Olievondst impuls voor de economie Vleer loon in laats van luursubsidie Les-eend BON: dierenpark wassenaar blijft boring voor nederlandse kust wijst op grote voorraad Hypotheekfonds kan vraag niet aan Rente tarieven verder omlaag Ceidóc (Bomcwit Vrijdag 18 maart 1983, 74e jaargang no. 22529 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Poetbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N. V. Leiden. Directeur-hooldredacteur:! I HalJewas. Chef-redacleurWim Buiiteweg Advertenties: (excl.BTW) /0.56 per mm, kJeint)es 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl^ut.betaling),kwartaal /61,25, iaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. Lcesenummere/0.80 Opnieuw „Fame" op Ned. I om 2110 uur. Sonja op vrijdag praat o.a. met een zeeman schrijver om 22.40 uur. Op Ned. II om 19.20 uur „Klassewerk" en om 23.35 uur nachtfilm „Twee vliegen in één klap". Op Duitsland 2 om 23.35 uur filmn „Rosemaries baby". Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur 10 graden. Matige wind. Zon op: 06.47; onder: 18.51. Schev. hoog water: 5.47 en 18.01; laag water: 1.26 en 14.01 uur. )EN HAAG/WASSENAAR Het is vrijwel ze- ier dat het Dierenpark Wassenaar behouden blijft, iet lid van het dagelijks bestuur van de provincie luid-Holland, gedeputeerde drs. J. Borgman, die ich persoonlijk heeft ingezet voor het met sluiting edreigde park, heeft vanmiddag laten weten „erg iptimistisch" te zijn over de mogelijkheid de voor iet behoud benodigde vijf miljoen gulden op tafel i krijgen. Ruim één miljoen gulden komt daarbij an de provincie, een half miljoen van de Haagse egiogemeenten en de rest van het rijk en de be- rolking. De heer Borgman is tot deze conclusie ge- tomen na gesprekken met vertegenwoordigers tan de gemeenten, het rijk en het Dierenpark Vassenaar. Consumenten optimistischer DEN HAAG De con- sumenten zijn iets opti mistischer over hun ei gen financiële situatie geworden. Dit blijkt uit de conjunctuurenquête, die het Centraal Bureau voor de Statistiek in de eerste weken van janu ari onder 1300 huishou dens heeft gehouden- Vergeleken met de vo rige enquête, in oktober 1982, blijken de consu menten ook positiever te oordelen over de al gemene economische si- Zaanstad na tien jaar nog onbekend ZAANSTAD Bijna tien jaar nadat de toenmalige minister van binnenlandse za ken. Geertesema. besloot een aantal gemeen ten samen te voegen tot de nieuwe gemeente Zaanstad, blijkt dit nog niet overal te zijn doorgedrongen. Ministeries richten nog re gelmatig brieven aan de burgemeester van Zaandam. Wormerveer. Assendelft en ande re opgeheven gemeenten. Een recente brief van het ministerie van economische zaken was voor burgemeester Lems de druppel die de emmer deed overlopen. In een brief aan de minister van binnenlandse zaken. Riet kerk. wijst hij op het bijna tien-jarig bestaan van Zaanstad. Hij vraagt daarbij of de onbe kendheid met Zaanstad misschien ook de re den is dat geen financiële steun is ontvangen bij de gemeentelijke herindeling. Les-eend Artis zoekgeraakt AMSTERDAM Muskie, de trou we muskuseend die al een paar jaar op de kinderboerderij van Ar tis in Amsterdam les geeft in een dengedrag, is spoorloos verdwe nen. Tijdens de vogelles zat Mus kie altijd rustig tussen de woelige scholieren, liet met welgevallen water over zich heen gieten om te laten zien hoe dat als pareltjes op zijn veren bleef liggen en zette zich vervolgens onverstoorbaar met zijn snavel via de vetklier weer vers in de was. Artis ver zoekt dringend om opsporing, want Muskie is de mascotte van de kinderboerderij en de Artis-klas- sen. DEN HAAG De gro te olievondst die op 70 tot 80 kilometer uit de Nederlandse kust voor IJmuiden is gedaan, zal volgens de eerste schat tingen een impuls voor de Nederlandse econo mie en de werkgelegen heid betekenen. Vol gens woordvoerder R.P. Kuijper van de offsho re-maatschappij Hol land Sea Search gaat het om meer dan vijftig miljoen vaten olie. Over enige weken wordt ge start met proefboringen in een uitloper van het zelfde gebied en naar verwachting zou dan het totaal op meer dan honderd miljoen vaten komen. Kuiper noemt dat zelfs een veilige schatting. Aangezien de betrokken maatschap pijen zoveel mogelijk in Nederland willen inves teren, betekent dit al snel een miljardenin vestering voor de natio nale economie. Bij deze grootste vondst van de laatste tijd gaat het om relatief goedkoop winbare olie en Holland Sea Search verwacht op basis van deze recente vondsten en de daardoor betere vooruit zichten, dat voor ongeveer twitig procent in de Neder landse behoefte kan worden voorzien. De olie zit in rela tief ondiep water, ongeveer dertig meter diep. Oliedes kundigen zeggen dat de olie daarom goedkoop te win nen is. Daarmee wordt olie uit de Noordzee veel be langrijker dan tot nu toe werd aangenomen. Eerdere schattingen gingen er altijd van uit dat de Nederlandse behoefte voor vijf procent' kon worden gedekt door olie uit de Noordzee. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van economi sche zaken is voor het vak P8 -waar het hier om gaat- inmiddels een winningsver gunning aangevraagd. Een dergelijke vergunning kan worden gegeven op basis van een (vertrouwelijk) rapport van de Rijks Geolo gische dienst. In vak P8 en het aangrenzende P9, tussen IJmuiden en Wassenaar, werken drie bedrijven sa men. Dat zijn behalve Hol land Sea Search de olie maatschappijen Mobil en Amoco. Volgens Kuijper zal er de komende jaren nog veel onderzoek moeten worden gepleegd in dit hele -zuidelijke- Noordzeegebied. Daarnaast zal de ontwikke ling van de recente vond sten nog wel enige jaren in beslag nemen. Naar ver wachting kan in het begin van de tweede helf van de jaren tachtig worden begon nen met de winning van de olie. In de Noordzee zit ook aardgas en de mogelijkhe den op dit gebied zijn vol gens Kuijper nog niet uitge buit. Ameri- aanse kust- ;ht haalde beman- islederi boord, ie in verze de bewa- g werden iteld. Eer- er had de ustwacht aconsta- lerd dat het tehip een >0.Jrote partij larihuana ïrvoerde. l/aardoor de rand aan oord is ver- orzaakt, lerd niet leegedeeld. TUDIE VAN VOLKSHUISVESTING: (Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG Op het ministerie van Volkshuisves- ng, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer wordt het lee bestudeerd om de uitgaven voor huursubsidies in e toekomst te laten betalen via de begroting van Soci- le Zaken. 50' olgens dit nieuwe systeem zouden mensen met een hoge huur L50.fi een verhoudingsgewijs laag inkomen dan geen apart huur- ibsidie-bedrag meer ontvangen. Inplaats daarvan krijgen zij aandelijks iets meer loon of een hogere uitkering, olgens Winsemius drukken de huursubsidies veel te zwaar op jn eigen begroting. Bovendien vindt hij, dat de huursubsidies laatste tijd steeds meer het karakter hebben gekregen van in sociale uitkering. Oospronkelijk was de subsidie alleen be leid om mensen die in een duurder huis waren gaan wonen n tijdelijke financiële overbrugging te verschaffen. In een in- iew met het weekblad Vrij Nederland zegt Winsemius deze - eek: ,.Bij ons eigen departement is de individuele huursubsidie uidelijk in discussie. De huursubsidie wordt een sociaal zeker- idsinstrument, dicht tegen de bijstand aan. Zo was ze niet be leid" Politie Gent treedt op tegen spijbelaars BRUSSEL De politie in de Belgische stad Gent gaat een actie ondernemen tegen spijbelaars. Agenten gaan tijdens de schooluren cafés bezoeken en scholieren die daar worden aangetroffen zullen hun (in België ver plichte) identiteitskaart moeten afgeven. De ouders krij gen dan enkele dagen later een briefje, waarin gemeld wordt waar en hoe laat hun kinderen buiten de school werden aangetroffen. Luitjens gesnapt De door de Nederlandse justitie van oorlogsmisdaden beschul digde J. Luitjens, die in Canada woont en om wiens uitlevering door Nederland is verzocht, hield onlangs de deur van zijn kan toor aan de universiteit van Vancouver argwanend op een kier, toen hij bezoek kreeg van journalisten. Toen hij de fotograaf zag sloot hij de deur en weigerde hij naar buiten te komen. Eerder deze week maakte de Canadese regering bekend dat een onder zoek wordt ingesteld naar de aanwezigheid van en de mogelijk heid tot uitlevering van vermeende ex-nazi's, onder wie Luitjens. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA EINDHOVEN Het Hypo theekfonds Noord-Brabantse Gemeenten ziet zich genood zaakt zijn hypotheek met een rente van 8,75 procent voor dertig jaar vast, op donderdag 24 maart uit de markt te ne men. Het fonds is niet langer in staat voldoende geld aan te trekken. Enerzijds zijn er te veel aanvragen en anderzijds zijn de grote kapitaalverschaf fers van de ene op de andere dag niet meer bereid relatief zoveel kapitaal te lenen voor een zo lange periode. Het fonds is in november vo rig jaar op de markt gekomen met deze hypotheek vorm. De grote zekerheid die een dertig jaar vast rentepercentage biedt, heeft zoveel kopers aan getrokken dat de verwachtin gen van het fonds „op over weldigende wijze" overtroffen zijn. Tot nu toe is voor 300 miljoen gulden aan hypothe ken afgesloten (uitsluitend nieuwbouwwoningen) en al leen al in februari voor 141 miljoen gulden. Vanaf 1 maart is voor in totaal 150 miljoen gulden aan aanvragen inge diend. Het fonds biedt vanaf nu een hypotheek aan tegen een rente van 8,6 procent vijf tien jaar vast. Het Bouwfonds Limburgse Gemeenten in Ge leen is daardoor de enige in stelling die nog hypotheken met een dertig jaar vast rente percentage aanbiedt. De rente daarvan is 8,9 procent. Smakelijk gras Aan de andere kant smaakt het gras veel beter, zal deze pony gedacht hebben, waarna hij zijn volle ge wicht tegen het hek zette om zoveel mogelijk van het smake lijke gras te kunnen be machtigen. Nie mand zal hem ongelijk geven, maar de vraag is hoelang het hek het zal hou den. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122246 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. iiiimiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Ontvoerd konijn ongedeerd vrij FRANKFORT De justitie in weten dat zij dertig mark in het Westduitse Frankfort gaat het hok moest leggen als zij een 18-jarige jongen vervol- wilde voorkomen dat het zes gen, die samen met zijn maanden oude diertje zou wor- twaalfjarig broertje een konijn den gedood. De vrouw waar had ontvoerd. De twee lieten schuwde de politie die de de eigenaresse van het dier wacht bij het hok betrok. De jongens doorzagen dit plan, lieten hun gijzelaar vrij en kwamen zich gisteren melden op het politieburau waar zij vertelden dat het slechts een grap was. Maar volgens de po litie ging het om afpersing. Overigens verkeert het konijn, dat door de politie werd ge vangen, in goede gezondheid. ADVERTENTIE Op donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 maart. Vrijdag koopavond. 500 m2 zonnige ideeën van Allibert-Kurz-Kettler Nistac en Rovergarden. En een sortering kussens zoets u nooit eerder zag. Jan van der Meer BV Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen NA DUITSLAND OOK NEDERLAND DEN HAAG Voor de derde maal dit jaar, en al voor de elf de maal sinds begin 1982, heeft de Nederlandsche Bank haar rentetarieven verlaagd in ver band met de „internationale rente-ontwikkeling". Net als beide vorige keren bedraagt de verlaging een half procent. De verlaging kwam niet als een verrassing, omdat de Bondsrepubliek gistermiddag was voorgegaan met een ver laging van een heel punt om de „ontkiemende voorjaarsge- voelens in de economie tot bloei te brengen". De rente verlaging is in de Bondsrepu bliek goed ontvangen; men verwacht daarvan een stimu lering van de investeringen. Zwitserland en Oostenrijk ver laagden hun tarieven met een half, resp. een heel punt. Het Nederlandse promessedis conto, van groot belang voor de handelsbanken die er hun voornaamste tarieven voor kortlopende kredieten en le ningen voor het bedrijfsleven aan koppelen, is verlaagd tot 4,5 procent. Begin vorig jaar bedroeg dit nog 10,5 procent. Dit tarief werkt in het alge meen door op de kapitaal markt en daarmee op de hypo theektarieven. De voorschotrente, het tarief waartegen de banken bij de centrale bank kunnen lenen, is verlaagd tot 4 procent, het wisseldisconto tot 3,5 procent. De aanpassing van het Duitse rentetarief houdt verband met gunstige ontwikkelingen in de Bondsrepubliek. Deze leiden weer tot druk uit Frankrijk om de mark te revalueren, hetgeen de Duitse export zou bemoeilijken. Er wordt sinds enige weken gespeculeerd op een devaluatie (waardever mindering) van de Franse franc. De Franse centrale bank heeft echter door tiental len miljarden francs kostende steunmaatregelen en door ver hoging van de rentetarieven aan aanpassing van de munt- koers willen voorkomen. Maar ook in Bonn wil men niet we ten van een herwaardering (in dit geval: opwaardering) van de mark. De Franse bewering dat de huidige vaiuta-proble- men in Europa een D-mark- probleem zijn. worden door Bonn van de hand gewezen. Overigens verwachtte de voorzitter van de raad van be stuur van de Amro-bank, mr. O. Vogelenzang, gisteren bij de presentatie van het jaarverslag slechts een tijdelijk effect van de rente-maatregelen. Ook Ierland en België hebben hun rentetarieven verhoogd om hun zwakke valuta te onder steunen. Een Nederlandse hy potheekbank, Westland- Utrecht, heeft vandaag de ren te voor hypotheken met 0,3 pet verlaagd. In Amsterdam is een les-eend zoek. En in deze moderne tijd denkt dan iedereen meteen, dat de 2CV van een autorijschool op zijn minst door een naar geld dorstende druggebruiker in de heling is geslingerd. Niets is minder waar. De eend is van de dierentuin Artis en is daar uit de kinderboerderij verdwenen. Spoorloos. Hij was een springlevende les-eend, waarvan de Amsterdamse scholiertjes tot voor kort aan den lijve konden leren hoe hij zich in en buiten het water pleegt te gedragen. Gelukkig verspreidt de „Leidse Courant" in grote oplage het opsporingsbericht, zodat hij wel weer spoedig terecht zal zijn. Als hij luistert doet hij dat naar de naam Muakie of Duckie. i De Leidse Courant wil ik bed 14 dagen proberen. Gratis en geheel vri jblijvend In een open envelop zonder posWgel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Soiwant l

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1