rennispubliek blijft weg Pil valt niet goed Jorritsma pleit voor play-offs bij hockey Topfinales blijven mogelijk na loting uoetballerlei Joop Nederpelt verdwaalt in mist bij WK ijssurfen PORT QeidwOowuvnt ZATERDAG 19 MAART 1983 PAGINA 11 Hockeyteam begint EK tegen Ierland osonko niet !aar NK schaken ^STERDAM Genna Sosonko zal niet elnemen aan de strijd om het Neder- [ids schaakkampioenschap, dat van 16 len met 29 april in Hilversum wordt ge- luden. De Amsterdamse grootmeester eft in die periode competitieverplichtin- n in West-Duitsland. Met Sosonko heb- n ook Jan-Hein Donner en Peter heeren zich afgemeld. Als vervangers n Cor van Wijgerden, Hans Böhm en ck Langeweg aangewezen. Het volledi- deelnemersveld bestaat uit: Jan Tim- an, John van der Wiel, Hans Ree (titel- rdediger), Paul van der Sterren, Ger terink, Frans Cuijpers, Theo van jeltinga, Fred van der Vliet, Gertjan (umerman, Cor van Wijgerden, Hans hm en Kick Langeweg. ZURICH In Zwitserland vond gisteren de loting plaats voor de halve finales van de Europese beker wedstrijden voor voetbalteams. De resultaten, die top finales nog steeds mogelijk maken, zijn als volgt: (de eerstgenoemde club begint thuis): Europa Cup 1: Real Sociedad (Spa)-Hamburger SV (Wdl); Juventus (Ita)-Widzew Lodz (Pol). Europa Cup 2: Aberdeen (Sch)-Waterschei (Bel); Austria Wien (Oos)-Real Madrid (Spa). UEFA Cup: Benfica (Por)-Universitatea Craiova (Roe); Bohemians Praag (Tsj)-Anderlecht (Bel). De halve finales worden gespeeld op 6 en 20 april. In het UEFA-bekertoernooi wordt de finale op thuis- en uit-basis gespeeld. De winnaar van de wedstrijd tus sen Bohemians en Anderlecht begint de eindstrijd met een thuiswedstrijd. Hans Galjé tekent bij AMSTERDAM Hans Galje heeft zijn contract bij Ajax met drie jaar verlengd. De 26-jarige doelman, die zijn kans ruikt nu Piet Schrijvers naar Canada vertrekt, zette gisteren zijn handtekening onder de nieuwe verbintenis. Bondscoach Kees Rijvers heeft Etienne Spee opgeroepen voor de tweede selectie wedstrijd voor het Mexico-team op dins dag 22 maart in Zeist. De aanvaller van AFC, met zijn clubgenoot Pim van Dord de enige amateurs in de Olympische kwalificatiewedstrijd tegen Liechtenstein (3-1), is niet de enige nieuweling, die Rij vers aan het werk wil zien. Ook Teuben (Club Brugge), Van der Veldt (Haarlem) en Been (Feyenoord) verschijnen in Zeist. KEULEN De internationale roeifederatie (FISA) zal binnenkort een waar schuwing doen uitgaan naar alle roeisters voorzichtig te zijn met het innemen van de 'pil' voor topwedstrijden waarbij op doping wordt gecontroleerd. De Zwitserse FISA-voorzitter Thomas Keiler maakte gisteren in Keulen, tijdens een bijeenkomst in het kader van het honderdjarig bestaan van de Westdui.tse roei- bond, bekend dat het innemen van de anti-conceptiepil had geleid tot de foutie ve analyse van het gebruik van spierversterkende middelen. Bij één deelneem ster - van wie Keiler de naam niet noemde - aan de strijd om de wereldkampi oenschappen in Luzern van vorig jaar werden bij controle op het instituut van Manfred Dönike in Keulen sporen van anabolica gevonden. De roeister bleef ontkennen spierversterkende middelen ingenomen te hebben. Uit een onder zoek bleek de verboden substantie in haar anti-conceptiepil te zitten. „We beslo ten geen stappen te ondernemen", aldus Keiler, „maar we willen dit wel in de bekendheid brengen, opdat andere sportvrouwen hiertegen worden gewaar schuwd". Consequenties Gene Mayer haalde gistermiddag, voor 300 toeschouwers in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy, de laatste vier ten koste van Vince van Patten. XTTERDAM Na de rrenslag van de eerste gen in het proftennis- •rnooi van Rotterdam, arbij zes van de acht jlaatste spelers uit het ?nement werden geke- ld, hebben in elk geval twee meest vooraan- ande deelnemers, Guil- mo Vilas en Gene May- zich kunnen opwerken de halve finales. as, die na een tussendoortje Hamburg voor een commer- el reisje nog norser kijkend Ahoy' terugkeerde dan hij ir aan het begin van de ek al was te zien, elimineer- in een herhaling van vorig rde Amerikaan Tim Wilki- i. Toen werd de wel vecht- tige, maar te eenzijdige lerikaan in de tweede ron- uitgeschakeld, gisteren ge- irde dat een ronde later, in kwartfinales. De cijfers toonden nauwelijks enig schil. ne Mayer onderstreepte zijn us door in de middaguren ice van Patten op zijn num- r te zetten. Vilas ontmoet idaag de Australiër John Egerald. die afrekende met k Saviano en_ Mayer treft i landgenoot Fritz Bühning. ze haalde een streep door rekening van Hank Pfister, nog wel de eerste set in be- g kon nemen, maar vervol- ns tegen de in hoog tempo beulshard opererende Ame- taan kansloos was. Bühning, de wandelgangen „het est" genaamd, moet - mits de vorm van gisteren - in at zijn Mayer te verrassen. toonde hij vöor de goed ette. maar bepaald niet vol- tribunes in de avonduren >rkwaardig fiddags leverden de rangen Ahoy' overigens een ander ld op. In een poging ook de kopers van een entreebewijs in de middaguren (kosten 25 gulden) aan hun trekken te la ten komen, hanteert de leiding van het proftennistoernooi in Rotterdam een wat merkwaar dige formule. Die houdt in dat de twee belangrijkste spelers van het toernooi niet samen op de laatste (vrijdag)avond van het evenement aantreden. De vrijdagavond is doorgaans de best bezette sessie van het ten- nisgebeuren in de Maasstad, dat zich dit jaar in minder pu blieke belangstelling mag ver heugen dan voorgaande edi ties. De- avondvoorstellingen werden deze week zeer be hoorlijk bezocht, maar gedu rende de middaguren was er sprake van aanzienlijk gerin gere aantallen kijkers. Ook gisteren zaten op de tribunes nauwelijks 300 mensen bij twee toch niet oninteressente kwartfinales, waaruit Fitzge rald en Mayer zich als eersten voor de semi-eindstrijd van vandaag plaatsten. De entou rage in het Rotterdamse sport paleis was beneden alle peil, en het verdient dan ook aan beveling om voortaan de top- twee beiden op de vrijdaga vond te laten acteren. Het heeft er alle schijn van dat het 1,1 miljoen gulden kosten de tennistoernooi deze week voor het eerst stevig wordt ge confronteerd met de overigens al jaren merkbare versnippe ring van topspelers. Hoewel er in Rotterdam drie spelers uit 's werelds top-tien aanwezig wa ren, heeft wellicht toch het feit, dat Jimmy Connors te elf der ure afzegde, niet rtagelaten in te werken op de publieke belangstelling. Weliswaar geldt „Ahoy" als sinds jaar en dag als een veredeld perso- neelsfeestje van de sponsoren de bankinstelling, die gul met entreebiljetten rondstrooit in de kringen van bevriende re laties, dit jaar is voor het eerst gevoelfg merkbaar, dat die mensen de gang naar het Ne derlandse tennis-Mekka min der gemakkelijk maken. Of dit consequenties heeft voor een eventuele voortzet ting van de sponsoring door de bank, die dit jaar voor de tien de keer zijn naam en geld aan het evenement in Rotterdam heeft verbonden, zal inmiddels in interne kring al wel zijn be sproken, maar wordt pas mor gen officieel bekend gemaakt. Het is niet uitgesloten dat de ABN het na tien jaar voor ge zien houdt en of er onmiddel lijk een nieuwe geldschieter klaar staat, is zeer dubieus. Ze ker door alle mogelijke ver wikkelingen op de tennis- markt, waarbij de invloed van diverse promotors voortdu rend toeneemt. Dit was overigens geen reden tot zorg voor bijvoorbeeld Gene Mayer, die rie drie voor gaande jaren zijn greep naar de hoogste geldprijs in Rotter dam steeds zag doorkruist. Twee jaar geleden sneed Con nors de man, die zich waar schijnlijk van de meest Wisse lende mimiek bedient in het metier in de eindstrijd de pas af. Een jaar eerder moest May er zelfs de aanzienlijk lager in geschatte Zwitser Heinz Günt- hardt in de finale voorrang ge ven. Mayer lijkt deze week in Rot terdam niet in zijn beste doen. De Amerikaan, die zijn reus achtige racket aan beicfe zijden tweehandig bedient en een mate van verfijning in zijn sla gen kan leggen, die wellicht slechts door Frew McMillan wordt geëvenaard, behoefde gistermiddag echter bepaald niet tot het uiterste te gaan om zich Vince van Patten van het lijf te houden. De tegenwoor dig nog regelmatig in B-films optredende akteurszoon, die zich vorig jaar in Rotterdam in nogal gezwollen termen uitliet over zijn tennistoekomst, maar niet verder reikte dan een tij delijk plekje in de top-30, is nog te veel een momentspeler. Hij kan geweldige winners ten (176 en 176 meter); 2. Freitag (Odl) 358 (171 en 169); 3. Findeisen (Odl) 352 (171 en 164). TENNIS Toernooi Rotterdam Herenenkelspel. kwartfinales; Fitzgerald (Vst)-Saviano (Vst) 7-6. 6-3; G. Mayer (Vst)-Van Patten (Vst) 6-4, 6-2; Bühning (Vst)-P(ister (Vst) 3-6. 6-3. 6-0; Vilas (Arg)-Wilkison (Vst) 6-3. 6-3. slaan, maar een constant sla genpatroon ontbreekt. Dat kostte hem gisteren té veel ga mes, waardoor Mayer, die zich wellicht een zwaardere opgave had voorgesteld, eenvoudig Herendubbelspel, tweede ronde: Fleming/Slozil (Vst/Tsj)-Fillol/Re- bolledo (Chi) 6-3, 7-6. Kwartfinales: Meyer/Popp (Vst/Wdl)-Stewart- /Taygan (Vst) 2-6, 6-4. 6-1; Fle ming/Slozil (Vst/Tsj)-Depalmer- /Mayotte (VSt) 7-5. 7-6 (7-4). Toernooi München Herenenkelspel, derde ronde: Fi- bak (Pol)-Krishnan (Ind) 6-4. 3-6. 6-2; Seanlon (Vst)-Glickstein (Isr) 6-2, 2-6. 6-4; Dickson (Vst)-Curren (Zaf) 7-6, supporter, die niets vermoe dend zelf genomen foto's van de wedstrijd tegen de Bun- desligaclub liet zijn. Daarop stonden de redelijk gevulde tribunes. Meies ging ermee naar de Westduitse voetbal bond, die na het zien van de foto's het door KSC opgege ven aantal toeschouwers ook twijfelachtig vond. Uiteinde lijk werd bepaald, dat de net torecette 12.000 mark hoger moest worden gesteld. De amateurclub FC Viersen werd hierdoor 6000 mark rij ker. Terugkeer naar amateurvoetbal Zoals elk jaar omstreeks deze tijd worden enkele profclubs in West-Duitsland bedreigd met het intrekken van hun licentie en terugkeer naar het amateurvoetbal. Dit, om dat hun financiële situatie niet verantwoord meer is. Zo staat Karlsruher SC niet best aangeschreven. Er moest vo rig jaar al anderhalf miljoen mark worden bezuinigd, de club gaf echter twee miljoen mark meer uit. KSC heeft nauwelijks „verkoopbare" spelers. Daarom moet wor den gevreesd, dat deze club evenals 1860 München vorig jaar) wordt teruggezet naar de hoogste amateurklasse. Eintracht Frankfurt zit fi nancieel ook moeilijk, maar is in bezit van spelers, die op de transfermarkt nog be hoorlijk wat kunnen opleve ren. De Oostenrijkse interna tional Bruno Pezzey moet 1,35 miljoen mark opbrengen. De Koreaanse aanvaller Bum Kun Cha wil eigenlijk terug keren naar zijn vaderland, maar blijft in West-Duitsland als hij daar een club vindt, die Europees bekervoetbal speelt. VfB Stuttgart schijnt geïinteresseerd te zijn. Wor den er inderdaad zaken ge daan, dan behoeft Eintracht halve-finalist werd. Datzelfde gold voor John Fitz gerald (22), een Australiër, die pas op 15-jarige leeftijd serieus met tennissen is begonnen en vooral sinds vorig jaar redelijk 6-4; Teacher (Vst)-Gerulaitis (Vst) 6-7. 6-2. 6-3. Herendubbelspel, tweede ronde: H Günthardt/Taroczy (Zwi/Hon- )-Bauer/Gitlin (Vst) 6-2, 3-6, 7-5; Dickson/Manson (Vst)-Alexander- /Lewis (Aus/Nwz) 7-5, 6-3. VOETBAL Westduitse competitie: Werder Bre- men-Borussia Dortmund 4-2; FC NUrnberg-Schalke '04 3-2. Allan Simonsen: terug naar Denemarken. niet te vrezen voor zijn be staan in de Bundesliga. Bo vendien staan heel wat jeug dige talenten te dringen een basisplaats in het eerste elftal te veroveren. succesvol aan de weg timmert. Zijn plaats in de vierde ronde van Wimbledon was daarvan één bewijs. Gisteren had Fitz gerald slechts in de eerste set enige moeite met de Ameri- Sportwereld VALKENBURG Oud-we reldkampioen Harm Wiersma zal op Koninginnedag in Val kenburg een poging doen zijn wereldrecord simultaandam men te verbeteren. Hij ver vangt de huidige wereldtitel- houder Jannes van der Wal, die zich momenteel fysiek niet in staat acht een recordpoging te ondernemen. RIO DE JANEIRO Carlos Alberto Parreira, die vorig jaar Koeweit op het WK in Spanje leidde, is benoemd tot de nieuwe coach van het Bra ziliaanse voetbalelftal. Hij is de opvolger van de eind 1982 ont slagen Tele Santana. DÖRTMUND De Belg Ed gar-Henri Cuepper heeft voor het tweede achtereenvolgende jaar bij het CHIO in Dortmund de Grote Prijs van West-Duits land veroverd. Hij was, met Cyrano, de snelste foutloze ruiter in de barrage. De Ne derlander Rob Ehrens eindig de met Surprice als zesde. ALMA ATA Aleksander Danilin benaderde tijdens de drielandenontmoeting schaat sen tussen de Sovjet-Unie, Noorwegen en Zweden op de 500 meter voor sprinters het wereldrecord van zijn landge noot Jevgeni Koelikov tot op vierhonderdste seconde bena derd: 36,95 seconden. AMSTERDAM Hans Jor- ritsma, oud-international en thans trainer/coach van Kam pong, pleit voor invoering van een play-off systeem in de hoofdklasse-competitie voor heren. In een onderzoek is Jorritsma tot de slotsom geko men dat de clubs in de acht jaar na invoering van de hoofdklasse vrijwel steeds op tevoren voorspelde plaatsen terecht komen. „Dat de com petitie in de hoofdklasse jaar in. jaar uit uitermate saai ver loopt, blijkt niet alleen uit het kaan Nick Saviano. Maar na een gewonnen tiebreak was de tweede reeks bijna een forma liteit. FRANK WERKMAN gegeven dat Klein Zwitserland zes jaar landskampioen is ge worden", zo stelt Jorritsma. die voorts heeft geconstateerd dat de standen aan het einde van elk seizoen vrijwel over eenkomen met de klassemen ten bij de winterstop. „De competitie kan dus nu wel als beëindigd worden beschouwd en de stand aan het eind van volgend jaar is ook al zo goed als bekend". De Amsterdamse leraar lichamelijke opvoeding ziet als een mogelijkheid de spanning terug te brengen het AMSTELVEEN Het Neder lands herenteam begint het toernooi om het Europees hoc- keykampioenschap op donder dag 18 augustus in Amstelveen tegen Ierland. De halve finales staan voor vrijdag 26 augustus op het pro gramma. De finaledag, zondag 28 augustus, zal worden inge leid met een interland van het Nederlandse damesteam tegen een nader aan te wijzen oppo nent. Daarna is voor het EK het duel om de derde plaats en vervolgens de eindstrijd. De groepsindeling voor het Euro pees kampioenschap is: poule A: West-Duitsland, Engeland, Spanje, Wales, Frankrijk, Oos tenrijk. Poule B: Nederland. Sovjet-Unie, Polen, België, Schotland, Ierland. In de aanloop naar de Europe se titelstrijd zal de Nederland se ploeg tussen half april en half augustus acht oefenwed strijden spelen, die tevens die nen als promotie voor het eve nement in het Wagenersta dion. Bondscoach Wim van Heumen beschikt momenteel over de volgende selectie, die 10 maart met de training is be gonnen; Ewout van Asbeck, Job van der Have, Pierre Her mans, Arno den Hartog (Am sterdam); Ties, Hans en Hidde Kruize, Maarten van Grimber gen, Tim Steens (Klein Zwit serland), Lex Bos (Oranje Zwart), Roderik Bouwman (HGC), Theodor Doyer, Cees- -Jan Diepeveen (Bloemen- daal), Tom van 't Hek (Kam pong), Jan Carel Jenniskens (Tilburg) en Erik Pierik (Hat- tem). EK dames In de Noordfranse plaats Rijs- sel wordt van 3 tot en met 13 juli 1984 het eerste Europese nockey-kampioenschap voor damesploegen afgewerkt. Het eerstvolgende toernooi om de wereldtitel voor herenteams is van 4 tot en met 19 oktober 1986 in Willesden bij Londen. Voor de organisatie van de strijd om het WK heren in 1990 heeft Nieuw-Zeeland zich kandidaat gesteld, Het derde toernooi om de wereldbeker voor junioren heren wordt van 10 tot 24 augustus 1985 in Van couver gehouden. Aan het toernooi om de Cham pions Trophy, dat van 28 okto ber tot 4 november in Karachi wordt gehouden, zullen de he renteams van Pakistan, India, Nederland. Australië, West- -Duitsland en Nieuw-Zeeland deelnemen. Ten opzichte van het vorige toernooi, in de zo mer van 1982 in Amstelveen door Nederland gewonnen, is Nieuw-Zeeland in de plaats gekomen van de Sovjt-Unie. spelen van een serie play-off wedstrijden, zoals die bijvoor beeld al bekend zijn bij het basketbal, waterpolo en ijshoc key. „Indien vier clubs aan de play-offs mogen deelnemen, zullen zeker zes teams tot het einde van l)et seizoen blijven strijden voor deze vier plaat sen meent Jorritsma. „Jaar lijks spelen bovendien twee tot vier clubs tegen het einde van de competitie in de degradatie zone. Aldus staan er tot het laatst toe in alle wedstrijden belangen op het spel". ARDESPORT 10 Dortmund te Prijs: 1. Cuepper/Cyrano 0 strafpunten/tijd: 35.00; 2. Iton/If Ever (Gbr) 4/38,20; 3. Ba- Magabit (Aus) 8/40,32; 4. Beltin- Santa Cruz (Wdl) 8/33.66; 5. Meyer zu Bexten/Marco (Wdl) 8/37,32; buiten barrage: 6. Ehrens- /Surprice (Ned) 4/126,80; 7. Gabathu- ler/Typhoon (Zwi) 4/126,98; 8. Lu- ther/Livius (Wdl) 4/131.51. Dressuurproef: 1. Jensen/Marzog (Den) 1722 punten; 2. Klimke/Ahle- rich (Wdl) 1718; 3. Schulten-Baum- ler/Slibovitz (Wdl) 1687. SKIVLIEGEN WK in Harrachov (Tsj) Stand: 1. Nykanen (Fin) 367,5 pun- pjff mag geen tarnen doen iet alleen in Nederland 't oef een trainer allerlei di- oma's bezitten om aan de ag te kunnen. Dit is ook het il 'val in Italië, zelfs al gaat ut om de „eeuwige" doel- t an van Juventus en het na- i male elftal, Dino Zoff. De u -jarige goalie wil een diplo- 1 a halen, waardoor hij na n actieve loopbaan trainer hter niet toegelaten tot het amen, omdat hij niet het reis te aantal lesuren heeft ilgemaakt. Verplichtingen i Juventus en het nationale (tal waren hiervan de oor- yak. •nen zien toch oetbal op tv >als in bijna elk Europees nd waar voetbal een popu- ire kijksport is, worstelen 1 omroepen en de voetbal- inden aan het begin van 'n nieuw seizoen met elkaar 'er de hoogte van de te be ien prijs voor het uitzenden in flitsen van de belangrij- i competitiewedstrijden. In igeland wordt momenteel 'vige strijd geleverd tussen 'ide partijen, in West-Duits- nd is het al niet anders. De lmarken dreigde werkelijk in voetbal flitsen verstoken blijven. De Deense voet- ilbond wilde ruim een mil- ?n gulden vangen, maar i/i dat bedrag wilde de tv og niet eens de helft beta- 7i. Onder druk van de pu- ieke opinie is de Deense iet bal bond bezweken en im genoegen met ruim vijf n. ,Wel werd de tv verbo- Per abuis aan de kant gelaten AA Gent heeft afgelopen zondag zijn speler Luc Criel in de thuiswedstrijd tegen RWDM per abuis niet opge steld. De Gentse officials dachten, dat Criel met in gang van die wedstrijd was geschorst. Toen na de wed strijd de reglementen weer eens aan een nadere studie werden onderworpen, kwam men tot de ontdekking, dat de schorsing pas het komen de weekeinde zou ingaan. Overigens had het ontbreken voor AA Gent zelf sportief gezien geen nadelige gevol gen, want RWDM werd met 2-0 verslagen. Criel moet echter een wedstrijd langer toekijken. Sollicitatie uit exotische oorden Rudi Gutendorf heeft weer eens iets van zich laten ho ren. De eigengereide oefen- meester heeft gesolliciteerd bij Hertha BSC Berlin, waar de trainerspost na het lopen de seizoen vrijkomt. Georg Gawliczek, de bejaarde hui dige trainer van de Berlijnse club, gaat dan immers met pensioen. Gutendorf, die in een inmiddels al lang verle den gerenommeerde duo's als Schalke '04 onder zijn hoede had, geniet „faam" als een onovertrefbare levensgenie ter. Ook was hij trainer in de meest exotische oorden ter wereld. Nu is hij werkzaam op de Fidji Eilanden. Van daar, dat men nog al vreemd opkeek op het bureau van Dlno Zoff: lesuren ver zuimd. Hertha, toen er post uit dit oord kwam. Overigens, de trainerspost is zeer in trek. Behalve Gutendorf hebben zich ook Hans Tilkowski, Jörg Berger, Friedhelm Wenzlaff, Friedl Rausch en Hertha's oud-speler en huidi ge jeugdtrainer Uwe Klie- mann gemeld. Foto „bepaalt" recette De geldzorgen van Karlsru her SC zijn nog meer toege nomen, door dat de amateur- club FC Viersen op haar stre pen is gaan staan. Het uit de buurt van Mönchengladbach afkomstige FC Viersen speel de in september 1980 voor de Westduitse beker bij Karlsru her SC. Toen de recette werd verdeeld, vond FC Viersen het haar toekomende deel nog al laag uitgevallen. De club meende, dat de recette hoger moest zijn, omdat er meer betalende toeschouwers waren dan KSC had opgege ven. Een welles-nietes-spelle- tie werd heel toevallig voor komen, toen voorzitter Fritz Meies visite kreeg van een Simonsen De 30-jarige Deen Allan Si monsen keert na een verblijf van elf jaar in het buitenland volgende week terug bij zijn oorspronkelijke club Vejle BK. Zaterdag speelt de kleine vleugelspits, die in 1977 bij Borussia Mönchengladbach Europees voetballer van het jaar werd, zijn laatste compe titiewedstrijd voor de Engel se tweede divisieclub Charl ton Athletic. Simonsen, die van 1972'tot 1979 in de Bun desliga uitkwam en daarna naar Barcelona verhuisde, kampte in Engeland voortdu rend met problemen van uit eenlopende aard. HELSINKI Regenbuien en een tekort aan wind hadden de eerste twee dagen van het wereldkampioenschap ijssurfen in Helsinki danig in de war gestuurd. Maar gisteren kon er dan eindelijk met de nodige vertraging aan de echte wedstrijden worden begonnen. Ditmaal speelde een dichte mist de deelne mers parten. Joop Nederpelt, de regerend Europees kampioen, verdwaalde zelfs, was een half uur voor alles en iedereen on vindbaar en zakte daardoor terug van de derde naar de zesde plaats. Gistermorgen werd in Helsinki eerst een selectiewedstrijd ge houden, waarin Joop Nederpelt en van Dorp (Naaldwijk) zich bij de beste 15 wisten te kwalificeren. De overige Nederlanders haalden de eindronde niet. Geen neerslag, een matig windje; de weersomstandigheden leken eindelijk mee te werken. Maar 's middags, tijdens de eerste van drie finale-manches, was het zicht plotseling beperkt tot hooguit twintig meter. „We konden geen hand voor ogen zien", aldus Nederpelt. „Ik raakte op een gege ven moment de weg kwijt en ben toen circa een half uur zoek geweest. Ik belandde in een grauwe papmassa van sneeuw, ijs en water. Gelukkig bezit ik een pioniersgeest, ik maakte me weinig zorgen. Alleen wist ik dat mijn goede positie wankelde. Na een half uur rondzwerven werd ik gevonden door iemand van de organisatie op een sneeuwskooter". Eindigde Nederpelt tenslotte toch nog op de zesde plaats. Van Dorp had te veel problemen met de plotseling weer ten nadele gewijzigde condities en bereikte de finish niet. „Er zijn nog twee manches te gaan en zondag wordt het wereldkampioenschap af gesloten met een soort tijdrit. Ik hoop bij de eerste vijf te kun nen eindigen. Maar op deze manier durf ik me eigenlijk amper aan voorspellingen te wagen", aldus Nederpelt. QfHnaé I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11