Sexueel geweld behelst meer an aanranding en verkrachting 28b* Korting kinderbijslag buitenlanders van de baan „Nederland moet stilte rond El Salvador doorbreken" JEIDSE ONDERZOEKERS OP VROUWENCONFERENTIE: errenberg: otverklaring overwinning Iran dwarsboomt OPEC-regeling PARIJS 'SIJTHOFF PERS Reagan begrijpt kritiek op extra militaire hulp aan El Salvador niet 3 ONLAND/BINNENLAND CeidAC Soura/nt ZATERDAG 12 MAART 1983 PAGINA 5 handen af van Slider onderwijs OP ZOOM „De §j|S>oet met zijn liberale 1 van de bijzondere blijven". Aldus gister- het CDA-kamerlid j op een partij-bijeen- j Bergen op Zoom. Hij ,-erde de opstelling van bijzonder VVD-fractie- kr Ed Nijpels, die zeer jjie financiële gelijkstel den openbaar en bijzon- iferwijs ter discussie stel- dit doet tart de chris- icratie', aldus Evers- Kj betoogde dat het CDA ival op het bijzonder on volstrekt afwijst. Topfiguren Booy Clean in bewaring Rotterdam De directeur en de be drijfsleider van het Rotterdamse tank schoonmaakbedrijf Booy Clean zijn in bewaring gesteld. Gisteren zijn de twee mannen, die verdacht worden van valsheid in ge schrifte en oplichting bij de verwer king van chemisch afval, voor de offi cier van justitie geleid. De rechter- -commissaris heeft na een urenlang verhoor besloten, dat er voldoende gronden zijn om de twee nog zes da gen vast te houden. De Tweede Ka mer heeft de regering gevraagd ope ning van zaken te geven over de door Booy Clean BV te Rotterdam veroor zaakte milieuvervuilingen. Koppeling defect: 250 ton olie in haven ROTTERDAM Door een defecte koppeling is gisteren bij de Gulf Raffinaderij in de Botlek ongeveer 250.000 liter olie in de vijfde petroleumha ven gestroomd. Circa 170.000 liter bleef op het raffinaderij- terrein achter. De verontreiniging bestaat voor het grootste deel uit zwa re stookolie. Mede dankzij een gunstige windrichting dacht de gemeentelijke reinigings dienst ROTEB de olie in de loop van vandaag opgeruimd te kunnen hebben. Voorjaarsnota komt rond Pasen DEN HAAG De voorjaars nota van het kabinet, waarin wordt nagegaan in hoeverre de realiteit afwijkt van de ra mingen in de rijksbegrotingen en waarin wordt aangegeven hoe de mankementen even tueel moeten worden hersteld, zal omstreeks Pasen verschij nen. Het stuk, waarnaar met span ning wordt uitgezien omdat het naar verwachting weer vele nieuwe bezuinigingen zal bevatten, is gisteren in een eerste lezing in de minister raad ter sprake geweest. Defferre treedt af bij nederlaag PARIJS De Franse minister van binnenland se zaken, de 72-jarige Gaston Defferre, heeft gisteren verklaard dat hij zal aftreden, als het hem zondag niet lukt een meerderheid te krijgen in Marseille waarvan hij al 30 jaar burgemeester is. De socialistische vete raan was het voor het eerst in zijn loopbaan niet gelukt in de eerste ronde van de gemeente raadsverkiezingen te worden herkozen. Turkse ambassadeur overleden BELGRADO De Turkse ambassadeur in Belgrado, Galip Balkar, op wie woens dag een aanslag werd gepleegd, is gisteren aan zijn verwondingen overleden. Bij de aan slag, die werd uitge voerd door twee Ar meniërs, kwam woensdag een student om het leven en wer den er vier gewond. Beide Armeniërs zijn gearresteerd. ghed al h^ an di ?n tei -ïaafdj :den,i en kfeTERDAM De iselrqste vrouwen worden e Stejeens geconfronteerd k bel sexueel geweld, n gra'hts 10 procent van aan vrouwen heeft nim- isjes'i te maken gehad met riend: ongewenste sexuele j. "hdering. Sexueel mis- érjjk van jonge meisjes Sterft veel meer voor te vien dan men tot nu iëet heeft gedacht. hee( enkele voorlopige stu- t aj isultaten die de Leidse ting ïrzoekers drs. F. Albach en drs. B. Ensink gisteren be kend maakten op de gisteren in Amsterdam gehouden con ferentie „Wijzer worden over Marie". Onder sexueel ge weld verstaan beide vrouwen meer dan alleen maar ver krachting en aanranding. Li chamelijke aanraking en psy chische druk, die wordt uit geoefend, met het doel een door de vrouw ongewild sexueel contact te bewerk stelligen vallen daar volgens haar ook onder. Voor hun onderzoek ondervroegen de twee afgestudeerden enkele honderden vrouwen in Lei den. Opvallend is volgens de onderzoeksters dat het sexu eel geweld bij de vrouw al in haar jeugd veelvuldig voor komt. Ongeveer 15 procent van de vrouwen vertelde dat zij als meisje al werden ver kracht, aangerand of op an dere wijze sexueel benaderd. Drie procent van de vrouwen werd in haar jeugd door haar vader misbruikt. De studie heeft voorts uitge wezen dat vrouwen het meest door onbekenden wor den benaderd voor sexueel contact. Van de ondervraag den zei 86 procent weieens aangeraakt of aangesproken te zijn door personen, die zij niet kenden. Ook in de vrienden- of kennissenkring komt het nogal eens voor dat vrouwen op onaangename wijze worden aangepakt of tot sexueel contact gedwon gen. Zesenveertig procent heeft dat weieens ervaren. Autoriteiten blijken op grond van het onderzoek hun machtspositie nogal eens te misbruiken om onderge schikte vrouwen tegen haar zin in sexueel te benaderen. Vooral bij werkgevers en keuringsartsen komt het vol gens de onderzoeksters vaak voor dat vrouwen het slacht offer zijn van hun sexuele lusten. In veel mindere mate is sprake van sexueel mis bruik in het huwelijk of rela ties met een man. Toch komt het bij 8 procent van de vrouwen voor dat de man sexueel contact tegen de zin van de vrouw afdwingt. Mis handeling van de vrouw door haar echtgenoot schijnt veel meer voor te komen dan tot nu toe werd aangenomen, zo deelde mevrouw Albach mee. Zij komt op grond van haar onderzoek tot de conclusie dat een op de vijftig vrouwen in het huwelijk wordt mis handeld. Twee andere Leidse onder zoeksters, de studentes kli nisch psychologie T. van den Boogaard en S. van der Wal belichtten een ander pro bleem dat veel onderschat wordt: dat van de postnatale depres sies. ze zeiden dat het nog erg moeilijk is aan te geven hoe veel vrouwen na de geboorte van een kind aan een depres sie lijden, maar zij schatten het percentage op 6,5 tot 9,5 procent. Er zijn veel grada ties in de gemoedstoestanden van een vrouw nadat zij haar kind heeft gebaard. Onge veer 14 procent van de on derzochte vrouwen heeft een depressieve gemoedstoestand die boven het gemiddelde ligt. g van de voorpagina) AAG De Surinaamse ambassadeur in Nederland, H.F. berg, heeft de aan Suriname gewijde passage in de slot ing van de conferentie van de Niet-Gebonden Landen „Rurwinning genoemd. 8, wuden de overwinning in New Delhi als een beëindiging >r jai fase kunnen beschouwen en het zou kunnen dat hierna r wtoeling, die is ingetreden in de verhouding tussen de bei- in zien, weer tot het verleden gaat behoren en dat het Suri- iten! volk en het Nederlandse volk alles zullen doen om tot uitrit betrekkingen te komen", aldus Herrenberg. Het poli- Ikces dat Suriname in New Delhi heeft geboekt is, zo zei „de staatshoofden en regeringsleiders hun steun hebben aan onze soevereiniteit en onze onafhankelijkheid en ontwikkelingen in ons land graag in overeenstemming ^Mt de belangen en het welzijn van ons volk". É®$hting Democratie en Mensenrechten Suriname heeft met g/%aardiging kennisgenomen van „het leugenachtige ver- Hl^at de Surinaamse legerleider Bouterse op de conferentie Delhi heeft afgestoken. De Stichting doet een beroep op ^^Gebonden Landen om geen acht te slaan op „de leugens pterse, die op 8 december 1982 op brute wijze tenminste *»JNSurinamers heeft vermoord". Fietsen vissen Een tocht met een rondvaartboot door de Amsterdamse grach- lande obstakels. Dat veel van die obstakels verroeste fietsen ziin ten hoort voor de buitenlandse toeristen die onze hoofdstad be- kan een Nederlander niet verbazen. Maar de doorsnee buitenlai*: zoeken tot de onbetwiste hoogtepunten. Een interessant detail der zal het „fietsen vissen" vermoedelijk de rest van zijn leven in van zo'n evenement vormt de aanblik van gemeente-ambtenaren één adem blijven noemen met klompen fulpen kaas en pro- die de grachten ontdoen van allerhande daarin ten onrechte be- vo's... I bew onbew. LONDEN De politieke tegenstellingen tussen Saoedi-Arabië en Iran waren er gisteren de oorzaak van dat er binnen de OPEC geen overeenstemming is gekomen over het prijs- en pro- duktiebeleid van ruwe olie. Vandaag komen de OPEC-ministers, die al anderhalve week in Londen vergaderen, opnieuw bijeen om alsnog een poging te on dernemen de eenheid binnen de OPEC te herstellen. Mochten zij hierin niet slagen dan dreigt een prijzenslag tussen de OPEC- lidstaten. De olieminister van de Verenigde Arabische Emiraten, Oteiba, zei gisteren bang te zijn dat „de standpunten ten aanzien van de produktie-qüota nog ver uit elkaar liggen". Iran en Saoedi-Ara bië liggen al maanden mewt elkaar overhoop over de produktie- beperkingen. Het ayatollah-bewind in Teheran wil Saoedi-Ara bië tot vergaande vermindering van de olieproduktie dwingen, met het doel dit land politiek te verzwakken. Dyess niet weg op verzoek Nederland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Premier Lub bers heeft gisteren berichten tegengesproken volgens welke ambassadeur Dyess van de Verenigde Staten van zijn post in Den Haag wordt ontheven mede op aandrang van de Ne derlandse regering. „We hebben hem hier leren kennen als een vierkante, hel der werkende ambassadeur met wie wij best zouden willen doorgaan", aldus Lubbers. De heer Dyess zal de premier en rrtinister Van den Broek vol gende week vergezellen op de reis naar Amerika en het be zoek aan president Reagan. EMELS Van Agt: werkloosheid jeugd leidt tot ramp RIJSSEN Met de toene mende jeugdwerkloosheid gaat Nederland volgens oud-pre mier Van Agt in de richting van een maatschappelijke ramp. Bij de opening van een nieuwe produktiehal voor het Rijssen- se bouwbedrijf Wessels waarvan hij commissaris is onderstreepte Van Agt dat er in ons land al 300.000 mensen onder de 23 jaar zonder werk zijn. Een op economische her stel gericht regeringsbeleid moet naar zijn oordeel bijdra gen tot de aanpak van deze onaanvaardbare situatie. Wiegel: belofte regering niet nagekomen LEEUWARDEN De be- stuurscommissie Noorden des Lan^is (BCN), die dit jaar zijn 25-jarig jubileum viert, zal bij de komende onderhandelin gen de regering vragen de be loftes op het gebied van de spreiding der rijksdiensten na te komen. Voorzitter van de bestuurs commissie, Hans Wiegel, com missaris der koningin in Fries land, zei gisteren op een bij eenkomst in Drachten: „Er zijn ons drieduizend arbeids plaatsen toegezegd, 1500 zijn aangegeven, maar dat bete kent nog niet dat ze ook gerea liseerd zijn." Hij wees ook op de anderhalf miljard gulden, die toegezegd zijn voor de overplaatsing van de PTT-di- rectie. Waar is dat geld? zo vroeg hij zich af. Wiegel wees er in dit verband op dat de werkloosgheidscijfers in het noorden forser stijgen dan el ders. ADVERTENTIE Met uw krant naar Een bezoek aan het prachtige vroegere paleis van Lode- wijk XIV te Versailles onder leiding van een Nederlandse gids is één van de aantrekkelijke programmapunten van onze minitrip naar Parijs. VRIJDAG 18 MAART A.S. starten we met een luxe touringcar van MAASKANT voor een 3-daagse reis naar Parijs (vrijdagmorgen weg, zondagavond terug). Gelogeerd wordt in Motel Relais des Chartreux bij Parijs. Vrijdagavond bezoeken we de beroemde Folies Bergères met een onvervalste Franse show, zaterdag is er gelegen- heid tot winkelen en is er 's avonds een lichtjestour door Parijs. Zondag volgt een bezoek aan Notre Dame en Lou vre (o.l.v. Nederlands sprekende gids) en wordt de thuis reis aanvaard. r\r\r De prijs van deze trip isJ 225." op basis van tweepersoons kamer en half pension logies, ontbijt eenvoudige avondmaaltijd). Inclusief entrees. Toeslag 1-persoonskamer 30.-. Combinatie reisverzekering 6.- p.p. 5.- kosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070- 190696 of 190698 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 5 uur) of persoonlijk in onze stadsvestiging Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui). Postbus 160S0 2500 AA s Gravenhage Tel. 070-190696-190698 (maandag t/m vnidaq tussen 9 en 5 uur) KABINET ZWICHT VOOR CDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Niet alleen buitenlandse werknemers maar alle Nederlanders zullen hun steentje moeten bij dragen aan de bezuinigingen op de kinderbijslag. On der druk Van het CDA heeft staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) zijn voorstel de bijslag aan in het bui tenland wonende kinderen van gastarbeiders met 25 procent te beperken ingetrokken. Tegelijk heeft hij een voorstel ingediend om alle kinderbijslagen op 1 juli 0,5 procent te korten. In de komende jaren haalt de staatssecretaris dan niet het be oogde bedrag aan bezuinigingen. Hij komt 50 miljoen gulden te kort. Daarom wil hij een beperking van de kinderbijslag voor buitenlanders, die hij aanvankelijk zelfs stelde op een kwart van wat kinderen in Nederland krijgen, alsnog gaan invoeren, maar dan zo mogelijk in EEG-verband. De staatssecretaris heeft de ingangsdatum van twee andere be perkingen in de kinderbijslag, die wel doorgaan, verschoven van 1 januari naar 1 april. Het gaat hier om afschaffing van de bijslag voor kinderen die in het eigen gezin in het huishouden werken en beperking van de bijslag voor gehandicapte kinderen die in een inrichting verblijven. Nu de „angel" uit De Graafs voorstellen is gehaald zal het CDA daar komende week mee instemmen. De belangrijkste reden om tot wijziging over te gaan, zo geeft de staatssecretaris toe, is het ontbreken van een parlementaire meerderheid voor de oor spronkelijke plannen als gevolg van de onverzoenlijke houding van het CDA in deze zaak. Insiders verwachten dat het CDA voor dit politieke succes zal moeten betalen door de VVD tegemoet te komen ter zake van de belastingaftrek voor groot onderhoud aan de eigen woning. De liberalen willen die regeling aanzienlijk uitbreiden, zo moge lijk met het buiten-schilderwerk. Dreigementen van de be windslieden van financiën dat zij in dat geval de maatregel zul len intrekken worden steeds minder serieus genomen. In dit verband wordt opgemerkt, dat gezien de aankondiging dat deze regeling met terugwerkende kracht vanaf 1 januari zou gelden, door velen al verplichtingen zijn aangegaan. In elk geval zijn al zoveel verwachtingen gewekt, dat alsnog intrekken te veel zou lijken op onbehoorlijk bestuur, zo luidt het in kabinetskringen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Na de hevige emoties, die vorig jaar maart ontstonden als gevolg van de moord op vier IKON-journalisten in El Salvador, heerst nu het grote stilzwijgen. Dit zwij gen moet doorbroken worden, omdat op het ogenblik het onrecht in alle hevigheid in El Salva dor wordt toegepast". Aldus een groepje Nederlan ders, dat zich mede op verzoek van de nabestaanden van de vier IKON-journalisten, heeft gericht tot de ministers van buitenlandse zaken en ontwik kelingssamenwerking en de Tweede Kamer. Onder hen bevinden zich onder meer de CD A-Europarlementariër Wim Vergeer, Novib-secreta- ris Sjef Theunis en Theo van Boven. Aan regering en Kamer zijn vijf vragen gesteld, waarmee men meer duidelijkheid hoopt te verkrijgen over de Neder landse houding ten aanzien van El Salvador. Het gaat daarbij onder meer om de steun van Nederland voor een oplossing van het conflict in El Salvador en om eventuele (fi nanciële) hulp aan de Salvado raanse verzetsbeweging. Ook wil men weten op welke manier de regering El Salva dor onder druk wil zetten nu duidelijk is dat de Salvado raanse regering de Nederland se rapporten over de doodsoor zaak van de vier journalisten gebruikt om verder internatio naal onderzoek af te wijzen. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft gis teravond zijn voorstel verdedigd om het regime in El Salvador 110 miljoen dollar extra militaire hulp te geven. Volgens Reagan is het de plicht van de VS om te helpen „de orde in het land te herstellen". „Ik snap niet waarom er zoveel weerstand tegen is in het Con gres", aldus Reagan. „Wij zijn niet van plan gevechtseenheden te sturen. Wij zijn evenmin van plan de Amerikaanse militaire adviseurs aan de gevechten te laten deelnemen" Tegenstanders van de extra militaire hulp aan El Salvador, die vrezen dat er een tweede Vietnam gevreëerd gaat worden in dat land, zeiden dat Reagan het heel moeilijk zal krijgen om zijn voorstel geac cepteerd te krijgen. De Mexicaanse minister van buitenlandse zaken, Sepulveda, heeft gisteren openlijk Reagans theorie in twijfel getrokken als zou er in Midden-Amerika sprake zijn van een Oost-West con flict. „De problemen in Midden-Amerika zijn voornamelijk te wijten aan de economsiche achterstand van de bevolking", aldus Sepulveda. Pastoor sluit „huwelijk" tussen twee vrouwen GRONINGEN Naar de Groningse pastoor A.C. Hey- mans zelf stelt, heeft hij gister middag in de rooms-katholie- ke Jozefkerk in Groningen twee vrouwen. Rja Bultena en Harmanna Kalsbeek, in de echt verbonden. Het bisdom Groningen heeft laten weten dat binnen de rooms-katholie- ke kerk een huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde ge slacht niet mogelijk is. De ker kelijke inzegening is dan ook voltrokken tegen de wil van de Groningse bisschop Möller. De woordvoerder van het bis dom Groningen achtte het niet onwaarschijnlijk dat er maat regelen tegen pastoor Hey- mans zullen worden genomen. „Het is een interne aangele genheid, waarover nog gespro ken zal moeten worden", aldus de woordvoerder.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5