og hooguit één seizoen basketbal Leiden op Albert van Zoonen-niveau Henk van Span je kan hier niets meer leren IJshockey- ploeg met moeite langs Bulgarije voetballerlei eULeSoutcmt Damesteam HVS trekt zich terug Connors niet naar Rotterdam Vultink en Bongers evenaren record NSOR ZEGSMAN ONNE GERRITSEN: j)RT ZATERDAG 12 MAART 1983 PAGINA 11 "dolus coacht lis bij WK AAG Arwin en Olaf Kardo- zaal-Kardolus uit Zoetermeer j door de Koninklijke Neder- \lgemene Schermbond (KNAS) iden naar het wereldkampioen- Dor de jeugd met Pasen in Boe- Olaf Kardolus behaalde de li- n 1650 punten ruim (1750), Ar- •rschreed deze grens met bijna erd punten: 2713. Beide scher- ^orden tijdens het toernooi ge- 'oor ^un vac*er en tra'ner Kas- I dolus in plaats van bondscoach Vezowski. Men besloot tot deze regeling na overleg met de ^ch en het bestuur van de Chef d'equipe is Henk Kentor. Coureurs op weegschaal RIO DE JANEIRO Voor de eerste keer in de geschiedenis van de for mule 1 race rij zijn, buiten de wagens, ook de coureurs op de weegschaal gezet. Door deze maatregel wil men voorkomen dat door toepassing van trucs de auto's niet onder het voor geschreven gewicht (540 kilogram) komen. Tijdens de trainingen voor de Grote Prijs van Brazilië in Rio de Janeiro (zondag 13 maart) reden de coureurs over een weegbrug hun boxen in. Daarbij werd onder meer vastgesteld dat wereldkampioen Keke Rosberg 67,8 kilogram woog. De lichtste coureur is de Fransman Jacques La fitte met slechts 61 kilo- fram. Het meeste weegt de Ameri- aan Eddie Cheever (80,8 kilo). STOMPWIJK Het eerste damesteam van de Stomp- wijkse handbalvereniging HVS heeft zich teruggetrokken uit de competitie in de eerste divisie. Op zaterdag 22 fe bruari was de ploeg, op weg naar een wedstrijd in Gronin gen, betrokken bij een busongeluk op het klaverblad Hoe velaken. Zestien personen raakten licht tot ernstig ge wond, vier inzittenden, van wie één speelster, vonden de dood. Twee speelsters liggen nog steeds met zware ver wondingen in het ziekenhuis. De overigen zijn nog niet voldoende hersteld van hun verwondingen om in actie te kunnen komen. Alle wedstrijden van de Stompwijkse ploeg zijn ongeldig verklaard en het team zal degraderen naar de tweede divisie. Normaliter moet een ploeg na te rugtrekking en een nieuwe inschrijving in de laagste klas se starten. Het NHV verleende in dit geval compensatie. ROTTERDAM/BRUSSEL De nummer twee van de wereld, Jimmy Connors, zal niet meedoen aan het tiende ABN wereld- tennistoernooi, dat aanstaande maandag in sportpaleis Ahoy' in Rotterdam begint. De Amerikaanse tennisser is gisterochtend na zijn nederlaag in Brussel, donderdag tegen Kriek, vanuit de Bel gische hoofdstad teruggevlogen naar New York. De organisatie van Ahoy' kreeg 's middags per telex bericht uit de Verenigde Staten dat Connors „om persoonlijke redenen" niet in Rotter dam zal aantreden. De loting voor het hoofdtoernooi is als ge volg van de gerezen moeilijkheden (ook Eliot Teltscher zegde af) nu uitgesteld tot op z'n laatst zondagavond middernacht. Een vertegenwoordiger van de Ahoy-organisatie zal zaterdag naar Parijs vertrekken om daar de Argentijn Guillermo Vilas, vorig jaar winnaar in Rotterdam, te overreden als de nieuwe nummer één van het deelnemersveld naar Rotterdam te komen. NIEUW LEUSEN De beslissing van het toer nooi om het Nederlands biljart-kampioenschap ankerkader 47/2 valt op de slotdag. Het in Nieuw Leusen om praktische redenen weer van stal ge haalde Ave-systeem garandeert onder zekere voorwaarden een ontknoping van het toernooi op zondag. De acht kadristen verlenen aan die beoog de gang van zaken hun volledige medewerking. Met nog drie wedstrijdronden voor de boeg is de helft van het deelnemersveld ongeslagen; de an dere helft moet zijn eerste matchpunt nog incasse ren. Het gaat in Nieuw Leusen nog tussen Hans Vultink, Piet Vet, Jos Bongers en Harrie van de Ven. Van dit viertal maakte gisteren eerst Vultink en vervolgens Bongers een partij in recordtempo 1 beurt) af. IN De kans dat basketbalvereniging i ook komend sei- JL iog onder de naam in de landelijke isie actief is, lijkt woot. Mede op aan- van Zwitserse rmaatschappij, doet ting manager Onne sen van de BV ide s] althans verwoede •lingten van officieel \dniK,,ee Jaar lopende dan pt af te komen, ateenwij van Gaba, El- rroteup dit moment het ijs r liefst zouden willen is dat contract afkopen, de schulden voldoen en Lei den zoveel geld, anderhal ve ton, toespelen dat de ploeg nog een jaar op „Al- bert van Zoonen-niveau" (low budget, zoals bij de door Gerritesen genoemde club in Den Helder) kan doorgaan. Niets meer, niets minder". De aanleiding om tot deze nogal rigoureuze stap over te gaan, ligt voornamelijk in de meer-uitgaven waarmee de sponsor in een seizoen Leiden is geconfronteerd. De club heeft in het afgelopen jaar, mede door de Europa Cuprei- zen en het gedoe met de Ame rikanen, ruim een ton meer uitgegeven dan oorspronkelijk begroot. Bovendien staat er nog een bedrag van iets meer dan een ton open aan vorde ringen uit de Parker-tijd. Ger ritsen: „Een vordering die be staat uit door Robert Bockweg (Parker) niet betaalde reke ningen uit de tijd, waarin door de betrokkenen nogal gemak kelijk met geld werd omge sprongen. Omdat wij die te korten hebben gedekt, is de begroting in feite met een be drag van tweej ton overschre den, zeg maar vijftig procent van de totale begroting. In te genstelling tot Parker, dienen wij elke uitgegeven gulden in Zwitserland te verantwoorden en dan is het logisch dat de daar toch al niet zo van sport sponsoring gecharmeerde lei ding ons heeft verzocht pas sende maatregelen te treffen". Om die, overigens met veer tien jaar vervroegde stap terug te realiseren (bij de binnen komst van Elmex als sponsor werd immers gesteld dat het bedrijf zeker vijftien jaar als geldschieter in de sportwereld zou bliiven) heeft BV Gaba verschillende financieel-juridi- sche adviseurs in de hand ge nomen, om de mogelijkheden van een vervroegde beëindi ging van het contract te be zien. Mogelijkheden die volgens Leiden-manager Henk Ree kers niet voor het oprapen lig gen. „De enige manier voor Elmex om definitief van dat contract af te kunnen komen, is om de club failliet te laten verklaren. Andere ontsnap pingsmogelijkheden zijn er volgens ons (het Leidse mana gement) niet". Een mogelijk heid die Gerritsen („Dat ma nagement is juist de hoofd schuldige waar het de slechte financiële gang van zaken be treft") overigens reeds heeft onderkend. „Het zou evenwel wat onfatsoenlijk zijn het op die manier te spelen. Daarom zoeken wij het ook meer in de richting van een compromis. Wij hebben het management gevraagd met een alternatief te komen. Ikzelf denk aan een situatie waarin wij alle kosten voor dit seizoen betalen, maar komend seizoen uitsluitend de salarissen van de spelers. De overige uitgaven zouden dan voor kosten van de club ko men. Op zich vind ik het ook een trieste zaak dat het zo moet lopen, maar niet direct onze schuld. Had men bij Lei den de hand wat beter op de knip gehouden, dan was er in Leiden nog jaren lang topbas- ketbal gespeeld. Onder onze naam". Dat er een dergelijke afkoop regeling uit de bus zal komen, is zeer waarschijnlijk. Maan dag immers komen beide par tijen ten huize van Harrie Kip bijeen om over de diverse mo gelijkheden te praten. Pas een dag later zal het door BV Gaba aangetrokken „legertje" van advocaten en juristen aan Onne Gerritsen verslag uit brengen over de aanwezige ontsnappingsmogelijkheden in het contract... MAARTEN NOOTER APELDOORN Henk van Spanje leidt een druk bezet leventje. Aan stude ren en tafeltennissen heeft hij een dagtaak. Voor een interview kan hij nauwelijks tijd vinden. „Kom maar naar de don derdagtraining in Apel doorn", zegt hij. Als hij na de training de kanti ne betreedt valt het op dat zijn oog gezwollen is. „Gerard Bakker tegengekomen"? Henk van Spanje begint te lachen. „Je bent de honderdste al die dat vraagt", zegt hij. „Nee, ik heb vorige week een oogont steking opgelopen. Daarom deed ik ook niet mee in de in terland tegen de Russen". Ge rard Bakker is bepaald niet geliefd bij de Van Spanje's. Vorig jaar sloeg de voormalig damesbondscoach de bril van zijn broer Ron aan diggelen. Ron zal zijn hele leven aan die klap herinnerd bliiven. Want doordat hij glas in één van zijn ogen kreeg, mist hij nu een stuk gezichtsvermogen. „Ge rard Bakker heeft in het tafel ten nis wereldje nauwelijks vrienden", zo vervolgt Henk van Spanje. „Hij denkt dat-ie de beste tafeltennistrainer is. En maar pochen met Bettine Vriesekoop. Vriesekoop is ook de enige die hij gebracht heeft. Door zijn handelwijze zijn er een hoop talenten gestopt". Erg snel gegaan Samen met zijn broers Ron en Jaap vormt Henk van Spanje het eredivisieteam van lands kampioen De Veluwe. De jongste van het trio: „Vorig jaar brak ik pas echt door. Het jaar daarvoor won ik maar vijf van de dertig partijen. Nu ben ik kampioen van Nederland. Het is allemaal erg snel ge gaan. Irt Nederland kan ik niets meer leren. Ik zou wel graag in de Duitse competitie willen spelen. Daar speelt de hele Europese top. Voor een andere Nederlandse club ver laat ik de Veluwe niet zo gauw. Ik heb het aardig naar mijn zin. En we zijn de lande lijke top. Waarom zou ik naar een andere club gaan? Nu kan ik elke keer met m'n broers meerijden. Ik zie het niet zit ten om elke keer met de trein ergens heen te gaan. Ik weet heus wel dat ik er meer zou kunnen verdienen, maar geld is niet alles. Winnen vind ik veel belangrijker. Daarom hoef ik ook niet weg. Met de Veluwe werden we vorig jaar landskampioen. Ik reken dit jaar ook op de titel. We zullen straks een beslissende wed strijd moeten spelen tegen Scylla. Die ploeg is na het herfstkampioenschap terugge vallen. Toch wordt de top van Nederland steeds breder. De eerste vier ploegen doen wei nig voor elkaar onder". Geen hoge pet Van het nationale team heeft Henk van Spanje geen hoge pet op. „Het is net een duiven til", vindt hij. „Voor elke in terland worden er andere spe lers geselecteerd. Bondscoach Milan Stencel neemt altijd de spelers, die de zaterdag voor de interland gewonnen heb ben. Wat selecteren betreft is hij de Kees Rijvers van de ta feltennisploeg. Ik heb niet te klagen. Als nationaal kam pioen zit ik er meestel wel bij. Het enige nadeel van de titel is, dat er mensen zijn die je willen beïnvloeden. Ineens weet iedereen wat het beste voor je is. Gelukkig ben ik een eigenwijze donder. Ik heb een eigen mening. Mij praat je niet zo gauw om' Voor de nationale titelstrijd, die vandaag en morgen in Utrecht wordt afgemerkt tipt Henk van Spanje René Heyne als de nieuwe kampioen. Hey ne is aan een sterk seizoen be zig, zegt de 18-jarige Veenen- daler. „Hij heeft in de compe titie slechts één keer verloren. Zelf voel ik me niet favoriet. Alleen als ik zaterdag goed doorkwam maak ik kans op een finaleplaats. In ieder geval pak ik één titel. Ik ben ervan overtuigd dat ik samen met Ron de titel in het dubbelspel win. Wii zijn goed op elkaar ingespeeld. In de competitie hebben wij weinig problemen met onze tegenstanders. En die verwacht ik nu ook niet". RICHARD THANNHAUSER >mpihack maakt =n hioon schip ro rdt Ie zwakke broertjes in de [lts ëlse eerste divisie. Dit in srbatistelling tot het vorige ital Pen, toen het als debutant iendlef hoogste niveau lange de $zelfs een serieuze titel- es Venden t was. Nu het ft aiit gaat, heeft manager Joop1 Toshack besloten m son schip te maken. Vori- s niunaand mocht schutter er ojhton James met een n hef transfer vertrekken V Sunderland. Een andere [jrotó tter. Bob Latch ford, is ookf ruim 3,5 ton te koop. r nofsea wilde hem aan trek - aardoch na overleg met zijn is iriw zag Latchford af van verhuizing naar Londen. rs liman Dai Davies mag aan gehfi einde van het seizoen zijn rekken met een vrije er zis/er en Ray Kennedy is it ar Toshack op de transfer- uit I geplaatst. Kennedy is jekofigens pas ruim een jaar an tien voor ruim zeven ton en pcht van Liverpool. De tekirige oud-international en Engeland speelde tot fan Ver 48 wedstrijden voor tsentiub uit Wales en kostte het ruim f 14.000 per wed de tl! al wi opig n.lf. iortt' §ggi(§ -commentator Tgist zich n g wéBeerschot-Seraing waren gelopen zaterdag de Belgi- daae tv-commenta toren Carl nkdfbrechts en Ivan Sonck ik mezig. De laatste had zich >1 edtbaar vergist, want hij John Toshack schoon schip... zou Winterslag-Antwerp FC voor het programma „Sport op Zaterdag" van de BRT doen. Nu voorzag hij de beel den van „zijn wedstrijd" van commentaar vanuit de studio. Anti-rookreclame op shirts Spurs Tottenham Hotspur heeft een voor een voetbalclub unie sponsorcontract afgesloten. De Spurs gaan reclameleuzen op hun shirts dragen gericht tegen het roken. De sponsor hiervan is de Engelse rege ring. In Engeland is er een bepaling, dat wanneer de wedstrijd op tv komt, de clubs zonder shirtreclame spelen. Tottenham Hotspur behoeft zich daarvan als eni ge club niets aan te trekken. Dit, omdat er hier geen spra ke is van commerciële, maar van ideële reclame. Manager Burkinshaw is een verwoud pijproker en de Argentijnse sterspeler van de Spurs Os- valdo Ardiles schijnt een ste vige roker te zijn. Zij moeten hun rookattributen voortaan thuis laten. In voetsporen van Elton John Bernie Taupin, een van de succesvolle tekstschrijvers van popster Elton John, zal wellicht zoveel geld in Lin coln City pompen, dat de En gelse derde-divisieclub voor een financiële ondergang wordt behoed. Taupin, die uit Lincoln komt, zal waar schijnlijk ook voorzitter wor den van de club en treedt hierdoor in de voetsporen van Elton John door wiens inspanningen Wat ford de af gelopen jaren van een ano niem vierde-divisieclubje is uitgegroeid tot een van de huidige Engelse topclubs. Gilbert Blades is onlangs af getreden als voorzitter van Lincoln City, nadat hij via anonieme telefoontjes en leu zen op de muren rond zijn huis met de dood was be dreigd. Dragan Pantelic .eerherstel... Teamgeest De spelers van de Griekse eerste-divisieclub Apollon hebben onlangs een taaltje van teamgeest ten beste gege ven. Toen zij hadden verno men, dat bij een inbraak in het huis van hun Poolse doelman Kukla voor bijna een ton was gestolen, beslo ten zij een deel van hun sala ris af te staan. Hierdoor werd Kukla volledig schadeloos gesteld. Scheidsrech ter buitenspel gezet De scheidsrechterscommissie van de Griekse voetbalbond heeft scheidsrechter Georg Stamatis geschorst voor veer tig dagen. Dit, omdat hij de wedstrijd AEK Athene-Pana- haiki volledig uit de hand had laten lopen. Het optre den van een van zijn grens rechters werd als de voor naamste oorzaak gezien. Deze kreeg dan ook een schorsing van vijftig dagen. Geen conditie, dan inleveren In het contract, dat de Franse international Jean-Francois Larios, onlangs getransfe reerd van Saint-Etienne naar Atletico Madrid, met zijn nieuwe club heeft afgesloten, is een bijzondere clausule op genomen. Als de Fransman, die voor 8,5 ton is aangetrok ken, tot 30 mei niet aantoont volledig fit te zijn, dan moet hij een deel van zijn salaris inleveren. Larios is overigens voorlopig ondergebracht bij een „filiaalclub" van Atletico en ontvangt voor training en wedstrijden in het nog lopen de seizoen ongeveer f 65.000. Pantelic vecht voor eerherstel De Joegoslavische doelman van Bordeaux, Dragan Pan telic, vecht met succes voor eerherstel. Pantelic zou vorig seizoen een scheidsrechter hebben geslagen. Hij werd hiervoor door de tuchtcom- missie van de Franse voet balbond voor een jaar ge schorst. Pantelic maakte er een rechtszaak van en won deze. Dit betekent, dat hij wellicht binnenkort zijn ren tree maakt in het doel van Bordeaux, dat mede door keepersproblemen nu al de strijd om de Franse titel heeft verloren, omdat Nantes ruim op kop staat. De terug keer van Pantelic houdt te vens in, dat Bordeaux een van zijn twee andere buiten landers (de Westduitsers Cas par Memering en Dieter Mul ler) van de hand moet doen. Memering lijkt hiervoor het meesf in aanmerking te ko- BOEDAPEST De Nederlandse ijshockeyploeg heeft gisteren het toernooi om het wereldkampioenschap voor C-landen geo pend met een overwinning. In Boedapest werd Bulgarije met 7-2 (2-1, 0-1, 5-0) verslagen. Anders dan de uitslag doet vermoeden, heeft het nationale team een zware kluif gehad aan Bulgarije, dat ongetwijfeld tot de zwakkere deelnemers behoort. Vooral in de tweede periode speelde Oranje bedroevend slecht. Tonny Collard, met drie doelpunten de onbetwiste uitblinker in het duel, presteerde het in die bijna fatale fase tot viermaal toe vrij voor de Bulgaarse doelman Stefan Dimitrov te falen. Als een beginneling stond hij in navolging van zijn teamgenoten te schutteren. In die tweede, verschrikkelijke periode daalde het niveau van het Nederlands team naar een niet voor mogelijk ge houden laag spelpeil. Toen daarbij de Bulgaren, die uitsluitend op de break speelden, langszij kwamen (2-2), gaf niemand meer een stuiver voor de Nederlandse kansen. In de derde periode volgde echter de ommekeer. Tonny Collard gaf Oranje hoop door reeds na acht seconden zijn team weer aan de leiding te brengen. Nederland bleef pressen, maar het vizier van de schut ters stond vooralsnog niet al te scherp afgesteld. Pas nadat Rick Van Gog er met een afstandsschot 4-2 van had gemaakt, begon het Nederlands team op gang te komen. In hoog tempo rolden in de laatste fase de aanvallen op het Bulgaarse doel af en door doelpunten van Jack de Heer, Henk Hille en weer Collard be reikte Nederland uiteindelijk toch nog de riante zege van 7-2. Winst, dat wel, maar de druk van het favoriet zijn voor een van de twee ereplaatsen in de C-groep, die behoudens promotie naar de B-poule ook nog uitzicht bieden op een Olympische klasse ring, was bijna te zwaar geweest voor Oranje. Scoreverloop: 4.03. Leo Koopmans 1-0, 15 40 Valeri Blagoev 1-1, 17.34. Tonny Collard 2-1. 31.31 Miltsho Nenev 2-2. 40.08. Tonny Collard 3-2. 44.81 Rick Van Gog 4-2, 51.00 Jack de Heer 5-2. 51.27. Henk Hille 6-2, 58.36. Tonny Col lard 7-2. Strafminuten: Nederland 12. Bulg^ïrije 10. Boukje Keulen Europees kampioen PETERBOROUGH Boukje Keulen heeft gisteren in het Engelse Peterborough voor het tweede achtereenvolgende jaar de strijd om de Europese beker short-track bij de dames ge wonnen. De Friese rijdster ze gevierde op drie afstanden, 1000, 1500 en 3000 meter. Op de 500 meter eindigde zij als vierde. Bij de heren ging de beker naar de Engelsman Wil lie OReilly met zestien punten. Menno Boelsma (Ned) werd tweede met 14 punten en Tjerk Terpstra, die in 1982 in Leeuwarden de Europese be ker veroverde, bezette de der de plaats. Salazar deelnemer marathon Rotterdam ROTTERDAM De Ameri kaan Alberto Salazar, met een tijd van 2 uur 8 minuten en 13 seconden houder van het offi cieuze wereldrecord, en de Australiër Robert de Castella zullen Europees kampioen Ge rard Nijboer zaterdag 9 april partij geven in de Stad Rotter dam marathon. Gisteravond laat bevestigde Salazar, die in 1980, 1981 en 1982 de mara thon van New York won en vorig jaar ook zegevierde in de marathon van Boston, zijn komst naar Rotterdam. Li Scha Wang figurante HELSINKI De Nederlandse deelneemster aan de wereldti telstrijd kunstrijden in Helsin ki, Li Scha Wang, is als 22e van de 28 deelneemsters ge ëindigd. Na de verplichte figu ren bezette de Apeldoornse de 20e positie, door een matig ge reden kort programma beland de ze met 28.2 punten op de 22e plaats. In de A-finale be machtigde de Amerikaanse Rosalyn Summers de wereldti tel. Het zilver ging naar de Westduitse Claudia Leistner en de Russin Elena Wodorezo- wa veroverde brons. Pool verrast wieler-elite SANTA SEVERA De Pool se amateur Czeslaw Lang heeft gisteren in Santa Severa verassend de proloog van de 18e Tirreno-Adriatico op zijn naam gebracht. Hij voltooide de 9500 meter lange individue le tijdrit in 10 minuten en 29 seconden, hetgeen neerkwam op een gemiddelde snelheid van 54,362 kilometer per uur. Lang had vier seconden voor sprong op Gerrie Knetemann van de Ploeg Post. die tweede werd. De Italiaan Roberto Vi- sentini werd derde (10.38), diens landgenoten Claudio To- relli (10.44) en Giuseppe Sa- ronni (10.45) vierde en vijfde. De Fransman Francis Castaing won gisteren de tweede etappe in Parijs-Nice, van Bourbon- -Laney naar Saint-Etienne over 212 kilometer, gewonnen. Hij was de snelste in de eind sprint van vrijwel het comple te peloton, waarin alle favorie ten voor de eindzege aanwezig waren. De Belg Eddy Planc- kaert, donderdag sprintwin naar in de eerste etappe, werd tweede en de Ier Sean Kelly derde. De leiderstrui van de Belg Eric Vanderaerden kwam niet in gevaar. Selectie tegen Liechtenstein DEVENTER De voorlopige selectie van het Olympische voetbalelftal, dat dinsdag on der Ger Blok in Deventer aan een positieve revanche op de relatief magere overwinning op en in Liechtenstein (3-0) begint in de eerste kwalifica tiewedstrijd voor het Olym pisch voetbaltoernooi, ziet er als volgt uit: Menzo, Molenaar (Ajax). Koever mans. Hansen. Suvrijn (Fortuna S). Van Dord (AFC). Lokhotf (PSV). (FC Groningen). Houlman (Feye- noord). Strijbosch (Helmond Sport», Woudsma (Ga Ahead Eagles) en Heisper (NEC) De scheidsrechter is Jean Koster uit Luxemburg, met zijn landgenoten Norbert Rolles en Rai- mund Hemmer als grensrechters

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11