Nieuwbouw Volkshuis ijkt van de baan Venema terug in Oranjegraehtgebied waliteit weer beter op aasveeten toonstelling lDËN CcidAcSouocwt VRIJDAG 18 MAART 1983 PAGINA 3 Lizie om ligplaats )EN Een ruzie om een ligplaats aan het chtse Jaagpad is voor één van de betrokkenen in ziekenhuis geëindigd. De man moest met hoofdlet- pgenomen worden. 49-jarige man zonder vaste woon- en verblijfplaats had wonboot afgemeerd op een plaats die verhuurd was aan |4-jarige Leidenaar. Deze verzocht de bootbewoner gis- ond zijn bezit van zijn ligplaats te verwijderen. Toen het ,ek niet werd ingewilligd sneed de Leidenaar de trossen boot door. Daarop ontstond een vechtpartij waarbij de _30tbewoner de Leidenaar met een ijzeren staaf te lijf Deze sloeg terug met een houten paal met als resultaat bootbewoner in het ziekenhuis moest worden opgeno- De Leidenaar liep kneuzingen aan onderarmen en han- Katwijkse breekt been LEIDEN Een 36-jarige dame uit Katwijk brak gisteravond haar been toen zij werd aangereden door een fietser. De dame trachtte de Steen straat over te steken doch had de fietser niet opge merkt. De Katwijkse is in het AZL opgenomen. Doelenvereniging dreigt gemeente met rechtzaak LEIDEN De Doelenvereniging, een vereni ging van bewoners van Doelengracht en Doe lensteeg, dreigt de gemeente voor de rechter te dagen wanneer de raad maandag besluit het bouwplan voor de Doelengracht in procedure te brengen. De Doelenvereniging noemt een der gelijk besluit „een daad van onbehoorlijk be stuur" daar het bouwplan niet voldoet aan het een jaar geleden goedgekeurde bestemmings- Een meerderheid van de gemeenteraad is van plan maandag een zogenaamd voorbereidings- besluit voor het gebied Doelengracht te nemen. Dit besluit betekent dat het "oude" bestem mingsplan voor het gebied niet meer geldt. Hierdoor zouden de door de omwonenden inge diende bezwaarschriften tegen het donderdag gepresenteerde bouwplan („te massaal") geen kans maken omdat ze gestoeld zijn op een niet meer geldend bestemmingsplan. „B en w doen dit omdat ze weten dat ze een bezwaarschrif tenprocedure voor de Raad van State uiteinde lijk zouden verliezen", schrijft de Doelenvere niging in een brief aan de gemeenteraad. De vereniging meent dat het college een nieuw bouwplan moet laten ontwerpen dat wel vol doet aan het bestemrpingsplan. „Eerst in een bestemmingsplan aangeven wat burgers kun nen verwachten om vervolgens het plan te wij zigen als B en W in een definitief stadium mer ken, dat zij niet aan de gestelde verwachtingen willen of kunnen voldoen", aldus de Doelen- vereniging die het college verwijt „misbruik van zijn macht" te maken. „Maandag zal duide lijk worden welke partijen een loopje nemen met de rechten van de burgers", besluit de Doe lenvereniging. De verwachting is dat een meer derheid van de raad maandag het collegevoor stel zal steunen. WETHOUDERS PETERS OVERWEEGT G OEDK OPE RENO VA TIE EN De nieuw- van het Leids ij ihuis op het Ir. Dries- ;in gaat mogelijk door. Wethouder J. van samenlevings- 'c iw onderzoekt of re- j van het huidige ;omen van het huis aan de Apothe- ijk én de bouw van -jlein buurthuis voor ostelijke binnenstad et Ir. Driessenplein jeter is. Daar komt iat de subsidie van ijk voor de nieuw- 3a 4 ton minder zal an waar de gemeen- n ij haar besluit tot ibouw vanuit ging. het Volkshuis is het van Peters onaan- 1 >aar. Gesteld wordt gemeente te weinig over heeft voor de atie van het huidige ting. De eerste gesprekken vonden plaats toen D. Tesse- laar nog wethouder van sa menlevingsopbouw was. Het Volkshuis kwam uiteindelijk met H. van Dam, de voorgan ger van de huidige wethouder Peters, tot overeenstemming. Voor het Volkshuis zou op het Ir. Driessenplein een nieuw pand neergezet worden met een oppervlakte van 2000 vier kante meter en die nieuw bouw zou 2,5 miljoen gulden gaan kosten. Dat bedrag moest onder meer gefinancierd wor den door verkoop van het pand aan de Apothekersdijk. Dat gebouw zou 400.000 gul den moeten opbrengen. Wet houder Peters bleek echter minder trek te hebben in nieuwbouw dan zijn voorgan ger. Al spoedig na zijn aantre den september vorig jaar liet Peters in gesprekken met het Volkshuis blijken, dat re novatie van het pand niet uit gesloten mocht worden. Goedkoper „Nadat ik benoemd werd, bleek dat het voorstel van Van Dam nog niet rond was", aldus Peters. „Er werd vanuit ge gaan dat het ministerie van (toen nog) CRM een subsidie van 1,1 miljoen voor de nieuw bouw zou geven, maar het mi nisterie liet ons weten, dat het maximaal zeven of acht ton zou worden. Ik ben toen naar een goedkopere oplossing gaan zoeken". Ondertussen bleek dat ook de provincie problemen had met de nieuwbouwplannen zoals die opgesteld waren door de voormalige wethouder Van Dam. Zo kreeg de gemeente begin maart een brief van de provincie met de mededeling dat er een gat van 175.000 gul den in de begroting zou zitten. Volgens de wethouder Peters is dat gat van 175.000 gulden geen onoplosbaar probleem. Verder werd door de provin cie gevraagd om een exploita tie-overzicht van de nieuw bouw en om een lijstje van mogelijke kopers van het hui dige onderkomen van het Volkshuis. Ook vorig jaar zette de provincie al vraagtekens bij het idee van Van Dam. Bij het Volkshuis hebben zich inmid dels vijf mogelijke kopers (C. Schouten, de coördinator van het Volkshuis: „Maar als er nog iemand belangstelling heeft, is hij altijd welkom") ge meld. Daar is onder meer een organisatie bij die het pand zou willen gebruiken voor „kunst en cultuur". Er zouden ateliers moeten komen en er zou plaats moeten zijn voor het geven van muziekuitvoerin gen. Schouten ziet deze orga nisatie als de meest reële ko per. „Als de nieuwbouw ten minste doorgaat". Oude wens „De laatste weken werd de in druk bij ons steeds duidelijker dat de wethouder het liefst van de nieuwbouw af wil", al dus Schouten. „Op zich heb ben we daar geen bezwaar te gen, maar het idee dat nu door de gemeente wordt overwo gen, is voor ons niet accepta bel". In de opzet van de ge meente zou de renovatie niet meer dan 1 miljoen gulden mogen kosten. Volgens de coördinator van het Volkshuis is dat niet voldoende. Schou ten: „In de tijd van Van Dam is op kosten van de gemeente door een technisch bureau Brink berekend, dat renovatie minimaal 1,6 miljoen gulden zou kosten. Met een lift en een stukje aanbouw erbij zou dat 1,9 miljoen worden. Wethou der Van Dam concludeerde toen dat het beter zou zijn om nieuwbouw te plegen. En nu zegt wethouder Peters opeens dat renovatie ook voor 1 mil joen gulden kan. In het pand aan de Apothekersdijk blijven, is voor ons een oude wens, maar dan wel een goede reno vatie waar minimaal 1,6 mil joen aan wordt besteed. De ge meente gaat nu zelf de kosten van renovatie op een rijtje zet ten, ik denk omdat ze teveel last van de cijfers van Brink heeft". Volgens Schouten zou de ex ploitatie van een nieuw Volks huis 175.000 per jaar kosten en de exploitatie van een gereno veerd Volkshuis én een buurt- huisje op het Ir. Driessenplein samen 184.000 gulden per jaar. „Dat zijn de cijfers van de ge meente maar volgens mij klop pen ze van geen kanten. De gemeente rekent naar zich Soberheid Wethouder Peters zegt over deze exploitatiecijfers dat „dat één van de zaken is die de ko mende tijd moet worden uitge zocht". Hij stelt dat renoveren voor één miljoen ook moeten kunnen. „Je kan ook wat so berder renoveren. Maar ook dat moet worden uitgezocht. Wanneer inderdaad mocht blijken dat renovatie én de bouw van een klein buurthuis ongeveer evenveel kost als nieuwbouw dan gaat wat mij betreft de nieuwbouw niet door. Het volwassenenwerk wilde altijd al aan de Apothe kersdijk blijven en mijn voor stel heeft het voordeel dat je er door de bouw van dat klei ne nieuwe buurthuis nog een voorziening bij krijgt". De wethouder heeft de vertegen woordigers van het Volkshuis in een gesprek dat gistermid dag plaats had over de huis vestingsperikelen, toegezegd dat uitgezocht zal worden of renovatie voor 1 miljoen in derdaad niet kan. De wethou der heeft ook zijn twijfels over de mogelijkheid om het Volks huis te verkopen. Hij is bang dat het leeg blijft staan. Peters: „Maar een besluit over de toe komst van het Volkshuis is ze ker nog niet genomen". nomen. Op 16 augustus vo rig jaar werd het startsein gegeven voor de nieuw bouw. LEIDEN Ingenieursbu reau Venema wil de advi- seurstaak bij de aanleg van de centrale verwar ming voor 188 woningen in het gebied rond de Oranjegracht, toch voor zijn rekening nemen. Bin nenkort wordt in een ver gadering met verschillen de belanghebbenden en wethouder Tesselaar be keken of Venema voor het werk in aanmerking komt. Zoals bekend is er veel te doen geweest over de -aanleg van de centrale verwarming in het gebied rond de Oran jegracht. De Amsterdamse Verwarmings Maatschappij (AVM) had de installatie zo slecht aangelegd, dat deze al direct weer vernieuwd moest worden. Om de AVM de kans te geven zich te rehabi literen, liet de gemeente die herstelwerkzaamheden op nieuw door de AVM uitvoe ren. Bij de aanleg van de verwarming werd- het ad viesbureau Deerns ingescha keld. Als supervisor werd het bureau van de heer Ve nema ingeschakeld. Bij de eerste 42 woningen werd vo rig jaar de verwarming ver nieuwd. De werkwijze en het uiteindelijke Resultaat leidde er toe, dat de AVM de laan werd uitgestuurd. Het ad viesbureau Deerns kon van de gemeente aanblijven, om dat deze meende dat het ad viesbureau geen blaam trof in de ontstane conflictsituatie tussen bewoners en installa teur. De weerstand van de bewoners, die meenden dat het adviesbureau Deerns wel degelijk verantwoordelijk was voor de ontstane situatie, was zo groot dat Deerns uit eindelijk besloot zich terug te trekken. De bewoners heb ben steeds voorop gesteld dat het adviesbureau van de heer Venema het werk ver der moest klaren en dat er een andere installateur moest komen. Door grote druk van de be woners rond de Oranje gracht, die steeds hebben ge steld groot vertrouwen te hebben in het adviesbureau Venema, heeft hij uiteinde lijk toch besloten de werk zaamheden op zich te nemen. Venema had zich in eerste instantie teruggetrokken, omdat hij vond dat hij in het verleden te weinig steun van de gemeente had gekregen en omdat Deerns zich terug had getrokken. Beide zaken zijn nu uitgepraat en Vene ma wil het karwei nu wel op zich nemen. Als de gemeente Venema voor die functie aanstelt, is zij goedkoper uit, dan wanneer het oude ad viesbureau Deerns de werk zaamheden had uitgevoerd. Welk installatiebureau de verwarming uiteindelijk zal aanleggen is nog niet be kend. Verschillende installa teurs hebben voor het werk ingeschreven, maar een se lectie moet nog plaatsvinden. De heer Venema hoopt dat spoedig met de aanleg kan worden begonnen. Met de plannen is al een begin gemaakt. Hij hoopt dat de 188 woningen voor het komende stookseizoen gereed zijn. Verder zegt hij er veel vertrouwen in te hebben dat bij de werk zaamheden in de resteren de woningen geen proble men ontstaan. EN Maar liefst juryleden waren en in de Groenoord- druk in de weer et keuren van stevig vlees zittende run en schapen, die in het kader van de reetentoonstelling rebo stonden op- werden er door 68 in- s 321 stuks vee ter keu- langeboden Vorig jaar j.n de juryleden 295 run- 3 en schapen op hun e schatten. Na afloop keuring luidde de con clusie, dat de kwaliteit van het aangevoerde vee weer beter was dan vorig jaar. Het in de Groenoordhallen tentoonge stelde vee is al voor bijna hon derd procent verkocht aan sla gers, die hun klanten met Pa sen van een lekker stukje vlees willen voorzien. Burgemeester C. Goekoop en wethouder J. Fase brachten een bezoek aan de paasveeten- toonstelling. Wethouder Fase neemt elk jaar een kijkje op de tentoonstelling, voor de burge meester was het de eerste keer. Het tweetal kreeg des kundige uitleg over het werk van de keurmeesters. Mannelijk vee: Gebroeders A. en M. de Lint, Zevenbergen. Jeugdkampioen vrouwelijk vee: H. van der Maarel, Delfgouw. Mannelijk vee: J. Spronk, Zoeter- Kampioen vrouwelijk vee, afde ling B: C. Schalke, Maasland. Mannelijk vee: M. Koot-Onderwa ter, Hazerswoude. Regiokampioen vrouwelijk vee: Kooter bv, Hazerswoude. Manne lijk vee: Duineveld/Van Saase, Kampioen ooien: P. Kooter, Ha zerswoude. Rammen: N. Koot, Hoogmade. Burgemeester C. Goekoop en wet houder J. Fase laten zich bij stier Frans (op de voorgrond) het een en ander uitleggen over het keuren van vee. Frans is „grootgebracht" door de heer G.C. de Groot uit Zoeter- meer, maar is inmiddels verkocht aan een slager in Oudewater. Squash club squashsport of met deze club. Om acht uur wordt een korte inleiding over de sport en de vereniging gehou den. Een gratis kopje koffie wordt daarbij geserveerd. Vanaf negen uur kunnen de aanwezigen gratis een bal letje slaan. De squashclub, die nu twee jaar bestaat, heeft de beschikking over drie banen in het Racketcen ter van Holiday Inn. De club telt 200 leden dus er is nog ruimschoots plaats voor nieuwe leden. Verdere in formatie kan men krijgen bij Roland Note mans tel. 071-769773. Feestavond De Stichting Surinamers Leiden houdt morgen een feesta vond in het restaurant van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan 2. The Carrihean Combo treedt die avond op pn verder verzorgt „Reetje" de disco. Er zullen verder lekkere hapjes en drankjes verkrijgbaar zijn. Het feest begint om kwart over tien en duurt tot kwart over vijf in de ochtend. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Jazzconcert Het Gemeentereinigingsorkest Vaalbleek treedt mor gen op in Hot House aan de Breestraat 66 in Leiden. Het „orkest" bestaat onder andere uit Niko Langen- huijsen en Paul van Kemenade. Het concert begint om tien uur. LVC De Britse Punkgroep Angelic Upstarts treedt morgenavond op in het Leidse Vrijetijdscentrum. Deze groep werd in '77 opgericht en bracht twee langspeelplaten uit. De eerste langspeelplaat "Teenage Warning" zorgde voor een opval lend entree in de Engelse punkscéne. Momenteel worden de opnamen voor een binnenkort uit te brengen elpee af gerond. De formatie ziet er als volgt uit: Mensy zang, Mond - gitaar, Glynn Warrington - bas en Paul Thompson (ex Roxy Music) - drums. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig en zes gul den voor leden. Stadswandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) houdt zondag 20 maart om tien uur een stadswandeling. Aan bod komen de ge schiedenis van de stad, de stedebouw, de groenvoorzie ningen, de dieren, afbraak, renovatie en restauratie. Beginpunt is de hoek van de Schelpenkade met de Wit te Singel, eindpunt is de omgeving van De Burcht. De wandeling duurt ongeveer twee uur. Trimloop Atletiekvereniging 'Holland' houdt zondag een trimloop in het park Leidse Hout. De start is om elf uur op de atletiek baan. Er kunnen verschillende afstanden worden gelopen, variërend van 1,5 tot 13,5 kilometer. Er kan ter plaatse vanaf tien uur worden ingeschreven. Het inschrijfgeld be draagt drie gulden vijftig (jeugd tot en met 14 jaar betaalt twee gulden vijftig. Koffieconcert Niet de Amerikaanse pianist Steven Mayer, maar de Nederlandse pianist Al win Bar geeft zondagochtend een koffieconcert in de foyer van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Bar brengt een programma, dat ge heel bestaat uit werken van Frédéric Chopin. Het con cert begint om half twaalf. Kaarten zijn te koop bij K&O. Marek Jerie De Tsjechische cellist Marek Jerie geeft maandagavond een concert in het K&O gebouw aan de Oude Fesf 45. Je rie wordt op de piano begeleid door zijn landgenoot Ivan Klansky. Op het programma staan sonates van Bach. Van Beethoven. Brahms en Britten. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn te koop op het K&O bureau. Luis Bunuel In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt de komende week aandacht besteed aan vier films van de Franse regisseur Luis Bunuel. Bunuel wordt wel de meester van het Surealisme genoemd. Maandagavond worden de films „L'age d'or" en „Un chien Andalou" gedraaid. Deze films uit 1930 die een aanklacht waren tegen de toenmalige bourgeoisie, wer den destijds verboden. Dinsdag wordt de film „Viridia- na" gedraaid. Deze rolprent gaat over een oprecht meisje, dat door haar omgeving ten gronde wordt ge richt. „El angel exterminador" (de engels des verderfs) staat woensdag op het programma. In deze film wordt de ware aard van de bourgeoisie getoond. „Cet obscur objet du desir" wordt donderdag, vrijdag en zaterdag gedraaid. Hier komt het onderwerp „Het streven naar macht en bezit" aan de orde. Op alle avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en kwart over tien. Conradstraat De gemeente houdt maandag een informatie-avond over de herichting van de Conradstraat en de over gedeelten van de Storm Buysingstraat, de Leemanstraat en de Ca- landstraat tussen de Conradstraat en de Dijkstraat. De bij eenkomst begint om acht uur in de Maranakerk aan de Dijkstraat. Marnixstraat De directie Groen van de gemeente Leiden wil de Mar nixstraat opfleuren. Men wil boompjes gaan planten, te weten wit-bloeiende sierkers, roze-bloeiende sierkcrs en de kleine bol-acacia. Het is de bedoeling dat de bo men nog deze maand geplant worden. D'Oude Morsch blij met molen LEIDEN Buurtvereniging D'Oude Morsch is erg blij met het plan van de Rijnlandse Molenstichting om op de hoek van het Galgewater en de Morssingel een houten korenmolen te bou wen. De buurtvereniging schrijft dit aan de gemeenteraad. Men hoopt, dat zo spoedig mogelijk met de bouw van de molen wordt begonnen. De buurtvereniging is van mening, dat een dergelijke molen een verrijking van de stad betekent. Men verwacht, dat veel toeris ten op zo'n attractie zullen afkomen. De buurtvereniging schrijft, dat men de molen nu al als „onze molen" beschouwt. Men meldt, dat de Rijnlandse Molenstichting de hulp van de buurtvereniging altijd kan inroepen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3