maya - In dia an „boek der gebeurtenissen Omwegen geëist tegen Turken Mooi meegeiMH ila 4!iDEN/REGIO DE MAS IS NU OOK DE MAYA-CULTUUR IN EUROPA AANGEKOMEN 9? HEROÏNESMOKKEL ioeterwoude misschien in schoolbegeleidingsdienst IRIS LE RÜTTE EN HERMA GERRITS IN GEMEENTEHUIS JSr C<?ïdAc Somont EeidócSoivumt WOENSDAG 16 MAART 1983 PAGINA S >t. Op omwegen door en land" kom ik graag mensen tegen. ,U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 VW1 - 12-22 44 op toestel 10. door Ton Pielers vocaat voor de persconferen tie, aanzitten „in de kleurrij ke kleding van zijn voor ouders". Dat was een misver stand. De verschrompelde mini-Maya had zich blijkbaar aan boord al omgekleed en stak in een gekreukelde wes terse pantalon, een crème colbertje met daaronder een druk geblokte sweater en open hemd. Maar wat hij aan een schouder had hangen loog er niet om: een kleurige indiaanse reistas (nee, het was geen strijdbijl, zoals ie mand meende gewaar te worden) als een broodzak aan een geborduurde draag band. Een tas, waaruit hij zijn informatie met ons wilde delen. Boeiend vitaal figuur tje, achter de tafel, tussen grote blonde, hispanologisch bedreven, op hun onderwerp toegespitste Nederlandse gastheren in. Alle gedreven door hun liefde voor de au tochtone minderheden. Don Adriaan kwam, zoals eens de maïs vanuit Midden-Amerika de wereld veroverde, nu met de Maya's als een rijke bron van inspiratie naar Europa. Voor tweeëneenhalve maand. Op uitnodiging van „Tribaal" (tijdschrift over in heemse volken) en van de KRO, die voor haar radio een luisterspelserie vervaardigt van Don Adriaans bewerking van Pop Wuj. Grapjt 'es I Een heel klein Indiaantje, even anderhalve meter lang; een wat donkerder „Don Helder Camara" en net zo spiritueel. Vriendelijke don kere sprekende oogjes, zon gebruinde huid, sluik grijs haar, een levendige guit, iet wat dovig, maar intellectueel. Hoogbejaard, maar met de expressie van een nog veel belovende jongeling. Een aantal toehoorders scheen invankelijk zou hij eer- r naar Europa, naar jderland, zijn geko- >n, maar Don Adriaan rkoos eerst aanwezig :ijn bij het bezoek dat paus aan zijn verwar geboorteland Guate- ,1a bracht. „Niet als iholiek wilde ik daar zijn, maar als nieuws- [rig kind, om gade te nen slaan hoe de so- il-religieuze beweging de paus op gang jrd gezet. Ik ben ka- iliek ja, omdat de iters bij ons steeds de lianen in bescherming iben genomen". Don rian Ines Chavez, 78- 'ige tanige woelwater, yoedsbroeder van de ■4iya-Ki-ché's, kwam ma enigszins opge- :ht naar Schiphol ge- igen. En landde als warm godenkind op lage koude droogge- kte kikkergebied. »t in zijn bagage tien en exemplaren van door hem in het lans vertaalde „Boek gebeurtenissen", of- 1 „Pop Wuj" (uit te ?®£eken als pop woeg). „bijbel van de Maya's" zonder hoofdstukken, s maar doorgeschreven moet 55 gulden het stuk irengen, maar dat is een lijntje vergeleken bij de irgie die Don Adriaan erin ïft gestopt. Twintig jaar in het eeuwige leven dat Ti lijkt toe te lachen heeft :e bijna gemummificeerde ;erkundige aan de recon- ictie van dit heilige boek mythen besteed. Gister- tddag, nauwelijks aangesla- 1 door zijn trans-Atlanti- ie vlucht, presenteerde hij Los Paises Bajos, het won- landje van solidariteit, de le boodschap van Ki-ché, 1 de stad Ki-ché en de jm Ki-ché; de enige stam /efet een geschreven litera- [eijianbreker Don Adrian Ines afyiavez zou, volgens een con- „De jeugd van Guatemala is op het goede spoor gebracht." Spaans te verstaan; men lachte althans ontwapend om z'n grapjes. De rest zat dan meesmuilend te kniezen en wachtte op de vertaling van de tolk, die soms de ellenlan ge draad in het scheppings verhaal van een cultuur even kwijt was. Hoogstaand verte genwoordiger van het mai's- volk, een van de zeven mil joen nog levende Maya's in Latijns-Amerika, waarvan er vijf miljoen in Guatemala huizen. Blij, dat „het Neder landse volk zich met de Maya-cultuur bezighoudt". Al was het maar vast ter persconferentie, waar de broeierige ernst van het mee voelen hing. Er waren ook vragenstellers over „het hoe en waarom", en over een scheppingsverhaal „uit een land met volkerenmoord"; en „hoe vond u de paus?" Don Adriaans mystieke gaven leidden dan alles weer in het rechte pad naar „no pro blem". Het hem aangeboden wel komsgeschenk was een stuk je westerse cultuur: een geel plastic maïskolfje dat met enige moeite als balpen ge bruikt kon worden, maar waarin Don Adriaan eerst even, ten gerieve van de fo tografen, de tanden in scheen te zetten. Hij voelde zich snel al thuis, in het perscentrum van de Nederlandse interna tionale luchthaven, met het „boek der wordingen" onder handbereik. Maïs is popcorn. Don Adriaans boodschap is Pop Wuj en daarmee is Don Chavez, uit het hoogland van Guatemala, voor het eerst in Europa. Heilige boek Chavez ziet het als zijn lot, als zijn voorbestemming zelfs, dat hij het heilige boek van de Maya-Indianen heeft mogen reconstrueren. Hij is ervan overtuigd, dat de re constructie van deze niet- christelijke, vóór-christelijke „bijbel" een verandering zal betekenen voor de geschiede nislessen zoals die hu op de scholen in Guatemala een land, dat vroeger van die prachtige postzegels uitgaf, herinner ik me worden gegeven. Hij begon, twintig jaar geleden, zijn werk omdat Don Adriaan met de „bijbel der Maya's". eerdere versies van het scheppingsverhaal naar zijn mening te veel onder invloed hebben gestaan van de wes terse religie. Hij zette zich aan de arbeid en de goden en andere gees ten moeten hem hebben bij gestaan, want Don Adriaan kreeg van officiële zijde geen enkele medewerking. Alles deed hij in z'n eentje. Gaf het boek tenslotte uit en putte daarvoor uit eigen middelen, omdat hij wist dat men hem toch. niet zou helpen. In de V.S. niet, in Mexico niet, in eigen land helemaal niet. Hij verkocht stukken grond en verpachtte grond, en met dat geld werd zijn reconstructie van Pop Wuj geconcreti seerd. Want onbemiddeld is hij niet, Don Adriaan. Onderwijs Miskenning trof hij op zijn ongebaande wegen. Hij werd uitgenodigd om te komen do ceren aan de Sorbonne in Pa rijs, maar dat feest ging niet door. De KRO dacht er an ders over en nu is Chavez in ons land om ons zijn waar heid te vertellen. Overigens was Chavez de eerste Indiaan die, in 1925, onderwijsbe voegdheid kreeg. Hij gaf les op lagere scholen, scholen voor voortgezet onderwijs, was hoogleraar en lid van de academie voor de Ki-ché- taal. Het moet een belevenis zijn om college van die man te krijgen; hij verklaart alles en bedient zich daarbij van klanknabootsingen, en na scherpe dentalen en labialen veegt hij met een zakdoek z'n lippen af. Het „Boek der gebeurtenis sen" een origineel, in het Maya-hiëroglyfenschrift, is nooit gevonden en de eerste Spaanse vertaling van ene pater Ximenez werd pas vo rige eeuw herontdekt is in twee delen gesplitst. Het eer ste deel vertelt van de schep ping en de verwoesting van de wereld, de strijd van de helden met de machthebbers van de onderwereld, en van het maïs-wonder. Het tweede deel handelt over de oor sprong en de stichting van de staten van de Ki-ché en de Cakchiquels. Pop Wuj is een Maya-bijbel die zich niet licht laat interpreteren door met- ingewijden. De werkelijke waarde van het boek is voor al een wetenschappelijke. Don Adriaan gelooft ook niet, dat binnenkort in de Nederlandse gezinnen, na de avondmaaltijd, een kwartier tje uit Pop Wuj gelezen zal worden. Hij vindt dat wel een gemis, maar toch is hij allang verheugd in ons land de echte historie van de May a's te kunnen vertellen. Jeugd Don Adrian Ines Chavez is een wijs man, die een volk terugvoert naar de oude waarden. Zoals hij gisteren zei: „De jeugd van Guatema la is op dat goede spoor van de Maya's gebracht; de jeugd van Mexico niet". En dat was heel spijtig te horen voor een aanwezige Mexicaan, die on getroost heenging. In Leiden zal Don Adriaan op 18 en 25 maart een lezing (in het Spaans) verzorgen voor de werkgroep pre-Columbiaanse archeologie aan de Rijksuni versiteit. En zo gaat hij, aan de hand van zijn eigen oerou de historie, nog het land door. Hopend het begrip tus sen volkeren te kunnen ver beteren, tot hij in mei in Hamburg en Parijs uitkomt. En eenmaal weer thuis in Guetzaltenango, in Guatema la, zal deze expert in de Maya-cultuur geen strobreed in de weg worden gelegd, zo vertrouwt hij. eJjN HAAG LEIDER- uiDRP Drie Turken, ►er? gisteren bij de Haagse el£htbank terecht stonden ,'gens smokkel en han- 1 in heroïne hebben gis- "|en gevangenisstraf te- Ti zich horen eisen. Het ietal werd op 18 novem- |r van het vorige jaar ^gehouden in Leider- irp. In de reserveband, n de auto waar ze zich bevonden werd vier lo heroïne aangetroffen een waarde van .000 gulden. De politie vooraf getipt. De gang van zaken rond de aanhouding was voor wat be treft de advocaten van de ver dachten aanleiding om te ver onderstellen dat er sprake was geweest van uitlokking van de misdaad door de politie. Met name het feit dat de officier van justitie, mr. Holthuis niet bereid was geweest om drie getuigen te laten verschijnen was voor de advocaat mr. Doe- dens niet aanvaardbaar. Twee van die getuigen, aangeduid als Wim en Jan hebben vrij wel zeker voor de politie ge werkt. Het aandeel van de derde man, aangeduid als „Weed" of „De Witte" bleef duister. Volgens de 25-jarige Turkse verdachte uit Zoetermeer zou „Weed" hem in een snackbar in Zoetermeer hebben ver zocht om hem in contact te brengen met een heroïnehan delaar. „Weed" zou zo hebben aangedrongen, ook in de daar opvolgende weken dat de ver dachte toegaf om van het ge zeur af te zijn. Er werd contact gelegd met de 44-jarige Turkse verdachte uit Den Haag, die ervoor zorgde dat het verdo vende middel met een vracht wagen het land in werd ge smokkeld door de derde ver dachte, een 30-jarige Turkse chauffeur. De heroïne zou op geraffineerde wijze in buizen in de benzinetank zijn ver voerd. In Nederland werd het zware verdovende middel in de reserveband gestopt en in een personenauto naar Leider dorp gereden. Via de infor manten Wim en Jan was de politie daarvan echter op de hoogte en de auto met de drie Turkse verdachten werd on derschept. Volgens mr. Holthuis was er geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat het mis drijf door de politie was uitge lokt. Volgens de officier was het niet in het belang van de politie om de identiteit van in formanten vrij te geven door ze te laten getuigen. Hij ver klaarde er geen behoefte aan te hebben gehad om de identi teit van „Weed" te achterha len. „Het is al lang bekend dat heroïne op deze manier, via vrachtwagens uit Turkije het land binnenkomt. Het is altijd verheugend dat er iets van dat afschuwelijke verdovende middel wordt onderschept", aldus de officier. Tegen de in Zoetermeer woonachtige ver dachte werd vier jaar gevan genisstraf geëist, tegen de Turkse chauffeur 5 jaar en te gen de 44-jarige in Den Haag wonende .verdachte 6 jaar, al len met aftrek van voorarrest. Uitspraak over twee weken. 6t)ETERWOUDE Het -Jeterwoudse college van Ja en W staat positief te- ;0nover toetreding tot de el ehting schoolbegelei- igsdienst Rijnland. iraan worden evenwel voorwaarden verbon- dat de eigen identiteit jn de onderwijsbegelei- ig in Zoeterwoude, als- Ie de handhaving van rechtspositie van de lidige remedial teacher aarborgd blijft. Een itig bijkomend aspekt de toetreding irover de gemeente- id nog formeel moet •luiten is voorts het lanciële voordeel dat in de nabije toekomst wordt bereikt. De ontwikkelingen op het ge bied van de onderwijsbegelei ding hebben er in de loop der jaren toegeleid, dat steeds meer gemeenten overgingen op regionalisering. Om een en ander in de regio Leiden te re aliseren is een commissie in het leven geroepen die zich met de voorbereidingen heeft beziggehouden. Namens Zoe terwoude hebben de voormali ge wethouder Wim Maan en namens de schoolteams de he ren Duynhoven en Verboom aan het overleg deelgenomen. De werkzaamheden zijn in middels afgerond en thans is de vraag aan de orde of Zoe terwoude bereid is toe te tre den tot de gemeenschappelijke regeling. De onderwijscommis sie heeft inmiddels, zij het on der enkele voorwaarden, posi tief geadviseerd. Hoewel die voorwaarden op dit moment niet kunnen worden verwerkt in de ontwerp-statuten en ge meenschappelijke regeling is toch op een andere wijze ge tracht de voorwaarden „hard te maken". Naast de onder wijscommissie hebben ook de schoolbesturen een positief ad vies uitgebracht met dien ver stande dat de Stichting Katho lieke Scholen Zoeterwoude- dorp één belangrijke voor waarde heeft toegevoegd, na melijk dat de extra financiële middelen die door aansluiting bij de schoolbegeleidingsdienst vrijkomen, ook daadwerkelijk *voor de onderwijsbegeleiding van de Zoeterwoudse scholen worden besteed. Deze voor waarde kan evenwel nog niet duidelijk „vertaald" worden omdat de financiële voordelen nog niet geheel te overzien Financiën De financiële aspekten vorm den bij de voorbereiding het grootste struikelblok. De angst bestond namelijk dat de ge meente Leiden de tekorten die de eigen dienst met zich mee torste, op de regiogemeenten zou afwentelen. Na overleg werd overeenstemming be reikt over enkele belangrijke financiële punten. Zo dienen de gemeenten het verschil bij te dragen tussen het rijkssubsidie en de norm voor de zgn. „sobere dienst verlening", hetgeen voor 1983 een bedrag betekent van 73,50 per leerling. Voorts kan de gemeentelijke* bijdrage slechts bij unanieme beslissing van de deelnemers hoger of la ger worden gesteld, dat wil zeggen een vetorecht in finan ciële zin Tot slot is beoaald dat de begroting niet wordt goedgekeurd indien de over headkosten meer bedragen dan 25 van de salariskosten. Voor de gemeente Zoeterwou de betekent een en ander dat, uitgaande van een leerlingen aantal van 1075, in 1983 een bedrag van iets meer dan 79.000 gulden aan de regionale dienst betaald zou moeten worden. De huidige post „re medial teching" beloopt bijna 80.500,- zodat een financieel voordeel van bijna 1500 gulden wordt bereikt. Het ligt echter in de bedoeling van het rijk om het rijkssubsidiebedrag in de loop der jaren op te trekken van ƒ32,50 naar ƒ53,00 per leerling. Ingaan het schooljaar '84-'85 zou een en ander gerea liseerd dienen te zijn, zodat alsdan, bij gelijke kosten en een gelijk aantal leerlingen, een financieel voordeel zou ontstaan van f 4fi0 - LEIDERDORP De nieuw ste expositie in het gemeente huis van Leiderdorp wordt verzorgd door twee studenten van de Academie voor Beel dende Vorming, een vierjarige eerstegraads lerarenopleiding tot docent tekenen, handvaar digheid en textiele werkvor men. Het gaat om Iris le Rütte en Herma Gerrits, die tot en met 30 maart exposeren. Iris le Rütte, geboren in 1960 in Eindhoven heeft het vak te kenen gekozen. Dat vak om vat echter ook aquarelleren, schilderen met olieverf en gra fiek, zoals op de expositie is te zien. Iris werkt graag met de natuur; het buitengebeuren rond Leiderdorp, Limburg en de Amstel zijn daarvan voor beelden. Ze geeft de voorkeur aan het gebruik van de droge naald, omdat daarmee direct kan worden gewerkt. Met de naald wordt in zink getekend, het zink wordt met inkt inge smeerd en vervolgens wordt een afdruk gemaakt. De braam in het zink zorgt voor een levendige lijn. Het is niet de bedoeling van Iris om zo realistisch mogelijk te werken. Vaak wordt iets toegevoegd en op die manier een eigen visie gegeven. Het thema bepaalt in grote mate de materiaal keuze. De 23-jarige Herma Gerrits is geboren in Rotterdam. Zij is bijna afgestudeerd in hand vaardigheid, met hout en ke ramiek als specialisaties. Haar keramiek wordt geëxposeerd. Herma maakt gebruik van een oude Japanse techniek, die „raku" heet. Er wordt een vorm van klei gemaakt, ge bakken en met glazuur over goten. Wanner er een paar vormen klaar zijn worden deze geplaatst in een primitie ve oven die buiten in het veld worHt nriophoii\«'H mot hi'toKo. stendige stenen. Het vuur volgens een zwart-wit-effect, wordt fel aangewakkerd, na 20 dat kenmerkend is voor raku. minuten gaat het baksel eruit De vormen zijn op Japan gein en wordt in een bak zaagsel spireerd. Herma heeft zich gedaan, vervolgens in water met dat doel verdiept in oude om af te koelen. Dit geeft ver- Oosterse architectuur. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Naam_ Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres Plaats/Postcode- Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 250Ö VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5