Honderd jaar geleden overleden Londen geeft 35.000 pond uit voor herdenking van vader van het marxisme Een foto van Marx uit 1878. Marx was toen zestig jaar. Twee maanden voor zijn dood stuurde hij de foto naar de vrouw van zijn dokter die toen natuurlijk niet kon vermoeden dat de foto honderd jaar later bijna tienduizend gulden zou opbrengen op de Londense veiling Christie's. ■-'•I *v "J-"») V V* rt Vw\ 'A ;,v. 1 fLxS^ \V\i\x Het bijna onleesbare handschrift van Karl Marx. In deze brief aan zijn dokter spreekt Marx zijn onsteltenis uit over de slechte gezondheid van zijn dochter Jenny. Kort daarna zou hij zelf overlijden. Philippe uit Parijs verdreven wer den. Karl en Jenny Marx hadden toen al één kind. Ze trokken naar Brus sel en stelden vast dat België veel meer geïndustrialiseerd was dan Frankrijk. Hun gezin werd daar nog uitgebreid met twee kinderen, een in 1846 en een het jaar daarop. Sinds de lente van 1845 woonde Engels ook in Brussel. Beide Duitse revolutionairen huurden er in de Verbondsstraat twee huizen naast elkaar. In 1847 brachten Marx en Engels hun eerste korte bezoek aan Lon den. Ze kregen er contact met de Communistische Liga van uitgewe ken Duitse revolutionairen en hiel den er toespraken voor de Opvoed kundige Vereniging van Duitse Ar beiders. Op aanraden van Engels besloot de Communistische Liga haar slagzin „Alle mensen zijn broeders" te veranderen in „Arbei ders aller landen, verenigt u". Met die slogan werd de strijd aangebon den tegen oudere of rivale groepe ringen, die volgens Engels en Marx een vorm van „Utopisch socialis me" propageerden. Marx schreef voor de Londense Communistische Liga een commu nistisch manifest, dat in februari 1848 in het Duits gepubliceerd werd. Het was toen de vooravond van de grote revoluties in Italië, Frankrijk en Oostenrijk. Nauwe lijks een maand later werd Marx met zijn gezin uit België verdreven. Jenny kreeg zo weinig tijd om haar koffers in te pakken, dat ze al haar zilverwerk en het beste linnengoed moest achterlaten. Daarna woon den ze eerst nog een maand in Pa rijs en vervolgens een poosje in Keulen, waar Marx hoofdredacteur werd van de Neue Rheinische Zei- tung, een krant die zijn lezers in gewapende opstand probeerde te doen komen. Op 16 mei 1649 kreeg Karl Marx alwéér een uitwijzings bevel. Zijn krant verscheen nog drie dagen; het laatste nummer er van werd in rode inkt gedrukt. Eerst doolden Karl en Jenny Marx met hun drie kinderen in Duits land rond. Ze verbleven ook nog even opnieuw in Parijs, maar be sloten uiteindelijk een onderkomen te zoeken in Londen, dat toen al geruime tijd veel politieke vluchte lingen aantrok. Het krioelde er van Duitsers en Oosteuropese immi granten. De familie Marx kwam in augustus 1849 in Londen aan. Frie- drich Engels volgde drie maanden later. Marx en Engels zouden tot het einde van hun dagen bannelin gen blijven. Vies en vuil In 1874, toen hij al 25 jaar in Lon den woonde, diende Karl Marx een verzoek in om tot Brit genationali seerd te worden. In december 1845 had hij afstand gedaan van zijn Pruisische nationaliteit. Naturalisa tie werd hem door het Britse minis terie van binnenlandse zaken ge weigerd op grond van een politie rapport in zijn dossier. Daarin stond, dat Marx een beruchte Duit se agitator was, die zijn eigen ko ning en land verloochend had. De vader van het marxisme bleef dus statenloos. Van Britse zijde werd het echter nooit nodig geoordeeld hem uit het land te zetten. In Londen werd Karl Marx noch tans doorlopend in de gaten gehou den door de Pruisische geheime po litie, die geregeld rapporten over hem naar Duitsland stuurde. De geheime agenten kwamen zelfs bij Marx aan huis. De Duitse revolu tionair verschool zich dan wel eens. In Dean Street, een bekende straat van de internationale en enigszins beruchte wijk Soho, "Waar de fami lie Marx op kamers woonde, hield hij zich ooit verborgen in een tus- senkleerkast, terwijl in hetzelfde vertrek mevrouw Jenny met zo'n Duitse snuffelaar zat te praten. De politieman schreef later in zijn rapport, dat het bij Marx maar een rare bedoening was. „Je kon er de rook snijden", want Karl Marx rookte onafgebroken pijpen en goedkope sigaren. Alles was vies, er lag enorm veel stof. „In zijn par ticulier bestaan is Marx een ordelo ze, cynische man, een slechte gast heer", aldus het rapport van de ge heime politie. „Hij leidt een echt zi geunerleven en is geregeld dron ken. Zich wassen en verzorgen doet hij zelden. Hoewel hij vaak dagenlang niets uitvoert, werkt hij dag en nacht met een onverwoest baar uithoudingsvermogen wan neer hij wél veel te doen heeft. Hij blijft dan de hele nacht op en hij gaat 's middags volledig gekleed op een sofa liggen om tot 's avonds laat te slapen, zonder dat het ko men en gaan van andere mensen in die kamer hem stoort". Marx kreeg er in Londen nog twee kinderen bij. Drie van zijn nako melingen stierven er toen ze nog erg jong waren. Hun eerste dochter Jenny, die niet erg gezond was, overleed in januari 1883, een jaar na haar moeder en enkele maan den vóór de dood van haar vader. Friedrich Engels overleefde Marx in Engeland twaalf jaar. Het gezin Marx heeft in verschil lende wijken en gemeenten van Londen gewoond. Op 5 november 1849 installeerden ze zich in een fraai huis van Chelsea, dat hun zes pond per maand kostte. Aangezien Karl Marx geen inkomen had, was het geen wonder dat hij spoedig in geldnood kwam. Winkeliers uit de buurt stuurden enkele deurwaar ders op hem af. Alle bezittingen van de echtlieden Marx, inclusief de wieg van hun jongste kind en het speelgoed van hun dochters, werden openbaar verkocht. Karl Marx stond met zijn gezin op straat. Driehonderd nieuwsgierige man nen, vrouwen en kinderen, waren getuigen van hun vernedering. Ze genoten er met volle teugen van. De familie Marx vond een tijdelijk onderkomen in het zogeheten Duit se Hotel aan de Leicester Street, dat nu een bekend visrestaurant is. Toen verbleven daar veel politieke vluchtelingen uit Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Duitsland. Na enkele weken stuurde de hoteldirectie Karl en Jenny Marx door omdat ze geen vijf pond per week meer kon den neertellen voor kost en inwo ning. Marx en zijn gezin vonden toen een nieuw onderkomen in Dean Street. Het eerste huis, dat zij daar be woonden, bestaat niet meer. Na en kele maanden verhuisden ze naar twee kamers op nummer 28 van dezelfde straat. Ook dié woning hoort nu bij een bekend restaurant. Aan de voorgevel hangt een blau we gedenksteen, aangebracht op initiatief van het bestuur van Groot-Londen. Maar het heeft zich in het jaar vergist, want Marx woonde daar van 1850 tot 1856, en niet van 1851 tot 1856, zoals op de blauwe gedenkplaat te lezen staat. Financiële hulp Karl Marx verkeerde vaak in fi nanciële moeilijkheden omdat hij als salon-socialist wel veel zat te denken en daarna zijn beschouwin gen en theorieën op papier zette, maar verder weinig deed waarmee hij echt zijn brood kon verdienen. Gelukkig kwam Friedrich Engels hem geregeld te hulp. De vader van Engels had in Manchester een katoenfabriek. Van 1850 af werkte Friedrich daar als kantoorklerk. Die pennelikkersbaan bracht hem 200 pond per jaar op. Later erfde hij de fabriek. Friedrich Engels leed nooit gebrek aan geld en woonde ongehuwd samen met een Iers fabrieksmeisje, ene Mary Burns, die na haar dood in zijn huis opgevolgd werd door haar zuster, Lizzie. Er waren geen kinderen. Van 1851 tot 1862 verzorgde Karl Marx een vaste rubriek, gewijd aan Europese gebeurtenissen, in de New York Herald Tribune, een po pulaire Amerikaanse krant met een grote oplage. Dat was toen zijn enige betaalde baan. Marx had Charles Dana, de hoofdredacteur van dit dagblad, in Keulen leren kennen. Omdat Karl Marx vooral in het begin maar een gebrekkige kennis van de Engelse taal had, schreef Friedrich Engels de eerste artikelen in zijn plaats. Einde 1861 zag de New York He rald Tribune zich evenwel ver plicht de bijdragen van Karl Marx drastisch te beperken, omdat wegens de Amerikaanse Burger oorlog niet genoeg ruimte meer voor was. In 1862 werd de mede werking stopgezet. Wegens die fi nanciële tegenslag deed Marx op nieuw een beroep op zijn rijke oom in Nederland... en ditmaal met suc ces. Karl Marx leerde veel aspecten van het kapitalisme kennen in Manchester, dat toen een bloeiende industriestad was. Marx logeerde vaak bij Friedrich Engels. Deze wist alles over de Engelse werken de stand. Het gebeurde ook dat Marx zich enkele maanden bij En gels ging verschuilen, omdat in Londen zijn schuldeisers hem niet meer met rust lieten. In juni 1850 schafte Karl Marx zich voor het eerst een lezerskaart van de grote leeszaal in het beroemde British Museum van Londen aan in de wijk Bloomsbury. In Marx' tijd bestond het British Museum al bij na honderd jaar. Marx wandelde van zijn kamers in Dean Street via Oxford Street en Tottenham Court Road naar Bloomsbury. Tottenham Court Road had teen niet minder dan ZATERDAG 12 MAART 1983 achttien kroegen (vandaag de dag zijn er nog zes), die hij vaak be zocht. Na een avondje uit met Wil lem Liebknecht waren beide Duit se revolutionairen zo dronken, dat ze in een „pub" van Tottenham Court Road ruzie kregen en dan maar de straatlantaarns stuksloe gen. De politie gelukte het niet hen te arresteren, want Karl Marx ken de de zijstraten en stegen van dat deel van Londen beter dan zij. Verteld wordt dat Marx in de lees zaal van het British Museum tel kens op de plaats nummer 07 zat. De stoelen en de schrijftafels waren met leer overtrokken. Er lag dub bel schrijfgerei: een stalen pen en een ganzepen. Marx las daar onder meer oude nummers van The Eco nomist en parlementaire verslagen. Uit deze laatste puurde hij uiteen zettingen over het ellendige be staan van de Britse werkende klas se. In die leeszaal verzamelde Karl Marx gegevens voor een groot deel van zijn theoretisch werk, waaron der Das Kapital, „een kritische stu die van politieke economie", waar van het eerste deel in 1867 ver scheen. Na de dood van Marx wer den de overige delen van Das Ka pital door Engels samengesteld uit nota's, die „de profeet van de prole tariërs" nagelaten had. Toen ook de Russische vertaling van Das Kapital verscheen, vrees den Marx' Russische volgelingen, dat de censuur van de tsaar de ver spreiding van het boek zou verbie den. Maar dit gebeurde niet. De censoren vonden het kurkdroge werk van Karl Marx zo ontzettend moeilijk om te begrijpen, dat zij geen verbod nodig achtten. Zij ge loofden niet, dat het door veel Rus sen gelezen en begrepen zou wor den. Tijdens de laatste jaren van zijn le ven verkeerde Karl Marx doorlo pend in een slechte gezondheid. Na zijn overlijden werd hij begraven in Londens Highgate, waar de ge meente een indrukwekkende be graafplaats geopend had. Ongeveer twintig personen woon den de begrafenis van Karl Marx bij. Hij deelde het graf van zijn vrouw Jenny en een als kind ge storven kleinzoon. In 1890 werd ook Helene Demuth, die in haar le ven de trouwe kinderjuffrouw van het gezin Marx was geweest, bij hen begraven. Helene Demuth en Karl Marx had den een zoon, Frederick, die in 1851 in Dean Street geboren was en tot na de dood van Marx doorging als het kind van Friedrich Engels. Deze laatste onthulde pas op zijn ei gen doodsbed, dat hij Karl Marx had willen beschermen tegen de schande van dit buitenechtelijke vaderschap. Monument In 1954 werd het graf van Marx verplaatst en versierd met een mo nument. Het baardige hoofd van de „profeet der proletariërs", voor re kening van de Britse communisti sche partij gebeeldhouwd door Laurence Bradshaw, prijkt op een enorme zuil van graniet uit Corn wall. Op de voorzijde hiervan zijn de woorden „Arbeiders aller lan den, verenigt u" gebeiteld. Daaron der staat een bekend citaat uit Marx' elfde thesis over de wijsgeer Ludwig Feuerbach: „De filosofen hebben de wereld alleen maar op verschillende manier geïnterpre teerd. Waar het echter op aankomt, is haar te veranderen". Marx' gedenkteken was al vaak het doelwit van aanslagen. Diverse po gingen om het op te blazen, misluk ten. Met verf aangebrachte slogans werden zorgvuldig uitgewist In april 1956 legden de toenmalige Sovjetleiders Kroetsjev en Boelga- nin kransen neer op het graf van hun grote theoreticus, die zelf nooit in Rusland was geweest. Bij gele genheid van de honderdste verjaar dag van Marx' dood wordt het mo nument opnieuw met bloemen ver sierd. ROGER SIMONS Marx' gedenkteken werd al verschillende malen met verl besmeurd. doorgebracht in Londen. In die tijd was dat letterlijk de industriële hoofdstad van de wereld. Toen Marx er aankwam, had Londen al 2,5 miljoen inwoners en Berlijn maar 400.000. Londen spande in alle opzichten de kroon. Marx werd in 1818 geboren in de eeuwenoude Duitse stad Trier. Zijn ouders hadden negen kinderen, van wie er evenwel maar vier vol wassen werden. Vader en moeder Marx stamden beiden af van zeer oude orthodoxe joodse families. Dank zij het Franse bestuur van Trier, van 1803 tot 1818, dat de jo den in die stad grotere vrijheid schonk, was de vader, Heinrich Marx, advocaat kunnen worden. Toen Karl geboren werd, bekleed de Heinrich in Trier een alom ge respecteerde positie als jurist. De Fransen vertrokken en de klei ne Karl Marx groeide op. Hij ver loochende zijn joodse afkomst en werd een gedoopte Lutheraan. Maar ook de protestanten vormden in Trier een minderheid; de meeste inwoners van die stad waren rooms-katholiek. Familie van Philips Van moederszijde had Karl Marx merkwaardige connecties met de wereld van het kapitalisme. Zijn oom, B. F. D. Philips, was bankier in het Nederlandse Zaltbommel. Vooral in zijn jeugd ging Karl vaak bij die oom op bezoek. In Zaltbom mel ontmoette hij zijn neven Ge rard en Anton Philips, die in 1891 de Philips Gloeilampen Fabriek stichtte in Eindhoven. Tijdens zijn langdurig verblijf zat Karl Marx vaak zonder geld. Hij deed toen meermalen een beroep op zijn rijke Nederlandse oom. In 1854 stuurde Marx zelfs zijn vrouw Jenny naar Zaltbommel om geld af te bedelen, maar Philips weigerde haar iets te lenen. Zeven jaar later zat Karl Marx opnieuw in geld nood. Ditmaal stond zijn rijke oom hem een kleine lening toe, nadat Marx schriftelijk zijn medelijden had opgewekt. Als jonge man studeerde Karl Marx rechten aan de universiteit van Bonn. Omdat hij daar erg veel fuifde en vaak dronken was, oor deelde zijn vader het nodig hem na een jaar naar Berlijn te sturen. In 1841 promoveerde Marx in die stad tot doctor in de wijsbegeerte op een thesis over oude Griekse filosofie. Hij dacht toen in het onderwijs te gaan, maar omdat hij geen baan vond, werd hij journalist. Marx was 24 jaar, toen hij in juni 1843 in de Evangelische Kerk van Trier trouwde met Jenny von Westphalen, de bevallige 27-jarige dochter van een liberale baron, die zijn ouders goed kende en hem trouwens in zijn jeugd aangespoord had veel te lezen en over alles wat hij las na te denken. Jenny en Karl kenden elkaar dan ook vanaf hun kindertijd. De jonge mevrouw Marx had een adellijke Schotse grootmoeder, die afstamde van de hertogen van Argyll. Na een huwelijksreis in Zwitser land vestigde het nieuwe echtpaar Marx zich in Parijs. Die beslissing was een gevolg van het feit, dat Karl in maart 1843 zijn baan als hoofdredacteur van de Reinische Zeitung in Keulen verloren had. Marx schreef in die krant veel ra dicale artikelen, die op een of an dere manier ontsnapten aan de censuur en de oplage van zijn dag blad gevoelig deden stijgen. Na een bijzonder scherpe aanval op de Tsaar van Rusland sloegen de auto riteiten echter toe. De krant werd zonder meer gesloten en Karl Marx stond enkele maanden voor zijn huwelijk op straat. In Parijs en Brussel In Parijs huurden Karl en Jenny Marx kamers in de Rue Vaneau, een straat nabij de ministeriële Quai d'Orsay. In die buurt woon den toen veel Duitse emigranten. Marx las er een massa boeken over economie, politiek en wijsbegeerte. Hij besteedde veel aandacht aan de Franse Revolutie van 1798. Marx onderzocht de oorzaken van wat hij haar mislukking noemde en pro beerde na te gaan hoe zij met de hulp van het proletariaat en later van Parijs de handarbeiders, dië volgens Marx door hun bazen geëx ploiteerd werden voortgezet kon worden. Marx verdiende in Parijs wat geld met artikelen voor Duitse tijd schriften, die in de Franse hoofd stad gepubliceerd werden. Sinds november 1842 was hij bevriend met de Duitse socialist Friedrich Engels. Zii kenden elkaar van Keu len. Engels volgde Marx naar Pa rijs, waar zij in de zomer van 1844 voor het eerst beseften, hoeveel zij met elkaar gemeen hadden. Ze be gonnen samen te werken en publi ceerden allerlei opruiende geschrif ten, die boze reacties van de Prui sen veroorzaakten. Een en ander had tot gevolg, dat Marx en andere Duitse revolutionairen in februari I 1845 door de regering van Louis i Westphalen, met Irx in 1843 trouwde. )uwen nog herinneringen rtu leven oproept, leriervatieve minderheid van ndDotlondense bestuur vindt :>et{ave van 35.000 pond voor it arx sterk overdreven. „We rteiï niets verschuldigd", zegt meïservatieve woordvoerder he Bolton. „Alles wel be- md. danken we de filmster- dajpo Marx en zijn broers veel buin Karl Marx, die we 34 jaar veh veilig toevluchtsoord en hel nog een christelijke be ta ts gegeven hebben". ■hi rot dee-ooriog ialistische wijsgeer Marx fjg|ezegd, dat hij zijn filosofie in Duitsland, zijn politieke in Frankrijk en ziin econo- ïrdervaringen, vooral wat het hceme aangaat, in Engeland, i ihreef Marx „Das Kapital", dak waarin hij de kapitalisti- uirde ervan beschuldigde, iryijker te worden met het ian de gewone man, die zelf hiend in de misère zat. itossing die door Karl Marx anlchreven werd, was een miorlog, om alle particulieren ?din bezittingen te beroven. ou gemeenschappelijk goed Omdat de gemeenschap t zou bezighouden met elke ^n produktiviteit, zou ieder- rk hebben en in zijn eigen sfe kunnen voorzien. In heel oijld zou niemand meer nood- v(zijn. >e<kijn dood werden de ideeën ettrl Marx overal verspreid, 'tan „Proletariërs aller lan- owenigt u" is de slagzin van ^de van de wereldbevolking ofcn. Voor dié mensen zijn de (ten van Karl Marx een !nijbel, waarvan zij de inhoud i ideologie beschouwen. In zj(e landen is deze als het jj^n nieuwe godsdienst, die de SIprmt van de macht van de e^n revolutionaire omwente- te de sociale indeling van de is echter al lang geen spra- |tr. De vernietiging van elk l fstel, die door Marx voor- nyerd, zodat de wereld geen 'gen meer zou kennen, merkelijkheid geworden, lïarx heeft dus het grootste )ftn zijn leven als volwassene SN Toen dr. Karl ip 17 maart 1883 ter >esteld werd op de be aats van de Londense ite Highgate, schreef rouwe revolutionaire en promotor Friedrich aan Willem Liebk- een andere bekende socialist in Engeland; jrootste brein in de helft van onze eeuw >pgehouden met den- vla rx was op 14 maart ackfstorven in een huur- zicïi Hampstead, dat zelfs ïd tijd bezwaarlijk een ha'J,isch deel van de Britse e/.rad genoemd kon wor- gp£t kleine huis dat hij ontlde had trouwens twee enn met leidingwater, ï®n»n een bijzonder grote "ïkfc. en. n<Jilood had Marx 34 jaar in ani!gewoond- hoewel zijn ge- armoe leed, gaf Marx toch Aeur aan een bourgeois-be- lij stuurde zijn kinderen rticuliere scholen en had n paar huisbedienden in (ialistische bestuur van jenden geeft 35000 pond uit "^Oe verjaring van Marx' passend te herdenken, jen stadswandelingen door ^iden van Karl Marx" ge- kwant in die 34 jaar ver- e geestelijke vader van het zo vaak, dat tegenwoor- serie wijken, straten

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19