overlei TAFEL STIBA dient aanklacht in tegen De Bazuin wegens anti-semitisme CeidóeSoma BTTïïTl Bankwezen is Achilleshiel van economie ACHTERGROND EeidóeGou/iant Amerikaanse aandeelhouders tegen kernwapens en chemische wapens Guatemalaanse ambassadeur bij Heilige Stoel ontslagen kerk wereld Doorbraak in „metaal" De EEN NIEUWE KRACH NA 24 OKTOBTER 1929? zeepos WOENSDAG 16 MAART 1983 Pj}D Hervormde diakonie Rotterdam helpt minima De diakonie van de Hervormde Ge meente Rotterdam-centrum heeft beslo ten aan lidmaten, die een eenmalige rijksbijdrage voor „echte minima" heb ben ontvangen, een extra eenmalige bij-1 drage te geven van 65 gulden. Een hoge re bijdrage is niet mogelijk, omdat de so ciale dienst van de burgerlijke gemeente dan dat hogere bedrag op de uitkering zou korten, terwijl de belastingdienst het bij het inkomen zou tellen. Voor de extra bijdrage komen in aanmerking alle be trokkenen die lidmaat zijn van de Her vormde Gemeente en die wonen op het grondgebied van de Hervormde Ge meente Rotterdam-centrum. Koffie voor de preek op Funen Om het kerkbezoek te stimuleren past de kerkeraad van de Evangelisch-Lu- therse Kerk op het Deense eiland Fu nen (in het Deens: Fyn) sinds begin januari een nieuwe methode toe. Een uur voordat klokgelui de mensen op roept ter kerke te gaan. staat een goed ontbijt met koffie en broodjes te wachten in een bijgebouw van de kerk. Naar de mening van de kerke raad kunnen de lidmaten nu wat lan ger uitslapen op zondag en toch de kerkdienst bijwonen, daar ze zelf geen ontbijt meer behoeven klaar te ma ken. Rond 115 kerkelijke instellingen en tot een kerkelijke gemeente behorende particulie ren hebben 19 Amerikaanse concerns, die zijn betrokken bij de produktie van kernwa pens en chemische wapens, aangespoord daarmee op te houden. De aandeelhouders hebben samen meer dan 850.000 aandelen in bezit met een totale waarde van 42 miljoen dollar, ruim 110 miljoen gulden. De acties van de aandeelhouders worden gecoördi neerd door het „Interconfessioneel centrum voor verantwoord ondernemerschap", dat verbonden is met de Nationale Raad van Kerken in de Verenigde Staten.' De rooms-katholieke kerk is daarbij niet aangesloten. De belangrijkste concerns, die bij de aandeelhouders in een kwade reuk staan, zijn: American Telephone and Telegraph, General Electric en Du Pont de Ne mours, voor zover het om kernwapens gaat, waarbij dan nog vier ondernemingen uit de chemische bran che worden betrokken. De concernleiding wordt in elk geval opgeroepen, ethische, sociale en economische criteria vast te stel len voor toekomstige contracten in de militaire sfeer. De vrouwelijke directeur van het Centrum, Valerie Heinonen, verklaart dat nog nimmer tevoren zoveel aandeelhouders die met de kerk van doen hebben, bereid zijn gevonden aan zo'n campagne deel te ne men. Voor de eerste maal doen thans ook mee de Amerikaanse Lutherse Kerk, de Anglicaanse Kerk en de rooms-katholieke trappistenabdij New Melle- ray. De Stichting Bestrijding Anti- -semitisme (STIBA) heeft bij de officier van justitie in Arn hem een aanklacht ingediend tegen het r.-k opinieweekblad „De Bazuin". Volgens de STI BA heeft het blad in een arti kelenserie van juni tot en met september 1982 artikel 137, lid c en e van het Wetboek van Strafrecht overtreden. Deze artikelen stellen belediging en het aanzetten tot haat tegen een groep mensen wegens hun ras, godsdienst of levens overtuiging en het in voor raad hebben en verspreiden van publikaties die tot haat aanzetten, strafbaar. De arti kelen in De Bazuin, van de hand van de pater Augustijn L.van Gelder en de pater Do minicaan L.Grollenberg, zijn geschreven naar aanleiding van de oorlog in Libanon. De STIBA noemt het in een lijvig memorandum, dat aan de of ficier van Justitie is overhan digd. hoogst bedenkelijk, dat bij de beschrijving van die oorlog Israels confrontatie met de PLO wordt gezien in een godsdienstig licht, terwijl bijvoorbeeld de oorlog tussen Irak en Iran en die om de Falklands/Malvinas niet in een Islamitisch respectievelijk christelijk kader wordt ge plaatst. De STIBA vindt het onaanvaardbaar, dat kritiek op Israël wordt uitgeoefend door het optreden van de joodse staat met dat van de nazi's te vergelijken. De Ba zuin wil door citaten uit de Talmoed, de basis van de joodse godsdienst, uit hun verband te rukken aantonen, dat de joden het leven van niet-joden van even weinig belang achten als dat van een dier, aldus de STIBA in het memorandum. „De Bazuin" toont bij elk con flict belangstelling voor de godsdienstige achtergronden. In hetzelfde nummer prof. Shahak, die zich verzet tegen de invloed van ortho doxe joden in Israël, zijn visie op de oorlog in Libanon geeft, staat ook een beschouwing over de Argentijnse r.-k kerk en het nationalisme, aldus Jan van Hooydonk van De Ba zuin. In Libanon spelen gods dienstige achtergronden een rol. De regering-Begin legiti meert haar beleid meer dan eens op godsdienstige gron den, aldus Van Hooydonk. Wij beschouwen het stellen van vragen aan de regering van Israël, het aan het woord laten van kritische Israeli's en het in herinnering brengen van de achtergronden van de zionistische beweging niet al leen als geoorloofd, maar zelfs als dringend noodzakelijk voor een juist verstaan van wat er onder meer in Libanon gaande is, aldus Van Hooy donk. De STIBA is in 1980 opgericht door de concertpianist Ri chard Stein. De organisatie heeft al eerder haar beklag over artikelen in „De Bazuin" gedaan. In een brief die 26 juli 1982 onder anderen werd gestuurd naar kardinaal Wil- lebrands, werd het blad van anti-semitisme beschuldigd. De STIBA wees erop, dat in „De Bazuin" de „grofste ver dachtmakingen voorkomen, tenderend naar „joodse in vloed in de media", waarbij met een beroep op een slecht geïnformeerde joodse au teur de Talmoed verdacht gemaakt wordt en gesugge reerd wordt, dat Israëli's door rabbijnen wordt bijgebracht, dat alleen joden mensen zijn en niet-joden honden". Vorig jaar diende de STIBA bij de Raad voor de Journalis tiek vier klachten tegen het Nieuw Israëlitisch Weekblad (NIW) in. De STIBA had kri tiek op de berichtgeving in hét NIW omdat dit blad, dat de spreekbuis van de Joodse gemeenschap in Nederland wil zijn, het werk van de STI BA schadelijk vindt. De Raad voor de Journalistiek heeft drie van de vier klachten on gegrond en de vierde niet 'ont vankelijk verklaard. Volgens het NIW wekt de STIBA de indruk namens de joodse ge meenschap te spreken, maar wordt haar werk door geen enkele joodse instantie gecon troleerd. Het NIW is van oor deel, dat de STIBA de naar aantal en intensiteit verwaar loosbare antisemitische inci denten in Nederland opblaast tot wanstaltige proporties. Daardoor wordt het kritisch vermogen bij veel joden aan getast en heeft men geen oog meer voor werkelijke geval len van anti-semitisme. De Guatemalaanse regering heeft besloten haar ambassa deur bij de Heilige Stoel, Luis Valladares Y Aycinena, met ingang van 1 april uit zijn functie te ontheffen. Dit heeft de diplomaat gisteren meege deeld. De ambassadeur ontving afge lopen vrijdag twee meedede- lingen van het ministerie van buitenlandse zaken van Gua temala. In de ene werd hem verweten dat hij het verzoek van de paus om gratie voor zes ter dood veroordeelden Guatemalanen te laat aan zijn regering heeft doorgegeven. De zes werden enkele dagen voor het bezoek van de paus aan Guatemala terechtgesteld. De andere boodschap bevatte de mededeling dat de ambas sadeur met ingang van 1 april uit zijn functie wordt onthe ven. De ambassadeur sprak tegen dat hij het gratieverzoek te laat had doorgegegeven. Hij beschuldigde de minister van buitenlandse zaken ervan hem een slechte naam te heb ben bezorgd. De ambassadeur heeft besloten een aanklacht tegen de minister* in te die nen. De ambassadeur vertelde dat hij op 21 februari een brief aan minister Castillo Arriola had geschreven, waarin hij hem op de hoogte had gesteld van het gratieverzoek. Via zijn kinderen in Guatemala was hij të weten gekomen dat de minister hem op 2 maart, een dag voor de executies, Edgar Sarceno, was al 24 fe- had gekregen. De onderminis- bruari telefonisch van het ter van buitenlandse zaken, verzoek op de hoogte gesteld. Nieuwe opperrabijnen in Israël benoemd In Israël zijn gisteren de rab bijnen Avraham Shapira (60) en Mordechai Eliahu (52) ge kozen tot opperrabijnen. Ze volgen Shlomo Goren en Ovadio Yosef op die samen deze hoogste post binnen de joodse gemeenschaop in Is raël tien jaar hebben bekleed en wier ambtstermijn niet kon worden verlengd. De nieuwe opperrabbijnen vertegenwoordigen per tradi tie de Ashkenazi (Europese) joden en de Sefardische (Noordafrikaanse) joden. Bei den zijn lid van de Nationale Religieuze Partij (PNR) die deel uit maakt van de coali tieregering van premier Me- nachem Begin en die zes ze tels in het parlement heeft. De opperrabijnen hebben in Israël grote invloed op ker kelijke en wereldlijke zaken. Ze hebben het laatste woord in huwelijken en scheidin gen, bij kwesties als rites ter zuivering van voedsel en bij de benoeming van rabbijnen. Rabbijn Shapira is op het ogenblik hoofd van van het Mercaz Harav seminarie dat de religieuze thuisbasis is voor ultranationalistische jo den op de westelijke Jor- daanoever. Rabbijn Eliahu geldt als be schermeling van Israëls eer ste sefardische rabbijn, Yitz hak Nissim. Hun verkiezing lag in handen van een kies college van 150 joodse reli gieuzen. kiert Yi of (fges TT xlET principe-akkoord dat delegaties van werkgejde werknemersorganisaties in de metaal- en elektrotec?rea industrie gisteren hebben gesloten mag rustig een d£ee"' genoemd worden. Wekenlang heerste in deze sectc|aar daarbuiten grote scepsis over de haalbaarheid van fcet akkoord dat tot arbeidstijdverkorting en nieuwe barn, leiden, maar nu ligt het stuk dan toch op tafel. Nierv moet eerst afgewacht worden of de leden van de bj11 1 organisaties hun fiat aan het principe-akkoord gev,ris dat betreft gaf de bouwsector enige tijd geleden nietl moedigend voorbeeld), maar er is gegronde hoop dat teren bereikte resultaat de eindstreep zal halen. r rt r» m DE metaal- en elektrotechnische-industrie met h( 250.000 werknemers speelt al vele jaren een voortrehj op cao-gebied. Als daar een doorbraak plaatsvindt ji)m dat heel wat voor andere sectoren. Terecht zei CNV{ w der Terpstra gisteravond dat dit resultaat politiek Dver duidelijk vertrouwen in de vakbeweging zal geven.|et Het nu in de metaal bereikte akkoord is een vooi" uit de befaamde aanbeveling die de voorzitters vanr verscentrales en vakbeweging in november opsteldy' compensatie inleveren ten behoeve van arbeidstijdveji en schepping van nieuwe arbeidsplaatsen. Dat „stidjs koord" was toen eeji grote gebeurtenis op sociaal-ecop gebied. Maar bij de uitwerking in de diverse sectorel de scepsis omdat de stichtingsaanbeveling in de jdi* moeilijk uitvoerbaar leek. Bovendien was er sprakej, verse interpretaties en accenten, waarbij creatie van'va banen en rendementsherstel de boventoon voerde, fro ONDERHANDELINGEN in de bedrijfstakken verltng afgelopen maanden zo moeizaam dat premier Lubbeif nister De Koning op een gegeven moment verih woorden in de richting van de sociale partners i moeten uitspreken, die bij die partners slecht vie£, daarom is het gisteren in Zoetermeer bereikte akkoofer langrijk. Het kan ook voor de andere sectoren ricinj vend worden. ADVERTENTIE. De nieuwe Arbowet is er. Een stuk "gereedschap"om veiliger, gezonder en prettiger te werken. Hoe? Vraag de Arbo-folder aan. Stuur 'n briefkaart aan: Arbowet, Postbus 51,2500 RR Den Haag. De Arbowet. Goed gereedschap om mee te wd m Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Macaroni met ham en kaas, witlof- wortelsalade gele vla met rozijnen Nodig voor twee personen: 250 g macaroni, zout, 1 le pel olie, 25 g margarine, 1 plak ham van 75 g, 75 g grofgeraspte kaas, peper, paar lepels tomatenket chup, worcestersaus, aro ma; 1 kleine struik witlof, 200 g winterwortel, 2 lepels yoghurt, 1 lepel slasaus, 1 lepel azijn, uitje, zout, pe per, suiker, peterselie; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 1 lepel rozij nen, 1 lepel citroensap. Breng een ruime pan halfvol water met zout en olie aan de kook. Strooi er al roerende de macaroni in, roer tot het water weer kookt, sluit de pan en laat het zacht doorkoken. De kooktijd staat op het pakzo niet, reken dan een kwartier. Giet de pan met gare macaroni leeg in een vergiet dat in de gootsteen staat. Schud het wa ter eruit en doe de macaroni terug in de pan. Schep er de margarine door met kleine blokjes ham en de kaas. Breng de macaroni op smaak met zout, peper, tomatenketchup, worcestersaus en aroma. Dit gerecht wordt wat steviger als het wordt afgewerkt met een korstje. Doe de margarine er dan niet door, maar vul een ovenschaal met de macaroni, strooi er weinig paneermeel over en leg daarop de margari ne. Schuif de schaal even on der een hete grill of wat lan ger in een oven, die op 7 of 250 staat. Meng een salade van fijnge sneden witlof, grofgeraspte wortel, yoghurt, slasaus, azijn, zeer fijngesneden ui, zout, pe per en suiker. Strooi er fijnge knipte peterselie over. Zet de helft van de melk op. Meng de custard, suiker en weinig koude melk, schenk bij dit papje wat hete melk, doe het in de pan en laat de vla even koken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe, laat de vla koud worden, meng er de apart gekookte rozijnen en het citroensap door. JEANNE Vanaf 2 mei begint het centraal schriftelijk eindexamen voor de middelbare scholen. Het Grote Moment voor veel leerlingen, een tijd van spanning en zenuwen ook. Hoewel de kandidaten dan al het eerste deel van het eindexamen achter de rug hebben: het schoolonderzoek. Schoolonder zoek en het centrale examen leveren een cijfer op dat 'de leerling als resultaat van zijn schooltijd meekrijgt. In een serie artikelen wijden we aandacht aan het komende eind examen en de vakken waarvan de vergaarde kennis wordt getoetst. Vandaag: economie. Er schijnt zich die 24ste oktober 1929 een beurs makelaar te hebben ver dronken in de Hudson en een menigte moet zich hebben vergaapt aan de wanhopige zweef- duik van een dame die met het verlies van haar aandelenrijkdom niet verder wilde leven. De nuchtere statistieken spreken echter tegen dat platzakke bankiers en make laars in die crisisdagen van de Amerikaanse effecten beurs van hoge toppen neer dwarrelden als natte herfst bladeren. En de receptionist die beweerde dat hij de ho telgasten maar liever vroeg of ze een kamer wilden om te logeren of om uit het raam te stappen, ligt zelf inmiddels op het kerkhof. Toch blijft De Beurskrach van 1929 in New York, met zo veel onlogica en opschud ding in dat berekende hart van de financiële wereld, tot de verbeelding spreken. En nu het in die wereld opnieuw kraakt, ligt een vergelijking voor de hand. Dat de effectenhandel in de V.S. in de herfst van 1929 in klapte, had veel te maken met de manier waarop er toen (nog) handel mocht worden gedreven. Je had weinig geld nodig om een he leboel aandelen te kopen. De banken leenden de speculan ten miljarden gulden op on derpand van aandelen, die eigenlijk al lang overgewaar deerd waren. Het was je rein ste windhandel. Volgens de Amerikaanse eco noom John Kenneth Gal- braith (auteur van „The great crash 1929") hadden de ban ken en de makelaars op die manier ongeveer 6,5 miljard dollar uitgeleend aan specu lanten en kwam er elke maand een klein half miljard bij. Toen die keten van mis plaatst vertrouwen tenslotte brak, was de krach onstuit baar. Economen hebben later het verband tussen die hectische gebeurtenissen in Wall Street en de grote depressie van de jaren dertig enigszins gerela tiveerd. De zwakte van de economie zat veel dieper. Buiten beeld Nu in de jaren tachtig de we reldeconomie opnieuw door zoiets als een crisis wordt be zocht, blijft de effectenbeurs vrijwel buiten beeld. Des te meer komt het internationale bankwezen ter sprake als de achilleshiel van de werelde conomie. Als „1929" voor herhaling vatbaar is (en de economen hebben tenslotte nog steeds geen kreukvrije economie kunnen ontwer pen) zal het balletje daar, bij de banken, gaan rollen. Als een land failliet kon gaan, dan was dat vorig jaar al enkele malen gebeurd. Ie mand die zijn hypotheek niet meer kan opbrengen, loopt de kans dat zijn huis door de bank wordt verkocht. Maar als Polen, Mexico, Brazilië of Nigeria hun schulden niet meer kunnen dragen, hebben de banken eigenlijk geen keuze. Je kunt een land niet veilen. En dus hebben die landen respijt gekregen voor het betalen van rente en af- Uit die bizarre lotsverbon denheid van geldschieter en schuldenaar moet de wereld het vertrouwen putten dat de financiële perikelen van een groeiend aantal ontwikke lingslanden zullen worden opgelost. Kettingreactie Onthutsend genoeg bestaat er internationaal nog niet zoiets als een Bureau Krediet Re gistratie, dat in Nederland bij het verstrekken van een sim pele persoonlijke lening wèl wordt geraadpleegd. Door de nood gedwongen wordt er nu gewerkt aan een betere we reldwijde uitwisseling van informatie en een tijdiger signalering van betalingspro blemen. Toenemende natio nale en internationale sa menwerking moet voorko men dat afzonderlijke ban ken daardoor in moeilijkhe den komen en zo een ket tingreactie van wantrouwen en paniek op gang brengen. Het Internationale Mo netaire Fonds heeft nu de armslag gekregen om aan dit tere proces van sanering leiding te ge ven. Het strenge regime dat bijvoorbeeld een land als Mexico daarbij moet accepteren, roept weer heel andere zorgen op. Als een armlastige regering haar volk prak tisch op water en brood moet zetten om uit de schuld te komen, houdt dat politieke risico's in, die weer tot heel andere crises kunnen leiden. Denk maar aan Europa, een halve eeuw geleden. LOUIS VAN DE GEIJN Af en toe re@< DE BILT-KNMI zorgde een zwakke hoge luchtdruk voor?1 perioden. Boven de k echter is de depressie-S toegenomen en is ga1! een westelijke luchtf1 ontstaan. Hiermee )e wolkenvelden en M vergezeld gaande re£] ons land gevoerd worff Voor morgen moet da*1 veel bewolking en af* regen gerekend work temperatuur blijft n.c waarde van circa 10 normaal voor de tijd iaar- tempt Amsterdam mist De Bilt mist Deelen mist Eelde geh.bew. Frankfort Genève Casablanca l.bew. Istanbul mist Las Palmas h.bew. Beiroet h.bew. Tunis regenb. Met de volgende schepen kj worden verzonden. De daU de correspondentie uiterliu moet zijn bezorgd, staan J naam van het schip vermei Australië ms. „Columbus I ry" 24 maart Canada wekelijkse afvaart India ms. „Nil Everest" 22 Israël ms. „Raqefet" 21 mal Japan ms. „Frankfurt Exj Kenya, Oeganda, Tanzanië ms. „Tabora" 24 tl Ned. Antillen ms. „Baam", burg) 25 maart Nieuw-Zeeland ms. „New Pacific" 25 maart Suriname ms. „Baam" 25 D Ver. Staten van Amerika ms. „Atlantic maart Zuid Afrika (Rep.) ms. „S.A berg" 22 maart

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2