aan Medische hulp ontwikkelingslanden op verkeerd spoor 8 Miljoen tekort door maatregelen van rijk NIEUWE LEIDSE WERKGROEP WEMOS: Economisch wel en wee De Rodeo tenniskollektie isbinnen! tudium Generale belicht verband tussen taalgebruik en sociale implicatie IÏDËN StoAdóaOowumt WOENSDAG 16 MAART 1983 PAGINA 3 iparkeerder De politie gistermid- Tn op de Beesten - I geparkeerde De wagen was jfgesloten en er »n geldig deel III 'e de voorruit. Op Ureau bleek, dat jgenaar van de een 21-jarige °)aar, nog 12 par ikeuringen moet iiji. De politie tyerwoede pogin- Lm met de man, )r moeilijk te be- e| is, in contact te Remleiding in brand LEIDEN De brand- weer moest er gister avond aan te pas ko men om een brandje in een garagebox aan de Reineveststeeg te blussen. Een in de ga rage geparkeerde auto had vlam gevat'. De brand ontstond toen een 45-jarige Lei- denaar met behulp van een snijbrander de remleidingen van de auto trachtte los te branden. De (zeer brandbare) remvloeis tof vatte echter vlam. Wielen verdwenen LEIDEN De eige naar van een Honda Accord keek gister ochtend vreemd op toen hij in zijn auto, die stond geparkeerd in de Merenwijk, wil de stappen. De wagen stond op vier stapeltjes stenen. De vier wielen, die waren voorzien van sportvelgen, waren verdwenen. Nuttig en aangenaam LEIDEN Een 47-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats werd gisteravond om half elf slapend aangetroffen in het portaal van een flat aan de Kaiserstraat. Hem werd aangeboden om de nacht verder op het poli tiebureau door te brengen. Op het bureau bleek, dat de man nog een be keuring van 50 gulden moest betalen. Met de man, die in Amsterdam is geboren, werd af gesproken, dat hij tot vanavond half elf in zijn cel blijft. Een boete van vijftig gulden staat gelijk aan één dag hechtenis. De man bleek zeer ingenomen te zijn met dit aanbod. Naar alle waarschijnlijkheid blijft hij ook vanavond op het bureau slapen. Diefstal CV- apparatuur LEIDEN Uit een nieuwbouwwoning aan de Waardstraat is in het afgelopen weekeinde voor duizenden guldens aan verwarmings apparatuur gesto len. De dieven namen een CV-ketel, 8 ra diatoren, enkele tientallen radiator kranen en een aan tal vulslangen mee. Winkeliers willen ook open op Koninginnedag LEIDEN Het KNOV (Koninklijk Nederlands Ondernemingsverbond) is van mening, dat de ge meente de winkeliers het recht moet geven om op Koninginnedag hun winkel open te stellen. Het college van B en W heeft de ambulante han del toestemming gegeven om op de nationale feestdag een markt te houden. De „gewone" on dernemers zijn volgens het KNOV echter ver plicht hun deuren die dag te sluiten. De onderne mersorganisatie vindt, dat de ambulante een uit zonderingspositie krijgt toebedeeld. Om aan die uitzonderingspositie en aan de ongelijkheid een eind te maken, zouden de winkeliers collectief toestemming moeten krijgen om hun winkels voor het publiek open te stellen. Mocht het niet moge lijk zijn om de winkeliers toch toestemming te ge ven dan zou de ambulante handel op Koninginne dag ook een verplichte vrije dag moeten krijgen. rENWIJZE WE WIJZER Voorbijscheuren- jomobilisten willen zich wel eens geringschat- uitlaten. Men noemt >t monument voor de >n automobilist", chauf- lie geen enkel oog heb- bor de maximum snel- imen niet verder dan richte als zou een onver en lantaarnpaal hebben En die indruk wekt ne in de grond ge- paal op het pleintje vllolen de Valk wel een »jHet betreft hier echter van een heuse zonne- [die Leiden nog pas en- iaanden rijk is. Een verkeersambtenaar jroeningen. Terwijl zijn 's op papier het wegen- rond Molen de Valk len, constateerde Van igen dat een halfrond vlak voor de molen over te schieten. Met lachte „dat ligt daar liggen" kreeg hij het ize idee om er een zon- Ofer aan te leggen. Van icjngen stapte naar de wacht en legde zijn plan llngewikkelde formules ^de exacte Leidse tijd »n worden doorbere- ivoordat een definitief het stadsbestuur kon voorgelegd. Deze gaf aan het plan en stelde liste bedrag (zo'n 7000 beschikbaar. En zo Leiden haar zonnewij- t aflezen van de zonne- lijkt in beginsel een klus. De schaduw stift geeft op de stenen ilaat de tijd aan. Nader iwd lijkt de zonnewij zer een uurtje achter te Van Groeningen legt zonnewijzer geeft de :idse tijd aan, dat wil de tijd die wordt be- loor de stand van de zon de vijfde Ooster-lengte- waarop Leiden ligt. Ne- id is met geheel West- _a echter ingedeeld in de Europese tijdszone. Die afgestemd op de stand zon boven de vijftiende B-lengtegraad. Dat levert Br verschil op". Oftewel J-e Leidse tijd komt niet Qn met de in Nederland (eerde kloktijd. ;er binnenkort de zo- weer wordt ingevoerd, probleem opgelost. B jloor de zonnewijzer zes maanden van het grfigelijk loopt. Van Groe- besluit: „Ik vond het •tje .kitscherig om de ijzer, die volledig op de ilijke gang van zaken is ird, af te stemmen op instmatige tijd. Maar ja, •kent wel dat als je de loet halen, je toch beter >p je horloge kan kij- LEIDEN Stel, iemand in een ontwikkelingsland loopt een longontsteking op. Hij wordt opgenomen in een ziekenhuis, krijgt een uitgebreide behande ling en kan weer naar huis. De omstandigheden in dat huis zijn echter slecht: er mankeert het nodige aan voeding en sa nitaire voorzieningen. De kans is groot dat hij zeer snel opnieuw ziek wordt. Conclusie: ondanks aller lei vaak peperdure medi sche voorzieningen, blij ven de mensen ziek. Zij zijn daarom eerder gebaat bij verbetering van hun woonomgeving. Het tot stand brengen van deze verbetering vereist aller eerst een ander politiek beleid. Dit in het kort is de redenering van een sterk groeiend aantal wer kers in gezondheidszorg dat de medische hulp aan ontwikkelingslanden kri tisch volgt. In Leiden hebben drie medi sche studentes de draad van deze redepering opgepikt en willen deze uitspinnen tot een actieve „Werkgroep mediese ontwikkelingssamenwerking", kortweg Wemos. De drie wil len dit allereerst doen door het op gang brengen van een dis cussie, waarbij zij zoveel moge lijk Leidse geïnteresseerden willen betrekken. Morgen, 20 april en 10 mei om acht uur in de kapel Verbum Dei, Planta ge 16 in Leiden, is men door de Wemos van harte uitgeno digd te luisteren naar sprekers over het onderwerp „gezond heidszorg en politiek". De eer ste avond is getiteld „Pillen te gen de honger" en er worden Van links naar rechts: Carla Marcelis, Netty Kamp en Gertrude Grijpink van de werk groep Wemos: „Medische ontwikkelingswerkers komen vaak teleurgesteld en vol ra cistische meningen terug." twee meningen ten gehore ge bracht: I(van) Wolffers (een regelmatig publicerend arts) is kritisch ten opzichte van het huidige ontwikkelingsbeleid door regering en particuliere organisaties. Hij vindt dat de huidige medische steun aan ontwikkelingslanden de oorza ken van ziekte niet kan weg nemen, maar slechts de symp tomen kan bestrijden. De arts H.Voorhoeve (voorzitter van de Nederlandse vereniging voor Tropische Geneeskunde) hecht juist belang aan het stu ren van veel medische hulp en zeker ook specialistische. „Op de tweede avond", zo ver telt Wemos-lid Gertrude Grij pink, „staat het werken in ont wikkelingslanden centraal. Het blijkt vaak dat medici en cultureel- antropologen, die er met hooggestemde idealen gaan werken, teleurgesteld en soms vol racistische ideeën te rugkomen. „De bevolking is lui en wil niet werken" is een veelgehoorde reactie. Volgens ons is een van de oorzaken hiervan dat de mensen die uit gezonden worden teveel zijn geconcentreerd op de techni sche voorbereidingen van het werk dat zij moeten gaan ver richten. Zij verdiepen zich nauwelijks of vaak te laat in de cultuur en de mentaliteit van het volk waar zij naar toe gaan. De medische ontwikke lingshulp is veel te veel vol gens westers model ingericht". De laatste avond wordt het on derwerp nader aan de orde ge steld en zal, net als de eerste, vooral een politiek karakter dragen. De Wemos-leden Ger trude, Netty en Carla hopen dat na de drie avonden kleine re groepen zullen ontstaan, die thema's naar eigen keuze ver der uitdiepen. ADVERTENTIE En die is óók nog voordeliger! 3-Kleurig shirt. Katoen. OA 's Sportmode not man, vrouw en land. Restauratie Wijnbrug Met de restauratie van de Wijnbrug (tussen Heren gracht en Kalvermarkt) en de Zuidsingelbrug (tussen Kijfgracht en Oranjegracht) wordt binnenkort begon nen. Vooral het herstel van de Wijnbrug heeft gevol gen voor de verkeerscirculatie. Gedurende het werk is het autoverkeer aangewezen op de Kleine Havenbrug om de wijk in en uit te rijden. Maandag 21 maart wordt met het herstel van de Wijnbrug en Zuidsingel brug begonnen. Naast de Wijnbrug komt een nood- bruggetje voor voetgangers en fietsen. Eind 1983 zal de restauratie pas voltooid zijn. De Noordkijfbrug in de Havenkade zal rond 1 april gereed zijn voor gebruik. De Kerkpleinbrug over de Herengracht bij de Ooster kerkstraat kan begin mei weer in gebruik genomen worden. Lampie De J-.eidse straatzanger Lampie treedt vanavond op in het cafe Meneer Jansen aan de Nieuwe Rijn 21. Het brengt het programma „Solo op mijn solex" dat geheel bestaat uit door hem geschreven Nederlandstalig werk. Het optreden begint om half elf. De toegang is gratis. Paasveeten toonstelling De Vebo houdt morgen voor de 33e keer zijn paasvee ten toonstelling in de Groenoordhallen. De dertig jury leden staan voor de taak 354 dieren (afkomstig van 68 inzenders) te keuren. De dieren zijn ingedeeld in de klassen: Zwartbont, Roodbont, Buitenlands ras, de Mesterij en de Schapen. De keuring begint om negen uur, de kampioenskeuringen om half een. Rond half drie wordt de prijsuitreiking verwacht. Voor het pu bliek zijn de keuringen goed te volgen. De toegangs prijs bedraagt drie gulden, kinderen tot twaalf jaar en 65-plussers moeten anderhalve gulden betalen. Stille omgang De Stille Omgang wordt dit jaar gehouden in de nacht van 19 op 20 maart. Deelnemers uit Leiden kunnen zich opge ven donderdag 17 maart van zeven tot acht uur in de Ro- manuszaal aan de Mare achter de Hartebrugkerk. Deelne mers uit Hazerswoude. Katwijk, Rijnsburg. Voorhout en Warmond kunnen zich opgeven bij de plaatselijke bestu- Informatie-avond Over de gemeentelijke plannen voor het bejaardente huis aan de Zijloever wordt vanavond in het speeltuin gebouw aan de Ambonstraat een informatiebijeen komst gehouden. De omwonenden van het voormalige terrein Boot aan de Zijloever zijn voor deze avond uit genodigd. Besproken wordt de schets voor het terrein Zijloever, de herziening van het bestemmingsplan De Kooi en de tijdsduur van de bouw. Voor meer informa tie kan men terecht bij de gemeente tel.254911. GEMEENTE LEIDEN MOET BEZUINIGEN LEIDEN Door bezuini gingen bij de rijksover heid dreigt op de Leidse gemeentebegroting een tekort te ontstaan van 8 miljoen gulden. Na twee eerdere bezuinigingsron den, die tezamen zo'n 25 miljoen gulden oplever den staat Leiden daarmee opnieuw voor het nemen van pijnlijke maatregelen die voor 1987 het tekort moeten opheffen. Binnenkort wordt begonnen met het opstellen van de ge meentebegroting voor volgend jaar. Daarbij zal bekeken wor den op welke wijze de acht miljoen bijeengeschraapt kan worden. PvdA-bestuurders J. van Coevorden en J.M. Wiers- ma zien zich in het socialis tisch periodiek "De Partijge noot" voor de keuze geplaatst Het cafébedrijf „Dé Bierben- gel" (eig. J. B. M. Bergman) aan de Langebrug 71 is over genomen door A. J. J. Verhoe ven en onder de naam „Ta veerne In de Bierbengel" voortgezet. De autorijschool „Verkeers school Unicum" aan de Haar lemmerstraat 309 is naar el ders verplaatst. „De Witte Markt", organisa tie van beurzen en rommel markten aan de Oostdwars- gracht 14 is opgeheven. Het ingenieursbureau van T. Storm aan de Aletta Jacobs- laan 7 is opgeheven. De snackbar ,,'t Bakkie" aan binnenvaart-sleepbedrijf van de Hooigracht 68 is opgeheven. C. A. W. Kappel gevestigd. In een eerder leeggekomen Aan de Gabr. Metsustraat 3 snackbar-ruimte aan de Han- is het bedrijf van C. W. Harm- senstraat 51 is de snackbar sen, vervaard, van app. voor „Trend" (eig. J. H. Vlieland) het vermeerderen van micro- gevestigd. fiches gevestigd. Aan de Zoeterwoudseweg Aan de Parelstraat 16 is de 25e is het autoreparatie- en on- groothandel in sportart. „Han- derhoudbedrijf „Citroen- en delsonderneming Stadion" Renault Specialist b.v." geves- (eig. F. P. M. Mentink) geves tigd. tigd. De winkel in kleding „Ni- Het kamerverhuurbedrijf con Confectie" aan de Sta- van M. H. Hoorn-v.d. Steenho- tionsweg 40 is opgeheven. ven aan de Witte Singel 96 is Aan het Utrechtseveer is in opgeheven. het woonschip „Un Dine" het Het .bedrijf „Muli-Service" het hele bedrag binnen te ha len of door complete voorzie ningen af te stoten of door de gemeentelijke inkomsten te verhogen. Met het laatste staat het vorig jaar aangekondigde lozingsrecht weer voor de deur. Onder druk van de raad werd bij de behandeling van de begroting voor 1983 invoe ring van het lozingsrecht een half jaar uitgesteld. „De nood zaak van het invoeren van een extra heffing zal alleen maar toenemen", zei financieel wet houder P. Bordewijk bij die gelegenheid. Volgens de PvdA-bestuurders kan de invoering van het lo zingsrecht de gemeente 4 mil joen gulden opleveren, waarna nog "slechts" 4 miljoen bezui nigd behoeft te worden. Elke huiseigenaar zou dan circa 200 gulden moeten betalen het geen na verlaging van de on roerend goed belasting de ei genaar van woningen met een waarde van een ton jaarlijks op een lastenverzwaring van 150 gulden komt te staan. Ei genaars van huizen met een waarde van meer dan drie ton zouden er financieel op voor uit gaan. De door de PvdA ge presenteerde cijfers staan in schrille tegenstelling tot datge ne wat het college vorig jaar de raad voorspiegelde. Toen ging men er vanuit dat wan neer het lozingsrecht op 1 juli van dit jaar ingevoerd zou worden, er slechts een lasten verzwaring van enkele tientjes op zou treden. Verwacht mag evenwel wor den dat aan de invoering van het lozingsrecht een uitgebreid onderzoek vooraf gaat. Colle gepartij de VVD gaf vorig jaar te kennen zonder een derge lijk onderzoek niet akkoord te kunnen gaan met de invoering van deze nieuwe gemeentelij ke belasting. (eig. J. J. Slokker) aan het Bi- zetpad 8a is opgeheven. Het lab. voor Tropische hy giëne en parasitologie van de R.U. is verplaatst van het Ra penburg 33 naar het „Transito rium" van de medische facul teit aan de Wassenaarseweg 62. Aan de Steenstraat 10a is „Bukro Vastgoed Maatschappij b.v.", expl. van onroerendgoed gevestigd. Aan de Verbeekstraat 19-21 (nieuwbouw) is het incassobu reau „B.V. Demaret" geves tigd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSIT1ES EN EEN COMPLETE AGENDA ^EN Het Studium Generale van de Rijksuniversiteit Programma 6n besteedt in de maanden april en mei aandacht aan iterband tussen taalgebruik en sociale implicaties. In zes gen wordt dit onderwerp belicht. Er zal onder meer w en gesproken over achterstand van kinderen in het on tijs als gevolg van taalgebruik in het gezin, taalproble- ^van gastarbeiders, taal en vrouwen, taalgebruik van de Apeid en taal in de reclame. Maandag 11 april: Dorothea Franck (Instituut voor algemene literatuurwetenschap, universiteit Amsterdam) geeft een overzicht van de recente ontwikkelingen op het gebied van taalwetenschap. Maandag 18 april: Erica Huls (vakgroep sociale psychologie, universiteit Nijmegen) belicht het taalgebruik in gezinnen uit verschillende sociale milieus. Maandag 25 april: Jan de Vries (vakgroep algemene taalwe tenschap, universiteit Leiden) gaat in op een onderzoek naar door Turken gesproken Nederlands en Nelleke den Ouden (Leids Edukatief Sentrum) heeft het over de praktijk van het les geven aan buitenlanders. Maandag 2 mei: Ingrid van Alphen (Instituut voor algemene taWwetenschap, universiteit Amsterdam) houdt een lezing over vrouwen en taal. Maandag 9 mei: Jan van Lieshout (tekstschrijver en publi cist) spreekt over „Taal in de reclame; informatie of manipu latie?". Maandag 16 mei: Forumdiscussie over „Overheidstaalge- bruik; een belemmering van de democratie?". Het forum be staat uit mr. F. Bletz (Wetenschappelijke raad voor het rege ringsbeleid), dr. D. Dolman (voorzitter tweede kamer), Peter van Lint (vakgroep Nederlands, universiteit Groningen), Jan Renkema (vakgroep taal- en literatuurwetenschap, hoge school Tilburg) en Mare Chavannes (parlementair redacteur van NRC). Alle bijeenkomsten worden gehouden in zaal 11 van het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 en beginnen om acht uur. De toegang is gratis.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3