Opknapbeurt woningen Voorhout" aat ruim een miljoen gulden kosten Ir Krediet voor recreatie aan Leiderdorpse Zijldijk ezwaren tegen izet jongeren- ivangcentrum Ceidóc Sowuvnt Brand verwoest groentenloods REGI0(J0UR)NAAL Voorlopig geen scholen in Buitenhof ilDEN Ccidóe Sou/tont VRIJDAG 18 MAART 1983 PAGINA 7 rovincie wil opheffing Rijnmond HAAG Gedeputeerde staten Zuid-Holland wijzen splitsing van jrovincie, zoals minister Rietkerk *dat voorstelt, van de hand. In de „Het spoor bijster" zeggen GS de keur te geven aan de huidige pro- je, maar dan zonder het openbaar iam Rijnmond. Volgens GS is having van de huidige situatie goedkoper dan een splitsing. Maar m bestuurlijk en immaterieel op- I brengt dit veel minder problemen zich mee, aldus de nota. een vergelijking van een aantal 'r' ellen voor splitsing blijkt dat op- e ng van het openbaar lichaam Rijn mond financieel de voordeligste oplos sing is. Bovendien worden daarmee de problemen van een vierde bestuurslaag ook opgelost. Bij splitsing zijn vooral de personele en organisatorische „kosten" aanzienlijk, aldus GS. Daarbij zijn in totaal ongeveer 2500 ambtenaren be trokken, wier banen op de tocht komen te staan. Daarvan vallen ongeveer 2.000 onder de huidige provincie en circa 500 onder het openbaar lichaam Rijnmond. Bij opheffing van het openbaar lichaam met behoud van de status quo voor Zuid-Holland zou dit aantal volgens de berekening van GS tot zo'n 475 ambte naren kunnen worden teruggebracht. Verruiming sluitingstijden van de baan in Noordwijk NOORDWIJK De thans geldende tijdstippen voor sluiting van de bar-dancing in de bad plaats worden niet verruimd. Het gemeentebe stuur is niet van plan te voldoen aan de wens van de exploitanten om hun zaken langer open te mogen houden. Volgens de bar-dancinghouders zouden aan een verlenging van het sluitingstijdstip een reeks voordelen zijn verbonden, onder meer dat de bezoekers in de nacht meer gespreid zullen ver trekken. De bewoners van de wijken waar de bar-dancings zijn gevestigd, denken daar duide lijk anders over. Zij vrezen, dat in de late avond en nacht veel publiek van elders zal worden aangetrokken, en dat daarmee ook vandalisme, vechtpartijen, vernielingen en ge luidsoverlast zullen toenemen. Paddentrek is begonnen NOORDWIJK De padden zijn gisteravond in actie gekomen. Met honderden trekken de dieren vanuit het duingebied naar de nabijglegen polders. Daarbij moeten zij de Kapelleboslaan en de Vogelaarsdreef oversteken, een druk bereden weg in het Lange- veld. Om te voorkomen, dat de padden massaal worden doodge reden, heeft de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming in Noordwijk in overleg met het gemeentebestuur gedurende de avond en de nacht afzettingen voor het verkeer aangebracht bij de jeugdherberg De Duinark en bij de kruising met De Boender. Het daartussen gelegen tracé is van 's avonds half acht tot de andere morgen zeven uur voor het rijverkeer gesloten. Alleen de bewoners van het gebied hebben er toegang. Zij nemen de nodige voorzichtigheid in acht om padden, die tot de nuttige diersoorten behoren, zoveel mogelijk te sparen. Voorzitter Ver- weij van Natuur- en Vogelbescherming verwacht dat de trek tot omstreeks 10 april zal voortduren. Tot zolang blijven de afzettin gen gehandhaafd. De padden zijn ongeveer drie weken eerder „wakker" dan vorig jaar. Alles in de natuur blijkt vroeger dan anders, aldus de heer Verweij. Door de regenval van gisteren ontstond een ideale situatie voor de start van de paddentrek. ■J )RHOUT De ge- d nteraad heeft gister- id ingestemd met de tyvatie van 338 wonin- van woningbouwver- ing „Voorhout". De ;rs en van het opknappen de woningen aan de ooropstraat, het Ruys- ttof en de P. de Ïhstraat worden ge- i op ruim een mil- e gulden. Voor de re- ijiitie is subsidie aange- gd bij het rijk. te rt wachting daarvan is een liejg bij het rijk aangevraagd gemeente. De jaarlijk se kosten voor de woning bouwvereniging worden ge schat op ruim 50.000 gulden. „Voorhout" wil dat halen uit de algemene bedrijfsreserve, zodat het opknappen van de woningen niet tot gevolg heeft dat de huren ook worden ver hoogd. De woningen vertonen vol gens het raadsvoorstel bouw kundige gebreken, die het ge volg zijn van bouwfouten. Dat was met name het argument waarover het raadslid J.Th.M. Warmenhoven van Gemeente Belangen struikelde. „Je kan wel zeggen dat het bouwfou ten zijn, maar in feite is het gewoon achterstallig onder houd, waarvoor geen geld is gereserveerd. Dat is erg jam mer, want nu moet de ge meenschap bij gaan dragen (belastinggeld) aan de opknap beurt. Dat is niet eerlijk, want mensen die in dezelfde straat wonen en een koopwoning be zitten, moeten er nu aan mee betalen terwijl hun woningen wel goed zijn onderhouden. En die zijn door dezelfde aanne mer gebouwd", aldus het raadslid. Volgens burgemeester M.Th. van de Wouw is de subsidiere geling, die betaald wordt uit dat gemeenschapsgeld, juist in het leven geroepen om dit soort gebreken te verhelpen. De formulering van het voor stel is volgens de burgemeester zo opgesteld om in aanmer king voor subsidie te komen. „Daar moet je niets achter zoe ken", stelde hij. Het PPR- raadslid A.W. de Groot voegde daar nog aan toe dat renovatie in de toekomst in het kader van de stadsvernieuwing de gemeenschap nog veel meer geld zou gaan kosten. Leidse Vaart De pogingen om een nieuwe slijtlaag aan te brengen op de Leidse Vaart zijn gestaakt en in mei of juni zal opnieuw worden geprobeerd die aan te brengen. Dit deelde wethouder dr. J.W.D. IJdo mee op vragen van de PPR-fractie. Mevrouw A.J.W. Wijling en de heer De Groot informeerden naar de stand van zaken op deze weg. Volgens beide raadsleden heb ben deskundigen vastgesteld dat er sprake is van een ge vaarlijke situatie op de weg. Daarop besloot de gemeente raad op 17 februari van vorig jaar dat er handelend moest worden opgetreden. In de tus sentijd zijn alleen twee proef stroken aangebracht. Volgens wethouder IJdo is ge probeerd het werk uit te voe ren, maar was het resultaat niet bevredigend. Er wordt namelijk volgens een bijzonde re methode gewerkt, waardoor zoals de heer Warmenho ven van Gemeente Belangen het uitdrukte de onderlaag en de slijtlaag door elkaar ge mengd worden zodat het asfalt bij erg warm weer niet kan smelten en verschuiven. De pogingen om dat te doen zul len in mei of juni worden her haald als de ondergrond wat warmer is omdat bij het werk de grond verwarmd moet wor den met gas of infrarood-ver- warming. „Als het dan ook niet lukt, moet voor een veel ingrijpender constructie wor den gekozen, zoals het eerst aanbrengen van een zes centi meter dikke onderlaag en daarop een slijtlaag", stelde de wethouder. Wel is het zo dat de gemeente voor het werk niet hoeft te betalen als dat niet bevredigend kan worden uitgevoerd. IJK CDA, VVD en SGP gaan niet akkoord met de an een jongerenopvangcentrum (JOC) waarbij activitei- roor werkloze jongeren gecombineerd worden met open ferk. Tijdens een gecombineerde raadscommissievergade- jpraken deze partijen zich uit tegen de plannen die door firticuliere initiatiefgroep en het college daarvoor waren teld. Alleen de drie aan de raadscommissie toegevoegde ad- k konden volledig met de opzet van het JOC instemmen, ttdsleden verklaarden zich in principe wel voorstander van eten voor werkloze jongeren maar zagen grote problemen eer dit gekoppeld zou worden aan open sooswerk in de duren. De heer T. van der Plas (CDA): „Met die koppeling Ide weg al heel snel naar een tweede Mallegat en dat mag 1 an de bedoeling niet zijn. Dat schrikt een groot aantal jon- alleen maar af. Je werpt dan een barrière op die het goed ioneren van de werklozenopvang in de weg staat", lannen voor het Jongeren Opvang Centrum zijn in eerste itie uitgewerkt door een particuliere initiatiefgroep. Het was een gelegenheid te creëren waar met name werkloze ren overdag terecht konden om hun tijd zo nuttig mogelijk steden. Naast deze dagopvang was men van mening dat een jongerencentrum voor verschillende avonden in de week 1« sbaar was. Het motief hiervoor was dat door dit open jonge- •N erk de drempel naar de dakactiviteiten verlaagd zou kun- s«ivorden. Er werden door de initiatiefgroep onderhandelin- ig evoerd met het college van B en W dat in beginsel positief over de ideeën stond. Met name wethouder W. van der leeft zich in de afgelopen maanden sterk gemaakt voor de on ering van het JOC. In het preadvies waarover de gecombi- a|e raadscommissievergadering gisteravond een beslissing t nemen werd ervan uitgegaan dat Tripodia het meest ge- 13 te onderkomen voor het jongerenopvangcentrum zou zijn. ie de verbouwing van dit centrum zou door de gemeente een rorden uitgetrokken terwijl voor de huur van een deel van n ebouw jaarlijks 40.000 gulden beschikbaar zou worden ge- r Voor de exploitatie van het JOC wildé de gemeente in efaanzet 80.000 gulden uittrekken, een bedrag dat kon wor- f® litgebreid wanneer de activiteiten aan zouden slaan. ouder W. van der Plas toonde zich gisteravond zeer teleur- d over de mening van de raadsleden. Mét de initiatief- was hij van mening dat de koppeling werklozenopvang/o- en ooswerk in de praktijk een goede kans van slagen kan heb- ,Ik voel me op dood spoor gezet", zo reageerde de wethou- 3 de afwijzende beslissing van de commissie. „Ik zie geen jijkheden om de patstelling tussen de initiatiefgroep en de es te doorbreken". Niettemin zal in de komende weken het nodige overleg worden gevoerd waarbij wellicht ook ggestie van wethouder N. Parlevliet („desnoods moeten we emeente alles maar in eigen hand nemen") bekeken zal leine moeite van het aanbrengen een nieuwe abonnee voor deze t wordt nu graag beloond met een replica van het vertederende ei lepseltje ET, uit de gelijknamige film. van de Leidse Courant als nieuwe abonnee ,ve itcode/Plaats ng< aald wordt per maand (met automatische afschrijving) eps per kwartaal 3 z iur een ET naar: icode/Plaats_ G *4lef oon deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - Leidse Courant, antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag Bij een uitslaande brand is gistermiddag een loods voor groentenopslag in Rijnsburg geheel In vlammen opge gaan. De brand in de loods aan de De Ruyterstraat werd rond half twaalf ontdekt. De brandweer is twee tot drie uur bezig geweest met het blussen. Daarmee kon wor den voorkomen dat drie aangrenzende loodsen ook in brand zouden vliegen. Hoe groot de schade is, kan nog niet worden gezegd. Wel stond de loods helemaal vol, omdat de eigenaar 's morgens naar de veiling was ge weest om groenten voor zijn winkel in te kopen. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. Vandaag stelt de technische recherche een onderzoek Blijspel De toneelgroep Michael uit Hazerswoude-Rijndijk brengt morgen vanaf half negen in het Groenendijkse parochiehuis (Pleyn '68) het blijspel „De kinderen van Eduard" op de planken. Een week later, zaterdag 26 maart, volgt de reprise in Het Anker. Ook dan gaat het doek op om half negen. KPJ De toneelgroep van de KPJ. afdeling Aarlanderveen, voert morgenavond de klucht „Wat een kippendrift" van H. Jongman op. De voorstelling begint om acht uur. Het stuk speelt zich af op een boerderij van twee broers die vrijgezel zijn. Na enkele jaren nemen zij een huishoudster in dienst, die wel weet wat ze wil. Een en ander brengt on de boer derij heel wat te weeg. Veilingavond Voor de zevende maal organiseert voetbalvereniging Zevenhoven morgenavond een veilingavond, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de vereniging. Vei lingmeester W. Klein uit De Kwakel zal de koopjes on der de hamer brengen. De veiling wordt gehouden in de voetbalkantine aan de Stationsweg en begint om acht uur. Magnifiosi Het Lissese jongerencentrum gaat dankzij de grote belang stelling voortaan elke zaterdagavond van negen tot twee uur swingavond houden.veranderen. De popconcerten zul len naar de vrijdagavond verhuizen. De toegang kost2,50 (reductiekaarthouders een gulden). Adriaan van der Veen De bekende schrijver Adriaan van der Veen, auteur van boeken als „In Liefdesnaam". „Het Wilde feest", „Een idealist" en „Niet meer bang zijn" komt morgen naar Oegstgeest. In de Rijnlandse Boekhandel aan de Lange Voort zal hij van half drie tot half vijf zijn boe ken signeren. Bij Manteau is zojuist van de schrijver „Zwijgen of spreken" verschenen. St.Jeanne d'Arc Muziekvereniging St. Jeanne d'Arc geeft morgen haar voorjaarsconcert in De Schelft aan de Maandagse wetering in Noordwijkerhout. De uitvoering begint om kwart over acht. De presentatie is in handen van Dick Passchier. Na afloop van het concert zal de Big Band Bollenstreek onder leiding van Aad Laros zal dan voor de muziek van het gro te bal-na zorgen. Donateurs hebben gratis toegang. Ande ren betalen zeven gulden vijftig aan de zaal. Ranonkel Jeugdvereniging „Ranonkel" in Oude Wetering organi seert zondagmiddag om half drie in het clubgebouw aan de Weteringlaan een poppenkastvoorstelling voor kinderen. De entree bedraagt een gulden. Cantatedienst Het Leiderdorps Kamerkoor verleent zondagavond zijn medewerking aan een cantatedienst in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Op het programma staan werken a capella (zonder begeleiding): het Passionslied van Hessenberg, vier motetten van Duruflé en Crucifixus van Lotti. De uitvoering begint om half zeven. Zondagmiddagconcert Volksuniversiteit K&O in Voorhout heeft voor zon dagmiddag een concert op het programma staan. Jaap Stigt (clavecimbel) en Peter Doberitz (cello en viola da gamba) spelen vanaf 15.00 uur muziek van J.S. Bach, Telemann en J.C. Bach in de Nederlands Her vormde kerk. Entree drie gulden (CJP-houders, 65-*-'ers en kinderen f 1,50). Marcus Het interkerkelijk Petra-jeugdkoor uit Leiden en omstre ken voert zondagavond zijn tweede reli-musical, Marcus, op in de Scheppingskerk in Leiderdorp als onderdeel van een kerkdienst die om zeven uur begint. Voorganger is ds. J. van der Born. De reli-musical (een soort eigentijds orato rium) laat de evangelist Marcus aan het woord over het le ven van Christus. Een derde, getiteld „Voor Jou" staat op stapel. LEIDERDORP/WAR MOND De provincie is van plan een aantal recre atieve voorzieningen aan de Zijldijk ten. noorden van de Driegatenbrug aan te brengen.. De kosten voor de aanleg worden geschat op 175.000 gulden. Het gaat om het maken van parkeerplaatsen en het reconstrueren van een LEIDERDORP Er hoeven geen scholen voor basisonderwijs in de toekomstige woonwijk Buitenhof-Midden te worden ge bouwd. Deze conclusie werd eerder deze week getrokken door de raadscommissie onderwijs aan de hand van de leerlingen- prognose voor de jaren 1983 tot en met 1988. Volgens deze prog nose wordt rekening gehouden met een voortgezette deling van het aantal leerlingen. Op grond hiervan wordt in 1988 in de wij ken Binnenhof en Voorhof een leegstand van 11 a 13 lokalen verwacht, waarin met het grootste gemak de leerlingen uit Bui tenhof in onder kunnen worden gebracht De prognose gaat er van uit dat in het jaar 1988 in Buitenhof 1122 woningen zijn ge bouwd met een inwonertal van 3086. Voor het aantal te ver wachten schoolgaande kinderen zijn 10 a 11 lokalen nodig. Het raadslid A. Roest (CDA) bleek nogal wat bedenkingen te heb ben. Hij maande tot een voorzichtige opstelling. Roest vond dat een zo ver gaande beslissing niet naar aanleiding van een leer lingprognose mocht worden genomen. Een onderzoek in breder verband achtte hij meer op zijn plaats. Ook wees hij op de grote afstand tussen de wijken Buitenhof en Voorhof. Wethouder J. Bezemer (PvdA) gaf het CDA-raadslid in zoverre gelijk, dat hij toegaf bij de verdere ontwikkeling van Buitenhof serieus reke ning te houden met scholenbouw. Geografisch gezien vond hij Buitenhof-West, de derde fase van de Leiderdorpse uitbreidings plannen, het meest daarvoor in aanmerking komen. gedeelte van de Zijldijk ten behoeve van parkeer plaatsen, het maken van twee plankzeilsteigers, het plaatsen van picknick-sets en zitbanken en het aan brengen van beplanting op het dijktalud aan de polderzijde. Overigens kunnen deze plannen al leen doorgaan als het rijk 75 procent van de inrich tingskosten betaalt. De Zijl en de Zijloevers, die de grens vormen tussen de ge meenten Leiden, Leiderdorp en Warmond lijn geschikte re creatiegebieden voor sportvis sers, plankzeilers en beoefena ren van andere vormen van waterrecreatie. In de laatste jaren wordt de Zijl steeds in tensiever als recreatieruimte gebruikt. Dit is onder meer het gevolg van de gunstige lig ging ten opzichte van de over heersende windrichting, de breedte van de vaarweg (va riërend van 70 tot 170 meter), de geringe intensiteit van de beroepsvaart in de weekein den en de goede waterkwali teit. Windsurfen Het plankzeilen levert geen De Zijldijk nabij de Driega tenbrug. problemen op voor het overige scheepvaartverkeer. Door de verbinding van de zandwin- plas 't Joppe met de Zijl fun geert de Zijldijk vooral als op stapplaats voor de plankzeiler. In het Vaarwegenreglement Zuid-Holland wordt het plankzeilen op de Zijl ten noorden van de Driegatenbrug dan ook niet beperkt. De Zijl dijk is echter niet ingericht voor het ontvangen van grote aantallen recreanten. De ver keersweg op de oever is vrij smal en op veel plaatsen kun nen twee auto's elkaar zonder de bermen te beschadigen niet passeren. Er zijn ook onvol doende parkeerplaatsen. De auto's worden door de recre anten vaak in de berm gezet. Op topdagen ontstaan chaoti sche verkeerssituaties. De vorm van de oeverwerken is op veel plaatsen, vooral voor plankzeilers, niet ideaal. Di rect achter de beschoeiing be vindt zich namelijk een dijkli- chaam (1 bij 2l/z meter) met vrij steile taluds, waardoor het moeilijk is voor de plankzeiler om zijn vaartuig te water te la ten. De provincie heeft overigens al eerder voorzieningen aange bracht. zoals het versterken en aanvullen van oeverwerken, het ophogen van de berm en het aanbrengen van parkeer plaatsen, een boothelling, een visplaats voor invaliden, piek nicksets, zitbanken en afval bakken. Binnenkort zal wor den begonnen met het aanleg gen van soortgelijke voorzie ningen in de inham bij het Bo- terhuiseiland. Het krediet van 175.000 gulden is bedoeld voor dergelijke voorzieningen op andere plaatsen langs de Zijl.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7