Landlord Jack Swiers knokt voor zijn onroerend zorgenkind Dennenburg Goudader Algauw ontdekten ook filmregis seurs en televisieproducers de de coratieve mogelijkheden, die het verborgen landgoed op de Utrecht se heuvelrug bood. Ook zij vonden een willig oor bij Swiers, die blik semsnel door had, dat hij eindelijk een goudader onder zijn eigen dak had aangeboord. Bescheiden trekt hij zich dan ook met zijn vrouw te rug in een salon op de eerste etage als weer een nieuwe stoet van illu sionisten met camera's, lampen en kisten vol pruiken en toneelkle- ding over het grintpad naar het bordes oprukt. Achtereenvolgens diende „Den nenburg" als levensecht decor voor Bert Haanstra's jammerlijk geflopte DRIEBERGEN Roze schijn en barre werkelijkheid beheer sen alweer ruim zeven jaar het leven van Jack Swiers en zijn vrouw Willy. Toen ze in 1976 het landgoed „Dennenburg" kochten waren ze er heilig van overtuigd, dat ze daarmee vast een voorschot hadden genomen op de eeuwige zaligheid, die hun beiden beloofd is nu eenmaal beloofd aan het einde van hun rit door het aardse tranendal deelachtig zou worden. En daar leek het ook verdacht veel op: hun nieuwe huis had inderdaad de allure van een lusthof, die wit en ongenaakbaar met hoge ramen en bordessen het middelpunt vormde in een oase van twintig hectaren puur natuur. In de koele, marmeren hal en in de vijftien kamers hing een broze sfeer van innig welbehagen. En buiten op de zacht golvende gazons, die ruim toereikend zijn om de plaatselijke voetbalclub met drie elftal len tegelijk te laten opereren, bloeiden de rozen in onbe schaamde overdaad. Een betere stek om de kanen uit de seizoe nen te braden leek dan ook nauwelijks denkbaar. Het moet Jack en Willy trouwens worden nagegeven, dat ze nog steeds zéér overtuigend de indruk wekken, dat er geen vuiltje aan de lucht is. Goed, het houtwerk van plinten, kozijnen en daklijsten zou wellicht een lik verf kunnen ge bruiken, maar voor de rest wijst niets op het landgoed in de richting van kommer en kwel. In de salon smeulen nagloeiende houtblokken in de schouw en gaat de landlord glimlachend rond met zijn eigen huiswijn, waarvoor de importeur een speciaal etiket heeft laten ont werpen. Bij het raam is ondertus sen de tafel gedekt voor het mid dagmaal. Stokoude kandelabers en vazen met voorjaarsbloemen geven er tussen borden en bestek een feestelijk accent aan. Luilekkerland Toch vergist de bezoeker zich deer lijk als zijn jaloezie hem voorbarig de conclusie laat trekken, dat „Dennenburg" een luilekkerland is, waar een hoorn des overvloeds dag in dag uit word leeggeschud. Want wie dat denkt wordt vakkun dig gepaaid door de roze schijn. En daardoor ontgaat hem de barre werkelijkheid, waarmee de bewo ners elke dag opnieuw geconfron teerd worden. Breek hun de bek niet open. „Op Dennenburg", deelt Jack Swiers grimmig mee, „heb ik pas echt le ren rekenen. Ik ben daarbij tot de ontdekking gekomen, dat een dub beltje door de mysterieuze middel puntvliedende krachten een hele tijd op zijn kant kan blijven staan. Maar onherroepelijk komt er een moment, waarop je je gaat afvra gen: waar ben ik in vredesnaam mee bezig? Jack, ouwe jongen, denk ik als er weer een nieuwe la ding nota's onder mijn neus wordt geschoven, waarom heb je je al die sores op je nek gehaald?. Voor het zelfde geld zouden we samen com fortabel aan de Franse Riviera kunnen wonen. Zonder één centje strompelen ze ijzereheinig door met die loden last op hun bult. En als ze voor de zoveelste keer een gast met een krop vol jaloezie horen roepen: „Jullie zijn geluks vogels", kijkt Willy hem meewarig aan. En dan hoeven ze elkaar echt niks meer te zeggen. Getorpedeerd vaker overkomt antwoordde: „Nou, wat let je?". Dat was het startsein voor een volksverhuizing van landgenoten, die iets te vieren of te bekonkelen hebben en voor die activiteiten van Swiers volop de ruimte krijgen. Voor slok en snack zorgt een party centrum in Driebergen en op hun eigen thuisfront rakelt de landlord het vuur in de schouw op en gaat zijn hoogblonde Lady weldoende rond met roemers wijn. Om het hoofd zo lang mogelijk bo ven het brakke water te kunnen houden is Jack Swiers een paar iaar geleden begonnen met het ver huren van zijn onroerend goed. „Een betere oplossing", legt hij uit, „kon ik op dat moment niet beden ken. En die is er ook niet. Want ons oorspronkelijke plan smoorde gelijk in het bestemmingsplan van de gemeente Driebergen. Toen ik „Dennenburg" kocht ik had nota bene de koopacte al getekend zonder het huis goed te hebben be keken, maar ik wilde het hoe dan ook hebben was het onze bedoe ling om er met een aantal families te gaan wonen. Dat was ook heel goed mogelijk, want buiten het hoofdgebouw staan er ook nog een koetshuis en een boerderij op het landgoed. In je eentje kun je zo'n gigantisch bezit onmogelijk finan cieel behappen. Tenzij je multi-mil- jonair bent. En die status heb ik he laas met mijn geploeter in de scheepvaart en in de bouwwereld nooit kunnen verwerven". Hartinfarct Toen de gemeente Driebergen een maal beslist had, dat „Dennenburg" slechts door één familie bewoond mocht worden kreeg Jack Swiers ook nog een hartinfarct, die hem geruime tijd buiten spel zette. In die periode fungeerde hun bezit als een bodemloos vat, waarin hun ka pitaal zienderogen en in steeds sneller tempo verdween. Allereerst werd in de loop der ja ren voor vijf ton vertimmerd. Een investering, die noodzakelijk was omdat het huis te lang verwaar loosd was en de totale verloedering nabij leek. Daarnaast slokt het nor male onderhoud nog eens twee ton per jaar op, waarmee dus een kleine rekensom maakt dat over duidelijk in zeven jaar een be drag gemoeid was van 1,4 miljoen gulden. Omdat het zonneklaar was dat landlord Jack op die manier bin nen de korste keren een ridder te voet zou zijn, die aan zijn eigen achterdeur met de pet in zijn hand om een aalmoes zou moeten gaan bedelen, bleef hij koortsachtig zoe ken naar een happy-end voor zijn „Dennenburg-avontuur". De sleu tel daarvoor vond hij op de verjaar dag van zijn vrouw. Ze hadden wat vrienden uitgenodigd, die rondom het open haardvuur niet uitgepraat raakten over de unieke ambiance van het landgoed. Een van hen ging nog een stap verder en droom de nardop: „Als ik hier nou eens mijn zilveren bruiloft zou kunnen vieren". Waarop de gastheer met een glas in de hand wat hem wel ALSJïf EEN lor BUITE HEBTi BEN j\ NOGL NIET BINNE FOTO LINKS: Landlord Jack wordt In zijn voort durende strijd om te overleven ge steund door Lieneke, de vrouw van een Amerikaanse luchtmacht- bo8s, die tijdelijk op do basis Soe8terberg gedetacheerd is. FOTO RECHTS: Landlord Jack als gezeten burger bij een van zijn rijk geornamen teerde schouwen: „Ik blijf tot mijn laatste snik knokken voor Den nenburg". FOTO ONDER: „Dennenburg" Is inmiddels ook al ontdekt door de makers van STER-8pots. Het landhuis barst van de fotogenieke hoekjes, van waaruit een commerciële bood schap met succes op de buis kan worden gelanceerd. Met name de dolromantische Saartje-keuken wordt steeds vaker als decor voor verborgen verleiders gebruikt. film „Een pak slaag" en voor de rolprent „Dr. Vlimmen". Ook de Amerikaanse producent van de film „Seven graves for Rogan" bracht, op zoek naar geschikte lo- katies in Europa, een bezoek aan „Dennenburg" en raakte prompt reddeloos verliefd op het landgoed. Het gevolg was een invasie van he vig knauwende Hollywoodsterren onder wie Rex Harrison, wiens fy sieke uitmonstering helaas een bit tere teleurstelling opleverde voor Willy Swiers. „Ze hadden me ver teld, dat hij een he-man is, voor wie iedere vrouw reddeloos op de knieën gaat", bekent ze. „Vandaar ook, dat hij de bijnaam „Sexie Rexie" heeft gekregen. Maar dat viel bitter tegen. Toen ik hem goed bekeken had dacht ik: die bijnaam dateert waarschijnlijk uit de jaren twintig". De Amerikaanse filmploeg, waarbij zich ook de dochter van de script schrijver Mario Puzzo had gevoegd, hield „Dennenburg" drie volle maanden bezet. In die periode werd in de achtertuin met echt lij kende nepmaterialen een boerderij gebouwd, die volgens het draaiboek op een zaterdagmiddag met een la ding dynamiet zou worden opge blazen. Op het moment echter dat dit moest gebeuren, was de burge meester van Driebergen, die met ÏPI Aa Toen Jackpt Swiers zicTi landgoed t burg" hadfe Vnstalleerd j men ze tij<r eerste spe,1 tot de ontld' dat ze enn een eigen>n schild rijkig geworden, gewapend l ze met hr° dobermaniF pinschers i onroerend zijn ambtelijke fiat schot in de on derneming moest brengen, onbe reikbaar. Een dag later de tijd begon on dertussen onbehoorlijk te dringen werd Willy Swiers gebeld door de commandant van de Rijkspoli tie. „Om vier uur had ik hem aan de lijn", herinnert ze zich, „en gaf hij zijn doodklap aan me door. „Mevrouw", riep hij, „tot mijn spijt moet ik u mededelenVerder kwam hij niet Want tegelijkertijd stond Driebergen al op zijn grond vesten te dreunen". „Mag ik aannemen, dat u alsnog uw toestemming geeft", heeft ze daarna nog beleefdheidshalve ge vraagd. Maar hij had al opgehan gen. Lustboerderii Ook de lustboerderij uit 1769, waar vorige bewoners zich na de jacht, verpoosden met drank, gebraad en geflikflooi in donkere hoeken, bleek ondanks de deerlijk verval len staat, waar hij al jaren in ver keert, nog fotogeniek genoeg om op het celluloid geloofwaardig over te komen. Voor de film „De Boezem vriend" koos regisseur Dimitri Frenkel Frank deze stokoude hoe ve in de schaduw van „Dennen burg" uit als speelplaats voor An- dré van Duin en de topzware blik- vangster Vanessa. „Helaas was ik toen net op vakantie bij mijn doch ter Dorothea in Wenen", zegt de landlord hoofdschuddend. Armoede Over klandizie heeft hij overigens niet te klagen. In 1982 werd op ver zoek van NCR V-regisseur Bram van Erkel de naam van „Dennen burg" voor korte tijd gewijzigd in „Hoogerheide". Dit met het oog op de televisieserie „Armoede" naar een boek van Ina Boudier Bakker. Voordat de opnamen begonnen werd het landhuis eerst duchtig on der handen genomen door een groep werklieden van de NOS, die in de salons en in de hal de kneute rige spruitjessfeer van de jaren twintig creeërden. Nu was het ook landlord Jack be kend, dat de NOS bij voorkeur werkt met vluchtige materialen zo als waterverf en piepschuim. Het oog van /de camera kijkt immers niet zo nauw en laat. zich moeite loos afschepen met een bedrieglijke illusie. Daarom had hij in het con tract laten opnemen, dat uitsluitend gebruik mocht worden gemaakt van olieverf en hoogwaardig be hang. En passant bedong hij ook, dat zijn wrakke serre op kosten van de NOS een face-lift kreeg. „Want voor mij", legt hij uit, „is een materiële vergoeding een stuk belangrijker dan een financiële. Als je zelf geen geld hebt voor een in grijpende renovatie zul je met dat soort deals toch moeten proberen om je huis bewoonbaar te houden". Laatste snik „Hoogerheide" is inmiddels weer „Dennenburg" geworden. Maar het spook van de armoede waart nog steeds op het landgoed rond. Alleen de problemen waarmee Ellen Vo gel en Jan Retèl als Amelie en Evert Terlaet elf ellenlange afleve ringen worstelden hebben weer plaats gemaakt voor de privézorgen van Jack en Willy Swiers. Ze zijn overigens vast van plan om tot hun laatste snik te knokken voor hun onroerend zorgenkind „Dennen burg". In die strijd zijn ze ook be reid om elke strohalm te grijpen, die ze op de smalle weg langs de af- trond vinden. inige weken geleden zijn ze begon nen met een club voor alleenstaan den, die elke zaterdagavond tegen betaling door hen in de watten worden gelegd. Dit initiatief lijkt aan te slaan: uit alle windstreken komen nu wekelijks reeds 50 tot 100 eenzame landgenoten, die zich enkele uren verwarmen aan de luxe gloed van „Dennenburg". „Het was in het begin wel even wennen", geeft Willy Swiers toe, „maar de gasten, die we geregeld terugzien, zijn voor ons het bewijs, dat we op de goede weg zijn. Ik word nu dagelijks gebeld door mensen, die vragen, wat ze kunnen verwachten. Met name vrouwen blijken behoefte te hebben aan een plek, waar ze anderen kunnen ont moeten zonder frustrerende bijbe doelingen. De steeds weer terugke rende vraag in zulke gesprekken is dan ook: „U maakt er toch hoop ik geen sekshuis van?". Mijn ant woord is: kom zelf maar kijken. Als het u na een uur niet bevalt, krijgt u van ons uw entreegeld terug". Landlord Jack zit ondertu 1 weer te broeden op andert® lijkheden om van zijn landt>< nog lucratiever ontmoete trum te maken. In dat b' juicht hij van ganser harten tiatief toe van een slimme»* lander, die, inhakend op he van de televisieserie „Armd, de komende maanden da(P aanbiedt naar „Dennenbuff voor die gelegenheid weh „Hoogerheide" zal gaan hel i I Deelnemers aan deze herh^ feningen worden eerst roi- in de vertrekken, waar deg Terlaet hevig tobbend n| rampspoed voor elf uur kT hebben gezorgd. Daarna kr8 ook nog een stevige koffio! te verwerken. 1 li Er zijn voorts vergevorderde nen om van het beeldschee lencomplex een Weense I gen" te maken. En ook dati proeflokaal zal daarna uii verhuurd worden aan bury hoognodig iets te vieren g Pittoreske plekjes in het hie den ondertussen al druk) quenteerd door makers vanlc spots. Met name de romé< Saartje-keuken duikt steedii in de televisiereclame op. o Hoogwerker Op de verlanglijst van de st „Vrienden van Dennenbuii als een paraplu fungeert v<; activiteiten op het landgoeft ook nog instuiven voor geft paren op zondagmiddag, een diner-dansant, bruiloft partijen, conferenties, zaE ches en bijeenkomsten vooij ternationale Kiwani Club, kruising blijkt te zijn tussen[ tary en de Lions Club. J Zolang die hulptroepen zil niet gemeld hebben, ontstijf lord Jack op gezette tijde? bak van zijn hoogwerker j 6" aan zijn aardse goedeil persoonlijk de vele venstd zijn landhuis te zemen. Want men dient één ding vergeten: wie een riant heelt is daarmee nog lang ri

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18