Steven van Groningen doet wél aan topsport „Da t geringscha ttenc gedoe over mijn spor irriteert me SPORT LEIDEN £eidóc6omcutt Onder redactie van Gert Jan Onvlee WOUBRUGSE SHORTTRACKER JOOP WOL1 Sierlijk In deze rubriek willen Wij van Hutspo(r)t nog wel eens op vriendelijke wijze de draak steken met de korf balsport. Omdat wij besef fen, dat dat op dit moment niet passend zou zijn (De Danaïden, een modale tweedeklasser, wie had dat ooit kunnen denken...) dit keer een sierlijk plaatje van de sport waarin het woord „partij" nog zo'n onschuldi ge klank heeft. Twee dames en een bal. Zelden zal het leer zo ge- zusterlijk zijn afgevangen. Probleempje Een probleempje. De bond heeft ons laten weten onze verrichtingen „met interesse" te zullen volgen. Akkoord, er zijn geen toezeggingen gedaan, maar er zijn mogelijkheden. Per slot van rekening gaan we lekker hard en als we nu via de nationale titel strijd een startbewijs voor de wereldkampioenschap pen kunnen verkrijgen, zou dat toch al heel aardig ziin. Daarbij lonkt Los Angeles. Stel je voor. Een finaleplek op de WK is voldoende voor een week of twee Olympisch Dorp. Dat is niet niets. We willen dan ook verschrikkelijk in training gaan, goed voorbereid aan het seizoen beginnen. Ons bewijzen dus. Zo sim pel ligt dat. Een probleempje? Als je lid bent van Njord wel. Helaas. Want met ta-, lenten weten ze daar niet om te springen. Roeien met de riemen die je hebt, een spreekwoord dat bij de (licht)blauw-witte vereni ging duidelijk niet opgaat. Je wordt erelid als je ooit de Varsity hebt gewonnen, een selectie voor wat voor Spelen dan ook (al is het dan een Olympisch gebeu ren), telt niet mee. De Var sity gaat voor, dat is ten minste een evenement waarbij je rustig een biertje kan drinken, voordat je be sluit jezelf met een zat hoofd te water te laten. Een probleempje? Ja, een probleempje op het geestelijke vlak. Maar, voor zover wij dat kunnen bekijken, niet wat ons vlak betreft. Familie Omdat Nora Bakker (geen familie) er mee is gestopt en Gerard van de tuchtcom- missie vast (nog) niet mag terugkomen, dus nu Theo Bakker als (Bonds)coach van Vriesekoop. Zijn Wij van Hutspo(r)t toch benieuwd hoe Theo de media zal ingaan. Theo (wel familie) Bakker? Theo (broer) Bakker? Theo (geen familie van Nora) Bakker? De inschrijving is bij deze geopend. Dieptepunt? Het waterpoloseizoen van De Zijl/LGB wordt er toch met de week merkwaardi ger op. De Leidse formatie die vorig jaar eindelijk de aansluiting met de absolute waterpolotop leek te heb ben bewerkstelligd en zich aan het begin van déze jaargang vrijwel zeker plaatste voor Europees wa terpolo in het komende wa- terpolojaar, tuimelt dit sei zoen wel heel hard naar be neden. Van het ene Nijverdalse Ravijn in het andere Hil- versumse dal. zeg maar. En vanuit dat dal kwam de ploeg ook nog eens op de bodem van het Alphense bassin van AZC terecht. Met 23-3 verliezen, met twintig treffers verschil ten ondergaan, dat zal toch wel het dieptepunt van het sei zoen zijn. Ja toch? K(l)apstuk Kees: „Dat bestuur? Dat be stuur heeft een bjord voor z'n kop". ZATERDAG 12 MAART 1983 „Wij shorttrackers bedrijven topsport, net zo goed als Van der Duim, KrJ Schalij". I ba: 0 0 1 isi< riï BESTUUR VAN NJORD VINDT „VARSITY" BELANGRIJKER DAN OLYMPISCHE SPELEN WOUBRUGGE Nog nooit eerder was hij gevallen. Zeven jaar intensief shorttrackschaat- sen zonder ook maar één keer écht hard onderuit te zijn ge gaan. Tot die wedstrijd in het Engelse Birmingham, veertien dagen terug. Daar was wél het raak. En goed ook. Joop Wol vers viel over één van de mar keringsblokjes, raakte uit ba lans, knalde tegen het ijs en kwam ongemeen hard in aan raking met de uit stoer ijzer opgetrokken boarding. Aan die val hield de Woubrugse shorttrackrijder vijf gebroken ribben en een daardoor platge drukte long over. Wat medi sche kunstgrepen hebben hem inmiddels weer op de been ge holpen, maar het seizoen zit er op voor Wolvers. Hij zal nog enige weken rust moeten hou den. En dat valt hem zwaar, want de 37-jarige schaatsfa naat kan moeilijk stilzitten en zou het liefst de gladde ijzers direct weer onderbinden. Ook al omdat het shorttrack- schaatsseizoen nog niet ten einde is. De Nederlandse Kampioenschappen, de wed strijden om de Europacup, het Wereldkampioenschap. Allen moeten nog verreden worden. Joop Wolvers niet zal er niet (actief) bij zijn, noch in Eind hoven, noch in Engeland, noch in Tokio. In zijn met schaats- foto's opgeluisterde Woubrug se woning praat Wolvers over zijn onbekende en onderge waardeerde sport en de val die hem er voorlopig van weer houdt die te beoefenen. „Het was daar in Birmingham slecht georganiseerd. Voordat wii aan de interland tegen En geland begonnen, mocht het publiek op het ijs. Ongelofe lijk. Een uur lang harkten die lui daar rond. Het gevolg was dat wij op een uitgetrapte baan aan de slag moesten en we slechts twee minuten voor de warming-up hadden. Boven dien werd er gedurende de wedstrijd disco gehouden. Lekker donker, harde muziek, kortom; niet bepaald ideale omstandigheden. Op een gege ven moment kwam ik dus ten val. Over één van de marke ringsblokjes. Nou, ja blokjes, zeg maar blokken. Maar goed, ik vloog er dus uit. Normaal gesproken is dat niet zo erg, ware het niet dat in Birming ham de beveiliging het een en ander te wensen overliet. Ge bruikelijk is de boarding afge schermd met een dikke laag schuimrubber, maar daar vol stonden ze met tien centimeter bescherming. Veel te weinig natuurlijk en vandaar ook dat ik zo zwaar geblesseerd raak te". De schade: Vijf gebroken ribben, waarvan er één dusda- Shorttrack, de vanuit Amerika overgewaaide S] a in Nederland in tien jaar tijd zo'n 500 volgelinge^r verschilt danig van het „gewone" schaatsen en zins te vergelijken met ijsspeedway. De nadrulr1 het bochtenwerk. Twee slagen rechtuit en dan P bocht in, een techniek die aangepaste schaatsenW De afstand tussen schoenen en ijzers is groter)p voorkomen dat de schoenen in de bocht het ijs i de rijder ten val komt. Voorts is het zo dat waai het gewone schaatsen op glijden aankomt, shortUi het moeten hebben van hun afzet, hetgeen implimÊ de ijzers aanmerkelijk ronder zijn. De afstandemm reden worden variëren van 500 tot 3000 meter tJ§ lijking: bet wereldrecord op de 500 meter staat ojl conden). Bekende namen uit de internationale sJgl kwereld zijn die van Amerikaanse superkampiëÊ Heiden en de Canadezen Geatan Boucher en we/lp pioen Guy Daigneault. De vaderlandse top wp vormd door rijders als Tjerpstra, Boelsma en Lt Charles Veldhoven. Joop Wolvers behoort tot o rijders die daar net onder zit. nig op zijn long drukte dat alle lucht eruit verdween. De kuur: Het boosaardige stukje bot teruggeduwen, de long „oppompen" en rust houden. Irritant Dat de sport die Wolvers al zo'n zeven jaar beoefent, zo weinig aandacht van de media en het publiek krijgt, stoort hem. Erger wordt het echter als blijkt dat er zelfs binnen de KNSB geringschattend over het shorttrack wordt gedacht. Iets wat vorig jaar tijdens de jubileumwedstrijden in Den Haag tot uiting kwam, toen een official na het bekijken van Van der Duim c.s. onder het roepen van „Zo en nu eens naar het kleine werk kijken" richting binnenbaan stapte. „Dat irriteerde me mateloos. Nederlandse shorttrackers be drijven topsport, net zo goed als Van der Duim, Kramer en Schalij. Tijdens het WK short track van vorig jaar eindigden de Nederlandse deelnemers tussen de zevende en elfde plaats. Heel behoorlijk, dunkt me. Het enige verschil met de jongens van Boer is, dat wij naast ons dagelijkse werk aan dergelijke prestaties werken en die kernploegjongens niets anders doen dan trainen. Daarom vind ik het ook zo zonde dat er zo weinig aan dacht aan besteed wordt. De enige keer wanneer het woord shorttrack op televisie valt, is wanneer er een schaatsenrij der tijdens een rit dreigt te vallen en hij dat door een hand aan het ijs te zetten, kan voorkomen. Heiden, een ge wezen shorttracker, deed dat bijvoorbeeld. Spectaculair heette dat dan. Moeten ze eens bij ons komen kijken. Short track is een kijkspel bij uit stek. Vooral de koppelkoersen zijn mooi om te zien. Het Joop Wolvers voert het veld aan tijdens een shorttrac kwedstrijd. kunst- en vliegwerl af en toe wordt prachtig gewoon", einde het publiek i naar de binnenban ken zouden de rijdei de boer op kunnen vers: „Ja, eigenlijk zo zijn shorttrackri Bij ons leeft meer d< Laten 'ze' maar na< komen". Maar vooralsnog g« niet, tenminste niel getalen. Tijdens de dagen uitgesmeerde derlandse kampioe in Den Haag, twee rug, passeerden zo'n sen de kassa's. Echl dat er niet. Joop vindt het evenwel ee ceptabel aantal, vormden de echtge de rijders de totale wersschare....". Competitie Net zoals publieke 1 ling is ook het aantip mers aan de vl shorttrackcompetitie mager. Sinds jaar ei_ men vier clubs aan u dels al weer afgeweiL petitie deel: Le4 Delft, Amsterdam eM „Je komt altijd dezelji tegen, je weet wat kaar hebt, wie je welr niet kan verslaan.li ook, dat die compe echt boeiend is en hi£ pas interessant wordt telstrijden op het pin. staan". Ondanks het Ie nog immer slechts d in competitie verban, men, is het aantal H kers (licht) groeiendjf de jeugd ontdekt de m jongen als Charles Vb 17 jaar pas, heeft aril zijn ploeggenoot Joop» nooit anders dan so gereden. En hij is nitr ge, die zich louter of) tak van schaatsen hef legd. „Ja, die V wordt een hele groMt pig kan ik hem, ookr twintig jaar ouder no lijk bijbenen. Maar wel dat er steeds nr moet doen". h Hoe lang Wolvers ii blijft is nog niet gehe lijk. Als het aan zijnlr den ligt, zet hij er ztf mogelijk een punt at redelijk opgelapt uit; ham te zijn teruggektfi Joop Wolvers aan c zijn huiskamer een p pier aan met de tela kom thuis pappa" en hint in de vorm van v ning van schaatsend kapstok. Maar het even duren voor.de t zijn gezinsleden zal w gewilligd. „Voorlopig wel even doorgaan. V is aan de WK shortt '85 mee te doen, om<fr Nederland worden f Of het haalbaar is wei ik zal er in elk ge? knokken. Of ik daas nee hoor, geen denker het shorttrack ga ik m marathonwerk toelegfi MAARTEN LEIDEN Steven van Groningen, één van de weinige echte toproeiers waarover Njord beschikte, kwam afgelopen weekein de tijdens de Kurk Win- terwedstrijden voor het eerst namens burgerroei vereniging Die Leythe (in een combinatietwee met Orca) op het water. Dat optreden was, hoe merk waardig het ook moge klinken, het directe ge volg van het feit dat Van Groningen zich dit seizoen via een finaleplaats bij de wereldkampioenschappen wenst te kwalificeren voor de Olympische Spe len, die volgend jaar zul len worden gehouden. In dit kader zag Van Gronin gen het niet zitten zijn ge hele seizoen op de Varsity af te stemmen. Omdat het bestuur van Njord dat des ondanks wel verlangde en Van Groningen officieel weigerde, werd de roeier door het blauwwitte be stuur te kennen gegeven dat er voor hem bij Njord geen plaats meer was... De Varsity is in feite slechts één van de vele wedstrijden op de Nederlandse roeikalender. Door sommige studenten roei verenigingen wordt het gebeu ren, en meer speciaal het hoofdnummer van de oude vier, evenwel gezien als het absolute hoogtepunt van het roeiseizoen. Zo ook door Njord. Van Groningen, die in het na jaar van 1982 al had besloten „op de solotoer" te gaan, daar over: „Op Njord wordt het hele seizoen op de Varsity ge richt. Een opzet die vaak ten koste gaat van de wedstrijden die daarop volgen. De kans dat je in die periode dan goed presteert en dus wordt uitge zonden naar de wereldkampi oenschappen is dan erg klein. Het is derhalve gewoon niet slim om je top zo vroeg in het seizoen al te bereiken". Ie combinatie, omdat de TAC- testen dit jaar in dat boottype worden geroeid. „Dat ging anderhalve maand goed", weet Van Groningen nu. „Totdat de heer Vervloet zich in december met het ge val besloot te gaan bemoeien. Een persoon die als erelid en oud-winnaar van de Varsity binnen de vereniging nogal wat aanzien geniet. Nadat hem ter ore was gekomen dat ik niet in de oude vier zat, maar in een combinatie-twee met Abelsma, dreigde hij met op zegging van zijn ere-lidmaat- schap als er geen „passende maatregelen" tegen mij zouden worden genomen". Ook de heer Suermondt (eveneens erelid) werd inge schakeld en beiden gingen eens met het bestuur praten. Een paar dagen later kreeg Van Groningen namens het bestuur een brief in de bus dat hij niet meer voor Njord op wedstrijden mocht uitkomen en dat hij eveneens geen ge bruik meer mocht maken van het wedstrijd materiaal. - Een bestuursbesluit dat Steven van Groningen niet zomaar wenste te accepteren. Een korte strijd volgde en Van Groningen ver loor. Op de Algemene Leden straat, op zo'n korte termijn valt immers nauwelijks een kamer te vinden in Leiden. Een aantal leden staat overi gens wel achter de handelwij ze van Van Groningen, men sen die zelf ooit aan de top hebben gestaan of daar naar streven. Zo heeft de dames twee zonder (van Wytske Fok kers en Heieen Heckman) het lidmaatschap opgezegd en traint dit tweetal nu bij Die Leythe. Een trieste zaak voor een vereniging die toch al wei nig toproeiers telt. Van Groningen, besluitend: „Ik vind het jammer dat het allemaal zo gelopen is, maar ik heb ondanks alle narigheid be slist geen spijt van mijn be sluit. Ik ben nu lid van Orca en Die Leythe, kan me dit sei zoen optimaal met roeien gaan bezighouden. En de Varsity roei ik nu toch, maar dan voor Orca. Want echt, ik vind de Varsity een leuke wedstrijd om te roeien, maar als ik moet kiezen tussen die wedstrijd, of een kans op uitzending naar de Olympische Spelen, dan valt de Varsity toen echt vol komen in het niet". DOROTEE DEZAIRE Olympische selectie in het niveau van de roeiers. Een opzet die door Van Gro ningen wordt gesteund, maar die wel consequenties heeft voor het verloop van het roei seizoen. „Je moet vasthouden aan het vastgestelde program ma. Daarom kan je eenvoudig weg niet eindeloos trainen voor één enkele wedstrijd. Daarbij moet je openstaan voor eventuele combinaties met an dere verenigingen, zodat uit eindelijk de snelste ploegen op het water komen". Een tweetal zaken waar het Njord-bestuur het in eerste in stantie in het geheel niet mee eens was. Het verenigingsbe- lang, vooral op de Varsity, ging voor alles. Van Gronin gen zette evenwel door en deed vervolgens het voorstel een paar weken voor de Varsi ty enige trainingen te trekken in de vier. Een voorstel dat door de coach werd afgewim peld, een compromis bleek on mogelijk. Uiteindelijk kreeg Van Groningen van het be stuur toch nog toestemming het dan dit seizoen maar al leen te proberen en terwijl zijn vereniging op zoek ging naar een vervanger in de oude vier, vond Van Groningen in Han Abelsma van Orca zijn partner voor de twee zonder. Een idea- Vergadering van Niord bleken slechts dertien leden zijn standpunt te delen, de overige drieënvijftig aanwezige leden waren van mening dat het be stuur het enig juiste besluit had genomen. Een duidelijk teken hoe zeer de leden door het idee van de Varsity zijn geïndoctrineerd, meent Van Groningen. „Er wordt door de meesten gewoon niet gedacht in termen van topsport, terwijl ze toch beweren daarmee be zig te zijn, door in training te gaan. Als je meer wilt dan een paar overwinningen op over gangsniveau, dan blijkt dat je op een muur van onbegrip stuit. En dat is een hele trieste zaak". Zeker dit jaar niet. Dit seizoen immers zal de selectie voor de Olympische Spelen bekend worden gemaakt. Het uitein delijke criterium zal dan een finaleplaats tijdens de wereld kampioenschappen in Duis burg zijn. Ook zullen er door de Technische Advies Com missie van de roeibond een vijftal tests worden georgani seerd, waardoor de TAC al vroeg een goed inzicht krijgt Gezusterlijk... Van Groningen heeft de mees te problemen met het gegeven dat het geheel zo in het per soonlijke vlak wordt getrok ken. De meeste leden van Njord hebben hem als een baksteen laten vallen, terwijl hij ook nog eens is gesom meerd van zijn kamer af te gaan, omdat hij in een huis van de vereniging woont. Vanaf elf maart staat Steven van Groningen dan ook "op Steven van Groningen (slag, rechts), trainend in de twee zonder met Han Abelsma van Orca: „Geen spijt van mijn besluit".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10