Sportieve recreatie is niet leef tijdsgebonden'; UVS heeft te veel vedettes COMMISSIE-VOORZITTER KAREL WERKHOVEN: 11 LEIDEN/SPORT* Ccidócöoiwtmt -i' ZATERDAG 19 MAART 1983 PAGI RIJNSBURG/LEIDEN [n het seizoen '77-'78 orga niseerde de KNVB Afde ling Leiden „kennisma- kingsweekeinden" waarin het begrip Sportieve Re creatie voor de eerste maal „Bondsgestuurd" in de openbaarheid kwam. Een aarzelende opening die niet direct het beoog de effect kende. Hoewel vanaf dat moment intern de grondslagen werden gelegd, waarop' de com missie Sportieve Recreatie van de Afdeling Leiden (ook naar buitenuit) zou moeten voortborduren, bleef het voor de buiten wereld een vaag begrip. De laatste tijd lijkt daarin evenwel verandering te komen. De voetbalclubs uit de Leidse afdeling zien meer en meer het nut in van deze vorm van voet balrecreatie en de com missie die zich namens de Afdeling Leiden met de zaak bezighoudt wordt dan ook steeds vaker be naderd. Karei Werkho ven, sinds anderhalf jaar bestuurslid van de KNVB Afdeling Leiden en een zelfde periode als voorzit ter van de commissie sportieve recreatie werk zaam, is vanzelfsprekend blij met die ontwikkeling. Eist niet de eer op voor het geveven dat het recre atieve balletje in „zijn" zittingsperiode zo lekker is gaan rollen („Mijn voor ganger Piet van Beek heeft de zaak organisato risch keurig op poten ge- Karei Werkhoven: „Het idee heeft de verenigingen, de basis, gereikt. Nu kan er echt gewerkt worden". zet, ik kwam misschien stateert eveneens een ge- het meest belangrijke ge- orde kwam, was dat geen niet in een gespreid, wel zond groeiende belang- geven. Toen het begrip initiatief van de vereni- in een aardig opgemaakt stelling vanuit de clubs. Sportieve Recreatie voor gingen, maar van boven- bedje terecht"), maar con- „En dat is op dit moment de eerste maal aan de af. Nu blijkt dat het idee de basis, de verenigingen heeft bereikt, kan er echt gewerkt gaan worden". En gewerkt wordt er. Zo wer den eind januari en begin fe bruari in Lisse en Alphen sport- en spelochtenden voor de jeugd van zes tot acht jaar gehouden die een opkomstper centage van ruim zeventig te zien gaven. Ook stapte (bij voorbeeld) de vereniging UVS in, door, in- samenwerking met de commissie, een viertal avonden voor jeugdleiders te beleggen waarop John Manu- putty (deel uitmakend van het District Ondersteuningsteam) de mogelijkheden doorneemt, die een leider van een jeug- delftal heeft om zijn jongens, als er niet gevoetbald wordt, toch voetbalgericht bezig te houden. Voetbalgericht Met name dat „voetbalgerich- te" wordt door Werkhoven, eerste man van een commissie waarin ook recreatiesportlei ders Peter l'Ami, Martien de Jong, Kees Arzbach en Henk van der Meer zitting hebben, sterk benadrukt. „Wij beijver en ons als commissie niet voor klaverjasavonden, bingo-, of filmmiddagen. Wij zijn geen feestcommissie, daarbij wor den dit soort zaken in de regel door de clubs zelf al uitstekend verzorgd, beter in ieder geval dan wij het zouden kunnen. Nee, onze taakstelling is om de verenigingen mogelijkheden aan te dragen om, anders dan prestatief, met de jeugd toch met voetbal bezig te zijn". Hoewel de commissie zich op dit moment tot de jeugd be perkt („Bij het opstellen van een vierjarenplan moesten we kiezen, de jeugd leek ons het meest geschikt om als eerste doelgroep te kunnen functio neren") zijn Werkhoven c.s. in de toekomst beslist niet van plan de ouderen te vergeten. „Onze doelgroep is in feite niet leeftijdsgebonden", stelt Werk hoven, die vervolgens wel een ander onderscheid maakt. „Wij willen onze activiteiten wel voornamelijk richten op al die leden binnen een voetbal vereniging die buiten de selec tieteams actief zijn. Een groep die zestig, zeventig procent van alle voetballers vertegen woordigt, die de voordelen van het geselecteerd zijn mist. De niet geselecteerde jeugd heeft binnen ons eerste meer jarenplan ook de hoogste prio riteit. Het is in de loop der ja ren nu eenmaal zo gegroeid dat trainers, bestuurderen en begeleiders het accent in het algemeen juist hebben gelegd op de groep die in selectie teams actief is. Wij denken dat het voor de verenigingen, ze ker nu in de nabije toekomst een forse daling van het Je- dental mag worden verwacht, een goede zaak is om ook die andere, veel grotere groep aangenaam met voétbal bezig te houden. Daarvoor willen wij de mensen die met die groep werken de bagage aan reiken, laten zien dat er behal ve de traditionele rondjes, sprintjes, techniektraining en partijtjes nog veel meer leuke dingen gedaan kunnen wor den. Buiten, maar ook binnen. In een zaal, in een kleedkamer of in een clubhuis". „Op en De mensen die de commissie wil bereiken, vallen moeilijk onder een noemer te brengen. Werkhoven, daarover: „Ou ders, begeleiders, opa's die de verrichtingen van hun klein kind volgen, ze zijn allemaal welkom. Daarom staat het kennismakingsweekeinde (volgend weekeind) n Noordwijkerhoutse Voi c centrum De Vonk, oo voor iedereen die met d u te maken heeft. Zoals beeld ook voor die kor sus, zoals die nu voor d< maal bij UVS wordt gei papieren noch behaalde I ma's zijn vereist". Of j vervolg op die „UVS de mede door de coi opleidingen nog op te Jeugd Voetbal Spelleidi sus. eveneens zo „vi kan worden deelgenon Werkhoven (nog) niet b Wel weet hij dat ht* „voordeel kan zijn" als i volgde ABO-cursus gee eiste is voor het volge een al dan niet korte ci Lijken deze doelen en stellingen nog in de nab i komst te realiseren, een« doel van de commissi Karei Werkhoven lijkt i eenvoudig haalbaar. „V len trachten binnen elk te komen tot een con sportieve recreatie. De i( stappen zijn daartoe b aantal clubs al gezet, ma kan inderdaad nog we duren voordat die ideale tie is gerealiseerd. Aan dere kant zou het van di nigingen een zeer wijza zijn, indien haast zou v gemaakt met het op: van dit soort commissi een tijd waarin met e< tuurlijke terugloop van dental rekening moet v gehouden, waarin ander ten steeds populairder w waarin de mensen ook veeleisender worden, r de voetbalverenigingen uiterste best doen het voor iedereen aantrekke houden. Ik ben ervan tuigd, dat het onderdeel balgerichte sportieve re< daarbij een heel nuttig middel kan zijn". GERT-JAN ON BERT JANSEN AAN VOORAVOND VAN CRUCIAAL DUEL TEGEN ADO: LEIDEN Over de fei ten is geen twijfel moge lijk. Bert Jansen onder schrijft ze direct. UVS zou, gelet op het spelersbe stand inderdaad op z'n sloffen kampioen moeten worden, maar voorlopig presteren de blauw-witten ver onder de maat. Over het waarom, over de oor zaken moet de 32-jarige Leidenaar die in 13 jaar Sparta negen trainers „versleet" aanmerkelijk langer nadenken. Pas aan het einde van het gesprek, als het onderwerp UVS- één ter zijde is geschoven en zijn werk als jeugdtrai ner bij de Leidse twee deklasser ter sprake komt iets waarover hij met aanmerkelijk meer vuur praat, is hij in staat de dingen op een rijtje te zet ten. „Die jongens „van mij", de B-regionalen, vormen een ontzettend homogeen team. Een pri ma mixture van kwaliteit en werklust. De één heeft wat voor de ander over", zegt Bert Jansen terwijl hij rechtop gaat zitten, om vervolgens een kleine stil te in te bouwen, weer iets onderuit te zakken en te verzuchten: „Ik denk dat het dat is wat we in het eerste missen. .UVS-één is geen echt team. Misschien komt dat wel omdat er te' veel goede voetballers in lopen. Teveel spelers voe len zich vedette. En dat heeft een duidelijk nega tieve uitwerking op de re sultaten. Ik hoop dat de 4- 0 nederlaag van afgelopen zondag (tegen Olympia) de boel heeft wakker ge schud en we morgen te gen ADO eindelijk als één geheel in het veld staan". Aanvankelijk was het hele maal niet de bedoeling dat Bert Jansen dit jaar in UVS' keurkorps zou spelen. „Na dertien jaar Sparta (ik was daar een soort meubelstuk ge worden) wilde ik er eigenlijk gewoon mee kappen. Ik had er genoeg van. de prestaties, (niet die van Sparta, maar van mij) werden minder en daarmee nam de interesse in betaald voetbal af. Nee, ik heb geen aanbiedingen van andere prof clubs gehad, heb daar ook wei nig moeite voor gedaan. UVS wilde me als jeugdtrainer en daar had ik bijzonder veel trek in. Van voetballen in het eer ste was helemaal geen sprake. Tot die door UVS verloren be slissingswedstrijd tegen HOV. Toen de degradatie een feit was, liep Désar er zo verslagen bij, dat ik naar hem toe ben gestapt en hem mijn steun om zo spoedig mogelijk terug te keren naar de eerste klasse heb toegezegd. Want een goed georganiseerde club als UVS hoort natuurlijk minimaal in die afdeling thuis. Wat ik nu doe, doe ik voor Désar, voor niets of niemand anders". Het doel is dus duidelijk. UVS moet zo snel mogelijk terug naar af. De weg blijkt echter langer dan verwacht. Ondanks een verpletterende start zijn de Leidenaren achterop ge raakt bij koploper ADO, de te genstander van morgen. Vijf punten groot is het gat tussen de nummer één en twee. „In de oefenperiode liep alles naar behoren. We waren een team, één geheel, iedereen speelde in dienst van het elftal. Ook de eerste competitiewedstrijden verliepen uitstekend. Denk al leen nog maar eens aan die 7-1 overwinning op Gouda, die na een 0-0 ruststand werd be haald. Maar langzaam aan is de bereidheid om voor elkaar te vechten verdwenen. Ik ge loof niet dat dat aan de trainer ligt. Ik vind Désar een prima trainer, komt natuurlijk ook omdat ik anders tegen hem aankijk dan de overigen. Het achtste (en laatste) UVS sei zoen van Désar is voor mij het eerste en bovendien heb ik wat intensiever contact met hem omdat we beiden een trainingscursus volgen. Nee, de trainer kan je dit alles niet aanwrijven. Volgens mij man keert er wat aai? de instelling van een aantal jongens in het eerste (tot het noemen van -na men laat hij zich niet verlei den). Dat je zo nu en dan tij dens een training met elkaar overhoop ligt, vind ik tot daar aan toe, als je 's zondags maar weer in goede harmonie met elkaar omgaat. En ik vind het ook helemaal niet zo erg als ie mand eens slecht speelt, zoiets moet kunnen. Het wordt voor mij echter onverteerbaar als iemand die niet in vorm is, ook nog eens weigert te wer ken". Hardheid UVS heeft inmiddels al een paar keer tol moeten betalen voor die te wensen overlaten de instelling. Met name tegen de zwakkere broeders werden punten ingeleverd. „Tsja, dat kómt ook omdat dergelijke ploegen meer op hardheid spe len en dat ligt ons helemaal niet. Daar raakt UVS enorm geïrriteerd van, wij hebben geen elftal om te bikkelen", meent Bert Jansen om vervol gens in te gaan op de wedstrijd tegen SJC, die ontaardde in een ordinaire schoppartij. „Dat was werkelijk onvoorstelbaar. Het leek wel of die jongen die bij Theo (van Seggelen) stond de opdracht had om hem in het begin van de wedstrijd steenhard aan te pakken. Pure intimidatie, die nog werkte ook, Theo kwam helemaal niet in z'n spel. Maar het is natuur lijk wel verwerpelijk, ik heb die middag overtredingen ge zien, die alles overtroffen wat ik in dertien jaar eredivisie heb meegemaakt. Ik denk overigens dat we morgen een hele andere tegenstander zul len treffen. ADO-UVS wordt een wedstrijd waarin de beste overwint, niet de hardste. Ik heb ADO één keer zien spelen, tegen SJC. Het is een goede ploeg, die veelal op de counter speelt en waarin iedereen werkt. Dat laatste zullen wij ook moeten doen en ik denk ook wel dat dat gebeurt. De klap van zondag is hard aan gekomen. Bovendien moeten gewoon winnen om kampi oenskansen te houden. Een voorspelling? Winst, zeker we ten...". MAARTEN NOOTER Zaalvoetbal Dat zaalvoetbal nog altijd een onderwerp is dat de gemoe deren van menig veldvoet- balbestuurder verhit doet ra ken, werd de afgelopen we ken weer eens duidelijk. Zo wel tijdens de door de KNVB Afdeling Leiden georgani seerde „hearing" voor Leidse clubs (bij UVS), als op de identieke bijeenkomst voor de Bollen-Duinstreekvereni- gingen, in het clubhuis van Teylingen, werd tenminste nogal gespierde taal gebezigd op het moment dat „het zaal voetbal" aan de orde kwam. Phil Verstraaten bijvoor beeld, in Leiden sprekend namens de Belangen Vereni ging Amateurvoetbal Leiden, over de snelle ontwikkeling en de daaraan gekoppelde (wild)groei van het zaalvoet bal: Wij moeten er voor wa ken dat het zaalvoetbal niet de doodsteek voor het veld- voetbal wordt". Of die mijn heer Van Din ten van Rand stad Sport. Hij maakte het een week later in Sassenheim eigenlijk nog veel bonter: Wij van Randstad Sport zijn een felle tegenstander van het zaalvoetbal. We zullen die tak van sport altijd blij ven bestrijdenDe Voor- schotense zegsman dacht die strijd te kunnen aangaan (en wellicht te kunnen winnen) door de verzamelde veld- voetbalverenigingenop te roepen tot het realiseren van een lichtinstallatie, zoals Randstad Sport dat heeft ge daan. „Dan kan je als vereni ging doordeweeks het nodige voor je leden doen. Twee, drie keer in de week trainen, daar worden ze óp den duur goed ziek van Hoewel Wij van Hutspo(r)t het beslist eens zijn met de heer Van Din ten dat er voor leden van veldvoetbalvereni- gingen, indien mogelijk, ze ker wel wat mag worden ge'- organiseerd, kunnen we ver der echt niet met hem mee gaan. Trainen, al is het dan driemaal in de week, lijkt ons nog altijd een noodzake lijk kwaad voor sporters die willen presteren, en de strijd met het zaalvoetbal aanbin den zien we helemaal niet zitten. Als je ergens voor vecht, moet je immers een kans hebben het duel win nend af te sluiten. Nou, in dit geval zien we zelfs geen ul tra-minieme mogelijkheid daartoe... Zaalvoetbal (2) Nee, het zaalvoetbal dat nu 115.000 officiële beoefenaars en volgens de laatste tellin gen in totaal zelfs 500.000 of ficieuze deelnemers kent, zal gewoon doorgroeien, is der- streden, als het aan ons (en de gelukkig ook in ruime mate aanwezige, andersden kende veldvoetbal- en afde LFC - Lugdunum, in de zaal. Zo hoort het, eigenlijk. lingsbestuurders) ligt. Een conclusie die overigens niet wegneemt, dat deze tak van indoorsport desondanks, zoals het nu loopt, in de nabije toe komst voor problemen_ zal kunnen gaan zorgen. Zaal voetbal in het weekeinde bij voorbeeld. Op dit moment een in de „Leidse"situatie zo op het oog nog onbestaanbare mogelijkheid, die evenwel door het bestuur amateur voetbal van de KNVB wel degelijk serieus wordt over wogen, een voorstel in die richting zal dan ook op de komende voorjaarsvergade ring worden gedaan. Of dat voorstel het nu zal ha len, of dat het voorlopig zal worden weggestemd, iets wat overigens maar zelden ge beurt met voorstellen van het bestuur amateurvoetbal, doet in dit geval niet zo ter zake. Feit is, dat de ontwikkeling is ingezet en dat het in tegen stelling tot het „veld" zo sterk groeiende zaalvoetbal ooit - en waarschijnlijk is dat moment niet meer zo ver weg - over de mogelijkheden zal beschikken het veldvoet bal te „overstemmen". Waar mee zelfs dat zaalvoetbal in het weekeinde (en dan niet alleen voor recreatief gerich te, specifieke zaalvoetballers, zoals nu in de bedoeling ligt) een feit zou kunnen gaan worden. Zaalvoetbal (3) Wat ons van Hutspo(r)t be treft. zou dat overigens best mogen. Maar dan zal op be stuurlijk en competitietech- nisch vlak wel het nodige moeten worden gewijzigd. Het trekt ons namelijk niet, om op zaterdagmiddag half drie naar de Katwijkse Cleyn Duinhal te gaan om daar Van der Plas tegen Glasbergen te zien spelen, om ons vervol gens een dag later naar de Vijf Meihal te begeven, al waar het treffen tussen De Tegelhandel en Bahlmann op het programma staat. Wat wij wel aardig zouden vinden is om op die zaterdag Quick Boys en Rijnsburgse Boys in actie te zien en daarna Lug dunum en Alphense Boys strijd te zien leveren. Met hun selectiespelers, jawel, want de veldcompetitie loopt inmiddels van half maart tot en met oktober (in juli een maand vakantiestop, uitslui tend afgelastingen wanneer het echt te heet is en de toe schouwers in dat geval voor het strand mogen kiezen), terwijl de wintermaanden worden benut voor echte KNVB-competities tussen echte KNVB-clubs. Een waanidee van Hutspo(r)t, ach, wellicht. Aan de andere kant: waterpolo was vroeger ook een zomersport, zaal handbal en zaalkorfbal wor den op dit moment echt be langrijker geacht dan het ge doe op dat veld. En daarbij, wordt er op dit moment in de hoogste KNVB-kringen niet al aan gedacht om in de win terstop (waarschijnlijk al in '84) een open zaalvoetbal- kampioenschap van Neder land te organiseren? Dit naar aanleiding van het toernooi dat zich afgelopen „winter" in Sporthal Zuid afspeelde, waarbij 5.500 toeschouwers zich vergaapten aan de pres taties van de betaalde spelers van Ajax en Volendam, in combinatie met onder meer de amateurs van Ceverbo? Nu dan. Zaalvoetbal (4) Vandaar dus, dat wij ons dan ook zo goed kunnen vim in die door afdelingsvooi ter Jan Persoon, namens bestuur vertolkte meni dat de veldverenigingen goed aan doen het zaalvt bal onder hun hoede te men, in plaats van af te ten. „De veldvoetbalclu aldus Persoon, „hebben de mogelijkheden om dal doen. Zij hebben het kat de organisatie, bieden col nuïteit. Dit geheel in teg stelling tot verreweg I meeste van de nu in de i actieve ploegjes, die het vo namelijk moeten hebben t de grillen van de een of i dere sponsor". Met andere woorden: clubs mogen zo'n tien, v tien jaar geleden de boot h ben afgehouden (zaal voel zou niet goed zijn. blessu in de hand werken, en voort, enzovoort) en derhi het schuitje hebben gen het is nog niet te laat. Nu stappen kan betekenen de grote KNVB, weer I jaar verder, als de spe echt niets meer voelen v voetballen in de kou en nare nattigheid, de toesch wers in nog grotere geti thuisblijven - omdat bibbe op de tribunes ook maar n is - eenvoudig kan beslui van voetbal een zomers te maken. Omdat Rijnsburgse Boys Quick Boys, Lugdunum Alphense Boys elkaar i toch al enige seizoenen het hoogste zaal-niveau onder de „enige echte" vt nigingsvlag bekampen... K(l)apstuk Kees: „Elmex. Na één jaai aan sanering toe..."

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10