ipknapbeurt Jozefschool kost miljoen rS wijzen bezwaren egen appartementen jaarmeesterstraat af Dienstencentrum bestaat tien jaar Topless zonnen mag op deel van Katwijks strand üIDEN EckUcSowitvrd WOENSDAG 16 MAART 1983 PAGINA 7 rtholomeuskerk lllonderd jaar oud TORHOUT De Bartholomeuskerk in Voorhout be at 100 jaar. Ter gelegenheid daarvan komt pastoor H. Li inga preken dit weekeinde in deze kerk. Dat doet tijdens de H. Missen zaterdagavond zeven uur en didag om negen uur, half elf en kwart voor twaalf. Stoelinga was kapelaan in Voorhout tijdens de jogsjaren. In 1942 werd hij door de bezetters gevan- genomen en in het concentratiekamp Amersfoort ergebracht. Later heeft pastoor Stoelinga volop deel- jomen aan het verzet waarvoor hij in mei het Ver- t-herdenkingskruis kreeg uitgereikt. De pastoor is nu .tend in Oud-Beijerland. Dit weekeinde zal hij echter liieuw de kansel beklimmen die hij dit jaar precies 40 t geleden verliet. In dit Sabbathjaar zal hij preken er het thema van de maand: Nieuwe levensstijl. Wethouder wil trouwen WASSENAAR De nieuw bakken Wassenaarse wethou der mr. A.F. Cocheret de la Morinière wil trouwen. Al thans, hij wil de wettelijk ver plichte handelingen verrich ten die twee mensen in de echt verbindt. De wethouder heeft zijn werkgever gevraagd hem aan te stellen als ambte naar van de burgerlijke stand. Over dat verzoek moet wor den beslist door de gemeente raad, die dat op 21 maart zal doen. Haarlemmertrekvaartweg voorlopig afgesloten OEGSTGEEST De stille hoop die in Oegstgeest gekoesterd werd dat de pro vincie dit jaar de Haarlemmertrek vaartweg zou aanpakken voor wat be treft het gedeelte tussen Postbrug en Leidse Tolhek lijkt de bodem ingesla gen. Van de zijde der provincie is ver nomen dat de start van de aanleg van .een fietspad, waardoor genoemde weg straks weer opengesteld wordt voor au toverkeer, nog even op zich laat wach ten. De fondsen zouden beschikbaar zijn maar de zaak stagneert op verwer ving van gronden. Het ziet ernaar uit dat het werk pas in 1985 ter hand wordt genomen. Oprichting christelijke avondopleidingen in Leiden OEGSTGEEST De stichting christelijke avondopleidingen in Leiden en omstreken wordt aanstaande vrijdagmiddag om vier uur vindt in het Witte Huis in Oegstgeest opgericht. Ter gele genheid hiervan zal drs. H. Sinnema, oud-rector van het Come- nius College te Hilversum, spreken over de functie van het staatsexamen. De opleidingen zullen gevestigd worden in Oegstgeest en de nieuwe stichting stelt zich ten doel efficiënt, flexibel en doelge richt op te leiden en te repeteren voor verschillende staatsexa mens. De stichting heeft een ideële grondslag en biedt alle inge schreven cursisten gratis facultatief „theologische oriëntatie aan op elke eerste woensdag van de maand. Het ligt in de bedoeling hiermee de opleiding duidelijk te profileren als een christelijke opleiding en tevens te proberen het handelen in het perspectief van het Evangelie en het komend heil te plaatsen. De repetitie cursussen starten op 1 april 1983. De opleiding voor het diploma examen start m.i.v. 1 sept. 1983. :n wijk „Synthese kTWIJK/WARMOND __jDe vervuilde grond on- lr woningen in Katwijk- dj wijk Synthese en de wijk Lom- 4rlust zal nog dit jaar >rden onderzocht op ^gelijkheden om de bo- te zuiveren. Dit is [i vervolg op het eerder iqlane onderzoek, waar- al bleek dat de bodem istig vervuild was. Met [de onderzoeken is res- ctievelijk 209.200 en 2.000 gulden gemoeid. gemeenten moeten If per inwoner tien gul- n voor het onderzoek talen, met een maxi- im van 200.000 gulden. De rest wordt door de provincie betaald. Dit staat in het „Provinciaal Bodemsaneringsprogram ma" dat gisteren is over handigd aan de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Deze beslist 15 mei over het rapport, waarin elf vervuilde locaties in Zuid-Holland zijn opgeno men. Als de minister het rapport ongewijzigd vaststelt, zal nog dit jaar met het onderzoek kunnen worden begonnen. Het onderzoek moet vooral uitwijzen in hoeverre de ver vuiling zich in de diepte van de bodem heeft genesteld. Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland zijn van mening dat de resultaten van de tot nu toe uitgevoerde onderzoeken ver ontrustend zijn. In Warmond gaat het om de Herenweg 109, in het bestemmingsplan Lom- merlust. Daar werd sterke verontreiniging van de grond geconstateerd door lekkage van gas-olie. Het „gezond ma ken" van de bodem zal eruit bestaan dat de verontreinigde grond, die nu opgeslagen ligt op het industrieterrein Veer- polder, wordt afgevoerd en verwerkt. Ook de Katwijkse wijk Syn these is door de provincie op gevoerd in het „Provinciaal De Katwijkse wijk „Synthese". Bodemsaneringsprogramma zijn met aromaten en alifaten. eengezinswoningen en een funderingen zullen worden Op het terrein dat voor een flat. Onderzocht zal worden bekeken en er zullen voorstel- aanvullend bodemonderzoek hoe diep de vervuiling in de len worden gedaan om de in aanmerking komt, staan 32 grond is doorgedrongen, de grond te zuiveren. 1983". In deze wijk heeft in het verleden de gelijknamige chemische fabriek gestaan. Het terrein blijkt vervuild te 'RDWIJKERHOUT De raadscommissie br onderwijs van de ge- tente Noorwijkerhout at positief tegenover verzoek van de Stich- g Katholiek Onderwijs wrdwijkerhout om me- werking te verlenen bij t beschikbaar stellen in gelden voor de reno- tie van het gebouw van St. Jozefschool en van t gebouw van de kleu- school „De Woelwa- De kosten van die ovatie worden begroot 1.191.600,exclusief r.W. renovatie van de twee ge- jwen (die gescheiden wor- ,i door een gymnastiekzaal) h de Langevelderweg is no dig om de verplaatsing van de basisschool „De Prinsenhof" van de Dr. Nolenslaan naar de Langevelderweg mogelijk te maken. Het bestuur van de stichting schrijft in zijn ver zoek dat het plan tot stand is gekomen in goed overleg met de teams en de oudervereni gingen van de scholen „De Woelwaters", „Mariannehof" (beiden zijn kleuterscholen) en „De Prinsenhof", (een lager school). De drie genoemde scholen zijn daarbij betrokken met het oog op de integratie van deze scho len, die moet plaatsvinden bij de invoeging van de Wet op het Basisonderwijs op 1 augus tus 1985. De Stichting stelt in haar brief dat het ongeveer 65 jaar oude gebouw naar haar mening niet meer geschikt is voor het huidige onderwijs. „Door de renovatie van het gebouw van de St. Jozefschool doet zich de gelegenheid voor een situatie te scheppen die qua huisvesting het realiseren van de Wet op het Basisonder wijs meer en beter mogelijk maakt", aldus de Stichting. Om integratie-redenen wil de Stichting en de kleuterschool „De Woelwaters" in de nieuwe situatie dan ook huisvesten in het gebouw van de gereno veerde St. Jozefschool. Men komt dan te zitten op één eta ge samen met 6- en 7-jarigen (in de nieuwe situatie betekent dat de huisvesting van 4- tot 7- jarigen op één etage). Om al lerlei praktische („Individueel gebruik van een verbindings gang lijkt in de praktijk niet haalbaar voor 4- tot 7-jarigen, gezien de doolhof van trappen en gangen") en onderwijskun dige (samen kunnen spelen en werken, samen gebruik kun nen maken van materiaal) re denen is men tot die opzet ge komen. Aan kosten brengt dit ongeveer een 40.000,met zich mee. De verbindingsgang tussen de St. Jozefschool en „De Woelwaters" wordt be groot op 75.000, Met de plannen hadden de commissieleden weinig moei lijkheden. De heer Van Duin (CDA) vroeg zich wel af, wat er ging gebeuren met de leeg komende gebouwen van de (nu nog) Prinsenhofschool aan de Dr. Nolenslaan en „De Ma riannehof". Over het lot van het gebouw van „De Marian nehof" kon wethouder Van de Klaauw nog weinig vertellen. Over het lot van het huidige Prinsenhofgebouw aan de Dr. Nolenslaan zijn al vele ideeën naar voren gekomen -in het verleden, maar daarvoor wórdt nu al nieuwbouw ge pleegd naast het gemeente huis. De laatste plannen zijr om de uit haar jasje gegroeick openbare basisschool „De Re genboog" te splitsen en gedeel telijk te huisvesten in het hui dige gebouw van de Prinsen hofschool. De heer Van Duin vroeg of die plannen nog steeds leven binnen het colle ge, maar ook bij het team en de ouders van „De Regen boog". Wethouder Van der Klaauw: „Het college denkt nog steeds in die richting, maar wat het team en de ou ders ervan denken is voor mij een vraagteken". De discussie rondom deze en andere schoolzaken zal ongetwijfeld gestimuleerd worden na het uitkomen van een reeds lang toegezegde Scholennota, die volgens de secretaris van de raadscommissie onderwijs „op dit moment op de typekamer ligt". -1IDERDORP Het uwplan voor kleine «Loneenheden aan de jarmeesterstraat is in %reenstemming met het Idende én met het nieu- 4 bestemmingsplan voor Ze straat. Bovendien is i bouw van het plan zo Ingend dat besloten is bruit te lopen op het tdig worden van het puwe bestemmingsplan, it hebben Gedeputeerde pten (GS) van Zuid-Hol- jid beslist ten aanzien In de bezwaren van de èrkgroep Gaarmeester- raat en 70 omwonenden j Leiderdorp. bezwaren zijn al eerder in- liend bij de procedure rond 'nieuwe bestemmingsplan irmeesterstraat, maar ook zijn ze verworpen. De in- iners van het bezwaarschrift •testeren met name tegen de ivangrijkheid van het plan, 63 appartementen voor - en tweepersoons huishou- s moet gaan bevatten. De ineenheden worden ge- iwd_ door de Algemene Wo- igbquwvereniging Leider- p. De indieners van het be waarschrift achten de werk je van het gemeentebestuur r iurstellend omdat zij vol- ins hun zeggen inspraak heb- moeten afdwingen en af raken niet zouden zijn nage- imen. Ook menen zij dat de formatie van de gemeente het bouwplan misleidend geweest. Het bouwplan zou 'lgeAs hen niet passen tussen huidige bebouwing, omdat .t te massaal en kazerne-ach- 1 zou zijn. Verder is de luwhoogte 2,5 meter hoger in zij dachten en vrezen om- onenden parkeeroverlast. 6 commissie AROB (admini stratieve rechtspraak over- heids beschikkingen), en nu ook GS, acht de bezwaren ir reëel en onterecht. Overleg tussen omwonenden en ge meente zou veelvuldig hebben plaatsgevonden, er is een in formatie-avond gehouden en het bouwplan heeft ter inzage gelegen, dat dat niet Het ge wenste resultaat heeft opgele verd, kan volgens GS niet de gemeente worden verweten. „De gemeente heeft immers de bereidheid getoond mee te •werken aan een kleiner bouw plan mits alle bezwaren zou den worden ingetrokken, de werkgroép bleef echter bezwa ren hebben' en wilde alleen ge noegen nemen met laagbouw. Daarop koos de gemeente voor het economisch voordeliger grotere bouwplan". Volgens GS is dat een terechte keuze geweest, vooral omdat het kleinere bouwplan niet in het bestemmingsplan paste en er dus eerst een procedure voor aanpassing van dat bestem mingsplan gestart zou moeten worden, iets dat veel tijd kost. „De bouw zou vertraagd wor den, de bouwkosten zouden stijgen en daarmee de huren, terwijl lage huren juist het streven is. Bovendien zouden woningzoekenden dan nog staan volgens de lijst van de Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp zo'n 600 mensen, die op zoek zijn naar een woning voor één of twee personen. Dergelijke huishou dens, die in een grotere wo-; ning zitten, kunnen die leeg achterlaten voor nieuwe wo ningzoekenden. Wat betreft de gevreesde parkeeroverlast wees de commissie AROB van de provincie er al op dat het plan voorziet in de aanleg van 75 parkeerplaatsen, meer dan voldoende voor een gebouw met 63 appartementen, denken £S. De stichting Dienstencentrum Rijnsburg/Valkenburg bestaat tien jaar. In verband hier mee zijn er in het centrum diverse activiteiten. Gistermiddag was er een bazar van de handwerkclub in het centrum. Tevens werden er demonstraties volksdansen, bloem schikken en volksschilderkunst gegeven. Gisteravond kon men in het centrum terecht voor een demonstratie biljaren Afgelopen maandag was er een kleine receptie. Mor gen geeft het bejaardenkoor onder leiding van Peter Bontje met leerlingen van de Katwijkse muziekschool een concert in de Immanuëlkerk. De toegang is gratis. Vrij dag staat een feest voor de vrijwilligers van het centrum op het programma. Ledententoonstelling kunstkring Voorschoten VOORSCHOTEN Bur- gemeester P. Cannegieter opende gisteravond de tentoonstelling van leden van de Kunstkring Voor schoten in het Ambachts- en Baljuwhuis. Er worden vijftig werken van twintig leden tentoongesteld, waaronder vier werken van het oudste lid van de kunstkring, H.H., Kamer- lingh Onnes. Burgemeester Cannegieter plaatste wat kritische kantte keningen ten aanzien van het huidige kunstbeleid: „Kunst is geen onderwijs, ze behoort echter wel onderwezen te worden. Het openen van een tentoonstelling is geen kunst, maar een opening maken naar een zinniger kunstbeleid, dat is pas kunst." Met de wens dat de komende generatie weer kunst aan de muren wil han gen, waar die kunst dan ook voor bestemd is en niet kunst brengen in de gangen van de rijksgebouwen omdat er an ders geen afzetgebied is, be sloot de burgemeester zijn in drukwekkende toespraak, waarbij hij de zekerheid gaf dat Voorschoten nog steeds trots is op zijn eigen kunst kring. De tentoonstelling is da gelijks open van twee tot vijf uur en duurt tot en met 30 maart. Valkenburg heft blauwe zone op Castellumplein op VALKENBURG De ge- meente overweegt de blauwe zóne op het Castellumplein op te heffen. Dit werd gister avond door de raadscommissie bestuurszaken besproken. Door de postcommandant/op- perwachtmeester van de rijks politie, de heer Uithol was een rapportje samengesteld, waar in het opheffen van de blauwe zone als mogelijkheid werd aangedragen om de verkeers problematiek in het dorpscen trum op te heffen. Buiten win keluren moet het plein auto vrij blijven. De blauwe zóne wordt ten gunste van een aan tal bewoners aan 't plein ver schoven. Maar men zal aan B en W óók voorstellen om de parkeerzóne in geen geval uit te breiden. De commissie is te vens voor het aanbrengen van verwijsbordjes binnen de ge meente Valkenburg. De 20 bordjes zullen een bedrag opei sen van rond tweeduizend gul den. André Hazes VOORHOUT De bekende Nederlandse zanger André Hazes komt donderdag 24 maart naar Voorhout. Hij zal die avond vanaf negen uur op treden in het SEC-gebouw. Kaarten voor dit evenement zijn verkrijgbaar in het SEC aan de Jacoba van Beierenweg (Gaasbak 1) op vrijdag-, zater dag- eh zondagavond, vanaf negen uur. Het SEC-gebouw staat naast de Sporthal. De kaarten kosten 12,50 per stuk. Op de avond van het op treden is de zaal open vanaf negen uur. De Duo's De Duo's, de cabaretgroep van het Werktheater, treedt vrijdagavond op in het SKAN-cabaretcafé in De Stoof aan de Noordwijkse Kerkstraat. Het programma heet „Ter Illustratie". Daarin wordt uitgebeeld hoe je je agressie kunt uiten door om beurten iets van elkaar af te breken. In dit geval gaat het om kopjes koffie, schaakborden, keukenvloeren en kruiswoordpuzzels. De strijd tussen twee personen: de een wil alles veran deren en de ander wil alles bij het oude laten. De voor stelling begint om tien uur. De toegangsprijs is vijf gulden (Skan-begunstigers vier gulden). Toneel (1) Toneelvereniging „VIOS" in Oud Ade brengt drie dagen het blijspel '"t Is maar tijdelijk" op de planken. In een dorpje in het zuiden des lands werken moeder Anna en haar zoon Jan hard op hun boerderij. Onverwachts krijgen zij bezoek van twee verre ooms die niet zo goed met elkaar overweg te kunnen. Als ze zich samen in één vertrek be vinden, blijkt dat in minder dan vijf minuten de poppen al flink aan het dansen zijn. "t Is maar tijdelijk" wordt 19, 20 en 27 maart opgevoerd in het Dorpshuis van Oud Ade. De voorstelling begint om acht uur. Toneel (2) Toneelvereniging Lythemuthen uit Leimuiden speelt zaterdag en zondag de klucht „In de vergulde os" in Het Spant. Regisseur Johan Blaaser laat in drie bedrij ven zien wat er kan gebeuren in een hotel dat bijna failliet is en waar het personeel er aan denkt om te gaan staken. Gezien de grote belangstelling bij de vori ge voorstelling, adviseert de toneelgroep van tevoren kaartjes te reserveren bij Goudenregenstraat 7 of Dorpsstraat 31. De aanvangstijd is acht uur. Toneel (3) De Zoeterwoudse toneelvereniging KPJ voert zaterdag avond en 26 maart het stuk „Vluchtweg Afgesloten" ten tonele in het muziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoe- terwoude. Het gaat over een ontvluchtingspoging van een familie van Oost- naar West-Berlijn. In de rollen Mies van der Krogt, Greta Borst, Arie de Jong, Annie Borst, Nico Captein, Anja Borst, Ronald de Hoop, Wil van Leeuwen en WilmaSerg. De regie wordt gevoerd door Lida Spaans. De zaal gaat op beide avonden om half acht open, het stuk be gint om half negen. Na afloop kan worden gedanst. Kaar ten zijn verkrijgbaar aan de zaal. Toneel (4) Toneelvereniging Maskerade uit Rijpwetering komt zaterdag en 26 maart met het blijspel „Eigen haard is goud waard" naar het Ripse dorpshuis. De voorstellin gen beginnen om 20.00 uur en een half uur eerder zijn kaarten aan de zaal te koop voor vijf gulden. De jeugd tot 14 jaar betaalt 3 gulden 50.Bejaarden hebben gratis toegang en kunnen gehaald en gebracht worden. Het stuk gaat over een romanschrijver die weduwnaar is en dreigt te worden ingepalmd. Zijn familie komt hem te hulp. Overigens zoekt Maskerade een nieuwe regis seur die op maandagavond beschikbaar is. Gegadigden kunnen zich melden op 01712-8171, 01712-8989, 01713- 5544. Voorjaarsfeest In het tuincentrum Westergeest wordt zaterdag een voor- jaarsfeest gevierd met modeshows (heren- en damesmode), tuinmeubelen, fuchsiastruiken en bosai-boompjes, schilde rijen en muziek. De kunst is van leerlingen van de Vrije Academie Sassenheim. De toegang tot dit feest is gratis, in clusief een kop koffie of een drankje. De modeshows zijn om 11.00, 13.30 en 15.30 uur, de bonsai- en fuchsiavoorlich ting begint om tien uur en de tuinmeubelshow duurt van 8.30 tot 17.00 uur. Verkeerstentoonstelling In de gemeenschapsruimte van de Aarlanderveense Viergangschool wordt morgenavond van zes tot negen uur een tentoonstelling over het verkeer gehouden. Door de leerlingen van de basisschool en kleuterschool zijn de afgelopen weken verschillende onderdelen van vervoer onder de loep genomen. De kleuters en de leer lingen van klas 1 en 2 behandelden het vervoer op het land, de leerlingen van klas 3 en 4 het vervoer in het water en de leerlingen van klas 5 en 6 vervoer het ver voer in de lucht en de ruimtevaart Nieuwe voorzitter Tijdens de algemene ledenvergadering, afgelopen maandag trad de huidige voorzitter van D'66 afd. Oegstgeest, de heer Hermans, af ten gunste van de heer H. Visser. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: H. Visser, voorzitterAnnelies Koningsveld secretaresse; Dora Mulder, penningmeesteres- se. Leden: Joop Bijlsma en Hein Smit. KATWIJK In het ko mende zomerseizoen zal het strand opgesplitst zijn in een gedeelte waar streng en minder streng tegen het topless zonneba den wordt opgetreden. Door middel van een verbods bord dat niets aan duidelijk heid te wensen overlaat zullen de dames er op de drukste strandgedeelten op gewezen worden dat de borsten bedekt moeten blijven. Op het strand- gedeelte ten zuiden van Skuy- tevaert ontbreekt dit bord, maar dat wil niet zeggen dat het topless zonnebaden hier toegestaan is. De politie treedt hier echter pas op wanneer, mensen aanstoot aan de situa tie nemen. Voorlopig zal deze nieuwe re- igeling een jaar van kracht zijn. In dat jaar zal de politie bekij ken of alles in de praktijk net zo loopt als men op het ge meentehuis voor ogen heeft. Burgemeester mr. C.A. Bos noemde de regeling in de com missie voor algemeen bestuur lijke zaken „niet ideaal". Hij zei er echter bij dat ideale op lossingen voor zwaarwegende problemen zelden gevonden worden. „Ik geloof dat onge veer 90% van de bevolking zich met dit voorstel kan ver enigen", meende de heer Bos. De discussie over het al dan niet topless zonnebaden is in het afgelopen jaar met name door de RPF-fractie tot een strijdpunt verheven. Voorman J. H. ten Hove drong in de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke zaken regelmatig aan op een strenger optreden van de politie en herziening van de algemene politieveror dening (APV). In deze APV is een omschrijving opgenomen van wat volgens de wet in dit geval van toepassing is. Het gaat hier om artikel 102 waar in staat dat „het verboden is zich ongekleed of op oneerba re of aanstootgevende wijze op te houden op de weg of op een voor het publiek toegankelijke of van de weg af zichtbare plaats." De interpretatie die de politie in de praktijk aan deze tekst gaf was: Optreden tegen to pless zonnebaden wanneer be paalde strandbezoekers er aan stoot aan namen. Wanneer de politie de;ze signalen opving werd de betrokken dame vriendelijk gevraagd het bo- venstukje van de bikini weer aan te trekken of een ander plekje op te zoeken. Werd aan dit verzoek niet voldaan dan zou proces verbaal worden op gemaakt. In de praktijk is het hier echter nog niet voorgeko men, terwijl ook het aantal klachten dat bij de politie bin nenkwam minimaal was. In de nieuwe regeling voor het komende seizoen is nu de tekst van de APV niet gewijzigd. Het opnemen van woorden als „topless" en dergelijke zou in de wettekst leiden tot „een restloze opsomming van alles wat oneerbaar c.q. aanstootge vend zou kunnen zijn met de hele discussie over wat nu wel en wat nu niet aanstootgevend of oneerbaar is", aldus een am bachtelijke nota. Daarom is van een tekstwijziging afge zien en gekozen voor een an der beleid gestoeld op de oude APV. Dit nieuwe, strakkere beleid houdt in dat de politie op het strand een actief opspo ringsbeleid voert op de drukke strandgedeelten en een passief beleid op het zogenaamde „stille strand". Onder het „stil le strand" wordt overigens al leen verstaan het gedeelte ten zuiden van Skuytevaert tot de grens Katwijk/Wassenaar. Het strandgedeelte ten noorden van de uitwatering tot de grens Katwijk/Noord wijk wordt zo druk bezocht dat ook hier het topless zonnen uit den Jjoze moet worden geacht.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7