n weekpuzzel door dr. Pluizer postzegels WETENSCHAPPEN oplossing vorige puzzel NR. 10 CRYPTOGRAM mk nxa mmm iiaoitiiB 1 mm m ~m mm mm a 9H4 H^n o z ZATERDAG 12 MA- De prijswinnaars van puzzel nr. 9 zijn: Mevr. M P. v.d. Stap, Zwetburgh 11, 2678 BR De Lier. Mevr. v.d. Akker, Plantentuinen 11, 2551 VT Den Haag. De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. HORIZONTAAL: 1. Alias van Jantje Secuur? (13); 7. Kledingstuk dat ook een paard wel eens aan krijgt (5); 9. Volgt na acht (9); 11. Zal ik vader 'r op wijzen, dat dit gewas vroeger in Twente als voedsel voor paarden gold? (8); 12. Boerderij in baksteen (4); 14. 't Is beslist geen pretje in dat voedsel te zitten! (4); 15. Zal ik een hoofddeksel ophouden als ik mijn wagen schoonmaak? (8); 17. Deel van een hotelkamer waar de opbrengst van een collecte wordt vastgesteld? (8); 19. Militair muziekinstrument (4); 22. Dat in die Italiaanse vakantie* plaats een klein muziekensemble niet een beetje langer mag blijven, begrijp ik niet (4); 23. Sportman van Noordhollandse af komst (8); 25. Heeft de arts u niet gezegd dat deze bloem buiten beter bloeit? (5); 26. Is Marie er zonder Arie in ge slaagd die stad in Frankrijk te be reiken? (5); 27. Volksvertegenwoordiger met veel kennis (13). VERTICAAL: 2. Waarom reed Ron niet erop? (7); 3. Zou die Deen er erg in hebben dat het gelijk is? (6); 4. 't Klinkt niet prettig met dit dier vergeleken te worden (4); 5. Of je 't enig vindt of niet: ik houd wel van een grapje! (7); 6. Waarom moet hij hem dat per se onder vier ogen in de kamer zeg gen? (13); 7. Voor hem zal beslist geen herden kingssteen worden ingemetseld! (13); 8. Als u in een tijdsduur van 3 maanden 1/4 paling eet, kunt u zich moeilijk een visliefhebber noemen! (8); 10. In gras gedraaide noot (6); 13. Hij zorgt dat de harde grond met vrucht verdwijnt (8); 16. Als u oplet maakt u kans dit te worden (6); 18. Vindt u ook dat ik mal ben niet 'n glas met dat bier te nemen? (7); 20. Het zal menigeen irriteren niet in staat te zijn zo'n hond te hebben (7); 21. In Engeland heet een paard dik wijls ook zo! (6); 24. Scnat de prijs van die omlijsting eens (4). Oplossingen onder vermelding van Puzzel 10 dienen uiterlijk woensdagmiddag in bezit te zijn van: Dagblad Het Binnenhof, Postbus 999, 2501 CZ Den Haag. Eigen postcodenummer s.v.p. leesbaar vermelden. In Linares (Spanje) heeft de ex-wereldkampioen Boris Spasski vorige maand een zeer sterk bezet grootmeestertoer- nooi (met o.a. Karpov, Tim man en Hort) gewonnen. Voor iemand van Spasski's klasse geen al te grote verrassing, maar voor diegenen die Spass ki's carrière wat nader beke ken hebben is dit bijna een sensatie. Geboren in Leningrad 1936 (hetzelfde jaar als de gewelde naar Tal), maakt de jonge Bo ris al snel duidelijk een groot schaker te zijn. Op 17-jarige leeftijd boekt hij enorm succes in het internationale toernooi te Boekarest; hij versloeg o.a. de toenmalige wereldtoppers Szabo en Smyslov. Niet lang daarna verovert hij de jeugd- wereldtitel, in vele gevallen een garantie voor een schitte rende schaakloopbaan. On danks vele successen in de ja ren vijftig en begin zestig heeft Spasski weinig geluk bij de kwalificatiewedstrijden om het wereldkampioenschap. Pas in 1965 dringt Spasski door tot de kandidatenmatches, het- door L. Hofland geen resulteert in het uitdagen van wereldkampioen Petros- jan. In 1966 is Spasski echter nog niet sterk genoeg om door de stugge verdediging van Pe trosjan heen te breken. Drie jaar later is hij echter volledig gerijpt met als resultaat het hoogst bereikbare: de wereld titel. In 1972 moet hij deze titel, in de legendarische match tegen het Amerikaanse wonder Fi scher, weer afstaan. Daarna lijkt het alsof een grote mat heid over zijn spel is gekomen. Misschien veroorzaakt door een instelling van: „ik heb het allemaal wel gezien". Anderen beweren, dat Spasski heel lui zou zijn, maar dat kan ik me van iemand, die wereldkam pioen is geworden, niet voor stellen. Vast staat wel, dat de tegenwoordige Spasski tegen bijna iedere kollega-groot- meester tevreden is met remi se en liefst zo snel mogelijk. Hetgeen tot gevolg heeft, dat bijvoorbeeld de Interpolisorga nisatie hem niet meer uitno digt voor hun jaarlijkste elite- toernooi. Voor een ex-wereld- Boris Spasski kampioen, die nog niet erg oud is, een vreemde zaak. Het is te hopen, dat het succes in Lina res hem weer nieuwe inspira tie geeft, want fraai schaken kan hij zonder meer. B. Spasski - K. Darga (Varna 1962). Siciliaans I. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. d4 cxd5 4. Pxd4 e6 5. Pc3 Dc7 6. Le3 a6 7. a3 b5 8. Le2. Dit is wat tam, meer kansen op initiatief geeft 8. Pxc6 bijv. 8... Dxc6 9. Le2 La3 10. Ld4! Lxb2 11. Pxb5! met goede wit te kansen. 8...Lb7 9. f4 Pf$ 10. Lf3 d6 1L 0—0 Pa5? Zwart laat zich ver leiden tot een te snelle aktie. Spasski toont in het vervolg haarfijn aan waarom zwart eerst zijn koning in veiligheid had moeten brengen. Na II...Le7 en 12...00 staat zwart volkomen bevredigend. 12. De2 Pc4 13. e5! Doordat de zwarte koning nog niet veilig staat kan wit het zich permit teren zijn sterke loper te rui len. 13~.Pxe3 De pointe is, dat na -g_ 1 ÈfiAïfii m li 13...dxe5 14. Pdxb5! axb5 15. Pxb5 zwart geen stand meer kan houden. 14. Dxe3 dxe5 15. fxe5 Pd7 16. Lxb7 Dxb7 17. Df4! De Achil leshiel van de zwarte stelling: f7 kan niet meer afdoende verdedigd worden. 17~.Pb6 18. Tadl Pa4 Nu reeds wanhoop, maar zwart kon niet loskomen met 18..Lc5 vanwege 19. Pe4 Lxd4f 20. Txd4 0-0 21. Pf6f! en wit heeft een winnende aanval. 19. Pxa4 bxa4 20. Khl Lc5 Ook na andere zetten wordt de zwarte stelling opengebroken; een voorbeeld: 20...Td8 21. Pxe6! Txdl 22. Txdl (niet 22. Dxa4f?? Dd7 en zwart wint) 22..fxe6 23. Dxa4*K Ke7 24. Dh4*K Kf7 25. Dd8 met win nende aanval. 21. Pxe6! fxe6 22. Dxa4t Db5 Niet 22...Ke7 23. Dh4f Ke8 24. Dg4 De7 25. Da4f en mat volgt. 23. Dg4 Dc6 24. Dxg7 Tf8 25. Txf8t Lxf8 26. Dxh7 Tc8 27. Dg6t Zwart geeft het op; na 27... KE7 beslist 28. Td6 Dc4 29. Df6f enz. Een wijze les voor schaakstudenten, die het nut van de rokade aan het bestu deren zijn. In Linares waagde onze land genoot Tim man wat teveel te gen Spasski, met een snelle aanval laat Spasski dan zien dat je dan maar beter snel re mise tegen hem kan nemen. J. H. TimmanB. Spasski (Linares 1983). Spaans 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. La4 d6 5. Lxc6f dxc6 6. d4 exd4 7. Dxd4 c5 8. Dd3 g6 9. Pc3 Lg7 10. Lf4 Pe7 11. 0—0— 0 0-0 12. Dd2 Te8 13. Lh6 Lh8 14. h4? Tb8 15. a3 Le6 16. Pg5 Dc8 17. Pxe6 Dxe6 18. Kbl Tb7 19. Kal Teb8 20. Tbl Pc6 21. f4 Ld4 22. Dd3 a5 23. Dh3 f5 24. Thel. Zie diagram 24...Pb4! 25. axb4 axb4 26. Pa4 Ta7 27. Db3 c4 28. Da2 Tba8 29. exf5 Txa4 Wit geeft het op. Speciale envelop bij Vlootdagen Ook dit jaar worden in Den Helder weer de Nationale Vlootdagen gehouden, en wel op 8, 9 en 10 juli a.s. Ter gele genheid hiervan zal de Stich ting Den Helder Marinestad weer een herdenkingsenvelop uitgeven. Dit wordt dan de derde envelop in een nu twee jaar geleden door de stichting gestarte uitgave van herden- kings-enveloppen. De envelop, in het format 10 x 19 cm. en uitgevoerd in 4- kleurendruk, zal worden voor zien van twee Europa-CEPT- frankeerzegels. Deze zegels hebben dit jaar betrekking op „ruimtevaart en de pers in onze samenleving", en hebben een frankeerwaarde van 50 c en 70 c. Tevens zal de envelop worden voorzien van een bij sluiter. De prijs per envelop bedraagt 4,-. Enveloppen kunnen uiterlijk 2 juli worden besteld via girore kening 2514156 t.n.v. „Stich ting Den Helder Marinestad". Onder mededeling dient men het benodigde aantal envelop pen te vermelden. De stichting draagt zorg voor de verzen ding der enveloppen vanaf 8 juli. Op vrijdag 8, zaterdag 9 en zondag 10 juli a.s.,zal tijdens de Nationale Vlootdagen een veldpostkantoor op het terrein van de Nieuwe Haven worden ingericht in de grote expositie tent op steiger 24. Alle aange boden poststukken zullen al daar worden voorzien van een veldpoststempel no 62. De poststukken zullen tevens worden voorzien van een stempel „Nationale Vlootda gen". Voor zover nog voorra dig zullen de herdenkingsen veloppen bij het veldpostkan toor te koop zijn. De oplage is echter beperkt. De Zweede PTT bracht op 10 februari maar liefst elf nieuwe uitgiften in omloop. Het ging hierbij om een boekje met een inhoud van tien zegels, vijf nieuwe gebruikszegels en een herdenkingszegel. Vier van de nieuwe gebruikszegels hebben als thema „Vruchten". De vijf de in deze reeks is van een af wijkend formaat en is gewijd aan de Zweedse dichter Nils Ferlin. Deze leefde van 1898 tot 1961 en trok zich het lot der behoeftigen onder zijn me demensen ten zeerste aan, het geen ook in zijn werken tot ui ting kwam. Hij liet zes bundels gedichten het licht zien die handelden over trouw, een- dichter gezeten op een bank. De zegels die „Vruchten" als afbeelding hebben, kregen een waarde van 5 ere, 10 ere, 15 ere en 20 ere. Al deze zegels werden uitgegeven op rollen. Dat is ook het geval met een zegel van Zwkr. 1.35, gewijd aan de Zweedse vredesbewe ging, die dit jaar het 100-jarig bestaan hoopt te vieren. Al eerder waren er vredesbewe gingen in Amerika en Enge land van dé grond gebracht. Op de zegel ziet men een me- ningte mensen en een span doek met de tekst „Fred" (vre de). Vanwege het feit dat het dit jaar 500 jaar geleden is dat de boekdrukkunst in Zweden in gang vond, verscheen een boekje met tien bijzondere ze gels. Het gaat hierbij om vijf motieven en de zegels hebben ieder een waarde van Zwkr. 1.65. In het jaar 1483 werd in Stockholm door de uit Ltlbeck afkomstige Johan Snell Zwe- dens eerste gedateerde boek „Dialogus creaturarum" ge drukt. Dit boek werd gedrukt in het latijn en was voorzien van meer dan honderd hout sneden. Eén van deze zegels uit dit boekje toont een frag- ment uit dit eerste boek. De bijbel Karls XII, gedrukt in 1703 te Stockholm, was het re sultaat van de arbeid van de bijbelcommissie uit het jaar 1691. Een der zegels toont een titelblad uit dit fraaie boek werk. Uit rond 1760 stamt de verzameling ABC-boeken. Deze eenvoudige boekwerken waren van klein formaat en zijn eveneens te zien op een van de zegels. De eerste en laatste zegel uit dit boekje brengen de voort gang die de boekdrukkunst in de loop der tijden gemaakt heeft in beeld. Een van de ze gels toont een aantal losse lo den'letters, zoals die tot voor kort vrijwel in iedere drukke rij gebruikt werden. Op dit moment zijn het nog slechts de kleinere drukkerijen, gespe cialiseerd in handels- en fami liedrukwerk, die van deze techniek gebruik maken. De tweede druktechniekzegel toont de moderne zetmethode volgens het laser-systeem. Hierdoor kunnen teksten met een snelheid -van 35.000 tekens per minuut gezet worden. Dit systeem vindt vooral toepas sing bij kranten-drukkerijen, waar snelheid van tekstver werking een grote rol speelt. Het ontwerp voor deze zegels werd vervaardigd door Ingalill Axelsson en Hannu JSrviö. Ook dit boekje werd gedrukt door de postzegeldrukkerij van de Zweedse PTT. De volgende emissie verschijnt in Zweden op 24 maart. Het betreft hier dan een emissie die gelijk verschijnt met die in alle andere Scandinavische landen. Het thema is dit keer „Reizen in de Noordse lan den". De Zweedse zegels (Zwkr. 1.65 en 2.40) laten wiel rijders zien op een weg in het noorden van Zweden en zeil bootjes nabij Stockholm met het raadhuis op de achter grond. Wiegedood babies door „onrijpe" hersencellen De wiegedood, de toestand waarbij een pas geboren zuige- lipg tijdens de slaap „vergeet" adem te halen, wordt door te langzaam rijpen van de her sencellen veroorzaakt. Dat zeggen Australische geleerden. Zij hebben onder leiding van David Henderson-Smart van het King George Fifth Memo rial Hospital in Camperdown in de staat Victoria onderzoek gedaan bij 53 te vroeg geboren kinderen. Hun bevindingen staan in een rapport in het jongste nummer van het New England Journal of Medicine. Als de cellen eenmaal zijn vol groeid en beginnen met het doelmatig doorgeven van in formatie, verdwijnt de „ap nea". De onderzoekers ver moeden dat dit ophouden met ademhalen tijdens de slaap de oorzaak is van dé wiegedood, het op onverklaarbare wijze sterven van gezonde babies. Apnea wordt het meest aange troffen bij de jongste babies en dat bracht de geleerden op het idee dat de oorzaak de onder ontwikkeling van de hersen cellen kon zijn. Om dit na te gaan maten zij de hersengol ven van de 53 te vroeg gebo ren kinderen, waarbij de tijd werd vastgesteld die de her sengolven nodig hadden om op geluiden te reageren. Naarmate de reactie langza mer was, vertoonden de kin deren meer gevallen van ap nea. Omdat het deel van de hersenen waarin het geluid wordt verwerkt dicht bij het centrum van de ademhaling ligt concludeerden de geleer den dat apnea voor komt bij kinderen met nog onvolgroei de functie van de hersenstam. Toen de te vroeg geborenen zo'n negen maanden oud wa ren, gerekend vanaf het ver moedelijke tijdstip van concep tie, waren de zenuwcellen van hun hersenen met normale snelheid gaan werken en was de apnea verdwenen, aldus het rapport Komeet van Halley is in '86 te zien Fokker heeft de eerste delen van de Giotto-satelliet, die in 1986 de komeet van Halley gaat bestuderen, afgeleverd. Het hemellichaam, dat 240 jaar voor Christus voor het eerst werd waargenomen, is voor de wetenschap van belang door zijn grote helderheid. Boven dien beschrijft „Halley" een regelmatige en relatief korte baan in ons zonnestelsel. De komeet, waarvan de Engel se astronoom Edmund Halley (1656-1742) als eerste de ellipti sche baan ontdekte, kan maar eens in de 76 jaar worden waargenomen. Voor het laatst werd hij in april 1910 gezien. In februari 1986 zal hij de aar de weer naderen, zodat de bouwers van de satelliet er al les aan gelegen is het project op tijd klaar te hebben. Op 13 maart van dat jaar zal de Giot to vier uur een ontmoeting met de komeet hebben. De satelliet, die in Europees verband in opdracht van ESA (European Space Agency) wordt vervaardigd, heeft tot taak gegevens te verzamelen van de chemische samenstel ling van de stof- en gasdeeltjes in het centrum en de staart van de komeet De kern van de komeet van Halley bestaat uit gruis en be vroren gassen met daarom heen een omhulsel van gassen. Als het hemellichaam de zon nadert, ontstaat een staart, die bestaat uit verdampte deeltjes uit de kern, die door zonne straling worden voortgestuwd. Om de Europese satelliet tegen de deeltjes van de komeet, die met een snelheid van meer dan 200.000 kilometer per uur voortraast, te beschermen, wordt deze voorzien van een dubbel schild. Het le, uit alu minium bestaande schild, zal de deeltjes uiteen slaan en doen verdampen. Medio dit jaar gaat Fokker met de produktie van andere delen voor het vluchtmodel beginnen. Deze moeten aan het einde van dit jaar gereed zijn. De onderneming moet er voor zorgen dat alle appara tuur in de kunstmaan op de gewenste temperatuur blijft. Daarbij wordt ernaar gestreefd het gewicht en het elektrisch vermogen zo laag mogelijk te houden. Een extra moeilijk heid is dat de afstand van de zon tijdens de acht maanden durende vlucht sterk varieert. Dit beïnvloedt de temperatuur in en om de satelliet in sterke mate. Het ligt in de bedoeling de kunstmaan, die een doorsnee heeft van 2 en een hoogte van 3 meter, in juli 1985 in de ruimte te brengen. De lance ring gebeurt met de Europese raket „Ariane". Fokker bouwt ook aan deze raket mee. De Sovjet-Unie wil een ruim teschip lanceren om de komeet van Halley te bestuderen. Het persbureau Tass zegt dat West- duitse, Oostenrijkse, Franse en andere buitenlandse geleerden samenwerken met Russische wetenschapsmensen. Gemengde pa|j Het competitiemechanisme van de Nederlandse Bridge Bond en zijn 28 districten is een zeer conservatief rader werk. Het is daarom goed dat er een aantal sponsors zijn die al jarenlang open viertallen- en parencompetities organise ren, omdat ieder tegenwicht van deze gevestigde orde wel kom is. Bij de „gewone" parencompe tities onderscheiden we - afge zien van incidentele jeugdcom- petities - open paren, dames paren en gemengde paren. De dames - in vele sportkolom- men de laatste tijd vrouwen genoemd - zijn in zoverre het meest bevoorrecht, dat ze in alle drie de afdelingen mogen uitkomen. Eigenlijk komt dat wel goed uit, want het grootste deel van de ongeveer 42.000 bondsleden is van het vrouwe lijk geslacht en voor die vele duizenden moet natuurlijk voldoende competitieruimte worden geschapen, op ieder niveau. Deze week wil ik het hebben over laatstgenoemde competitievorm, de gemengde paren. Sinds jaar en dag is dat het stiefkind van de bridge sport, althans hier te lande, maar de laatste seizoenen be gint daar toch enige tekening in te komen. Dit seizoen is er in negen districten een ge mengde parencompetitie geor ganiseerd en volgend jaar zal dat wel weer uitgebreid wor den. Daarnaast zijn er ook ne gen eenmalige voorronden ge houden, waardoor er uiteinde lijk, na de halve finale, een fi- naleveld van 64 paren uit de bus kwam. „Echtparenbridge" Door velen worden de mixed pairs laatdunkend afgedaan als „echtparenbridge", waar het veelal Spaans of Hongaars toe gaat en waar niet altijd even ethisch geboden en gesig naleerd wordt. Dit laatste zou het geval zijn omdat minieme afwijkingen van bied- en speelgedrag boekdelen spre ken voor mensen die elkaar lang en goed kennen. Enige waarheid - maar dan ook be slist niet meer dan dat - zit daar wel in, maar dat is onvol doende om deze vorm van brigden, op wedstrijd- en re creatief niveau, te blijven dis crimineren. Internationaal is het zelfs zeer populair. In Bi arritz, tijdens de WK vorig jaar oktober, was het-deelne mende veld bij de gemengde paren groter dan dat bij de da mes- of open paren en dat zegt toch wel iets. Het zal nog wel even duren voordat de mixed pairs overal in Nederland voor vol worden aangezien, maar de eerste te kenen zijn er en die plegen niet te bedriegen. Drie problemen Uit de finale van de mixed pairs (20 februari in De Bilt) schotel ik u een drietal proble men voor (oplossing volgende keer), waardoor u enigermate kunt toetsen hoe u in dat veld zou hebben gescoord. Mogelijk is dat voor u aanleiding om volgend jaar zelf eens stappen in die richting te wagen. 1). N/— Als noord bezit u: 1063 ^B 10 8 OH V 106 63 2 en de bieding gaat: noord pas - oost 1 klaver - zuid 1 schoppen - west doublet*) - en noord is weer. Het doublet van west is ne gatief, d.w.z. belangstelling voor de overige kleuren en to lerantie voor de openingskleur (klaver). Wat biedt u als noord in een parenwedstrijd? 4 OA 108 5 1< OA 6 42 r| ♦V984 c en de bieding gaat toch wel krachtig» schoppen - noord 2 JL schoppen. Waarmee' uit? r 3). N/NZ Als oost heeft u: ♦B 10965 ;t OH 82 l€ 1075 en het bieden gaat: U Zuid West Noord2 1 Ru m 2 KI pas 2 SA i 3 SA pas pas Tegen 3 SA start ur maar moedig - m;i heer. Op tafel versch V 4 9VB2 O V 6 5 ♦A986^ Uw partner speelt hai( en. bij de. leider hart% signaleringssysteem in butie, en wel laag-lf even en hoog-laag evi Wat speelt u in de twt na en waarom? j: Agenda: Er staan de I weken weer wat fc meerde toernooien opt strijdkalender: 19 n* Karst Karstentoerif Norg, 26 en 27 maart kentoernooi in Hilvt en 9 en 10 april het toernooi in Alkmaaq woordig is het parool) schrijven, want zeer v nooien ziin binnen d< keren volgeboekt. t Correspondentie oven briek: p/a Leharstraa' AC Lisse. IP Kil door |P|h B. J. Nuys Bondstrainer Rob Clerc heeft dit jaar 22 spelers in de NTT- groep, de Nationale Top Trai ning. In feite gaat het om achttien spelers, namelijk Geert van Aalten, Johan Bas- tiaannet, Bauke Bies, Gerrit Boom, John van den Borst, Evert Bronstring, Jeroen Goudt, Ron Heusdens, Hans Jansen, Frans Hermelink, Douwe de Jong, Frits Luteyn, Ruud Palmer, Auke Scholma, Ben Smeenk, Jos Stokkel, Hans Vermin en Jannes van der Wal. Verder wordt het kwartet Frans Drost, Swami Nikhilananda (Jan de Ruiter),, Ton Sijbrands en Harm Wiers- ma geacht tot de groep te be horen. Opvallende namen in de selec tie zijn: Jeroen Goudt (na vele jaren afwezigheid weer actief), Hans Jansen (niet meer actief) en Douwe de Jong (ex-topspe- ler, nu coach van het Neder lands tiental). Het is niet duidelijk of Johan Bastiaannet nog lang deel uit maakt van de selectie. De kersverse grootmeester uit Amsterdam zoekt een baan (hij is drs. biologie) en ver moedt wanneer hij eenmaal geslaagd is, onvoldoende tijd beschikbaar te hebben. Bastiaannet plaatste zich on langs ruimschoots voor de fi nale om het kampioenschap, van Nederland dat over ruim twee weken in Noord-Holland begint. Bastiaannet verloor al leen van Hans Vermin, die zich na een zwakke start toch voor de finale plaatste. Vermin-Bastiaannet werd een bijzondere partij, temeer om dat de grootmeester werd ver slagen op zijn sterkste punt, namelijk het eindspel: 1. 32 JOHAN BASTIAANNET 1 O H B B K HANS VERMIN 28 17—22 2. 28x17 11x22 3. 37—32 12—17 4. 31—26 8-11 5. 36—31 8—12 6. 32—27 16— 21 7. 27x16 22—28 8. 33x22 18x36 Dit belooft een princi piële partij te worden met wit te randschijven op 16 en 26 en een zwarte op 36. Het is een nog braakliggend terrein. 9. 41—37 19—23 10. 37—32 14—19 11. 32—27 10—14 12. 2721 consequent 28 13. 46-41 5—10 14. 34—30 20—24 15. 30—25 15—20 16. 39—33 19—15 17. 44—39 13—18 18. 40—34 9-13 19. 34—29 23x34 20. 39x30 Er is nu een curieuze stand ontstaan, met aan beide randen een klaverblad! 20. 4—9 21. 33—28 1—6 22. 50—44 17—22 23. 28x17 11x22 24. 41—37 7—11 25. 16x7 12x1 26. 21—16 8—12 27. 26—21 1— 7 28. 37—31 36x27 29. 21x32 De eerste spanning is uit de stelling. Wit heeft zich op de lange vleugel ruimte verschaft en moet proberen niet op 33 te spelen, want dan komt zwart los door 24—29x29. 29. 6— 11 30. 42—37 18—23 31. 44—39 13—18 32. 47-41 9—13 33. 37—31 12—17 34. 32—27 3—8 Toptraining i 35. 41—36 8—12 Zie i Nu wordt het weer st De vraag blijft of zw, trumstand is opgewasj de witte omknellii) zwart zich bevrijd heeft hij een opperj stelling. 36. 48-42 17—21 31 21x32 36x27 41. 16x7 12x1 42. 38-i 43. 49-43 7—12 44 17—22 45. 26—21 Z 32—28 23x32 47. 38x2 duidelijker wordt hel beslissing nadert. Sind gramstand is wit er op 48. 43—3 49. 45—40 18—23 50 23—29 Op 23—28 kan 4034 gevolgd door d terugruil 3933 28x33 51. 39—33 22—28 5! 29—33 53. 38x29 24x33 17 12—18 55. 17—11 3! 11—6 38—42 57. 21—1 58. 31—27 47—29 59. 29x45 60. 24x22 29—24 17 45—1 62. 16—11 1 35—30! 24x35 De wi ver, maar Vermin gaal temin zelfbewust op a 64. 36—31 14—19 61 19—24 66. 17—12 45 12—8 24—29 68. 8—1 69. 3—8 34—40 70. 7- aannet geeft zich, nu dammen heeft, gewon partij heeft 5 uur en 4 ten geduurd. Bas wacht het fraaie slol 1—6 (8—30) 44—49 50x11 6x39! (dreigt 49x16 3911) en het is 35—40 26—21 49x16 16x7 2x11 40—45 11- plaats van 4449 kan i 40, dan komt: 216 44 17 50x11 6x35!

Leidse Courant | 1983 | | pagina 20