merikaanse onderhandelaar Rowny jaagt over kwaliteit medewerkers Nederland houdt maximale invloed ipri dreigt rerwoekerd worden <or asfalt cement Britten schieten niet veel op met lagere belasting Dallas in 't echt LUBBERS: Gezamenlijke kritiek Libië en Suriname op Nederland DeRodeo tenniskollektie is binnen! [C&Aj 'ENLAND EcidócSouoatit WOENSDAG 16 MAART 1983 PAGINA 11 uur Turijn op na oopschandaal - Het bestuur van de Noord- e stad Turijn heeft gisteren Jag aangeboden in verband recent aan het licht geko- ;oopschandaal. Acht lokale rissen, onder wie de socia- onderburgermeester Enzo itili en drie socialistische »rs, werden vorige week ge il op beschuldigiing van en machtsmisbruik. De lei- i de communistische en partijen in iregen waarschuwingen dat »n mogelijk juridische stap- I ken ondernomen. Sadegh Tabatabai Arrestatiebevel tegen Tabatabai DÜSSELDORF De openbare aanklager in Düsseldorf heeft tegen de vroegere Iraanse vice- premier Sadegh Tabatabai een internationaal aanhoudingsbe vel uitgevaardigd. De vertrou weling van ayatollah Khomeini was vorige week tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij in januari met 1,7 kilo opium op het vliegveld van Düsseldorf was gearresteerd. De nacht voor zijn veroordeling vertrok hij naar Iran. De recht bank had geweigerd de diplo matieke onschendbaarheid van de 39-jarige Tabatabai te erken nen. Voor sommige ac teurs uit „Dallas" lijkt het onheil uit de televisieserie zich in hun privé-leven voort te zetten. Zo is de actrice Barbara Bel Geddes, die als Miss Ellie al geen ge-f makkelijk leven' kent, gisteren getrof fen door een hartaanval. De 60-jarige actrice zal waarschijnlijk een open-hartoperatie moeten ondergaan. Begin deze week kwam Linda Gray, alias Sue Ellen, in het nieuws. Terwijl zij in de serie twijfelt over een nieuw huwelijk met J.R., wil zij zich in het dagelijks leven laten scheiden van haar wettige echtgenoot, waarmee zij al jaren getrouwd is. Barbara Bel Geddes (Miss Eille) VS willen meer troepen naar Libanon zenden WASHINGTON De Verenigde Staten heb ben aangeboden hun militaire rol in Libanon uit te breiden om de impasse in de onderhande lingen over Israëls terugtrekking uit Libanon te doorbreken. Dit is in Washington verklaard na afloop van het bezoek van de Israëlische mi nister Shamir. Volgens hem is een oplossing voor de Israëlische terugtrekking uit Libanon nu naderbij gekomen. Israel heeft tot nu toe steeds aangedrongen op gezamenlijke Israëlisch-Libanese patrouilles en waarnemingsstations in Libanon als voorwaar de voor terugtrekking. De VS en Libanon wil len daar evenwel niets van weten. In Beiroet zijn gisteren vijf Italiaanse militairen van de in ternationale vredesmacht beschoten door onbe kenden. Vanmorgen werd een Amerikaanse patrouille in Beiroet beschoten. „Strijd tegen Euroraketten hoogste voorrang'" MOSKOU De landen van het Oostblok zullen de kwestie van de plaat sing van nieuwe Ameri kaanse middellange-afs- tandsraketten in Europa tot het belangrijkste punt in hun propagandacam pagnes maken, zo is in Moskou besloten door lei dinggevende figuren uit de Oosteuropese staten. Een stationering van de raketten zou het „aller ergste gevaar" voor Eu ropa betekenen, zo werd gezegd. inze correspondent c de Koninck) JGTON Op- i er hevige ruzie jken tussen presi- eëagans belangrijk- t twapeningsdeskun- lie in Genève de „idelingen met de - over beperking middellange-af- setten en over de :he atoomwapens tot een goed ein- >n brengen. Dit- _en geheime noti- jelekt van het de Amerikaan- tT-delegatie, Ed ward Rowny, waarin deze gepensioneerde generaal bij president Reagan klaagt over het gebrek aan beleidsdiscipline van zijn stafmedewerkers. Rowny noemt met name achttien leden van de Amerikaanse onderhande lingsdelegatie in Genève, onder wie zijn directe plaatsvervanger James Goodby, die „ten koste van alles een akkoord met de Sovjets willen". Een ander staflid moet „on middellijk ontslag krij gen" en een derde wordt in de vijf pagina's lange notitie aan president Reagan „een ramp" ge noemd. START-onderhandelaar Ed ward Rowny, die bekend staat als „rechtser dan Reagan", heeft zich volgens zijn critici tot taak gesteld een akkoord met de Sovjets zo lang moge lijk tegen te houden. Hij nam in 1977 ontslag uit het Ameri kaanse comité van stafchefs, omdat, naar zijn zeggen, de on derhandelaars van toenmalig president Carter „zich met on verantwoordelijke haast naar het SALT-II akkoord met de Russen (over beperking van de zware strategische kernwa pens) repten". Rowny heeft ontkend dat hij zelf de schrijver is van de noti tie aan president Reagan over zijn medewerkers. Het docu ment zou door diverse START-delegatieleden zijn op gesteld en als „praatstuk" zijn bedoeld. Maar volgens de Amerikaanse parlementsleden die de vertrouwelijke klaag zang in handen hebben gekre gen, lijdt het geen twijfel dat Rowny de auteur, of tenminste de inspirator is. Edward Rowny verzekert pre sident Reagan ook „in onver bloemde taal" dat hij geen op drachten zal aanvaarden van Kenneth Adelman. Adelman is door Reagan benoemd tot directeur van het Amerikaan se bureau voor wapenbeheer sing en ontwapening, de „denktank" van het Witte Huis waar het onderhande- lingsbeleid met de Russen wordt uitgestippeld. De benoe ming van de 36-jarige Adel man is tegengehouden door de Amerikaanse volksvertegen woordiging (het congres), die hem te ondeskundig heeft be vonden. Volgende maand komt er een groot debat in de Amerikaanse senaat over de aanvaardbaarheid van Adel man. Dat debat lijkt op een po litiek zwaar geladen discussie uit te lopen over het algemene ontwapeningsbeleid van presi dent Reagan. Het incident rond Edward Rowny verkleint volgens waarnemers in Washington nog de kans dat de senaat de kandidatuur Adelman tenslot te goedkeurt. De ernst die pre sident Reagan maakt met zijn streven naar ontwapening is na het incident Rowny in een extra slecht daglicht gekomen. Een parlementaire meerder heid lijkt nu bereid de presi dent, die heeft beloofd te zul len vechten voor Adelman, de les te lezen. Begin dit jaar was er ook al een incident rond de Ameri kaanse onderhandelaar voor de middellange-afstandsraket- ten, Paul Nitze. Deze bleek in de zomer van vorig jaar zon der steun van het Witte Huis een ontwerp-akkoord te heb ben opgesteld met zijn Russi sche tegenspeler in Genève, Joeli Kvitzinsky. Nitze werd voor die „solo-actie" door pre sident Reagan op de vingers getikt. Eind vorig jaar was er bovendien het rumoerig ont slag van Eugene Rostow als di recteur van het VS-wapenbe- heersings- en ontwapenings bureau. Op 't nippertje gered De 30-jarige Zuidafrikaanse korporaal Mario Oliveira, op ver zoek van het Zuidafrikaanse ministerie van defensie door de fotograaf on herkenbaar ge maakt, toont de granaat die on langs tijdens een twee uur durende opera tie uit zijn lin kerschouder werd gehaald. De operatie was een zeer ge vaarlijk karwei, zowel voor de patiënt als voor de doktoren, omdat de gra naat nog op scherp stond en elk moment kon ontploffen. Tij dens de ingreep was de opera tiekamer afge schermd met stalen platen en zandzakken. (Van onze correspondent Cees Manders) Het beroemde eiland Capri, een van de bekendste sche attracties van Italië, dreigt geheel door cement lit overwoekerd te worden. Dit hebben de Italiaanse forganisaties geconstateerd, en daarom slaan ze nu n binnen- en buitenland. Plannen voor nieuwe hui- tels, wegen, sporthavens en zelfs een vliegveld liggen naar kunnen nog verijdeld worden als de regering in inel tussenbeide komt en de natuur van het eiland len soort nationaal toezicht plaatst. slechts 10 vierkante kilometer groot en ligt in de In Napels. In vroeger tijden was het een populair toe- ird voor Griekse zeevaarders en Romeinse keizers, itste vijftig jaar hebben tientallen dichters, schrij- lilders en componisten uit binnen- en vooral buiten- ;h op het eiland gevestigd om er aan dë unieke na- omgeving hun inspiratie te ontlenen. I —ja-toerisme van de laatste jaren pleegt elke zomer jlen zware aanslag op flora en fauna, op stranden en ran Capri. Er is al teveel en te wild gebouwd, er zijn wegen aangelegd, maar toch is Capri volgens de milieu-organisaties nog altijd het mooiste eiland, reld. itiegroepen nu aan de bel trekken, komt omdat het ïbestuur van Anacapri (een van de twee gemeenten eiland) zojuist 351 nieuwe vergunningen heeft afge- roor de bouw van huizen, hotels en winkels. Deze bouwsels zullen de natuur van Capri verder terug- i, terwijl er al geen enkel nieuw huis, geen enkele asfalt meer bij mag komen, als men het natuurlijke icht wil handhaven en (wat ook belangrijk is) als men B and aantrekkelijk wil houden voor de toeristen. imingsplannen zijn er wel, maar die zijn te oud en irekend op de sluwheid van wetsontduikende bouw- inten. De milieu-organisaties beschuldigen het lokale f er trouwens van niet genoeg weerstand te bieden te- ïze bouwondernemingen en onroerend goed-hande- (chter wier visite-kaartje zich niets anders dan de Ca- of Napolitaanse onderwereld zou verschuilen. De Ca- zoekt overal projecten voor zijn zwarte en met mis- jerdiende geld, en heeft het volgens de milieu-mensen l voorzien op Capri. ^norra heeft al veel oorspronkelijke bewoners uit hun gejaagd en koopt hele hectaren natuurgebied op om let behulp van corrupte lokale politici en ambtenaren te maken. Protesten van de eilandbevolking hel let, en de milieu-organisaties die zich over het eiland i ontfermd, vinden dat de nationale regering dan ook /fegnjpen. Jmoet gered worden, vinden de milieugroepen. Vol- f pn is het eiland zo bekend in het buitenland dat Italië 'h niet kan permitteren deze „Parel van de Middel- Zee" op te offeren aan de cementen projecten van ^ouwspeculanten. jjdicaal parlementslid in Rome, heeft inmiddels aange- jjjd dat hij de minister over de situatie in Capri zal in- Premier Lubbers en president Reagan gebaren de pers dat zij niet langer vragen moeten stellen omdat zij willen beginnen aan hun overleg in de Oval Room, de werkkamer van president Reagan in het Witte Huis. Naderhand maakte woordvoerder Larry Speakes zich echt boos op de journalis ten toen ze ondanks zijn verzoek toch doorgingen met vragen. „Toon een beetje respect", riep Speakes hen toen toe. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Lub bers zei gisteren desge vraagd, dat het „geen zin" zou hebben snel te beslis sen. Ten eerste is Neder land pas in 1986 of 1987 aan de beurt om te plaat sen, en ten tweede zou het nu juist de kracht van Ne derland zijn dat het zich niet uitspreekt. Op die manier zou ons land naar twee kanten invloed uit oefenen: naar de Sovjet- Unie en naar de Verenig de Staten. De premier benadrukte giste ren in Washington wèl het grote belang van ononderbro ken voorbereidingen, zodat de nieuwe kruisraketten, als het ooit toch nodig Zou zijn, wel in ons land, geplaatst kunnen worden. „Het is dus niet zo dat we passief gaan zitten afwach ten". In zijn officiële verkla ring in de tuin van het Witte Huis kenschetste Lubbers de voorbereidingen voor plaat sing als „het politieke en mili taire antwoord op de Sovjet dreiging en de SS-20-drei- ging". Die voorbereidingen worden ook precies volgens schema uitgevoerd, aldus Lub bers bij die gelegenheid. Hij sprak ook een waarschuwing uit aan het adres van de Sov jet-Unie, welk land er volgens hem goed aan zou doen nu eens op te houden met het ma ken van propaganda en te be ginnen met serieus onderhan delen. Nederland wil namelijk ook nog op een andere wijze actief zijn wat betreft het probleem van de wapenbeheersing. De regering probeert de onder handelingen in Genève tussen de Verenigde Staten en de Sovjet Unie over de middel lange afstandsraketten zoveel mogelijk te beïnvloeden. In zijn gesprek met president Reagan heeft Lubbers „wat ideeën" aangedragen voor een zogeheten interim-akkoord. De premier vond het echter „niet passend" druk uit te oe fenen op de Amerikaanse pre sident, zoals de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Za- keh, Colombo, en de Duitse bondskanselier, Kohl, onlangs wel hebben gedaan. Zij hebben sterk gepleit voor zo'n tussen oplossing. Ook Groot-Britan- nië heeft in die zin druk op de VS uitgeoefend. Lubbers zei dat zo'n interim-akkoord grote betekenis zou hebben voor Ne derland. Volgens Lubbers zal president Reagan akkoord gaan met zo'n tussenoplossing. In dat geval zou er nóg minder reden zijn voor de regering een besluit tot plaatsing te ne- Een hoge ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die bij het gesprek tussen Lubbers en Reagan aanwezig was geweest, bevestigde op een persbijeen komst dat de Nederlandse re gering nog géén besluit over de kruisraketten heeft geno men. Hij zei verder dat Lub bers had verteld over de pro blemen in Nederland met be trekking tot de modernisering van de kernbewapening. Pre sident Reagan zou het „erg nuttig" gevonden hebben daarvan kennis te nemen. De Amerikaanse regering hoopt wel, dat Nederland zich zo no dig ooit van „zijn verantwoor delijkheden" bewust zal zijn. De ambtenaar constateerde, dat het Nederlandse parlement zich vorige week had uitge sproken voor het doorgaan met meebetalen aan het zoge heten infrastructuur fonds van de NAVO, waaruit de voorbe reidingen van de plaatsling van de nieuwe Pershings-II en kruisraketten worden betaald. Pentagon overweegt terugtrekking van tactische kernwapens WASHINGTON Het minis- terie van defensie in Washing ton, het Pentagon, overweegt momenteel enkele duizende tactische kernwapens die be doeld zijn voor gebruik op het Europese slagveld terug te trekken. Volgens The Was hington Post zijn deze wapens verouderd en zijn zij in „een oorlogstijd moeilijk bruik baar". Het onderzoek gebeurt op aandringen van de Noord- atlantische raad van de NAVO, dat in een rapport schrijft dat deze wapens zeer onnauwkeurig zijn. Het gaat met name om circa 2000 oude re nucleaire artilleriegranaten en meer dan 1000 kernkoppen van luchtdoelraketten en atoommijnen. Ook de neutro nengranaat, die wel als ver vanger van de verouderde tac tische kernwapens wordt ge zien, is in het onderzoek be trokken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minister van financiën, Sir Geoffrey Howe, heeft gisteren aan het parle ment een begroting voor gelegd, met belastingver lagingen voor burgers en bedrijven als belangrijkste punt. Maar tegelijkertijd gaat de belasting op ta bak, drank en benzine fors omhoog, zodat de ge middelde Brit niet veel met de lagere belasting opschiet. In eerste instantie werd ver wacht dat Howe zijn vijfde begroting als minister van fi nanciën in de regering-That- cher hoofdzakelijk zou vul len met Conservatief lokaas voor de kiezers. Maar de re cente onzekerheid in ver band met de olieprijzen schijnt hem verhinderd te hebben om met kwistige hand cadeautjes uit te delen. Geen enkele politieke waar nemer verwacht dan ook, dat nog dit jaar nieuwe algemene verkiezingen worden uitge schreven. Men rekent er op dat premier Margaret That cher haar landgenoten pas volgende lente naar de stem bus zal roepen. De OPEC-overeenkomst van eergisteren lijkt de Britten geen enkel voordeel op te le veren. Minister Howe ver wacht nochtans, dat de lage re olieprijzen in de hele we reld een daling van de infla tie zullen veroorzaken. Dat is goed voor de economie van alle naties. Voor zijn eigen land voorspelt hij een mage re economische groei van 2 procent. Dat is veel te weinig om de werkloosheid te doen dalen. De meeste politieke waarne mers slingeren minister Howe trouwens het verwijt toe, dat hij vrijwel géén be grotingsmaatregel neemt om te voorkomen, dat het leger van ruim drie miljoen Britse werklozen dit jaar aangroeit met nog minstens een half miljoen. Labour heeft de begroting afgekraakt. De werkgeverso- ranisatie CBI ziet er even min veel in, omdat de gerin ge lastenverlichting geen uit zicht biedt op herstel van de omzet en de winst. Het over koepelende vakverbond TUC ziet wat de werkgele genheid betreft niets anders dan vage beloften. Tijdens zijn verblijf in Libië bracht Bouterse (rechts) ook een be zoek aan een militaire school in de buurt van Tripoli. TRIPOLI Suriname en Li bië veroordelen Nederland wegens het „onwettige en een zijdige besluit de hulp aan Su riname stop te zetten". Aldus een gezamenlijke communiqué van beide landen, dat werd opgesteld aan het eind van het bezoek van Suriname's leider, legerleider Desi Bouterse. aan Libië. In de verklaring wordt ook de „Amerikaanse inmen ging in de interne aangelegen heden van de landen van het Zuidamerikaanse continent" ADVERTENTIE om het recht van de zwaksten VASTENAKTIE GIRO 5850 ZEIST krachtig veroordeeld. Een adviseur van Bouterse. die inmiddels in Paramaribo is te ruggekeerd, heeft verklaard dat in Libië is gesproken over „wederzijdse hulpverlening". Waar die hulp uit bestaat is niet bekendgemaakt. In Den haag heeft de secreta ris-generaal van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, mr. Sewradsingh, verklaard dat „Bouterse onder de vleu gels van Castro probeert naam te maken. Zonder kruiwagens zou hij immers nooit door Khadaffy zijn ontvangen. Hij Krobeert geld te lenen. Ook bij et IMF en de Wereldbank. Laten we maar eens zien of hij daarin slaagt. Ik denk dat hij van Khadaffy hoogstens een paar tientjes loskrijgt". Sewradsingh keerde dit week einde terug van een missie langs buurlanden van Surina me om steun te krijgen voor de bevrijdingsraad. De hou ding van Venezuela noemt Se wradsingh een mijlpaal in de doelstellingen van de Raad om Suriname internationaal zo veel mogelijk te isoleren. ADVERTENTIE En die is óók nog voordeliger! 3-Kleurig shirt. Katoen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11