw be trokken, omdat het over thea ter gaat en de kwestie aan concrete voorbeelden getoetst kan worden. Hoe belangrijker je functie is, hoe belangrijker is het, dat je een verschuiven de norm in de gaten hebt. Grtlndgen's excuus was: „Ja, wat kon ik doen. Op achthon derd meter van mijn theater was de Gestapo". „Wat kun je doen? Daar niet zijn! Dan buiten de landsgren zen, zoals Piscator in Zwitser land en Brecht in Amerika, daar je werk voortzetten om daarna onbevlekt terug te ko men. Zijn handen waren zo vuil, maar ook van de politie ke machthebbers. Want de eerste die weer in Moskou en roaJ een maand later op Bro; speelde was Grtlndgen' „Op het moment, dat er srf is van een morele crisis! het vertrappen van men rechten, dan heb je stellii nemen. Als je in het thf alleen maar tussentinten! zien, dan speel je Griind Op het moment dat je theater bereid bent om t( rumperen voor eigen ami dan ontken je de maatsch lijke functie van theater. Je kunt ook iets bereiken der aan tv-reclame m< doen. Of voor joker te staan in kwis-program Ten aanzien van mijn we het resultaat ervan ben twijfel zelve, maar ten aal van mijn standpunten b< rigoureus. Je zult mij niet in een produktie van Joof den Ende. Als ik concessies moet die mij te ver gaan - ei gaan mij heel gauw te dan zeg ik ajuus. Ook al z mij daardoor nooit meer toneel bezig kunnen hoi Dat zou verschrikkelijk maar je kunt mij eraan den. Toen ik zo'n tien jaa leden bij toneelgroep Th wegging, ben ik bij een gezelschap gaan werken, dat wilde niet. Na een m heb ik opgezegd. En ik wi God niet, waar ik moest b nen. De kinderen waren klein. En ik heb een ziel verantwoordelijkheidsgevj Ik was er als de dood 1 maar ik ben weggegaan".. Over het gebruik van de sterdamse Stopera, Croiset zie dat er minstens twe hoop drie, gezelschappen bespelen. Ik ga geen, omd misschien tweehonderd s avonden bij komen, gezels van tachtig man maken. A een andere -structuur li waarin mijn gezelschapjt zelfstandige unit function dan is het prima. En als u van eikaars organisator capaciteiten gebruik zi maken en overleg zullen ben, allicht. Maar een groot nationaal i ter, waar het Publieksth in op moet gaan, dat is onzin. Ja, ik ken die plar Dat is weer het maken een theaterfabriek, dat i dood in het toneel. Ik hel aan den lijve ondervoi toen ik bij de Nederlands! medie zat. In zo'n moloch al die naijver en ruzies. Laat al die mensen maar nen hebben, dat is goed, al in jaren niet zo gewee! ben niet op continuerifl consolidatie uit. Minister Brinkman is groot gevaar voor de k Wat hij doet, is met ecor sche argumenten over cu praten. Dat kan niet. De stenaarswereld verzet ziel niet goed. Ik vind het leu Hollander te zijn, maar een goed cultureel klimaj juist in crisistijden kun i wijzen, dat een dergelijk maat in Holland iets bete En niet dat een stupide schraling dan dankbaa stand wordt gehouden, gelegenheid, die ik kan gen om mijn mond daar! open te trekken, zal ik ge ken". MAX SN LEIDEN Het Nederlands Kamerorkest gaf gisteren in de Stadsgehoorzaal het eerste van de twee concerten, die het wijdt aan het werk van Joseph Haydn, de componist», van wie dit sei zoen wordt herdacht dat hij 250 jaar geleden werd geboren. Dat dit een terechte zaak is, werd gisteren overduideljk bewezen. De uitgevoerde werken, die alle uit Haydns vroegere periode stam men, gaven stuk voor stuk blijk van een overvloedige muzikale inspiratie. Prachtige thema's en vaak verbluffend virtuoze door werkingen, die door tal van onverwachte wendingen een ver rassend afwisselend karakter droegen, konden de aandacht vast houden. Overigens moet in dit verband direct opgemerkt wor- denrdat Haydn in het Nederlands Kamerorkest onder leiding van haar vaste dirigent Antonio Ros-Marba een voortreffelijk pleitbezorger heeft gevonden. Het kamerorkest bereikte een haast absolute eenheid, waarin de verschillende instrumentengroepen perfect op elkaar zijn afge stemd. Verder beschikt het over een virtuozé techniek en rijke muzikale verbeeldingskracht, waardoor de uitvoering van de vier werken qua aantrekkelijkheid nauwelijks voor elkaar on derdeden. Wat muzikaal vooral sterk werkte was het vermogen van het orkest om door middel van een wat ingehouden toon spanning op te wekken. In de vroege en nog luchtige 14e symfo nie was de betekenis hiervan voornamelijk beperkt tot het an-~ dante. De 49e symfonie, 'La Passione' een onstuimig 'Sturm und Drang'- werk wordt meer in zijn geheel door spanning gete kend, die met name in het langzame eerste deel en in de uitbun dige finale van een adembenemend gehalte was. Er vielen twee solowerken te beluisteren, het vioolconcert in C en het pianoconcert in G. De sterke techniek en verzorgde ex pressie, waardoor violist Robert Szreder opviel, werd echter overschaduwd door een gebrek aan wat toch de basis vormt in het vioolspel: een zuivere en volle toon. Pianist Steven Mayer liet een lichte en sprankelende toon horen, alleen het snelle pas- sagewerk klonk soms wat onduidelijk. De prachtig geïntoneerde vleugel liet anderzijds een warme, meer donkere klank toe, die het dramatische aspect in de muziek - secundair, maar toch van belang fraai liet uitkomen. De film „Tron" kostte de filmmaatschappij van wijlen Walt Dis ney een dikke twintig miljoen dollar, de film deed het in de Verenigde Staten maar matigjes in de bioscoop, maar toch gelooft men bij Dis ney: „Het was de moeite waard, want met „Tron" loopt Dis ney weer voorop in een volkomen nieuwe trend". Die trend is het gebruik van com puters in films, een heet hangijzer in Hol lywood. De combinatie van gespeelde film en computertechnieken die Disney probeerde in „Tron" lijkt niettemin even uit beeld te zijn. Niemand in Hol lywood durft eenzelfde gok te maken als Disney. Er wordt in allerlei bedrijven (zoals in New York bij de Mathematics Application Group Inc., de MAGI) gezocht naar toepas singsmanieren van computer techniek in film, maar in Hol lywood staat men - na „Tron" - op het standpunt „laat eerst maar eens zien wat er kan, dan zullen we wel ja of nee zeggen". Alleen de firma Dis ney zelf houdt nog voet bij stuk. Misschien is de reden daar, dat men te graag de ver loren gegane markt van de ge speelde kinderfilms wil op vangen. De science fiction- film „The black hole" was het eerste kostbare probeersel in die richting, „Tron" nummer twee. Men gelooft dat men het matige resultaat van die dure film wel weer goedmaakt op de internationale markt en zit er te wachten op een volgend project waarin computertech- Jeff Bridges belaagd door video-wachters: Computertechnieken in speelfilm „Tron' nieken en speelfilm gecombi neerd kunnen worden. Ande re maatschappijen wachten en kijken de kat uit de boom. Dmk-op-de-knop Er is niettemin één onderdeel van de filmindutrsie waar de' computer een geaccepteerde medewerker is. De tekenfilm. Hanna en Barbera Produc tions, de grootste producent van animatie-films in de Vere nigde Staten, is een systeem aan het installeren waarbij een handgetekende „cel" (de origi nele tekening op doorzichtig plastic) op computer wordt overgeschreven, waarna die tekening digitaal gekleurd wordt en dan op video-tape wordt gezet. In het geheugen van de computer wordt dan een voorraad cartoonfiguren gestopt in allerlei houdingen, met alle mogelijk lipbewegin- gen en tegen diverse achter gronden, die naar wens opge roepen en gebruikt kunnen worden. Druk op de knop en je krijgt Fred Flintstone (een van de befaamdste Hanna en Barbera-karakters) bukkend, springend, „Wilma"-roepend. Taiwan Alles voor één geld. Teken films zullen dus op den duur niet meer getekend, maar ge assembleerd worden. Een te kenfilmpje met Flintstone wordt dus niet meer het werk van een artiest, maar van een computerprogrammeur. Niet iedereen die werkzaam is in de tekenfilmindustrie vindt dat een ontwikkeling om toe te juichen. Martin Rosen, kort geleden in Nederland voor zijn „Plague Dogs" zweert bij de persoonlijke getekende film die juist daardoor z'n eigen ka rakter behoudt. En inderdaad: Fred Flintstone uit het stenen tijdperk beweegt zo houterig dat de gelijkenis met een mens een pure toevalligheid lijkt. Niettemin zit de getekende hoofdfilm in Amerika finan cieel in de problemen en men probeert er via geavanceerde computertechnieken toch uit te komen. De Bond van Film- cartoonisten heeft al eerder geklaagd over de „vlucht van werk". Want het monniken werk van de tekenfilm, het in kleuren, gebeurt tegenwoordig in Zuid-Korea, Taiwan of Mexico. Arbeidsintensief werk dat daar goedkoper is dan in Amerika. Zo bracht ook onze Rob Houwer het inkleurwerk voor zijn Bommelfilm onder in Japan en zo kom je bij de afti teling van „Tron" opeens een hele serie namen in Chinese karakters tegen. Regisseur Lis berger blijkt het kleur- en ink- twerk in Taiwan besteld te hebben. Geldbesparing, ang stig bekeken door de heren te kenaars. Het is op zichzelf niets nieuws: Disney was de eerste filmmaatschappij die „beperkte animatie" liet ver vaardigen via de Xerox-cel. Een getekend beeld werd ge fotokopieerd op een cel in plaats van er op getekend te worden en dat scheelt de dure „inkters" die dat werk norma liter met de hand moesten doen. De tekenaarsbond maakte al gauw een contract clausule dat leden die daar door zonder werk raakten el ders in dienst genomen moes ten worden en dat het uitge spaarde geld geherinvesteerd zou moeten worden in het creatieve deel van de tekenfil mindustrie. Computer-deskun digen zullen mogelijk onmid dellijk roepen dat hun werk juist dat creatieve deel is, een film als „Tron" bewijst echter dat je met de techniek alleen niet ver genoeg komt. De discussie en het onderzoek zijn in Amerika en in Holly wood in het bijzonder op volle gang. Inmiddels proberen de grafische ontwerpers bij de computerbedrijven zover te komen dat ze na bewegingloze voorwerpen nu ook zelfbewe- gende voorwerpen kunnen gaan programmeren. Tot nu toe „begrijpen" computers geo metrische vormen als conus sen en bollen en zijn die lijn- systemen reproduceerbaar en activeerbaar. Maar men wil verder. De mensen van het New Yorkse bedrijf MAGI proberen speelgoedvliegtuigen na te tekenen op de computer. Ook al weer om geld uit te sparen. Want zou zo'n compu ter een goed gelijkend vlieg tuig in vlucht kunnen produ ceren, dan zouden peperdure stüdio-vluchtsimulaties met miniatuurmodellen overbodig worden. En dan zouden films als „Firefox" en „Star wars" met hun lucht- en ruimtege vechten stukken goedkoper worden om te maken. Wil nog iemand ontkennen dat film géén industrie is? BERT JANSMA Burgemeester bij 2500ste De gemeente Zevenhoven heeft een heugelijke grens bereikt: die van 2500 inwoners. Burgemeester J. Huigsloot bracht gisteren met zijn vrouw een bezoek aan die 2500ste inwoner, de op 17 maart geboren Simone Bos. Zij is de tweede dochter van Jan Bos en Lydia van der Heyden, die aan de Dorpsstraat wonen. De burgemeester schonk de jonge inwoonster een spaarbankboekje en de moeder een fruitmand. De andere dochter van het gezin, de bijna 2-jarige Mariska, mocht ook in de feestvreugde delen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12