cherpere pntrole p auto erzekering Groter verschil in beloning op z'n plaats PvdA toch eens met onderwijsbegroting ervoudige moordzaak voor Amsterdamse rechter DE BANDEN ZIJN VOOR EEUWIG, DE AANBIEDING IS MAARTIJDEUJK. '«K8- ïensen Booy nog vast Regeringspartijen Proef met ophalen glas itste zaak „vader kort geding" INLAND CeicbeSowcwit WOENSDAG 16 MAART 1983 PAGINA 9 ,M De Rotterdamse recht- gisteren een verzoek afgewe- directeur en de bedrijfsleider nk-schoonmaakbedrijf Booy laten. De voorlopige hechte- lertig dagen verlengd, werd vorige week op verden- 'alsheid in geschrifte en oplich- ;trekking tot chemisch afval _i. De. raadsman van directeur Spong, heeft aangekondigd bij ,tshof in Den Haag tegen deze n beroep te zullen gaan. Vol- ipong zijn er geen gronden die vasthouden van de Booy-top- :htvaardigen. TIENDUIZEND AMSTERDAMMERS WILLEN IEN DALES AMSTERDAM Ongeveer tienduizend mensen hebben gevolg gegeven aan de op roep van het „Comité voor een Vrouwelijke Burgemeester" om de kandidatuur van Ien Dales als burgemeester van Amsterdam te steunen. Hun handtekeningen worden op 18 maart op het Amsterdamse stadhuis aange boden aan de vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad, met het verzoek Ien Dales als eerste op de voordracht aan de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland te plaat sen, aldus een woordvoerder van het comité. Ien Dales is oud-directrice van de Sociale Dienst in Rotterdam en oud-staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Zondagmarkt Beverwijk definitief ten einde BEVERWIJK Aan de Zwarte Markt, die 's zondags in de veilinghallen van Beverwijk wordt gehouden, komt defi nitief een einde. Na overleg met de offi cier van justitie mr. J.A. van der Brug gen, heeft de korpschef van de Bever- wijkse politie, commissaris Schoen, be sloten geen commerciële activiteiten op zondag meer toe te laten in de veiling hallen. Een poging van de poltie om de markt al afgelopen zondag te sluiten, mislukte. Gistermiddag heeft staatsse cretaris Van Zeil van economische za ken de organisator van de Beverwijkse markt andermaal bezworen dat de win kelsluitingswet geen ruimte laat voor zijn activiteiten. De zaterdagse markt in Beverwijk blijft wel bestaan. Kankerpatiënten onvoldoende geïnformeerd ROTTERDAM Driekwart van de patiënten met kanker vinden dat zij van het ziekenhuis onvoldoende en slechte informatie krijgen over hun ziekte. Dit geldt eveneens voor de be handeling, de bijverschijnselen en de mogelijkheden van begeleiding en op vang na ontslag uit het ziekenhuis. Dit blijkt uit een enquête onder 216 patiën ten met de ziekte van Hodgkin (klier- kanker) en 282 die voor borstkanker behandeld zijn en een borstamputatie hebben ondergaan. De enquête is ge houden door de onderzoekers J.F.A. Pruyn en H. van den Borne. Leerlingen geschorst wegens racisme ASSEN Twee 15-jarige leer lingen van de Openbare Scho lengemeenschap Dr. Nassau- college in Assen zijn wegens het maken van racistische op merkingen tegen een mede leerlinge van dezelfde school voor twee en een halve dag geschorst. Volgens W. Tasma, rector van de scholengemeen schap hebben de twee zich vrijdag tijdens een ruzie in het schoolgebouw tegenover een meisje racistisch dan wel fas cistisch uitgelaten. Voor de ou ders van het beledigde meisje is het incident met de schor sing afgedaan. Elektrische auto milieuvriendelijk EINDHOVEN Een vijfjarig onderzoek op de TH in Eindhoven heeft uitgewezen, dat een ge wone handgeschakelde versnellingsbak in een elektrische personenauto het hoogste rende ment geeft. Overigens is niet alleen het aan drijfsysteem van belang voor het rendement, maar ook de manier van rijden. Ir. L. Van Dongen promoveert vrijdag op dit onderzoek, dat mede mogelijk werd gemaakt door een sub sidie van 700.000 gulden van het ministerie van Economische Zaken. Hoewel een elektrische auto tal van voordelen voor het milieu biedt, zoals het ontbreken van uitlaatgasasen en la waai, ziet Ir. Van Dongen voorlopig nog geen markt voor dit soort voertuigen. Toch verwacht hij, dat er over zo'n tien jaar elektrische perso nenauto's zullen worden geïntroduceerd. LG Omdat al auto-ongeluk- rbij de tegenpar- jrzekerd of onbe- j, de laatste jaren inzienlijk is toege- bestaan er bij plannen de con- p de naleving van iekeringsplicht te »rpen. In het be- jle wetsontwerp ook geregeld dat die niet aan het deelnemen, in lomst niet langer terd langs de bgen staan. :ontrole te verscher- Ift het rijk een uit iterend wetsontwerp om de wet op dit p te passen. De minis- b Justitie (Korthals Ij Financiën (Ruding), de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat (Scherpenhuizen), die voor de wetgeving op dit terrein verantwoordelijk zijn, den ken met het wetsontwerp vooral het Waarborgfonds te ontlasten. Dit fonds, dat schades ver goedt in gevallen waarin de tegenpartij niet verzekerd of onbekend is, moet met het jaar aanzienlijk hogere be dragen uitkeren. De gelden voor het fonds worden bin nengebracht door de verze keringsmaatschappijen en in direct dus door de premiebe talers c.q. de verzekerden. De voorgestelde wijziging (inclusief een aanvullend wetsontwerp) houdt in, dat de Rijksdienst voor het Weg verkeer niet alleen zoals nu nog nieuwe verzeke ringen zal registreren. Voort aan krijgt deze dienst ook de zorg over gegevens betref fende beëindiging, nietigver klaring, ontbinding of schor sing van de verzekeringen. ^dienst voor Wegverkeer gaat alle gegevens over ver- 1 auto's op de weg registreren. Hierdoor wordt een be- ïtrole van de verzekeringsplicht mogelijk. De autoverzekeraars moeten die veranderingen in de ver- izekeringen aan de Rijks dienst opgeven. De politie kan door deze nieuwe opzet eenvoudiger en sneller con troleren of een auto verze kerd is tegen schade die aan derden wordt toegebracht. Ook slachtoffers van een verkeersongeluk kunnen ge makkelijker nagaan of een bepaalde auto is verzekerd en zo ja bij welke verzeke raar. In het thans bestaande systeem kan de Rijksdienst wel zeggen of voor een be paalde auto ooit een verzeke ring is gesloten, maar moet zich tot de verzekeraar wen den om te weten te komen of de verzekering nog van kracht is. Ook wordt in het wetsont werp voorgesteld de verzeke ringsplicht te verruimen. Tot nu toe geldt die plicht alleen wanneer een auto aan het verkeer deelneemt. In de toekomst zal een motorvoer tuig echter ook verzekerd moeten zijn wanneer het zich op de weg bevindt, dus ook als het voertuig geparkeerd staat. Aan het invoeren van een verplicht verzekerings bewijs en -vignet voor een betere controle op de nale ving van de verzekerings plicht, waarom vanuit de Tweede Kamer is gevraagd, kleven volgens de indieners van het wetsontwerp een aantal bezwaren. Met zo'n sy steem vallen controlemoge lijkheden weg, die wel denk baar zijn bij een registratiesy steem. Bovendien zal het met het nieuwe systeem gemak kelijker zijn aan de hand van gefotografeerde kentekens te controleren of het motorrij tuig verzekerd is. Koningin bij Afcent Koningin Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de Centraal Euro pese Strijdkrachten Afcent in Brunssum. De koninklijke visite zette luister bij aan de viering van het 16-jarig bestaan van Afcent. Rechts van de koningin commandant generaal Von Senger, de opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in midden Europa. (Vervolg van de voorpagina) Beide regeringsfracties vinden dat een eind moet ko men aan de inkomensnivellering. Een groter verschil in beloning is weer op z'n plaats, stelden Gerritse (CDA) en De Korte (VVD). De laatste wil een soort van prestatiebeloning die niet doorwerkt via de koppeling naar de uitkeringen. De grootste oppositiepartij, de PvdA, bepleit een sociale over eenkomst tussen werkgevers, werknemers en overheid, die het midden houdt tussen een vrije en een geleide loonpolitiek. Er zouden in dat kader afspraken gemaakt moeten worden over werktijdverkorting en arbeidsvoorwaarden, maar ook over de financieringspolitiek, het stimuleringsbeleid en te nemen belas ting- en premiemaatregelen. De socialisten vinden dat de 36-uri- ge werkweek op 1 januari 1986 een feit moet zijn, desnoods via overheidsingrijpen VVD-woordvoerder De Korte wil dat het kabinet jaarlijks 300 miljoen beschikbaar stelt als tegemoetkoming voor mensen die louter met één minimuminkomen moeten rond komen. Hij vindt daarin steun bij het CDA. De PvdA wil dat ook gezinnen die als gevolg van inkomensbeperkingen ten behoeve van werk tijdverkorting door het minimumniveau heen zakken, geholpen worden met toeslagen. Met het CDA wil de PvdA meer duide lijkheid over de koopkrachtoffers voor de laagstbetaalden. Minister Ruding (Financiën) heeft de Tweede Kamer de laatste gegevens verstrekt over t)e verdeling van de koopkrachtoffers in 1983. Daaruit blijkt dat mensen met middeninkomen (tussen de 35.000 en de 70.000 gulden) er het meest op achteruit gaan: 3,5 procent. De minimum-inkomens gaan er 2 tot 2,5 procent op achteruit. SURHUISTERVEEN Drie werkloze mannen houden de komende drie maanden in het Friese Kolummerzwaag een proef met het huis-aan-huis ophalen van flessen en potten die anders in containers zou den verdwijnen. Het glaswerk wordt terugbezorgd bij de pro ducenten die het in omloop hebben gebracht en die het zo doende dus opnieuw kunnen gebruiken. Mits de flessen en potten gereinigd zijn, tellen de industrieën voor elke fstuk glaswerk dat ze terugkrijgen graag een kwartje neer. Als er per uur voldoende glas wordt opgehaald zou het werk een permanent karakter kunnen krijgen en honderden arbeids plaatsen kunnen opleveren, al dus de proefnemers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA heeft gisteren in de Twee de Kamer nogal onver wacht voor de onderwijs begroting gestemd. De so cialisten hadden eerder laten weten 300 miljoen minder te willen bezuini gen. De fracties van D'66, CPN, PSP en EVP stemden tegen, omdat zij het niet volledig eens zijn met het bezuinigings pakket van 1,2 miljard gulden. CDA, VVD, PvdA en GPV be reikten daarnaast overeen stemming over een motie, waarin de regering wordt ge vraagd nog dit jaar een onder zoek te starten naar de kosten van openbaar en bijzonder on derwijs. De regeringspartijen CDA en VVD hebben op een aantal punten wijzigingen aange bracht in de door onderwijsmi nister Deetman voorgestelde bezuinigingen. Daardoor zijn onder meer de volgende maat* regelen ongedaan gemaakt: - afschaffing van gymnastiek in de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs; - afschaffing van vergoeding voor zwemonderwijs in het buitengewoon onderwijs; - verhoging van de collegegel den met 37 procent. Die ver hoging wordt tot de helft gere duceerd; - de personeelsreductie in het buitengewoon onderwijs met 6 procent, alsmede hogere stich- tings- en opheffingsnormen; IDAM De Ük in Amsterdam en begonnen met ideling van een iige moordzaak, ïte hiervan is de Romeo Glenn B. terdam. Deze zou in 1977 een echtpaar in Utrecht, in 1980 de 56-ja- rige J.H.G. Tuytschaevers uit Amsterdam en vorig jaar de 78-jarige vrouw Pietertje Rüpke uit Am sterdam om het leven hebben gebracht. B. werd vorig jaar aangehouden na de moord op 22 september op de bejaarde vrouw. De vrouw, toen de buurvrouw van B., werd op gewelddadige wijze om het leven gebracht nadat ze eerst seksueel was misbruikt. Dit gebeurde in haar woning aan de Bank- astraat in Amsterdam. Eerder al was B. door de politie in verband met de drie vroegere moordzaken gearresteerd, maar moest toen wegens ge brek aan bewijs weer worden vrijgelaten. De verdachte ont kent de vier moorden. Voor de behandeling van deze zaak zijn vier dagen uitgetrok ken. Rechtbankpresident mr. S. Slagter wil de zaken in chronologische' volgorde af handelen. B. wordt bijgestaan door drie advocaten. Dezen kondigden aan het begin van de zitting al aan in hun plei dooien te zullen vragen om de niet-ontvankelijkheid van het Verdachte B. bleef gisteren ondanks hardnekkig doorvra gen van de rechtbank bij zijn eerdere verklaringen. Hij zegt echter wel, dat hij het „inder daad vreemd vond, dat overal waar hij woonde of gewoond had mensen werden gedood". Rechtbankpresident Slagter zei dat niet alleen die moorden telkens wel erg toevallig wa ren, maar ook de overeenkom sten tussen de diverse zaken. „Ook leggen getuigen steeds andere verklaringen af en uzelf eveneens", aldus Slagter. T Een kort geding delerronde van Rijs- i de ronde van Sim- norgen is de laatste Mr V. van Dijk als van de rechtbank in la het bereiken van van 70 jaar neemt leze maand afscheid, ijn eigen ruwe schat baar zon 2.000 a 2.500 fcgen aan vooraf ge- I Dijk is i door vooral bekend door de stakingen 'Al dan niet verbood, on in 1970 met een kort geding over een werkon derbreking bij de spoorwegen. Daarna volgden gedingen over stakingen in de zuivel, de in dustrie en -vorig jaar- bij de gemeentereiniging en in de havens. „Ik heb veel belangrij ke kort gedingen gehad omdat in Utrecht nu eenmaal veel vakbonden en sportorganisa ties gevestigd zijn", zegt hij zelf. Hij hield er de naam „va der van het kort geding" aan over. Opvallend is zijn antwoord op de vraag, welke daarvan het meest in zijn gedachten zijn gebleven: „die over het bad pak van Enith Brigitha, de poppen van Ome Joop en de zwangere violiste". Ook de zaak van de uienpel- sters herinnert hij zich nog goed. Er was een kort geding over hun niet bepaald floris sante werkomstandigheden in een Brabants bedrijf. Net voordat het geding begon, hoorde mr. Van Dijk dat er een bus met 60 uienpelsters op weg was naar Utrecht. De zaal zat al bomvol. „Toen heb ik gezegd zij moeten erin en ik heb de anderen gevraagd, op de grond te gaan zitten". ;£MELS Ik£> ffw HEM&1-&06K OWT2ETTtHP t 5cuei Glansaanbieding: Deze 2 gouden arm banden te zamen van 1075,- voor 675,- In zilver van 90,- voor 55,- Elegante ring. v, geel goud meesterlijk zijn gecombineerd. 675,- Moderne geel-, wit- of rood gouden bandring met 3 briljantjes 325,- De 3 ringen te zamen van 975,- voor 875,- Modieuze ring in rood-, vit- of geel goud alsmede de drie kleuren ineen van 175, voor 139,- Briljant, goud, horloges. Nergens vindt u zo'n groot assortiment als bij Siebel. Nergens vindt u, elke maand opnieuw, zoveel interessante aanbie dingen. Siebel, al meer dan 70 jaar een vertrouwd adres. Siebel weet er meer van. SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. Geel gouden parel entourage-hanger met briljant geslepen cubic zirkonia van 198,- 159,- Bijpassende ring 435.- Charmante gouden oor knoppen met cultivë parels of gouden bolletjes in de Sieraderie voor 59,- «7© Tientallen Hebt u nog geen gaatjes in de soorten oorbellen. oren? Bij Siebel gaat dit De afgebeelde pijnloos en steriel. Inclusief kosten 248,- de bolletjes voor 17,50! per paar. Gouden koordcollier in 8 lengtes. In 40 cm normaal 375.- Sieraderie-prijs 298,- In 100 cm 698,- Bijpassende armband in goud 139, In zilver 15, it. Bakkerstraat 27-29; Haarlem, Grote Houtstraat 63-65 Lid van de Beur: Ook volgend jaar in metaal geen ruimte voor loonsverhoging (Vervolg van de voorpagina) In grote lijnen houdt het prin cipe-akkoord van de onder handelaars in de metaal, dat nog van de diverse achterban nen instemming moet krijgen, het volgende in: de prijscompensatie van 1 ja nuari j.l. (2,06 pet.) wordt niet uitbetaald; ook wordt in 1983 en 1984 geen loonsverhoging gegeven, maar de werknemers houden recht op periodieke verhogingen en het vakantie geld wordt weer op 8 pet. ge bracht; uit de ingeleverde prijscom pensaties wordt ingaande 1 ja nuari 1985 een arbeidstijdver korting doorgevoerd van circa 5 pet. Er behoeft niet streng de hand te worden gehouden aan een werkweek van een be paald aantal uren, er kan bin nen zekere grenzen worden gewerkt naar behoefte; 60- en 61-jarigen kunnen voor een keer vervroegd uit treden, als zij daartoe vóór september besluiten; overigens blijft de VUT-leeftijd 62 jaar. Er komen circa 4.400 mensen voor deze regeling in aanmer king, er wordt een grote be langstelling voor verwacht, omdat zij een grotere zeker heid geeft dan het voortbe staan van de eigen baan; de vrijkomende plaatsen zullen worden opgevuld door jonge ren beneden de 23 jaar, die slechts 32 uur zullen werken en daardoor ook slechts 80 pet. loon krijgen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9