Nederland schuift beslissing ruisraketten on lange baan Korter werken levert metaal 5000 banen op BON: PREMIER LUBBERS IN WASHINGTON: amer wil 32-urige erkweek jongeren CDA en VVD: minder loon voor korter werken Geen sprookjes Sou/ta/nt Woensdag 16 maart 1983, 74e jaargang no. 22527 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers.behorendetolSijthotf Pers. Apothekeredijk34,2312DDLeiden,Postbus 11,2300 AA,tel.071-122244.Girol03003Bank:Amro:bank,N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteurJJ.Hallewas, Chel-redadeur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aul.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lease nummers/0,80 Hoe het staat met de literaire kennis van jongeren in ..Pu bertijd" op Ned. I om 18.55 uur. Om 22.10 uur nieuwe praatrubrtiek van AdFiaan van Dis. Film „Gandhi" uitge breid behandeld in „Cinevisie" op Ned. II om 21.07 uur. Op België 2 om 20.15 uur Italiaan se film „Een zondag in augus tus". Bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur 10 graden. Matige tot krachtige wind. Zon op: 06.52; onder: 18.47. Schev. hoog water: 4.41 en 16.57; laag water: 0.17 en 12.54 uur. kël rekent op nieuwe Mog met Syrië AVIV De stationering van Vtroepen in Syrië om de nieuwe f voor luchtdoelraketten te be ien hebben in Isral de angst ver- F dat er opnieuw gevechten uit- tussen het Israëlische en het kjche leger in Libanon. Dit zeggen hire bronnen in Tel Aviv. De Is- iche minister van defensie. Mos- [[rens. zei dat de plaatsing van ye Russische SA-5 raketten en Lmannen van de bases met Rus- fe technici het evenwicht in het Ien-Oosten verder in gevaar gt. Volgens Arens zal iedere sieve actie van Syrië vastbera- porden beantwoord. Rode Kruis in problemen DEN HAAG Het hoofdbureau van het Rode Kruis in Den Haag verkeert in financiële pro blemen, te wijten aan het snel toenemende aan tal verzoeken om hulp. Het hoofdbestuur heeft in januari een onderzoek gelast dat over enkele maanden waarschijnlijk leidt tot het gedeeltelijk terugbrengen van een aantal taken van het hoofdbureau en mogelijk tot gedwongen ontsla gen onder de driehonderd vaste medewerkers. Het hoofdbureau van het Rode Kruis heeft evenals alle landelijke afdelingen eigen finan ciële middelen. Die worden gebruikt voor zowel binnenlandse als buitenlandse hulpverlening. Vorig jaar, toen de tekorten opliepen tot enkele miljoenen, zijn beslissingen genomen die het te kort over dit jaar beperken tot enkele tonnen. Het onderzoek dat nu wordt uitgevoerd heeft tot doel de problemen voor de lange termijn te be strijden. Tweeling-vondeling i In het ziekenhuis van Manhasset in de Ame rikaanse staat New York waken doktoren over de gezondheid van deze twee zusjes, die begin deze week in doeken gewikkeld in de hal van een stomerij werden gevonden. De eigenaar van de stome rij dacht eerst dat hij. met twee poesjes te maken had, maar ont-i dekte tot zijn schrik de pasgeboren meisjes. Volgens het ziekenhuis maakt de tweeling-von deling het uitstekend. Limburg krijgt grenspaal terug GRONINGEN De provincie Limburg kan binnenkort haar an tieke twee meter hoge gietijzeren grenspaal uit 1843 weer terugver wachten uit het Groningse Nieuwe Schans. De paal. die oorspronke lijk bij de Limburgse plaats Eijs- den tegen de Belgische grens stond, verhuisde meer dan zeven jaar geleden naar het Noorden, waar hij voor het café van J. Geertsema in Nieuwe Schans kwam te staan. De provincie Lim burg heeft met de caféhouder ge regeld dat deze een redelijke ver goeding krijgt voor het „beheer en het onderhoud" van de paal in de afgelopen jaren. De Koning: van dit akkoord blijf ik af (Van onze sociaal-economische redaktie) ZOETERMEER Voor de metaal- en elektro-indus- trie, vaak trendsettend als het gaat om arbeidsvoor waarden, is gisteren, na r (Van onze speciale verslag- gever Rik in 't Hoot) WASHINGTON Het zal vrijwel zeker nog (heel lang wellicht een aantal jaren du ren voordat Nederland f besluit of het wel of niet kruisraketten toe laat op zijn grondge- ■HHBHBB bied. Dat bleek gisteren uit de woorden van pre mier Lubbers in Was hington na zijn bezoek aan president Reagan. „We zijn weg uit het model, dat we op mo- ment-X of op moment- Y een beslissing moeten nemen", aldus de minis ter-president. Hij voeg de eraan toe, dat Neder land in de tussentijd wèl door zal gaan met het treffen van voorbe reidingen voor plaat sing. Volgens Lubbers is deze houding van Nederland te genover de modernisering van de kernwapens in West-Europa al lang be kend bij de andere lidstaten van de NAVO. „Er zit géén gegeven meer in de dossiers van de bondgenoten, dat wij ons op een bepaalde datum zullen uitspreken. Dat is wel zo geweest. Met name de Verenigde Staten plach ten druk uit te oefenen op ons om een beslissing te ne men. Maar men heeft de hoop opgegeven, dat wij voortijdig tot zo'n uitspraak zullen komen", aldus Lub bers. Deze verklaring van de mi nister-president is in strijd met wat secretaris-generaal Luns van de NAVO zei. toen hij een paar weken ge leden een officieel bezoek bracht aan Den Haag. Luns zei toen: „Als Nederland op 31 december van dit jaar nog niet besloten heeft, dan is het niet geloofwaardig meer. Dan is er geen land meer dat nog gelooft dat er ooit kruisraketten zullen komen in Nederland. Dat zou een mooie overwinning zijn voor de Sovjet-Unie". Lubbers zei gisteren inder tijd kennis genomen te heb ben van die opmerking. „Dat is voor mij echter geen reden geweest van onze huidige lijn af te wijken". De voorganger van Lub bers, mr. Dries van Agt, maakte er toen hij nog in functie was geen geheim van, dat naar zijn mening de kruisraketten nooit in Nederland zouden komen. De reden daarvan was vol gens hem het grote verzet onder de bevolking. Pagina 11: „Nederland' kan maximale invloed uitoefenen" u HAAG 1 Een meerder- n de Tweede Kamer wil van een 32-urige veek voor jongeren tot ADVERTENTIE. m2 zonnige ideeën n Allibert-Kurz-Kettler ■istac en Rovergarden. Jho een sortering kussens u nooit eerder zag. TUINBOUW EN IOBBYARTIKELEN van der Meer BV Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen 23 jaar. In het debat over de begroting van Sociale Zaken en Werkgelegenheid pleitten de woordvoerders van CDA en VVD voor een dergelijke arbeidstijdverkorting, terwijl de PvdA deze alleen voor jon geren van 17, 18 en 19 jaar wil. Voor 20-, 21- en 22-jarigen zou volgens de socialisten, vooruit lopend op een algemene ar beidstijdverkorting. een 36- urige werkweek moeten gaan gelden. Het CDA wilde met het desbetreffende VVD-voor- stel meegaan, mits de aange kondigde tien procent jeugd loonverlaging niet doorgaat voor wie met een kortere werkweek genoegen moet ne men. Een dergelijke maatregel zou volgens het CDA anders het heryerdelingsbeleid door kruisen en tot een te groot koopkrachtoffer leiden. De PvdA verbond aan haar voor stel de voorwaarde dat het mi nimumjeugdloon helemaal niet verlaagd wordt en dat er een regeling komt voor jongeren die zelfstandig wonen en van een inkomen moeten leven. Het CDA vroeg om uitbreiding van de stage-mogelijkheden en kennismakingsovereenkom- h krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags fen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant t nog dezelfde avond nabezorgd. ped beloond "e, die het be ^voerde over mheid die pilton dood- voorgedra- voor het Vol- l de Argen- Jwas hij nim- iemand te- sdig had ge- als Ha- Een dode bij kettingbotsing bij Nootdorp Bij een ernstig verkeersongeluk op Rijksweg A 12 tussen Nootdorp en Zoetermeer is vanmorgen een dode gevallen en zijn zeker zes mensen zwaar gewond geraakt. De identi teit van het slachtoffer, een vrouw vermoedelijk afkomstig uit Den Haag, kon de politie bij het ter perse gaan nog niet meedelen. Het ongeluk, waarbij ongeveer twintig wagens betrokken waren, werd even over achten in zeer dichte mist vermoedelijk veroorzaakt doordat een van de auto mobilisten plotseling begon te remmen. Een enorme ver keerschaos op de wegen in de wijde omgeving van Den Haag was het gevolg. Het slachtoffer bevond zich precies in het midden, van de kettingbotsing. Daar vielen ook de meeste gewonden. Veel automobilisten en hun passagiers raakten lichtgewond door rondvliegende wrakstukken. Het ongeval veroorzaakte weer enkele andere botsingen, waar bij nog eens een tiental auto's was betrokken. Daarbij vie len echter geen gewonden. De politiekorpsen van Zoeter meer, Leidschendam en Pijnacker en de brandweer van Zoetermeer waren tot laat in de ochtend bezig met het ver wijderen van de tientallen autowrakken. Vrijwel gelijktijdig omstonden op nog geen kilometer afstand, tussen Zoeter meer en Bleiswijk, eveneens kettingbotsingen. Oud-voorzitter verdacht van verduistering DELFZIJL De gemeentepolitie van Delfzijl is na een weken durend accountantsonderzoek overgegaan tot de aanhouding van de oud-voorzitter van de voetbalvereniging Farmsum. de 40-jarige T B. De man wordt verdacht van valsheid in geschrifte en van verduistering. Trainers, schoonmakers en beheerders van de kantine zouden „zwart" zijn uitbetaald. Bovendien zou er een bedrag zijn verduisterd. „Het is een moeilijk te beoordelen zaak", aldus een woordvoer der van de politie in Delfzijl. „De boekhouding was een comple te chaos. Een rijksaccountant heeft weken zitten puzzelen. We hebben nu wel voldoende aanleiding om tot arrestatie over te gaan". Over de hoogte van het bedrag, dat „zwart" zou zijn uitbetaald en over de mogelijke verduistering, wilde de politie nog niets zeggen. Binnen de voetbalvereniging Farnsum wordt gesproken van een „zwart" uitbetaald bedrag van ongeveer 50.000 gulden (Van onze parlementaire redactië) DEN HAAG CDA, VVD en D'66 zijn van mening dat werknemers in ruil voor werktijdverkorting een echte loonsverlaging moeten accepteren als de prijs compensatie voor dat doel te gering wordt. De over heid moet zich actief bemoeien met arbeidstijdverkor ting, vindt CDA-woordvoerder Wolters, maar zijn VVD-collega De Korte is van mening dat het kabinet zich hierbij terughoudend moet opstellen, zo bleek gis teren in de eerste ronde van het kamerdebat over de begroting van Sociale Zaken. De twee regeringspartijen wijzen een loonmaatregel van de hand. Voor de VVD zou een looningreep zelfs een „tragische vergissing" zijn omdat werktijdverkorting niet centraal te rege len is. De Korte vindt dat al van een succes gesproken kan wor den als slechts de helft van de werknemers dit jaar tot afspra ken hierover zou komen. Ook de PvdA wijst een bruto-loondaling voor korter werken niet van de hand., maar vindt wel dat de overheid in dat geval compensatie moet bieden door de premies die door werknemers worden opgebracht tijdelijk te verlagen. Dat zou ten koste moe ten gaan van de lastenverlichting voor de werkgevers. Pag 9: Regeringspartijen: groter verschil in beloning Amerikaans geld voor El Salvador spoorloos SAN SALVADOR Volgens het Interamerikaanse Ontwik kelingsbureau, verbonden aan de Amerikaanse ambassade in San Salvador, is een bedrag van 25 miljoen dollar dat de Verenigde Staten in 1980 voor landhervorming aan El Salva dor hebben geleend „spoorloos verdwenen". Het gaat om een noodlening uit de tijd dat net een begin was gemaakt met dë landhervormingen. Zoals be kend zijn deze hervormingen een hoeksteen van het Ameri kaanse beleid inzake El Salva dor. De Salvadoraanse opposi tie zegt wel te weten waar het geld is gebleven: in de zakken van medewerkers van het in stituut voor landhervoming, dat „door en door corrupt is". ADVERTENTIE [Ml Het Motorhuis vondellaanSO. Leiden Tel 071-769313 zware onderhandelingen een akkoord bereikt over een ruil van geld voor ba- nen.Gedurende twee jaren krijgen de 250.000 werk nemers, waarvoor de overeenkomst geldt, er geen cent loon bij: geen initieel en ook geen prijs compensatie. In plaats daarvan is een uitgebreid programma van arbeids tijdverkorting afgespro ken, dat naar verwachting meer dan vijfduizend ar beidsplaatsen zal opleve ren. Het akkoord moet een eerste stap naar ren dementsherstel zijn. Aan het slot van de laatste vergadering hebben partijen de overheid gewaarschuwd nu niet met een of andere maatre gel te komen, omdat het ak koord dan niet meer zal gel den. Werkgeversvoorzitter ir. W. ter Hart zei het keihard: „Nu wij na moeizaam zwoegen tot overeenstemming zijn ge komen. hoop, ja eis ik, dat de regering met haar vingers van het akkoord afblijft. Want elke overheidsmaatregel zal ernsti ge splinters veroorzaken, die moeilijk te lijmen zijn". Minister De Koning liet van morgen weten: „Van dit ak koord blijf ik af". De bewinds man is „erg in zijn schik" met de nieuwe overeenkomst. „Dit is een flinke stap vooruit op weg naar arbeidstijdverkor ting", die volgens de minister een doorbraak kan inluiden voor andere cao's zoals die van Philips. De Industriebonden van FNV en CNV staan voorshands ge heel achter de afspraken. De Unie BLHP heeft vooral als probleem, dat de koopkracht zonder enige prijscompensatie kan worden aangetast. Pag. 9: Ook volgend jaar in metaal geen ruimte voor loonsverhoging Oostduitse leger drooggelegd OOST-BERLIJN De Oost duitse militairen moeten het in de toekomst vrijwel zonder al cohol stellen. In kazernes, on derkomens en kampementen te velde is de verkoop of het consumeren van alcoholische dranken vanaf deze week ver boden. Verboden alcoholge bruik en „direct misbruik er van worden in het belang van de verdere verhoging van de paraatheid en slagkracht en de versterking van het politiek- -morele niveau in onze strijd krachten niet geduld", aldus het blad van het Oostduitse le ger. Zeker onder het motto dat „onder hoogspanning de beste resultaten worden bereikt" heeft een Duitse demonstrant een hoogspanningsmast uitgekozen om tegen kernenergie te demonstreren. Om aandacht te trekken is dat wel een eenzaam plekje. Niemand weet wie hij is en hoe lang hij daar al zit. Hij heeft een soort tent op een platform gebouwd, waarin hij zich schuil houdt. Wel zit hij in de buurt van de kerncentrale in Hameln. Het kan zijn, dat het daar tegenwoordig zó wemelt van de ratten, dat de man het maar hogerop heeft gezocht. Maar dat laatste staat niet in de „Leidse Courant". Daarin leest U geen sprookjes. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. l L

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1